22 августа 1969 года. Пятница
Чемпионат СССР. 2-я группа класса "А". 30-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) – СКА (Киев) – 2:0

«Днепр» (Днепропетровск) – СКА (Киев) 2:0 (0:0).
22 августа 1969 (пятница). 19:00. Днепропетровск. Стадион «Метеор». 40000 зрителей.
Судьи: И. Адамович, В. Зуев, Г. Еганян (все – Москва).
«Днепр» (футболки, трусы, гетры белые): Пильгуй – 4 Шпаков Сергеев, 3 Сарычев, Грибенник – 6 Шнейдерман (Литовченко, 68? 79?), 7 Мирошин, 8 Назаров, 10 Биба (к) – 9 Лябик, 11 Романюк (Пинчук, 63? 73?)
Запасные: Семёнов, Гринько.
СКА (футболки, трусы, гетры синие): А. Сиденко, О. Жилин, Н. Артюх (к), В. Корчевный, В. Козинец, В. Пестриков (П. Богоделов, 46), М. Штуллер, В. Веригин, В. Полохов (Ю. Найдёнов, 67), Ю. Показ, И. Славинский.
Запасные: Стрельник, М. Мединский, Сапетный.
Старший тренер – В. Богданович. – составы из протокола матча.
Голы: 1:0 Мирошин (54), 2:0 Лябик (78, гп Мирошин).

Матч транслировался по телевидению.

Слева направо: №11 Виктор Романюк, в центре  Виктор Назаров

Фотография из архива Виктора и Елены Назаровых

ПОЄДИНОК ОСНОВНИХ ПРЕТЕНДЕНТІВ
«Зоря» (23.08.1969)
Нині головними конкурентами «Дніпра» в третій підгрупі є кіровоградська «Зірка» і армійці Києва. І треба ж було статися, що волею календаря лідеру доводиться два тури підряд зустрічатися з своїми основними суперниками.
Учора «Дніпро» приймав киян, а наступного четверга виступатиме в Кіровограді. Саме результат цих двох матчів, у значній мірі, має визначити дальший хід подій, бо перемога лідера збільшувала розрив в очках між ним та його найближчими сусідами.
Зустріч з армійцями, як і сподівалися, викликала великий інтерес. Трибуни стадіону «Метеор» знову переповнені. Глядачі стали свідками безкомпромісного поєдинку двох давніх і добре знайомих суперників. Тренери команд виставили на матч кращих гравців. Це добре позначилось на стилі зустрічі і пройшла вона цікаво. Особливо активізувалася гра в другому таймі. На 54-й хвилині дніпропетровець В. Мирошин відмінно виконав штрафний удар і відкрив рахунок. На 78-й хвилині В. Лябик забив другий г0л.
Рахунок матчу 2:0 на користь «Дніпра».

НА ПЕРШІСТЬ КРАЇНИ
«Зоря» (24.08.1969)
Позавчора команди третьої підгрупи провели черговий тур. Ось результати матчів:
СКА (О) — «Суднобудівник» — 0:0, «Хімік» — «Карпати» — 1:4, «Шахтар» — «Буковина» — 0:0, «Металіст» — «Локомотив» (В) — 0:0, «Динамо» — «Таврія» — 0:2, «Авангард» — «Кривбас» — 2:0, СКА (Л) — «Зірка» — 1:0, «Металург» — «Автомобіліст» — 1:0, «Будівельник» — «Десна» — 2:0, «Азовець» — «Локомотив» (X) — 1:1.
У «Дніпра» — 44 очка, «Зірки» — 37, у «Металурга» і СКА (Київ) по 36 очок.

ПЯТАЯ ПОБЕДА
«Днепровская правда» (24.08.1969)
«Днепр»: Пильгуй, Сергеев, Сарычев, Шпаков, Грибенник, Шнейдерман (Литовченко, 79), Мирошин, Назаров, Лябик, Биба, Романюк (Пинчук, 73).
СКА: Сиденко, Жилин, Артюх, Корчевный, Козинец, Пестриков (Богоделов, 46), Штуллер, Веригин, Полохов (Найденов, 67), Показ, Славинский.
Голы забили: Мирошин (54), Лябик (79).
Любители футбола помнят, конечно, недавний матч между динамовцами Киева и торпедовцами Москвы. Тогда отличный по исполнению штрафной удар Виктора Серебряникова принес чемпионам победу в самом конце матча. Точно такой же удар, примерно с того же места, выполнил во втором тайме в матче с киевским СКА полузащитник «Днепра» Виктор Мирошин. Мастерски закрученным ударом он послал мяч выше стенки из восьми (!) киевлян в левый верхний от вратаря угол.
Однако этот красивейший гол не внёс особых корректив в игру. Шансы на выигрыш по-прежнему сохраняли обе команды. В первом тайме, закончившимся нулевой ничьей, острые моменты возникали не так уже часто: встречались соперники, равные по классу, хотя возможности открыть счет были и у тех, и у других.
Настойчивость киевлян и во втором тайме порой приносила им территориальный перевес, но соперники слишком хорошо знали цену каждой ошибки и поэтому действовали с оглядкой. Это даже в некоторой мере снизило атакующую мощь «Днепра»: В. Назаров помогал в основном защите, а не нападению, что явно не свойственно его амплуа. Пятый выигрыш из пяти «домашних» матчей стал реальным лишь после того, как В. Лябик головой забил второй гол. А сделал ему отличную передачу с углового тот же В. Мирошин.
Итак, «домашний» тур «Днепра» окончен. Из десяти очков команда взяла десять, забив четырнадцать и пропустив лишь два мяча. Зрители тепло проводили футболистов, пожелав им такого же успеха на выезде — в Кривом Роге, Симферополе и Кировограде.
А. КОСЫЙ.

ЗА КРАЩУ РІЗНИЦЮ
«Прапор юності» (26.08.1969)
22 серпня на дніпропетровському стадіоні «Метеор» «Дніпро» виграв у одного з основних своїх суперників у боротьбі за вихід до турніру претендентів — армійців Києва (2:0), записавши на свій рахунок дев’ятнадцяту перемогу. Це був сімнадцятий матч сезону, в якому наші хлопці не пропустили в свої ворота жодного м’яча. Вони й надалі лишаються основними претендентами на приз республіканського журналу «Старт» «За кращу різницю», який виборюють усі 105 колективів класу «А».
До зустрічі з «Дніпром» кияни зазнали лише чотири поразки, будучи рекордсменами по нічиїх у підгрупі. Вони розпочали поєдинок дуже агресивно, примусивши Пільгуя вступити в гру з перших хвилин. Більшість атак велось через правий фланг, де швидкий Штуллер відтягував на себе двох-трьох суперників. Менш активно діяв на лівому фланзі Славинський, і це дозволяло Сергєєву допомагати центральним захисникам стримувати агресивних Веригіна і Показа, яким доручались завершальні удари по воротах.
Треба сказати, що наші стопери діяли цього разу більш злагоджено, хоч в першому таймі і допустились кількох помилок. Крім того, на початку зустрічі дніпропетровці допустились ще й тактичної помилки. Наші форварди теж відтягувались на захист своїх воріт, дозволивши тим самим захисникам суперника залишати свою половину поля і підключатись до лав атакуючих. Тільки десь на 15—20 хвилинах Романюк, а потім і Лябік зрозуміли свою помилку і далі центральної лінії не відступали, утримуючи побіля себе кількох суперників.
Було б неправильно сказати, що господарі в дебюті тільки захищались. Час від часу вони робили досить різкі випадки, нагадуючи суперникові, що мають цього року найгострішу у класі «А» зброю атаки, здатну вразити одну з кращих оборонних ліній.
Так, на 11-ій хвилині якась доля секунди врятувала гостей від гола: Романюк і Лябік не встигли на небезпечну подачу Біби на дальню штангу. За хвилину «вистрілив» Назаров. М’яч торкнувся штанги з зовнішнього боку. І все ж таки кияни діяли більш агресивно. На 25-ій хвилині безперечну можливість відкрити рахунок мав Веригін. Він небезпечно головою вдарив у нижній кут, але Пільгуй зіграв блискуче: в акробатичному стрибку відбив м’яч. Незабаром все той же Веригін втік від захисників, але в штрафному майданчику зупинився. Цього було досить, щоб ліквідувати небезпеку.
Чим ближче до кінця тайму, тим частіше доводиться говорити останнє слово і воротареві гостей.
В другому таймі стало особливо помітно, що наші дещо перебудували свої атакуючі порядки. На самому вістрі грали Лябік і Романюк, а Назаров трохи відтягнувся назад, даючи оперативний простір молодим форвардам і разом з Бібою постійно підтримуючи і диригуючи ними. Центральна зона перед ворітьми суперника вперше після включення до складу «Дніпра» Назарова виявилась вільною, і Лябік зумів знову зіграти у властивому йому стилі: місце дислокації — фланг, ударна позиція — воротарський майданчик. В цьому матчі він забив одинадцятий м’яч сезону, наздогнавши найрезультативнішого форварда «Дніпра» Романюка. Сталось це на 78-ій хвилині. Мірошин з кутового подав м’яч на ближню штангу, а Лябік непомітним рухом голови «скинув» його в сітку воріт.
Це був другий гол зустрічі. Перший на 54-ій забив Мірошин зі штрафного удару. Суддя І. Адамович призначив його за те, що захисник Корчевний зупинив м’яч рукою, коли Назаров вривався до штрафного майданчика. Кияни побудували «стінку», а Мірошин тонко розрахованим ударом послав м’яч через неї в праву «дев’ятку».
На 60-ій хвилині армійці могли відігратись. В кількох метрах від воріт м’яч, вдарившись в землю, несподівано змінив напрямок польоту і потрапив до Веригіна. Пільгуй і тут виявився сильнішим, знову відбивши м’яч з самісінького кута.
Надалі господарі поля залишались господарями становища. Лише чітка гра захисту і воротаря вберегла киян від більш відчутної поразки. А на 90-ій хвилині вони могли навіть відіграти один м’яч. Лідер їх нападу Богодєлов прямо проти воріт залишився сам-на-сам з Пільгуєм. І знову наш воротар виграв поєдинок з форвардом.
П’ятої поразки армійцям Києва завдали Пільгуй, Сергєєв, Саричев, Шпаков, Гребеннік, Шнейдерман (Литовченко, 68), Мірошин, Назаров, Лябік, Біба, Романюк (Пінчук, 73).

ДІСТАНЬТЕ КВИТОК НА «МЕТЕОР»
«Спортивна газета» (Киев, 26.08.1969)
Мене все частіше просять знайомі дістати квитка на стадіон «Метеор». Такого щось не пригадую за останні роки. Інтерес до виступів «Дніпра» настільки зріс, що його матчі проходять при переповнених трибунах. Звісно, дніпропетровці відчули смак до лідерства своєї команди.
Але виборювати очка «Дніпру» стає все важче. Нині команди третьої підгрупи досягли такого рівня гри, що, спостерігаючи за ними, часом не можеш пізнати, хто лідер, а хто аутсайдер. Можна згадати хоча б недавні перемоги «Дніпра» над «Автомобілістом», «Азовцем» і «Десною». Всі ці зустрічі пройшли в однаково гострій боротьбі, й усе вирішилося на останніх хвилинах.
І треба ж було трапитися такому, щоб в двох турах підряд календар звів лідера зі своїми головними конкурентами: минулої п’ятниці «Дніпро» грав з киянами, а завтра зустрічається з кіровоградцями.
Матч з армійцями Києва став центральним у третій підгрупі, і він цілком виправдав сподівання глядачів, яких зібралася на «Метеорі» рекордна кількість.
Гра почалася без розвідки. Щоправда, суперники діяли занадто обережно, атакували незначними силами. Тому гострих ігрових моментів спершу було замало. Дві вигідні ситуації для взяття воріт мав киянин Веригін, та голкіпер «Дніпра» Пільгуй виручав своїх товаришів.
У другому таймі темп значно зріс. Армійці спробували перехопити ініціативу. Лідер був готовий для такого ходу подій. Господарі відбили кілька атак і самі пішли в наступ. На 54-й хвилині дніпропетровці дістали право на штрафний метрів з 20 від воріт киян. Гості вишикували досить солідну стінку, але Мирошин красиво послав м’яч над нею, і рахунок було відкрито. Гол нібито надав лідерові нових сил, дніпропетровці до кінця зустрічі упевнено утримували ініціативу. На 65-й хвилині Мирошин добре подав кутовий, і Лябик у високому стрибку зумів спрямувати м’яч у сітку — 2:0.
Кияни зробили відчайдушну спробу вирівняти становище, та «Дніпро» зумів зберегти свої ворота недоторканими до фінального свистка. Ця перемога ще більше зміцнила лідируюче становище дніпропетровців.
Навесні тренери й спортивні журналісти не зараховували команду Валерія Лобановського до найімовірніших переможців у турнірі українських команд. Можливо, це до деякої міри пояснювалося невдачами дніпропетровців на старті. Навіть, коли вони поступово стали набирати сили й вирвалися вперед, це теж було сприйнято недосить серйозно. Та сьогодні вже, мабуть, ніхто не наважиться дивитися на успіхи «Дніпра», як на випадкові. 19 перемог і 57 забитих м’ячів говорять самі за себе. Жоден колектив в обох лігах класу «А» не має такої доброї різниці забитих і пропущених м’ячів, і «Дніпро» став нині реальним претендентом на приз журналу «Старт».
З найкращого боку показує себе капітан колективу Андрій Біба. Його молоді партнери вже перейняли від цього відмінного майстра чимало корисного. Більшість фахівців, яким доводилося бачити гру «Дніпра» нинішнього сезону, твердять, що Біба і сьогодні дуже й дуже небезпечний для суперників півзахисник атакуючого плану.
Не можна передбачити, як далі складеться турнірна доля лідера. Але колектив не схильний поступатися завойованими позиціями. Слід сподіватися, що найближчим часом до провідної групи приєднаються й «Карпати». І тоді боротьба стане ще цікавішою. Час покаже, чи вистачить у володарів Кубка сил на успішні виступи і в першості. Не викликає сумнівів лише одне: на «Дніпро», «Карпати», як і на інших лідерів, чекають важкі випробування.
Я. НОВАК.
Дніпропетровськ.

«КАРПАТИ» ПОЧИНАЮТЬ ГОНКУ ЗА «ДНІПРОМ»

«Радянська Україна» (Киев, 26.08.1969)

Матчі 30-го туру українських команд другої групи класу «А» коментує заслужений майстер спорту Антон Ідзковський:

— У турнірі майстрів другого ешелону нашої республіки чітко визначились різні угруповання. Таблиця стабілізувалась, але всередині різних груп точиться запекла боротьба. Сьогодні дев’ять команд — від одеського СКА до хмельницького «Динамо» — вирішують питання, як обминути неприємні останні три місця, що переатестують колектив у нижчу лігу. В середині таблиці чимало конкурентів на те, щоб увійти до провідної десятки, що само по собі дуже почесно.

На перший погляд здається, що спокійніше на олімпі: «Дніпро» набирає очка, а його найближчі конкуренти з кожним календарним днем зменшують темп, відстають від лідера.

Та от, завершивши блискуче кубковий розиграш, нові володарі кришталевого призу львівські «Карпати» почали пробиватися до турніру претендентів, який глибокої осені видасть єдину путівку до першої групи представникові другого ешелону. «Карпати» на три очка втратили більше, ніж «Дніпро». Але лідер одразу відчув, що в його тилах почалося переміщення сил. Львів’яни піднялись одразу вгору на дві сходинки.

Матч «Карпат» у Сєвєродонецьку викликав зрозумілий інтерес у цьому спортивному місті. І зовсім не тому, що місцевому «Хіміку» випало першому проекзаменувати кубкового прем’єра. Уболівальники сподівалися побачити красивий футбол і вони не помилились. «Карпати» швидко заволоділи симпатіями глядачів. Львів’яни, які затратили стільки сил вольових і фізичних у боротьбі за Кубок, продемонстрували змістовну гру, а окремі їх технічні прийоми викликали бурхливі оплески. Вся команда діяла дружно, але мені б хотілося відзначити форвардів Лихачова і Габовду, півзахисників Броварського і Кульчицького. Володар Кубка почав гонку за лідером.

Наводимо технічні результати ігрового дня: СКА (Одеса) — «Суднобудівник» (Миколаїв) — 0:0, «Хімік» (Сєвєродонецьк) — «Карпати» (Львів) — 1:4, «Шахтар» (Кадіївка) — «Буковина» (Чернівці) — 0:0, «Металіст» (Харків) — «Локомотив» (Вінниця) — 0:0, «Динамо» (Хмельницький) — «Таврія» (Сімферополь) — 1:3, «Авангард» (Тернопіль) — «Кривбас» (Кривий Ріг) — 1:0, СКА (Львів) — «Зірка» (Кіровоград) — 1:0, «Дніпро» (Дніпропетровськ) — СКА (Київ) — 2:0, «Металург» (Запоріжжя) — «Автомобіліст» (Житомир) — 1:0, «Будівельник» (Полтава) — «Десна» (Чернігів) — 2:0, «Азовець» (Жданов) — «Локомотив» (Херсон) — 1:1.

ОДИН ИЗ СЕКРЕТОВ «ДНЕПРА»

«Правда Украины» (Киев, 26.08.1969)

Недавно старший тренер запорожского «Металлурга» Сергей Коршунов в беседе с нашим корреспондентом выразил сомнение в том, что кто-либо теперь сможет догнать днепропетровский «Днепр». «Эта достаточно сильная ныне команда обладает к тому же «секретом» успеха в играх на выезде, тогда как для всех остальных победа в гостях остаётся почти неразрешимой проблемой», — сказал Коршунов. Сегодня мы иллюстрируем слова запорожского тренера следующей таблицей, зафиксировавшей результаты команд украинской подгруппы, которых они добились к нынешнему дню на стадионах соперников.

«Молодь України» (Киев, 27.08.1969)

Більшість українських команд другої групи встигли провести по тридцять ігор. Якщо порівняти нинішню турнірну таблицю з тією, що була, скажімо, два місяці тому, то легко помітити разючі зміни в становищі багатьох команд. Особливо «перекроїли» таблицю підсумки серпневих матчів.

Ось колектив львівського СКА, який довгенько ще після старту вважали за безнадійного аутсайдера. Він наче прикипів до самісінького дна таблиці, роздаючи очка всім, хто того бажав. Протягом перших сімнадцяти поєдинків армійці Прикарпаття лише раз святкували перемогу, зате поразок у них набрався цілий десяток. Та зусилля громадськості міста і самих футболістів принесли плоди. Команда наче переродилася і раптом почала енергійно надолужувати прогаяне. У наступних тринадцяти зустрічах вона здобула вісім перемог! Ясна річ, для такого іменитого колективу нинішнє чотирнадцяте місце — ще не межа мрій. Та все ж порівняно із стартовим доробком навіть ця сходинка втішає і породжує надії на дальший прогрес.

Помітна метаморфоза сталася і в провідній групі. Також тривалий час після старту боротьбу за лідерство вели «Карпати» і «Металіст», а «Дніпро» виступав нерівно, частенько засмучуючи своїх прихильників. Та ось дніпропетровці здобули цілу серію красивих перемог (одинадцять в останніх 13 іграх!), вийшли наперед і вже встигли відірватися від переслідувачів на солідну відстань.

— У «Дніпрі» поступово зігрався чудовий футбольний ансамбль — надійний воротар, сильний захист, енергійний півзахист і солідна лінія нападу. Віддамо належне молодому тренерові Валерію Лобановському — поки що його команда впевнено очолює турнірну таблицю, випереджаючи наступного конкурента на сім очок. Це рідкісний випадок у практиці турнірів такого класу.

Чималого прогресу досягли й футболісти Кіровограда, які з восьмого місця перейшли на друге. Втім, на другу сходинку зараз серйозно претендують і «Карпати». Володар Кубка СРСР з відомих причин пропустив чотири календарних зустрічі, і якщо зможе виграти їх, то відставатиме од лідера лише на три очка. Про серйозні наміри «Карпат» свідчить уже перший матч, що його вони провели в новому званні володаря Кубка: львів’яни розгромили «Хімік» з рахунком 4:1. Правда проти «кришталевої» команди всі, очевидно, гратимуть з особливим завзяттям, тому її дальший шлях у цьому турнірі здається не легшим, якщо не важчим, ніж у розиграші Кубка країни.

Мабуть, і проти «Суднобудівника» грають з піднесенням, бо кожен суперник прагне довести, що й він міг би подолати московське «Торпедо»... Миколаївські футболісти два місяці тому були сьомі, а тепер десяті. Успішний виступ у кубковому турнірі, як бачимо, дорого коштував, і це зрозуміло, якщо врахувати ще одну обставину: «Суднобудівнику» після нервових пригод у розиграші Кубка нелегко було знову підключитися до порівняно спокійної течії чемпіонату, доводилося грати пропущені матчі. Така ж доля і в «Автомобіліста», який теж у боротьбі за кришталевий трофей показав себе з найкращого боку. Але житомиряни вибули з тієї боротьби раніше, тому й повернення їх «додому» сталося з меншими втратами.

А де ж «Металіст» — один з героїв старту? Його зараз відкинуто вглиб турнірної таблиці. Це колектив з складною долею. Неабиякі зусилля гравців і тренера В. Каневського наштовхуються на перешкоди не зовсім звичайні. Команда ніколи не мала в своєму розпорядженні належної тренувальної бази, і це помітно відбивалося на стані її підготовки. Що ж, нарешті в Харкові почали таку базу споруджувати, і слід сподіватися, що з поліпшенням умов підвищаться і спортивні здобутки клубу. Та в цьому сезоні харків’янам уже, мабуть, доведеться розпрощатися з своєю законною мрією про повернення до найвищої ліги, бо надто багато втрачено очок.

Найреальніші ж шанси, ясна річ, у «Дніпра», та ще й не сказали свого останнього слова «Карпати». Втім, чи не стануться восени нові метаморфози?..

С. ШАТРОВ.

СХОДЖЕННЯ «ДНІПРА»

«Робітнича газета» (Киев, 27.08.1969)

Уже 30 турів триває боротьба за першість в українській підгрупі другої групи класу «А». На довгому шляху траплялося всяке. Був час, коли лідер мінявся після кожного календарного матчу, і на цій посаді встигли побувати мало не всі учасники турніру. Тепер ми можемо говорити про те, що в турнірній таблиці наведено чіткий порядок — попереду команда з таким авторитетним запасом очок, що навіть три поразки підряд не дадуть змоги суперникам зрівнятися з нею.

Такий успіх прийшов до відомого футболіста і молодого тренера Валерія Лобановського не відразу. На початку сезону «Дніпро» тільки намічав рисунок майбутньої хорошої гри, було багато прикрих невдач. Але одного прекрасного дня «Дніпро» заграв красиво й упевнено. Протягом останніх двох місяців команда зазнала лише однієї поразки, перейшла з четвертого місця на перше з великим відривом від переслідувачів.

Нелегка турнірна доля в команд, яким довелося прославитися в кубкових поєдинках. Ми вже не говоримо про «Карпати», з якими тепер усі гратимуть з підвищеною енергією. Важко і «Суднобудівникові», і навіть «Автомобілістові» — суперники з особливим ентузіазмом прагнуть довести свою здатність протистояти героям кубкових баталій.

Поки що «Карпати» мають у запасі порівняно з іншими командами чотири гри. Перший свій матч після кубкового тріумфу вони блискуче виграли на виїзді у північнодонецького «Хіміка» — 4:1. Наздогнати «Дніпро» львів’яни зможуть лише в разі цілої серії невдач лідера, що уявляється дуже сумнівним.

Слід відзначити ще одну команду, яка поки не вирізняється в турнірній таблиці. Але не так давно всі прекрасно знали, шо львівські армійці дуже міцно тримаються на останньому місці. Можливо, не випадок, коли загальна критика допомогла футболістам буквально переродитися. Нині ця команда давно покинула насиджене останнє місце й впевнено піднімається вгору турнірними сходами. Унікальна перемога, здобута в перших сімнадцяти турах, нині стала для львів’ян нормою поведінки — вони обігрують одного суперника за другим і вийшли на п’ятнадцяте місце.

Все ще лишається гострою проблема «чужого поля». Дуже багато команд почувають себе в гостях ніяково, «соромляться» і програють. Рекордсменом у цьому розумінні є футболісти ждановського «Азовця» — в 14 матчах на виїзді вони заробили лише два очка з 28 можливих. Це гідна подиву спортивна незібраність — адже навіть нинішній аутсайдер — хмельницьке «Динамо» набрало втроє більше очок у гостях.

А втім, ця проблема не для сильних — той самий дніпропетровський «Дніпро» однаково добре себе почуває на будь-якому полі і в 15 матчах у гостях набрав 17 очок.