11 сентября 1969 года. Четверг
Чемпионат СССР. 2-я группа класса "А". 34-й тур
"Днепр" (Днепропетровск) – "Буковина" (Черновцы) – 2:0

«Днепр» (Днепропетровск) – «Буковина» (Черновцы) 2:0 (1:0).
11 сентября 1969 (четверг). 19:00. Днепропетровск. Стадион «Метеор». 40000 зрителей.
Судьи: И. Гуревич (Таллин), А. Иванов, А. Борисов (оба – Николаев).
«Днепр» (футболки, трусы, гетры белые): Пильгуй – 4 Шпаков Сергеев, 3 Сарычев (Литовченко, 60), Грибенник – 6 Гринько, Назаров (Мирошин, 70), 10 Биба (к) – 7 Пинчук, Лябик, 11 Романюк. Запасные: Семёнов, Шнейдерман, Кржечевский. Старший тренер – В. Лобановский.
«Буковина» (футболки красно-чёрные продольно-полосатые, трусы и гетры тёмные): Ч. Кахлик, Л. Гросс (М. Мельник, 46), В. Ковбасюк, Ф. Чорба, А. Павленко, П. Кобичек, А. Марарица, В. Семёнов, В. Воронюк (к) (Б. Норман, 78), И. Пынзарь, В. Росс. Запасные: А. Рабич, В. Александров. Старший тренер – М. Михалина. – составы из протокола матча.
Голы: 1:0 Пинчук (6, гп Романюк), 2:0 Пинчук (78).
Предупреждён Литовченко.

ПОЛУМ’Я ПРОТИ КРИГИ
«Прапор юності» (11.09.1969)
Зіграно ще два матчі в українській підгрупі другої групи класу «А». У Львові «Карпати» зіграли внічию (1:1) пропущений 17 липня матч з вінницьким «Локомотивом», а в Чернівцях «Буковина» виграла у хмельницького «Динамо» 1:0.
Таким чином, «Карпати» в чотирьох іграх на своєму полі взяли лише три очка, менше, аніж «Дніпро» в трьох матчах на виїзді. За кількістю втрачених очок львівяни все ще залишаються другими в підгрупі, але від лідера вже відстають на 6 очок. До особистої зустрічі суперників на «Метеорі» розрив цей може збільшитись, але навряд чи від цього зменшиться напруження матчу, який для володаря Кубка СРСР буде лебединою піснею в розіграшу першості СРСР 1969 року, а для «Дніпра» поєдинком престижу, перемога в якому відкриє йому зелений семафор на шляху до турніру претендентів.
Не легшим буде для наших хлопців і сьогоднішній матч з «Буковиною». Вже вісім турів зряду чернівецькі футболісти не пропускають у свої ворота жодного мяча. Який цікавий суперник для найрезультативнішої команди класу «А», який чудовий випадок довести перевагу атакуючого футбола!

ВАЖКА ПЕРЕМОГА
«Прапор юності» (13.09.1969)
Легко і красиво розпочали матч проти чернівецьких футболістів дніпропетровці. Неначе й не відали вони, що «Буковина» міцна, як горіх. І розкололи його досить швидко і з завидною майстерністю.
Майже в центрі поля Лябік вихопив м’яч у захисників суперника, не гаючи ані миті послав його ліворуч Романюку. Той швидко пройшов вперед до лицевої лінії і ударив вздовж воріт. Раніше всіх на передачу встиг Пінчук. Він вихопився з-за спин захисників біля ближньої штанги і з м’ячем влетів у ворота. 1:0. Йшла шоста хвилина гри.
Гості зрозуміли, що втрачати більше нічого і швидко звільнились від скутості перших хвилин. Дніпропетровці ж дуже рано повірили, що справу зроблено. Ініціатива перейшла до буковинців. Вони кинули вперед значні сили і добились територіальної та ігрової переваги.
На 21-й хвилині тільки Пільгуй відстояв наші ворота. Поки захисники боролись з суперниками в центрі штрафного майданчика за кращу позицію, ліворуч від них зовсім вільний залишився Семенов. Росс, що цього разу атакував правим флангом, вчасно помітив його і точно віддав м’яч. В нижньому куті воріт, біля самісінької штанги Пільгуй заледве відбив м’яч на кутовий.
Наступної хвилини за блокування Воронюка суддя зустрічі В. Гуревич (м. Таллін) призначає вільний у бік «Дніпра» в одному метрі від кута воротарського майданчика. Вишикувавшись на самісінькій лінії воріт, наші зуміли відбити м’яч.
На 35-й хвилині Пільгуй знову рятує команду. І знову головними дійовими особами у «Буковини» були Росс і Семенов. Тільки цього разу передача Росса була високою, і Пільгую довелось продемонструвати вищий клас гри, у високому стрибку перехопивши м’яч, адресований Семенову.
В кінці тайму господарям поля вдалось дещо вирівняти гру і провести кілька атак. Але успіху вони не принесли. В найгостріших ситуаціях Пінчук, і особливо Романюк, перетримували м’яч.
Другий тайм проходив в обопільних атаках. Все міг вирішити один гол. На 48-ій хвилині Гринько прийняв м’яч на одинадцятиметровій позначці і міг би зняти напруження поєдинку, забивши гол. Але удар у нього не вийшов. На 59-ій хвилині Пінзар виманив на лівий фланг обох наших центральних захисників. В центрі залишився Воронюк. Перед ним був лише воротар. Тому, прийнявши м’яч на груди, він не поспішав. Ладнав його під праву ногу. Втрачено було 2-3 секунди. Їх виявилось достатньо, щоб Гребеннік встиг добігти до суперника і перешкодив вдарити.
Суддя часто змушений зупиняти зустріч, вичитувати суперників за брудну гру. Завжди коректні, дніпропетровці у цьому матчі не поступались гостям кількістю порушень.
Наскільки нервовою була обстановка на полі, свідчить удар Ковбасюка по власних воротах. Він завдавав його головою, втративши орієнтировку. З великим трудом Щерба виправив помилку свого товариша.
Драматичною для «Дніпра» була 68-а хвилина. Шпаков метрах в десяти від центральної лінії помилився в прийомі м’яча. Воронюк кинувся вперед, і ніхто не зміг наздогнати його. Врятував «Дніпро» Пільгуй, самовіддано кинувшись в ноги центрфорварду.
У відповідь — атака «Дніпра», і вже Гринько завдає рідкісного по силі удару. Глядачі аплодують і йому, Кахлику, що відбив цей «мертвий» м’яч.
Розв’язка наступила на 78-й хвилині. Після атаки Лябіка на лівому фланзі і удару під гострим кутом, Кахлик не втримав м’яча і Пінчук добив його в сітку. 2:0.
Дуже важко далась Пільгую, Сергєєву, Саричеву (Литовченку, 60), Шпакову, Гребенніку, Гриньку, Пінчуку, Назарову (Мірошину, 70), Лябіку, Бібі, Романюку перемога над Кахликом, Гроссом (Мельником, 46). Ковбасюком, Щербою, Павленком, Кобичиком, Мароріцею, Семеновим, Воронюком (Норманом, 75), Пінзаром, Россом.

ЗНАЙОМСТВО З «БУКОВИНОЮ»
«Зоря» (12.09.1969)
Вчора дніпропетровці мали змогу познайомитись з футболістами старовинного українського міста Чернівці — командою «Буковина».
Наші гості цього сезону зробили дебют у класі «А». Перший свій матч провели навесні вдома, де їх гостями був нинішній лідер підгрупи — «Дніпро». На результаті зустрічі позначився досвід гостей, і вони перемогли з рахунком 2:0.
Відтоді минуло п’ять місяців. Багато подій сталося за цей час на футбольних полях, і одна з них: дебютант примусив заговорити про себе як про вольовий колектив з міцною лінією оборони.
Знайомство з дніпропетровцями залишило у глядачів приємне враження. «Буковина» підтвердила своє вміння розумно будувати оборону, зламати яку було дуже важко.
Рахунок матчу 2:0 на користь «Дніпра». Обидва м’ячі забив М. Пінчук.

ЩЕ ВІСІМ КРОКІВ
«Зоря» (13.09.1969)
Останнім часом у центральній і республіканській пресі з’явилися виступи тренерів і футбольних оглядачів, думка яких сходиться на тому, що «Дніпру» вже не завадять ніякі бурі щасливо доплисти до фінішу.
Теоретично все правильно, та твердити, що хода «Дніпра» до фінішу буде усіяна золотими шишками, значить свідомо не бачити тієї гостроти, якої набрали всі зустрічі з участю лідера. Це особливо яскраво підтвердив останній матч з «Буковиною». Після нього старший тренер «Дніпра» В. Лобановський в інтервю для газети «Радянська Буковина» заявив:
Я, наприклад, до останньої хвилини не був впевнений, що матч закінчиться для нас щасливо. Приїхавши до Дніпропетровська, гості мали твердий намір не втратити очка і були близькі до своєї мети. Нашому воротареві довелося працювати з напруженням.
Можна зрозуміти В. Лобановського, який переконаний, що лідеру нині, як ніколи, потрібна висока мобілізованість, бо найменше розслаблення викличе серйозні ускладнення.
Перемога з рахунком 2:0, про що ми вже повідомляли, вирвана в складній і важкій спортивній боротьбі, додала в актив лідера ще два очка.
Результати інших матчів такі:
СКА (Л) СКА (О) 2:0, «Динамо» «Суднобудівник» 0:0, «Авангард» «Локомотив» (X) 1:0, «Автомобіліст» «Зірка» 4:1, СКА (К) «Таврія» 4:0, «Десна» «Кривбас» 2:1, «Азовець» «Шахтар» 1:0, «Металург» — «Локомотив» (В) 0:0, «Металіст» «Хімік» 1:0.
«Будівельник» і «Карпати» зустрічалися вчора ввечері. Рахунок 0:1.
Перед останніми восьми турами у «Дніпра» 50 очок, «Автомобіліста» 41, армійців Києва і «Зірки» по 40, у «Металурга» і «Металіста» по 39.

На знімку: дніпропетровець М. Пінчук (у білому) забиває
перший мяч у ворота «Буковини». Він же — автор і другого голу.
Фото М. Дмитрієва.

ПЕРЕД РЕШАЮЩИМ БРОСКОМ
«Днепровская правда» (10.09.1969)
Ежедневно в редакцию «Днепровской правды» приходит множество писем от болельщиков футбола. Пишут из далекого Норильска, жаркого Казахстана, Новосибирска и Мурманска, Ленинграда и Владивостока. Всех авторов писем радует победная поступь «Днепра», всех их глубоко волнует дальнейшая судьба команды, которая никогда еще не привлекала к себе столь пристального внимания болельщиков, как в этом году. Писем немало. Во многих из них заключена уверенность в том, что футболисты из Днепропетровска уже обеспечили себе выход в финальную пульку. В иных же высказываются трезвые опасения: как бы команда преждевременно не успокоилась.
«Моей любимой командой, — пишет главный энергетик Львовского механического завода И.В. Шатохин, являются «Карпаты». Этот коллектив доказал, что ему под силу вести поединки с командами класса «А» первой группы. Но то, что в данный момент демонстрирует «Днепр», удивляет не только нас, львовских любителей футбола, но и всех болельщиков республики».
Нам понятны переживания львовского болельщика, поздравления которого перемежаются с некоторым налетом грусти, что обладателю Кубка страны не удалось пошатнуть положение «Днепра» в турнирной таблице розыгрыша. Однако говорить об успехе наших земляков, как о свершившемся факте, еще рановато. Впереди 9 напряжённейших поединков, через горнило которых «Днепру» предстоит пройти. В спорте нельзя быть уверенным в победе до конца соревнований. Хоть и велик запас прочности у нынешнего лидера, но и он может истощиться, если наши земляки будут выходить на поле с усыпленной от успеха бдительностью.
«Днепр» радует нас своей игрой, пишет инженер государственного проектного института «Приднепровский промстройпроект» Е. Ефанов. — Да, шансы на успех у «Днепра» предпочтительнее, чем у «Карпат», «Автомобилиста», «Звезды», «Металлурга» и киевского СКА, но ведь впереди еще поединки, которые могут в значительной мере повлиять на турнирное положение команд. Сейчас «Днепру», как никогда, необходимо собраться с силами для решающего броска. Все зависит именно от оставшихся девяти матчей. И хочется сказать нашим футболистам: удвойте свое внимание к соперникам, боритесь за победу с неослабевающим мастерством и упорством, не успокаивайтесь. Ведь сохранять лидерство значительно тяжелее, чем стать лидером».
Прав наш земляк Е. Ефанов. Соперники в оставшихся играх очень сильны, и все они не собираются сдаваться на милость лидера. Наоборот, «лебединую песню» этого сезона и «Карпаты», и «Судостроитель», и «Металлист», локомотивцы Херсона и Винницы постараются исполнить со всем мастерством. Задача «Днепра» — не уступить на этом заключительном этапе.
В. АСАЕВ.

С ОДИНАКОВЫМ СЧЕТОМ
«Днепровская правда» (13.09.1969)
Мало кто из болельщиков сомневался в победе «Днепра» над футболистами «Буковины». Именно в Черновцах наши земляки провели свой первый календарный матч сезона и выиграли с результатом 2:0. Однако первые минуты повторной игры показали, что гости не собираются отсиживаться в обороне. Защита «Буковины» довольно надежно оберегала подступы к своим воротам.
Свой первый гол хозяева поля забили в момент, когда воротам гостей, казалось бы, ничего не угрожало. «Днепр» отбил одну из атак соперника. Мяч в центре поля подхватил Пинчук и тут же отлично вывел на передачу Лябика, который вовремя заметил открывшегося на левом фланге Романюка. Нападающий «Днепра» чуть ли не с лицевой линии поля пробил вдоль ворот. Кахлик попытался сыграть на перехвате, но у мяча раньше оказался Пинчук, который грудью внес его в неприкрытый вратарем угол. Это произошло на 6-й минуте.
До конца тайма наши земляки не смогли использовать некоторое территориальное преимущество. Особенно много брака допускали Романюк и Гринько. А вот Пильгую пришлось демонстрировать все свое вратарское искусство. Он дважды спасал команду от неминуемых голов.
После перерыва хозяева поля значительно изменили план игры. Защита «Буковины», не пропустившая в восьми предыдущих матчах ни одного мяча, едва успевает отражать атаки. Но и нападающие гостей беспокоят Пильгуя. Они контратакуют редко, однако их «вылазки» носят весьма содержательный характер.
На 77-й минуте Мирошин, заменивший Назарова, с правого угла штрафной площадки пробил мяч на Гринько, от него последовала передача на Лябика, который под острым углом пробил по цели. Вратарь парировал мяч, но набежавший Пинчук успел добить его в сетку. Автор двух голов был настоящим героем матча.
Результаты остальных игр: «Металлист» — «Химик» 1:0, СКА (Л) — СКА (О) 2:0, «Динамо» — «Судостроитель» 0:0, «Авангард» — «Локомотив» (X) 1:0, «Автомобилист» — «Звезда» 4:1, «Десна» — «Кривбасс» 2:1, «Азовец» — «Шахтер» 1:0, «Металлург» — «Локомотив» (В) 0:0.
В. АСАЕВ.

ЛІДЕР І ДЕБЮТАНТ
«Радянська Буковина» (Черновцы, 13.09.1969)
— Незважаючи на те, що рахунок складався на нашу користь, я до останньої хвилини не був упевнений в тому, що чернівчани не зуміють встановити рівновагу, — так відгукнувся на матч між «Дніпром» і «Буковиною», що відбувся 11 вересня, дніпропетровський тренер В.В. Лобановський.
А ось що сказав арбітр гри, суддя всесоюзної категорії т. Гуревич (Таллін):
— «Буковина» справила на мене непогане враження. Їй в цьому матчі, безперечно, не щастило. Згадайте, скільки було вигідних моментів у чернівчан...
Більш вимогливо поставилися до своїх гравців наставники «Буковини». Вони записали у протокол шість «четвірок», три «трійки» і дві «двійки» — Гросу і Семенову. Першого навіть замінили, бо він не зумів нейтралізувати найнебезпечнішого форварда «Дніпра» Романюка. Саме прохід цього футболіста на шостій хвилині закінчився прострілом вздовж воріт, і Пінчук забив перший гол. Другий м’яч влетів у сітку воріт «Буковини» на сімдесят восьмій хвилині, знову-таки після удару Пінчука.
А в період між цими двома голами більше напружених моментів було біля воріт лідера. Та відмінно зіграв воротар «Дніпра» Пільгуй. У першому таймі гості одержали право на вільний удар з лінії воротарського майданчика, але не змогли як слід розпорядитися м’ячем. На шістдесят восьмій хвилині Воронюк вийшов сам на сам з Пільгуєм, та в останню мить забарився з ударом. Часто бив по воротах Рос, однак йому бракувало точності.
«Буковина» справила приємне враження на глядачів, які заповнили трибуни стадіону «Метеор». Вони переконалися в тому, що команда не випадково посідає високе як на дебютанта місце в турнірній таблиці.
Я. НОВАК,
спортивний оглядач.
м. Дніпропетровськ, 12 вересня (телефоном).

А ТЕПЕРЬ И БАЗИЛЕВИЧ

«Правда Украины» (Киев, 13.09.1969)

Вероятно, перед началом сезона мало кто мог предположить, что дебют Валерия Лобановского в качестве тренера окажется столь удачным. Сейчас же возглавляемый им днепропетровский «Днепр» заканчивает турнир на первом месте практически вне всякой конкуренции. Правда, рано ещё поздравлять эскадру украинского футбола с появлением яркого самобытного флотоводца, ибо становление Лобановского как тренера ещё далеко впереди. Пока он знает только удачи, да и работает с командой, не испытывающей многих трудностей, до сих пор не преодолённых большинством соперников «Днепра». А вот товарищ Лобановского и недавний его партнёр по выступлениям в киевском «Динамо», одесском «Черноморце» и донецком «Шахтёре» Олег Базилевич принял недавно команду, ещё только обживающую высшую лигу — черниговскую «Десну».

Базилевич приступил к работе вместе с умудрённым опытом Николаем Степановичем Кузнецовым, чей путь в футболе не раз был отмечен успехами. Николай Степанович — начальник команды, и это пока единственная удача Базилевича на новом для него поприще. Правда, с приходом новых наставников «Десна» буквально воспрянула. Я видел, с каким воодушевлением черниговские футболисты играли на своём поле с киевским СКА, одной из сильнейших команд второй группы нашей высшей лиги. Киевляне проиграли, что называется, вчистую — они были не столь энергичны, как хозяева поля, в атаке и в обороне попадали всё время в невыгодные позиции. Но это был своеобразный подарок футболистов «Десны» Базилевичу и Кузнецову по случаю первого знакомства. В принципе класс команды сейчас весьма невысок. Однако в том, что отныне в Чернигове будет действовать своеобразная школа киевского «Динамо», можно не сомневаться. Как в Харькове, где с «Металлистом» работает Виктор Каневский, как в Тернополе, где у руля местного «Авангарда» встал недавно Владимир Щегольков.

Мы всё ещё помним этих спортсменов в футболках ведущего клуба республики. Они не раз дарили нам удовольствие, не раз приносили успехи советскому спорту. Теперь они понесли своё умение в самую гущу украинского футбола. И нужно думать, не за горами время, когда заговорят о «новой волне» в среде украинских футбольных тренеров.