15 августа 1967 года. Вторник
Чемпионат СССР. 2-я группа класса "А". 26-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) ― «Авангард» (Жёлтые Воды) – 1:0

«Днепр» (Днепропетровск) ― «Авангард» (Жёлтые Воды) ― 1:0 (1:0).
15 августа 1967 (вторник). 19:00. Днепропетровск. Стадион «Метеор». 28000 зрителей.
Судьи: В. Ханенко, ?, ? (все – Львов).
«Днепр» (футболки красные, трусы белые, гетры красные с белой полосой): 1 Городенко – 3 Дановский (к) – 2 Садовников, 4 Сарычев, 5 Грибенник – 6 Сизов, 7 Шнейдерман, 10 Литовченко – 8 Пинчук, 9 Кржечевский, 11 Суковицын (Христян, 57).
Старший тренер – Л. Родос.
«Авангард» (футболки и трусы белые, гетры тёмные с белой полосой): В. Онопко, А. Васин, Ю. Варакута, В. Чебанов, В. Хомутов, Ф. Лазарчук, В. Лапшин (к), В. Зинченко, А. Мухачёв, М. Жиряков, В. Литовкин (А. Ткач, 46).
Старший тренер – В. Морозов. – составы из "Спортивної газети".
Гол: 1:0 Кржечевский (28, гп Суковицын).
Дублёры – 1:1.

ДВА МАТЧІ
«Зоря» (16.08.1967)
Учора пізно ввечері на стадіоні «Метеор» в черговому календарному матчі зустрілися дві команди нашої області – «Дніпро» і жовтоводський «Авангард». Рахунок матчу 1:0 на користь «Дніпра».

ДО ЛИДЕРСТВА… ТРИ ОЧКА
«Днепровская правда» (17.08.1967)
Играть со своими земляками всегда тяжело, даже если команды занимают противоположные места в турнирной таблице. В первом круге к моменту встречи «Днепра» и «Авангарда» в Жёлтых Водах команды разделяло лишь очко. Днепропетровцы занимали четвёртое место, имея 10 очков после 8 туров, а желтоводцы с 9-ю очками шли седьмыми. Игра 15 мая окончилась нулевой ничьей. Три месяца спустя, 15 августа, в день встречи в Днепропетровске, земляков разделяло уже 10 очков. И всё-таки и на этот раз игра была упорной. Началась она настойчивыми атаками «Днепра», добивавшегося в дебюте ощутимого перевеса. Уже на 2-й минуте Онопко ошибается, выходя на перехват мяча, но Суковицын и Литовченко упускают возможность открыть счёт. Впереди у «Днепра» на острие атаки двое — Кржичевский и Суковицын. Именно их всё время пытаются вывести на завершающий удар партнеры. Но делают они это однообразно, адресуя им верховые мячи, которые легче выиграть вратарю и высоким защитникам «Авангарда». Так разбивается не одна атака «Днепра».
В предыдущих матчах защитники «Таврии» и «Судостроителя» преследовали нападающих «Днепра» буквально по всему полю, не давая им возможности свободно принять и обработать мяч. Защитники «Авангарда» отказались от жёсткой персональной опеки, но форварды «Днепра» как бы по инерции торопились отдать мяч даже тогда, когда имели возможность спокойно обработать его, войти в штрафную и нанести прицельный удар. Вот и получилось, что к 28-й минуте, когда был забит гол, «Днепр», несмотря на преимущество, имел реально одинаковые с «Авангардом» шансы взять ворота. На 11-й минуте центрфорвард желтоводцев Мухачёв прорвался к лицевой, вбросил мяч в штрафную площадку прямо против ворот, Лапшин неожиданно выскочил из-за спины Дановского, пробил сильно, но неточно. На 21-й минуте Кржичевский в самоотверженном прыжке перехватил верхний мяч, но пробил, как по заказу, прямо на Онопко.
А гол был забит при следующих обстоятельствах. Суковицын прострелил слева, стоппер «Авангарда» Варакута отбил мяч, но он попал в Васина и рикошетом отлетел к Кржичевскому. Форвард с разворота сильно пробил в правую «девятку», вратарь дотянулся до мяча, но, пытаясь перебросить его через перекладину, послал в противоположный угол ворот.
В начале второго тайма Суковицын дважды подряд мог поразить ворота Онопко, но действовал не лучшим образом. И хоть вместо него вышел Христян, это не оживило игры «Днепра», который, уверовав в победу, начал уступать инициативу «Авангарду».
На 61-й минуте Мухачёв не сумел обыграть Городенко — тот отбил мяч, но прямо на Лапшина. Самый активный у желтоводцев Лапшин послал мяч... вдоль ворот.
Днепропетровцы всё чаще стали выбивать мяч за пределы поля, играть с вратарём, одним словом, тянуть время. Особенно откровенно делали они это в конце встречи и поплатились бы, но на 87 и 88-й минутах Лапшин не использовал верных возможностей сравнять результат.
«Днепр» одержал третью победу кряду и занимает ныне третье место в турнирной таблице, имея, как и запорожцы, 33 очка, но худшую разницу забитых и пропущенных мячей. От лидера подгруппы, армейцев Киева, их отделяет три очка.
А. БОРИСЕНКО.

На снимке: атакует «Днепр». Фото Б. Умбраса.

«ДНІПРО» – «АВАНГАРД» 1:0
«Спортивна газета» (Киев, 17.08.1967)
З перших хвилин матчу воротар «Авангарду» Онопко опинився в центрі подій. Та він не розгубився і добре зіграв на виходах, кілька разів вдало перехоплював небезпечні навісні передачі а флангів. На 21-ій хвилині дніпропетровчани розіграли красиву багатоходову комбінацію, і Крижичевський спрямував головою м’яч у ворота. Гол здавався неминучим, та Онопко знову врятував команду. Проте через сім хвилин Крижичевський одержав можливість повторити свій удар і забив гол.
Цей м’яч виявився єдиним у зустрічі земляків, хоч господарі поля весь час були й господарями становища. Лише останні 20 хвилин атакував «Авангард». На наш погляд, «Дніпро» провів невдалу заміну. Вихід Хрістіана, який був дуже пасивним, розладнав атаки. Навпаки, в гостей поява на полі Ткача значно активізувала напад. Була хвилина, коли рахунок міг зрівнятися, проте Лапшин не влучив у ворота.
Суддівська бригада львів’ян, очолювана В. Ханенком, у великій мірі сприяла коректній грі команд.
Я. НОВАК.
м. Дніпропетровськ (телефоном).

Захисник авангардівців з Жовтих Вод В. Чебанов відбиває м’яч після удару М. Пінчука («Дніпро», Дніпропетровськ).
Фото М. Дмитрієва.

СТОСУНКИ З’ЯСОВАНО
«Прапор юності» (18.08.1967)
Це була друга зустріч дебютанта класу «А» чемпіона України «Авангарда» з Жовтих Вод з «Дніпром» в офіціальному турнірі. Перший матч в Жовтих Водах не приніс глядачам жодного м’яча, і команди відклали з’ясування стосунків до зустрічі в обласному центрі.
Матч на «Метеорі» розпочався атаками «Дніпра». Активно діють у дебюті форварди «другого ешелону» Литовченко і Пінчук та півзахисники Сизов і Шнейдерман. Активно, але одноманітно. Зрозуміло, що Пінчук і Литовченко відходять на фланги, аби розширити фронт атаки і надати оперативний простір для тандему центрофорвардів Кржичевський — Суковіцин. Та передачі їх в центр — головним чином верхові — стають легкою здобиччю воротаря і захисників «Авангарда». Безперечно, і Кржичевський і Суковіцин люблять боротьбу в повітрі, але ж слід враховувати і характерні риси гри захисних ланок противника. У «Авангарда» високі досвідчені захисники Варакута і Хомутов рідко програють верхові м’ячі, а воротар Онопко на виходах почуває себе краще, ніж у воротах.
Він частіше відбиває м’яч в поле, ніж бере його в руки. Вибиває не на фланги, а в центральну зону. Півзахисники «Дніпра» не встигають блокувати її, захопившись зміщеннями на фланги, і тим втрачають важливий плацдарм для повторного удару по воротах.
Жовтоводці пильно стежили лише за Кржичевським. Решта атакуючих мала можливість вільно прийняти, обробити м’яч і вийти до воріт на зручну для удару позицію. Та всі чомусь поспішали віддати м’яч саме Кржичевському.
Одне слово, в дебюті «Дніпру» не вистачило тактичної гнучкості і це було основною причиною того, що ворота Онопка тривалий час залишались недоторканими.
Жовтоводці в цей час відповідали поодинокими контратаками, в яких брало участь тріо: Зінченко, Мухачов, Лапшин. На 11-ій хвилині Мухачов вивів на удар Лапшина, який вихопився з-за спин захисників. Позиція для взяття воріт була зручною, але Лапшин більше подумав про силу удару, ніж про точність. М’яч пройшов повз ворота. Два небезпечних удари з-за штрафного зробив Зінченко. Це, мабуть, і все, на що відважився «Авангард» у першому таймі.
На 21-ій хвилині Кржичевський у красивому стрибку перехоплює все-таки один з верхових м’ячів. Удар сильний, несподіваний. Онопку поталанило: м’яч потрапив саме до нього.
«Дніпро» підтягує вперед захисників. Вакуум в центрі заповнюється, методичний обстріл воріт «Авангарда» посилюється. На 28-ій хвилині необачно зіграли захисники «Авангарда» Варакута і Васін. Відбитий Варакутою м’яч потрапив у ноги Васіну, від нього відскочив до Кржичевського. Удар вийшов сильним, в праву «дев’ятку». Онопко намагався перекинути м’яч через планку, але лише змінив напрямок його польоту, і він опустився в лівому кутку воріт.
На 40-ій хвилині Варакута виправляє свою помилку, вибиваючи м’яч з порожніх воріт. Вдруге він рятує команду від гола на 66-ій хвилині. Литовченко з правого флангу точно віддав м’яч Кржичевському, той обіграв воротаря та затримався на якусь мить з ударом. Варакута «зняв» у нього м’яч з ноги.
Це була остання можливість у господарів поля збільшити рахунок. Трохи раніше двічі не скористався з голевих ситуацій Суковіцин. Його замінив Христян. Він не зумів знайти спільної мови з партнерами. Та й вийшов він на поле, коли гра у «Дніпра» вже «не клеїлась». «Авангард» перехоплював ініціативу і повністю заволодів нею в середині другого тайму. Гості мали не одну можливість зрівняти рахунок. Частіше інших право завершального удару діставалось Лапшину. Кожного разу він бив неточно. На 88-ій хвилині Лапшин залишився сам-на-сам з Городенком, але, намагаючись перекинути м’яч через голкіпера, послав його вище воріт.
Перемога над «Авангардом» поставила «Дніпро» поруч з запорізьким «Металургом», який програв «Металісту» — 0:1. У обох придніпровських команд по 33 очка. До першої шістки входить ще кіровоградська «Зірка», яка розгромила лідера підгрупи армійців Києва — 4:1, і обидві львівські команди.
А. КОЛОМИЙЧЕНКО.

ЗУСТРІЧ ЗЕМЛЯКІВ
«Зоря» (18.08.1967)
Про матч двох колективів нашої області – «Дніпра» і жовтоводського «Авангарду», який 15 серпня проходив на стадіоні «Метеор», можна сказати, що він не належить до кращих поєдинків цього сезону.
Щоправда, півтора тайма пройшло при значній перевазі дніпропетровців, які наполегливо атакували. З самого початку в центрі подій був воротар «Авангарду» В. Онопко. Він сміливо втручався в гру і безпомилково діяв на виходах, а також кілька разів добре переривав високі навісні передачі з флангів. На 21-й хвилині воротар врятував, здавалось, безнадійне становище, зупинивши в ногах політ м’яча після сильного удару Г. Кржичевського. Та все ж лідер атак «Дніпра» Г. Кржичевський зумів через сім хвилин забити свій одинадцятий у нинішньому сезоні м’яч. Не обійшлося, правда, тут без допомоги захисників «Авангарду», які розгубилися.
До речі, ця розгубленість відчувалась і потім, але господарі не змогли як слід з неї скористатися.
Гості в першому таймі фактично мали тільки один гольовий момент, коли на 31-й хвилині після удару О. Мухачова Г. Городенко відбив м’яч, а В. Лапшин не влучив у порожні ворота.
Багато атакували дніпропетровці і на початку другого тайму. Один за одним пропустив два вигідні моменти для збільшення рахунку В. Суковіцин, який загалом непогано провів матч. Тренери тут же замінили його. Та вихід на поле А. Христіана лише розладнав дії нападу. До того ж дістав травму Г. Кржичевський, і вістря атак «Дніпра» притупилося. В авангардівців вийшло навпаки. Молодий О. Ткач, який вийшов на поле в другому таймі, вніс свіжий струмінь в гру своїх товаришів.
Багато і плідно потрудився Г. Городенко, якого захисники часто ставили в скрутне становище. Проте квапливість авангардівців виявилася для них поганим союзником, і вони не врятували собі очко, хоч можливостей було більш, ніж потрібно.
Перемога дала змогу «Дніпру» наздогнати запорізький «Металург», а «Авангард» після цієї поразки опинився в неприємній зоні. Та віриться, що в цього молодого колективу, який має чимало хороших футболістів, знайдуться сили вирівняти становище в наступних матчах.

На знімку: гол у ворота «Авангарду». Фото М. Дмитрієва.