1 июня 1970 года. Понедельник
Чемпионат СССР. Первая лига. 10-й тур
«Металлист» (Харьков) – «Днепр» (Днепропетровск) – 0:0

«Металлист» (Харьков) — «Днепр» (Днепропетровск) — 0:0.
1 июня 1970 (понедельник). 19:00. Харьков. Стадион «Металлист». 30000 зрителей (Советский спорт и Спортивна газета – 27000). Пасмурно, перед матчем дождь. 20 градусов.
Судьи: В. Самолазов, В. Кравченко, М. Ашрафьян (все — Ростов-на-Дону).
«Металлист» (футболки поперечно-полосатые, трусы и гетры белые): В. Удовенко, В. Марченко, В. Аристов (к), Е. Несмеян, В. Гунько, В. Пестриков, Н. Коновалов, А. Панов (А. Гулаков, 46), А. Майборода, Ю. Пузик (В. Зайцев, 84), Б. Панков (В. Бондаревский, 46).
Запасные: А. Савченко, Л. Аптерман
Старший тренер – В. Каневский.
«Днепр» (футболки, трусы, гетры белые): Собецкий (Семёнов, 46) – 3 Найда – 2 Сергеев, 4 Федоренко, 5 Грибенник – 6 Гринько (к), 7 Шнейдерман, 9 Соколов, 10 Мирошин (Литовченко, 46) – 8 Пинчук, 11 Романюк (Кржечевский, 46).
Старший тренер – В. Лобановский. – составы из протокола матча.

Афиша матча

ЛІДЕРИ НА СВОЇХ ПОЗИЦІЯХ
«Зоря» (03.06.1970)
У важкому становищі опинилися тренери «Дніпра» перед позавчорашньою зустріччю в Харкові з місцевим «Металістом». З різних причин у «Дніпра» не змогли вийти на поле гравці основного складу О. Шпаков, В. Назаров, П. Цунін. Під сумнівом була і участь у матчі О. Семенова, який дістав травму в зустрічі з донецьким «Шахтарем». Тому дніпропетровці провели перший матч свого турне в такому складі: Собецький (Семенов, 46), Сергєєв, Найда, Федоренко, Гребенник, Гринько, Шнейдерман, Пінчук, Соколов, Мірошин (Литовченко, 46), Романюк (Кржечевський, 46).
Матч проходив напружено. У першому таймі молодому воротареві «Дніпра» С. Собецькому довелося витримати серйозне випробування. Адже він вперше захищав ворота команди у такому відповідальному матчі. Голкіпер, як кажуть, вийшов «сухим» із води, зберігши недоторканність своїх воріт. Перемога харків’янам була конче потрібна, бо наближала їх впритул до лідера. Та вирвати її в цьому матчі вони не змогли, бо гості грали самовіддано, боролися за кожен м’яч, а в другій половині навіть самі були близькі до перемоги. Так, за 20 хвилин до фінального свистка А. Гринько міг головою послати м’яч у ворота, та його удар був неточним. Кілька разів небезпечні простріли робив М. Пінчук, але його колеги не встигали на ці передачі. Рахунок у матчі так і не було відкрито (0:0).
У складі харків’ян теж було багато молодих футболістів. Вони замінили п’ятьох товаришів з основного складу, які в попередніх матчах дістали травми. Молодь з дубля справилася з нелегким завданням. І хоч «Металіст» не забив жодного гола, він все ж залишив свої ворота незайманими.
Нічия дала змогу «Дніпру» лишитись на найвищій сходинці турнірної таблиці. В цей же день лише одне очко здобули і «Крила Рад», матч яких з «Уралмашем» теж закінчився внічию (0:0). Таким чином всі лідери лишились на своїх позиціях.

ПРЕСЛЕДОВАНИЕ ПРОДОЛЖАЕТСЯ
Репортаж болельщика
«Днепровская правда» (03.06.1970)
Поединок десятого тура «Днепр» провел с харьковским «Металлистом» на поле соперника. Всего три очка отделяли лидера от хозяев стадиона «Металлист». Смогут ли гости сохранить добытое в предыдущих турах преимущество? Этот вопрос волновал всех болельщиков команд первой группы.
Харьковчане до отказа заполнили трибуны стадиона, настроившись на интересную и бескомпромиссную игру. И зрители не обманулись в своих ожиданиях.
Несмотря на то, что за два часа до начала матча прошел сильный дождь и поле превратилось в самый настоящий каток, поединок изобиловал высокими скоростями, остроумными и красивыми комбинациями. Игру соперники начали без разведки. С первых же минут гости предприняли целый ряд острейших атак, к которым часто подключаются защитники Грибенник и Сергеев, но их завершающие удары приходятся или в сторону от ворот, или в руки вратаря Удовенко. Реальную возможность открыть счет упускает на 32-й минуте Соколов. Лишь к концу первого тайма хозяева выравнивают игру и начинают волновать Собецкого коварными ударами. Но вратарь «Днепра», удачно выбирая позицию, отражает опасность.
Второй тайм проходил с переменным игровым преимуществом соперников. На 63-й минуте Соколов с правого края произвел навесную передачу на Гринько, удар которого пришелся в штангу. А через две минуты Пестриков спасает «Металлист» от неминуемого гола, выбив мяч из пустых ворот. В итоге — нулевая ничья.
За команду «Днепр» выступали: Собецкий (Семенов, 46), Сергеев, Найда, Федоренко, Грибенник, Гринько, Шнейдерман, Соколов, Мирошин (Кржечевский, 46), Романюк (Литовченко, 46), Пинчук.
Результаты остальных игр 10 тура: «Локомотив» (Тб) — «Молдова» 1:0, «Кубань» — «Карпаты» 0:0, СКА (К) — «Памир» 2:3, СКА (Хб) — «Волгарь» 2:0, «Шахтер» — «Кайрат» 1:1, «Динамо» — «Локомотив» (М) 0:1, «Рубин» — «Текстильщик» 1:2, «Уралмаш» — «Крылья Советов» 0:0.
В. МАМАТОВ.

МИРОЛЮБИВОЕ НАСТРОЕНИЕ
«Советский спорт» (Москва, 03.06.1970)
Было время, когда они играли в одной команде — киевском «Динамо». Теперь у них другая судьба: и В. Каневский, и В. Лобановский — тренеры. Первый возглавляет харьковский «Металлист», второй — «Днепр». Обе команды идут в головной группе. Что же показали лидеры при встрече друг с другом, так сказать, с глазу на глаз?
Увы, интересного футбольного зрелища не получилось. Видимо, соперники не прочь были разделить пополам два очка. И поэтому не столько стремились забить гол, сколько заботились о том, чтобы не пропустить мяч в собственные ворота. На 90 минут игры пришлось всего несколько острых ситуаций, главным образом в штрафной хозяев поля.
На 63-й минуте длинный рейд по правому краю совершил Соколов. Его навес принял капитан команды гостей Гринько и с близкого расстояния головой пробил по цели. Мяч попал в штангу. Через пять минут защитник «Металлиста» Несмеян на долю секунды опередил нападающего «Днепра» и выбил мяч из пустых ворот.
Ничейное настроение особенно проявилось в последние четверть часа. В этот период мяч большей частью контролировали футболисты Днепропетровска. Они не шли на обострение, кружились в центре поля.
Харьковчане в свою очередь не очень усердствовали, чтобы отнять мяч. Когда же это им удавалось, они тоже не рвались вперед — ничейный счет матча, очевидно, удовлетворял их в такой же мере, как и гостей. Вот только зрителей не устроил этот футбол. (по свидетельству одного из участников матча, игра была договорной – Р.Л.)
В. РОВЧАН.
Харьков.

ОБЕРЕЖНО: ЛІДЕР!
«Вечірній Харків» (Харьков, 03.06.1970)
Після закінчення матчу дехто з надто «вимогливих» уболівальників поводився нетактовно: очевидно, такою поведінкою підкреслювали своє невдоволення результатом матчу. Та й потім, повертаючись із стадіону, чув обурення одних і «прогнозування» інших: мовляв, команда вже втратила сили, боєздатність, в подальших зустрічах нічого, окрім розчарування, чекати від неї і не доводиться. Чи сталося ж щось справді надзвичайно лихе з командою? Гадаю, що подібні думки передчасні і не мають підстав. По-перше, харків’яни грали непогано; по-друге, лідера, загартованого в гострих поєдинках минулого і нинішнього років не так легко переграти, як хочеться; по-третє, непередбачені до гри травми і хвороби внесли відчутні зміні в склад харків’ян: вони виступали без І. Матвієнка, О. Кафаджі, О. Борисенка, О. Савченка. Знаючи силу «Дніпра» і враховуючи значні зміни в захисті, невеликий досвід змінного воротаря В. Удовенка, харків’яни відтягуються назад, основну увагу приділяють захистові і зміцненню напівзахисних ліній. І двобій з лідером набуває приблизно такого вигляду: атакують, в основному, гості, господарі ж поля лише контратакують. Хвилин п’ятнадцять харків’янам навіть не вдається увійти в штрафний майданчик гостей, настільки злагоджено і грамотно гості охороняють підступи до майданчика, не вдається пробити по воротах й здалека — гості пильно стежать за нашими форвардами.
А от нападаючим гостей вдається створити кілька гострих ситуацій біля воріт «Металіста». То В. Романюк, вчасно одержавши пас від М. Пінчука, не зміг з правого кута воротарського майданчика послати м’яч у сітку, то хитро закручений М. Пінчуком м’яч у правий кут воріт накриває тілом В. Удовенко. Після цього настає деякий перелом у грі. Футболісти «Дніпра» дещо відтіснені від штрафного харків’ян, боротьба починається то в центрі, то на лівій чи правій половині поля «Металіста». Передачі короткі, обдумані — дуже небезпечні в поєдинку з таким противником, як «Дніпро», непередбачені втрати м’яча. Дві вдалих комбінації підряд розігрують Пестриков і Коновалов, небезпечно посипають м’яч у штрафний майданчик гостей, серія ударів по їх воротах, але ні Б. Панкову, ні А. Панову не вдається вразити ворота «Дніпра» — захисники приймають їх удари на себе. Разів зо два в першому таймі харків’яни настільки були близькі до успіху, що в ньому уже й не мав ніхто сумніву — та вдало грає воротар гостей С. Собецький, який вчасно то з голови А. Панова, то з голови Ю. Пузика «знімає» м’яч, відбиває його за межі штрафного.
У гостей особливою активністю і майстерністю відзначався капітан команди А. Гринько. Саме з його подач, або за його безпосередньою участю створювалися небезпечні ситуації біля воріт «Металіста» в першому таймі. І двічі в другому таймі м’яч ледве не побував у воротах Удовенка. У першому випадку після удару А. Гринька м’яч потрапив у штангу, в другому, скориставшись прострільною передачею М. Пінчука, він же послав м’яч у ворота, В. Удовенко проскочив мимо нього, і вже Є. Несміян, вчасно нагодившись, вибив м’яч з порожніх воріт.
Після кількох замін в другому таймі в складі харків’ян було ясно, що гра закінчиться нульовою нічиєю.
Взагалі «Металіст» у зміненому складі провів гру на належному рівні, відібравши у лідера ще одне очко — третє: це третя нічия «Дніпра» від початку сезону.
І ще одне: до цієї зустрічі працівники стадіону підготувалися як слід: поле було в чудовому стані, грати на ньому футболістам було приємно.
В. МОРГУН.

На знімку: одна з контратак харків’ян. Фото С. Крячка.

ТРЕТЯ НІЧИЯ ЛІДЕРА
«Соціалістична Харківщина» (Харьков, 03.06.1970)
Цього матчу з нетерпінням чекали всі любителі футбола Харкова. І коли суддя всесоюзної категорії з Ростова В. Самолазов дав свисток на початок гри, на трибунах майже не було вільних місць.
Капітани вивели на поле такі склади команд: «Дніпро» — Собецький (Семенов), Сергєєв, Найда, Федоренко, Грибенник, Гринько, Шнейдерман, Пінчук, Соколов, Мірошин (Литовченко), Романюк (Кржичевський); «Металіст» — Удовенко, Марченко, Арістов, Несміян, Гунько, Пестриков, Коновалов, Панов (Гулаков), Майборода, Пузик (Зайцев), Панков (Бондаревський).
Як бачимо, у складі харківської команди цього разу не виступило кілька основних гравців: воротар Савченко, півзахисник Кафаджі, нападаючий Борисенко. Особливо відчувалась відсутність Олександра Кафаджі, який в усіх попередніх матчах був основною ланкою комбінаційної гри, стержневим гравцем середини поля. Півзахист «Дніпра» відразу ж, без особливих труднощів виграв бій за центр поля і гості повели атаки на ворота Удовенка.
Перші 20-25 хвилин матчу пройшли при безперечній територіальній перевазі гостей. Відмінно грає капітан «Дніпра» Гринько — найрезультативніший гравець (на його рахунку вже сім голів) першої групи класу «А». Точними пасами він посилає своїх товаришів в атаку.
Лише під кінець першого тайму ініціативою заволоділи харків’яни. Два удари по воротах зробив Коновалов. М’яч в обох випадках пролітав у кількох сантиметрах від штанги.
Друга половина матчу проходила з перемінним успіхом.
Коли до кінця матчу залишилось хвилин десять, обидві команди вирішили не ризикувати і спокійно довели гру до нічиєї — 0:0. Це третя нічия лідера. «Дніпро» продовжує йти без поразок.
Інший претендент на перехід до вищої ліги — «Крила Рад» теж втратив очко в матчі з «Уралмашем». Отже, змін у верхній частині турнірної таблиці майже не сталося.
О. КУМЕЙКО.

НИЧЬЯ
«Красное знамя» (Харьков, 03.06.1970)
1 июня состоялась очередная игра на стадионе «Металлист»: харьковские футболисты сыграли вничью (0:0) с командой «Днепр» из г. Днепропетровска.

«ДНІПРО» ЗАЛИШАЄТЬСЯ ЛІДЕРОМ
«Прапор юності» (04.06.1970)
Наші земляки, футболісти «Дніпра», провели свою першу зустріч на виїзді. Їх суперником був харківський «Металіст». Матч викликав особливий інтерес, бо в разі перемоги харків’яни наближалися впритул до лідера. Перед грою у тренерів «Дніпра» виявилося багато турбот. В матчі з різних причин не змогли взяти участь провідні гравці — О. Шпаков, В. Назаров, П. Цунін. Не видужав після травми і воротар О. Семенов. Отже, довелося на ходу вносити істотні зміни в розстановку сил на полі.
Склад «Дніпра» протягом двох таймів мав такий вигляд: Собецький (Семенов, 46), Сергєєв, Найда, Федоренко, Гребенник, Гринько, Шнейдерман, Пінчук, Соколов, Мірошин (Литовченко, 46), Романюк (Кржечевський, 46).
Гра почалася атаками господарів, які вирішили спробувати, на що здатний молодий воротар, дебютант команди С. Собецький. Проте захисники і голкіпер спокійно і впевнено відстоювали недоторканість своїх воріт. Поступово гра вирівнялась, і наші футболісти почали все частіше турбувати господарів своїми стрімкими контратаками. Кілька разів М. Пінчук, обігруючи своїх опікунів, робив хороші простріли, але на їх завершення не встигали товариші по команді.
У другому таймі матч проходив з перемінним успіхом, але ближче до перемоги все ж стояли дніпропетровці. Приблизно за 20 хвилин до кінця добру нагоду забити гол мав А. Гринько. Проте його удар головою не приніс успіху. М’яч влучив у штангу.
Дев’яносто хвилин минуло, а глядачі, які переповнили трибуни стадіону «Авангард», так і не побачили гола. Рахунок цього бойового поєдинку 0:0. «Дніпро» не лише зберіг своє лідерство, а й продовжує залишатися єдиною командою в першій групі, яка не має поразок.

В ОНОВЛЕНИХ СКЛАДАХ
«Спортивна газета» (Киев, 04.06.1970)
Харківські вболівальники у зустрічі лідерів першої групи класу «А» сподівалися побачити принципову, безкомпромісну боротьбу. Але вже після того, як було оголошено ігрові склади, стало зрозуміло, що сподівання ці були марними. У «Металіста» були відсутні відразу 5 провідних гравців, а після перерви не вийшли на поле ще двоє – А. Панов та Б. Панков.
Якщо прохронометрувати хід цієї не дуже виразної гри, картина матиме такий вигляд. Початкові 20-22 хвилини пройшли у невпинних атаках «Дніпра», а наприкінці першого тайму (хвилин 15) активнішими були господарі. Протягом другого тайму домінували гості, а останні 10-12 хвилин команди провели у чеканні фінальної сирени.
Ю. ГРОТ.
Харків (телефоном).

НЕБЕЗПЕЧНІ АТАКИ «ДНІПРА»
«Ленінська зміна» (Харьков, 04.06.1970)
«Дніпро» приїхав до Харкова лідером першої групи класу «А». Команда виступає в чемпіонаті країни сильно, рівно. Вихованці Валерія Лобановського з однаковим успіхом грають і на своєму, і на чужих полях. Досить нагадати, що в дев’яти проведених матчах дніпропетровці не зазнали жодної поразки. У них в пасиві лише дві нічиї — одна на своєму полі, інша — на виїзді.
Болільники, які майже вщерть заповнили стадіон, чекали від лідера хорошої гри. І вони не помилились. «Дніпро» мінімум три чверті часу володів ініціативою. У гостей було набагато більше нагод для взяття воріт.
Але цей напружений поєдинок закінчився внічию — 0:0.
Коли футболісти вийшли на розминку і інформатор оголосив склади команд, над трибунами поповз шумок. Болільники не побачили на полі кількох провідних гравців «Металіста» — Савченка, Матвієнка, Зайцева (він лише в кінці матчу замінив Пузика), Кафаджі, Борисенка.
На їх місцях виступали в основному молоді гравці. Тренер В. Каневський та В. Лобановський кинули у бій такі склади: «Дніпро» — Собецький (Семенов), Сергєєв, Найда, Федоренко, Грибенник, Гринько, Шнейдерман, Пінчук, Соколов, Мірошин (Литовченко), Романюк (Кржичевський); «Металіст» — Удовенко, Марченко, Аристов, Несміян, Гунько, Пестриков, Коновалов, Панов (Гулаков), Майборода, Пузик (Зайцев), Панков (Бондаревський).
У складі «Дніпра» одночасно вийшли на гру п’ять півзахисників. Вони одразу ж «осідлали» середину поля і протягом добрих 25 хвилин разом з форвардами буквально притиснули харків’ян до воріт. Правда, особливо загрозливих ситуацій у штрафному майданчику «Металіста» не виникало.
Лише в кінці тайму харків’янам вдалося перехопити ініціативу і провести на ворота Собецького кілька гострих атак. Дві з них сильним ударом завершував Коновалов. М’яч в обох випадках летів за межі поля, мало не торкнувшись штанги.
У другій половині зустрічі «Дніпро» знову був активнішим. На 17-ій хвилині лише випадок врятував харків’ян. Соколов відмінно пройшов по правому краю і навісив м’яч на дальню штангу. Гринько бив головою з кількох метрів у пусті ворота. Проте м’яч влучив у штангу. Через дві хвилини відзначився Несміян, який вибив м’яч з пустих воріт.
Кінець матчу пройшов у середньому темпі. Гра в основному велась у центрі поля. Було видно, що команди достроково погодились на нічию. Так воно й сталося. Рахунок 0:0 не змінився до фінального свистка.
Наводимо результати інших матчів: СКА (Хабаровськ) — «Волгар» (Астрахань) — 2:0, «Динамо» (Ленінград) — «Локомотив» (Москва) — 0:1, «Уралмаш» (Свердловськ) — «Крила Рад» (Куйбишев) — 0:0, «Шахтар» (Караганда) — «Кайрат» (Алма-Ата) — 1:1, «Кубань» (Краснодар) — «Карпати» (Львів) — 0:0, «Локомотив» (Тбілісі) — «Молдова» (Кишинів) — 1:0, СКА (Київ) — «Памір» (Душанбе) — 2:3, «Жальгіріс» (Вільнюс) — «Алга» (Фрунзе) — 2:0, «Даугава» (Рига) — «Будівельник» (Ашхабад) — 1:0, «Рубін» (Казань) — «Текстильник» (Іваново) — 1:2.
Як бачимо, якихось особливих змін в турнірній таблиці не сталося. «Дніпро», як і раніше, — лідер (17 очок), харків’яни — на третьому місці (14 очок).