17 апреля 1969 года. Четверг
Чемпионат СССР. 2-я группа класса "А". 3-й тур
«Карпаты» (Львов) – «Днепр» (Днепропетровск) – 6:1

«Карпаты» (Львов) – «Днепр» (Днепропетровск) – 6:1 (3:1).
17 апреля 1969 (четверг). 19:00. Львов. Стадион «Дружба». 25000 зрителей. Мокрый снег.
Судьи: И. Адамович (Москва), Х. Каат, Х. Таммель (оба – Таллин).
«Карпаты» (футболки белые): М. Лупол, И. Герег, Р. Поточняк, П. Данильчук, В. Сыров, Л. Броварский, Г. Лихачёв (В. Булгаков, 16? 21?), И. Кульчицкий, В. Данилюк, Я. Габовда (к), Ю. Басалик.
Запасные: В. Турпак, Р. Покора, Б. Грещак.
Старший тренер – Э. Юст.
«Днепр» (футболки красные): 1 Пильгуй – 3 Дановский – 2 Сергеев, 4 Шпаков, 5 Грибенник – 6 Гринько (Кржечевский, 46), 7 Шнейдерман, 8 Литовченко, 9 Мирошин (Сизов, 30), 10 Биба (к) – 11 Романюк.
Запасной: Семёнов.
Старший тренер – В. Лобановский. – составы из протокола матча.
Голы: 1:0 Габовда (2), 1:1 Мирошин (4), 2:1 Броварский (6), 3:1 Данилюк (17), 4:1 Басалик (75), 5:1 Данилюк (85), 6:1 Басалик (90).

«КАРПАТИ» — «ДНІПРО»
Коли верстався номер...
«Вільна Україна» (Львов, 18.04.1969)
Нарешті прапор нового футбольного чемпіонату країни піднято. На Львівському центральному стадіоні «Дружба» телевізійники приймали вчора «Дніпро». Як відомо, гості досить успішно стартували у першості. Вони набрали на полях суперників три очка з чотирьох можливих.
Матч закінчився з рахунком 6:1 на користь львів’ян.
О. МАТОВ.

ТУР НЕОЖИДАННОСТЕЙ
«Львовская правда» (Львов, 18.04.1969)
...Вчера на стадионе «Дружба» состоялся очередной матч первенства во второй группе класса «А». «Карпаты» принимали «Днепр». Любители футбола помнят большой успех, которого добились днепропетровские футболисты в турнире «Подснежник». Они вышли в финал, показав хорошую игру. В составе команды гостей такие мастера кожаного мяча, как Биба из киевского «Динамо», Мирошин из «Черноморца», Шпаков из «дубля» киевлян и другие. Тренирует команду известный футболист Валерий Лобановский.
Матч закончился со счётом 6:1 в пользу «Карпат».
Ф. АНАТОЛЬЕВСКИЙ.

ЗЛИВА ГОЛІВ
«Прапор юності» (19.04.1969)
Суперники ще не вийшли на поле, а трибуни вже вітали футболістів... збірної СРСР, які на чолі з Г. Качаліним прийшли подивитись гру «Карпат» з «Дніпром».
З перших же секунд матчу вони кидаються у наступ. На 2-й хвилині, прийнявши м’яча від Кульчицького в секторі штрафного майданчика, Габовда зустрівся з двома захисниками «Дніпра». Чомусь на допомогу їм вискочив Пільгуй. Габовда легко перекинув м’яч у незахищені ворота. 1:0.
Футболісти «Дніпра» не розгубилися. Вони зразу ж розпочали свій перший рейд до воріт суперників. На 3-ій хвилині суддя І. Адамович призначає штрафний біля лінії кутового. Біба майстерно послав м’яч низом. Воротар Лупол намагався накрити його, та він вислизнув з-під нього. Мірошин скористався з цієї ситуації і зрівняв рахунок.
Гра набула високого темпу. На шостій хвилині Броварський, скориставшись з помилки Пільгуя, забиває другий гол. На 10-й хвилині Романюк мав можливість змінити рахунок, але воротар «Карпат» виграв поєдинок у форварда. На 17-ій хвилині захисник львів’ян Данильчук метрів з сорока навішує м’яч на воротарський майданчик, до нього кинулися відразу три дніпропетровці і Данилюк. Львів’янину вдається проштовхнути м’яча у залишені Пільгуєм ворота.
Другий тайм «Карпати» розпочали у фантастичному темпі. Львів’янам все вдавалося: відбір і обробка м’яча, точність пасу і гра на «другому поверсі». Здавалося, що їх на полі значно більше, ніж дніпропетровців. Наші земляки розгубилися. Всі вони відійшли до своїх воріт. На 75-ій хвилині півзахисник Данилюк з центра поля передав на правий фланг м’яч Габовді. Той відразу ж переадресував його ліворуч Басалику, якого опікав Сергєєв. Басалик у відмінному стилі відірвався від суперника і метрів з семи спокійно «розстріляв» Пільгуя. Ще через десять хвилин Данилюку вдається відірватись від Шпакова і метрів з десяти забити п’ятий гол.
Львів’яни не збавляють темпу і на останній хвилині. Басалик в шостий раз примушує Пільгуя дістати м’яч з сітки воріт.
Склади команд:
«Карпати» — Лупол, Герег, Поточняк, Данильчук, Сиров, Броварський, Данилюк, Лихачов (Булгаков, 21), Габовда, Кульчицький, Басалик.
«Дніпро» — Пільгуй, Сергєєв, Дановський, Шпаков, Гребеннік, Гринько (Кржечевський, 46), Шнейдерман, Литовченко, Мірошин (Сизов, 30), Біба, Романюк.
В. ВЛАС.

БУРЯ НАД СТАДІОНОМ
«Зоря» (19.04.1969)
Перед матчем «Дніпра» і «Карпат» над львівським стадіоном «Дружба» пронеслася снігова буря. Вона ніби стала провісником іншої бурі, яка розігралась на футбольному полі відразу ж після початку гри. Сім м’ячів було забито в ць0му матчі, шість з яких – у ворота наших земляків.
Господарі без розвідки розгорнули шквальні атаки на ворота «Дніпра» і воротар дніпропетровців Пільгуй, а також захисники команди починають допускати найгрубіші помилки, які призвели до того, що м’яч тричі після ударів Габовди, Броварського і Данилюка опинявся у воротах гостей. Щоправда, на четвертій хвилині завдяки відмінному удару Мирошина дніпропетровці теж забили один гол.
Програючи 1:3, «Дніпро» в другому таймі не зробив серйозної спроби переламати хід матчу. Захисники почали ще частіше помилятися, і «Карпати» легко і красиво довели матч до переможного фінішу. Двічі Басалик і знову Данилюк, після індивідуальних проходів, ще тричі забивали м’яч у ворота «Дніпра».
На матчі були присутні тренери і гравці обох збірних команд Радянського Союзу, які мають завтра зустрітися у Львові. Чимало серед футболістів було тих, котрі нещодавно грали проти «Дніпра» у «Проліску». Та вони категорично відмовились прокоментувати хід матчу і його кінцевий результат, посилаючись на те, що перед ними був зовсім не той «Дніпро», з яким їм доводилось мати справу в Сочі. І це так. Команда переживає зараз важкий період: травми вивели з строю Саричева, Пінчука, Снітька, Лябика. Пошкодив руку перед самим матчем у Львові Пільгуй. Справедливість вимагала замінити його. Та ким? Другий воротар, Семенов, теж травмований. На шостій хвилині матчу тяжку травму дістав Мирошин. Звичайно, в певній мірі все це знизило шанси «Дніпра» в грі з «Карпатами». І все ж ніхто не міг навіть передбачити, що команда зіграє так погано. Це був найгірший матч за весь час виступу дніпропетровців у класі «А».
Десять разів зустрічалися між собою «Дніпро» і «Карпати». Чотири рази перемагали «Карпати» і двічі «Дніпро». Причому обидва рази з рахунком 3:0. Залишається тепер лише сподіватись, що в другому колі дніпропетровці згладять неприємне враження від своєї поразки у Львові.
Н. ЯНОВ.

ЦЕНА ПОРАЖЕНИЯ
«Днепровская правда» (19.04.1969)
Интерес львовских болельщиков к матчу был огромен. «Днепр», по их мнению, мог стать именно той командой, которой под силу оказать достойное сопротивление победному шествию «Карпат».
Сразу же после свистка судьи И. Адамовича хозяева поспешили к воротам «Днепра». Уже на второй минуте центральный нападающий Я. Габовда, воспользовавшись сутолокой в защитных линиях гостей, проталкивает мяч в пустые ворота. А через две минуты острая ситуация наступает в штрафной площадке «Карпат». С линии углового А. Биба опасно пробивает штрафной. Вратарь львовян попытался накрыть крученый мяч, но он выскочил из рук, а подоспевший В. Мирошин без труда сравнивает счёт — 1:1.
Идет шестая минута, и Пильгую приходится вторично вынимать мяч из сетки ворот. Это полузащитник Л. Броварский воспользовался ошибкой опрометчиво выбежавшего голкипера «Днепра». И все же особого игрового перевеса хозяев поля пока не наблюдалось. Наши земляки имели возможность дважды добиться успеха, однако спортивное счастье было явно не на их стороне. На 17-й минуте Пильгуй ошибается с выходом на перехват мяча, и В. Данилюк спокойно посылает мяч в пустые ворота. 3:1 — так и завершился первый тайм.
Следившие за игрой футболисты сборной страны во главе с Г. Качалиным были уверены, что финалист «Подснежника» после перерыва сумеет переломить ход матча. Но они ошиблись. Во втором тайме «Днепр» нельзя было узнать. Львовяне не только превосходили в скорости, гибкости тактики, но и в мастерстве. Они беспрерывно атаковали ворота гостей широким фронтом, заставив их уйти в глубокую оборону. Крепость же защитных линий «Днепра» оказалась слабой. Нападающие «Карпат» без труда врывались во владения Пильгуя. На 80-й минуте В. Данилюк длинным пасом вывел на правый фланг Я. Габовду. Тот перебросил мяч левому крайнему Ю. Басалику. В. Сергеев попытался отобрать мяч у техничного форварда, но Басалик легко выиграл дуэль и вышел один на один с вратарем. Пильгуй не в силах был отразить удар, произведенный с семи метров. Через десять минут Данилюк обходит Шпакова и с близкого расстояния забивает пятый гол. Минутная стрелка начала описывать свой последний круг, а хозяева и не думают успокаиваться. Приняв мяч от защитника П. Данильчука, Басалик совершает последний рейд к воротам Пильгуя. Словно слаломную трассу, проходит он сквозь тройной заслон защитников и заставляет Пильгуя в шестой раз достать мяч из сетки своих ворот.
Безусловно, отсутствие в команде получивших травмы Сарычева, Пинчука, Снитько и Лябика сказалось на результате встречи. Но лидер подгруппы — львовские «Карпаты» превзошли на сей раз «Днепр» по всем статьям.
В. АСАЕВ (Львов).

«КАРПАТИ» – «ДНІПРО» 6:1
«Спортивна газета» (Киев, 19.04.1969)
І результат, і сам характер гри були цілком несподівані. Справді, ми можна було уявити що «Дніпро» — фіналіст «Проліска», один з лідерів підгрупи зазнає нищівної поразки. Але сталося саме так. Власне, команді дніпропетровського «Дніпра» нема чого дорікати, вона продемонструвала досить технічний і грамотний футбол. Але «Карпати» грали з таким натхненням, так яскраво й темпераментно, що не залишили своєму суперникові будь-яких шансів.
Події розгорталися швидко. На шостій хвилині рахунок був уже 2:1 на користь господарів. Спочатку Габовда, стоячи спиною до воріт, вдало прийняв передачу Кульчицького й перекинув м’яч через Пільгуя. Тут же Мірошин встановив рівновагу, а згодом Броварський хвацьким ударом знову вивів львів’ян уперед.
Після цього ініціатива повністю перейшла до господарів. Вони влаштували справжню облогу воріт «Дніпра». Пільгуй не знав ані хвилини перепочинку. Деякий час гості ще чинили опір, але під кінець захист «Дніпра» не витримав натиску — здався на милість переможця.
С. ПЛОТКІН.
Львів (телефоном).

ВЕСНЯНИЙ ГРІМ «КАРПАТ»
Матч коментують чотири автори шести голів
«Ленінська молодь» (Львов, 20.04.1969)
«Карпати» — «Дніпро» — 6:1. Автори голів: у «Карпат» — Габовда (2 хв.), Броварський (6 хв.), Данилюк (17 та 85 хв.), Басалик (75 та 90 хв.), у «Дніпра» — Мирошин (4 хв.).
І результатом, і самим характером гри «Карпати» спростували всі прогнози. Справді, хто міг собі уявити, що «Дніпро» — фіналіст змагань на приз «Підсніжника», один з лідерів підгрупи — зазнає такої нищівної поразки. Але сталося саме так. Ось найцікавіші епізоди цього захоплюючого поєдинку.
Янош Габовда, центральний нападник:
— Ми добре знали, з яким суперником маємо справу. Завдання було таке: з перших же хвилин примусити «Дніпро» захищатись. Бо саме захист — ахіллесова п’ята команди. Через 40 секунд після початку гри я вже зробив пристрілку — пробив з льоту, але м’яч пройшов поряд із штангою. А вже через хвилину — добився свого. Ігор Кульчицький горою подав м’яча в центр штрафного майданчика. Я стояв спиною до воріт. Інтуїтивно відчув, що Пільгуй залишив ворота. І тоді головою спрямував м’яч у ворота.
Дніпропетровці відповідають стрімкою атакою. Біля штрафного майданчика «Карпат» порушення правил. Б’є Біба. Луполу хтось заважає взяти м’яча, і Мирошин під гострим кутом забиває гола.
Лев Броварський, півзахисник:
— Гол, що забив Мирошин, був для нас ніби подразником. Збільшуємо темп, притиснули «Дніпро» до воріт. Бачу, як Володя Данилюк обійшов захисника. Вибираю зручну позицію.
Тут же пас мені — і я відразу сильно б’ю. Так ми знову вийшли вперед. Ну, тепер, думаю, надовго.
Володимир Данилюк, правий крайній нападник:
Так, потрібен був третій гол. Тільки тоді можна легше зітхнути. Ми весь час в атаці. Мій сторож — Шпаков — не відходить від мене ні на крок. Нарешті, позбавляюсь його опіки, одержую м’яча. Переді мною захисник. Іду різко вперед, і на якусь мить випереджую воротаря, що кинувся мені під ноги.
Це сталося на 17-й хвилині. Після цього ініціатива надовго перейшла до футболістів «Карпат». Важко було уявити, що це лише третій матч сезону, коли команди тільки починають набувати спортивної форми. Таку зрілу, натхненну гру «Карпати» демонстрували наприкінці минулого сезону.
Щодо команди Валерія Лобановського, то ми не збираємося ні в чому їй дорікати. Вона показала грамотний, технічний футбол. Особливо приємне враження справили заслужений майстер спорту Біба та Романюк. Але господарі поля були набагато сильніші і позбавили гостей всіх шансів.
Протягом майже цілої години рахунок не мінявся. Настали відносно спокійні хвилини. Але перевага «Карпат» все ж відчувалася і тепер. Іноді м’яч по 3-5 хвилин не залишав половини поля «Дніпра». Швидкі і технічні форварди львів’ян, яких активно підтримували півзахисники, не раз влаштовували справжню карусель біля воріт гостей.
Юрій Басалик, лівий крайній нападник:
— Ми мали велику ігрову перевагу. Але два м’ячі ще не забезпечували перемоги. Всяко буває... Адже у Вінниці «Дніпро» зумів відіграти саме два м’ячі.
Матч наближається до кінця. Знову починаємо штурм. Володя Булгаков, який замінив травмованого Лихачова, добре передав мені м’яча і я з ходу пробив. Так, я давно вже не забивав таких голів.
Володимир Данилюк:
— Тепер проти захисників стало грати значно легше: вони зовсім втомились. Мені без особливих зусиль вдалося виграти дуель у двох дніпропетровців і з близької відстані вкотити м’яча у ворота.
Юрій Басалик:
— Ми вже чекали свистка судді — ось-ось мав закінчитися матч. І раптом Петро Данильчук з космічною швидкістю кинувся вперед, перехопив м’яча і точно передав його мені, ну, а решта, як кажуть, було справою техніки.
Матч з «Дніпром» показав, що «Карпати» здатні на гру високого класу. Команда взяла добрий темп. Головне, зберегти його до кінця сезону.
«Карпати» виступали в такому складі: Лупол, Герег, Поточняк, Сиров, Данильчук, Броварський, Лихачов (Булгаков), Кульчицький, Данилюк, Габовда, Басалик.
20 квітня «Карпати» зустрінуться в кубковому матчі з одеським СКА.
С. ПЛОТКІН.

ПЕРЕКОНЛИВА ПЕРЕМОГА КАРПАТЦІВ
«Вільна Україна» (Львов, 20.04.1969)
6:1! Цей рахунок уже відомий нашим читачам. Навіть найбільш палкі прихильники «Карпат» не чекали такого успіху. Адже у «Дніпра» досить солідна репутація, це безумовно досвідчений, сильний колектив, ветеран першості. Мої колеги — спортивні журналісти з Дніпропетровська, які прилетіли на матч, говорили, що не пам’ятають програшу своїх земляків з таким «астрономічним» рахунком.
Уже «увертюра» зустрічі була незвичайною. Пройшло лише шість хвилин, не встигли глядачі, як кажуть, освоїтись на своїх місцях, а у воротах уже побували три м’ячі. Суперники тільки-но розпочали поєдинок, як блискавичний прохід Я. Габовди приніс перший успіх. Правда, через кілька хвилин гості встановлюють рівновагу — 1:1. Та більшого вони зробити не змогли. Телевізійники від початку до кінця матчу повністю домінували на полі. Один м’яч забив Л. Броварський, по два В. Данилюк і Ю. Басалик.
Таким чином, телевізійники набрали на своєму полі сто процентів можливих очок.
На жаль, гірші справи у наших армійців. У Херсоні знову невдача — львів’яни програли (втретє!) — 0:2.
О. МАТОВ.

«КАРПАТЫ» ИГРАЮТ В ПОЛНУЮ СИЛУ
«Львовская правда» (Львов, 19.04.1969)
Да, это был матч, изобиловавший острыми моментами, комбинациями, частыми ударами по воротам и голами. Но, к сожалению, и техническим браком.
Зрители, опоздавшие на матч и ушедшие за несколько минут до его окончания, не увидели, как были забиты четыре гола. Уже на второй минуте Габовда точно направил мяч в ворота днепропетровцев, а менее чем через 2 минуты вратарю «Карпат» пришлось вынуть мяч из сетки после удара Мирошина. И почти тут же Броварский сильнейшим ударом снова выводит львовян вперед.
Несмотря на мокрое поле, игра идет в быстром темпе, атаки накатываются то на одни, то на другие ворота. Зрителям скучать не приходилось. На 17-й минуте Данилюк забивает третий гол. С таким результатом команды и ушли на отдых.
Вторая половина встречи началась 10-минутным штурмом ворот гостей. Львовяне наносят удар за ударом. Но... торопятся, бьют неточно. Но вот на 75-й минуте Басалик метким ударом заставляет днепропетровцев начать игру с центра. За пять минут до конца матча Данилюк забивает пятый гол, а на последней минуте Басалик доводит счет до 6:1.

ФОРВАРДИ В УДАРІ

«Радянська Україна» (Киев, 19.04.1969)

Третій календарний день серед українських майстрів другої групи класу «А» пройшов під знаком переваги господарів поля. Набирають розгону форварди, які забили в цьому турі 28 м’ячів. Мінімальну перевагу в переможних результатах зафіксовано лиш двічі. Так що схоже, що господарі поля були господарями і гри. Матчі туру коментує майстер спорту Олександр Гулевський:

— Київський СКА — єдина команда, якій пощастило цього разу виграти в гостях. Кіровоградська «Зірка» поступилась перед ним удома — 0:1. Успішно завершив перше турне торішній чемпіон республіки в класі «Б», новачок вищої ліги — тернопільський «Авангард». У Миколаєві дебютант поділив очка (0:0) з досвідченим «Суднобудівником». Не було відкрито рахунку і в Чернівцях, де «Буковина» приймала запорізький «Металург».

Та найбільший інтерес у цьому турі викликало побачення у Львові між «Карпатами» і дніпропетровським «Дніпром». Забігаючи наперед, скажемо, що львів’яни переважали гостей у швидкості, активніше боролись за м’яч. «Карпати» продемонстрували зрілий футбол у різних його аспектах. Їх півзахисникам — Броварському і Кульчицькому, — які по черзі опікали лідера «Дніпра» Бібу, вдалось нейтралізувати цього майстра атаки. Форварди ж львів’ян створили щось на зразок каруселі на половині поля гостей.

Матч одразу почався бурхливо. Вже на другій хвилині центрфорвард «Карпат» Габовда виграє повітряну дуель у воротаря гостей Пільгуя. Та через дві хвилини рівновага у рахунку відновлюється. Біба подав штрафний, і Мірошин забиває гол у відповідь. Це був останній успіх дніпропетровців. Львів’яни змушують ще двічі капітулювати воротаря «Дніпра». Після перерви «Карпати» не послаблюють натиску до самого фінального свистка. Спочатку Басалик, а потім Данилюк, і знову, вже на 90 хвилині матчу, Басалик завершує розгром «Дніпра» — 6:1.

Результати інших матчів такі: «Металіст» (Харків) — «Шахтар» (Кадіївка) — 2:0, СКА (Одеса) — «Динамо» (Хмельницький) — 4:1, «Локомотив» (Херсон) — СКА (Львів) — 2:0, «Локомотив» (Вінниця) — «Будівельник» (Полтава) — 1:1, «Таврія» (Сімферополь) — «Десна» (Чернігів) — 3:1, «Кривбас» (Кривий Ріг) — «Автомобіліст» (Житомир) — 2:1, «Азовець» (Жданов) — «Хімік» (Сєверодонецьк) — 2:0.

Погляньте на турнірну таблицю. На її крайніх сходинках — дві львівські команди. Становище «Карпат», мабуть, нікого не дивує, а от положення армійців — несподіванка. Не дуже вдало розпочали турнір «Будівельник» та «Автомобіліст». У складах цих команд чимало кваліфікованих гравців. Торік «Будівельника» і «Автомобіліста» ми звикли бачити на верхніх сходинках. Та все ж якщо полтавці і житомиряни виступали в «чужих стінах», то вінницькому «Локомотиву» нічим похвалитись у своїх «домашніх» зустрічах. А це ж команда теж з традиціями і багаторічним досвідом. Та біда її в тому, що у Вінниці часта зміна тренерів. От і тепер, перед початком сезону, команда позбулась проводирів. А таке ніколи не сприяє стабільності виступів будь-якого спортивного ансамблю.