12 июля 1969 года. Суббота
Чемпионат СССР. 2-я группа класса "А". 21-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) – СКА (Одесса) – 4:0

«Днепр» (Днепропетровск) – СКА (Одесса) 4:0 (0:0).
12 июля 1969 (суббота). 19:30. Днепропетровск. Стадион «Метеор». 22000 зрителей. В первом тайме дождь.
Судьи: И. Лукьянов, Б. Соловьёв, М. Кочет (все – Москва).
«Днепр» (футболки красные): Пильгуй – 3 Дановский (Мирошин, 46) Сергеев, Шпаков, 8 Сарычев, Грибенник – 6 Гринько, Шнейдерман, 10 Биба (к) – 9 Лябик, 11 Романюк (Литовченко, 79).
Запасной: Семёнов.
СКА (футболки полосатые): В. Самохин, В. Гарштя, П. Найда (к), В. Матвиенко, Б. Нехаев, В. Саушкин, В. Фейдман, А. Полищук, А. Лисаковский, А. Майборода (В. Варчик, 75), В. Лидека (Б. Панков, 65).
Запасные: М. Караваев, О. Усов.
Старший тренер – К. Квочак. – составы из протокола матча.
Голы: 1:0 Гринько (49, гп Романюк), 2:0 Романюк (76, гп Лябик), 3:0 Лябик (85, гп Биба), 4:0 Литовченко (89, гп Биба).

НА ПЕРШІСТЬ КРАІНИ
«Зоря» (13.07.1969)
Учора команди третьої підгрупи провели свій останній матч першого кола. «Дніпро» вдома приймав команду армійців Одеси, яка в основному складена з молодих спортсменів. Гості, які напередодні вдало виступили в Запоріжжі, і цього разу були настроєні по-бойовому. Їх матч з лідером пройшов цікаво і закінчився з рахунком 4:0 на користь «Дніпра».

ТАК ТРИМАТИ!
«Прапор юності» (15.07.1969)
Суддя міжнародної категорії Іван Лук’янов в останньому матчі першого кола зафіксував на стадіоні «Метеор» блискучу перемогу футболістів «Дніпра» над армійцями Одеси — 4:0. Вона утвердила дніпропетровців на чолі української підгрупи другої групи класу «А».
Гра розпочалась навальними атаками лідера. Вже на 4-ій хвилині воротар одеситів Самохін не зумів утримати мокрий м’яч (матч відбувався після сильної зливи) і його підхопив Лябік. На жаль, замість того, щоб одразу ж вдарити по воротах, він спробував обвести ще й захисника і втратив м’яч.
Вистоявши в дебюті, одесити зуміли активним пресінгом перехопити ініціативу і тривалий час контролювати події на полі. Дніпропетровці допустились істотної помилки, намагаючись пасувати в ноги партнерам, що за персональної опіки атлетичних армійців часто призводило до втрати м’яча.
Гості ж діяли більш раціонально. Двох-трьох передач їм було достатньо, щоб вийти на ударну позицію. Завдання захисту воріт полегшувалось лише тим, що атакуючі діяли в основному лівим флангом, намагаючись вивести на завершальний удар центрфорварда Лисаковського. Саричев і Шпаков мали багато турбот, але діяли безпомилково.
Десь від тридцятої хвилини гра вирівнюється, і господарі знову з’являються в межах штрафного майданчика гостей. На 36-ій хвилині — черговий штрафний в бік одеситів. Біба перекидає м’яч за спини захисників, і поки ті розвертаються, Дановський оволодіває ним і головою завдає сильного і прицільного удару в ближній верхній кут воріт. Самохін знову рятує команду. На 39-ій хвилині Біба довгою передачею виводить вперед Гринька. Воротар випереджає півзахисника, але випускає м’яч. Гринько б’є під дуже гострим кутом і не влучає у незахищені ворота.
На 44-ій хвилині атака, розпочата і продовжена Дановським, закінчується сильним зльоту ударом Шнейдермана з центральної зони штрафного майданчика. Стадіон зойкнув, але м’яч потрапив прямо до воротаря.
За час перерви поле увібрало в себе калюжі, і суперники зуміли продемонструвати більш технічний футбол. Дуже активний у ці стартові хвилини другого тайму Романюк. Йому все частіше вдається втекти від переслідування і посилати м’ячі у вільні зони, куди вриваються півзахисники. Передачами з глибини поля їх підтримує і Мірошин, що замінив Дановського. На 49-ій хвилині, одержавши з лівого флангу від Романюка точний пас, Гринько, нарешті, відкриває рахунок — 1:0.
На 55-ій хвилині Романюк має стопроцентну можливість добитись нового успіху. Сильно пробитий з вільної зони м’яч влучає у внутрішній бік штанги і вздовж воріт вилітає за лицеву лінію.
Гості знайшли в собі сили провести кілька гострих контратак, але вони не принесли успіху.
Переломною стала 76-та хвилина. Передача Лябіка з правого флангу застала одеситів зненацька. Романюк дуже спокійно головою послав м’яч у нижній кут воріт. Ніхто не зробив найменшої спроби завадити йому, настільки точно розрахованою була передача. 2:0. Це був восьмий гол Романюка в нинішньому сезоні. До 85-ої хвилини стільки ж було і на рахунку Лябіка, а потім він знову вийшов вперед, увірвавшись в центрі до штрафного майданчика і забивши чудовий гол.
Четвертий м’яч у цьому матчі забив головою у верхній кут Литовченко. Це сталось за хвилину до фінального свистка після подачі Біби від бокової лінії.
У двадцять першій зустрічі турніру «Дніпро» виступав у такому складі: Пільгуй, Сергєєв, Дановський (Мірошин, 46), Шпаков, Гребеннік, Гринько, Шнейдерман, Саричев, Лябік, Біба, Романюк (Литовченко, 79).
Отже, сьогодні ми ще раз можемо вітати з перемогою в першому колі футболістів дніпропетровського «Дніпра». В сильнішій, безперечно, підгрупі другої групи класу «А» вони виявились найрезультативнішою командою (37 м’ячів), що частіше своїх суперників добивалась перемог (12). Ось на чий рахунок записано м’ячі: Лябік — 9, Романюк — 8, Гринько — 4, Біба, Кржечевський, Снітько, Пінчук, Дановський — по 2, Мірошин, Шнейдерман, Литовченко, Гребеннік — по одному. Два м’ячі забили в свої ворота суперники «Дніпра».
Гірше виступали захисники команди. В перших 9 іграх вони пропустили 13 м’ячів. Особливо невпевнено діяли разом Шпаков і Саричев. В. Лобановський змушений був вдатись до системи з п’яти захисників, щоб бути спокійним за свої тили. Різнобічність футбольного обдарування Дановського дозволила не тільки зцементувати захист, а й знайти нові ходи в нападі.
Успішніше, аніж минулого року, виступає криворізький «Кривбас». Перше коло він закінчив одинадцятим (поразка в останньому матчі з «Таврією» — 1:2), добившись абсолютно кращого в підгрупі результату на своєму полі — 19 очок в 11 іграх. Жодному з суперників не вдалось відсвяткувати перемоги в Кривому Розі. Однак, на виїзді команду ніби підміняють — 3 очка в 10 іграх. Звичайно, щоб добитись стабільної гри, команді, що раніше «пасла задніх», потрібен час, і немалий час. Сподіваємось, що цей рік стане переломним для колективу криворіжців.
Виграли свою останню зустріч у вінницького «Локомотива» армійці Києва — 3:1 і лише на очко відстають від лідера. До провідної групи входять запорізький «Металург», що обіграв на фініші першого кола «Суднобудівник» — 1:0, «Зірка», яка перемогла «Азовець» — 1:0. Не дивлячись на відчутну поразку в Хмельницькому — 0:3, непогані позиції для атаки лідера зберігає «Металіст». Лише 22 очка поки що у «Карпат», які програли «Десні» — 1:2. Однак усі ми пам’ятаємо минулорічний сезон, коли львів’яни програвали лідеру у першому колі 7 очок, а потім взяли 38 очок з 40 можливих у другому, забивши в двадцяти іграх 56 м’ячів, і вийшли в турнір претендентів. Великий крок вперед зробили «Буковина» (нічия в матчі з «Автомобілістом» — 1:1) і херсонський «Локомотив» (нічия в зустрічі з «Будівельником» — 1:1). І лише львівські армійці, які минулого року на проміжному фініші були першими, не можуть знайти себе. Навіть останній виграш у «Хіміка» (3:1) не дозволив їм залишити останній рядок турнірної таблиці.
17 липня — старт другого кола. Хочеться побажати нашим землякам натхненної і результативної гри і переможного фінішу.

ПРОЙДЕНО ПІВШЛЯХУ
«ДНІПРО» — ЛІДЕР ПІДГРУПИ
«Зоря» (15.07.1969)
Команди третьої підгрупи пройшли половину турнірного шляху. Залишилось провести лише один пропущений матч між «Карпатами» і «Зіркою». Та його результат вже не може вплинути на долю лідера.
Першими на проміжному фініші за всі роки виступів у класі «А» виявились футболісти «Дніпра». В останньому матчі першого кола вони принесли велику насолоду глядачам, обігравши в хорошому стилі армійців Одеси. Всі чотири м’ячі, які у другому таймі блискуче забили Гринько, Романюк, Лябик і Литовченко, можна віднести до рідкісних за своєю красою і майстерністю. Завдяки перемозі з рахунком 4:0 «Дніпро» ще більше стабілізував своє становище лідера, зробивши серйозну заявку на друге коло.
Але, як справедливо відзначає старший тренер команди, майстер спорту В. Лобановський, головний тягар боротьби ще попереду. Нас, сказав він, чекають важкі випробування на виїзді, зокрема зараз ми відправляємось в турне на чотири гри, результати яких у великій мірі визначать дальший хід подій. Тому нам нині не до самозаспокоєння. Навпаки, становище лідера зобов’язує подесятерити зусилля.
Цілком погоджуючись з такою думкою тренера, все ж треба віддати належне «Дніпру» за ті успіхи, які він здобув у першому колі. Команда стала не лише одноосібним лідером. Їй належить і абсолютне лідерство по кількості перемог (12) і по забитих м’ячах (37). До речі, жодній з команд першої і другої груп класу «А» не вдалося провести стільки м’ячів у ворота суперників за одне коло. Найрезультативнішими виявились форварди В. Лябик і В. Романюк. Перший з них має на своєму рахунку 9 голів, другий — 8.
Особливо успішно виступав «Дніпро» вдома, де він з 20 можливих набрав 17 очок при співвідношенні м’ячів 21:5. Непогано в цілому пройшли і ігри на чужих полях, де команда виборола більше половини можливого — з 22 очок взято 12. Характерно, що минулого року дніпропетровці після першого кола були лише на шостому місці, набравши 25 очок, і відставали від тодішнього лідера «Суднобудівника» на 5 очок.
В грі «Дніпра» цього сезону глядачі побачили багато тактичних новинок. Так, в останніх матчах команда виступає двома чистими форвардами. Але від цього не зменшилась її атакуюча сила, бо забито, наприклад, на 12 м’ячів більше, ніж торік на цей же час. Фактично в момент розвитку атаки на ворота суперника «Дніпро» включає великі сили за рахунок півзахисту і навіть захисту. Недарма ж на долю півзахисників припадає 11 забитих м’ячів. Не все, щоправда, ладилось в захисті, про що свідчить немала кількість (для лідера) пропущених голів. Їх навіть на 4 більше, ніж було на проміжному фініші торік.
Великий крок зробив вперед і другий представник Дніпропетровщини в класі «А» — «Кривбас». Нині у нього 22 очка і він посідає 11 місце. Команда забила вже 22 м’ячі — на 8 більше, ніж торік.
Однак колектив проводить ігри нерівно. Він, наприклад, не зазнав жодної поразки вдома, втративши на своєму полі лише 3 очка. Та досить «Кривбасу» виїхати за стіни рідного дому, як його чекають невдачі. З турне по містах суперників команда привезла лише три очка з 20. Одна перемога над «Металістом» і одна нічия з «Карпатами». Якщо команда зуміє перебороти психологічний бар’єр чужого поля, вона, безперечно, може розраховувати ще на більш високе турнірне місце відповідно до її потенціальних можливостей.
Я. НОВАК.
Результати 21-го туру: «Таврія» — «Кривбас» 2:1, СКА (К.) «Локомотив» (В.) 3:1, «Автомобіліст» «Буковина» 1:1, «Десна» «Карпати» 2:1, «Будівельник» «Локомотив» (X.) 1:1, «Металург» — «Суднобудівник» 1:0, СКА (Л.) — «Хімік» 3:1, «Динамо» «Металіст» 3:0, «Авангард» «Шахтар» — 2:1, «Зірка» «Азовець» 1:0.

ОТЛИЧНАЯ ТОЧКА
«Днепровская правда» (15.07.1969)
В игре последнего тура первого круга команде «Днепр» достаточно было добиться ничейного результата, чтобы сохранить свое лидирующее положение. Одесские армейцы опытные и коварные соперники. Свою «зубастость» они в полной мере продемонстрировали в матче с запорожцами, снискав славу агрессивного гостя. Одесситы сумели подобрать ключи к секретному оборонительному замку команды «Металлург». Да ещё с какой удивительной легкостью! Вот почему болельщики, следившие за субботним матчем на стадионе «Метеор», считали, что ничья с воинственно настроенными одесситами — довольно хороший исход напряженного поединка. Но такое мнение было справедливо до начала второго тайма. Первая половина матча прошла в обоюдоострых атаках, не принесших командам главного успеха — голевой результативности.
После перерыва хозяева поля начали играть значительно рациональнее. Их атаки носили продуманный, комбинационный характер. Даже Романюк увлекся игрой в пас, а не передерживал мяч, как в первом тайме. Именно он и совершил удачный прострел с левого фланга вдоль ворот одесситов на 49-й минуте. Гринько в полушпагате дотянулся до мяча и сильным ударом послал его в нижний угол.
Второй гол был редким по красоте. Ситуация, в которой он был забит, обычно возникает при съемках учебного фильма. Лябик на большой скорости прошел заслон защитников гостей и сходу навесил мяч во вратарскую площадку. Набежавший Романюк неотразимым ударом головой направил его в правый угол.
На 77-й минуте армейцам пришлось вторично начинать игру с центра поля. Они несколько раз пытались переломить ход матча, но их атаки не имели успеха, да и Пильгуй своевременно разрушал стратегические планы гостей, чего нельзя сказать о нашей защите, частенько пропускавшей одесситов в опасную для вратаря зону.
85-я минута стала счастливой для Лябика. Получив от Бибы мяч, он продемонстрировал болельщикам отличное мастерство дриблинга. Сместившись к центру поля, Лябик поочередно обвел трех защитников, приблизился к воротам соперника и точным ударом завершил сольную комбинацию.
Литовченко, вышедший вместо Романюка, украсил последние минуты матча. Он сразу же вписывается в атакующий стиль своих друзей по команде и получает великолепнейшую возможность увеличить счет, но Виктор поспешил с ударом. И все же он забивает свой первый гол первого круга. Завладев на 89-й минуте мячом, Литовченко на большой скорости ворвался в штрафную площадку и буквально расстрелял одесского вратаря. Со счетом 4:0 «Днепр» одержал очень важную победу над командой одесского СКА.
Теперь нашим землякам предстоит турне по стадионам Тернополя, Хмельницкого и Львова. Вместе с ними выезжает и дублирующий состав. Решением Федерации футбола СССР команды класса «А» второй группы начинают игры второго круга двумя составами.
В. АСАЕВ.

НОВОСТИ ФУТБОЛА
«Знамя коммунизма» (Одесса, 18.07.1969)
Армейцы Одессы провели последний матч первого круга в Днепропетровске с местной командой «Днепр» и проиграли — 0:4. Закончив игры первого круга, армейские футболисты набрали 20 очков. 18 июля в первом матче второго круга СКА (Одесса) встречается с командой «Таврия» (Симферополь).