21 апреля 1963 года. Воскресенье
Чемпионат СССР. 2-я группа класса "А". 1-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) – «Жальгирис» (Вильнюс) – 3:1

«Днепр» (Днепропетровск) «Жальгирис» (Вильнюс) 3:1 (3:0).

21 апреля 1963 (воскресенье). 15:00. Днепропетровск. Стадион «Металлург». 30000 зрителей. Ясно. Безветренно. 18 градусов.

Судьи: В. Барашков (Москва), Г. Тихомиров, В. Коваленко (оба — Московская область).

«Днепр» (футболки синие с белой диагональной полосой, трусы белые, гетры синие с белой полосой): 1 Шпак – 3 Дановский (к) – 2 Канафоцкий, 6 Ануфриенко, Романов – 5 Фефлов, 9 Ступакевич Черёмушкин (Юлыгин, 76), 7 Нестеров, 10 Катков, 11 Суковицын.

Запасные: Звёздкин, Лапшин.

Старший тренер – А. Зубрицкий.

«Жальгирис» (футболки белые с зелёной продольной полосой, трусы белые, гетры зелёные): М. Авербух, В. Житкус, А. Жилинскас, А. Куликаускас (к), С. Рамялис, Р. Лещинскас, П. Егоров (Л. Жукаускас, 70), Р. Юшка, П. Глодянис, А. Восилюс, Р. Билюнас.

Запасные: И. Чеботарюнас, Ч. Казимирас, Г. Маркявичюс.

Старший тренер – С. Холодков. – составы из протокола матча.

Голы: 1:0 Ступакевич (17, гп Ануфриенко),  2:0 Фефлов (25, гп Суковицын), 3:0 Катков (37, гп Фефлов), 3:1 Восилюс (66).

Первый матч «Днепра» во 2-й группе класса «А» (аналог нынешней первой лиги)

РАХУНОК ВІДКРИТО

«Зоря» (23.04.1963)

Дніпропетровці не пам’ятають випадку, щоб не вдалося дістати квитка на футбольний матч. А минулої неділі саме так і трапилося. Інтерес до відкриття футбольного сезону був дуже великим.

Перед початком гри відбувся парад спортсменів. На чолі колони йшли найстаріші футболісти міста, а за ними крокували юні спортсмени — зміна майстрам шкіряного м’яча. Учасників параду вітав голова обласної ради Союзу спортивних товариств і організацій М. М. Бака.

А потім почалося захоплююче змагання футболістів «Дніпра» і їх суперників — литовських спортсменів товариства «Жальгирис».

Команди вийшли на поле в такому складі:

«Дніпро»: Шпак, Конафоцький, Дановський, Романов, Фефлов, Ануфрієнко, Нестеров, Черемушкін, Ступакевич, Катков, Суковіцин.

«Жальгирис»: Авербух, Жіткус, Жілінскас, Кулікаускас, Рамяліс, Лещінскас, Єгоров, Юшка, Гладяніс, Восілус, Білюнас.

Свисток судді всесоюзної категорії В. Барашкова, і м’яч в грі. Право першого удару надається ветерану українського футбола, колишньому гравцеві збірних Радянського Союзу і України нашому земляку майстру спорта Петру Лайку.

Вже на перших хвилинах гості створюють кілька небезпечних моментів біля воріт «Дніпра», будуючи в основному свої атаки через правий фланг. Але так триває недовго, ініціативу захоплюють господарі поля і не випускають її до кінця тайму. Раз у раз то Черемушкін, то Фефлов зав’язують цікаві комбінації, і гол почав назрівати. Та розв’язка наступила лише на 17 хвилині, коли Ануфрієнко, пройшовши з м’ячем через центральну зону, дав можливість Ступакевичу з ходу забити сильним і красивим ударом м’яч у верхній кут. Активно діє ліве крило «Дніпра», де Катков і Суковіцин рвуться весь час до воріт.

Йшла 25 хвилина, коли Фефлов скориставшись з кутового удару, поданого зліва, забив другий м’яч у ворота «Жальгириса». Ігрова і територіальна перевага наших футболістів відчувається все більше і більше. І, нарешті на 37 хвилині після удару Каткова м’яч потрапив у бокову перекладину і рикошетом влетів третій раз у ворота гостей.

Можна було сподіватися, що після відпочинку футболісти «Дніпра» розвинуть свій успіх. Але в їх діях відчувалась якась зайва самовпевненість. Необачливо грали захисники, за що гості не затримались їх суворо покарати. Скориставшись з непогодженості в діях між Шпаком і Конафоцьким, Восилус відквитав один гол. Потім він же не потрапив м’ячем у пусті ворота, а Юшка з кількох метрів теж пробив мимо. Як дорого можна було заплатити за безтурботність.

Хвилин за 25 до фінального свистка тренери роблять заміну. На поле замість Черемушкіна виходить Юлигін, а у гостей замість Єгорова Жукаускас, але гра вже зроблена і накал боротьби поступово починає затихати, змагання переходить у спокійне русло.

Тридцять тисяч глядачів, які зібрались на стадіоні, дістали моральне задоволення. Справа не лише в тому, що «Дніпро» переміг з переконливим рахунком 3:1. Любителі футбола були свідками цікавої гри. Дебютант класу «А» порадував своїх прихильників.

Цього ж дня відбулись змагання ще в семи містах Радянського Союзу. Ось їх результати: з однаковим рахунком 1:0 «Чорноморець» переміг челябінського «Локомотива», «Карпати» — залізничників Гомеля, «Трудові резерви» — «Волгу», «Алга» — «Шахтаря». Зазнав поразки запорізький «Металург» з рахунком 1:2 від «Даугави». З рахунком 2:1 «Шинник» переміг «Трактора», а в зустрічі «Кубань» — «Труд» рахунка не було відкрито.

На фото: момент, коли було забито другий гол у ворота гостей.

І. Фефлов у високому стрибку перехоплює м’яч,

поданий з кутового удару.  Фото В. Шульгіна.

ХОРОШЕЕ НАЧАЛО

«Днепровская правда» (23.04.1963)

В минувшее воскресенье на стадионе «Металлург» состоялось торжественное открытие летнего спортивного сезона и первое боевое крещение нашей футбольной команды класса «А» — «Днепр», встретившейся с вильнюсским «Жальгирисом».

С первых же минут игра принимает острый, напряжённый характер. Создаются опасные положения у обоих ворот. Однако первые 15 минут не приносят результата ни одной из команд.

На 16 минуте нападающий «Днепра» В. Ануфриенко завязывает интересную комбинацию, мяч попадает к Б. Ступакевичу, и тот неотразимым ударом посылает его в верхний левый угол ворот соперников. Гости бросаются в ответную атаку, но бьют издалека и их удары не достигают цели.

В середине первого тайма следует угловой удар у ворот команды «Жальгирис». С подачи по воротам гостей бьёт И. Фефлов. Мяч влетает в ворота команды «Жальгирис».

Эффектный третий гол в ворота гостей забил С. Катков с подачи того же И. Фефлова. Мяч ударился о боковую штангу и рикошетом влетел в сетку.

После перерыва футболисты «Жальгириса», воспользовавшись ошибкой нашего защитника Р. Канафоцкого, отыгрывают один мяч. С хорошим счётом 3:1 команда «Днепр» выиграла свою первую встречу.

Впереди, 27 апреля, встреча с более грозным противником — футболистами рижской «Даугавы», которые в воскресенье выиграли у наших соседей — запорожцев первую встречу со счётом 2:1.

АТАКУЄ «ДНІПРО»

«Спортивна газета» (Киев, 23.04.1963)

Стартовий удар по м’ячу зробив у цій зустрічі відомий в свій час футболіст, гравець київського «Динамо» Петро Лайко. І ніби приймаючи естафету з рук представника старшого покоління, молодь «Дніпра» відразу розпочала штурм воріт «Жальгіріса». З повним навантаженням працює воротар литовських футболістів Авербух. Тільки завдяки його високій техніці гостям вдалося втримати нульовий рахунок протягом 15 хвилин; та на 16-й їх спіткала невдача. Удар півзахисника Ступакевича з центральної зони виявився невідпорним, і на табло з’явилися цифри «1:0» на користь «Дніпра».

Автором другого голу, забитого трохи згодом, став вихованець дніпропетровської футбольної школи Ігор Фефлов. І після цього порив господарів поля не вщух. Обидві команди намагаються грати за системою 1+4+2+4, але почерк у них різний. Якщо у «Жальгіріса» бразільський варіант застосовується невпевнено і епізодично, то у «Дніпра» він виглядає грізно, має атакуючий характер.

На 37-й хвилині новий успіх дніпропетровців. Простріл справа чітко підправив лівий півсередній Катков. З рахунком 3:0 на користь «Дніпра» команди ідуть на відпочинок.

В другому таймі господарі поля, вважаючи, що гра вже зроблена, намагалися збити темп, зробити гру більш спокійною. Але ця зміна виявилася на користь противника. Добившись територіальної переваги, литовці використовували кожну найменшу можливість для взяття воріт. Після грубої помилки захисника Конофацького (знущання над прізвищем Романа Андрійовича Канафоцького було недоброю традицією журналістів протягом усієї його футбольної кар’єри – Р.Л.) їм і вдається «розмочити» рахунок. Були у «Жальгіріса» ще вигідні моменти, хороші шанси, але все обійшлося добре. Дебютанти класу «А» виграли у свого більш досвідченого суперника з досить переконливим рахунком – 3:1.

А. ПІВНЕНКО.

«ДНЕПР» «ЖАЛЬГИРИС» 3:1

«Советский спорт» (Москва, 23.04.1963)

Вскоре после начала игры хозяева поля полностью и надолго завладели инициативой. Три гола, забитые ими до перерыва, не оставляли сомнения в исходе матча. Второй тайм оказался совсем непохожим на первый. Футболисты «Днепра» слишком рано вложили в ножны оружие и чуть было не поплатились за это.

Инициатива целиком перешла к вильнюсцам. Будь форварды «Жальгириса» расторопнее, они могли бы наказать днепропетровцев. Но сделали они это лишь раз, когда Восилюс сумел воспользоваться несогласованностью в действиях Шпака и Конафотского. Затем тот же Восилюс умудрился не попасть в пустые ворота. С близкого расстояния пробил мимо и Юшка.

Я. НОВАК.

ХОРОШИЙ ФУТБОЛ ДЕБЮТАНТА

«Прапор юності» (24.04.1963)

На Центральному стадіоні в Дніпропетровську 21 квітня 1963 року вперше за всю історію дніпропетровського футбола піднято прапор першості Радянського Союзу для команд майстрів класу «А». Урочистим парадом пройшли повз трибуни футбольні команди Дніпропетровська, щоб вітати на старті ХХV ювілейного чемпіонату країни першу ластівку класу «А» в місті — «Дніпро» і її суперників в цьому матчі «Жальгіріс» з Вільнюса.

Право першого удару по м’ячу було надане ветерану нашого футбола, в довоєнні роки члену збірної команди України Петру Лайку. Його вихід на футбольне поле був символічним. Команда дніпропетровського «Динамо», за яку виступав Петро Лайко, рідко коли залишала поле переможеною... Увівши м’яч у гру, Лайко передав «Дніпру» символічну естафету футбольної слави нашого міста.

Дебютанти класу «А» одразу починають атаку воріт старожилів вищої ліги. «Жальгіріс» в обороні, «Жальгіріс» лише зрідка контратакує правим крилом. А господарі поля ведуть боротьбу на штрафному майданчику гостей, часто міняються місцями, деморалізуючи захист. Вже на третій хвилині правий півсередній «Дніпра» A. Черьомушкін виводить на зручне для удару місце Ю. Нестерова, але м’яч іде на вільний. На слідуючій хвилині він же не використовує ще однієї можливості взяти ворота.

І ось 16 хвилина. На межі штрафного одержує м’яч Б. Ступакевич і одразу сильно б’є. Взяти м’яч було неможливо. Він влетів у верхній кут воріт, у саму «дев’ятку».

Атаки «Дніпра» наростають.

25-та хвилина. Кутовий подає Суковіцин. Всюди встигаючий І. Фєфлов з льоту б’є по воротах. М. Авербух випускає м’яч, Фєфлов «вносить» його в сітку — 2:0.

Гості явно розгублені.

37-ма хвилина. Фєфлов проходить правим краєм. Різкий пас в центр, відкритий Катков, удар, штанга, сітка. Авербух лише проводжає м’яч очима. 3:0. Це вже перемога.

Після відпочинку «Дніпро» ще деякий час грає агресивно. Та видно, що інтерес до гри наші футболісти поступово втрачають. Болільники одержують можливість познайомитись змістовніше з грою захисту «Дніпра». Відверто кажучи, напад «Жальгіріса» далекий від хорошої форми. І все ж наші захисники часто допускають помилки, а то й просто грають недбало. Часто програє єдиноборство М. Романов, і В. Ануфрієнко (він у другій половині матчу показав відмінну гру) змушений весь час підстраховувати його. Непогане враження залишив Р. Конофоцький, але його необережність на 64 хвилині дозволила центральному нападаючому «Жальгіріса» А. Восилюсу «розмочити» рахунок.

Взагалі, напад «Дніпра», за винятком Ю. Нестерова, показав значно змістовнішу гру, ніж захист. Найкраще зіграли у цьому матчі півзахисники.

Перемога «Дніпра» була закономірною. Ми побачили хороший футбол.

А. БОРИСЕНКО.

Фото Б. Умбраса.

Ось він, перший гол у ворота «Жальгіріса».

Фото В. Шульгіна.

ЗРИТЕЛЬ ЖДЁТ АТАКИ

«Футбол» №19 (Москва, 12.05.1963)

Один против пятерых. Полузащитник «Днепра» И. Фефлов

нашёл брешь в обороне команды «Жальгирис» и сильно пробил. Мяч оказался в сетке.  Фото В. Шульгина.