20 сентября 1969 года. Суббота
Чемпионат СССР. 2-я группа класса "А". 36-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) – «Карпаты» (Львов) – 2:0

«Днепр» (Днепропетровск) – «Карпаты» (Львов) 2:0 (1:0).
20 сентября 1969 (суббота). 19:00. Днепропетровск. Стадион «Метеор». 40000 зрителей. Дождь.
Судьи: В. Ходин (Минск), Н. Хачатуров (Москва), А. Кравченко (Жуковский).
«Днепр» (футболки красные, трусы и гетры белые): Пильгуй – 4 Шпаков Сергеев, 3 Сарычев, Грибенник – 6 Гринько (Шнейдерман, 46), 7 Мирошин, 8 Назаров, 10 Биба (к) – 9 Лябик, 11 Пинчук (Романюк, 60).
Запасные: Семёнов, Дановский, Литовченко.
«Карпаты» (футболки и трусы белые, гетры тёмные): В. Турпак, И. Герег, Р. Поточняк, П. Данильчук, В. Сыров, Л. Броварский, В. Данилюк (Ю. Басалик, 71), Р. Покора, Я. Габовда (к), И. Кульчицкий, Г. Лихачёв.
Запасные: М. Лупол, М. Сарабин, В. Булгаков, Б. Грещак.
Старший тренер – Э. Юст. – составы из протокола матча.
Голы: 1:0 Мирошин (11, с углового), 2:0 Биба (81).
Предупреждён Кульчицкий.
Удалён Лихачёв (55-я минута, за нецензурную брань).

Матч транслировался по телевидению.

ТУР ТРИДЦЯТЬ П’ЯТИЙ
«Прапор юності» (18.09.1969)
Сьогодні, напередодні зустрічі «Дніпра» з «Карпатами», суперників вже розділяють 8 очок. Львівяни не вчинили гідного опору «Металургу», приберігаючи, напевне, сили для поєдинку з лідером українських команд другої групи класу «А». Рахунок в Запоріжжі відкрив на 23-ій хвилині Портнов. На 32-ій захисник Марченко забив другий гол. Після перерви Сатаєв довершив розгром «Карпат», забивши ще два мячі (60 та 68 хвилина).
Якщо наші хлопці проведуть матч з львівянами так само завзято як запоріжці, вони одержать змогу спокійно готуватись до ігор в турнірі чотирьох. Окрім «Карпат», інших суперників в боротьбі за перемогу в підгрупі у них вже немає. «Автомобіліст» втратив очко в зустрічі з «Таврією» 0:0, київські армійці ледве відігрались, приймаючи «Кривбас» 1:1. Обмінялись голами (1:1) і «Десна» з «Зіркою» та «Хімік» з «Шахтарем». Не було відкрито рахунку в матчах «Авангард» — СКА (Одеса), «Азовець» «Металіст».
З однаковим рахунком 2:1 динамівці Хмельницького виграли у херсонського «Локомотива», а армійці Львова у «Суднобудівника». Полтавський «Будівельник» обіграв «Буковину» 1:0.

ЗУСТРІЧ З ВОЛОДАРЕМ КУБКА
«Зоря» (21.09.1969)
Учора лідер третьої підгрупи прийняв на стадіоні «Метеор» в черговому матчі на першість країни володаря кубка Радянського Союзу львівські «Карпати». Матч, який транслювався по телебаченню, мали змогу подивитись сотні тисяч любителів футбола. Цікава гра закінчилася з рахунком 2:0 на користь «Дніпра». Голи забили В. Мирошин і А. Біба.

«Днепровская правда» (21.09.1969)
Вчера на днепропетровском стадионе «Метеор» в матче на первенство страны по футболу среди команд класса «А» второй группы встречались лидер третьей подгруппы «Днепр» (Днепропетровск) и обладатель Кубка СССР «Карпаты» (Львов). Интересный матч, который смогли посмотреть также и многочисленные телезрители, закончился со счётом 2:0 в пользу «Днепра».

ВСЕ ПОЗАДУ? ВСЕ — ПОПЕРЕДУ!
«Прапор юності» (23.09.1969)
Тепер уже й «Карпати» — не суперник для «Дніпра»: 20 вересня на стадіоні «Метеор» дніпропетровці позбавили львів’ян останнього шансу, обігравши їх з рахунком 2:0.
Ернест Юст, старший тренер «Карпат»: Ми не втрачали надії на вихід в турнір претендентів досьогодні, все поставивши на дніпропетровську карту.
Після поразки в Запоріжжі провели збори команди, на яких звільнили від обов’язків капітана Кульчицького. Він гірше інших переносить тягар слави, що випав на долю «Карпат» після виграшу Кубка СРСР. Гримає на товаришів на полі, втратив спортивну форму, перестав бути прикладом для інших у ці важкі для колективу дні.
Віддавши багато сил в кубкових поєдинках, «Карпати» і зараз не знають перепочинку, в проміжках між тритуровими циклами проводячи пропущені ігри. Це було однією з помилок, що ми погодились пропускати матчі першості країни. Злет змінився спадом. В семи останніх зустрічах володар Кубка взяв лише 5 очок. Поєдинок з лідером був останнім шансом змобілізувати колектив, повернути йому впевненість, зняти психологічну скутість.
Валерій Лобановський, старший тренер «Дніпра»: Перемога в матчі з «Карпатами» давала можливість розпочати своєчасну підготовку до головних поєдинків сезону — ігор в турнірі претендентів. Хлопці добре це розуміли і вийшли на поле у всеозброєнні.
В такій грі важко показати красивий футбол. Та й не це було нашою метою — ми прагнули перш за все довгим розіграшем м’яча збити атакуючий порив суперника і, заколисавши його, гострими випадами добитись перемоги.
Як і передбачали тренери «Дніпра», гості одразу ж кинулись в атаку. Доки наші розставляли пости в середині поля, вони зуміли двічі небезпечно пробитись на штрафний майданчик. Удар Габовди був неточним, а небезпечний удар Лихачова, який одержав прекрасний пас від Данилюка, Пільгуй зумів парирувати.
Та ось зіткнення суперників відбулось, і починається позиційна боротьба. Львів’яни мають деяку територіальну перевагу. Вони намагаються зламати нашу оборону на лівому фланзі, відрядивши на допомогу Лихачову, окрім Кульчицького, ще й Броварського та Данилюка. Габовда в центрі щомиті готовий прийняти їхні передачі. Але, як не дивно, Пільгуй майже не вступає у гру. М’яч до передньої лінії атакуючих не доходить, а бити здалеку гості теж не мають змоги. Біба, Назаров, Гринько, Мірошин встигають перекрити всі шляхи наступу і завдяки високій технічній підготовці подовгу контролюють м’яч. Коли у захисників львів’ян не витримують нерви і вони кидаються своїм на допомогу, м’яч адресується вперед Лябіку, Пінчуку або Назарову, що тонко відчуває ритм гри.
На 11-й хвилині черговий випад «Дніпра» приносить йому успіх. М’яч, посланий Мірошиним з кутового, влітає в сітку воріт. 1:0.
Тільки на 34-й хвилині «Карпати» одержують першу можливість відігратись. В самому центрі штрафного майданчика хтось з наших захисників несподівано падає на слизькому полі, і Габовда залишається сам на сам з Пільгуєм. Воротар кидається назустріч м’ячеві, а він влучає йому в ноги і відскакує в поле.
Кінцівка тайму проходить з явною перевагою «Дніпра», який примушує володарів Кубка захищатись всією командою.
Після відпочинку тиск на ворота «Карпат» посилюється. На 52-ій хвилині Біба міг збільшити рахунок. Сергєєв довгою передачею вивів його вперед, однак капітан поспішив з ударом.
На 55-ій хвилині арбітр зустрічі, суддя всесоюзної категорії В. Ходін з Мінська за брудну лайку просить залишити поле Лихачова. Львів’яни залишаються вдесятьох. Чергове попередження одержує Кульчицький, який в кінці першого тайму травмував Гринька.
Наші ще деякий час атакують, а потім значну частину тайму катають м’яч побіля центральної лінії. В їх грі з’являється недбалість. На 69-ій хвилині цим міг скористатись найрезультативніший (14 м’ячів) футболіст «Карпат» Данилюк. З лінії воротарського майданчика він послав м’яч над перекладиною.
Зберігши сили, в кінці гри дніпропетровці знову посилюють темп. На 81-й хвилині сильнішим ударом з-за штрафного майданчика Біба забиває другий м’яч, забезпечивши своїй команді перемогу в цьому важливому матчі.
Сто п’ятнадцяту перемогу в класі «А» принесли «Дніпру» Пільгуй, Сергєєв, Саричев, Шпаков, Гребеннік, Гринько (Шнейдерман, 46), Мірошин, Назаров, Лябік, Біба, Пінчук (Романюк, 60) на чолі з В. Лобановським.
Е. Юст: «Дніпро» підрізав нам крила. Мрію про вихід до вищої ліги доведеться відкласти до кращих часів. Тепер «Карпатам» залишається боротись за місце в першому десятку українських команд.
Щиро вітаю мого колишнього одноклубника Валерія Лобановського з щасливим дебютом на тренерській ниві і бажаю вашим хлопцям зробити те, чого не вдалось здійснити нам минулого року — перемогти в турнірі чотирьох.
В. Лобановський: Від 8 жовтня все в нашій підготовці буде підпорядковане боротьбі з іншими претендентами за вихід до вищої ліги. А поки що — відпочинок і випробування молодих футболістів.

Високу технічну і зрілу тактичну підготовку продемонстрували футболісти дніпропетровського «Дніпра» в матчі з володарями Кубка СРСР. В другому таймі вони закрутили на полі справжню карусель, так і не давши змоги суперникам пробитись до своїх воріт.

Владимир Пильгуй покидает поле

Слева направо: Виктор Мирошин, Роман Шнейдерман,
Анатолий Грибенник, Василий Лябик

Щасливі, з букетами квітів залишали вони поле «Метеора», забивши у ворота «Карпат» два «сухі» мячі.

Щасливий і їх наставник Валерій Васильович Лобановський
що вивів «Дніпро» в лідери українських команд
другої групи класу «А».

Фото Ю. Антонця.

П’ЯТІРКИ ЛІДЕРА
«Зоря» (23.09.1969)
Ранньої весни спеціалісти футбола і любителі прогнозів передбачали, що переможцеві третьої підгрупи необхідно буде набрати 58-60 очок для здобуття першості. Таку кількість, а, можливо, і значно більшу в нинішній ситуації може набрати «Дніпро». Та чи потрібні будуть вони йому для утримання лідерства? Тепер уже кожному видно, що «Дніпру» досить набрати в шести іграх, які залишились, три очка і він стане недосяжним для своїх суперників. А може бути й так, що 54-х очок, які вже тепер є у лідера, буде досить для одержання путівки на фінал чотирьох найсильніших.
Такий висновок почав напрошуватися після суботньої перемоги «Дніпра» над володарем кубка Радянського Союзу — «Карпатами». Матч не без підстав вважався центральним в сезоні. Його приїхали подивитись представники найвищих футбольних інстанцій Радянського Союзу і республіки. Незважаючи на дощ, що почався перед грою і весь час супроводжував її, трибуни були переповненими і ніхто їх не залишав до фінального свистка.
До речі, коли вже мова пішла про погоду, то вона точнісінько була такою, як і під час квітневого матчу цих команд, що проходив у Львові. Різниця лише полягала в тому, що тоді йшов мокрий сніг. Але і тоді й тепер перемогли господарі: прагнення «Дніпра» до реваншу справдилося.
Можливо, що звітна гра була не з кращих, які показував у нинішньому сезоні «Дніпро». Та на це є свої підстави: перша з них та, що господарі вже на 11-й хвилині після відмінно поданого В. Мирошиним кутового вийшли вперед; друга — лідерові немає потреби в останніх матчах викладатись на повну силу, бо його чекають важкі випробування у фіналі. І все ж тренери «Дніпра» знайшли за потрібне поставити своїм гравцям по п’ятірці за гру, показану проти «Карпат». Вони цього заслужили, показавши насамперед високі вольові якості, зумівши в моральному відношенні подавити свого суперника. Особливо це стало помітно, коли А. Біба відмінно забив чудовий гол, утвердивши перемогу своєї команди з рахунком 2:0.
Інспектор Федерації футбола СРСР, суддя Всесоюзної категорії П.В. Ширяєв, який приїхав на матч, в розмові з кореспондентом «Зорі» сказав:
— Перший тайм був цікавішим. Гра, щоправда, носила різкий характер, моментами була грубою. Гравці нервували. Загальний настрій був зіпсований нетактовною поведінкою львів’янина Г. Лихачова, якого довелося вигнати з поля за образу арбітра. Щодо суддівства, то його можна оцінити як хороше, впевнене, властиве для мінчанина, судді Всесоюзної категорії В. Ходіна. Поле стадіону «Метеор» відмінне. Вірте мені, що в своїй багаторічній практиці я нічого подібного ще не бачив. Перемога вашої команди цілком закономірна, вона якнайкраще відображає співвідношення сил на полі. «Карпати» дещо розчарували: помітно елементи самовпевненості і зазнайства.
Арбітру матчу В. Ходіну «Дніпро» теж сподобався. Особливо йому запам’ятався своїми діями А. Біба, який вміло диригував грою. Запам’ятався арбітру і воротар В. Пільгуй. Він двічі рятував команду, здавалося, з безнадійного становища.
Тепло прощались глядачі з футболістами «Дніпра», які відправляються після короткої перерви в тривале турне до Миколаєва, Херсона і Одеси.
Результати інших ігор суботнього туру: «Шахтар» «Металіст» 2:0, «Динамо» СКА (О) 3:0, «Авангард» «Суднобудівник» 1:0, СКА (Л) «Локомотив» (X) 1:0, «Металург» «Буковина» 0:1, «Будівельник» «Локомотив» (В) 2:0, «Десна» «Таврія» 2:2, «Автомобіліст» «Кривбас» 1:0, СКА (К) «Зірка» 2:1, «Хімік» «Азовець» — 1:1.
У «Дніпра» — 54 очка, «Автомобіліста» 44, армійців Києва 43, у «Металурга», «Зірки» і «Металіста» — по 41 очку.

На знімку: момент зустрічі «Дніпра» і «Карпат».
Перший гол у ворота гостей.  Фото В. Жука.
(Виктор Мирошин: в тот момент, когда я подавал угловой, Назаров подтолкнул вратаря львовян Турпака и мяч беспрепятственно влетел в сетку – Р.Л.)

ОБЛАДАТЕЛЬ КУБКА ТЕРЯЕТ НАДЕЖДУ
«Днепровская правда» (23.09.1969)
«Днепр» — Пильгуй, Сергеев, Сарычев, Шпаков, Грибенник, Гринько (Шнейдерман, 46), Мирошин, Назаров, Лябик, Биба, Пинчук (Романюк, 69).
«Карпаты» — Турпак, Герег, Поточняк, Данильчук, Сыров, Броварский, Данилюк (Басалик, 71), Покора, Габовда, Кульчицкий, Лихачев.
Голы забили: Мирошин (11), Биба (81).
Несомненно, обладатели Кубка СССР со всей ответственностью отнеслись к этому матчу. Об их стремлении любой ценой вырвать победу у лидера третьей подгруппы и таким образом поправить свое турнирное положение, несколько пошатнувшееся в последнее время, говорил тот факт, что львовяне вышли на игру в своем самом боевом составе, месяц назад обыгравшем в Москве ростовских армейцев. К тому же победа над «Днепром» сулила «Карпатам», в случае, если они смогут сократить разрыв в потерянных очках, надежду попытаться все-таки достать лидера на финишной прямой.
Вполне понятно, что игра началась без взаимной разведки. Соперники не первый год выступают в одной подгруппе и хорошо знают друг друга. Рослые нападающие «Карпат» с первых же минут бросаются в атаку, и вот уже в игру приходится включаться Пильгую. Однако наши земляки перехватывают инициативу и на несколько минут «прижимают» гостей к воротам, обстреливая их со всех возможных дистанций. Защитники «Карпат» нервничают и вскоре, в довольно негрозной ситуации, отправляют мяч на угловой. Подаёт Мирошин. В высоком прыжке Турпак попытался перехватить сильно закрученный мяч, но сумел лишь слегка зацепить его, и тот опустился в сетку ворот. 1:0.
Гости начинают с центра и вновь яростно бросаются в атаку. Однако футболисты «Днепра» играют внимательно, точно и собранно. Переходя время от времени в контратаки, они снова запирают «Карпаты» в их зоне. Отлично проходит по правому краю Сергеев, но в удобной для удара позиции слишком далеко отпускает мяч. На 29 минуте штрафной подает Биба. Он сильно бьет, Турпак ловит мяч, теряет его, но никто не успевает к нему. Увлекшись атаками, хозяева поля неожиданно пропускают к своим воротам Лихачева и Кульчицкого. После несложной комбинации Лихачев бьет по воротам. Пильгуй с трудом, в падении отбивает ногами мяч, и защитники переправляют его в аут. На заполненных до отказа трибунах облегченно вздохнули: ситуация была явно голевая.
Во втором тайме гости предпринимают отчаянные попытки вырвать у лидера хотя бы очко. Стараясь любой ценой внести перелом в игру, они всей командой идут на штурм ворот «Днепра», применяя жесткий прессинг по всему полю и действуя порой с явными нарушениями правил. В один из таких моментов судья вынужден был удалить с поля нападающего «Карпат» Лихачева.
Львовяне продолжали атаковать, однако постепенно инициативой вновь завладели наши земляки. Заключительную точку в матче поставил капитан «Днепра». Получив на правом краю мяч, Биба сильно под острым углом пробил по воротам. Турпак в броске попытался достать мяч, но промахнулся и счет увеличился до 2:0.
Набрав 54 очка, «Днепр» значительно укрепил свое положение в турнирной таблице.
А. БЕРЕГОВОЙ.

На снимке: после удара Бибы.  Фото В. Жука.

НЕ ВСЕ ВІДРАЗУ
«Ленінська молодь» (Львов, 23.09.1969)
Останнім часом багато хто з моїх знайомих замість привітатися, запитує: «Що з «Карпатами»?» Відповісти на це не так просто, хоч дехто схильний пояснювати одним: «Виграли Кубок — і більше грати не бажають». Чи так воно? Думаю, що не так.
Пригадаймо той незабутній день, коли «Карпати», здобувши перемогу над ростовським СКА, стали володарем Кубка країни. Ми говорили тоді: вони звершили подвиг. І це справді був подвиг. Яких титанічних зусиль потребувала ця перемога! Якого напруження волі?
Та швидко минули дні свят. Треба знову братись до гри в чемпіонаті. Перший післякубковий матч із північнодонецьким «Хіміком», за інерцією, виграли доволі переконливо. А потім: безбарвна нічия із хмельницьким «Динамо», програш тернопільському «Авангарду». Як це сталося? Передусім, далося взнаки перенапруження сил. По-друге, недооцінили суперників: аутсайдери — не той подразник, от і не змогли як слід настроїтись на гру. А суперники грали з «Карпатами» завзято: кому не хочеться обіграти володаря Кубка. Крім того, почав діяти хміль слави, різновид так званої «зіркової» хвороби.
Але команда швидко опам’яталась. У матчі із своїми земляками, армійцями, вона грала з повною віддачею сил і не виграла лише тому, що був гідний суперник. Наступив гра — із вінницьким «Локомотивом» — і знову нічия. Але дорікати «Карпатам» немає в чім — вони продемонстрували футбол високого зразка, цілком заслужили перемогу, проте прикра помилка захисників і воротаря нанівець звела їх зусилля. Що ж, футбол є футбол...
Нарешті, у Полтаві проти свого традиційно важкого суперника — «Будівельника» — вони, здавалося, міцно стали на ноги. І на тобі — нищівна поразка в Запоріжжі. На цей раз «Карпати» справді грали безвольно.
Може, це і дало привід декому з працівників телевізійного заводу надіслати на адресу команди телеграму загрозливого тону: мовляв, дивіться... Але думається, автори телеграми погарячились. Та й крім всього, це просто нетактовно.
Отже, матч із «Дніпром» — лідером підгрупи. Що на цей раз покажуть «Карпати»? Овва, знову програш. Але зачекаймо кидати каміння критики на команду. Давайте послухаємо, що розповідають очевидці цього матчу.
Яків Новак, спортивний коментатор дніпропетровської газети «Зоря»: «Карпати» почали гру в блискавичному темпі. Демонструючи прекрасну техніку, вони раз у раз проводять багатоходові комбінації і примушують захист «Дніпра» грати на повну силу. На 4-й хвилині Данилюк проривається до воріт, але б’є понад перекладину. 7-а хвилина. Дотепна комбінація Данилюк — Лихачов, останній сильно б’є, але воротар Пильгуй рятує свої ворота. Господарі лише на одинадцятій хвилині відповіли першою атакою. Мирошин подає кутовий, і м’яч, нікого не торкнувшись, влітає у ворота. Цей прикрий гол на деякий час спантеличив львів’ян. Але незабаром вони знову взяли себе в руки і піддали ворота «Дніпра» справжньому штурму. Габовда, Лихачов, Броварський, Данилюк мають певні можливості для гола. Але що поробиш, не щастить.
І в другому таймі атакують гості. Все йде в них чудово, і лише під самими воротами — помиляються. Хлопці нервують, особливо Лихачов. Суддя змушений вилучити його з поля. І вдесятьох львів’яни володіють ініціативою. Габовда не забиває вірного гола. А за 10 хвилин до фінального свистка Біба доводить рахунок до 2:0».
Тренер «Дніпра» Валерій Лобановський так оцінив гру «Карпат»: «Вони грали змістовно, цікаво. «Карпати» були і залишаються найсильнішою командою підгрупи. Та по всьому видно, що шкутильгає дисципліна на полі, а дехто не зовсім серйозно ставиться до гри».
Думаю, це цілком об’єктивна оцінка. Справді, в команді іноді з’являються такі настрої, що, мовляв, суперник нам не до пари, адже ми володарі Кубка. Це, безперечно, шкодить команді. Але це мине, як минає легка хвороба в здоровому організмі.
Так, у «Карпат» — цілком здоровий організм. І тимчасові невдачі команди не повинні кидати в розпач її прихильників. Що ж, не вдалося «Карпатам» цього року стати переможцем підгрупи. Але не все відразу.
С. ПЛОТКІН.

СЮРПРИЗИ І НЕСПОДІВАНКИ
«Вільна Україна» (Львов, 23.09.1969)
…Невдача знову спіткала наші «Карпати». Телевізійники зазнали поразки від лідера — «Дніпра» (0:2).

ДОИГРЫВАЛИ… ВДЕСЯТЕРОМ

«Комсомольское знамя» (Киев, 23.09.1969)

Интерес к матчу был огромным. Несмотря на обложной дождь, трибуны, вмещающие 33 тысячи зрителей, вынуждены были потесниться ещё на 10 тысяч дополнительных мест. Лидер розыгрыша — «Днепр» принимал обладателей Кубка страны.

Итак, погода вначале, казалось, была более удобной для львовян. Они без разведки бросились в атаку, сосредоточив основную ударную силу на Данилюке, Габовде, Лихачёве. Уже на третьей минуте комбинация, проведенная Габовдой и Лихачёвым, едва не завершилась голом в ворота хозяев. Но голкипер «Днепра» Пильгуй сыграл в этом эпизоде блестяще.

В основном же борьба в эти минуты шла в центре поля. Обе команды с трудом проходили в глубь штрафной площади. В те же моменты, когда им это удавалось сделать, позиции у тех и других ворот выглядели довольно грозными. Если считать количество ударов, преимущество следует отдать гостям. Однако Пильгуй был на высоте. Был даже случай, когда он ногой выбил мяч, летевший в ворота после удара Лихачёва.

Итак, первый тайм прошёл всё же с заметным преимуществом гостей. Даже гол, забитый на 11-й минуте Мирошиным, не изменил общей картины. Правда, об этом голе надо рассказать несколько подробнее. С тех пор, как Лобановский расстался с полем, мы потеряли вкус к его знаменитым угловым ударам. В этот раз Мирошин, забив мяч в ворота именно с угловой отметки, доказал, что является достойным преемником своего тренера.

После перерыва картина резко изменилась. Днепропетровские футболисты заставили защитников гостей поработать, что называется, в поте лица. Тон задал капитан команды хозяев поля Биба.

Вот в этот-то момент не выдержали нервы у Лихачёва, которого арбитр встречи В. Ходин на 54-й минуте вынужден был за пререкания удалить с поля. Вспылив, львовский футболист здорово подвёл свою команду: счёт был 0:1, и вся борьба — впереди.

Как ни странно, «Днепр» будто и не думал использовать полученную фору. Нападающие хозяев поля отошли к центру, иными словами, команда Лобановского решила не рисковать, сохранив победный счёт. Чрезмерное спокойствие лидера чуть было не стоило ему гола. На 69-й минуте Данилюк вывел на удар Данильчука, но мяч прошёл над самой перекладиной.

Контратакующие действия «Карпат» насторожили хозяев. Они заиграли собраннее, активнее, несколько раз могли увеличить счёт, но Турпак был внимателен. И всё же на 81-й минуте «Днепр» добивается успеха. Точку поставил Биба. Метров с 35 он пробил сильно и неожиданно.

В. АСАЕВ.

мастер спорта.

Остальные матчи принесли такие результаты: «Шахтёр» (Кадиевка) — «Металлист» (Харьков) — 2:0, «Динамо» (Хмельницкий) — СКА (Одесса) — 3:0, «Авангард» (Тернополь) — «Судостроитель» (Николаев) — 1:0, СКА (Львов) — «Локомотив» (Херсон) — 1:0, «Металлург» (Запорожье) — «Буковина» (Черновцы) — 0:1, «Строитель» (Полтава) — «Локомотив» (Винница) — 2:0, «Десна» (Чернигов) — «Таврия» (Симферополь) — 2:2, «Автомобилист» (Житомир) — «Кривбасс» (Кривой Рог) — 1:0, СКА (Киев) — «Звезда» (Кировоград) — 2:1, «Химик» (Северодонецк) — «Азовец» (Жданов) — 1:1.

ПОТУЖНИЙ ФІНІШ КОМАНДИ ЛОБАНОВСЬКОГО

«Молодь України» (Киев, 23.09.1969)

1963 роком започатковані змагання другої групи класу «А», але ще жодного разу лідер змагань не фінішував з таким дивовижним відривом від своїх найближчих суперників, як нинішньої осені дніпропетровський «Дніпро». На десять очок випереджають вихованці Валерія Лобановського житомирського «Автомобіліста» за шість турів до завершення турніру. Досить дніпропетровцям набрати ще три очка, щоб бути недосяжними при будь-яких поворотах футбольної фортуни. Цілком можливо, що вистачить і набраних 54 очок. Втім, це було відомо ще раніше і спеціалістам, і палким прихильникам «Дніпра», і навіть людям, далеким від футбола: занадто великий запас міцності мали футболісти Дніпропетровська.

Дехто з футбольних оглядачів навіть радив дніпропетровцям дати відпочинок провідним футболістам і зайнятись детальним вивченням майбутніх суперників по фінальній пульці. Звичайно, і суперників знати потрібно, та й перепочинок не завадить, але основне, на нашу думку, це зберегти до фінальних ігор бойовий запал команди, її добру спортивну форму. Саме так і робить лідер українського другого ешелону. В черговому турі він знову порадував своїх земляків впевненим виграшем у володаря Кубка Радянського Союзу львівських «Карпат» — 2:0. Доречно нагадати, що саме львів’яни завдали у першому колі відчутної поразки дніпропетровцям — 6:1, після якої позиції сьогоднішнього безсумнівного лідера серйозно захиталися. Але вихованці Валерія Лобановського переконливо довели, що вони не тільки майстерні, а й вольові футболісти.

Любителям футбола, мабуть, цікаво буде дізнатися, з якими суперниками доведеться боротися кращому українському колективові другої групи класу «А» у фіналі. У четвертій підгрупі найкращі шанси у досвідченого «Жальгіріса» з Вільнюса, турнірна доля якого багато в чому схожа на долю «Дніпра», тбіліського «Локомотива», в якому лінію нападу очолює колишній гравець тбіліського «Динамо» Хуцішвілі, та карагандинського «Шахтаря», гру якого ми з вами бачили кілька місяців тому, коли гірники у кубковому матчі зустрічалися з чемпіоном країни — динамівцями Києва. У першій підгрупі спір ведуть двоє — молодий колектив орджонікідзевського «Спартака» і досвідчене ленінградське «Динамо», яке вже давно прагне повернутися у вишу лігу радянського футбола. І, нарешті, в другій підгрупі тон задають армійці Хабаровська та куйбишевський «Металург», де нині свою другу спортивну молодість переживає колишній нападаючий «Крил Рад» Юрій Кикін.

Якщо в турнірі українських команд питання про переможця практично вирішене, то за наступні місця йде гостра боротьба. Адже тільки кращі колективи виступатимуть наступного року у другій групі класу «А». Боротьба іде за кожне очко, кожен забитий м’яч. Важливі перемоги здобули у черговому турі київські армійці над кіровоградською «Зіркою» — 2:1, житомирський «Автомобіліст» над «Кривбасом» — 1:0. З інших результатів слід відзначити успішний виступ у Запоріжжі «Буковини», яка завдала поразки місцевим металургам — 1:0, та чергову перемогу львівських армійців. На цей раз вони взяли гору над херсонським «Локомотивом», який, відрядивши до Москви воротаря Мілєса і півзахисника Деркача, явно забуксував у другому колі.

Результати інших матчів: «Шахтар» (Кадіївка) — «Металіст» (Харків) — 2:0, «Динамо» (Хмельницький) — СКА (Одеса) — 3:0, «Авангард» (Тернопіль) — «Суднобудівник» (Миколаїв) — 1:0, «Будівельник» (Полтава) — «Локомотив» (Вінниця) — 2:0.

П. ГОРІЛИЙ.

МОЖНА ПОЗДОРОВЛЯТИ «ДНІПРО»

«Робітнича газета» (Киев, 24.09.1969)

«Поздоровляти «Дніпро» з перемогою в підгрупі, мабуть, ще рано», — скаже обережний болільник. Справді, до кінця попередніх ігор футболістам Дніпропетровська лишається провести шість матчів (з них три на рідному стадіоні). Але з 12 можливих очок, для того, щоб потрапити в «зону недосяжності», «Дніпру» досить набрати 3 (!) очка. Лише чудо може перешкодити вихованцям Валерія Лобановського успішно перейти проміжний фініш і опинитися у фінальній пульці. Але, враховуючи рівний виступ дніпропетровців у цьому сезоні, гадаємо, що нам не доведеться стати свідками якихось футбольних чудес.

У матчах, що лишилися, маючи солідний запас міцності, наставники «Дніпра» можуть собі дозволити різного роду експерименти, тренерські пошуки для кращої підготовки до фінальних баталій.

У минулому турі лідер приймав на своєму полі володаря Кубка країни — львівські «Карпати». Футболісти Дніпропетровська забили у ворота гостей два «сухих» м’ячі.

Б. ЗАРИЦЬКИЙ.

ДО ФІНІШУ — РУКОЮ ПОДАТИ

«Радянська Україна» (Киев, 24.09.1969)

Матчі 36-го туру українських команд другої групи класу «А» коментує капітан «Дніпра», заслужений майстер спорту А. Біба:

— Осінь — пора підсумків на футбольних полях. Тепер, уже після того, як нам удалось взяти реванш у «Карпат», вважаю, ніхто не перешкодить нашій команді здобути путівку до «турніру претендентів». Теоретично «Дніпру» досить набрати три очка в шести заключних матчах. Та для нас фініш стане тільки проміжним. І все почнеться знову: тривоги й надії. Те, що не вдалось торік «Карпатам» і «Суднобудівникові», випадає зробити нам.

Ще недавно перемога в третій підгрупі здавалась найважливішим завданням. За загальним визнанням, половина її учасників гідна виступати в «турнірі претендентів». Десь у глибині душі таїться: щонайважче позаду, але я відчуваю, що найважче — все-таки попереду.

Матч з «Карпатами» мав для нас значення престижу. Весною у Львові вони нас сильно потріпали, а приїхали до Дніпропетровська володарями Кубка СРСР. Так, мої молоді партнери мали перед собою подвійного збудника. А я не пізнавав львівську команду. Щось надломилось в її здоровому організмі. Звичайно, в деталях мені важко було вловити, що саме. Але я відчув: їх не об’єднує той бойовий запал, з яким вони виходили на фінальну кубкову зустріч. А грати у футбол «Карпати» вміють! Іншим би так!

Надзвичайно активно проводять останні ігри команди другого десятка, особливо ті, які замикають таблицю. Це зрозуміла річ — їм до фінішу подати рукою, і нікого не приваблює перспектива лишитись на останніх сходинках.

Наводимо результати останніх ігор:

«Шахтар» (Кадіївка) — «Металіст» (Харків) — 2:0, «Динамо» (Хмельницький) — СКА (Одеса) — 3:0, «Авангард» (Тернопіль) — «Суднобудівник» (Миколаїв) — 1:0, СКА (Львів) — «Локомотив» (Херсон) — 1:0, «Металург» (Запоріжжя) — «Буковина» (Чернівці) — 0:1, «Будівельник» (Полтава) — «Локомотив» (Вінниця) — 2:0, «Десна» (Чернігів) — «Таврія» (Сімферополь) — 2:2, «Автомобіліст» (Житомир) — «Кривбас» (Кривий Ріг) — 1:0, СКА (Київ) — «Зірка» (Кіровоград) — 2:1, «Хімік» (Сєверодонецьк) — «Азовець» (Жданов) — 1:1, «Дніпро» (Дніпропетровськ) — «Карпати» (Львів) — 2:0.

ПОПЕРЕДУ ПРОГРАМА-МАКСИМУМ
«Спортивна газета» (Киев, 11.10.1969)

Удар... І воротар безсилий парирувати м’яч. На фото ми не бачимо «влучного стрільця». Ним був капітан «Дніпра» заслужений майстер спорту Андрій Біба.  Фото В. Жука.