6 апреля 1971 года. Вторник
Чемпионат СССР. Первая лига. 1-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) — «Даугава» (Рига) – 3:2

«Днепр» (Днепропетровск) — «Даугава» (Рига) — 3:2 (1:2).
6 апреля 1971 (вторник). 18:30. Днепропетровск. Стадион «Метеор». 30000 зрителей (Советский спорт и Спортивна газета – 32000). Ясно. 14 градусов.
Судьи: А. Мартынов, Н. Шумунов, Н. Жихарев (все — Москва).
Телетрансляция – прямая, 2-я программа.
«Днепр» (футболки, трусы и гетры белые): 1 Семёнов (Колтун, 46) – 3 Найда – 2 Сергеев, 4 Артюх, 5 Богданов (Христян, 46) – 6 Гринько (к), 7 Шнейдерман, 8 Федоренко, 10 Мирошин – 9 Лябик, 11 Романюк.
Запасные: Грибенник, Цунин, Назаров.
Старший тренер – В. Лобановский.
«Даугава» (футболки тёмные, трусы белые, гетры полосатые): Л. Лайзан (к), В. Бешкарёв, Р. Залитис, А. Иванов, М. Харук, И. Лиепиньш, В. Лукин, А. Кондратенко, И. Пупов, Г. Кузнецов, Н. Ермаков (В. Тетерятников, 74).
Запасные: А. Лунгис, В. Рацин, А. Фаевцов, И. Дамбранс.
Старший тренер – Г. Гусаренко. – составы из протокола матча.
Голы: 0:1 Пупов (7), 1:1 Романюк (28, гп Мирошин), 1:2 Пупов (45), 2:2 Романюк (53? 63?, гп Шнейдерман), 3:2 Гринько (88, с пенальти за снос Христяна).
Предупреждён Ермаков (1-й тайм, за неспортивное поведение).
Дублёры – 0:1.

После назначения пенальти игроки «Даугавы» покинули поле.

В белой форме Роман Шнейдерман и Анатолий Гринько
(на дальнем плане)

Фотография из архива Владимира Хорошилова

ФУТБОЛЬНИЙ СЕЗОН ВІДКРИТО
«Зоря» (07.04.1971)
Учора у Дніпропетровську на стадіоні «Метеор» в урочистій обстановці відбулося відкриття нового футбольного сезону. Господарі поля, футболісти «Дніпра», приймали ризьку «Даугаву».
Матч закінчився з рахунком 3:2 на користь «Дніпра».
Напередодні зустрічалися дублери. Перемогли гості (1:0).

СЕЗОН НАЧАЛСЯ С ПОБЕДЫ
«Днепровская правда» (07.04.1971)
Вчера на стадионе «Метеор» состоялся первый календарный матч чемпионата страны по футболу. После торжественного открытия спортивного сезона на поле вышли футбольные команды «Днепра» и рижской «Даугавы» в своих лучших составах. Первый тайм прошел в вялой, бесцветной борьбе. Во втором игра несколько оживилась, но ни остротой, ни интересными комбинациями не отличалась. На первый раз счастье улыбнулось нашим футболистам и они выиграли со счетом 3:2.

ВАЖКИЙ СТАРТ
«Прапор юності» (08.04.1971)
Ось і діждались прихильники футбола свого свята: 6 квітня на стадіоні «Метеор» в Дніпропетровську за чудового, по літньому теплого дня було піднято прапор чемпіонату СРСР для команд першої ліги класу «А». Матчу дніпропетровського «Дніпра» з ризькою «Даугавою» передував урочистий парад відкриття, в якому взяли участь кращі футбольні колективи міста. З теплими словами привітання до учасників параду звернувся перший секретар обкому комсомолу Ю.М. Пономарьов.
А потім суддя всесоюзної категорії москвич А. Мартинов вивів на зелений килим стадіону команди-суперниці. В складі «Дніпра» стартували: Семенов, Сергєєв, Найда, Артюх, Богданов, Гринько, Шнейдерман, Федоренко, Лябик, Мірошин, Романюк. «Даугава» мала такий вигляд: Лайзан, Бешкарьов, Залітіс, Іванов, Харук, Лієпіньш, Лукін, Кондратенко, Пупов, Кузнєцов, Єрмаков (Тетерятников, 74).
У цьому першому поєдинку сезону було досить багато помилок, щоб він міг принести насолоду глядачам. «Дніпро» в ньому принаймні 80 процентів часу володів м’ячем, гра велась по суті на одні ворота, однак аж до середини другого тайму в рахунку лідирували гості.
Рахунок забитих м’ячів відкрив у Дніпропетровську центральний нападаючий гостей Пупов. Він забив гол за обставин зовсім несподіваних, скориставшись з них холоднокровно, забив саме у той важкий для своєї команди момент, коли вона вже була затиснута в межах штрафного майданчика і господарі почали планомірну облогу і обстріл воріт Лайзана.
До тієї драматичної сьомої хвилини захисники нашої команди зуміли штучно створюваним положенням «поза грою» зірвати спроби рижан перейти середню лінію поля і розгорнути дії на території суперника. Прибалтійці залишили попереду лише Пупова і трохи позаду від нього Кондратенка. Така розстановка сил на полі була характерною для усього матчу. «Дніпро» атакував, «Даугава» захищалась, усі надії пов’язуючи з бетонованим захистом і… швидким Пуповим. Саме він, цей агресивний і досить технічний форвард двічі протягом першого тайму примусив Семенова вийняти м’яч з сітки воріт.
На 7-ій хвилині Семенов необачно викинув м’яч Богданову, який не чекав його. Пупов виявився проворнішим, перехопив м’яча, стрімко увірвався до штрафного майданчика і влучно вистрілив у правий нижній кут воріт. Семенов, що кинувся навстріч, прогледів момент удару і не зміг виправити помилки. 1:0.
Намагаючись зруйнувати захисні порядки рижан, дніпропетровці за рахунок флангових дій максимально розширили фронт атаки. Особливо активними вони були на правому фланзі. Та діям атакуючих явно бракувало гостроти. Два чистих нападаючих (Лябик і Романюк), які вийшли в складі «Дніпра», саме й були активізаторами дій на флангах, а от в центрі, через який команда намагалась завершити атаки, не виявилось футболістів, здатних скористатись з голевих ситуацій. Головну атакуючу силу на центральному напрямку складали півзахисники і навіть захисники. Що й говорити, їх удари з-за штрафного майданчика були і сильними, і часто влучними, але досвідчений Лайзан швидко призвичаївся до них.
Перший гол у відповідь було забито на 28-ій хвилині. Після цілої серії кутових і штрафних, коли рижани безперервно порушували правила «дев’яти метрів» (за це один з них, Єрмаков, одержав попередження), Романюк у самовідданому стрибку головою дістав м’яч біля самісінької землі і послав його в сітку. Це був красивий, неповторний гол, який зірвав на трибунах зливу аплодисментів.
На 45-ій хвилині Пупов ще раз покарав нашу команду за необачність. Він залишив позаду Богданова і Найду, виманив на себе Семенова. М’яч влучив у штангу, а від неї — у ворота.
Заміни Семенова і Богданова з початком другого тайму Колтуном і Христяном були необхідними. Особливо своєчасною виявилась поява Христяна в центрі нападу. Гра одразу ж різко загострилась і вже на 63-ій хвилині Романюк забив другий гол, перед самісіньким Лайзаном змінивши напрямок польоту м’яча після удару Шнейдермана. На 85-ій хвилині прохід Христяна перервали, кинувши його на землю на розі воротарського майданчика, захисники «Даугави». Мартинов показав на одинадцятиметровий. Більше двох хвилин капітан рижан Лайзан намагався оспорювати рішення судді, а коли став у ворота, не зміг відбити м’яча, сильно пробитого капітаном дніпропетровців Гриньком.
3:2. Важка перемога «Дніпра» у стартовій грі сезону.
А. БОРИСЕНКО.
Інші зустрічі першого туру принесли такі результати:
«Чорноморець» — «Шинник» — 1:0, «Молдова» — «Локомотив» — 0:1, «Металург» — «Текстильник» — 0:1, «Памір» — «Крила Рад» — 1:0, «Алга» — «Кузбас» — 1:0, «Шахтар» — «Уралмаш» — 1:0, «Металіст» — «Жальгіріс» — 2:0, «Торпедо» — «Динамо» — 0:2, «Спартак» — «Волгар» — 1:2, «Будівельник» — «Рубін» — 2:0.

Так Віктор Романюк забив свій перший гол сезону в матчі «Дніпро» «Даугава».  Фото Ю. Боловіна.

ПЕРШІ НЕВДАЧІ ФАВОРИТІВ
«Зоря» (09.04.1971)
Вже в першому турі чемпіонату довелося пережити неприємності двом з трьох колективів, які торік залишили вищу лігу і вважалися одними з головних претендентів на повернення до неї. Торпедівці Кутаїсі у себе вдома програли з рахунком 0:2 динамівцям Ленінграда, а орджонікідзевський «Спартак» на своєму полі зазнав поразки від «Волгаря» — 1:2. Нелегко дісталася перемога «Чорноморцю». Вдома він ледве вирвав два очка, забивши лише єдиний гол у ворота новачка першої ліги — ярославського «Шинника».
Невдало стартували в стінах рідного дому запорізький «Металург» і «Молдова». Вони пішли з поля переможеними з однаковим рахунком 0:1. Перші програли — «Текстильнику», другі — московському «Локомотиву».
Початок чемпіонату показав, що торішні аутсайдери, які провели минулий сезон на пільгових умовах (їм не загрожувало вибуття з першої ліги), тепер, потрапивши в однакове з своїми суперниками становище, боротимуться з ними на рівних. Так, «Памір» виграв у сильної команди «Крила Рад» (1:0), а «Будівельник» з рахунком 2:0 взяв верх над «Рубіном». Рахунок 1:0 на користь «Алги» був зафіксований в її поєдинку з «Кузбасом».
А ось харків’яни в першій грі зробили добру заявку. Молодий форвард «Металіста» Шподарунок на 22 і 33 хвилинах провів два м’ячі у ворота «Жальгіріса». Гості так і не «розмочили» сухий рахунок.
Підсумок матчу «Дніпра» і «Даугави» вже відомий нашим читачам. Багато любителів футбола спостерігали за грою по телебаченню, тому описувати всі деталі не має потреби. Скажемо лише, що матч був характерним для весняної пори, коли команди лише набирають форму. Все ж, господарі поля, як нам здається, не показали властивого їм спортивного завзяття, сподіваючись на легку перемогу. Все вийшло навпаки, двічі доводилось відігруватися.
Для любителів статистики нагадаємо, що м’ячі у цьому матчі забили: у «Дніпра» — два Романюк і один Гринько з 11-метрового удару; в «Даугави» два голи провів Пупов.

На знімках:

В. Романюк в падінні головою направляє м’яч у ворота «Даугави»

Підняття прапора відкриття сезону.

Фото Ю. Боловіна.

В РОЛИ ОТЫГРЫВАЮЩИХСЯ
«Днепровская правда» (08.04.1971)
Зрители начали заполнять трибуны задолго до начала первого в Днепропетровске календарного матча ХХХIII чемпионата страны. Надо отдать должное: работники и дирекция стадиона «Метеор» позаботились о том, чтобы болельщики и футболисты чувствовали себя по-домашнему, уютно и удобно.
В торжественной обстановке состоялось открытие чемпионата. На поле выстроились ветераны днепропетровского футбола, юношеские команды и виновники праздника — футболисты «Днепра» и «Даугавы». Парад приветствовал секретарь обкома комсомола Ю. Пономарев, пожелав хозяевам и гостям удачного старта.
Соскучились болельщики по футболу. С надеждой следили они за действиями своих земляков, но первый тайм прошел вяло, без боевого азарта. Позиционный перевес был на стороне «Днепра». Да что толку! Наши футболисты запутывались в вязи простых комбинаций, подолгу катали мяч вблизи штрафной площадки «Даугавы», редко угрожая воротам. Гости вообще выглядели бледно. Но благодаря плохой игре защитников «Днепра» и Семенова им удалось дважды повести в счете.
Неряшливо выбросив мяч в сторону нашей защиты, Семенов стал виновником первого гола. Пупов пошел на перехват, без труда обвел Найду и открыл счет. Гол не внес оживления в игру. Лишь остро подаваемые Мирошиным угловые будоражили болельщиков. В один из таких моментов судья А. Мартынов вынужден был сделать предупреждение за умышленную задержку времени Ермакову, мешавшему Мирошину производить угловые удары. Десятый номер «Днепра» неплохо реализовал штрафной. Отрикошетив от чьих-то ног, мяч едва не попал в руки Лайзана. Но раньше успел к «передаче» Романюк. В падении он проталкивает мяч мимо рижского вратаря и сравнивает счет.
«Днепр» монотонно продолжал катать по полю мяч. Этой процедурой в основном были заняты защитники, обосновавшиеся на половине гостей. Стоило им потерять мяч, как сразу же образовалась брешь в обороне. Пупов вновь беспрепятственно миновал Найду, прошел к углу штрафной линии, выманив на себя вратаря, и сильно пробил по цели.
Во втором тайме активизировались хозяева стадиона. Все чаще острые ситуации создают Шнейдерман, Лябик, Романюк и Христян. За снос Сергеева был назначен штрафной неподалеку от углового флага. Мирошин удачно закрутил мяч во вратарскую площадку. Защитники «Даугавы» отбили его на Шнейдермана, который вновь послал мяч в сторону ворот. Хорошо, что подоспел Романюк, замкнувший эту ломаную кривую. Счет стал 2:2.
Казалось, так и завершится матч. Гости откровенно затягивали время, применяя грубые приемы. За 5 минут до финального свистка защитники сбивают в штрафной рвавшегося к воротам Христяна. Назначается пенальти. И вот тут-то рижане показали себя в полном «блеске». Лайзан, исполняющий обязанности капитана, начал бурно проявлять недовольство решением арбитра, а потом демонстративно увел команду с поля. Да и старший тренер «Даугавы» Г. Гусаренко не отличался благоразумием. Лишь через три минуты ему удалось заставить футболистов вернуться на поле. Гринько четко реализовал одиннадцатиметровый.
«Днепр» не порадовал болельщиков своей игрой. Но стоит ли строго судить наших земляков по их первой игре?
В. АСАЕВ.

На снимке: Романюк забивает второй гол в ворота «Даугавы».
Фото Ю. Боловина.

КОРИСНА ЗАМІНА
«Спортивна газета» (Киев, 08.04.1971)
Господарі вийшли на поле з торішнім уявленням про «Даугаву», яка провела минулий сезон на пільгових умовах і без великого напруження. Але тепер зовсім інші часи — рижани дістали «рівноправність» із своїми суперниками й показали, що збираються грати з ними на рівних.
Незважаючи на те, що м’ячем більше володіли дніпропетровці, гості двічі змушували їх відігруватися. Спочатку Семенов необачливо викинув м’яч прямісінько в ноги Пупову, а потім цей же наполегливий форвард гостей удруге добився успіху.
«Дніпру» до перерви вдалося відіграти лише один м’яч після кутового, поданого Мірошиним. У цій ситуації Романюк виявив справжню спортивну мужність, кинувшись головою на м’яч, який опинився впритул до бокової штанги. «Автор» красивого гола зазнав травми, але згодом повернувся на поле.
Подібних захоплюючих епізодів у грі «Дніпра», на жаль, було дуже мало. Господарі занадто повільно проходили середину поля, перетримували м’яч. Оборона гостей легко руйнувала повільні і розріджені атаки.
Хоч Артюх і Федоренко безпосередньо маневрували по всьому полю, часто і небезпечно з дальніх позицій обстрілювали ворота, однак гра «Дніпра» стала гострішою лише тоді, коли замість одного із захисників вийшов «чистий» форвард.
Установити рівновагу Романюку знову ж таки вдалося після кутового. А третій м’яч після того, як збили з ніг у штрафному майданчику Христяна, забив Гринько.
М. ВОЛЬНОВ.
Дніпропетровськ (телефоном).

НЕ ОЗИРАЮЧИСЬ НА ВЛАСНІ ВОРОТА
«Молодь України» (Киев, 08.04.1971)
Як і слід було сподіватися, клуби першої ліги на старті чемпіонату повели безкомпромісну боротьбу. Вже перший тур приніс чимало несподіванок: зазнали невдач торпедівці Кутаїсі та спартаківці Орджонікідзе, які ще торік виступали у вищій лізі, вдало зіграли клуби Середньої Азії, які за результатами минулого року посідали місця в кінці турнірної таблиці. Не зафіксовано жодної нічиєї.
Така агресивність суперників уже в дебюті зрозуміла. Віднині змагання у першій групі проводяться виключно за спортивним принципом, на відміну від багатьох попередніх літ нікому не надано ніяких пільг.
Отже, хочеш-не-хочеш, бери курс на атаку, йди в бій з відкритим забралом, шукай свого футбольного щастя у чужих воротах.
За традицією господарі поля здобули більше перемог, але цього разу і гості не мирилися з фатальною неминучістю втрачати очка поза межами рідного стадіону і завдали господарям та їхнім прихильникам чимало прикрощів.
Ось матч у Дніпропетровську. Досвідчений колектив «Дніпра» приймав одного з торішніх аутсайдерів — ризьку «Даугаву». Ті, хто сподівався на легку перемогу дніпропетровців, глибоко помилявся. Прибалтійські спортсмени дали справжній бій одній з найсильніших команд першої ліги і були близькі до того, щоб здобути у Дніпропетровську, принаймні, очко. Тільки за п’ять хвилин до фінального свистка московського арбітра Мартинова, господарі вирвали перемогу, реалізувавши пенальті (Гринько).
А до цього «Дніпро» вів навальні атаки на ворота гостей, які відповідали гострими і небезпечними контрударами. Особливою завзятістю відзначався нападаючий ризької команди Пупов, який постійно тримав у напрузі захисників «Дніпра», наполегливо шукав свій шанс взяти ворота. Двічі він карав господарів за помилки захисників Богданова та Артюха і воротаря Семенова. Спочатку на 7 хвилині рижанин відкрив рахунок, а потім, коли Романюк забив рідкісний за красою гол у відповідь, Пупов вдруге вивів «Даугаву» вперед.
У гостей слід відзначити досвідченого воротаря капітана команди Лайзана. Він урятував «Даугаву» від багатьох неприємностей, але також одного разу помилився, відбивши м’яча прямо на захисника Найду, після удару якого Романюк відправив м’яч у ворота.
Матч показав, що вихованням Валерія Лобановського доведеться ще добре попрацювати, щоб набути бойової форми. Поки що у діях дніпропетровців не видно тої легкості, чіткості, взаєморозуміння, чим завжди відзначалася їхня гра. Тільки у другому таймі з появою на полі Олексія Христяна, що замінив захисника Богданова, у дніпропетровців почав «прорізуватися» свій стиль.
Наводимо склад «Дніпра»: Семенов (Колтун), Сергєєв, Найда, Артюх, Богданов (Христян), Гринько, Шнейдерман, Федоренко, Лябик, Мирошин, Романюк.
Харківський «Металіст» порадував своїх прихильників не тільки важливими двома очками, здобутими у двобої з сильним суперником, а й змістовною грою. Вперше в календарному матчі такого рангу взяв участь молодий нападаючий Роман Шподарунок. Але вихованцеві команди радгоспу «Дружба» на Тернопільщині судилося стати героєм матчу. На 22-ій та 33-ій хвилинах першого тайму Роман двічі посилав м’яч у сітку «Жальгіріса».
Одеський «Чорноморець» торік виступав у вищій лізі, а ярославський «Шинник» — у другій. Тепер їхні шляхи зійшлися, і треба сказати, що одесити не мали помітної переваги. Правда, атакували вони частіше, але гості впевнено вели оборону і не боялися йти в наступ значними силами. Все ж більш високий клас «Чорноморця» дався взнаки. Одесити зуміли забити єдиний переможний гол.
Невдалим виявився дебют у першій лізі чемпіона України — запорізького «Металурга». Хоч запоріжці загалом перегравали футболістів івановського «Текстильника», їм так і не пощастило реалізувати свою велику територіальну перевагу. Тоді як «Текстильник» зумів скористатися з слушної нагоди і відібрати у господарів два очка.
Втім, підстав для розпачу у металургів немає. Звичайно, прикро програвати на очах у своїх земляків суперникові, якому не поступаєшся в класі. Та треба зробити з цієї прикрої поразки правильні висновки: у «Металурга» є всі підстави для подальших успішних виступів.
П. ГОРІЛИЙ.

«Спортивна газета» (Киев, 13.04.1971)

Парад відкриття футбольного сезону у Дніпропетровську. Разом зі спортсменами у ньому беруть участь арбітри.
Фото Г. Шевченка (Дніпропетровськ).

СО МНОГИМИ НЕИЗВЕСТНЫМИ
«Советский спорт» (Москва, 18.04.1971)
…Делясь с читателями первыми наблюдениями об играх в первой лиге, нельзя пройти мимо вопросов судейства. В 33 матчах было назначено всего два 11-метровых. Казалось бы, нет причин для беспокойства. Однако настораживает тот факт, что оба они были назначены в конце игры в ворота гостей. Причем в Днепропетровске футболисты «Даугавы» в знак протеста даже покидали поле! Но судья А. Мартынов в рапорте этого не отметил.