10 апреля 1971 года. Суббота
Чемпионат СССР. Первая лига. 2-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) — «Жальгирис» (Вильнюс) – 2:0

«Днепр» (Днепропетровск) — «Жальгирис» (Вильнюс) — 2:0 (1:0).
10 апреля 1971 (суббота). 18:30. Днепропетровск. Стадион «Метеор». 28000 зрителей (Советский спорт и Спортивна газета – 30000). Ясно. 13 градусов.
Судьи: И. Самусенков, Ю. Бочаров, О. Нырков (все — Москва).
«Днепр» (футболки, трусы, гетры белые): 1 Колтун – 3 Найда – 2 Сергеев, 4 Артюх, 5 Федоренко – 6 Гринько (к), 7 Шнейдерман (Богданов, 65? 70?), 10 Мирошин (Назаров, 76) – 8 Христян, 9 Лябик, 11 Романюк (Снитько, 58)
Запасные: Семёнов, Цунин.
Старший тренер – В. Лобановский.
«Жальгирис» (футболки тёмные, трусы белые, гетры белые с тёмной полосой): В. Катейва, В. Житкус (к), К. Латожа, А. Жилинскас, Э. Ляуданскас, Г. Пабяржис, Г. Калединскас (С. Рамялис, 68), К. Бирета, А. Вайткус, Б. Зелькявичус, Р. Юшка.
Запасные: А. Зеленкявичус, В. Гедгаудас, Л. Лукавичус, Ю. Миляускас.
Старший тренер – А. Восилюс. – составы из протокола матча.
Голы: 1:0 Христян (13, гп Шнейдерман), 2:0 Снитько (74).
Предупреждён Латожа.
Дублёры – 1:0.

ДРУГА ПЕРЕМОГА
«Зоря» (11.04.1971)
Черговий матч на першість країни з футбола між командами «Дніпро» (Дніпропетровськ) і «Жальгіріс» (Вільнюс) закінчився з рахунком 2:0 на користь господарів поля.
Дублери «Дніпра» теж виграли — 1:0.

НЕ ТОЙ ТЕПЕР «ЖАЛЬГІРІС»…
«Прапор юності» (13.04.1971)
«Жальгіріс», що ми його побачили минулої суботи на дніпропетровському стадіоні «Метеор», безперечно поступається тому футбольному колективу, який восени 1969 року гідно протистояв «Дніпру» в сімферопольському турнірі претендентів, а минулого року двічі дав справжній бій в календарних іграх першості, примусивши дніпропетровців, які рвались в лідери, віддати перемозі всі сили і майстерність. Цього разу наші хлопці не мали в своїх союзниках натхнення, і все ж добились успіху легше, ніж будь-коли раніше. Литовські футболісти, нікого не втративши в своєму складі, розгубили проте спортивне завзяття минулих літ; майже нікого з молоді не покликавши під свої прапори, вони зупинились в тактичному розвої. Команда, яку завжди вирізняв серед інших творчий почерк, не продемонструвала в дніпропетровському матчі гри, гідної високих оцінок, ні в захисті, ні в нападі.
Пам’ятаючи уроки попередніх зустрічей з «Дніпром», вони вдались до тактики контратак. Хід поєдинку надавав їм багато інших можливостей ведення гри, однак гості вперто продовжували відсиджуватись на своїй половині поля навіть у ті моменти, коли господарі були відверто пасивними.
Матч був нецікавим. Дніпропетровці, добившись успіху вже в дебюті, не пішли на загострення. Нападаючі грали агресивніше, ніж в зустрічі з «Даугавою», захисники не припускались грубих помилок, але «провал» ключової середньої лінії спричинився до швидкого згасання активності. Більшість атак «Дніпро» намагався розвивати через Лябика. Безперечно, цей футболіст добре бачить поле, він швидкий і рішучий, і пошуки в цьому напрямку можуть принести в майбутньому результат. Сьогодні ж він потребує підтримки з боку півзахисників.
Рахунок було відкрито на 13-ій хвилині. Наші вміло скористались у цей момент зміною ритму атаки. Вони повільно просувались вперед. Діставшись штрафного майданчика гостей, навіть повернули м’яча назад. І тут послідував вибух. Христян коротко зіграв «у стінку» зі Шнейдерманом, стрімко прорвався по центру і Катейва змушений був вийняти м’яча з сітки воріт.
Решту першого тайму «Дніпро» повільно катав м’яча, ледь поминувши середню лінію поля, часто втрачав його. «Жальгіріс» намагався послати в контратаку то Юшку, то Вайткуса, але вони просувались вперед повільно і Колтуну так і не довелось до відпочинку стати на їх шляху.
Поява на полі Снітька, зустрінутого аплодисментами трибун, пожвавила гру. Цілеспрямованіше зіграв у другому таймі Лябик. На 74-ій хвилині він довгою передачею з правого флангу знайшов перед ворітьми суперника Христяна. Після його удару м’яч влучив у перекладину, відскочив до Снітька і той довершив справу — 2:0, поставивши крапку в матчі, в якому суперники виступали в таких складах: «Дніпро» — Колтун, Сергєєв, Найда, Артюх, Федоренко, Гринько, Шнейдерман (Богданов, 64), Христян, Лябик, Мірошин (Назаров, 76), Романюк (Снітько, 60); «Жальгіріс» — Катейва, Житкус, Латожа, Жилінскас, Ляуданскас, Пабяржис, Каледінскас (Рамяліс, 66), Бірета, Вайткус, Зелькявічус, Юшка.
А. БОРИСЕНКО.

ЗУСТРІЛИСЯ ДАВНІ ЗНАЙОМІ
«Зоря» (13.04.1971)
Вільнюський «Жальгіріс» користується хорошою репутацією у дніпропетровців. Всі знають — це досвідчений футбольний колектив, складений з кращих спортсменів Литви. Кожний їх приїзд до нашого обласного центру викликає великий інтерес. Так було і минулої суботи, коли гості в черговому календарному матчі на першість країни зустрічались з «Дніпром».
«Жальгіріс» вийшов на поле майже в тому складі, що й рік тому. Відсутній був лише енергійний Рамяліс, який з’явився тільки у другому таймі. В півзахисті дебютував невідомий ще дніпропетровцям Пабяржіс.
Гра почалася без розвідки: суперники добре знають один одного і не приховували своїх намірів. Господарі, не вагаючись, відразу ж пішли в наступ, а гості, які торік славились своєю обороною, більше затримувались у власних тилах, намагаючись збити перші хвилі атак. Однак виразно впадало в очі, що зламати хід поєдинку «Жальгірісу» мабуть, не під силу. Оборона гостей вже на 13-й хвилині дала відчутну тріщину. Дніпропетровці розіграли красиву комбінацію в безпосередній близькості біля воріт і Христян зробив точний удар. Рахунок відкрито.
Далі майже до самого фінального свистка атакував «Дніпро», і лише щасливий збіг обставин кілька разів рятував гостей від неприємностей. І все ж на 74-й хвилині, коли м’яч після сильного удару Христяна потрапив у штангу і відскочив в поле, Снітько головою забив другий гол, встановивши остаточний результат матчу — 2:0 на користь «Дніпра».
Це вже була четверта перемога за останні півтора року, яку здобув «Дніпро» над «Жальгірісом». Недарма литовські спортсмени дотримуються такої думки, що «Дніпро» стає для них традиційно важким і «незручним» суперником. Та справа, очевидно, не лише в традиціях. Господарі в тактичному відношенні перевершували свого суперника і мали вигляд фізично краще підготовлених, хоч і в їх діях спостерігалось чимало «весняного браку». Так, наприклад, у фінальній частині матчу, коли «Жальгіріс» пішов уперед, помилялися захисники «Дніпра». Таке, на жаль, спостерігалось і в матчі першого туру.
Все ж тренери «Жальгіріса», незважаючи на поразку, такої думки, що їх команда боролася мужньо і поступилася суперникові, який її переважав. В протоколі матчу проти прізвищ футболістів «Жальгіріса» з’явилися лише три двійки, а Жіткус, Бірета і Юшка дістали четвірки. А ось старший тренер «Дніпра» В. Лобановський виставив своїм підопічним невисокі оцінки, вважаючи, що слід було чекати виразнішої гри.
Склад «Дніпра»: Колтун, Сергєєв, Найда, Артюх, Федоренко, Гринько, Шнейдерман (Богданов, 65), Христян, Лябик, Мірошин (Назаров, 76), Романюк (Снітько, 60).
Інші результати другого туру: «Чорноморець» — «Локомотив» — 2:0, «Молдова» — «Текстильник» — 0:0, «Металург» — «Шинник» — 0:1, «Памір» — «Уралмаш» — 1:0, «Алга» — «Крила Рад» — 1:1, «Шахтар» — «Кузбас» — 3:0, «Металіст» — «Динамо» — 2:1, «Торпедо» — «Даугава» — 2:0, «Волгар» — «Рубін» — 1:0, «Будівельник» — «Спартак» — 1:2.
Після двох турів «Шахтар», «Дніпро», «Металіст», «Чорноморець», «Волгар» і «Памір» мають по 4 очка.

ШЕСТЁРКА ЛИДЕРОВ
«Днепровская правда» (13.04.1971)
— Возможно, болельщикам и не нравятся первые игры «Днепра»: не слишком высокие скорости, мало интересных комбинаций, много технического брака. Нельзя не согласиться с этим. Но ведь футбольная дистанция сезона слишком сложна, и, чтобы преодолеть ее, необходимо рассчитать силы на всей ее протяженности.
Так сказал старший тренер «Днепра» В. Лобановский после матча с «Жальгирисом».
Поединки наших земляков с литовскими футболистами всегда проходили в интересной, острокомбинационной борьбе. Но на сей раз команды не продемонстрировали свои лучшие качества. «Днепр» словно выжидал, когда соперники предпримут атаки. Но вильнюсцы и не думали обострять игру, построив тактику на плотной обороне своих ворот. Лишь один Юшка скучал в окружении Найды, Артюха и Федоренко, зорко следивших за опасным форвардом.
Позиционное и территориальное преимущество было на стороне хозяев поля. Уже на 6-й минуте над воротами гостей нависла угроза гола, но Гринько пробил мимо. На 13-й минуте Лябик, сместившись в центр, затеял дуэль с двумя защитниками. Перехитрив их, он передал мяч на свободного Шнейдермана, а тот отпасовал Христяну, который метров с пяти точно направил мяч в сетку ворот. Катейва даже и не шелохнулся.
Христян вдохновенно играл весь матч и постоянно устремлялся в атаку. Вот только не всегда он получал поддержку. Вялым выглядел Романюк, который не мог миновать опытного Житкуса. Не в своем амплуа был Мирошин. Он частенько брал на себя роль разыгрывающего, но не справлялся с этой сложной задачей, каждый раз теряя или неточно адресуя мяч...
Болельщики внимательно следят за игрой Лябика. Но этот опасный хавбек пока далек от своей лучшей спортивной формы. Правда, иногда ему удаются замысловатые финты и, ворвавшись на большой скорости в штрафную площадку, он создает остросюжетную картину игры. Но это лишь кратковременные вспышки, после которых Лябик долго, как говорится, восстанавливает пульс.
Другое дело Снитько. Он постоянно включает стартовую скорость, и угнаться за ним защитникам почти невозможно. Поэтому-то и приходится им прибегать к недозволенным приемам. Как только Снитько появился на поле, игра сразу же обострилась. В паре с Христяном он задавал литовцам настоящие головоломки. К этому дуэту удачно подключился и Лябик. Именно он стал соавтором второго гола, когда отлично прострелил вдоль ворот. Передачей воспользовался Христян, но мяч угодил в штангу. Хорошо, что Снитько исправил «ошибку» своего товарища.
Счет в этом матче мог быть и внушительнее. Не использовали благоприятных моментов Шнейдерман и Гринько. Правда, и гости дважды могли поразить ворота «Днепра», но фортуна улыбнулась хозяевам поля. Счет 2:0 в пользу «Днепра».
В. АСАЕВ.

Результаты поединков второго тура: «Черноморец» — «Локомотив» 2:0, «Молдова» — «Текстильщик» 0:0, «Металлург» — «Шинник» 0:1, «Памир» — «Уралмаш» 1:0, «Алга» — «Крылья Советов» 1:1, «Шахтер» — «Кузбасс» 3:0, «Металлист» — «Динамо» 2:1, «Торпедо» — «Даугава» 2:0, «Волгарь» — «Рубин» 1:0, «Строитель» — «Спартак» 1:2.

На снимке:  после удара Христяна.  Фото Н. Дмитриева.

КОЛИ НУДЬГУЄ ВОРОТАР
«Спортивна газета» (Киев, 13.04.1971)
«Дніпро», з перших хвилин захопивши ініціативу, примусив литовських спортсменів майже весь час оборонятися. Досить сказати, що за 90 хвилин не було зроблено жодного прицільного удару по воротах «Дніпра», і Колтун самотньо спостерігав за подіями, які переважно розвивалися далеко від нього.
Щоправда, і господарі, маючи перевагу, також рідко турбували Катейву. Та все ж їм вдалося завдати щонайменше з півдесятка хороших прицільних ударів, два з яких були успішними. На 13-й хвилині у штрафному майданчику «Жальгіріса», де перебували всі захисники гостей, дніпропетровці блискавично розіграли красиву комбінацію, яку завершив Христян.
Значно активніше провели господарі другий тайм, коли Снітько почав на лівому фланзі таранити оборону «Жальгіріса». Двічі протягом якихось п’яти хвилин у «Дніпра» були добрі нагоди збільшити рахунок. Одного разу Латожа виніс м’яч із порожніх воріт, а після цього м’яч, посланий Гриньком, пролетів трохи вище цілі. На 74-й хвилині він після сильного удару Христяна влучив у перекладину, відлетів у поле, і Снітько головою спрямував його в сітку.
Коли рахунок став 2:0, гості вирішили, що втрачати нема чого, і зробили спробу перевести гру на половину «Дніпра». Як і в попередньому матчі з «Даугавою», захист «Дніпра», на жаль, діяв у цій ситуації далеко не так, як належало б.
Я. НОВАК.
Дніпропетровськ (телефоном).

ЧІТКИЙ ВОДОРОЗДІЛ
«Молодь України» (Киев, 13.04.1971)
Уже після другого туру у вищій лізі проведено водорозділ поміж суперниками.
Звичайно, цей поділ умовний, і вже наступний тур може внести істотні корективи. Але певні закономірності у тій послідовності, у якій розташувалися суперники, все ж є. Серед лідерів знайомі всі обличчя — дружне тріо українських колективів, які за традицією стартували добре, і сильний колектив карагандинського «Шахтаря».
До сюрпризів турніру слід віднести стопроцентний результат душанбинського «Паміру» і астраханського «Волгаря» та несподіваний зрив вільнюського «Жальгіріса» — команди самобутньої і, поза всякими сумнівами, класної.
Невдало стартував чемпіон України запорізький «Металург». Ось уже вдруге запоріжці залишають поле з опущеними головами. Особливо прикра поразка від ярославського «Шинника». Треба ж такому статися: всю зустріч безперервно атакувати, подати безліч кутових, постійно тримати ворота суперників в облозі і за тридцять секунд до фінального свистка... пропустити гол. Ярославець Коротков обіграв мало не весь захист запоріжців і розстріляв ворота Василя Гургача, відчайдушний кидок якого не допоміг.
Так блідо «Металург» ще не починав. І все ж не хочеться надто критикувати українського чемпіона. Хлопці там підібралися цікаві, грати вони уміють. Можна не сумніватися, що будуть у запоріжців і перемоги, і очка. Треба тільки не занепасти духом після вкрай нещасливого дебюту.
Нову перемогу здобув харківський «Металіст», хоч рахунок і не дуже переконливий — 2:1. Надто малим виявився коефіцієнт корисної дії у харківських футболістів. Стільки атак, ударів по воротах, стільки прекрасних нагод — і лише два голи. Правда, обидва м’ячі були красиві. Знову відзначився Роман Шподарунок, якому явно подобається роль бомбардира. Це він забив надзвичайно важливий перший гол у ворота ленінградців після наполегливих і настирливих атак, коли здавалося, що ворота гостей заворожені. Йшла 59 хвилина матчу. А незабаром Володимир Чаплигін закріпив успіх команди. Правда, наприкінці зустрічі Євсєєву вдалося забити «гол престижу».
Стартовий матч з «Даугавою», хоч і закінчився нелегкою перемогою дніпропетровців, не віднесеш до кращих ігор «Дніпра». Особливо невдало зіграли тоді захисники. Та й форварди тільки з появою Олексія Христяна почали діяти осмисленіше й агресивніше. У матчі з традиційно важким суперником — вільнюським «Жальгірісом» О. Христян з’явився на звичному для себе місці в центрі нападу уже з самого початку. І це цілком себе виправдало: на 12 хвилині його точний удар дозволив господарям відкрити рахунок.
«Дніпро» продовжував утримувати ініціативу і після забитого м’яча, але закріпити перемогу йому пощастило тільки за 16 хвилин до фінального свистка, коли Олександр Снітько зумів використати точний пас з лінії півзахисту.
Рахунок 2:0 зафіксовано і в Одесі, де місцевий «Чорноморець» переграв сильного суперника — московський «Локомотив» і недвозначно дав зрозуміти, що має серйозні наміри повернутися до когорти найсильніших. Голи у «Чорноморця» забили: Анатолій Шепель (14 хв.) і Валерій Поркуян (61 хв.).