11 июля 1970 года. Суббота
Чемпионат СССР. Первая лига. 18-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) – «Строитель» (Ашхабад) – 3:0

«Днепр» (Днепропетровск) — «Строитель» (Ашхабад) — 3:0 (0:0).
11 июля 1970 (суббота). 19:00. Днепропетровск. Стадион «Метеор». 12000 зрителей. Ясно. 30 градусов.
Судьи: Ю. Пономарёв, Л. Эгдишман, В. Фоломеев (все – Кишинёв).
«Днепр» (футболки красные, трусы белые, гетры красные с белой полосой): 1 Колтун – 3 Найда – 2 Сергеев (Цунин, 46), 4 Шпаков, 5 Грибенник – 6 Гринько (к), 7 Шнейдерман (Федоренко, 72), 9 Назаров, 10 Мирошин – 8 Пинчук, 11 Соколов (Торопов, 46).
Запасные: Семёнов, Литовченко.
«Строитель» (футболки и трусы белые, гетры тёмные): А. Мамедов, О. Гельдыев (к) (Ю. Мелкумов, 65), Г. Полшков, А. Ходжабердыев, Б. Серов, С. Фомин, Я. Уразсахатов, В. Попов (Р. Мензелеев, 51), И. Арутюнов, В. Карпов (В. Казаков, 46), В. Жиляков.
Запасные: С. Покатилов, В. Петросянц.
Старший тренер – С. Коршунов. – составы из протокола матча.
Голы: 1:0 Торопов (52, гп Гринько), 2:0 Торопов (72, гп Мирошин), 3:0 Пинчук (80).

Пётр Найда получил тяжёлую травму.

Гол «Днепра». В центре  Виктор Назаров

Фотография из архива Анатолия Гладкого

ВОСТАННЄ В ПЕРШОМУ КОЛІ
«Зоря» (12.07.1970)
Вчора на стадіоні «Метеор» футболісти «Дніпра» приймали аутсайдера першої групи класу «А» — команду «Будівельник» з Ашхабада.
Це був останній матч першого кола, який «Дніпро» провів на своєму полі. Рахунок зустрічі 3:0 на користь «Дніпра».

ЛІДЕР ПРОТИ АУТСАЙДЕРА
«Прапор юності» (14.07.1970)
Матч на «Метеорі» минулої неділі зайвий раз довів, що порушення спортивного принципу при комплектуванні висококласних турнірів не приносить ніякої користі не тільки їх фаворитам, але й аутсайдерам.
— Нам явно не під силу конкурувати з такими командами, як «Дніпро» чи «Карпати», — сказав після зустрічі з дніпропетровськими футболістами тренер ашхабадського «Будівельника» С. Коршунов. — В зустрічах з ними ми думаємо тільки про те, як би поменше пропустити м’ячів.
Часто включення команд, подібних «Будівельнику», в групу явно сильніших мотивується необхідністю підвищення майстерності. На нашу думку, це не приносить бажаних результатів. Колектив, який програє цілі серії ігор підряд, деморалізується, перестає вірити в свої сили. Програючи в моральному плані, він нічого не набуває і в чисто спортивному. Справді-бо, чому, наприклад, могли навчитись ашхабадці в матчі з «Дніпром», якщо вони увесь матч провели в своєму штрафному майданчику, зробивши дві-три спроби побувати в чужому.
Дніпропетровці прагнули добитись перемоги з великим рахунком, щоб повернути собі майку лідера, відібрану у них «Карпатами» саме завдяки розгрому «Будівельника» — 5:0. Це було помітно з перших хвилин зустрічі і настроєність на легку перемогу відіграла свою негативну роль. Дніпропетровці, примусивши суперника захищатись, поспішали, зловживали індивідуальною грою і тривалий час не могли створити голевих ситуацій. Десь аж в середині тайму Пінчук і Назаров, нарешті, були близькі до успіху, але в обох випадках в кількох метрах від воріт їх буквально збивали з ніг, на що арбітр матчу суддя всесоюзної категорії з Кишинева Ю. Пономарьов ніяк не реагував. На 27-ій хвилині він не зарахував гол, забитий після того, як наші зуміли послати в сітку м’яч, випущений воротарем.
Ледь жевріючі вогники матчу, що носив до цього явно тренувальний характер, почали розгоратись, але до кінця тайму так і не змогли спалахнути справжнім вогнем боротьби.
В перерві наші, очевидно, зрозуміли, що важливо матч виграти, не прагнучи обов’язково до розгрому суперника, бо, якщо різниця забитих і пропущених м’ячів щось і важить на окремих етапах боротьби за лідерство, то врешті-решт переможця визначає, як правило, кількість набраних очок.
На характер дій атакуючих вплинула й інша обставина. Як ви пам’ятаєте, в першому таймі наші грали на дуже обмеженому просторі. За таких умов успіху можна добитись, коли маєш футболістів з великою стартовою швидкістю, здатних буквально на кількох метрах «відірватись» з м’ячем від суперника і безперешкодно завдати удару. У складі «Дніпра» таких «вибухових» форвардів не було. Близький до таких характеристик Торопов. Він з’явився на полі в другому таймі.
Разом з тим докорінно була перебудована тактика наступу. Безперервні навіси в центр штрафного майданчика були зняті з озброєння. Натомість дніпропетровці вдались до стрімкого розиграшу м’яча перед штрафним майданчиком з постійним переміщенням футболістів по всьому фронту наступу, з заміною на флангах атаки не завжди точних в передачах крайніх захисників на півзахисників.
Круговерть поглинула ашхабадців. Організувати зустрічний рух їм виявилось не під силу.
На 52-ій хвилині, після подачі Гринька з правого флангу на дальню штангу Торопов у високому стрибку головою послав м’яч в «дев’ятку». Це був красивий гол, перший гол молодого форварда, якого тренери час від часу випускають на поле. Ще ефективнішим був м’яч, забитий ним через двадцять хвилин. Грибеннік вивів вперед по лівому флангу Мірошина, послідувала чітка і сильна передача вздовж воріт за спини захисників. Торопов метнувся навстріч м’ячеві і в падінні головою розстріляв ворота Мамедова, безсилого перехопити передачу. Довершив справу різкий короткий удар Пінчука під планку на 80-ій хвилині. 3:0.
Одинадцяту перемогу в сезоні «Дніпру» принесли Колтун, Сергєєв (Цунін, 46), Найда, Шпаков, Грибеннік, Гринько, Шнейдерман (Федоренко, 72), Пінчук, Назаров, Мірошин, Соколов (Торопов, 46). Для «Будівельника» (Мамедов, Гельдиєв (Мелкунов, 65), Полшков, Ходжабердиєв, Сєров, Фомін, Уразсахатов, Попов (Мензелєєв, 51), Арутюнов, Карпов (Казаков, 46), Жиляков) це була п’ятнадцята поразка у вісімнадцяти іграх, проведених у першій групі класу «А».

НЕ ВИСТАЧИЛО ОДНОГО ГОЛА
«Зоря» (14.07.1970)
Щоб знову стати на першій сходинці турнірної таблиці, «Дніпру» нині не вистачає лише одного гола. Забити його у дніпропетровців у суботньому матчі з «Будівельником» було багато нагод. Але більше трьох м’ячів провести у ворота аутсайдера не вдалося. До того ж, у першому таймі нулі вперто трималися на табло.
З перших хвилин матчу стало видно, що сили на полі далеко не рівні. Гості явно поступалися перед господарями. Але перевага — це ще не голи. Дніпропетровці повільно, не поспішаючи, розігрували м’яч на половині гостей, і в той же час майже не завдавали клопоту воротареві «Будівельника».
Тренери «Дніпра» в другому таймі зробили корисні заміни, і територіальна та ігрова перевага незабаром дала реальні результати. Молодий Є. Торопов на 52 хвилині вчасно вийшов на передачу, зроблену А. Гриньком, і без затримки послав м’яч під перекладину.
Через 20 хвилин добра комбінація, розпочата А. Гребенником, завершилась другим голом. Тепер уже Торопов у падінні знову-таки головою спрямував м’яч в сітку. А за 10 хвилин до кінця матчу М. Пінчук красивим ударом забив третій гол. Отже, перемога з рахунком 3:0.
Але трьох голів виявилося замало. Львівські «Карпати» в неділю перемогли 2:0, і мають дещо кращу, ніж «Дніпро», різницю забитих і пропущених м’ячів.
Склад «Дніпра»: Колтун, Сергєєв (Цунін, 46), Найда, Шпаков, Гребенник, Гринько, Шнейдерман (Федоренко, 72), Пінчук, Назаров, Мірошин, Соколов (Торопов, 46).
Найбільший інтерес у вісімнадцятому турі являв матч «Жальгіріса» і «Кайрата». Болільники сподівалися, що литовським футболістам вдома вдасться відібрати два очка в алма-атинців. Однак, пропустивши м’яч, «Кайрат» зумів його відіграти — 1:1.
Інші результати недільного туру: «Молдова» — «Алга» — 1:0, «Локомотив» (Тб.) — «Локомотив» (М) — 0:2, «Кубань» — «Крила Рад» — 0:0, «Металіст» — «Текстильник» — 0:0, СКА (Кв.) — «Шахтар» — 0:3, «Даугава» — СКА (Хб.) — 0:0, «Динамо» — «Волгар» — 2:0, «Рубін» — «Уралмаш» — 3:1.

На знімку: атака на ворота «Будівельника».
Фото М. Дмитрієва.

ПЕРЕД ТРУДНОЙ ДОРОГОЙ
«Днепровская правда» (14.07.1970)
Всего дважды команда «Строитель» праздновала победу над своими соперниками. Да и то этот успех ашхабадцы вырывали на своем поле во встречах с футболистами «Динамо» и «Кубани». За 17 туров наши гости забили всего восемь мячей, а пропустили в свои ворота 34. Естественно, футболисты «Днепра» и не думали об обороне своей штрафной площадки: все внимание было сосредоточено на воротах аутсайдера. Атака следовала за атакой. Гости даже не могли отбить мяч на половину поля «Днепра». А гола все не было. Схема 2—2—6 не приносила успеха хозяевам стадиона. Без особых затруднений наши форварды прорывались в штрафную площадку «Строителя», где демонстрировали болельщикам разнообразный комплект... ошибок. Мамедов лишь трижды отразил неопасные удары. В основном же мячи пролетали в стороне от ворот. Скопление на штрафном пятачке не помогало, а мешало нападающим «Днепра» открыть счет. Да и атаковали они однотипно, чаще всего используя навесную передачу на 11-метровую отметку.
Второй тайм начался динамичнее и острее. Правда, В. Лобановский не изменил схему игры, но с выходом на поле Торопова эта схема начала оправдывать себя. Молодой форвард не дожидался мяча, а искал его, не боясь пробежать лишних четыре-пять метров. Именно с разбегу он «поймал» головой прострельную передачу от Гринько и точно направил мяч в сетку ворот.
Несколько смелых рейдов совершил Грибенник. Он вообще провел матч с воодушевлением, вовремя подключался к атакам и всегда успевал занимать свой оборонительный рубеж. Продолжал скучать у своих ворот Колтун, наблюдая за тем, как на противоположной стороне тщетно пытается выйти из толчеи на ударную позицию Пинчук, как с пяти метров не смог попасть по цели Мирошин и как по-прежнему впустую следуют одна за другой навесные передачи.
Стоило Мирошину отказаться от шаблона — сразу же игра приобрела красивый рисунок. Прорвавшись по правому флангу, он кинжальным ударом направил мяч вдоль ворот. Как подоспел Торопов — трудно понять. Но второй гол он забил в падении головой. Через восемь минут редкий по красоте мяч забивает Пинчук. Он остался верен своей методике, которая редко приносит успех. Партнеры Пинчука думали, что он сыграет в пас. Однако Пинчук рискнул пойти на обострение с двумя защитниками. Обвел их, и мяч влетел под верхнюю планку.
Сегодня команда отправляется в трудное турне по городам РСФСР, которое подведет итог первому кругу первенства страны среди команд класса «А» первой группы.
В. АСАЕВ.

На снимке: вратарь «Строителя» отражает
очередную атаку «Днепра».  Фото Н. Дмитриева.

НЕРІВНІ СИЛИ
«Спортивна газета» (Киев, 14.07.1970)
Незважаючи на переконливу перемогу, тренери «Дніпра» не виставили «п’ятірки» жодному з своїх гравців, а Соколов дістав «двійку».
Коли б рахунок навіть потроївся, він далеко не повністю відповідав би тій величезній перевазі, яку мали господарі поля протягом усього матчу. Однак рахунок довго не вдавалося відкрити. Воротареві гостей у першому таймі так і не довелося показати, на що він здатний. Господарі подовгу тримали м’яч у безпосередній близькості від воріт. Однак ніхто не брав на себе сміливість завдати удар.
Заміни, зроблені в складі «Дніпра» на початку другого тайму, виявилися своєчасними. Молодий Торопов, який з’являвся у складі команди лише кілька разів, як резервіст, вніс значний злам у гру. Він весь час був націлений на ворота і в своїх намаганнях добився успіху. На 52-й хвилині Гринько з правого флангу навісив м’яч на дальню штангу, і Торопов у високому стрибку забив м’яч під перекладину.
Менш, ніж через хвилину, господарі протягом лічених секунд п’ять разів били по воротах, але м’яч не йшов у них. Та все ж і ще двох голів гостям уникнути не вдалося. Після хорошої комбінації, яку почав Гребенник, м’яч потрапив до Мірошина. Той без затримки зробив простріл уздовж воріт, і знову Торопов виявився на місці. В падінні він красиво головою забив другий гол, а потім Пінчук завершив ще одну атаку.
Я. НОВАК.
Дніпропетровськ (телефоном).

ЗНАЙОМИЙ ПОЧЕРК ЛІДЕРІВ
«Молодь України» (Киев, 14.07.1970)
Кілька тижнів тому у Львові відбувся принциповий поєдинок поміж найсильнішими         українськими футбольними командами першої групи класу «А» – місцевими «Карпатами» та «Дніпром». Впертий поєдинок приніс важливу перемогу львів’янам. Відтоді прикарпатці поволі розпочали наздоганяти одноосібного лідера і згодом порівнялися з ним за кількістю набраних очок.
Обидва колективи ось уже кілька турів ідуть пліч-о-пліч, впевнено очолюють турнірну таблицю. Успішно виступили вони і в останньому турі.
Дніпропетровці приймали на своєму полі ашхабадський «Будівельник». Безнадійний аутсайдер аж ніяк не збирався віддавати без бою очки і вчинив «Дніпру» гідний опір. Безперервні атаки дніпропетровців довго розбивалися об захисний мур «Будівельника». Збившись на горезвісний навал, господарі так і не змогли підібрати ключі до воріт суперників у першому таймі.
По перерві в бойових порядках «Дніпра» з’явився молодий нападаючий Торопов, який замінив Соколова. Він і виявився «чарівною паличкою» для господарів. На 52-й хвилині Торопов посилає перший м’яч у ворота ашхабадців, а через двадцять хвилин — другий. Третій гол провів М. Пінчук.
Гру зроблено. Здобуто ще два очка, і хоч переможців, як кажуть, не судять, глядачі не були повністю задоволені. Надто малий коефіцієнт корисної дії у нападаючих «Дніпра», які не проявили видумки, творчості при подоланні захисних редутів суперника, що значно поступається їм класом гри.
П. ГОРІЛИЙ.

«СТРОИТЕЛЬ» — «ДНЕПР»
«Туркменская искра» (Ашхабад, 14.07.1970)
Ашхабадский «Строитель», завершил очередную серию матчей на первенство СССР по футболу, которые он провел на выезде. В Днепропетровске «Строитель» встретился с одним из лидеров первой группы футболистами «Днепра». Нашу команду вновь постигла неудача. Итог состязания — 3:0 в пользу «Днепра».
В трех последних матчах ашхабадцы пропустили в свои ворота 12 мячей, не забив ни одного ответного.