17 августа 1971 года. Вторник
Чемпионат СССР. Первая лига. 27-й тур
«Локомотив» (Москва) – «Днепр» (Днепропетровск) – 2:0

«Локомотив» (Москва) — «Днепр» (Днепропетровск) — 2:0 (0:0).

17 августа 1971 (вторник). 19:30. Москва. Стадион «Локомотив». 28000 зрителей (Советский спорт и Спортивна газета – 25000). Пасмурно, во втором тайме ливень. 22 градуса.

Судьи: Т. Бахрамов (Баку), К. Круашвили (Тбилиси), Г. Алексеев (Вильнюс).

Радиотрансляция – программа «Маяк», комментатор – Владимир Маслаченко.

«Локомотив» (футболки тёмные с белыми вставками, трусы белые, гетры тёмные): З. Милес, В. Ващенков, Н. Гончаров, В. Клыков, В. Шелудько, Б. Журавлёв (к), Ю. Попков, В. Мозжухин (В. Давыдов, 37), Д. Димитриади, А. Козлов, Н. Тимофеев (В. Спиридонов, 60? 67?).

Запасные: В. Шалашов, В. Беляков, В. Васьковский.

Старший тренер – Е. Рогов.

«Днепр» (футболки и трусы белые, гетры красные с белой полосой): Собецкий – 3 Найда – 2 Сергеев, 4 Богданов, 5 Артюх – 6 Гринько (к), 7 Шнейдерман, 8 Назаров 9 Лябик (Евсеенко, 67? 77?), 10 Христян, 11 Романюк.

Травмированы Колтун, Пилипчук, Шалычев.

Запасные: Семёнов, Цунин, Федоренко.

Старший тренер – В. Лобановский. – составы из протокола матча.

Голы: 1:0 Давыдов (63), 2:0 Давыдов (86).

Предупреждён Гончаров.

Дублёры0:1.

«Зоря» (18.08.1971)

Учора в Москві відбувся центральний матч сезону серед команд першої ліги. Господарі поля — футболісти столичного «Локомотиву» приймали команду «Дніпро».

Гра закінчилася з рахунком 2:0 на користь «Локомотива».

«Днепровская правда» (18.08.1971)

Вчера в Москве на стадионе «Локомотив» состоялся один из центральных матчей чемпионата страны по футболу среди команд первой лиги. Хозяева поля столичные железнодорожники принимали днепропетровский «Днепр».

Интересный поединок закончился победой «Локомотива» со счётом 2:0.

ПОЗИЦІЇ ЗБЕРЕЖЕНО

«Прапор юності» (19.08.1971)

17 серпня московський «Локомотив» обіграв вдома футболістів дніпропетровського «Дніпра», які тривалий час переслідували його, і ні в кого не залишив сумнівів стосовно своїх можливостей і намірів. Хоч перевага залізничників у цьому поєдинку була мінімальною, все ж вони зуміли використати слабкі місця в захисті дніпропетровців і забили у їхні ворота два м’ячі, не одержавши у відповідь жодного. Цього разу на боці москвичів, окрім підтримки болільників, було ще й спортивне щастя: за однакової кількості голевих моментів перемога дісталась господарям поля.

В першому таймі кожна з команд принаймні двічі могла взяти ворота суперників. На 22-ій хвилині лівий крайній москвичів Тимофєєв втік від опікунів і вийшов сам-на-сам з Собецьким. Сергій у самовідданому стрибку врятував команду. Через кілька хвилин Димитріаді завдав надзвичайно сильного удару в правий верхній кут. Собецький зумів дотягнутись до м’яча і відбити його на кутовий. Розповідаючи про зустріч лідерів першої ліги класу «А» по радіопрограмі «Маяк», наш земляк, уславлений радянський воротар, а нині спортивний журналіст Володимир Маслаченко високо оцінив гру Собецького.

В другій половині тайму «Дніпро» перехопив ініціативу. Двічі міг відзначитись О. Христян. Спочатку він одержав м’яча в кількох метрах від незахищених воріт і спокійно послав його в ціль. Але фортуна відвернулась від «Дніпра» — в останню мить в падінні захисник Ващенков зумів перепинити політ м’яча в сітку. На останній хвилині головний бомбардир дніпропетровців одержав чудовий пас від А. Гринька. Момент був стопроцентний, та м’яч не послухався форварда.

Героєм матчу судилось стати москвичу Давидову, який перед відпочинком замінив на полі Мозжухіна. На 63-ій хвилині він прорвався у центрі штрафного майданчика поміж наших стоперів і спрямував м’яч у верхній кут — 1:0.

Незабаром Христян не зумів довести до кінця атаку, розпочату Романюком. Він упав на слизькому від тривалого дощу полі. Не влучив у незахищені ворота В. Лябик.

Добившись успіху, москвичі і не подумали відсуджуватись в захисті. Собецькому вдалось ще раз відзначитись. Відбивши сильний удар Димитріаді, він зумів взяти м’яч після повторного удару Шелудька.

На 81-ій хвилині останню можливість забити гол не використав Христян. Захисники знову вибили м’яч з воріт. А через кілька хвилин Давидов поставив крапку в матчі, забивши другий гол.

«Дніпро» виступав проти лідера в такому складі: Собецький, Сергєєв, Найда, Богданов, Артюх, Гринько, Шнейдерман, Назаров, Лябик (Євсєєнко, 77), Христян, Романюк.

Москвичі в домашніх іграх зміцнили свої позиції, а дніпропетровці у важкому турне зберегли за собою друге місце. Безперечно, допомогли їм у цьому і запоріжці, які відібрали 2 очка (1:0) у «Чорноморця» (гол за 3 хвилини до кінця зустрічі забив «новобранець» «Металурга» Губаній).

Гостра, дуже гостра боротьба розгортається серед команд, які знаходяться всередині і внизу турнірної таблиці. Намагаючись втекти з небезпечної зони, орджонікідзевські спартаківці буквально розгромили душанбинський «Памір» — 6:1, «Шинник» вирвав перемогу у «Металіста» — 1:0, «Даугава» — у «Кузбаса» — 1:0, «Будівельник» взяв гору над «Алгою» — 4:2, «Волгар» добився нічиєї в зустрічі з «Шахтарем» — 2:2. З таким же рахунком закінчився матч в Кишиневі.

«Текстильник» довів свою перевагу над «Торпедо» — 3:0, «Крила Рад» обіграли «Жальгіріс» — 1:0. Не було відкрито рахунку в зустрічі «Уралмаша» з «Динамо».

СПОТКНУЛИСЬ О ПОРОГИ

«Днепровская правда» (19.08.1971)

Предыдущий тур мог внести существенные коррективы в положение лидирующей тройки. Поэтому-то радиопрограмма «Маяк» расщедрилась на драгоценные 30 минут, и впервые болельщики команд первой лиги слушали радиорепортаж о центральном матче сезона между московским «Локомотивом» и «Днепром». Комментировал игру известный в недалёком прошлом вратарь, наш земляк В. Маслаченко.

«Днепр» вышел на поле в таком составе: Собецкий, Сергеев, Найда, Богданов, Артюх, Назаров, Гринько, Шнейдерман, Лябик (Евсеенко, 77), Христян, Романюк. Первый тайм прошёл с преимуществом днепропетровцев. Однако счёт не был открыт. До перерыва Христян не сумел реализовать две стопроцентные возможности забить гол. Правда, и москвичи могли отличиться, но надёжно защищал ворота «Днепра» Собецкий.

Во втором тайме хозяева поля стали инициативнее. На 63-й минуте Найда и Богданов не смогли остановить стремительного Давыдова. Он же стал автором и второго гола, который забил на 85-й минуте. «Локомотив» торжествовал победу над своими преследователями со счётом 2:0.

Не выдержали экзамена и одесситы, споткнувшиеся о запорожские пороги: под конец игры «Металлургу» удалось забить единственный в матче с «Черноморцем» гол.

А вот как завершились поединки остальных команд:

«Молдова» — «Рубин» 2:2, «Текстильщик» — «Торпедо» 3:0, «Шинник» — «Металлист» 1:0, «Крылья Советов» — «Жальгирис» 1:0, «Уралмаш» — «Динамо» 0:0, «Кузбасс» — «Даугава» 0:1, «Волгарь» — «Шахтёр» 2:2, «Спартак» — «Памир» 6:1, «Строитель» — «Алга» 4:2.

«ЛОКОМОТИВ» – «ДНІПРО» – 2:0

«Спортивна газета» (Киев, 19.08.1971)

Дуже висока була ціна матчу, і футболісти обох команд, чудово знаючи про це, підготувалися до нього, як до найголовнішої зустрічі року. Може, саме через це перші хвилини пройшли нервово, із взаємними помилками. Вже на 8-й хвилині серія похибок дніпропетровців призвела до того, що на їхні ворота вискочили Тимофєєв з Козловим, але удар в останнього не вийшов. За чверть години москвичі знову здійснили «швидкий прорив», Собецький встиг кинутися в ноги Тимофєєву, але м’яч полетів у порожні ворота, які врятував Артюх.

От, здається, й усе, що створили залізничники в першому таймі. Дніпропетровці поступово перебороли хвилювання й повністю захопили ініціативу. Якщо «Локомотив» грав розмашисто, кидаючи в прорив своїх форвардів довгими передачами, то «Дніпро», взявши за основу тривале перепасування, змусив господарів марно полювати за м’ячем.

Свою оборону «Дніпро» прагнув організувати надійно. Гринько виконував роль своєрідного «хвилеріза», Лябик, очевидно, дістав завдання допомагати півзахисникам. Усе ж дніпропетровці не вберегли свої ворота, але це, як мені здається, було справою випадку. Про це скажу нижче. А поки що «Дніпро» в атаці. В середині тайма перший прицільний удар зробив Христян. На 37-й хвилині після відмінної комбінації Гринько — Христян — Романюк, мав бути гол, але останній гравець поквапився з ударом.

Друга половина почалася гострими моментами біля воріт Собецького, але потім гості знову надовго заволоділи ініціативою. Лябик вивів Гринька до самісінької лінії воріт. Мілес, який зіграв дуже добре, відбив небезпечний простріл, але не знайшлося кому добити м’яч у сітку. «Дніпро» наступав, а «Локомотив» дотримувався тактики «баскетбольного прориву». Двічі під час таких дій грубо помилилися захисники гостей. Вдвох-утрьох вони не змогли нейтралізувати Давидова, який наодинці борознив штрафний майданчик «Дніпра» й закінчив свої рейди точними ударами. Так, бува — грає команда в цілому добре, непогано діють ті ж захисники, але 2—3 помилки перекреслюють усі зусилля.

«Дніпро» програв лідерові на його полі в рівній боротьбі, навіть маючи значну територіальну перевагу. І те, що команда, незважаючи на травми і хвороби провідних гравців, має досить оптимістичний вигляд, породжує надію, що «Дніпро» збереже свої позиції в боротьбі за перше місце.

В. БЕРЕЗОВСЬКИЙ.

Москва (телефоном).

«ЛОКОМОТИВ» – «ДНЕПР» – 2:0

«Советский спорт» (Москва, 19.08.1971)

Очень часто матчи, в которых встречаются лидеры, как правило, проходят в упорной борьбе, но не доставляют зрителям удовлетворения. Матч «Днепра» с «Локомотивом» может быть отнесён к приятным исключениям из этого правила.

Железнодорожники сразу же ринулись в атаку. Они не скрывали своих намерений, старались вести игру в высоком темпе, посылали вперед не только полузащитников, но и защитников. Гости, как показал ход поединка, ждали такой завязки и противопоставили «Локомотиву» свою тактику. Они стремились как можно дольше владеть мячом, и поначалу это им удавалось. Применив довольно плотную опеку, футболисты «Днепра» в момент перехода в контратаку быстро отрывались от своих подопечных. Вскоре, однако, оказалось, что они не всегда выбирали лучшее продолжение комбинаций.

Долгое время ни одна из сторон не могла добиться преимущества. К 20-й минуте резкость в единоборствах возросла. Бахрамов немедленно подозвал капитанов и сделал им предупреждение. Страсти, грозившие перехлестнуть через край, утихли, а острота и напряжённость борьбы усилились.

Если в первые 30 минут железнодорожники (Тимофеев) могли открыть счёт, то в конце первого тайма значительно больше шансов забить гол имели днепропетровцы. Моменты для взятия ворот у гостей были отменные. Вот один из них. На 36-й минуте у «Локомотива» оголился левый фланг обороны. Незамедлительно туда последовал рывок Христяна. Милес, обнаружив, что защитники оказались отрезанными от места событий, ринулся наперерез. Христян послал мяч в центр Лябику, перед которым были ворота. Трудно определить, почему он послал мяч в сторону от цели, но так случилось...

Во втором тайме железнодорожники усилили темп, стали плотнее опекать соперников. Территориальное преимущество «Локомотива» стало очевидным. Однако гости не оставались в долгу, каждая их контратака ставила перед защитой железнодорожников очень трудные задачи.

Развязка наступила довольно неожиданно. Во время очередной атаки «Локомотива» Давыдов решил сам пробиться сквозь густо насыщенную оборону «Днепра». Этого защитники не ожидали. Давыдов промчался мимо двух соперников и точно пробил по цели. Затем он же воспользовался несогласованностью защитников «Днепра» и забил второй гол.

В заключение хочется отметить, что «Локомотив» в этом матче отличался коллективными действиями, которые позволили ещё ярче проявить индивидуальные особенности каждого исполнителя.

А. ЛЕОНТЬЕВ,

мастер спорта.

На снимке В. Рихтера — эпизод матча «Локомотив» — «Днепр». Острый момент у ворот гостей.

МАТЧ ЛИДЕРОВ

«Гудок» (Москва, 19.08.1971)

После окончания матча старший тренер московского «Локомотива» Е. Рогов всем игравшим спортсменам выставил 5. Это редчайший случай в футболе, чтобы вся команда одновременно заслужила наивысшую оценку. Но оценка была справедливой: все действовали старательно и даже самоотверженно в этом победном поединке.

Тысячи зрителей, среди которых было немало приезжих, собрались 17 августа на встречу сильнейших коллективов первой лиги — столичного «Локомотива» и «Днепра» из Днепропетровска. Интерес к этому состязанию был очень велик. В первом круге команды сыграли вничью — 1:1. Москвичи три с лишним месяца возглавляют турнирную таблицу. За ними по пятам с разрывом в два очка шли днепропетровцы. Команда гостей сейчас сильна, как никогда прежде. Она пополнилась игроками из киевского «Динамо», донецкого «Шахтёра» и других клубов. Четырнадцать туров подряд «Днепр» не знал поражений, а его бомбардиры — самые результативные. На их счету 51 мяч.

Команда железнодорожников — молодёжная. Сейчас она переживает период становления. И от тура к туру играет всё лучше и увереннее. Победа для обоих коллективов имела важное значение.

На второй минуте вратарь москвичей Милес парировал удар Лябика, а ещё через минуту полузащитник «Локомотива» Шелудько совершил рейд на штрафную площадку «Днепра».

В конце красивой комбинации железнодорожников Тимофеев отпасовал мяч Козлову, но тот пробил выше ворот. Вскоре промахнулся Тимофеев. Немало беспокойства доставляют защитникам москвичей днепропетровцы Христян, Романюк, Назаров. Игра проходит с переменным успехом. То у одних, то у других ворот возникают острые моменты. Вратари играют без отдыха.

И всё-таки в первом тайме футболисты действовали как-то скованно, нервозно. Часто допускали ошибки, нарушали правила. Арбитру — судье международной категории Т. Бахрамову (Баку) приходилось останавливать игру, делать замечания спортсменам.

В конце первого тайма получившего травму Мозжухина заменил Давыдов, который при помощи партнёров и стал героем поединка.

После перерыва дождь усилился. Играть стало труднее. Но локомотивцы действовали живее, энергичнее соперников. Атаки москвичей были опаснее. На 63-й минуте в борьбе с защитниками Давыдов забил мяч в ворота «Днепра». За четыре минуты до конца встречи он же удвоил результат. Так «Локомотив» взял верх над сильным соперником — 2:0.

Теперь локомотивцы отправляются в очередное турне. 25 августа они играют с «Шахтёром» (Караганда), 29-го — с «Алгой» (Фрунзе) и 2 сентября — с «Памиром» (Душанбе).

И снова удар Давыдова был неотразим...

Фото Н. Сенина.

ИГРА РАВНАЯ — ПОБЕДА ХОЗЯЕВ

«Комсомольское знамя» (Киев, 19.08.1971)

Результат матча в Москве между «Локомотивом» и «Днепром» имел огромное значение не только для этих двух клубов, но и для моряков Одессы, также претендующих на путёвку в высшую лигу. И железнодорожники столицы, и футболисты из Днепропетровска прекрасно понимали это и серьёзно готовились к поединку лидеров. В течение первого тайма оба коллектива могли добиться успеха, но удары форвардов были неточны.

Да и после перерыва силы сторон внешне были равны, но счастье оказалось на стороне хозяев. Выиграв со счётом 2:0, москвичи значительно повысили шансы на возвращение в группу сильнейших команд страны.

У РІВНІЙ БОРОТЬБІ

«Зоря» (20.08.1971)

Москва. (Телефоном). Москвичі, які звикли дивитись футбол на найвищому рівні, проявили неабиякий інтерес до приїзду дніпропетровського «Дніпра» на зустріч із столичним «Локомотивом». На гру, незважаючи на дощову погоду, зібралося більше 25.000 глядачів.

Проходив матч без великого нервового напруження і був дуже змістовним та повчальним. Швидкому темпу господарів дніпропетровці протиставили довгий розиграш м’яча. Завдяки цьому вони навіть домінували деякий час на полі. Однак гострих продовжень своїх атак у гостей не було. Лише в кінці першого тайму «Дніпро» мав реальну можливість вийти вперед. Біда наших провідних команд поширилась і на першу лігу. Футболісти не використовують найвигідніших ситуацій для точного прицільного удару. Дніпропетровці двічі пропустили стопроцентні гольові моменти і команди пішли на відпочинок при рахунку 0:0.

У другому таймі суперники залишилися вірними своїм тактичним задумам. Проте залізничники дещо прибавили в швидкості і це дало їм територіальну перевагу.

Однак, відверто кажучи, хоч перевага була на боці залізничників — небезпечні моменти виникали саме біля їхніх воріт. «Дніпро» продовжував грати на контратаках. Та, як відомо, в рівній боротьбі успіх найчастіше приходить до того, хто у вирішальну мить не боїться взяти на себе ініціативу, щоб самому пробитись на вигідну позицію. Саме так діяв форвард залізничників Давидов. На 63-й хвилині він ривком пробився повз двох центральних захисників «Дніпра» і послав м’яч у сітку. Йому ж в аналогічній ситуації вдалося закріпити перемогу команди.

Гості пішли з поля переможеними з рахунком 0:2. Команда виступала в такому складі: Собецький, Сергєєв, Найда, Богданов, Артюх, Гринько, Шнейдерман, Назаров, Лябик (Євсєєнко, 77), Христян, Романюк.

Судив матч суддя міжнародної категорії Т. Бахрамов з Баку.

ОЛЕКСІЙ ЛЕОНТЬЄВ,

футбольний оглядач «Советского спорта».

НУЛІВ — ЗАБАГАТО...

«Молодь України» (Киев, 20.08.1971)

… А в другій групі нового успіху досяг «Локомотив», який у Москві переміг дніпропетровців — 2:0. Гості тривалий час вели рівноправну боротьбу, а в першому таймі Христян вивів Лябика сам на сам з воротарем залізничників, і лише неточний удар форварда врятував господарів поля від гола. Розв’язка настала, коли до кінця гри лишалося менш, ніж півгодини. Москвич Давидов двічі вразив ворота гостей.