2 сентября 1971 года. Четверг
Чемпионат СССР. Первая лига. 30-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) – «Уралмаш» (Свердловск) – 3:0

«Днепр» (Днепропетровск) — «Уралмаш» (Свердловск) — 3:0 (1:0).

2 сентября 1971 (четверг). 19:00. Днепропетровск. Стадион «Метеор». 33000 зрителей (Советский спорт – 32000). Ясно. 23 градуса.

Судьи: М. Мкртчян, Р. Мириманян, Э. Шагинян (все – Ереван).

«Днепр» (футболки красные, трусы и гетры белые): Собецкий – 3 Найда – 2 Сергеев, 4 Богданов, 5 Федоренко – 6 Гринько (к), 7 Шнейдерман, 8 Назаров, 11 Евсеенко9 Лябик, 10 Христян (15 Романюк, 46).

Травмированы Пилипчук, Шалычев.

Запасные: Колтун, Семёнов, Цунин, Артюх.

«Уралмаш» (футболки и трусы белые, гетры белые с тёмной полосой): В. Сенчук, В. Ерохин (к) (А. Журавлёв, 46), В. Теркунов, Г. Санников, О. Сомов, Е. Сесюнин (А. Жос, 67), В. Перегонцев, К. Акчурин, Н. Вишняков, В. Вильдяев, В. Матвеенков (В. Бородин, 70).

Запасные: В. Радаев, А. Голубков.

Старший тренер – С. Охремчук. – составы из протокола матча.

Голы: 1:0 Назаров (3), 2:0 Евсеенко (68, гп Шнейдерман), 3:0 Романюк (84, гп Шнейдерман).

Предупреждены: Богданов (2-й тайм, за неспортивное поведение) — Теркунов (2-й тайм, за грубую игру).

Дублёры – 2:1.

ГОСТІ З УРАЛУ

«Зоря» (03.09.1971)

Учора дніпропетровці на стадіоні «Метеор» приймали гостей — футболістів з Уралу.

На зеленому полі стадіону зустрічалися «Дніпро» і команда «Уралмаш». Гості хоч і займають в турнірній таблиці лише дев’яте місце, але показали себе цього року як винятково вольовий колектив з сильною лінією оборони. У 29 матчах чемпіонату уральці пропустили лише 20 м’ячів, стільки ж, як і лідер — московський «Локомотив», і на три менше, ніж «Дніпро». Лише в одному матчі — 17 травня — «Уралмаш» пропустив два м’ячі. В десяти зустрічах команда пішла з поля, відстоявши свої ворота в недоторканності. І якби результативніше діяв напад (команда забила усього 21 м’яч — менше, ніж аутсайдери), її успіхи були б куди кращими.

Отже, «Дніпру» учора було нелегко. Перед ним був досить сильний суперник, який до того ж прагнув реабілітувати себе за поразку від наших земляків у першому колі.

Поєдинок закінчився з рахунком 3:0 на користь «Дніпра».

ПОЧЕРК АТАКИ

«Прапор юності» (04.09.1971)

У черговому матчі на стадіоні «Метеор» дніпропетровці переконливо довели перевагу своєї атакуючої концепції над тактикою стримування. Їм протистояла команда з чітко організованою, ешелонованою захисною системою — «Уралмаш». В третині матчів, зіграних у першій лізі, свердловчани не пропустили у свої ворота жодного м’яча і лише в одному — в Ашхабаді 17 травня — два. І ось «Дніпро» забиває у їх ворота три «сухі» м’ячі, доплюсовуючи до двох очок, здобутих у Свердловську, ще два.

Почерк атаки, вироблений дніпропетровцями в останніх іграх, виявився незвичним для суперника, який звик до масованих, затяжних штурмів.

Що ж це за почерк? По-перше, повна відмова від короткого паса і безплідного розиграша м’яча, широкі і стрімкі флангові маневри, що надають простір атакуючим і ставлять додаткові, несподівані завдання захисникам; по-друге, смілива, часом ризикована, на грані втрати м’яча гра форвардів в заключній стадії; по-третє, постійний тиск на ворота півзахисників, які часто виявляються попереду нападаючих, сіючи замішання в лавах захисників.

Лише три передачі з глибини своєї оборони потрібно було «Дніпру», щоб перший м’яч опинився в сітці воріт «Уралмаша». Пас Богданова на 3-ій хвилині прийняв Лябик, стрімко і елегантно обійшов Єрохіна і послав м’яч на голову Христяну в штрафний майданчик. Штанга не врятувала гостей: тут як тут був Назаров — 1:0.

На 12-ій хвилині Сенчук зняв м’яча буквально з голови Гринька, якого вивів на ціль Назаров, змістившись на правий фланг і вивільнивши зону для атаки. На 20-ій, зігравши в «стінку» з Шнейдерманом, залишився сам-на-сам з воротарем, але заплутався, Євсєєнко. На 28-ій далекий рейд до лицевої лінії гостей здійснив Назаров. Його поява була настільки несподіваною, що гості розгубились і залишили Христяна одного прямо проти воріт. М’яч знайшов форварда, але він не готовий був прийняти його. Ще через хвилину він не скористався новою можливістю зміцнити успіх команди, наданою Євсєєнком.

Хоч до відпочинку рахунок так і не було збільшено, ворота Сенчука весь час перебували під загрозою, найменша помилка могла обернутись голом.

Гості одразу після пропущеного гола і в кінці тайму теж багато атакували. Активними були Вишняков і Вільдяєв, але небезпечними — тільки до штрафного. Тут вони втрачали сміливість і шукали когось з партнерів, не наважуючись завершити атаку. Вони не раз ставили захисників в критичне положення і самі ж допомагали вийти з нього, затіваючи перепасовку. Хвороба, від якої майже повністю вилікувався «Дніпро».

У цій зустрічі у вихованців Лобановського не все виходило, було багато технічного браку, але саме націленість на ворота відіграла вирішальну роль у тому, що після перерви в умовах загостреної до межі боротьби вони примусили суперника ще двічі розпочати з центра поля.

Свердловчани перешикували свої лави, кинувши у бій двох свіжих нападаючих і півзахисника, добивались навіть часом територіальних надбань, але у Собецького роботи було небагато.

Гол, забитий Євсєєнком на 68-ій хвилині після того, як Назаров виграв повітряну дуель у Сенчука, і попередження, зроблені арбітром зустрічі М. Мкртчяном Теркунову за грубу гру і Богданову за неспортивну поведінку, дещо вгамували пристрасті на полі, але глядачів остаточно заспокоїла тільки 84-та хвилина. Романюк забив третій м’яч.

Суперники провели матч в таких складах: «Дніпро» — Собецький, Сергєєв, Найда, Богданов, Федоренко, Гринько, Шнейдерман, Назаров, Лябик, Христян (Романюк, 46), Євсєєнко; «Уралмаш» — Сенчук, Єрохін (Бородін, 56), Теркунов, Санников, Сомов, Сесюнін (Жос, 67), Перегонцев, Акчурін, Вишняков, Вільдяєв, Матвєєнков (Журавльов, 46).

* * *

Багато хто сподівався, що «Дніпро» зуміє відібрати майку лідера у «Локомотива» після 30-го туру. Москвичі не віддали її. Вони повертаються додому, маючи очко в запасі і надію збільшити розрив, поки дніпропетровці виступатимуть в Прибалтиці. В Душанбе залізничники довели свій високий клас, розгромивши «Памір» — 5:1.

Ще дві зустрічі закінчились перемогою гостей. З однаковим рахунком 2:0 «Крила Рад» виграли у «Торпедо», а «Динамо» у «Даугави».

Внічию (0:0) зіграли «Рубін» з «Жальгірісом». В інших матчах перемогли господарі: «Алга» — «Текстильник» — 2:0, «Шахтар» — «Шинник» 1:0, «Металіст» «Кузбас» 2:1.

«Волгар» з «Металургом» і «Спартак» з «Чорноморцем» зустрінуться 6 вересня.

Сергія Собецького, воротаря «Дніпра», відзначає винят­кова хоробрість, блискавична реакція. В єдиноборстві з фор­вардом він майже завжди виходить переможцем.

На знімку: С. Собецький у грі.  Фото Л. Бєляєва.

ТРАДИЦІЮ ПОРУШЕНО

«Зоря» (04.09.1971)

І все-таки традицію було порушено. Вперше нинішнього сезону футболістам свердловського «Уралмашу» довелося протягом одного матчу тричі починати з центру. Виконати цю неприємну місію примусили їх позавчора футболісти «Дніпра» на полі стадіону «Метеор».

Матч почався для гостей дещо несподівано. Вже на 3 хвилині С. Євсєєнко пройшов з м’ячем від центру поля правим флангом і з лінії штрафного майданчика зробив сильний удар. М’яч влучив у штангу і відскочив до В. Назарова. Останній спокійно забив гол. Свердловчани не впали в паніку. Вони спробували тут же виправити становище. Коротка контратака ледве не завдала господарям неприємностей. Двоє свердловчан, опинившись перед воротарем «Дніпра», не зуміли розпорядитися м’ячем. До речі, подібні небезпечні моменти виникали і пізніше. Захист «Дніпра», хоч в цілому грав задовільно, все ж не позбувся ще своїх істотних помилок, в результаті яких виникають вільні коридори для проходу суперника. На щастя, у звітному матчі все скінчилося для господарів благополучно.

Не використавши вигідні гольові ситуації, команди пішли на відпочинок при рахунку 1:0. А в другому таймі ігрова перевага «Дніпра» була відчутнішою. Гості, ввівши свіжі сили, за рахунок своїх ветеранів спробували було вирівняти становище. Та створити реальну загрозу воротам «Дніпра» вони зуміли лише один раз. В той же час господарі пропускали одну нагоду за другою, щоб збільшити рахунок.

Під кінець матчу гості стали нервувати, все частіше помилялись. А від цього порушували правила, за які свердловчани самі себе і покарали. Двічі штрафні удари в їх бік завершилися голами. С. Євсєєнко і В. Романюк виявилися кмітливішими від захисників і воротаря «Уралмашу». На 68 і 84 хвилинах вони провели ще по одному м’ячу у ворота гостей, рахунок став 3:0 на користь «Дніпра».

На жаль, і деякі футболісти «Дніпра» не були стриманими. За неспортивну поведінку попереджено М. Богданова.

Вісім голів за три останніх матчі провів «Дніпро» на своєму полі у ворота суперника, не пропустивши жодного. Це відмінний результат, коли врахувати, що половина з них припадає на колективи, відомі своєю «залізною» обороною, — «Крила Рад» і «Уралмаш».

Склад «Дніпра» в останньому матчі був таким: Собецький, Сергєєв, Найда, Богданов, Федоренко, Гринько, Шнейдерман, Назаров, Лябик, Христян (Романюк, 46), Євсєєнко.

У дублерів переміг «Дніпро» з рахунком 2:1.

Минулий тур характерний був тим, що він знову відкинув штучний поділ на своє і чуже поле. В трьох матчах господарі пішли з поля переможеними. Зокрема, лідер «Локомотив» дещо несподівано для всіх завдав важкої поразки в Душанбе «Паміру» з рахунком 5:1. Ризька «Даугава», яка останнім часом вдало виступала вдома, програла в стінах рідного дому ленінградському «Динамо» — 0:2. І, нарешті, «Крила Рад» з таким же рахунком взяли верх над кутаїським «Торпедо». Одне очко у «Рубіна» відібрав у Казані «Жальгіріс». Тут зафіксовано нульову нічию.

Поліпшує свої турнірні справи «Металіст». Він вдома завдав поразки «Кузбасу» — 2:1. Перемістившись на четверте місце, він потіснив на дві сходинки нижче «Текстильник», який програв «Алзі» — 2:0. Тепер по очках з івановцями зрівнявся і «Шахтар». Він здобув два очка після перемоги над «Шинником» — 1:0.

На знімках:

В. Романюк в оточенні захисників «Уралмашу»

прагне завдати удару по воротах;

гравці залишають поле.

Фото Ю. Боловіна, В. Жука.

КОГДА ПО СЧЁТУ НЕ СУДЯТ

«Днепровская правда» (04.09.1971)

О сильном сопернике, с которым предстоит встреча «Днепру», руководство команды знает буквально всё. И всё же перед матчем внешне спокойный В. Лобановский вновь и вновь напоминает каждому из футболистов о поставленной задаче.

Выигрыш «Днепра» в Свердловске вовсе не означал слабости «Уралмаша». Проигравшие всегда жаждут реванша. Да и новый тренер свердловчан И. Ларин, совсем недавно возглавлявший команду «Памир», стремился свой творческий замысел воплотить в повторной игре «Уралмаша» с «Днепром». И, надо сказать, команда оставила о себе довольно внушительное впечатление. Гости проиграли с крупным счётом — 0:3, однако тренерский состав «Днепра» остался не совсем удовлетворённым игрой своих подопечных, высоко оценив мастерство соперников.

Шла 3-я минута матча. Чувствовалось, что хозяева поля уже в самом начале игры стараются завладеть ключевыми позициями. Вот Евсеенко, зацепив мяч, начинает медленный футбольный «танец», врезаясь в заслон защитников. Ему тесно, он вырывается на оперативный простор, приближаясь по левому флангу к лицевой линии. Следует сильный навес на вратарскую площадку. Христян головой посылает мяч в... стойку ворот. Вероятно, в это мгновение облегченно вздохнул Сенчук, но мяч попал в ноги рядом стоящего Назарова. Остальное, как говорят, было делом голой техники. Назаров записал на свой «лицевой счёт» девятый гол.

Некоторое время футболисты «Днепра» доминировали на поле. Однако к  10-й минуте положение резко изменилось. Всё чаще и чаще свердловчане появляются в непосредственной близости от Собецкого. Особенно активен техничный и быстрый Акчурин, сумевший создать в первом тайме три острых момента у ворот «Днепра». Хорошо, что страж его не робел перед свердловчанином. Да и Найда с Сергеевым в основном вовремя нейтрализовали развивающих атаки.

Трудна миссия защитников. Зрелищно они проигрывают своим коллегам по нападению, но нагрузку несут порой в несколько раз большую. Как, например, в этом матче. Сергеев, Найда, Богданов и Федоренко почти не знали отдыха. Найда на 27-й минуте даже не вытерпел, глядя на пассивные действия главных «забивальщиков», и решился на проход от ворот до ворот, как бы в упрёк Гринько, Лябику и Христяну. А в результате — «тройка» за игру, как и у выше названных. И всё из-за того, что дважды позволил выйти на ударную позицию Акчурину.

Вполне понятно, придерживайся игроки атакующего плана, их игра была бы ограждена от недовольных возгласов болельщиков. Лишь однажды Шнейдерман, Христян и Гринько провели красивую скоростную комбинацию. А вот свердловчане действовали внезапно, напористо и быстро, что приводило в трепет переполненные трибуны.

На 47-й минуте Назаров мог забить второй гол, получив великолепный пас от Романюка, да вдруг начал обрабатывать мяч. И дообрабатывался, пока Теркунов не ликвидировал опасность. Через две минуты Евсеенко падает «по собственной инициативе», находясь с мячом против одного вратаря. Правда, он реабилитировал себя на 68-й минуте, забив гол после пробитого Шнейдерманом штрафного. А помог случай. Сенчук как-то неуверенно вышел на перехват навесной подачи, мяч выскользнул из рук и оказался у Евсеенко.

Счёт 2:0, а игрового преимущества «Днепра» над гостями пока не ощущалось. Футболисты «Уралмаша» продолжали терзать защиту «Днепра» и держать в постоянном напряжении Собецкого. Лишь в последние 10 минут «зашевелилась» линия нападения «Днепра». На 86-й минуте недалеко от штрафной площадки сносят Назарова. Шнейдерман пробил сильно низом вдоль ворот, спиной к которым стоял Романюк. Он сумел остановить мяч, развернулся и угодил в незащищённое Сенчуком пространство. Через минуту от его ноги мяч ещё раз влетел в сетку, но боковой судья определил положение «вне игры», и арбитр М. Мкртчян переменил свое решение, не засчитав четвёртый гол.

Против «Уралмаша» играли: Собецкий, Сергеев, Найда, Богданов, Федоренко, Гринько, Шнейдерман, Назаров, Лябик, Христян (Романюк, 46), Евсеенко.

В. АСАЕВ.

На снимке: вратарь «Уралмаша» ликвидирует опасность.

Фото Н. Дмитриева.

Результаты остальных матчей: «Даугава» — «Динамо» 0:2, «Памир» — «Локомотив» 1:5, «Алга» — «Текстильщик» 2:0, «Шахтёр» — «Шинник» 1:0, «Металлист» — «Кузбасс» 2:1, «Торпедо» — «Крылья Советов» 0:2, «Рубин» — «Жальгирис» 0:0.

Игры «Волгарь» — «Металлург» и «Спартак» — «Черноморец» состоятся 6 сентября.

«ДНІПРО» – «УРАЛМАШ» – 3:0

«Спортивна газета» (Киев, 04.09.1971)

Гості з Уралу відомі своїм сильним захистом. Лише одного разу в нинішньому сезоні вони пропустили два м’ячі за гру, а в 29-ти зустрічах — лише 20 голів. Показник непоганий. Однак в останній зустрічі з «Дніпром» захистові свердловчан довелося капітулювати під натиском переважаючого суперника.

Вже на третій хвилині Євсєєнко, одержавши м’яч у середині поля, зробив блискавичний ривок на правому фланзі і з лінії штрафного майданчика під гострим кутом несподівано завдав сильного удару. М’яч влучив у штангу, відскочив у поле, і Назаров спокійно спрямував його в сітку.

Гості діяли лише на контратаках. Щоправда, двічі у першому таймі вони були близькі до того, щоб зрівняти рахунок. Але спочатку Акчурін з невеликої відстані не влучив у ворота, а перед кінцем тайма Собецький якимось чудом відбив м’яч на кутовий. «Дніпро», у свою чергу, відповів тим же, не зумівши використати кількох голевих ситуацій.

Після перерви гості зробили три заміни, випустивши на поле своїх випробуваних ветеранів. Активність свердловчан зросла, та не настільки, щоб зламати хід матчу.

Відчувши загрозу поразки, гості все частіше почали порушувати правила й були за це покарані двома штрафними, які добре виконали Євсєєнко і Романюк.