15 апреля 1970 года. Среда
Чемпионат СССР. Первая лига. 2-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) — «Кайрат» (Алма-Ата) – 2:1

«Днепр» (Днепропетровск) — «Кайрат» (Алма-Ата) — 2:1 (1:0).
15 апреля 1970 (среда). 19:00. Днепропетровск. Стадион «Метеор». 30000 зрителей (Советский спорт и Спортивна газета – 20000). Пасмурно. 10 градусов.
Судьи: В. Руднев, Е. Борисовский, Д. Мирза (все – Москва).
«Днепр» (футболки красные, трусы белые, гетры белые с красной полосой): 1 Семёнов – 3 Найда – 2 Сергеев, 4 Шпаков, 5 Цунин – 6 Гринько (к), 7 Шнейдерман (Федоренко, 75), 8 Назаров (Кржечевский, 65? 70?), 10 Мирошин – 9 Романюк (Соколов, 79), 11 Пинчук.
Запасные: Собецкий, Грибенник.
«Кайрат» (футболки белые, трусы и гетры тёмные): В. Бубенец (к), Ю. Мусин, А. Жуйков, А. Федотов (Б. Ищенко, 63? 69?), В. Асылбаев, О. Долматов, В. Солдатов, В. Чеботарев, В. Абгольц, С. Рожков, Б. Баймухамедов (В. Маркин, 46).
Запасные: В. Шведков, В. Дышленко, В. Кисляков.
Старший тренер – А. Севидов. – составы из протокола матча.
Голы: 1:0 Гринько (7, гп Мирошин), 1:1 Абгольц (59), 2:1 Гринько (82, гп Мирошин).
Предупреждён Федотов (57-я минута).

ДРУГИЙ ТУР
«Зоря» (16.04.1970)
Учора футболісти «Дніпра» на стадіоні «Метеор» провели другий календарний матч. Цього разу суперником дніпропетровців була команда «Кайрат» з Алма-Ати. Поєдинок закінчився з рахунком 2:1 на користь «Дніпра».

ДЕНЬ ВИПРОБУВАННЯ
«Прапор юності» (18.04.1970)
Минула середа була днем випробування для всього колективу «Дніпра». Матч з алма-атинським «Кайратом» був ключовим у дебютній стадії першості і досить відверто показав слабкі і сильні сторони дніпропетровців, ще раз підтвердивши істину: в зустрічі рівних суперників перемагає сильний духом.
Всі ми знаємо, що на гру проти сильного «Дніпро» уміє настроїтись по-бойовому. Матч з недавнім представником вищої ліги підтвердив це. Не дивлячись на те, що невдача у Кишиневі позбавила алма-атинців почуття зверхності у поєдинках з новими суперниками і вони поставились до зустрічі в Дніпропетровську з усією відповідальністю, наші хлопці в першому таймі були господарями становища. Умови боротьби і розвиток подій контролювали саме вони.
Вже на 5-ій хвилині після подачі вільного Мірошиним Романюк не дотягнувся до м’яча у кількох метрах від воріт, залишивши своїх опікунів позаду (див. знімок).

Фото  Ю. Антонця.

Через дві хвилини — нове порушення правил: Асилбаєв зіграв рукою на розі штрафного майданчика. І знову Мірошин посилає м’яч вздовж воріт. Бубенець помиляється, не розрахувавши траєкторії польоту м’яча, і біля дальньої штанги капітан «Дніпра» Анатолій Гринько наздоганяє його і посилає в сітку. 1:0. Рахунок м’ячам у першій групі класу «А» відкрито!
Не одразу змогли відповісти гості на цей болючий укол. Вступити в гру Семенова вони примусили десь на 15-ій хвилині. Всі наші захисники боролись у центрі штрафного майданчика, а в зоні Цуніна несподівано з’явився захисник Мусін. Його удар був точним, але воротар прикрив ближній кут. Тільки-но наші розіграли м’яч, як він потрапив до Солдатова і той, не роздумуючи, дуже сильно вдарив. Семенов відбив м’яч з-під перекладини, врятувавши команду.
Після цього епізоду господарі поля знову замкнули суперника в його зоні, і, дякуючи активності півзахисників, створили ще ряд голевих ситуацій.
На 33-ій хвилині алма-атинцям все ж вдалось пробитись до воріт і після подачі кутового вони мали можливість добитись успіху, однак діяли нерозсудливо. На 36-ій хвилині Чеботарьов проскочив між двох захисників і залишився прямо проти воріт. Семенов необачно вискочив назустріч і тільки неточний удар підвів атакуючого. Одразу ж після цього Романюк мав стопроцентну можливість подвоїти рахунок, одержавши м’яч трохи праворуч воротарського майданчика, але не наважився вдарити одразу.
Драматично розпочалась друга половина зустрічі. Захисники влаштували незрозумілу перестрілку перед штрафним майданчиком і в результаті Абгольц мав змогу зрівняти рахунок. Хоч мяч і пройшов повз ворота, але ця помилка потягла за собою помилки інших. Втратив впевненість Семенов і його невправність при прийомі і введенні м’яча у гру додала сміливості алма-атинцям. Вони обстрілюють ворота з далеких дистанцій. Це небезпечно, бо Семенова в цей момент обов’язково хтось атакує, а наші захисники не поспішають йому на допомогу.
За таких обставин «Кайрату» вдається забити гол. На 59-ій хвилині Долматов здалеку пробив штрафний. Семенов зіграв невпевнено. Абгольц вихопив у нього м’яч і послав у сітку. Захисники стояли поруч, але не завадили форварду ні атакувати воротаря, ні завдати удару.
Розгубленість. Іншим словом не назвеш той стан, в якому опинились в ці хвилини господарі. Тренери чітко поставили діагноз і вражених невпевненістю замінили. Поле залишили Назаров, Шнейдерман, Романюк, а вийшли Кржечевський, Федоренко, Соколов. Особливо своєчасною була поява Федоренка. Зайнявши місце перед штрафним майданчиком, він зірвав кілька атак і зцементував захист.
Відчувши надійність тилу, «Дніпро» зібрався з силами для нових атак. На 82-ій хвилині Гринько забив переможний гол, підхопивши м’яч, що його не втримав Бубенець після подачі кутового Мірошиним.
Кращою в цьому матчі була середня лінія «Дніпра». Вона має і найкращі резерви. «Ахілесовою п’ятою» команди залишається напад. Він явно не справляється зі своїми завданнями. Зараз це, як і тактика гри Семенова, — найперша турбота тренерів.
Суперники провели цей матч в таких складах: «Дніпро»Семенов, Сергєєв, Найда, Шпаков, Цунін, Гринько, Шнейдерман (Федоренко, 75), Назаров (Кржечевський, 65), Романюк (Соколов, 79), Мірошин, Пінчук; «Кайрат» — Бубенець, Мусін, Жуйков, Федотов (Іщенко, 63), Асилбаєв, Долматов, Солдатов, Чеботарьов, Абгольц, Рожков, Баймухамедов (Маркін, 46).

ЗАСЛУЖЕНА ПЕРЕМОГА
«Зоря» (17.04.1970)
Другий тур змагань ще раз підтвердив, що в першій групі класу «А» зібралися приблизно рівні за силами суперники, і в ході чемпіонату тут триватиме жорстока боротьба за дві путівки до вищої ліги. Московський «Локомотив», приїхавши до Душанбе, змушений був задовольнитися нічийним результатом (0:0) в грі з «Паміром». Не було відкрито рахунку і в зустрічах «Алги» з «Крилами Рад», «Молдови» і армійців Хабаровська. Внічию (1:1) зіграли «Металіст» і «Рубін», «Будівельник» і «Текстильник» (2:2). Рекордний рахунок було зафіксовано в матчі тбіліського «Локомотива» і динамівців Ленінграда. М’яч вісім разів побував у сітці воріт, з них сім голів забили залізничники.
Наш «Дніпро» «з’ясовував» свої стосунки з сильним суперником алма-атинським «Кайратом». На 7 і 82 хвилинах капітан «Дніпра» А. Гринько забивав голи у ворота гостей. А єдиний м’яч у ворота «Дніпра» на 59 хвилині послав форвард «Кайрата» В. Абгольц. Матч в цілому пройшов цікаво. Ініціативою в першому таймі володіли господарі. Лише відразу після відпочинку, гості, скориставшись тим, що «Дніпро» послабив свій натиск, першими пішли в рішучий наступ. Але згодом становище вирівнялося, і «Дніпро» показав, що нічиєї для нього замало. Незадовго до фінального свистка на ворота «Кайрата» було подано кілька кутових один з них привів до того, що А. Гринько зумів принести своїй команді перемогу.
Склад «Дніпра»: Семенов, Сергєєв, Найда, Шпаков, Цунін, Гринько, Шнейдерман (Федоренко), Назаров (Кржечевський), Романюк (Соколов), Мирошин, Пінчук.

На знімку: момент гри «Дніпра» і «Кайрата».
Фото В. Шеховцова.

ЧУДЕН «ДНЕПР» ПРИ НЕПОГОДЕ
«Днепровская правда» (17.04.1970)
Наши гости, футболисты Алма-Аты, в этом году играют не в свойственной им группе. Они уже начали было привыкать к жизни в высшем футбольном свете, как вдруг капризы круглого мяча вывели «Кайрат» в группу классом пониже. Естественно, новый тренер команды А. Севидов задался целью вернуть к концу текущего года былые позиции «Кайрату». Пока же алмаатинцы фигурируют в первой группе в качестве фаворитов. Начав в Кишиневе сезон с ничьей, заслуженный тренер СССР А. Севидов не скрывал, что его ребята постараются выиграть матч в Днепропетровске.
Точно на таких же позициях «покоилась» и стратегия В. Лобановского. Ничья на родном поле равносильна поражению. «Днепру» просто необходим был выигрыш, чтобы реабилитировать себя перед болельщиками за игры с московским «Локомотивом» и карагандинским «Шахтером». Вот почему с первых же минут игры наши земляки предприняли штурм ворот «Кайрата».
На 7-й минуте Мирошин пробивает штрафной с правого угла штрафной площадки. Гринько, не мудрствуя лукаво, подставил ногу под опустившийся мяч и вкатил его в пустой угол ворот.
Уже в первом тайме счет мог бы увеличиться в пользу «Днепра», но Назаров, Шнейдерман и Романюк явно робели с завершающими ударами. Гости только один раз провели красивую комбинацию. Рожков вывел на ударную позицию Абгольца, но Найда удачным подкатом выбил мяч на угловой, опасность которого Семенов сумел ликвидировать.
Начало второго тайма «Кайрат» провел в бурных атаках. Хозяева поля сникли, уступив алмаатинцам не только центр, но и свою штрафную площадку. Семенову пришлось потрудиться. Молодой голкипер неоднократно нерасчетливо выходил на перехват мяча, оставляя ворота без присмотра. Но ведь и удача не всегда сопутствует счастливчикам. Так, Семенов на роковой 59 минуте попытался поймать мяч в 11 метрах от ворот, да не сумел. Абгольц воспользовался этой ошибкой.
Минут за 20 до конца матча после замен, произведенных Лобановским, «Днепр» вновь заиграл широко и быстро. Был разыгран ряд интересных комбинаций, однако не имеющих завершения. А когда Мирошин приготовился пробить с правого края угловой, болельщики почувствовали нависшую угрозу над Бубенцом. Почувствовал это и Абгольц, старавшийся помешать Мирошину пробить «сухим листом». Но мяч всё же миновал блокирующего и направился к дальней штанге, где его дожидался Гринько. Гол оказался близнецом первого. Оставшееся время «Днепр» провел в атаках. На 85-й минуте Кржечевский мог бы порадовать болельщиков третьим голом, но пробил с метра мимо ворот.
В. АСАЕВ.
Результаты игр второго тура: «Строитель» — «Текстильщик» 2:2, «Памир» — «Локомотив» (М) 0:0, «Алга» — «Крылья Советов» 0:0, «Карпаты» — «Шахтер» 3:0, «Молдова» — СКА (Хб) 0:0, «Локомотив» (Тб) — «Динамо» 7:1, «Кубань» — «Уралмаш» 0:0, «Металлист» — «Рубин» 1:1, СКА (К) — «Жальгирис» 1:1, «Волгарь» — «Даугава» 2:0.

На снимке: решающий мяч в воротах «Кайрата».
Фото Ю. Серадского.

ПОВЕРНЕНА ІНІЦІАТИВА
«Спортивна газета» (Киев, 18.04.1970)
Перший тайм був цілком за «Дніпром». Та він лише одного разу зумів реалізувати свою перевагу. Вільний удар, виконаний Мірошиним, стрімким виходом на ворота завершив Гринько, який опинився біля м’яча на мить раніше, ніж Бубенець. А на 36-й хвилині півзахисники «Дніпра» вивели в прорив Романюка. Однак він, залишившись сам на сам з воротарем, не зумів розпорядитися м’ячем. Семенову ж лише одного разу довелося серйозно похвилюватися, коли він перевів на кутовий м’яч, спрямований Солдатовим під перекладину.
На початку другого тайма господарі на якусь мить знизили свою активність. І цього було досить, щоб казахські футболісти перехопили ініціативу і завдали багато клопоту захисникам «Дніпра». Після виконання вільного удару Семенов прийняв сильно пробитий м’яч, але не втримав його, і Абгольц зрівняв рахунок.
Невдача змусила «Дніпро» знову піти в рішучий наступ. Команда зуміла добитись бажаного зламу. Вона подала кілька кутових, один з яких завершився другим голом. Його забив той же Гринько. Два очка далися «Дніпру» в дуже важкій боротьбі. В грі проти грізного суперника команда продемонструвала хороші бійцівські якості.
М. ВОЛЬНОВ.
 Дніпропетровськ (телефоном).

АКТИВНОСТЬ КАПИТАНА
«Советский спорт» (Москва, 17.04.1970)
В период межсезонья «Днепр» по разным причинам остался без стержневых игроков. Тренерам пришлось прибегнуть к серьезной реконструкции ансамбля. Еще рано судить, насколько успешно она прошла. Пока что чувствуется отсутствие Бибы, с уходом которого команда лишилась дирижера. В «Кайрате» потери в игроках незначительны, да и «послужной список» посолиднее.
Однако в отчетном матче ощутимой разницы в действиях команд зрители так и не увидели. «Днепр», особенно в первом тайме, ни в чем не уступал опытному сопернику. Более того, у хозяев лучше действовали игроки средней линии, благодаря чему команда имела ощутимое преимущество.
Выделялся своей активностью капитан «Днепра» Гринько, который много маневрировал, смело и решительно выходил на ударные позиции. Когда днепропетровцы получили право на свободный удар с линии штрафной площади, Мирошин послал крученый мяч вдоль ворот, а набежавший Гринько открыл счет.
Гостям долго не удавалось наладить стройную игру. Несколько их контратак были сорваны благодаря тому, что хозяева поля умело пользовались искусственным положением «вне игры».
В начале второго тайма в игре «Кайрата» наступил перелом. Хозяева, видимо, решили не идти на обострение. Это оказалось на руку сопернику. «Кайрат» взвинтил темп, перешел в решительное наступление и быстро сравнял счет: Семенов выпустил мяч из рук, и Абгольц забил ответный гол.
Только после этого хозяева поля поняли, что с «Кайратом» шутки плохи. Они увеличили активность и провели несколько грозных рейдов. Настойчивые усилия принесли желаемый результат. Мирошин отлично подал угловой, а Гринько, воспользовавшись оплошностью Бубенца, забил свой второй мяч.