1 августа 1970 года. Суббота
Чемпионат СССР. Первая лига. 22-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) – «Карпаты» (Львов) – 3:2

«Днепр» (Днепропетровск) — «Карпаты» (Львов) — 3:2 (0:1).
1 августа 1970 (суббота). 19:00. Днепропетровск. Стадион «Метеор». 35000 зрителей (Спортивна газета – 40000). Ясно. 26 градусов.
Судьи: С. Алимов, Н. Шишов, М. Кочет (все – Москва).
«Днепр» (футболки, трусы, гетры белые): 1 Колтун – 3 Найда – 2 Сергеев, 4 Федоренко, 5 Богданов (Цунин, 46) – 6 Гринько (к), 7 Шнейдерман, 8 Назаров (Пинчук, 46), 10 Мирошин – 9 Христян, 11 Романюк.
Запасные: Семёнов, Грибенник, Торопов.
«Карпаты» (футболки зелёные, трусы белые, гетры зелёные): М. Лупол, И. Герег, Р. Поточняк, Б. Сорока, В. Сыров, Л. Броварский, Б. Грещак (И. Шопа, 84), О. Савка, Я. Габовда (к), Р. Покора, Г. Лихачёв (В. Данилюк, 68).
Запасные: А. Швойницкий, М. Сарабин, В. Булгаков.
Старший тренер – Э. Юст. – составы из протокола матча.
Голы: 0:1 Покора (31), 1:1 Романюк (62, гп Мирошин), 2:1 Романюк (66), 3:1 Пинчук (79, гп Шнейдерман), 3:2 Покора (88).
Предупреждены: Пинчук (≈70-75-я минута, за грубую игру) – Покора (19-я минута, за грубую игру), Броварский (1-й тайм, за грубую игру), Габовда (1-й тайм, за несогласие с решением арбитра).
Удалён Габовда (58-я минута, за нецензурную брань).

Виктор Романюк и Алексей Христян (крайний справа)
у ворот Михаила Лупола. Фото из личного архива Анатолия Косого

ЦЕНТРАЛЬНИЙ МАТЧ СЕЗОНУ
«Зоря» (02.08.1970)
Так справедливо назвали вчорашню зустріч «Дніпра» і «Карпат», яка відбулася у Дніпропетровську на стадіоні «Метеор». Матч мав вирішальне значення для дальшої турнірної долі «Дніпра», якому після минулих трьох поразок відступати далі вже було нікуди. «Карпатам» теж потрібна була перемога, бо поразка фактично зрівнювала їх шанси з «Дніпром» в боротьбі за лідерство.
Команди готувалися до цього поєдинку ретельно, гості, наприклад, вдома. Прибули вони до Дніпропетровська лише за день до гри.
Матч, в якому суперники не шкодували сил і енергії для перемоги, закінчився з рахунком 3:2 на користь «Дніпра».

«ДНІПРО» — «КАРПАТИ»
Коли верстався номер...
«Вільна Україна» (Львов, 02.08.1970)
Зустрічі дніпропетровців і карпатців завжди були подією сезону, викликали особливий інтерес. Як правило, вони проходять у гострій, напруженій, безкомпромісній боротьбі. Тим більшого значення набув цей перший у другому колі матч. Адже суперники знаходяться у верхній частині турнірної таблиці. Господарі поля поступалися гостям лише чотирма очками, причому львів’яни провели одну гру — з армійцями Хабаровська — достроково.
Нагадаємо нашим читачам, що у першому колі перемогли телевізійники — 1:0. Цілком природно було чекати прагнення дніпропетровців взяти на своєму полі реванш, поліпшити турнірне становище — адже колишній лідер програв підряд три останніх матчі. На жаль, ми позбавлені можливості докладно прокоментувати в сьогоднішньому номері цю зустріч. Подаємо лише результат поєдинку, який нам увечері передали телефоном з Дніпропетровська — 3:2 на користь господарів.
О. МАТОВ.

«ДНІПРО» – «КАРПАТИ» – 3:2
«Прапор юності» (04.08.1970)
40000 глядачів підтримували «Дніпро» в цьому стратегічно важливому поєдинку лідерів. На боці дніпропетровців була ще й традиція, згідно з якою вони не програють вдома «Карпатам». Львів’яни ж, які набрали на фініші першого кола високої швидкості і набули впевненості в своїх силах, напередодні виступу на «Метеорі» одержали додатковий стимул: Федерація футбола СРСР, нарешті, покінчила з невизначеністю і послала заявку на участь «Карпат» в європейському турнірі володарів кубків.
Матч розпочався навальними атаками господарів поля і вони затисли львів’ян у штрафному майданчику.
Двоє центральних нападаючих Романюк і Христян (він дебютував у складі «Дніпра» після закінчення служби в армії) своєю активністю тримали в постійному напруженні захисників у центральній зоні, а Назаров і Мірошин одержали змогу вийти на оперативний простір на флангах. У ці хвилини Гринько, який мав персональне завдання опікати найрезультативнішого форварда першої групи класу «А» Габовду, «передавав» його Федоренку і разом зі Шнейдерманом висувався на ударну позицію.
На 6-ій хвилині наші подавали уже четвертий кутовий на ворота Лупола. Гості не чекали такої агресивності і були явно розгублені. Гол в такій ситуації міг би посіяти паніку в їх лавах, але його все не було. Усі м’ячі «на другому поверсі» вигравали львів’яни.
Першу реальну можливість взяти їх ворота мав після подачі кутового Шнейдерманом Гринько. Лупол не зміг перехопити мяча, упав, але Гринько більше подбав про силу удару, аніж про його точність.
Коли м’яч тривалий час знаходиться біля воріт однієї з команд, природно виникає безліч «напівшансів». На жаль, ніхто з атакуючих не виявив потрібної в таких ситуаціях блискавичності реакції.
Безплідність штурму гасила активність. До футболістів «Карпат» повертався спокій. На 14-ій хвилині Савка з глибини поля почав пристрілку воріт Колтуна. На 17-ій заявив про себе і Габовда. Він обіграв Найду, але в останню мить спіткнувся на Гринькові.
Та поки що ці випадки — епізодичні. «Дніпро» продовжує шукати шляхів до воріт суперника. Гості прагнуть зірвати їх запал за будь-яку ціну. На 19-й хвилині попередження за грубу гру одержує Покора. Він буквально переслідує Мірошина. Броварський весь час б’є по ногах Романюка, відбуваючись лише зауваженнями. Неспортивно поводить себе Сорока.
Один із штрафних ударів мало не закінчується голом. Гринько зумів послати м’яча повз стінку в нижній кут. Лупол врятував своїх.
Після дванадцятої хвилини в центрі поля зав’язується позиційна боротьба. «Карпатам» вдається віднайти слабке місце в захисті «Дніпра». На правому фланзі Грещак легко обігрує Богданова, переважаючи його в швидкості. Федоренко змушений поспішати на поміч товаришеві, а Гринько — відмовитись від активності в передній лінії.
Кілька успішних атак повернули «Карпатам» впевненість. І саме в цей момент в розрідженому просторі їх штрафного майданчика на ходу одержав м’яч Христян. Гол здавався неминучим, гол, який все поставив би на свої місця. Та Лупол дотягнувся до м’яча, який форвард намагався перекинути через нього.
На 31-й хвилині — сумнівний штрафний у бік «Дніпра» після чергової дуелі Богданова з Грещаком. М’яч вдається відбити, але на межі штрафного майданчика він потрапляє до Покори і той несподівано для всіх, а найперше для Колтуна, «стріляє» у правий верхній кут воріт. Гол.
Двічі до кінця тайму «Дніпро» одержує стопроцентні можливості відігратись. Назаров і Христян втрачають їх.
Львів’яни, які мають найбільше штрафних балів за попередження і вилучення з поля серед усіх команд класу «А», «відзначаються» знову. Третє попередження в сезоні одержує Броварський. Капітан «Карпат» Габовда демонстративно апелює до трибун, ображає арбітра Алімова, за що теж одержує попередження.
Заміна Богданова Цуніним зміцнила захист, а поява Пінчука замість Назарова внесла гостроту в атакуючі дії «Дніпра». Після відпочинку перевага знову на боці господарів поля. Гості нервують і починають відверто полювати за суперниками. Нецензурна лайка Габовди примушує Алімова вдатись до більш рішучих дій. Перш ніж залишити поле, Габовда ще раз демонструє свою невихованість і нестриманість — вибиває м’яч за бокову лінію. По закінченню матчу він увірвався до суддівської кімнати і в присутності тренерів загрожував арбітру фізичною розправою. Думається, що спортивно-технічна комісія, представником якої був у цій зустрічі боковий суддя Шишов, зверне належну увагу на стан виховної роботи в команді, якій незабаром виступати в міжнародних змаганнях.
Події на полі розвивались успішно для «Дніпра». Чотирнадцятий кутовий закінчується, нарешті, голом. В падінні головою Романюк на 62-ій хвилині зрівнює рахунок — 1:1. На 64-ій він забиває другий гол, арбітр показує на центр, але під тиском львів’ян змінює рішення, пославшись на «положення поза грою». Через дві хвилини Романюк виправляє помилку Алімова — 2:1. На 79-ій швидка триходова комбінація зі зміною напрямку атаки приносить новий успіх. Гол забиває Пінчук — 3:1.
Лідер групи робить відчайдушні зусилля відігратись. На 83-ій хвилині Броварському вдається втекти від Сергєєва. Сильніший удар в штангу. За дві хвилини до кінця зустрічі Покора гарматної сили «пострілом» метрів з сорока знову застає зненацька Колтуна. М’яч вилетів з сітки з такою силою, ніби вдарився в штангу — 3:2.
«Дніпро» переміг у важкій боротьбі.
— Валерію Васильовичу, це — перелом?
Лобановський, до якого ми звернулись після гри, відповів не одразу.
— До деякої міри. І в більшій — в психологічному відношенні. Нам вдалось загострити гру, але над завершенням атак ще треба попрацювати. З’явились непередбачені труднощі і в організації гри в захисті. Зараз ми прагнемо позбутись їх. Команда розуміє свою відповідальність перед болільниками, які, не дивлячись на невдачі, виявили нам справжню підтримку.

«Карпати» захищаються.  Фото Г. Шевченка.

ДРУГЕ КОЛО СТАРТУВАЛО
«Зоря» (04.08.1970)
Сорок тисяч глядачів зібрались минулої неділі на стадіоні «Метеор». Вони побачили дуже цікавий і гострий поєдинок провідних команд республіки. Зустрічалися два лідери першої групи класу «А» — «Дніпро» і «Карпати». До того ж, у день матчу стало відомо, що «Карпати» представлятимуть Радянський Союзу у розиграші Кубка володарів кубків Європи.
Ініціативу відразу ж захопили господарі поля, які піддали ворота гостей тривалій облозі. Вони вже в першому таймі подали тринадцять кутових ударів на ворота «Карпат», мали щонайменше з півдесятка реальних можливостей для того, щоб відкрити рахунок. Гості атакували рідко, в основному через своїх швидких крайніх нападників Г. Лихачова і Б. Грещака. Воротам «Дніпра», здавалося б, нічого не загрожувало. І все ж першими добилися успіху львів’яни. На 31 хвилині вони подали перший кутовий на ворота «Дніпра». Після кількох передач м’яч опинився у Р. Покори і той зробив виняткової краси удар, який застав воротаря «Дніпра» Л. Колтуна зненацька. Гол!
Відігратися дніпропетровцям вдалося лише в другому таймі. Зробив це В. Романюк на 62 хвилині після подачі кутового. В аналогічній ситуації він же на 66 хвилині вивів своїх уперед. А на 79 хвилині багатоходова комбінація «Дніпра» завершилася точним ударом М. Пінчука. Рахунок став 3:1 на користь «Дніпра». Він міг залишитись таким і до кінця матчу, але несподівано для багатьох Р. Покора на 88 хвилині знову зробив прицільний удар по воротах «Дніпра» з далекої відстані. Реакція Л. Колтуна на цей удар теж була запізнілою і рахунок змінився на 3:2. Хоч «Дніпро» мав безперечну перевагу, але перемога далася йому у важкій боротьбі. Підводила неточність у завершальних ударах. Навісні подачі на ворота суперника для нього не загрожували. Гості безроздільно господарювали в повітрі.
Радує, що у «Дніпра» з приходом після повернення з армії О. Христяна появилася гострота в діях на передній лінії. У співдружності з цим форвардом краще відчував себе і В. Романюк. Глядачі, мабуть, і самі пересвідчилися, що означала для «Дніпра» відсутність в трьох попередніх матчах П. Найди, який був душею в захисті під час гри з «Карпатами».
На жаль, в цілому коректний матч був зіпсований рядом неприємних інцидентів. Арбітр — суддя міжнародної категорії С. Алімов записав попередження в протоколі за грубу гру трьом футболістам, а капітана «Карпат» Я. Габовду за нецензурні вислови вивів з поля.
Склади команд: «Дніпро» — Колтун, Сергєєв, Найда, Федоренко, Богданов (Цунін, 46), Гринько, Шнейдерман, Назаров (Пінчук, 46), Христян, Мірошин, Романюк; «Карпати» — Лупол, Герег, Поточняк, Сорока, Сиров, Броварський, Грещак (Шопа, 84), Савка, Габовда, Покора, Лихачов (Данилюк, 70).

На знімку: перший гол у ворота «Карпат». В падінні
у білій майці автор гола В. Романюк. Фото В. Жука.

НЕЛЁГКАЯ ПОБЕДА
«Днепровская правда» (04.08.1970)
О мирной ничьей не могло быть и речи. Реванша за поражение во Львове жаждали наши земляки, а гости не хотели ударить лицом в грязь, настроившись доказать переполненным трибунам стадиона «Метеор», что не зря им доверено участвовать в розыгрыше Кубка обладателей кубков европейских команд. За несколько минут до начала поединка старший тренер «Карпат» Э. Юст высказал мнение, что игра будет очень острой, даже жестковатой, но львовяне приложат все усилия для достижения успеха.
Не ошибся наставник «Карпат» относительно остроты поединка. С первой же минуты футболисты «Днепра» начали искать кратчайшие пути, ведущие в штрафную площадку обладателя Кубка СССР. Несколько раз Назаров, Романюк и в особенности Христян, вернувшийся из Киева, создавали опасные для гостей ситуации, однако львовяне с завидным хладнокровием разрушали частые атаки «Днепра». 13 раз в первом тайме хозяева поля подавали угловые, но, как и прежде, тактика навесных передач не приносила успеха. «На втором этаже» наши гости были недосягаемыми. К тому же футболисты «Карпат» очень умело пользовались приемами взаимовыручки. Стоило, допустим, Поточняку «проморгать» стремительного Христяна, как тут же перед форвардом, словно из-под земли, вырастал Герег.
«Днепр» явно переигрывал «Карпаты», но спешка, суетливость не давали возможности нашим землякам произвести прицельного удара по воротам Луппола. Гости же действовали рационально, без лишней затраты энергии. Всего две атаки провели они в первом тайме, но одна из них завершилась взятием ворот. 31-я минута омрачила болельщиков «Днепра». Ничего опасного не ожидалось. Гости пробили первый угловой с правого края. Мяч был отбит далеко за линию штрафной площадки, но наши игроки нарушили правила. Покора сильно и как-то незаметно произвел удар. Колтун бросился на мяч, когда он уже вылетал из сетки ворот.
Вероятно, львовяне были убеждены, что результат матча решит лишь один гол, и начали подолгу разыгрывать нехитрые комбинации в своей штрафной площадке, откровенно затягивая время. На перерыв футболисты «Карпат» ушли удовлетворенными. Их даже не опечалили предупреждения судьи международной категории С. Алимова, которых за грубую игру «удостоились» Покора и Броварский.
Во втором тайме гости остались верны своей тактике: долго держали мяч и только при благоприятной ситуации шли в атаку. Нашим защитникам пришлось решать не одну головоломку, задаваемую быстрым и высокотехничным трио Грещак — Габовда — Покора. Успешно разгадывал их лишь Найда, отлично проведший всю игру. На 58-й минуте арбитр вдруг остановил игру, подозвал к себе Габовду и показал красноречивым жестом за бровку поля. Лучший снайпер первой группы начал «высказывать» недовольство решением С. Алимова. Но слово судьи — закон. «Карпаты» остались без капитана.
Четырнадцатый угловой пробил Мирошин. На сей раз мяч во вратарскую площадку влетел не верхом, а низом. Луппол, закрытый защитниками, не проследил за его направлением. Мяч «подобрал» Романюк и втолкнул его в открытый угол ворот. Через две минуты Христян с подачи Гринько головой забивает второй гол, но боковой судья усмотрел в этой ситуации положение вне игры. Алимов согласился со своим коллегой и не засчитал гола. Однако через две минуты Романюк головой забивает второй мяч, попавший к нему после розыгрыша 15 углового.
Не выдерживают нервы и у Пинчука. За грубый снос Грещака он наказывается предупреждением. Правда, Пинчук вскоре сумел частично реабилитировать себя. Он замкнул комбинацию, начатую Христяном и продолженную Шнейдерманом, опередив на мгновение выбежавшего наперерез Луппола. Казалось, со счетом 3:1 и завершится не в меру темпераментный, но все же красивый поединок. Однако за две минуты до финального свистка Покора с дальнего расстояния сильно и неожиданно пробил по воротам, застав врасплох Колтуна.
В. АСАЕВ.

Результаты остальных поединков: «Молдова» — «Волгарь» 4:0, «Локомотив» (Тб) — «Строитель» 0:0, «Металлист» — «Памир» 2:1, СКА (К) — «Крылья Советов» 2:1, «Жальгирис» — «Локомотив» (М) 1:1, «Кубань» — «Алга» 1:1, «Динамо» — СКА (Хб) 4:2, «Рубин» — «Шахтёр» 3:3, «Уралмаш» — «Кайрат» 0:2.

На снимке: острый момент у ворот «Карпат».
Фото Ю. Серадского.

ТРАДИЦІЯ ВСТОЯЛА
«Спортивна газета» (Киев, 04.08.1970)
«Дніпро» нарощував атаки з перших же хвилин. Тільки Христян, який повернувся в клуб з київського «Динамо», тричі виходив на ударну позицію, раз у раз ставлячи оборону «Карпат» у скрутне становище. Господарі подали на ворота львів’ян у першому таймі 13 кутових. Більшість з них, майстерно виконані Мірошиним, могли б дати неабияку користь. Але у штрафному майданчику гостей господарями на другому поверсі були львів’яни. Вони легко вигравали повітряні дуелі. У свою чергу, перший кутовий гості подали лише на 31-й хвилині. Захисники «Дніпра» відбили м’яч, однак суперники тут же його перехопили, послідував пас на Покору і той метрів з 25 несподівано сильно і точно вдарив. Колтун побачив мяч уже в сітці. Програючи, «Дніпро» мав досить моментів, щоб виправити становище і навіть вийти вперед. Але спроби ці вдалися лише по перерві.
Другий тайм знову почався серією кутових біля воріт «Карпат». Однак цього разу подачі йшли низом, і вже на 62-й хвилині у короткій сутичці в межах штрафного майданчика Романюк зрівняв рахунок. За чотири хвилини «Дніпро» вийшов уперед. І знову відзначився Романюк, і знову — після розиграшу кутового. Нарешті Пінчук, завершуючи багатоходову комбінацію, втретє примусив львів’ян починати з центра.
Гості, залишившись у меншості (за лайку з поля було вилучено Габовду), не занепали духом. Вони наполегливо шукали шляхів до воріт «Дніпра» і за дві хвилини до фінального свистка поставили крапку в цьому матчі.
Характерно, що «Карпати», фактично не мавши жодного стопроцентного голевого моменту, двічі добилися успіху. В цьому й полягає майстерність класної команди, яка вміє бити по цілі з першої-ліпшої позиції.
Останніми роками «Карпатам» ніяк не вдається виграти у «Дніпра» на його полі, а дніпропетровці не в змозі здобути перемогу у Львові. Традиція встояла й цього року.
Я. НОВАК.
Дніпропетровськ (телефоном).

ПОРА РЕВАНШІВ…
«Вільна Україна» (Львов, 04.08.1970)
Хтось із спортивних коментаторів влучно назвав друге коло футбольного надмарафону порою реваншів. Справді, якщо подивитись на статистичні дані, то можна переконатись, що порівняно рідко суперники приблизно рівні за класом гри у двобої між собою набирали всі сто процентів очок. Тут діє чимало факторів — «свої стіни», психологічна настроєність, прагнення реабілітації перед своїми прихильниками.
Мабуть, не був винятком з цього правила і останній матч у Дніпропетровську. Хоча рахунок відкрили карпатці – це зробив Покора, — телевізійникам не вдалося утримати переваги. Після перерви «Дніпро» встановило рівновагу, і згодом повело в рахунку — 2:1, 3:1. Незадовго до кінця зустрічі той же Покора скоротив розрив на один мяч, але це було все... Господарі покинули поле переможцями.
Пора реваншів... Та, порушуючи традиції, у звітному турі чимало команд примусило знову капітулювати своїх противників. Рекорд встановив «Кайрат». Відомо, що в першому колі алма-атинці виграли в уралмашівців з розгромним результатом — 6:1. Тепер, у гостях, перемога теж за кайратцями — 2:0. Другої перемоги над «Крилами Рад» домоглися й армійці Києва — 2:1. Це вже належить до сенсації туру. Більшість колективів взяла у переможених у першому колі ще одно очко.
Наводимо результати ігор: «Молдова» — «Волгар» — 4:0, «Локомотив» (Тбілісі) — «Будівельник» — 0:0, «Металіст» — «Памір» — 2:1, «Кубань» — «Алга» — 1:1, «Динамо» — СКА (Хабаровськ) — 4:2, «Жальгіріс» — «Локомотив» (Москва) — 1:1, «Рубін» — «Шахтар» — 3:3.
Отже, місця в першій шістці після 22-го туру розподілились так: «Кайрат» — 32 очка, «Карпати» — 31, «Дніпро» — 29, «Металіст» — 28, по 27 очок набрали «Крила Рад» і московські залізничники.
О. МАТОВ.

ПРОГРАВАТИ МОЖНА ПО-РІЗНОМУ…
«Ленінська молодь» (Львов, 04.08.1970)
Отже, «Карпати» знову програли. Вдруге підряд. Загалом, нічого дивного в цьому нема: суперник — дніпропетровський «Дніпро» — команда сильна, досвідчена, один з лідерів першої групи. Але програвати можна по-різному: в чесній, безкомпромісній боротьбі, так, як велить спортивна етика. Так повинно бути. Але трапляється... по-іншому...
...Матч у Дніпропетровську розпочався шаленим тиском господарів поля. Захист «Карпат» працював з повним напруженням сил. Так тривало 12-15 хвилин.
Поступово «Карпати» оволоділи ініціативою, увійшли, як кажуть, у «свою гру». Ситуація на полі змінилась. Тепер уже в захисті футболісти «Дніпра». А на 31-й хвилині ударом з-за меж штрафного майданчика Роман Покора забив гол у ворота господарів. Ось тут-то пішов у хід суддівський свисток арбітра міжнародної категорії Сергія Алімова. При чому, карав він винятково футболістів «Карпат». Без серйозної на те підстави суддя зробив попередження Броварському, потім Покорі. А коли капітан команди Габовда попросив пояснень з цього приводу, суддя і Габовді показав жовту картку.
Чим же все-таки пояснювалось таке ставлення до команди?
Очевидно, суддю Алімова не влаштовував такий поворот подій на полі, і він почав з попереджень, а закінчив вилученням з поля Габовди. Ось як це сталося. Під час однієї з чергових атак львів’ян (десь на 60-й хвилині) Грещак втратив м’яча, і Габовда спересердя вилаяв його. Арбітр ні секунди не вагаючись, вилучив того з поля.
Ми не збираємось виправдовувати Габовду: він зробив негідний вчинок стосовно до свого партнера, і за це його покарали на загальних зборах команди.
Габовда підвів команду. Хтозна, як розвивалися б події в матчі далі, якби цей футболіст не вів себе так нетактовно, втримав би свої нерви. Повторюємо, Габовда винен, його вчинок має стати предметом серйозної розмови про поведінку футболістів на полі.
Що ж до судді Алімова, — то формально він мав рацію. Але чому ж він не реагував на подібні вчинки з боку футболістів «Дніпра»? Рішення судді, що стосувалося Габовди, було настільки упередженим, що це викликало здивування навіть у глядачів і гравців «Дніпра». Футболісти «Дніпра» після матчу вибачалися перед нашими хлопцями за таке, м’яко кажучи, необ’єктивне суддівство.
І ось десять чоловік змушені були грати проти одинадцяти і... судді Алімова. Відразу ж після вилучення Габовди з поля дніпропетровці один за одним забили три голи. І лише під кінець матчу, зібравшись з силами, «Карпати» влаштували справжній штурм воріт господарів, і за три хвилини до фінального свистка Покора скоротив різницю в рахунку. Отже, 2:3.
Нині в нашій пресі точаться розмови про шляхи дальшого розвитку нашого футбола, про його недоліки. На наш погляд, одним з таких недоліків є необ’єктивне, упереджене, некваліфіковане суддівство. Арбітр на полі має сприяти грі. Суддівство, подібне до алімовського, тягне наш футбол назад.

БЕЗ ПЕРЕДЫШКИ
«Львовская правда» (Львов, 04.08.1970)
Четыре матча за декаду — таков августовский режим «Карпат». Ничего не скажешь, график суровый, соперники один другого опаснее, но календарь неумолим.
В первый день августа львовяне в очень упорной борьбе вынуждены были уступить победу в Днепропетровске. Счет встречи — 3:2 в пользу «Днепра» — свидетельствует об остроте поединка. Необходимо указать, что первый тайм окончился перевесом (1:0) «Карпат». Вскоре после начала второй половины игры судья С. Алимов (Москва) удаляет с поля Я. Габовду, и хозяева сразу же добиваются успеха. Тем не менее, даже при счете 1:3 львовяне сумели перехватить инициативу. Р. Покора — автор первого гола — снова сильным ударом забивает мяч, а еще один его красивый удар потряс штангу. Финальный свисток арбитра прервал шквал атак «Карпат». Да, нелегко играть в гостях, но львовяне мужественно сражались до конца, их самоотверженность и воля к победе заслуживают похвалы, несмотря на неудачу.
Продолжают лидировать «Кайрат» (32 очка), «Карпаты» (31 очко). За ними идут «Днепр» (29 очков), «Металлист» (28 очков)
Ю. КОРДИЯК.

СТРАННАЯ ПОЗИЦИЯ
Реплика
«Советский спорт»  (Москва, 05.08.1970)
Матч между командами «Днепр» и «Карпаты» был омрачен проступками капитана львовян Габовды, которой вел себя вызывающе, допускал брань в адрес партнеров. Судья встречи С. Алимов удалил Габовду с поля.
Этот случай требует пристального внимания соответствующих организаций к команде «Карпаты». Тем более что, как это ни странно, руководители ее — К. Миклош и Э. Юст — пытались взять под защиту Габовду, оправдать его поведение.
Я. НОВАК.
(Наш обществ. корр.).

ТУР ЗА ТУРОМ
«Футбол-Хоккей» № 32 (Москва, 09.08.1970)
…Но вот мы читаем сообщение о первом матче второго круга между «Днепром» и «Карпатами»... Это был исключительно важный матч для обеих команд. И у футболистов не выдержали нервы, футболисты распустились. Удален с поля Габовда, троим судья С. Алимов записал предупреждения в протокол встречи. Каковы бы ни были внешние раздражители, вызвавшие страсти на поле, почти не сомневаюсь в том, что главная причина — физическая и нервная усталость игроков. Совсем недавно я видел обе команды, если можно так сказать, выверенные общим шаблоном. Сначала «Карпаты», а спустя неделю «Днепр» приезжали в Москву играть с «Локомотивом», командой, покинувшей в прошлом году высшую лигу и не теряющей надежды возвратиться. Оба соперника «Локомотива» не без успеха оспаривают его права на переход. «Днепр» лидировал почти весь первый круг, «Карпаты» начали турнир посредственно, но затем разыгрались и финишировали вместе с «Кайратом», на три очка опередив «Днепр» и «Крылья Советов».
Обе украинские команды сыграли в Москве не в свою силу, хотя игроки говорили, как хочется им показать в столице товар лицом. Обе команды сильны, это можно понять независимо от исхода той или иной встречи, но обе, одна — в большей степени, другая — в меньшей, истощены трудной и долгой половиной (половиной!) сезона, порастеряли из-за травм, болезней, усталости некоторых футболистов, занимавших в ансамбле не последнее место.
Обе команды являют собой слаженные ансамбли — на этом сходство между ними кончается. В обзоре, подводящем итоги первого круга, старший тренер «Кайрата» заслуженный тренер СССР A. Севидов, выделив среди других «Карпаты» и «Днепр», рассказал, как они играют, и отметил несхожесть их манер. В днепропетровской команде нет особо выдающихся игроков. Она сильна тактической организацией, строгой игровой дисциплиной, предельно рациональными действиями, подчиненными общей идее.
Иное дело «Карпаты». Здесь, что ни игрок — то личность, игровая индивидуальность. Не следует принимать эти оценки как дифирамбы, просто речь идет о разных игровых концепциях тренеров. B. Лобановский в «Днепре» стремится универсализировать действия команды и всех её игроков, ставя во главу угла тактическую организацию игры. Старший тренер «Карпат» Э. Юст, судя по всему, сторонник более узкой специализации игроков, он, видимо, хочет, чтобы каждый был хорош на своем месте и в рамках определенных обязанностей и заданий проявлял бы достаточно творчества, выдумки, инициативы.