1 августа 1971 года. Воскресенье
Чемпионат СССР. Первая лига. 24-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) — «Спартак» (Орджоникидзе) — 4:0

«Днепр» (Днепропетровск) — «Спартак» (Орджоникидзе) — 4:0 (1:0).

1 августа 1971 (воскресенье). 19:30. Днепропетровск. Стадион «Метеор». 25000 зрителей. Ясно. 25 градусов.

Судьи: Г. Карапетян, В. Задоян, Р. Мириманян (все — Ереван).

«Днепр» (футболки красные, трусы белые, гетры красные): Собецкий – 3 Найда – 2 Сергеев, 4 Богданов, 5 Цунин (Артюх, 64) – 6 Гринько (к), 7 Шнейдерман, 8 Шалычев, 9 Назаров (Евсеенко, 59) – 10 Христян, 11 Романюк (Самойленко, 79? 83?).

Травмированы Колтун, Лябик, Пилипчук.

Запасные: Семёнов, Федоренко.

«Спартак» (футболки, трусы, гетры белые): Б. Конфедерат, В. Подлужный, А. Плиев (И. Бичикоев, 17? 23?), Н. Худиев, А. Кочиев, Х. Мириков, Г. Кайтуков, Ю. Абаев (Ю. Саввиди, 64? 72?), Г. Кайшаури (А. Кочетов, 77? 79?), И. Зазроев (к), Н. Папелишвили.

Запасные: В. Олейник, Г. Керашвили.

Старший тренер – Д. Чихрадзе. – составы из протокола матча.

Голы: 1:0 Шалычев (8, гп Назаров), 2:0 Шнейдерман (52), 3:0 Евсеенко (71), 4:0 Гринько (83).

Предупреждён Цунин (2-й тайм, за грубую игру).

Дублёры2:2.

ГРА НА ВИПЕРЕДЖЕННЯ

«Прапор юності» (03.08.1971)

У неділю, 1 серпня, суддівська бригада з Єревана на чолі з арбітром Г. Карапетяном зафіксувала на стадіоні «Метеор» в Дніпропетровську чергову крупну перемогу «Дніпра» — 4:0. Ще одного аутсайдера ліги, орджонікідзевський «Спартак», покладено на лопатки.

У дніпропетровців свої рахунки з «Спартаком». 1969 року на турнірі претендентів у Сімферополі саме орджонікідзевці перетнули їм шлях до вищої ліги, несподівано обігравши — 3:1. Це була перша зустріч суперників на футбольному полі. Друга відбулась цього року в Орджонікідзе. Побувавши у вищій лізі, спартаківці, тим не менш, не стали більш сильним колективом. Тільки на останніх хвилинах їм вдалось звести матч внічию — 2:2.

І ось третій поєдинок. Він пройшов за явної переваги дніпропетровців. Там, у Сімферополі, спартаківці були швидшими від нас. У Дніпропетровську швидкість була зброєю «Дніпра». Гра на випередження на кожній ділянці поля не залишила гостям ніяких надій. Лише в середині першого тайму якийсь час точилась позиційна боротьба в центрі поля. Наші виграли її і відтоді диктували свої умови боротьби. В кінці зустрічі перевага «Дніпра» була подавляючою, що і вилилось в розгромний результат.

Рахунок відкрив В. Шаличев на 8-ій хвилині після того, як В. Назаров буквально вирвав м’яча у кількох суперників. Пас був своєчасним і точним, Шаличев з центра штрафного майданчика послав м’яча в правий нижній кут воріт. Це його перший гол в складі «Дніпра».

Гості грали широко, старанно, але занадто багато часу витрачали на подолання центральної зони поля, вдаючись до численних, часто невиправданих передач. Все це дозволяло господарям своєчасно перекрити усі можливі напрямки атак суперника.

У заключній фазі наступу спартаківцям явно бракувало сміливості і рішучості. В ході поєдинку вони кілька разів одержували м’яча на ударних позиціях, але не встигали завдати удару. С. Собецький тільки одного разу врятував команду. На 50-ій хвилині він парирував несподіваний і сильний дальній удар X. Мірікова. В решті загрозливих ситуацій захист «Дніпра» зіграв надійно, продемонструвавши зібраність і мобільність. Тільки П. Цунін брак швидкості намагався компенсувати жорсткою грою, за що і був покараний третім в цьому сезоні попередженням. Таким чином, він автоматично має пропустити наступний матч. Своєю недисциплінованістю Цунін поставив додаткові труднощі перед командою у її наступному важкому турне до Ярославля, Іваново і Москви. Це особливо недоречно зараз, коли два футболісти — В. Лябик та А. Пилипчук — не виступають через травми.

Ворота «Спартака» знаходились під постійним обстрілом. Б. Конфедерату довелось багато попрацювати, він чимало зробив для своєї команди, але були ситуації, в яких від воротаря мало що залежало. Ніхто не завадив Р. Шнейдерману пробити на 52-ій хвилині з місця лівого півсереднього з лінії штрафного майданчика. М’яч влетів у дальню «дев’ятку». На 71-ій хвилині відзначився С. Євсеєнко. Він обіграв підряд трьох суперників, дійшов майже до штрафного і несподівано «вистрілив» у нижній кут — 3:0.

Протягом наступних чотирьох хвилин Конфедерат тричі залишається віч-на-віч з В. Романюком, О. Христяном, А. Гриньком і виходить переможцем в поєдинку з ними. Нарешті, на 83-ій хвилині Гринько добивається свого. Гості вчетверте виймають м’яча з сітки.

Суперники виступали в таких складах: «Дніпро» — Собецький, Сергєєв, Найда, Богданов, Цунін (Артюх, 64), Гринько, Шнейдерман, Шаличев, Назаров (Євсеєнко, 59), Христян, Романюк (Самойленко, 83); «Спартак» — Конфедерат, Підлужний, Плієв (Бічікоєв, 16), Худієв, Кочієв, Міріков, Кайтуков, Абаєв (Саввіді, 64), Кайшаурі (Кочетов, 77), Зазроєв, Папелішвілі.

В цьому матчі в основному складі «Дніпра» дебютував вчорашній школяр Микола Самойленко, який в дублі вже встиг зарекомендувати себе високорезультативним форвардом. Хочеться побажати Миколі великого спортивного шляху.

Перший день останнього літнього місяця не вніс змін в положення лідерів. Московський «Локомотив» в День свята залізничників обіграв у Ленінграді динамівців (2:1) і залишився на чолі ліги. Тепер він повертається додому, щоб у складних матчах з «Торпедо», «Металістом» і «Дніпром» захищати свої високі позиції.

Виступатиме в рідних стінах в наступних матчах одеський «Чорноморець». Одесити блискуче виступили в Караганді, Фрунзе і Душанбе («Памір» вони обіграли з рахунком 1:0), взявши 6 очок з 6 можливих і не дали змоги «Дніпру» збільшити розрив.

Трохи відстав від лідерів «Текстильник». Ще одне очко івановці втратили в Ризі — 1:1.

На старті другого кола поліпшив турнірне становище «Металіст». В останньому матчі харків’яни перемогли астраханський «Волгар» — 3:1. «Жальгіріс» виграв у «Шинника» — 2:1, «Шахтар» у «Молдови» — 1:0. «Кузбас» в гостях добився перемоги над «Уралмашем» — 2:1, а «Крила Рад» — над «Рубіном» — 3:0. Внічию зіграли «Алга» з «Металургом» (1:1), «Торпедо» з «Будівельником» (2:2).

ПЕРЕКОНЛИВА ПЕРЕМОГА

«Зоря» (03.08.1971)

Дніпропетровці довго ще памятатимуть позаторішній матч між «Дніпром» і орджонікідзевським «Спартаком» у фіналі боротьби за вихід до вищої ліги. Тоді саме перемога спартаківців позбавила наших земляків права одержати жадану путівку.

І ось футболісти Північної Осетії минулої неділі вперше виступали в нашому обласному центрі. Гості грали майже в тому складі, що й у фіналі 1969 року. Але діяли вони не так впевнено як тоді, поступаючись господарям по всіх статтях.

«Дніпро» почав матч впевнено. Уже на восьмій хвилині господарі поля розіграли коротку комбінацію на правому фланзі. М’яч від В. Назарова потрапив до В. Шаличева і той з-за межі штрафного майданчика забив перший гол у цьому матчі. Небезпечні моменти біля воріт «Спартака» виникали дуже часто. Та двічі пропускає вигідні ситуації А. Гринько. Без помилок грає воротар гостей Б. Конфедерат.

При рахунку 1:0 команди пішли на відпочинок. А в другому таймі територіальна та ігрова перевага «Дніпра» змусила гостей ще тричі починати з центра. На 52-й хвилині Р. Шнейдерман, обігравши кількох спартаківців, без підготовки наніс точний удар з лінії штрафного майданчика. М’яч влетів у «дев’ятку». Рейд по центру поля, який здійснив на 71-й хвилині С. Євсеєнко, закінчився третім голом. М’яч забито з-за межі штрафного майданчика в дальній від воротаря нижній кут. За сім хвилин до фінального свистка А. Гринько, нарешті, після кількох невдалих спроб, добився успіху. Він пробив так сильно і цього разу так точно, що воротар не втримав м’яч. Той опинився у воротах.

4:0 — рахунок цілком переконливий, і сумнівів щодо переваги «Дніпра» немає. Але й гості могли змінити цей результат. Кілька разів захисники «Дніпра» дозволяли спартаківцям виходити на ударні позиції. Хоча в цілому оборона зіграла значно краще, ніж у минулому матчі, але й цього разу захисникам бракувало зосередженості і пильності.

Склад «Дніпра»: Собецький, Сергєєв, Найда, Богданов, Цунін (Артюх, 64), Гринько, Шнейдерман, Шаличев, Назаров (Євсеєнко, 59), Христян, Романюк (Самойленко, 83).

На знімку:  атака на ворота «Спартака».  Фото Ю. Боловіна.

Результати інших матчів: «Даугава» — «Текстильник» — 1:1, «Жальгіріс» — «Шинник» — 2:1, «Динамо» — «Локомотив» — 1:2, «Памір» — «Чорноморець» — 0:1, «Алга» — «Металург» — 1:1, «Шахтар» — «Молдова» — 1:0, «Уралмаш» — «Кузбас» — 1:2, «Металіст» — «Волгар» — 3:1, «Торпедо» — «Будівельник» — 2:2, «Рубін» — «Крила Рад» — 0:3.

ПО ВСЕМ СТАТЬЯМ

«Днепровская правда» (03.08.1971)

...Один за другим сели на скамейку запасных в мокрых от пота футболках нападающие гостей Ю. Абаев и Г. Кайшаури, так и не забив даже «гола престижа». Не сумели сделать этого и свежие силы. Спартаковцы Орджоникидзе проиграли матч по всем статьям.

Обе команды начали игру почти по одинаковым схемам: впереди — двое нападающих, три (у гостей) полузащитника, остальные — в защите. «Днепр» же создал в центре поля ударный кулак — А. Гринько, Р. Шнейдерман, В. Шалычев, В. Назаров (С. Евсеенко), который не только снабжал мячами А. Христяна и В. Романюка, но и при малейшей возможности сам атаковал ворота осетинских футболистов. Не случайно каждый из полузащитников записал на свой счёт по одному забитому мячу. Причем, верные возможности ещё раз поразить цель имели те же В. Шалычев и А. Гринько.

Да, полузащита сыграла решающую роль в победе «Днепра». Однако было бы неверным утверждать, что выиграла матч только она. Вся команда действовала, как хорошо отлаженный механизм, проходя центр поля быстро и действуя на подступах к воротам «Спартака» в одно касание, что само по себе всегда таит неожиданность для соперника, держит его в постоянном напряжении. Качество игры днепропетровских футболистов выгодно отличалось от их действий в матче с ашхабадским «Строителем».

А что же гости? Прошедшие жестокое крещение в высшей лиге, они не растерялись после первого гола, тем более, что В. Шалычев застал их врасплох и впереди ещё было время отыграться. Но «Спартаку», как выяснилось позже, было не до этого: пять защитников не успевали следить за острыми передачами хозяев поля. Упускают стопроцентные возможности забить гол А. Гринько, В. Романюк, снова А. Гринько...

Игра в одни ворота продолжалась и после перерыва. Лишь когда пушечным ударом с левой ноги Р. Шнейдерман издали вонзил мяч в «девятку», «Спартак» провёл несколько опасных контратак. Это опытный Н. Папелишвили, почувствовав, что В. Сергеева ему не обыграть, переместился на правый фланг и чуть было не забил гол. Но таких эпизодов у ворот «Днепра» было за все девяносто минут всего два-три... Зато у хозяев поля реальных возможностей увеличить счет было хоть отбавляй. И, вроде бы, не с руки критиковать действия коллектива, забившего в ворота соперника четыре «сухих» гола, всё-таки обидно, что во втором тайме им удалось направить в ворота всего два мяча: сначала это сделал сильным и точным ударом из-за штрафной площадки С. Евсеенко, а в конце матча А. Гринько, который, стоя во вратарской площадке, «поймал» мяч на ногу и с лёту послал его в сетку. Б. Конфедерат угадал направление полёта мяча, но сделать ничего не смог.

Что остаётся пожелать нашим футболистам перед труднейшим турне в Ярославль, Иваново и Москву? Забив в трёх матчах второго круга 11 и пропустив всего 2 мяча, «Днепр» подтвердил своё лидирующее положение. Хочется, чтобы и на выезде команда играла в полную силу и, если уж она умеет создать голевые ситуации, надо, чтобы умела и реализовывать их, независимо от того, где проводится матч — в гостях или дома.

А. КОСЫЙ.

«ДНІПРО» — «СПАРТАК» — 4:0

«Спортивна газета» (Киев, 03.08.1971)

4:0. Рахунок матчу міг бути значно більшим, але господарі не зуміли використати ще в першому таймі кілька 100-процентних голевих моментів. Після перерви команда грала продуктивніше. Особливо запам’яталися другий та третій голи, забиті з-за меж штрафного майданчика Шнейдерманом і Євсєєнком з такою силою й точністю, що воротар побачив м’яч лише у сітці. Усе було в цих ситуаціях зроблено з високою майстерністю. Та й перший гол можна віднести до категорії тих, котрі воротарем не беруться. Господарі провели на правому фланзі коротку комбінацію, м’яч від Назарова прийняв Шаличев і, не роздумуючи, «розстріляв» ворота.

Найбільше в цій зустрічі міг відзначитися Гринько. Йому щастило на голеві моменти, однак його ударам бракувало точності, а вірніше, футболіста підводили елементарні помилки, які він допускає в останніх матчах. Усе ж капітан «Дніпра» також не пішов з поля, не забивши гола. Зробив він це під завісу матчу.

Дванадцять турів «Дніпро» пройшов без поразок. Тепер на нього чекають важкі випробування в Ярославлі, Іваново і Москві.

Я. НОВАК.

Дніпропетровськ (телефоном).

«ДНЕПР» В ФУТБОЛКЕ ФОРВАРДА

«Комсомольское знамя» (Киев, 03.08.1971)

Всё более укрепляют своё ведущее положение лидеры первой лиги.

Москвичи в 24-м туре победили в Ленинграде динамовцев 2:1. «Днепр» в последнее время отличается очень высокой результативностью. Вслед за Пилипчуком и Евсеенко, усилившим и без того агрессивное нападение команды В.В. Лобановского, футболку «Днепра» надел полузащитник Шалычев. В последнем матче днепропетровского клуба с орджоникидзевским «Спартаком» именно Шалычев открыл счёт. Затем Шнейдерман, Евсеенко и Гринько установили окончательный результат встречи 4:0 выиграл «Днепр».