13 мая 1970 года. Среда
Чемпионат СССР. Первая лига. 7-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) – «Даугава» (Рига) – 2:0

«Днепр» (Днепропетровск) — «Даугава» (Рига) — 2:0 (1:0).
13 мая 1970 (среда). 19:00. Днепропетровск. Стадион «Метеор». 22000 зрителей. Пасмурно, сильный ветер. 15 градусов.
Судьи: О. Ревзин, А. Кадетов, О. Яунзен (все – Москва).
«Днепр» (футболки красные, трусы белые, гетры белые с красной полосой): 1 Семёнов – 3 Найда – 2 Сергеев, 4 Шпаков, 5 Цунин – 6 Гринько (к), 7 Шнейдерман (Федоренко, 75), 9 Назаров (Соколов, 77), 10 Мирошин – 8 Пинчук (Торопов, 72), 11 Романюк.
Запасные: Собецкий, Кржечевский.
«Даугава» (футболки и трусы белые, гетры тёмные): Б. Разинский, В. Бешкарев, Р. Залитис, В. Рацин, В. Петровскис (к), И. Лиепиньш, В. Кутузов, А. Иванов, И. Пупов, Р. Скадатс, И. Дамбранс.
Запасные: А. Лунгис, А. Рошков, М. Соколовский, Н. Ермаков.
Старший тренер – С. Холодков. – составы из протокола матча.
Голы: 1:0 Романюк (22, гп Пинчук), 2:0 Рацин (62, в свои ворота, «гп» Пинчук).
Предупреждён Залитис (29-я минута, за грубую игру).

«Днепр» перед началом матча. Слева направо стоят:
Анатолий Гринько, Алексей Семёнов, Виктор Мирошин,
Роман Шнейдерман, Владимир Сергеев, Виктор Назаров,
Николай Пинчук, Виктор Романюк, Пётр Найда,
Александр Шпаков. На фото отсутствует Пётр Цунин.

Фотография из архива Виктора Мирошина

НЕЗРУЧНИЙ СУПЕРНИК
«Прапор юності» (16.05.1970)
Це так тільки здається, що проти аутсайдера грати легко. Сильніший в таких матчах сподівається на легку перемогу і втрачає той спортивний запал, який присутній на матчах рівних силами. Слабший, особливо коли гра відбувається на чужому полі, думає тільки про захист, прагнучи за будь-яку ціну вистояти. Футбол від подібних зустрічей тільки втрачає, бо вони начисто позбавлені творчості.
«Дніпро» переміг «Даугаву» з рахунком 2:0, але окрім двох очок для турнірної таблиці, більше нічого у грі з рижанами не взяв. Ні цікавих комбінацій, ні боротьби, яка є першою і найголовнішою характеристикою будь-якого змагання, не побачили в ній глядачі.
В складі дніпропетровців цього разу виступало двоє крайніх нападаючих — Романюк і Пінчук, які протягом усього матчу намагалися розтягнути насичену оборону гостей, аби дати змогу в центрі пробитись на ударну позицію Назарову і Гриньку. Техніка обох наших крайніх дозволяла їм потримати м’яч, зібравши біля себе по кілька суперників, але їм часто зраджувало відчуття міри і вони втрачали найбільш сприятливий для передачі момент. Півзахисники встигали перекрити шляхи до воріт в центрі штрафного майданчика. Крім того, рижани не завжди поводились з суперниками по-джентльменськи, зупиняючи їх і підніжками, і недозволеними правилами поштовхами. Особливо цим зловживав стоппер Залітіс, який ніби тільки для того і поспішав на фланги, щоб збити з ніг нападаючого. Незабаром він одержав попередження за грубу гру і гості надалі поводились більш коректно.
Рахунок було відкрито на 22-ій хвилині. В боротьбі з Пінчуком Залітіс відбив мяч прямо в ноги Романюку, і той ударив з льоту, однак влучив у захисника. Пінчук подав сьомий кутовий, і Романюк завершив серію ударів, знайшовши щілину в гурті рижан.
У дніпропетровців на якийсь час з’явився інтерес до гри і саме в другій половині тайму ми побачили найбільш змістовний футбол. Було створено багато небезпечних ситуацій, завдано чимало сильних і точних ударів. Кращим у ці хвилини був на полі ветеран радянського футбола Разинський, який захищав ворота «Даугави». На 30-ій хвилині він відбив «мертвий» м’яч Гринька з нижнього кута, а на 40-ій знову після удару капітана «Дніпра» в самовідданому стрибку дотягнувся до м’яча, посланого в дальній верхній кут. На 43-ій хвилині Разинський зірвав аплодисменти трибун, взявши в ефектному стрибку м’яч після удару Пінчука.
У другому таймі воротар знову кілька разів виручав латвійських футболістів. Він відбив у цьому матчі 17 кутових, а на 87-ій хвилині вже при рахунку 2:0 зреагував на неймовірної сили удар Гринька зі штрафного. Другий гол було забито на 62-ій хвилині після комбінації Назаров — Сергєєв — Пінчук. Намагаючись зірвати атаку, захисник Рацін послав м’яч у власні ворота.

На знімку: атакує В. Романюк.  Фото М. Дмитрієва.

П’ЯТА ПЕРЕМОГА
«Зоря» (15.05.1970)
Футболісти «Дніпра» здобули свою пяту цьогорічну перемогу, вигравши цього разу у ризької «Даугави» 2:0. Матч, що проходив на стадіоні «Метеор», зібрав понад 20 тисяч глядачів, які тепло вітали своїх земляків після їх вдалого турне. Та й сама гра, очевидно, принесла болільникам багато приємних хвилин. «Дніпро» весь час атакував великими силами, не зустрівши організованих протидій суперника. Та свою відчутну перевагу господарі змогли реалізувати лише на 22 хвилині, коли В. Романюк після кутового, який подавав М. Пінчук, нарешті, забив гол. А за кілька секунд перед тим він не влучив у ціль з дуже вигідної позиції.
У рижан блискуче грав досвідчений воротар, який в свій час захищав ворота збірної СРСР, Б. Разинський. Він кілька разів, особливо після сильних і точних ударів А. Гринька, врятовував, здавалося б, безнадійне становище.
Після перерви ініціатива залишалася за «Дніпром». Однак надмірне захоплення індивідуальними діями не принесло користі. Рахунок було подвоєно лише тоді, коли захисник «Даугави» В. Рацін на 62-й хвилині, прагнучи ліквідувати загрозу, зрізав м’яч у власні ворота. Тренери «Дніпра» зробили аж три заміни, і це в певній мірі активізувало дії команди, але голів глядачі більше не побачили.
Набравши 12 очок, «Дніпро» продовжує залишатись на другому місці, відставши на очко від лідера — куйбишевської команди «Крила Рад», яка позавчора у себе вдома обіграла карагандинський «Шахтар» 1:0. З таким же результатом «Карпати» на своєму стадіоні вирвали, нарешті, перемогу в армійців Києва, зробивши їх на нинішньому етапі четвертими серед колективів України. Якщо «Дніпро» наступної неділі зуміє взяти верх над киянами, то розрив між ним і армійцями стане досить відчутним і досягне семи очок.
Склад «Дніпра»: Семенов, Сергєєв, Найда, Шпаков, Цунін, Гринько, Шнейдерман (Федоренко, 75), Пінчук (Торопов, 72), Назаров (Соколов, 77), Мирошин, Романюк.
Інші результати сьомого туру такі: «Будівельник» — «Уралмаш» — 0:1, «Алга» — «Рубін» — 1:0, «Текстильник» — СКА (Хабаровськ) — 0:0. Решта колективів була зайнята в кубкових матчах і зустрінеться 25 травня.

На знімку: момент зустрічі «Дніпра» і «Даугави».
Фото М. Дмитрієва.

И ВЕТЕР – НЕ ПОМЕХА
«Днепровская правда» (16.05.1970)
Сомневающихся в победе «Днепра» не было. Споры шли только о том, с каким счетом наши земляки выиграют у гостей с берегов Западной Двины.
Как и следовало ожидать, футболисты «Днепра» с первых же минут предприняли ряд острых атак, используя в основном рейды на флангах. Уже на 2-й минуте хозяева поля могли бы открыть счет, но к мячу, пробитому со штрафного Мирошиным, не подоспел Шнейдерман. Буквально через минуту отличную возможность для взятия ворот упускает Пинчук, оказавшийся наедине с Разинским.
За игрой Гринько внимательно следили два, а то и три гостя. Капитан «Днепра» действовал агрессивно и разнообразно. Он не только начинал атаки из глубины поля, но и частенько оказывался в непосредственной близости от вратаря рижан, готовый завершить комбинацию, начатую его товарищами по команде. За 22 минуты наши земляки пробили семь угловых ударов. К сожалению, «сухой лист» Мирошина оказался не эффективным на этот раз. Возможно, сильный ветер не позволял мячу выйти на опасную орбиту. Но именно седьмой угловой, пробитый Пинчуком, и явился тем ключом, при помощи которого Романюк овладел рижскими воротами.
Нет причин обвинять Бориса Разинского в пропущенном голе. Наоборот, если бы не Разинский, рижанам не избежать бы поражения с более крупным счетом. 37-летний вратарь продемонстрировал болельщикам филигранное мастерство.
Второй тайм оказался менее интересным. Рижане воспользовались несогласованностью действий своих оппонентов и предприняли несколько опасных контратак. Здесь нужно отдать должное Семенову. Наш вратарь продемонстрировал отличную хватку при отборе верхних мячей.
На 62-й минуте Пинчук, сместившись к правой угловой отметке, пробил в сторону ворот. К этой передаче устремились Назаров, Мирошин и Романюк. Но раньше всех подоспел защитник «Даугавы» Рацин. Он в падении хотел перебросить через себя мяч ногой, но произошла срезка... в собственные ворота. Разинский не ожидал такого «подарка».
Игра значительно оживилась, когда Лобановский произвел замены. Торопов, Федоренко и Соколов оправдали надежды тренера. На 87-й минуте получил право пробить штрафной Гринько метрах в четырех от линии штрафной площадки. Удар был поистине пушечным. И хотя Разинский оказался закрытым глухой стенкой из игроков, он все же среагировал на удар и перевел мяч через планку ворот.
В. АСАЕВ.

На снимке: так был забит первый гол в ворота «Даугавы».
Фото Н. Дмитриева.

ПІСЛЯ СЬОМОГО КУТОВОГО
«Спортивна газета» (Киев, 16.05.1970)
Перебіг матчу в цілому не викликав особливих хвилювань у тих, хто вболіває за «Дніпро». Гості дуже рідко турбували Семенова. А його колега, досвідчений Разинський, не мав спокою і за блискавичну гру часто винагороджувався бурхливими оплесками.
Дніпропетровці довго не могли реалізувати свою відчутну перевагу. На ворота рижан уже на перших хвилинах було подано кілька кутових. Та лише сьомий з них приніс успіх. А трапилося це так. На 22-й хвилині Романюк, опинившись у межах штрафного майданчика, втратив вірну можливість забити гол Після його невдалого удару м’яч, потрапивши у ногу комусь із захисників «Даугави», вилетів за лінію воріт. Кутовий подав Пінчук, і Романюк зумів себе реабілітувати, забивши мяч у ворота. На 30-й хвилині рейд Гринька завершився гарматним пострілом у нижній кут воріт, але Разинський блискавично зреагував на політ мяча. А за дві хвилини до кінця тайма воротар «Даугави» в карколомному польоті перервав небезпечний простріл Пінчука.
У другому таймі «Дніпро» продовжував утримувати свою перевагу. Однак, відчувши, що суперник не чинить належного опору, деякі гравці почали зловживати індивідуальними діями, особливо Пінчук і Романюк. Перший з них був настільки самозакоханим, що забував про своїх товаришів, які чекали на передачу. Все це знизило гостроту атак.
Долю матчу було остаточно вирішено, коли захисник рижан Рацін, намагаючись ліквідувати загрозливе становище, зрізав мяч у власні ворота.
М. ВОЛЬНОВ.
Дніпропетровськ (телефоном).

ЧЕТВЕРТИЙ ЗАЙВИЙ

«Радянська Україна» (Киев, 16.05.1970)

Старший тренер ризької «Даугави», майстер спорту С. Холодков, ділячись своїми враженнями від змагань футбольних команд першої групи класу «А», сказав:

— Не викликає сумніву, що всі представники України посядуть в підсумку турніру високі місця. Нікого не здивує навіть, якщо вони розмістяться на перших чотирьох сходинках. Це цілком зрілі, досвідчені колективи із своїм стилем і добрими традиціями.

До речі, подібні висловлювання доводилось чути і від інших досить авторитетних фахівців.

Одна з чотирьох українських команд, яка матиме гірші показники серед колективів своєї республіки, в кінці сезону вибуде з першої групи. Отже, дніпропетровському «Дніпру», харківському «Металістові», київському СКА, львівським «Карпатам» доводиться вести боротьбу на два фронти.

Одні почувають себе спокійно і зайняті планами на майбутнє, іншим не до спокою. І треба турбуватися про те, як би прожити сьогоднішній день. Бо кожне втрачене на старті очко дасть про себе знати восени.

Найважче довелось перед початком сезону «Дніпру». Команда з різних причин лишилася без своїх провідних гравців. Та слід віддати належне тренерам, які зуміли за порівняно короткий строк провести необхідну реконструкцію. Хоч ще не вдалося повністю відновити торішню силу команди, зокрема, у передній лінії, «Дніпро» стоїть на вірному шляху, розпочавши сезон навіть набагато краще, ніж торік. У семи турах втрачено лише два очка. І команда посідає нині друге місце. Особливо вдало провели дніпропетровці виїзд, коли з шести очок привезли додому п’ять, не пропустивши в свої ворота жодного м’яча. Серед найкращих бомбардирів групи — капітан команди А. Гринько, на рахунку якого 4 м’ячі.

Добре розпочав сезон «Металіст», який до шостого туру очолював таблицю. Старшому тренерові, майстрові спорту В. Каневському після тривалих пошуків удалось підібрати добрий ансамбль гравців. Нині команда показує високу результативність.

Набагато більше слід було чекати від «Карпат», які не тільки зберегли свій торішній склад, а й поповнились здібними футболістами. Програвши перший матч на кубок, львів’яни зосередили свої зусилля на чемпіонаті. Однак перший же виїзд за межі рідного міста завдав «Карпатам» великих прикростей. Очко з шести — замало для такого іменитого колективу. До того, як видно, в команді не все гаразд із захистом. «Карпати» проводять ігри нерівно: блискучі матчі чергуються із сірими, слабкими. Тренер «Дніпра» майстер спорту А. Архипов, спостерігаючи гру «Карпат» у Свердловську й Ленінграді, висловився про ці зустрічі так: на уральському полі «Карпати» мали безпорадний вигляд, а через кілька днів у Ленінграді продемонстрували першокласний футбол.

Зустріч «Карпат» і армійців Києва, що відбулася в сьомому турі, мала відповісти на запитання, яка з команд на нинішньому етапі серед українських буде четвертою. Матч, як відомо, закінчився перемогою «Карпат». Та, незалежно від цього результату, можна сказати, шо армійці, маючи в своїх рядах чимало новобранців, показують непоганий наступальний футбол.

Всі представники республіки у першій групі класу «А» весною підтвердили високу репутацію українського футбола. І прикро, що один з них наприкінці сезону все-таки вимушений буде залишити першу групу.