14 сентября 1971 года. Вторник
Чемпионат СССР. Первая лига. 32-й тур
«Даугава» (Рига) — «Днепр» (Днепропетровск) — 0:1

«Даугава» (Рига) — «Днепр» (Днепропетровск) — 0:1 (0:1).

14 сентября 1971 (вторник). 18:30. Рига. Центральный стадион «Даугава». 8000 зрителей. Облачно. 11 градусов.

Судьи: К. Смирнов, А. Буров, В. Лебедев (все – Ленинград).

«Даугава»: Л. Лайзан (к), В. Бешкарёв, Р. Залитис, А. Фаевцов, В. Рацин, И. Лиепиньш, А. Иванов, А. Кондратенко, И. Пупов, Р. Скадатс, В. Иванов.

Запасные: А. Лунгис, Б. Морозов, Ю. Сидоренко, В. Лукин, Н. Цымбаленко.

Старший тренер – Г. Гусаренко.

«Днепр»: Собецкий – 3 Найда – 2 Сергеев, 4 Богданов, 5 Цунин – 6 Гринько (к), 7 Назаров (Романюк, 46), 8 Федоренко, 10 Евсеенко (Шнейдерман, 75? 80?) – 9 Лябик, 11 Христян.

Травмированы Пилипчук, Шалычев.

Запасные: Колтун, Артюх, Самойленко.

Старший тренер – В. Лобановский. – составы из протокола матча.

Гол: 0:1 Фаевцов (43, в свои ворота).

Дублёры – 0:1.

ПОЄДИНОК ЛІДЕРІВ

«Зоря» (15.09.1971)

Увага дніпропетровських болільників була вчора прикута до Риги: там «Дніпро» зустрічався з місцевою «Даугавою». Перед цим рижани виграли у харківського «Металіста» з рахунком 1:0. Але в зустрічі з дніпропетровцями перевага була на боці гостей, матч закінчився з рахунком 1:0 на користь «Дніпра».

Одеський «Чорноморець» зазнав поразки від московських залізничників з розгромним рахунком 5:0.

СПОР ЛИДЕРОВ

«Днепровская правда» (15.09.1971)

Вчера в Риге состоялся матч между местной «Даугавой» и «Днепром». Перед этим рижане нанесли поражение харьковскому «Металлисту» со счётом 1:0. Игра с «Днепром» прошла с преимуществом гостей и закончилась со счётом 1:0 в пользу «Днепра».

В Москве «Локомотив» принимал одесский «Черноморец». Гости не устояли перед лидером. «Локомотив» победил со счётом 5:0.

ПОБЕЖДАЮТ ГОСТИ

«Советская Латвия» (Рига, 15.09.1971)

Вчера рижская «Даугава» провела ещё одну серьезную игру на первенство страны по футболу. В Риге она встречала футболистов днепропетровского «Днепра» — претендентов на переход в высшую лигу. Игра закончилась со счётом 1:0 в пользу гостей. Рижане забили мяч в свои ворота.

Дублеры накануне сыграли также со счётом 1:0 в пользу футболистов Украины.

«Советская молодёжь» (Рига, 15.09.1971)

Вчера в очередном матче первенства СССР рижская «Даугава» принимала команду «Днепр» из Днепропетровска. Счёт игры — 1:0 в пользу гостей. Мяч в свои ворота забили сами рижане.

ДУЕТ ЗАМІСТЬ ТРІО?

«Прапор юності» (16.09.1971)

Собецький, Сергєєв, Найда, Богданов, Цунін, Гринько, Назаров (Романюк, 46), Федоренко, Лябик, Христян, Євсєєнко (Шнейдерман, 80) завдали позавчора поразки ризькій «Даугаві» на її полі — 1:0.

Тренери «Дніпра» внесли деякі корективи в склад, чекаючи важкої боротьби. Поява в середній лінії захисника Федоренка замість Шнейдермана виправдала себе. Дещо програючи йому у комбінаційній грі, Федоренко компенсує цей недолік більшою мобільністю при виконанні захисних функцій, він швидший, а, головне, має на озброєнні сильний несподіваний удар.

Повністю заволодівши центральною частиною поля, гості вже на початку гри відбили усі спроби господарів добитись територіальних надбань і не дали змоги створити плацдарми атаки. Не принесла успіху рижанам і тактика контратак, до якої вони вдались, програвши позиційну боротьбу.

«Дніпро» контролював розвиток подій на полі від першої до останньої хвилини поєдинку. «Даугава» не створила біля його воріт жодної голевої ситуації і, пропустивши в кінці першого тайму гол, у другому змушена була дбати виключно про оборону.

Гол, який вирішив долю зустрічі на користь дніпропетровців, забив Федоренко на 43-ій хвилині. Він ударив метрів з 18-ти без підготовки, м’яч вдарився в ногу Фаєвцова і влетів у сітку.

Поява другого «чистого» нападаючого Романюка після відпочинку посилила атакуючу міць «Дніпра» і він створив ще кілька голевих моментів. На 63-ій хвилині Лябик завершив свій прохід в штрафний майданчик чудовою передачею за спини захисників, але форварди не встигли «замкнути» кут біля дальньої штанги. На 83-ій хвилині після сильного удару Лябика рижан врятував Рацин, вибивши м’яча з самісінької лінії воріт. Не скористались з вигідних ситуацій Христян і Романюк.

Таким чином, арбітр з Ленінграда К. Смирнов, до якого не мали ніяких претензій ні футболісти, ні глядачі, зафіксував четверту у першій лізі радянського футбола перемогу «Дніпра» над «Даугавою».

Результат матчу в Ризі важко переоцінити. Тепер, коли «Чорноморець» програв «Локомотиву», відбулось ще більше розшарування в трійці претендентів. По суті, їх стало двоє. І хоч одесити не втратили остаточно шансів наздогнати дніпропетровців, залатати пробоїну, одержану в московському матчі, їм буде ой як важко.

П’ять разів одесити розпочинали в ньому з центра поля, не відповівши залізничникам жодним голом. Героєм цього поєдинку був Давидов. Він забив три м’ячі, ставши п’ятим (після Шподарунка, Раздаєва, Шепеля, Назарова) автором хет-трика в першій лізі нинішнього року. Ще два голи з його передач забили Попков і Козлов. На рахунку Козлова тепер 17 м’ячів і він разом з кемеровцем Віт. Раздаєвим та харків’янином Шподарунком очолює список бомбардирів ліги. «Локомотив» після зустрічі з «Чорноморцем» відібрав у «Дніпра» титул найрезультативнішої команди країни і прочинив двері до вищої ліги.

Окрім «Дніпра», жодна з команд не добилась в 32-му турі перемоги на чужому полі. «Молдова» програла «Текстильнику» — 0:1, «Металург» — «Шиннику» — 0:1, «Алга» — «Крилам Рад» — 1:3, «Шахтар» — «Уралмашу» — 0:2, «Памір» — «Кузбасу» — 0:3. Чотири матчі закінчились внічию: «Жальгіріс» — «Торпедо» — 0:0, «Динамо» — «Металіст» — 1:1, «Спартак» — «Будівельник» — 1:1, «Рубін» — «Волгар» — 0:0.

ГРОЗА ВРАТАРЕЙ

«Днепровская правда» (16.09.1971)

Главным «виновником» поражения «Днепра» в матче с московским «Локомотивом» был нападающий Давыдов. Именно он, войдя в игру со второго тайма, сумел забить два гола в ворота Собецкого. Успех молодого футболиста, проведшего в основном сезон в составе дублирующей команды, оказался не случайным. В матче с «Черноморцем» Давыдов забил три гола, а остальные два были проведены с его подачи. «Гроза вратарей», — так назвал Давыдова известный в прошлом вратарь московского «Спартака» В. Маслаченко.

Поединок в Риге проходил с явным преимуществом «Днепра», но лишь однажды гостям удалось поразить ворота «Даугавы». И сделал это в конце первого тайма Федоренко. «Днепр» играл в таком составе: Собецкий, Сергеев, Найда, Богданов, Цунин, Гринько, Назаров (Романюк, 46), Федоренко, Лябик, Христян, Евсеенко (Шнейдерман, 80). В субботу наши земляки встречаются с ленинградскими динамовцами. Напомним, что в первом круге игра, проходившая в Днепропетровске, закончилась вничью — 0:0.

Результаты остальных матчей 32 тура: «Жальгирис» — «Торпедо» 0:0, «Динамо» — «Металлист» 1:1, «Текстильщик» — «Молдова» 1:0, «Шинник» — «Металлург» 1:0, «Крылья Советов» — «Алга» 3:1, «Уралмаш» — «Шахтёр» 2:0, «Кузбасс» — «Памир» 3:0, «Спартак» — «Строитель» 1:1, «Рубин» — «Волгарь» 0:0.

НА ПОРОЗІ ВИЩОЇ ЛІГИ

«Зоря» (17.09.1971)

Футбольний корабель Чорноморського пароплавства на одному з найнебезпечніших відрізків шляху до вищої ліги одержав серйозні пошкодження. Чи встигне його команда своєчасно позбутись крену в бік основної групи команд і знову лягти курсом претендентів, покаже найближче майбутнє. А поки що швидкість його просування вперед різко впала. В трьох останніх поєдинках «Чорноморець» зазнав двох поразок. Одна з них у московському матчі проти залізничників була катастрофічною. Тактичні помилки привели до того, що вже в першому таймі, коли територіальна перевага була на їх боці, гості пропустили у свої ворота два м’ячі, не відповівши господарям жодним. У другому найміцніший захист ліги під потужними ударами «Локомотива» допустився нових помилок, і Альтман ще тричі виймав м’яча з сітки.

5:0. Цей непередбачений результат зустрічі претендентів дозволив москвичам стати на порозі вищої ліги, а одеситів виділив в окрему одиницю, що зараз займає проміжне місце між претендентами і тими, хто втратив уже усяку надію дістати їх. Щоправда, до лідируючих команд ближче, і чорноморці зроблять усе можливе, щоб не звелись нанівець їхні зусилля, докладені для досягнення високої мети протягом сезону, але...

Сьогодні «Чорноморець» відстає від «Дніпра» на п’ять очок, а коли врахувати, що наші земляки виступають стабільніше від одеситів, то в 10 турах, що лишились до фінішу, вони навряд чи дозволять супернику подолати цей відрізок (у зв’язку з цим нагадаємо: за найсприятливіших для «Чорноморця» обставин нинішнього сезону він жодного разу не випереджав «Дніпро» більше, аніж на 2 очка).

Чергову перемогу наші хлопці здобули в Ризі. «Даугава» знаходиться в критичній зоні, вона продемонструвала в цій зустрічі максимум майстерності і завзяття, але вирішальне слово в ній сказав «Дніпро» (Собецький, Сергєєв, Найда, Богданов, Цунін, Гринько, Назаров (Романюк, 46), Федоренко, Лябик, Христян, Євсєєнко (Шнейдерман, 80)) — 1:0. Переможний гол забив на 43-ій хвилині сильним і несподіваним ударом Федоренко. М’яч вдарився у ногу захисника Фаєвцова і влетів у ворота. Після відпочинку дніпропетровці атакували ще більше і не залишили господарям ніяких надій. Арбітр з Ленінграда К. Смирнов, який бездоганно провів зустріч, зафіксував двадцяту перемогу «Дніпра» на шляху до високої мети.