7 июля 1966 года. Четверг
Чемпионат СССР. 2-я группа класса "А". 17-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) – СКА (Львов) – 3:1

«Днепр» (Днепропетровск) — СКА (Львов) — 3:1 (3:1).
7 июля 1966 (четверг). 18:30. Днепропетровск. Стадион «Металлург». 25000 зрителей. Переменная облачность, ветер. 30 градусов.
Судьи: М. Пинский, Ю. Сергиенко, А. Сизоненко (все – Харьков).
«Днепр» (футболки продольно-полосатые бело-синие, трусы голубые, гетры белые): Городенко – 3 Дановский (к) – 2 Кузовенков, 4 Канафоцкий, 5 Ануфриенко – 6 Галоян, 7 Северухин, 9 Забелин, 11 Кузяев – 8 Кржечевский, 10 Паис.
Старший тренер А. Зубрицкий.
СКА (футболки и трусы светлые, гетры тёмные): Б. Малямин, А. Каримов, А. Зосимов (к), Б. Цап, Т. Шулятицкий, М. Плахетко   (П. Григорович, 40), Р. Юшка, В. Сучков, Л. Жукаускас, В. Колодий, Ю. Басалик.
Старшие тренеры – Э. Кеслер и Б. Гриншпун. – составы из протокола матча.
Голы: 1:0 Кржечевский (22), 2:0 Кузяев (37, гп Кржечевский), 3:0 Забелин (38, гп Кузяев), 3:1 Юшка (43).

НА ПЕРШІСТЬ КРАЇНИ
«Зоря» (08.07.1966)
Вчора футболісти «Дніпра» провели останню зустріч першого кола. На своєму полі вони приймали лідера другої підгрупи армійців Львова.
Матч, який привернув велику увагу любителів футбола, закінчився з рахунком 3:1 на користь «Дніпра». М’ячі у переможців забили: Г. Кржичевський, Д. Кузяєв, Г. Забєлін, у гостей Р. Юшка.

ТУР СКРОМНЫХ РЕЗУЛЬТАТОВ
«Советский спорт» (Москва, 08.07.1966)
…Ещё больший интерес представит поединок «Днепра» с львовским СКА. Днепропетровцам, резко ухудшившим турнирное положение, только победа позволит сократить просвет, возросший уже до четырёх очков. К этому матчу у львовян, вероятно войдут в строй травмированные в предыдущих играх центральный защитник Шандор и атакующий хавбек Пфайфер, что сделает надёжней оборону и боевитее нападение команды. Словом, завтра «Днепр» будет держать серьёзный экзамен перед днепропетровскими любителями футбола, а они очень требовательны и постоянны — трибуны стадиона в Днепропетровске никогда не пустуют.

ПРОЙДЕНО ПОЛПУТИ
«Днепровская правда» (09.07.1966)
Свою последнюю игру первого круга футболисты «Днепра» провели с лидером подгруппы — армейцами Львова. Для наших земляков эта игра была ответственной вдвойне. Во-первых, надо было противостоять очень сильному сопернику, а во-вторых, и это самое главное, реабилитировать себя в глазах тысяч днепропетровских любителей футбола. Ведь чего греха таить, предыдущая игра, проведенная «Днепром» на своём поле с николаевским «Судостроителем», изрядно разочаровала болельщиков.
Видимо, эта двойная ответственность и обусловила ход игры. С первых же минут наши форварды повели атаку на ворота противника. Их активно поддерживали полузащитники, а при необходимости шла вперёд и защита.
Правда, армейцам на первых порах удавалось разрушать комбинации наших земляков и самим выходить в атаку.
Первый успех команде на двадцать второй минуте принёс Кржичевский. Вратарь гостей не смог парировать мяч, посланный в верхний угол ворот.
Ещё два раза после ударов Кузяева и Забелина гостям приходилось начинать с центра поля. Один раз эта печальная задача легла и на наших земляков. Это случилось из-за ошибки вратаря Городенко, который неосторожно покинул ворота. Возможностью «размочить» счёт тут же воспользовался нападающий армейцев Юшка.
Все остальные попытки гостей отыграться успеха не имели. Матч так и закончился победой «Днепра» со счётом 3:1.
Итак, пройдена первая половина дистанции. Наши земляки набрали 22 очка. В семнадцати играх они забили 22 гола, а пропустили наполовину меньше. Сейчас нельзя определить место коллектива в турнирной таблице. Всё зависит от результатов игр, которые состоятся сегодня.
Игры второго круга «Днепр» начнёт не 14, как предусматривалось календарём, а 16 июля. Федерация футбола перенесла встречу с калининской «Волгой» ввиду большой загруженности наших игроков. 11 июля они проводят встречу на Кубок СССР, а 13 — большинство игроков будут выступать в составе сборной Украины в матче против сборной Японии.

На снимке: первый гол в ворота СКА.  Фото Б. Умбраса.

ТРИДЦЯТЬ ЗІРВАНИХ АТАК
«Спортивна газета» (Киев, 09.07.1966)
Всі цікаві матчі — завжди різні, всі нудні — схожі один на одний. Скільки разів ми були свідками беззмістовних поєдинків лідерів, коли господарі поля нападали, а гості (очко!) відряджали в оборону 7-8 гравців. Позавчора в Дніпропетровську також грали лідери, але матч був живий, цікавий, по-справжньому спортивний. Ось тільки на останніх хвилинах «Дніпро» дозволив собі трохи «притримати гру», почав розігрувати «квадрати», «трикутники», наче в регбі, давати паси тільки назад. Це було некрасиво. А так матч сподобався всім без винятку. І причина цього — в наступальному кредо обох суперників.
Львівяни, які виступали в Дніпропетровську вже переможцями першого круга, програли, причому пропустили в свої ворота три м’ячі, чого в нинішньому сезоні з ними ще не бувало. Їх поразка цілком закономірна. «Дніпро» діяв краще. На мою думку, перемогу йому принесла тактична хитрість (мова про неї нижче) і те, що армійці не додержувалися настанови тренерів на матч. За дві години до початку гри молодий тренер львів’ян К. Квачак говорив півзахисникам, що вони, насамперед, повинні заволодіти центром поля. Однак Шулятицький і Сучков не виконали цього завдання. Йшлося також і про те, що всі передачі на штрафний майданчик «Дніпра» слід адресувати виключно низом. А під час матчу все було навпаки. Між іншим, це серйозна помилка багатьох наших команд. У сучасному футболі низова передача значно небезпечніша, ніж навіс хоча б і на воротарський майданчик. Не знаю, чи підраховував хто-небудь процентне співвідношення результатів боротьби за навісні передачі між нападаючими і захисниками, але, здається, приблизно воно дорівнює 8:2 на користь оборони. Нема тут нічого дивного. Захисникові, який майже завжди перебуває обличчям до мяча, значно легше заволодіти ним. І ще одне. Нині, як правило, гравці оборони вищі на зріст, ніж нападаючі. Це і вирішує результат повітряних дуелей на користь перших.
Але повернемося до гри. Тактичний маневр, до якого вдався «Дніпро», щоб обеззброїти нападаючих армійської команди, відомий давно. Однак рідко доводиться бачити, щоб він виконувався з такою методичністю, як це робили дніпропетровські футболісти. Маневр цей зветься «штучним офсайдом». Він виявився дуже ефективним у боротьбі з стрімкими форвардами СКА, які славляться своїми несподіваними виходами на ворота.
Уявіть себе на місці львівських нападаючих. Тільки-но хто-небудь з них займав хорошу позицію для розвитку атаки, як його ривок зупиняв суддівський свисток — офсайд. Що ж, буває. Але через хвилину така ж сама історія. А потім ще і ще. І так протягом матчу не менше тридцяти разів. Як тут не було впасти у розпач? Під кінець гри розгублені армійці, ледве перейшовши за центр поля, зупинялись уже самі. Ось яким грізним став тактичний хід дніпропетровців. Не знаю, чи спеціально тренер «Дніпра» А. Зубрицький запропонував команді боротися з суперниками таким чином, чи, може, спочатку цей маневр два-три рази вийшов випадково. І вже потім, побачивши його доцільність, оборона обрала «штучний офсайд» головною зброєю. Це не має значення. Головне, що цей прийом дозволив «Дніпру» збити суперників з пантелику, виграти у них спочатку психологічну дуель, а згодом і матч.
Тільки одного разу «штучний офсайд» не вдався «Дніпру». Конафоцький не встиг вискочити своєчасно вперед, і Юшка прорвався по центру до воріт господарів поля. Городенко необачливо кинувся назустріч форварду аж за межі штрафного майданчика. Мяч йому не дістався, і Юшка забив гол. Сталося це на 43-й хвилині, коли рахунок був уже 3:0 на користь «Дніпра».
Перший м’яч у ворота львівян потрапив на 22-й хвилині. Гол був просто фантастичним. Кржичевський, перебуваючи під дуже гострим кутом до воріт на правому фланзі, навісив мяч на перекладину. Малямін обрав неправильну позицію, а тут ще й вітер став союзником «Дніпра». На 37-й хвилині форварди «Дніпра», які охоче мінялися місцями, заплутали захист суперників, котрий, додержуючись загалом зонного принципу, часто збивався на «персоналку». Кржичевський витягнув з «зони» на себе Цапа. На правому фланзі утворився вакуум. Там миттю з'явився лівий крайній «Дніпра» Кузяєв. Кржичевський віддав йому мяч, і рахунок став 2:0. А ще через хвилину Забєлін обіграв обох стопперів, Малямін кинувся в ноги форварду, але нападаючий обвів воротаря і вкатив мяч у порожні ворота.
Так було забито голи. Але звіт цей був би неповним, якби я не відзначив відмінне суддівство харківської бригади арбітрів на чолі з Матвієм Пінським. В тому що матч був цікавий, коректний і спортивний, є заслуга й суддів.
Л. КАНЕВСЬКИЙ,
наш спец. кор.

«Вільна Україна» (Львов, 09.07.1966)
Дніпропетровськ. (Телефоном). Тут відбувся черговий матч першості країни з футбола серед команд класу «А» другої групи. «Дніпро» приймав армійців Львова. Перемогли господарі — 3:1.

ЛЬВОВЯНЕ ПРОИГРАЛИ
«Львовская правда» (Львов, 09.07.1966)
Позавчера в Днепропетровске состоялся календарный матч розыгрыша первенства страны по футболу между командами второй группы класса «А». Встречались «Днепр» и СКА (Львов). Со счётом 3:1 победили хозяева поля. Армейцы уже сыграли все матчи первого круга. Набрав 24 очка, львовяне стали победителями первой половины футбольного марафона. Самым результативным нападающим у армейцев стал Л. Жукаускас. На его счету 10 забитых мячей.

БАР’ЄР НЕЗДОЛАННОСТІ — ОФСАЙТ
«Прапор юності» (10.07.1966)

Перший м’яч в воротах армійців

Г. Забєлін забиває третій гол

Кожна команда мав свої ігрові традиції. «Дніпро», наприклад, завжди радує своїх прихильників сильною грою проти лідерів.
Бурхливий початок зустрічі «Дніпра» з армійцями Львова показав, що і цього разу лідеру доведеться скрутно. Вже в перші хвилини ворота львів’ян були піддані шквальному обстрілові. Однак в дебюті гості вистояли, домігшись позиційної боротьби.
Ця позиційна боротьба, хоч і велась вона, як це і належить бути, в центрі поля, активно порушувалась спалахами атакуючого азарту обох команд. Знаючи високу швидкісну підготовку форвардів армійців і розуміючи, що при першій-ліпшій нагоді півзахисники і навіть захисники гостей намагатимуться вивести їх в прорив довгим пасом, наші захисники вирішили спробувати залишати своїх підопічних в момент передачі м’яча за своїми спинами. Ця дуель закінчилась драматично для армійців.
З кожною невдалою спробою подолати незримий бар’єр — штучно створюване нашими захисниками положення поза грою — форварди армійців все більше нервували і допускались нових помилок. Нервозність передалась і захисним лініям, які почали дедалі частіше помилятись, відкриваючи оперативний простір для гри нападу «Дніпра».
Край позиційній боротьбі поклав на 22-ій хвилині чудовий сольний прохід правого крайнього господарів поля Кржичевського і його невідпорний удар (з розрахунком на вітер, який у першому таймі був на боці «Дніпра») майже з лицевої лінії в дальній верхній кут воріт (дивись знімок вгорі зверху). Повівши в рахунку, наші повністю тепер заволоділи ініціативою.
Фатальними для армійців стали 37 та 38 хвилини поєдинку. Спочатку Кузяєв, змістившись з лівого флангу на правий, увірвався в штрафний майданчик і з його кута послав м’яч у ближню «дев’ятку», а потім він же чудово вивів по центру Забєліна і той, обвівши воротаря, примусив гостей втретє розпочати гру.
Відчайдушним спробам армійців змінити результат зустрічі допомогла помилка воротаря «Дніпра» Городенка. На 43-й хвилині він вибіг назустріч м’ячу за межі штрафного майданчика, але «промазав» і правий крайній львів’ян Юшка завів м’яч у ворота.
Нова нагода змінити рахунок трапилась для львів’ян лише в кінці другого тайму, коли через помилку капітана «Дніпра» Дановського Жукаускас вийшов прямо на ворота. В останню мить Конафоцький у підкаті вибив м’яч.
Решту своїх атак у другому таймі зірвали самі форварди армійців. Якщо в першому таймі наші захисники штучно залишали їх в положенні поза грою поблизу свого штрафного майданчика, то в другому офсайтний бар’єр вони поставили біля самої центральної лінії поля. Гості не змогли подолати його. Щоправда, і вони в захисті зіграли краще, ніж до відпочинку. Лише одного разу здавалось, що ворота гостей знову будуть взяті. Трапилось це на 85-ій хвилині, коли Галоян сміливо пройшов лівим краєм і сильно пробив. Малямін пропустив м’яч, та на його шляху стала штанга.
Отже, на фініші першого кола «Дніпро» здобув блискучу перемогу над лідером — 3:1, порадувавши своїх прихильників розумною і сміливою грою.
Завтра наші футболісти у кубковому матчі зустрічаються в Грозному з «Тереком», 13 липня кращі з них разом з запоріжцями виступатимуть в Запоріжжі проти олімпійської збірної Японії (до речі, зустріч ця призначена на 18:30), а 16 липня матчем проти калінінської «Волги» розпочинають цілу серію поєдинків другого кола на виїзді.

ТРИДЦЯТЬ РАЗІВ ПОЗА ГРОЮ
«Ленінська молодь» (Львов, 10.07.1966)
У першому таймі вітер дув у бік воріт львівського СКА. І цей вітер допоміг у якійсь мірі футболістам «Дніпра» забити першого гола. На 22-й хвилині гри нападник Кржечевський від лінії штрафного майданчика і лінії воріт бє штрафний і м’яч закручується у «девятку». Майже з такого самого положення, тільки праворуч від воріт, Кузяєв на 37-й хвилині знов потрапляє у «девятку». А за хвилину цей же Кузяєв виводить на удар Забєліна, той обводить Маляміна і посилає у сітку третій мяч.
Але даремно було б звинувачувати вітер у поразці львівян. Передусім для них була несподіваною тактика, яку застосував «Дніпро». Його захисники вишикувалися за пять метрів від середньої лінії поля і за весь матч більше як 30 разів опинялися армійці поза грою. У другому таймі вони і близько не підходили до воріт суперника.
Тільки один раз тактика дніпропетровців дала тріщину. На 43-й хвилині гри захисники несильно відбили мяч воротареві, і той вибіг за штрафний майданчик, але промахнувся, і Юшка забив єдиного гола. 3:1 перемогли дніпропетровці.
У цій зустрічі зазнав тяжкої травми один із захисників СКА.
Львівські армійці виступали у такому складі: Малямін, Каримов, Зосимов, Цап, Плохетко, Шулятицький, Сучков, Юшка, Жукаускас, Колодій, Басалик.
А. БОРИСЕНКО,
працівник газети «Прапор юності»
м. Дніпропетровськ (телефоном).

ПІВШЛЯХУ ПРОЙДЕНО
«Вільна Україна» (Львов, 12.07.1966)
Останній тур чемпіонату серед команд класу «А» другої групи був завершальним у першому колі. Позаду – півшляху футбольного марафону. Як уже відомо нашим читачам, першими прийшли до проміжного фінішу львівські армійці. Незважаючи на те, що наші земляки невдало провели два останніх матчі на виїзді, взявши лише одно очко, вони заздалегідь забезпечили собі перше місце у турнірній таблиці.
Кажуть, що переможців не судять. Проте ми дозволимо собі зробити кілька зауважень на адресу армійців у звязку з іграми в Кіровограді й Дніпропетровську. Зустріч з «Зіркою» принесла сенсацію. Вже на десятій хвилині гості повели 2:0, і можна було сподіватись на легку перемогу СКА. Та аутсайдер не збирався «скласти зброю» перед лідером. Львів’яни явно розслабились, недооцінили сили суперника і поплатилися очком.
Нижче своїх можливостей зіграли наші земляки і з «Дніпром».
Армійці, набравши 24 очка, мають тепер лише мінімальну перевагу. Якщо врахувати, що у другому колі їм доведеться багато виступати на полях суперників, то команді нині слід до кожної зустрічі підходити як ніколи серйозно.
На другому місці у турнірній таблиці — луганська «Зоря». У неї 23 очка. В турі, що минув, луганчани приймали кіровоградську «Зірку». Господарі поля домоглися переконливої перемоги 3:0. Далі на проміжному фініші — «Дніпро». У нього на одно очко менше. Дніпропетровці досить рівно провели першу половину змагання і разом з луганчанами стали основними претендентами на першість.
Впритул за лідерами йдуть «Труд» (Воронеж), «Металург» (Запоріжжя) і «Локомотив (Вінниця). На восьмому місці з 16 очками наші «Карпати».
Як провели останній тур інші команди?
Не був відкритий рахунок у матчі «Таврія» — «Авинтул». По одному мячу обміняли авангардівці Харкова і динамівці Ленінграда. Київські армійці виграли у «Сокола» — 3:1.
О. МАТОВ.

НОВАЧОК НА ЧОЛІ ФУТБОЛЬНОГО МАРАФОНУ

«Молодь України» (Киев, 13.07.1966)

Новачкам доведеться вдвічі важко — така була загальна думка, коли стали відомі команди — учасниці другої групи класу «А». І особливо це стосувалося молодих українських колективів. Ще б пак, вони опинилися в одній підгрупі з такими досвідченими командами, як «Шинник» (Ярославль), «Авинтул» (Кишинів), «Труд» (Воронеж), «Авангард» (Харків) та іншими.

Однак уже перші кроки новачків показали, що вони не з полохливих. Причому, саме вони, а не старожили класу «А» демонстрували в матчах добру технічну підготовку, застосовували тактичні новинки, взяті нині на озброєння багатьма колективами вищої ліги нашого футбола.

Успішно вели боротьбу за місце на вищій сходинці турнірної таблиці чемпіони України 1965 року — армійці Львова. Про цю команду вже було сказано багато хорошого. І дійсно, гра львів’ян варта найвищої оцінки. Девіз армійців — «атака», і рідко яка команда може встояти проти їх планомірного наступу. Форварди львів’ян дружать із швидкістю, а це в поєднанні з доброю технічною підготовкою було грізною силою. Як правило, армійці використовують будь-яку можливість для взяття воріт противника. Агресивний стиль гри дав їм змогу закінчити перше коло з кращим показником забитих м’ячів — 23, а їх нападаючий С. Жукаускас зажив собі слави найбільш вправного футболіста другої підгрупи.

Львівський СКА проводив заключну зустріч першого кола із своїм постійним конкурентом в нинішній першості — «Дніпром». Вона була зіграна достроково у зв’язку з тим, що 13 липня збірна другої підгрупи, складена з гравців «Дніпра» і «Металурга», зустрінеться в Запоріжжі з національною збірною Японії. Очевидно, близькість цієї відповідальної зустрічі вдихнула нові сили у футболістів Дніпропетровська — вони перемогли своїх небезпечних суперників з рахунком 3:1.

Однак поразка не відбилась на турнірному становищі львівських армійців. Набравши 24 очка, вони займають перше місце. Футболісти цієї команди забули у ворота суперників 23 голи, пропустивши у свої — 11 м’ячів. Перемогою над лідером поправив свої «справи» «Дніпро», який має в активі 22 очка. Третє місце — великий успіх цього клубу після невдач, які переслідували його в минулому сезоні.

На одно очко більше від «Дніпра» набрала луганська «Зоря». Тепловозобудівники славляться своїм захистом, в якому виділяється Ю. Ращупкін. І недарма «Зоря» встановила своєрідний рекорд — в 17 іграх пропущено всього 3 м’ячі!

(РАТАУ).

НА ЧУЖОМ ПОЛЕ СПОДРУЧНЕЕ
«Футбол» № 29 (Москва, 15.07.1966)
...Днепропетровский «Днепр» представляет собой своеобразный синтез львовского СКА и «Зари».
Команда с одинаковым успехом атакует и защищается. Быстрые нападающие «Днепра», среди которых в последних играх выделяются Д. Паис и Г. Кржичевский, всегда нацелены на ворота, а опытным защитникам по силам решать сложные тактические задачи.
Интересный манёвр «Днепр» применил в матче с лидером зоны. Он не нов и называется «искусственным офсайдом». Однако редко приходилось видеть, чтобы он выполнялся с такой методичностью, как это делали днепропетровские футболисты. «Искусственный офсайд» оказался грозным оружием в борьбе с быстрыми форвардами СКА. Около 30 раз днепровцы искусственно создавали положение «вне игры», нанеся этим психологический удар.