17 мая 1970 года. Воскресенье
Чемпионат СССР. Первая лига. 8-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) – СКА (Киев) – 3:0

«Днепр» (Днепропетровск) — СКА (Киев) — 3:0 (1:0).
17 мая 1970 (воскресенье). 19:00. Днепропетровск. Стадион «Метеор». 33000 зрителей. Пасмурно, перед матчем ливень. 15 градусов.
Судьи: Ю. Бочаров, Н. Шишов, И. Яхонин (все – Москва).
«Днепр» (футболки красные, трусы белые, гетры красные с белой полосой): 1 Семёнов – 3 Найда – 2 Сергеев, 4 Шпаков, 5 Цунин – 6 Гринько (к), 7 Шнейдерман (Федоренко, 78? 86?), 9 Назаров (Соколов, 68), 10 Мирошин – 8 Пинчук, 11 Романюк (Торопов, 70? 80?).
Запасные: Собецкий, Кржечевский.
СКА (футболки синие, трусы белые, гетры синие): А. Сиденко, В. Корчевный, Н. Артюх (к), В. Стрельцов, А. Хропов, В. Полохов, М. Штуллер (О. Кожушко, 72), А. Сизов (В. Верещак, 46), П. Богоделов, Ю. Показ, В. Бочаров.
Запасные: В. Волчинский, М. Жиряков
Старший тренер – Н. Маношин. – составы из протокола матча.
Голы: 1:0 Гринько (5, гп Мирошин), 2:0 Гринько (86, гп Торопов), 3:0 Гринько (88).
Предупреждены: Шпаков (39-я минута, за грубую игру) – Штуллер (21-я минута, за грубую игру).
Удалён Артюх (63-я минута, за оскорбление судьи).

Первый хет-трик в истории стадиона «Метеор».

В центре – Анатолий Гринько

Фотография из архива судьи всесоюзной категории
Анатолия Гладкого

АГРЕСИВНИЙ КАПІТАН
«Прапор юності» (19.05.1970)
З нетерпінням чекали в Дніпропетровську матчу «Дніпра» з київськими армійцями — одним з трьох українських колективів, які є суперниками дніпропетровців у своєрідному турнірі в турнірі: за положенням, гірша з команд нашої республіки змушена буде в кінці сезону поступитися місцем чемпіонові України.
Кияни приїхали до нашого міста аутсайдерами у цьому змаганні. Вони програли поєдинок з «Металістом» у Харкові і з «Карпатами» у Львові з мінімальним рахунком 0:1. Всі розуміли, що гра буде гострою, безкомпромісною і армійці віддадуть усі сили, аби поліпшити своє турнірне становище. Перемога «Дніпра» збільшувала розрив між суперниками до 7 очок і зміцнювала його позиції в лідируючій групі.
Вперше цього року стадіон «Метеор» був переповнений. Гра відбулась після дощу на мокрому і слизькому полі. Але це стало помітно тільки в середині тайму, коли запал атакуючих господарів згас і команди перейшли до позиційної боротьби.
Почалася зустріч навальними атаками «Дніпра», в яких брали участь мало не всі футболісти. Армійці не були готові до такого стрімкого розвитку подій і часто не знали, кого ж тримати. Першим зробив заявку на гол правий захисник Сергєєв. Він двічі зряду небезпечно зявлявся в штрафному майданчику гостей, які слідкували за атакою на лівому фланзі і втратили його з поля зору. Спочатку м’яч пройшов поруч зі штангою, а потім з-під перекладини його відбив Сіденко. Подали один кутовий, другий, Гринько розташувався трохи ліворуч від воріт, прийняв м’яч і тонко розрахованим ударом головою послав його в дальній верхній кут. Вдарившись в штангу, мяч опустився в сітку. 1:0. Секундоміри відлічували п’яту хвилину. На 7-ій Шнейдерман пробився крізь стрій киян, точно віддав пас Романюку, який знаходився прямо проти воріт в кількох метрах, але Сіденко виявився вправнішим. На 14-ій після удару Назарова гостей врятувала штанга. На 31-ій Шнейдерман ударив в девятку, але несильно, і воротар встиг ліквідувати небезпеку.
На цей час гра вирівнялась, а надалі, застосувавши щільну персональну опіку, армійці зуміли перехопити ініціативу, однак сприятлива нагода зрівняти рахунок трапилась їм аж на 40-ій хвилині. Полохов перекинув м’яч через Семенова на дальню штангу, але Бочаров не влучив у незахищений кут воріт.
Активними були вони і на початку другого тайму, однак після вдалих контратак «Дніпра», коли Гринько на 54-ій і 55-ій хвилинах був близький до успіху, стали грати обережніше.
У ці хвилини боротьби нервів багато що вирішувала стійкість і дисциплінованість. На 63-ій хвилині Артюху здалось, що в штрафному майданчику штовхнули Верещака, але суддя зустрічі москвич Ю. Бочаров не зафіксував цього. Довелось капітанові киян залишити поле за грубу образу арбітра. Це ніби потроїло сили гостей і вони знову кинулись вперед. Заміни, проведені В. Лобановським, і цього разу були доцільними і своєчасними. На 86-ій хвилині швидкий Торопов прорвався на лівому фланзі, а Гринько завершив його атаку. Ще через дві хвилини з ніг збили Пінчука, і, одержавши м’яч зі штрафного, Гринько забив третій гол у цьому матчі і сьомий в сезоні. Зараз Анатолій Гринько — кращий бомбардир першої групи — 7 м’ячів.
Команди виступали в таких складах: «Дніпро»Семенов, Сергєєв, Найда, Шпаков, Цунін, Гринько, Шнейдерман (Федоренко, 86), Пінчук, Назаров (Соколов, 68), Мірошин, Романюк (Торопов, 80); СКАСіденко, Корчевний, Артюх, Стрельцов, Хропов, Полохов, Штулер (Кожушко, 72), Сизов (Верещак, 46), Богодєлов, Показ, Бочаров.

Так було забито перший гол в матчі «Дніпро» — СКА (Київ). Анатолій Гринько головою посилає м’яч у ворота киян. Фото Г. Шевченко.
(в дальнем углу кадра слева направо – №8 Николай Пинчук,
№11 Виктор Романюк, Анатолий Гринько (за Романюком),
№4 Владимир Стрельцов. В центре под №3 – Николай Артюх, будущий игрок «Днепра» – Р.Л.).

На знімку: кращий бомбардир першої групи класу «А» півзахисник «Дніпра» Анатолій Гринько.  Фото В. Жука.

ВПЕРШЕ НА «МЕТЕОРІ»
«Зоря» (19.05.1970)
Хет-трік — так називають в Англії, на батьківщині футбола, три м’ячі, забиті в матчі одним і тим же футболістом. На Дніпропетровському стадіоні «Метеор» першим, кому вдалося зробити хет-трік, став капітан «Дніпра» А. Гринько. У недільному матчі проти армійців Києва він забив три чудових голи, принісши своїй команді перемогу з рахунком 3:0.
Перший гол було забито вже на п’ятій хвилині. За оцінкою одного з помічників судді матчу — відповідального секретаря спортивно-технічної комісії Федерації футбола СРСР Миколи Шишова, такий гол міг би прикрасити команду найвищого класу. Прийнявши мяч на голову, Гринько послав його через весь штрафний майданчик у верхній дальний кут воріт. Другий і третій м’ячі опинилися у воротах гостей незадовго до фінального свистка, на 86-й і 88-й хвилинах. Причому останній гол Гринько забив з далекої відстані, сильно і точно пославши мяч під верхню перекладину. Капітан «Дніпра» підтвердив своє право кращого бомбардира першої групи класу «А», маючи на своєму рахунку 7 м’ячів.
Події в цьому матчі увесь час розгорталися на користь «Дніпра», який з перших хвилин обрушив на ворота гостей шквал атак. Господарі грали широко, використовуючи фланги з частим підключенням до атак свого правого захисника В. Сергєєва. Два його дальні рейди мали завершитися успіхом, але воротар армійців О. Сиденко зіграв бездоганно.
Лише незадовго до кінця першого тайму кияни мали нагоду зрівняти рахунок. Та їх форвард В. Бочаров з кількох метрів не влучив у ціль.
В другому таймі армійці показали, що вони не збираються складати зброю, показавши свій бойовий дух. Господарі діяли лише на контратаках, кожна з яких створювала реальну загрозу воротам противника. Тренери «Дніпра» ввели свіжі сили і вони відіграли вирішальну роль, щоб остаточно зламати опір суперника.
В цілому матч проходив коректно. Однак три інциденти зіпсували враження від нього. За образу арбітрів з поля був вилучений армієць М. Артюх, а за грубість одержали попередження армієць М. Штулер і дніпропетровець О. Шпаков.
Склад «Дніпра»: Семенов, Сергєєв, Найда, Шпаков, Цунін, Гринько, Шнейдерман (Федоренко), Пінчук, Назаров (Соколов), Мірошин, Романюк (Торопов).
Результати інших ігор недільного туру: «Будівельник» — «Рубін» — 0:2, «Памір» — «Уралмаш» — 2:0, «Алга» — «Динамо» — 0:0, «Карпати» — «Жальгіріс» — 0:0, «Молдова» — «Даугава» — 1:1, «Металіст» — «Локомотив» (Тбілісі) — 1:0, «Крила Рад» — «Кайрат» — 1:0, «Волгар» — «Кубань» — 3:0, «Текстильник» — «Шахтар» — 0:0, «Локомотив» (Москва) — СКА (Хабаровськ) — 1:0.
У команди «Крила Рад» — 15 очок, у «Дніпра» — 14, у «Металіста» — 11 очок.

На знімку: другий гол у воротах киян. Фото В. Жука.

СНАЙПЕРСКИЕ УДАРЫ А. ГРИНЬКО
«Днепровская правда» (19.05.1970)
Киевские армейцы — коллектив сильный и сплоченный. Пожалуй, ни одной из украинских команд, выступавших в прошлом во второй группе класса «А», не удавалось добиваться такой удивительной стабильности. За четыре последних года команда киевского СКА ни разу не опускалась ниже второго места. Поэтому каждый поединок с армейцами проходит остро, напряженно и увлекательно.
33 тысячи болельщиков собрались на стадионе «Метеор» в прошедшее воскресенье, заранее предвидя интересный, большой футбол. Ведь гости перед этим матчем побывали во Львове, где испытали горечь поражения. Естественно, что киевлянам не хотелось получать еще одну «баранку» в Днепропетровске. Даже ничья их не устраивала.
Зеленый ковер поля разбух от обильного дождя. Маневрировать на нем футболистам было крайне трудно. Мяч слушался только самых опытных и техничных исполнителей. И все же команды провели игру на больших скоростях. Весь первый тайм прошел в атаках «Днепра», комбинации которого носили остроумный характер, протекали быстро, решительно и, главное, красиво.
Мы уже убедились, что наши земляки досконально научились применять тактику искусственного положения вне игры. И на сей раз при контратаках киевляне попадались в ловушку, разработанную В. Лобановским. Особенно часто в неприятной ситуации оказывались стремительные Штуллер и Бочаров.
Тяготение Сергеева к атакующему стилю общеизвестно. У него довольно быстрый бег и сильный удар. По манере игры он очень напоминает киевского динамовца Медвидя. В поединке с армейцами амплуа Сергеева значительно расширилось, обогатилось. Правый защитник не только подключался к атакам, но и являлся связующим звеном многих комбинаций, протекающих по правому флангу. Когда он превращался в нападающего, функции защитника исполнял Шнейдерман. Сергеев доставил много хлопот киевской обороне. Именно его сильный удар Сиденко с трудом парировал на угловой, который в красивом стиле исполнил Мирошин. Гринько точно принял мяч и головой пробил в дальний от вратаря угол.
Судья всесоюзной категории Ю. Бочаров не злоупотреблял свистками, но каждую преднамеренную грубость строго пресекал. Так, Штуллер и Шпаков вынуждены были приубавить свой пыл, как только получили по предупреждению. Во втором тайме гости от контратак переходят к планомерному наступлению. Семенову приходится часто вступать в игру. Организатором атак был капитан киевлян Артюх. Но именно он-то и был удален с поля на 61 минуте за оскорбление судьи.
Оставшись в меньшинстве, гости усилили темп. Игра вновь вошла в «днепровское русло», когда на поле вышли Соколов, Торопов и Федоренко. После стремительного рейда Сергеева, пославшего мяч вдоль ворот, Соколов попадает мячом в штангу. Через пять минут Гринько успешно завершает подобную комбинацию, начатую Тороповым по левому флангу. Завершает спокойно, не суетясь, в полушпагате дотянувшись до передачи. Гол получился красивый. Венцом же поединка явился третий гол в ворота СКА, автором которого вновь стал Гринько. Теперь капитан «Днепра» является единоличным лидером среди лучших снайперов команд первой группы. На его счету семь голов.
В. АСАЕВ.
Результаты остальных матчей: «Строитель» — «Рубин» 0:2, «Памир» — «Уралмаш» 2:0, «Алга» — «Динамо» 0:0, «Карпаты» — «Жальгирис» 0:0, «Молдова» — «Даугава» 1:1, «Металлист» — «Локомотив» (Тб) 1:0, «Крылья Советов» — «Кайрат» 1:0, «Текстильщик» — «Шахтёр» 0:0, «Локомотив» (М) — СКА (Хб) 1:0, «Волгарь» — «Кубань» 3:0.

На снимке: момент игры у ворот армейцев
(крайний справа – Николай Пинчук – Р.Л.).  Фото Н. Дмитриева.

ТРИ ГОЛИ КАПІТАНА
«Спортивна газета» (Киев, 19.05.1970)
Армійці Києва провели всі три зустрічі на виїзді проти команд своєї республіки і не набрали в них жодного очка. І все ж, незважаючи на відчутну поразку від «Дніпра», не буде перебільшенням сказати, що кияни залишили у Дніпропетровську досить приємне враження. Це був один з найцікавіших матчів нинішнього сезону, і він зібрав найбільшу кількість глядачів.
Та кияни виявилися неготовими до такого шквалу атак, який обрушили на них з перших хвилин господарі. Захист армійців розгубився і не встигав за швидкими переміщеннями дніпропетровців. Атаки «Дніпра» велися широким фронтом, здебільшого через фланги з підключенням крайніх захисників.
М’яч уже на 5-й хвилині побував у воротах киян. Гринько під час подачі кутового виявився один без нагляду в дальньому куту штрафного майданчика. Прийнявши мяч на голову, він майстерно перекинув його через усіх захисників і мимо воротаря у верхній кут воріт. Це був гол-красень! Майстерно пробив Гринько і на 88-й хвилині штрафний удар, сильно і точно, спрямувавши м’яч з 20-метрової відстані під перекладину. Капітан «Дніпра» забив і другий гол, коли після багатоходової комбінації раніше за інших опинився у воротарському майданчику киян. Тепер на рахунку Гринька вже сім забитих м’ячів. Армійці в другому таймі наполегливо, з великим завзяттям намагалися перехопити ініціативу і зуміли створити кілька небезпечних моментів біля воріт дніпропетровців, але атакували вони малими силами без підтримки півзахисту.
Я. НОВАК.
Дніпропетровськ (телефоном).

ЭТОТ ОПАСНЫЙ ГРИНЬКО
«Комсомольское знамя» (Киев, 19.05.1970)
Днепропетровск. (По телефону). Несмотря на прошедший ливень, матч «Днепра» с киевским СКА вызвал большой интерес. Трибуны стадиона «Метеор» были заполнены до отказа. Первый тайм прошел в непрерывных атаках хозяев поля. Армейцы оказались запертыми в своей зоне. Если стремительным Штуллеру и Бочарову удавалось иногда приблизиться к воротам Семенова, то они становились жертвой тактической ловушки «Днепра» – искусственного положения «вне игры».
Уже на 6-й минуте капитану днепропетровской команды Гринько удалось открыть счет. Он почти скопировал удар головой в дальний от вратаря угол, который был нанесен защитником голландского «Фейеноорда» Израэлем в ворота «Селтика». (6 мая 1970 года советские телезрители впервые смотрели трансляцию финала Кубка европейских чемпионов – Р.Л.)
Вторая половина началась со шквальных атак киевлян. Две возможности сравнять результат и даже выйти вперед имели Бочаров и Полохов, но счастье было на стороне хозяев поля. Даже когда судья всесоюзной категории Ю. Бочаров удалил с поля капитана армейцев Артюха за неэтичное поведение, наступление гостей не прекращалось. В последней пятнадцатиминутке инициатива вновь перешла к команде Лобановского.
На 86-й минуте, пройдя по левому краю, Торопов прострелил вдоль ворот. Гринько в полушпагате сумел дотянуться до мяча, чтобы точным и сильным ударом красиво завершить комбинацию — 2:0. Через две минуты за снос Пинчука метрах в пяти от линии штрафной площадки футболисты СКА были наказаны. Тот же Гринько превосходно реализовал новую возможность для взятия ворот — 3:0. Теперь в активе капитана «Днепра» 7 голов, забитых им в восьми турах. Он является единоличным лидером среди бомбардиров команд первой группы класса «А».
В. АСАЕВ,
мастер спорта СССР.
Мы неспроста выделили в восьмом туре матч в Днепропетровске. Там был зафиксирован самый крупный результат. «Днепр» упрочил свое положение. С 14 очками он уверенно занимает второе место в турнирной таблице. А возглавляют её по-прежнему футболисты «Крылья Советов», которые обыграли в Куйбышеве «Кайрат» — 1:0.