21 мая 1970 года. Четверг
Чемпионат СССР. Первая лига. 9-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) — «Жальгирис» (Вильнюс) – 3:1

«Днепр» (Днепропетровск) — «Жальгирис» (Вильнюс) — 3:1 (1:1).
21 мая 1970 (четверг). 19:30 (в программке матча – 19:00). Днепропетровск. Стадион «Метеор». 35000 зрителей. Ясно. 20 градусов.
Судьи: В. Бабушкин, А. Мартынов, А. Евграфов (все – Москва).
«Днепр» (футболки красные, трусы белые, гетры белые с красной полосой): 1 Семёнов – 3 Найда – 2 Сергеев, 4 Шпаков, 5 Цунин – 6 Гринько (к), 7 Шнейдерман (Федоренко, 80), 9 Назаров (16 Соколов, 46), 10 Мирошин – 8 Пинчук, 11 Романюк (Торопов, 78).
Запасные: Собецкий, Кржечевский.
«Жальгирис» (футболки бело-зелёные, трусы белые, гетры тёмные): В. Катейва, К. Бирета, К. Латожа, А. Жилинскас, С. Рамялис (к), В. Бривинскас, А. Бинкаускас (Л. Жукаускас, 67), Ю. Юргелевич (А. Вайткус, 75), В. Лидека, Б. Зелькявичюс, Р. Юшка.
Запасные: А. Зеленкявичюс, Э. Ляуданскас, Р. Билюнас.
Старший тренер – А. Восилюс. – составы из протокола матча.
Голы: 0:1 Юшка (33), 1:1 Романюк (45), 2:1 Соколов (50, гп Мирошин), 3:1 Романюк (68, гп Пинчук).

«Днепр» перед началом матча. Слева направо стоят:
Анатолий Гринько, Алексей Семёнов, Виктор Мирошин,
Роман Шнейдерман, Владимир Сергеев, Виктор Назаров,
Николай Пинчук, Виктор Романюк, Пётр Найда, Александр Шпаков.
На фото отсутствует Пётр Цунин.

Фотография из архива Виктора Мирошина

НА ПЕРШІСТЬ КРАЇНИ
«Зоря» (22.05.1970)
Учора в черговому матчі на першість країни футболісти «Дніпра» на стадіоні «Метеор» приймали команду «Жальгіріс» з м. Вільнюса. Обидва колективи прийшли до цієї зустрічі без поразок. Поєдинок закінчився з рахунком 3:1 на користь «Дніпра».

НЕПЕРЕМОЖЕНИЙ – «ДНІПРО»
«Прапор юності» (23.05.1970)
21 травня 1970 року надовго запамятається любителям футбола в Дніпропетровську і Вільнюсі. Так само, як і 31 жовтня 1969 року. Тоді «Дніпро» в першій зустрічі турніру претендентів у Сімферополі виграв у «Жальгіріса» з рахунком 1:0. Позавчора на стадіоні «Метеор» в одному з центральних матчів сезону «Дніпро» переміг литовських спортсменів більш переконливо — 3:1.
Зустрічались дві з трьох команд першої групи класу «А», які не зазнали ще жодної поразки.
— Що ви сказали хлопцям перед матчем?
В. Лобановський, начальник «Дніпра»:
— Непереможний «Жальгіріс» повинен бути переможений. Рухайтесь. В русі — наша перевага.
Ю. Семашка, тренер «Жальгіріса»:
— Попередні ігри показали, що ми вміємо холоднокровно захищатись і різко контратакувати. Однак сьогодні наші футболісти не приховували, що побоюються зустрічі. Будьте мужчинами. Не ризикуйте. Грайте напевне. Це були останні слова, сказані перед виходом на поле.
«Жальгіріс» не ризикував. Без потреби він не йшов у відкрите поле, виставивши там лише двох дозорців і наказавши їм не привертати до себе пильної уваги суперника. Юшка і Юргелявічус тривалий час займали активну позицію, однак вперед не йшли. Вичікували. Решта команди захищалась.
Литовці сподівались зробити гру на своїй половині поля, «Дніпро» шукав перемоги біля воріт суперника. Широкий маневр по фронту нападаючих і півзахисників з одночасним тиском на центральній ділянці загрозливі, однак «Жальгіріс» вміє захищатись. Ніхто нікого не тримає персонально. Активний зонний захист допомагає зберігати сили, не гасати без потреби за суперником. На всіх небезпечних напрямках дніпропетровців зустрічає по двоє вільнюсців. Зовні нерухливий Латожа завжди встигає закрити «провали».
І все ж...
На 3-ій хвилині Романюк зліва посилає м’яч до воріт. Пінчук кидається на удар і, здається, — гол. Катейва випереджає його.
На 10-ій Гринько праворуч від одинадцятиметрової позначки залишається один і одержує чіткий пас, але несподіваний. Удару немає.
На 31-ій хвилині Катейва у високому стрибку помилився, після подачі Шпакова з правого флангу, м’яч знову у Гринька, він прямо проти воріт. Спроба перекинути м’яч через захисника невдала.
Ви помітили: вже й Шпаков ходить вперед, а Сергєєв ще частіше.
Ті, що чекали, дочекались. Передача через усе поле на лівий фланг Юшці, непогодженість у діях Сергєєва і Семенова, нерішучість воротаря у прийомі м’яча — і «Дніпро» на 33-ій хвилині розпочинає з центра — 0:1.
П’ять-вісім хвилин господарі не можуть знайти себе. Потому знову беруться розхитувати захист суперника. А в цей час — нова неприємність. Юргелявічус проскочив вперед на місці лівого півсереднього. Один проти Семенова. Той не роздумував, кинувся навстріч. Це врятувало «Дніпро». Примусило діяти енергійніше. Штрафний на останніх секундах тайму. Мірошин навішує на ближню штангу. Пінчук головою перекидає м’яч далі і Романюк головою ж опускає його в нижній кут. Катейва дістав його вже в воротах — 1:1.
— Про що ви говорили з командою в перерві?
Лобановський: — Найтяжче позаду. Додайте в темпі, і «Жальгіріс» не витримає. Він грає з останніх сил.
Семашка: — Те, чого ми боялись, сталося. Напередодні спеціально розглядали кінострічку з голом, забитим Романюком в Сімферополі, а пропустили такий самісінький. І все ж для нас не все було втрачено. Частіше контратакуйте, перевірте Семенова, — пропонував я.
Гостям майже не вдалось контратакувати. Вже на 50-ій хвилині Мірошин зліва послав м’яч на ближній кут воротарського майданчика, Соколов стрімко вийшов вперед, не дав м’ячеві торкнутись землі і перекинув його в дальній кут. 2:1.
Наступні десять хвилин стадіон не змовкав. Небезпечні удари, кожен з яких міг принести новий гол, слідували один за одним. Стопроцентну можливість втратив на 55-ій хвилині Пінчук. Ніхто не заважав йому бити, а м’яч він послав прямо на воротаря. Чудово зіграв весь матч, а в ці хвилини особливо, Романюк.
Невеликий перепочинок — і наші знову в атаці. На 68-ій хвилині Пінчук на правому фланзі обіграв Латожу і вистрілив вздовж воріт. Романюк у стрибку головою послав м’яч у сітку — 3:1. Перемога! «Жальгіріс» втратив всілякий інтерес до гри і просто відбивався.
— Що ви сказали хлопцям після гри?
Лобановський: — Молодці! Взяли неприступну фортецю. Нехай це надихає вас у важких червневих іграх.
Семашка: — «Дніпро» виявився сильнішим сьогодні. Він грає у сучасний футбол, він не має стоячих футболістів, але вдома не стоятимемо і ми.
Команди вели боротьбу у цьому матчі в таких складах: «Дніпро» — Семенов, Сергєєв, Найда, Шпаков, Цунін, Гринько, Шнейдерман (Федоренко, 80), Пінчук, Назаров (Соколов, 46), Мірошин, Романюк (Торопов, 78); «Жальгіріс» — Катейва, Бірета, Латожа, Жилінскас, Рамяліс, Бривінскас, Бінкаускас (Жукаускас, 67), Юргелявічус (Вайткус, 75), Лідека, Зелькявічус, Юшка.
Три переконливих травневих перемоги на «Метеорі» вивели дніпропетровців на перше місце в підгрупі. Недосяжних, здавалося б, куйбишевців обійдено! Непереможеним залишається тільки «Дніпро».

На знімку: після удару Романюка воротар «Жальгіріса» Катейва дістає м’яч уже в сітці воріт.  Фото Г. Пазенка.

«ДНІПРО» – ЛІДЕР
«Зоря» (23.05.1970)

Зустрічалися суперники, які пройшли вісім турів без поразок. Таку коротку передмову можна зробити до позавчорашньої зустрічі «Дніпра» і вільнюського «Жальгіріса». До того ж можна було чекати, що литовські футболісти прагнутимуть до реваншу за минулорічну поразку від «Дніпра» у фіналі чотирьох, яка позбавила їх права на вихід до вищої ліги.
Матч був цікавим і виявився врожайним на голи. Та коли проаналізувати його, то варто сказати, що гості тяжко розплатилися за обрану ними оборонну тактику. Головні сили «Жальгіріс» зосередив в обороні, дбаючи в основному про недоторканність своїх воріт. Попереду залишалось лише два форварди, але їм м’ячі адресувалися дуже рідко. Семенову в першому таймі довелося спостерігати за ходом подій, які розвивалися на протилежному кінці поля. Однак, як часто буває в таких випадках, м’яч вперше побував у сітці воріт «Дніпра», коли швидкий форвард гостей Р. Юшка, скориставшись необачливістю воротаря і захисників, безперешкодно послав м’яч в сітку.
В той же час, атакуючи протягом всього першого тайму і створивши немало гольових ситуацій, господарі зуміли відігратися лише на останній його хвилині. Трапилось це так. Романюк після вільного удару вийшов переможцем в боротьбі з високими захисниками «Жальгіріса» і головою спрямував м’яч в сітку. Забігаючи наперед, слід нагадати, що й третій гол цей же форвард теж забив головою після відмінного прострілу, зробленого М. Пінчуком.
У другому таймі ініціативою продовжував володіти «Дніпро». С. Соколов, який вийшов на поле, вніс певне пожвавлення на передній лінії. Він став автором другого гола, коли, піймавши м’яч в польоті, без затримки з ходу переправив його повз воротаря, який кинувся йому назустріч.
Програючи (1:3), гості, нарешті, відважилися кинути вперед значні сили. Та тут виявилося, що вони значно поступаються господарям в швидкості. Розрізнені атаки «Жальгіріса» тушилися на самому початку їх виникнення. В той же час захист гостей, не витримавши бурхливого натиску, поступово почав розвалюватись. І лише воротар не розгубився, врятувавши свою команду від ще кількох неминучих голів.
Тепер «Дніпро» став одноосібним лідером в першій групі, залишаючись до того ж єдиною командою, яка не має поразок. Нашим футболістам доведеться відстоювати своє лідерство в подальшій боротьбі на чужих полях майже протягом всього червня. Завдання не з легких, але під силу колективу, який у матчі проти досвідченого противника показав себе з найкращого боку.
Склад команди «Дніпро»: Семенов, Сергєєв, Найда, Шпаков, Цунін, Гринько, Шнейдерман (Федоренко, 80), Пінчук, Назаров (Соколов, 46), Мірошин, Романюк (Торопов, 78).
Інші результати позавчорашнього туру: «Будівельник» — «Динамо» — 2:1, «Памір» — «Рубін» — 0:1, «Алга» — «Уралмаш» — 0:2, «Карпати» — «Даугава» — 1:0, «Молдова» — СКА (Київ) — 2:0, «Кубань» — «Металіст» — 1:1, «Крила Рад» — СКА (Хабаровськ) — 0:1, «Текстильник» — «Кайрат» — 0:0, «Локомотив» (Москва) — «Шахтар» — 3:0, «Волгар» — «Локомотив» (Тб) — 2:0.

На знімку: чергова атака йде на ворота «Жальгіріса».
Фото М. Дмитрієва.

СМЕНА ЛИДЕРА
«Днепровская правда» (23.05.1970)
До девятого тура только трем командам удалось избежать поражения. Естественно, всех любителей футбола интересовал вопрос, кто из них удержится дольше — «Крылышки», «Жальгирис» или «Днепр»? Если следовать логике, то волжане должны были бы обеспечить себя двумя победными очками. Ведь они проводили поединок с хабаровцами у себя дома. А как известно, «Крылья Советов» не только дома чувствуют себя по-хозяйски. Значит, как считали болельщики, лидер к десятому туру останется прежний. Но оказалось, что мяч действительно круглый. Волжане, чей вратарь до сих пор оставался «сухим», неожиданно потерпели поражение. Правда, об этом днепропетровцы узнали, когда «Днепр» имел минимальное преимущество в счете над «Жальгирисом»...
...Задолго до начала матча наиболее сведущие болельщики «знали», как В. Лобановский разработает тактику игры против «Жальгириса». Ведь в еженедельнике «Футбол» спец. корр. Вал. Березовский ясно расшифровал и темповую игру Юшки, умеющего найти место для разительного удара по воротам противника, и надежность высокорослых защитников, не подпускающих к Катейве наиболее ретивых форвардов. Казалось бы, все карты Лобановскому были раскрыты.
Но как ни старался Альгирдас Восюлис выиграть в психологической борьбе с Валерием Лобановским — не вышло. Наставник «Днепра» вышел победителем в поединке нервов. Прежде всего, он оставил без присмотра Юшку, который начал действовать в амплуа правого хавбека. Но Цунин очень быстро «заставил» его переместиться на левый край, где грозный бомбардир попал под опеку Сергеева. И все же именно Юшке удалось открыть счет.
До 33 минуты «Днепр» непрерывно атаковал. Мяч не покидал половину поля «Жальгириса». Но вдруг Рамялис, разряжая обстановку, удачно отбил мяч на Бинкаускаса. Тот тут же ударил в сторону Семенова. Опасности никакой не предвиделось. Мяч контролировали Сергеев и выбежавший на перехват Семенов. Вратарь в броске, казалось, вышел победителем, но вдруг выпустил мяч из рук, и набежавший Юшка спокойно отправил его в сетку ворот.
Гости взвинтили темп игры. Они хотели закрепить успех. Когда шла последняя минута первого тайма, Назаров, находясь в непосредственной близости у ворот Катейвы, головой перебросил мяч на открывшегося Романюка. Тот также головой произвел результативный удар в открытый угол ворот. С ничейным счетом соперники ушли на перерыв.
Болельщики недоумевали, почему главный «забойщик» — Гринько — в этом поединке не проявляет той активности, которую он продемонстрировал в матче с киевлянами. С этим же вопросом я обратился к В. Лобановскому.
— От Толи я и не требую превосходной игры. Он еще не успел восстановить свои силы после предыдущего поединка. Поэтому ребята «игнорируют» его, как бы оставляя в тени. Присмотритесь, ведь Гринько опекают два соперника. Значит, большее поле действия у Пинчука, Мирошина и Романюка. А это обязательно скажется во втором тайме, — ответил Лобановский.
И в самом деле, уже на 50 минуте Соколов, вышедший вместо Назарова, под очень острым углом забивает второй гол в ворота «Жальгириса». И как-то сразу литовцы сникли, уйдя целиком в оборону. Свежо и комбинационно заиграли Пинчук и Мирошин, словно открылось второе дыхание. Они уже не стремились в одиночку пройти мощный заслон защитников, а при первой же возможности адресовали мяч своим партнерам. Так, на 68 минуте Пинчук, отобрав мяч у Юргелявичюса, тут же отдал его верхом Романюку, который без промедления пробил головой в дальний от вратаря угол.
3:1. Об изменении этого счета уже никто не говорил. Игра была сделана. Наши земляки по-прежнему наступали, а «Жальгирису» терять уже было нечего. Литовцы произвели две атаки, но они были разрушены Семеновым, за что 35-тысячная аудитория болельщиков вознаградила молодого голкипера бурными аплодисментами.
Теперь в нашей лиге только одна команда не имеет поражения. Это — «Днепр». Надолго ли сохранится такое преимущество? Покажут игры на выезде.
В. АСАЕВ.

На снимке: атакует Виктор Романюк. Фото Н. Дмитриева.
(второй слева в тёмной футболке – Виктор Назаров – Р.Л.)

«ДНІПРО» СТАЄ ЛІДЕРОМ
«Спортивна газета» (Киев, 23.05.1970)
Суперники добре знайомі один одному. Саме «Дніпро», вигравши торік у «Жальгіріса» під час фінальної пульки чотирьох, позбавив литовських футболістів права на вихід до вищої ліги. Памятаючи це, гості дуже обережно почали матч, відтягнувши великі сили в оборону. А відчувши, що «Дніпро» готовий до відкритого бою і настроєний на перемогу, «Жальгіріс» остаточно зупинився на обраній ним захисній тактиці, тримаючи в обороні по 8-9 чоловік. Зламати такий бетон було дуже важко. Зробити це вдалося лише в кінці першого тайма, коли Романюк виграв повітряну дуель у високих на зріст захисників «Жальгіріса». Та до цього помилка Семенова під час прийому мяча дозволила Юшці відкрити рахунок. До речі, воротар «Дніпра» в подальшому двічі реабілітував себе, взявши дуже важкі м’ячі.
Та як «Жальгіріс» не захищався, але все ж таки до його оборони було знайдено ключі. В другому таймі «Дніпро» почав діяти швидкіше, і виявилося, що гості поступаються господарям. Соколов, який вийшов на початку другого тайма, вніс певне пожвавлення у дії передньої лінії. Спіймавши в польоті мяч, він умить переправив його у ворота. А потім Пінчук на правому фланзі обіграв Латожу, зробив простріл, і Романюк завершив цю красиву комбінацію, знову забивши гол головою.
Лише зрозумівши, що втрачати вже нічого, гості нарешті, наважилися великими силами піти вперед. Але їхні спроби відігратися були марними. Дала себе взнаки втомленість. А «Дніпро» атакував наполегливо до самого фінального свистка, маючи ще кілька моментів для збільшення рахунку.
Перемога вивела дніпропетровців на найвищу сходинку в турнірній таблиці. Тепер вони — єдина команда в першій групі, яка йде без поразок.
М. ВОЛЬНОВ.
Дніпропетровськ (телефоном).

ПОГНАЛИСЬ ЗА ОЧКОМ – ПОТЕРЯЛИ ДВА
«Советский спорт» (Москва, 23.05.1970)
Гости, памятуя, что «Днепр» для них традиционно трудный соперник, начали игру очень осторожно, сосредоточив главное внимание на обороне, где постоянно находились 8-9 игроков. Цель их, видимо, была одна — ничья. Получив тактический простор в центре поля, хозяева легко приближались к воротам «Жальгириса». Там их и поджидали защитники гостей, внимательно опекая каждого атакующего.
«Днепр» атаковал, а мяч неожиданно оказался в сетке их ворот. Во время одной из редких контратак гостей Семенов, простоявший до этого без дела, робко вышел на прострельную передачу, уронил мяч, и Юшка незамедлительно послал его в ворота.
Отыграться «Днепру» удалось лишь перед самым уходом на перерыв. Романюк выиграл воздушную дуэль у рослых защитников «Жальгириса» и головой перебросил мяч в сетку.
Начало второго тайма ознаменовалось бурным натиском «Днепра», и Соколов сумел завершить хорошую комбинацию, изменив полет мяча, к приему которого было уже приготовился Катейва.
Лишь проигрывая, гости наконец-то отважились пойти вперед. Оказалось, что они уступают хозяевам в скорости. Защитники, подключавшиеся к атакам, не успевали затем возвращаться на свои места, отчего в обороне «Жальгириса» то и дело обнаруживались «трещины». В один из моментов Пинчук обыграл Латожу, последовала передача в штрафную площадь, центральная зона оказалась никем не прикрытой, и Романюк беспрепятственно увеличил счёт.