23 апреля 1968 года. Вторник
Чемпионат СССР. 2-я группа класса "А". 4-й тур
«Металлист» (Харьков) — «Днепр» (Днепропетровск) – 1:0

«Металлист» (Харьков) — «Днепр» (Днепропетровск) — 1:0 (1:0).
23 апреля 1968 (вторник). 19:00. Харьков. Стадион «Металлист». 36000 зрителей. Второй тайм при электрическом освещении.
Судья: П. Гаврилиади (Сочи)
«Металлист» (футболки тёмные, трусы и гетры белые): А. Савченко, Е. Несмеян, И. Матвиенко, В. Аристов, А. Малявкин, В. Поляков, Я. Немировский, Е. Панфилов, И. Панин (В. Милес), А. Кафаджи, Р. Юшка.
Старший тренер – В. Каневский.
«Днепр» (футболки и трусы белые, гетры красные с белой полосой): Городенко – 3 Дановский (к) – 2 Сергеев, Сарычев, Грибенник – 6 Биба, Шнейдерман, Гринько, 10 Сизов (Крюковский) – 8 Кржечевский, 11 Снитько (Литовченко).
Старший тренер – Л. Родос. – составы предоставлены Владимиром Хорошиловым
Гол: 1:0 Кафаджи (37? 41?).
На 56-й минуте Поляков не реализовал пенальти (выше ворот).
Дублёры – 0:0.

Последний матч за «Днепр» Анатолия Крюковского (1964-1968, 91 матч, 19 мячей).

ПОМИЛКА ВОРОТАРЯ – ЦЕ ГОЛ
«Прапор юності» (25.04.1968)
40 тисяч харківських болільників стали свідками цікавого поєдинку місцевого «Металіста» з «Дніпром».
З перших же хвилин кожна команда намагається навязати суперникам свою гру. Першими зуміли налагодити бойовий лад дніпропетровці. Вже на четвертій хвилині Біба подає два кутових, але воротар «Металіста» Савченко чітко діє на виходах і ліквідовує небезпеку. Взагалі перші 30 хвилин кращим у нашій команді був Андрій Біба. Він контролює мяч у середині поля, виводить форвардів на ударні позиції, сам турбує Савченка. Перевага «Дніпра» у цей відрізок часу досить відчутна, та, всупереч елементарній логіці, форварди рідко бють по воротах, скупчуються у центрі штрафного майданчика, роблять безліч зайвих передач, а воротар «Металіста» майже не працює. Господарі за півгодини гри провели лише одну контратаку, але вона ледь не закінчилась голом. На 17-й хвилині, проскочивши мимо захисників, Поляков з 10 метрів пробив прямо в руки Городенкові.
Харків’яни ніяк не можуть нейтралізувати активного Бібу. Лише прикріпивши до нього персонального опікуна — Полякова, футболісти «Металіста» вирівняли гру.
Тепер уже Панін, Панфілов, Юшка, Немировський ані на хвилину не дають заспокоїтись захисту «Дніпра». Форварди міняються місцями, створюючи вільні зони для гравців середньої лінії. Сильні удари Юшки, Немировського, Малявкіна парирує Городенко або відбиває хтось з захисників. Добитися успіху харківяни могли й на 36 хвилині, але поспішність Юшки перешкодила завершити атаку.
Розвязка наступила на 38 хвилині. Кафаджі метрів з 25 сильним ударом бє по воротах «Дніпра». Городенко, за всіма правилами воротарської майстерності, опустився на одне коліно, щоб прийняти  мяч, та несподівано той відбився від руки воротаря й через голову увійшов у ворота.
Другий тайм проходив під знаком значної територіальної переваги господарів. «Дніпро» захищається, зрідка переходячи в контратаки. На 56-й хвилині захисники «Дніпра» зносять Юшку у межах штрафного майданчика. Суддя показує на 11-метрову відмітку. Пенальті бє Віталій Поляков. Розбіг, удар і... мяч над верхньою перекладиною йде на вільний. Рахунок 1:0 на користь харківян не змінився до кінця зустрічі. (Владимир Сергеев: «Когда судья назначил пенальти в наши ворота и Поляков уже готовился бить, к мячу неожиданно подошёл Александр Снитько. Нагнулся, перекрестил мяч и вышел из штрафной площадки. Арбитр дал свисток, Поляков разбежался и ударил в небеса» – Р.Л.).
«Дніпро» не зумів взяти реванш за минулорічну поразку і втратив лідерство в групі.

ЖАРКАЯ СХВАТКА ЛИДЕРОВ
«Красное знамя» (Харьков, 25.04.1968)
Никогда ещё стадион «Металлист» не принимал так много зрителей. Все трибуны заполнены до отказа. Интерес к игре велик. Ещё бы! Футболисты «Днепра» всегда были тем оселком, на котором команды-соперницы проверяли отточенность своего мастерства и зрелость. С приходом же в коллектив заслуженного мастера спорта Андрея Бибы экзаменатор из Днепропетровска стал ещё строже. Три предыдущих встречи «Днепр» выиграл и возглавил турнирную таблицу. Харьковчане отставали от лидера на два очка. Это и подогревало страсти многочисленных болельщиков.
По свистку судьи П.С. Гаврилиади команды выходят на поле. Цвета «Металлиста» защищают: А. Савченко, Е. Несмеян, И. Матвиенко, В. Аристов, А. Малявкин, В. Поляков, Я. Немировский, Е. Панфилов, А. Кафаджи (В. Милес), И. Панин, Р. Юшка. Гости выступают в таком составе: Г. Городенко, В. Сергеев, Б. Дановский, Г. Сарычев, А. Грибенник, А. Биба, Р. Шнейдерман, Г. Кржечевский, А. Гринько, А. Сизов (Р. Конафоцкий), А. Снитько (В. Литовченко).
Обе команды стремятся сразу же овладеть инициативой, заставив соперника оттянуть силы из центра поля в защиту. На исходе третья минута игры, а у ворот команд уже подаются угловые удары. Но вскоре выясняется, что тактика массированного давления не оправдала себя. Игра переносится в центр поля. И в этой борьбе полузащитников постепенно сказывается преимущество харьковчан. Умение отобрать мяч, остро ввести в прорыв нападающего демонстрируют Е. Панфилов, И. Панин. А стремительные фланговые атаки Я. Немировского и Р. Юшки неоднократно ставят в тупик защитные порядки «Днепра». В оборону то и дело отходят игроки средней линии.
Стремительно идёт время в захватывающей борьбе. Ещё не открыт счёт, но уже явно чувствуется превосходство «Металлиста». Правда, ликвидируя одну из контратак противника, И. Матвиенко уже на 18-й минуте едва не направляет мяч в собственные ворота. Но постепенно нервное напряжение проходит, и защитники «Металлиста» увереннее стоят на страже ворот. Их спокойствие позволяет полузащитникам чаще подключаться в нападение.
Мяч влетел в сетку ворот противника красиво и несколько неожиданно. Кинжальная передача с левого фланга, мяч подхватывает А. Кафаджи. Стремительный рывок к углу штрафной площади. Один, второй защитник соперника остаются за спиной. Мощный удар. Вратарь Г. Городенко достаёт мяч, но задержать его полёт не в силах. Гол! Это произошло на 41-й минуте встречи.
Вторая половина игры начинается бурными атаками «Металлиста». Основная ставка, как и прежде, на крайних нападающих. Соперник устал, а Я. Немировский и Р. Юшка, наоборот, прибавили в скорости. Один за одним они создают острые моменты у ворот противника. На 53-й минуте игры, получив мяч в центре поля, Я. Немировский, обойдя трёх соперников, забивает мяч. Но судья не засчитывает гол. Раньше был дан свисток, и защитник, услышав его, остановился, а наш нападающий воспользовался этим. Из-за сильного шума большинство зрителей свистка не слышали. А радиокомментатор стадиона не счёл нужным разъяснить решение судьи. В результате – бурная реакция.
Но уже вскоре харьковчане получили возможность удвоить счёт. За снос нападающего в штрафной площадке П. Гаврилиади назначает одиннадцатиметровый удар. И Поляков бьёт выше ворот. Подвели нервы.
На какое-то время это расстраивает слаженный игровой механизм команды. Спадает пыл нападающих, допускают ошибки полузащитники, и лишь хладнокровие защитников в этот момент спасает наши ворота от гола. Но, к счастью, длится это не долго. «Металлист» доводит игру до победного конца.
В. СОЛОВЬЁВ.

На снимках: 1. Гол. 2. После гола.   Фото Н. Бежиной.

ВСУПЕРЕЧ ЛОГІЦІ
«Ленінська зміна» (Харьков, 25.04.1968)
Дещо незвичайно склався матч на першість країни серед майстрів другої групи класу «А» між дніпропетровським «Дніпром» та харківським «Металістом». Насамперед тому, що результати першого й другого таймів аж ніяк не відповідають ходу боротьби в них. У першій половині зустрічі деяку перевагу мали гості. Та м’яч побував саме в воротах дніпропетровських футболістів. Друга половина зустрічі проходила при великій перевазі «Металіста». Але гола у ворота суперників харківянам забити не вдалося. Та втім, мабуть, слід більш детально зупинитись на перипетіях боротьби цих двох команд. Хоча б тому, що обидві вони входили до групи лідерів. Дніпропетровці очолювали турнірну таблицю, а харків’яни розміщались у ній на кілька сходинок нижче.
Відразу після свистка судді, що сповістив про початок зустрічі, деяку ігрову перевагу мають гості. Заслужений майстер спорту Андрій Біба, який виступає зараз за «Дніпро», вдало диригує діями своїх партнерів. Досить сказати, що всі атаки, проведені гостями протягом перших тридцяти хвилин, проходили саме через Андрія Бібу. Господарі поля більше групуються біля своїх воріт. Правда, вони контратакують досить гостро. Так, уже на третій хвилині стрімкий фланговий рейд Якова Немировського призводить до кутового на ворота суперників. А буквально за кілька десятків секунд уже Андрій Біба двічі підряд теж пробиває кутові.
17 хвилина. Чергова контратака господарів. Віталій Поляков одержує м’яч в безпосередній близькості до воріт, але б’є тихо й прямо в руки голкіперові гостей Георгію Городенку. Рівно через двадцять хвилин в не менш зручній позиції опинились Ромуальд Юшка та Іван Панін. Знову неточний удар останнього.
Гол було забито дещо несподівано, хоча й після досить чітко розіграної комбінації. Яків Немировський одержав м’яч у центрі поля. Кілька фінтів, і він звільняється від опікунів. Шлях вперед вільний. Але Немировський помічає, як на правому фланзі вдало відкривається Кафаджі. Точний пас за спини захисників, і Кафаджі одержує м’яч у зручній для завершального удару позиції.
Друга половина зустрічі, як ми вже говорили, була повністю за харків’янами. Відмінні можливості подвоїти рахунок мали Несміян, Немировський, Панін. Проте Городенко більше не помилявся. На 56-й хвилині черговий рейд Юшки зупиняє недозволеним прийомом Дановський. Пенальті. Здається, гол неминучий. Та Віталій Поляков несподівано піднімає м’яч високо над перекладиною.
Гра так і закінчується з мінімальною перевагою господарів поля. Після цієї перемоги харків’яни, як і «Дніпро», набрали 6 очок, але завдяки кращій різниці забитих пропущених м’ячів обійшли в турнірній таблиці своїх недавніх суперників.
Команди виступали в таких складах: «Металіст» — Савченко, Несміян, Аристов, Матвієнко, Малявкін, Поляков, Немировський, Панфілов, Панін (Мілес), Кафаджі, Юшка; «Дніпро» — Городенко, Сергєєв, Дановський, Саричев, Грибенник, Біба, Шнейдерман, Кржичевський, Гринько, Сизов, Снітько.
Післязавтра «Металіст» на своєму полі приймає футболістів клубу «Дніпро» з міста Кременчука.
О. БІРЮКОВ.

ТУРНЕ ПОЧАЛОСЯ
«Зоря» (26.04.1968)
Футболісти «Дніпра» розпочали своє турне зустріччю в Харкові з місцевим «Металістом». За кілька днів до приїзду наших земляків харків’яни в матчі на Кубок обіграли запорізький «Металург» з рахунком 2:0. Дніпропетровці врахували таку обставину і на гру з «Металістом» дещо перебудувалися, посиливши свою середню лінію за рахунок четвертого півзахисника. Однак лише перші тридцять хвилин гості були більш активнішими, ніж господарі. Глядачі добре похвилювалися за свою команду. Поступово гра вирівнялася, і проходила з перемінним успіхом. Розв’язка наступила на 38 хвилині, коли дальній удар О. Кафаджі виявився несподіваним для Г. Городенка. Воротар «Дніпра» був безсилим врятувати становище.
В другому таймі картина мало чим змінилася: перемінні, але безплідні атаки велися то на одні, то на другі ворота. Але бракувало завершальних ударів. На 56 хвилині дніпропетровці недозволеним прийомом у межах штрафного майданчика перервали прохід Р. Юшки, та В. Поляков не зумів використати 11-метровий удар. М’яч пролетів над сіткою.
Як проінформували нас спортивні оглядачі харківських газет, матч пройшов цікаво, в швидкому темпі. Важко було віддати комусь перевагу. З великим інтересом поставилися глядачі до виходу в складі «Дніпра» А. Біби. Тренер «Металіста» В. Каневський, добре знаючи «повадки» свого недавнього колеги по грі в Києві, приставив до А. Біби В. Полякова, який невідступно слідував за півзахисником «Дніпра». Однак А. Біба в цьому поєдинку часто виявлявся переможцем і в цілому добре провів матч.
З Харкова дніпропетровці вирушили до Ростова, де гратимуть 27 квітня, а 2 травня вони виступлять у Липецьку.

ПЕРЕМОГА НАД ЛІДЕРОМ
«Соціалістична Харківщина» (Харьков, 26.04.1968)
«Дніпро» в цьому році стартував вдало. Після трьох перемог з однаковим рахунком 1:0, футболісти Дніпропетровська очолили турнірну таблицю. Зустріч з лідером привернула увагу багатьох тисяч харків’ян, які вщерть заповнили стадіон.
З перших же хвилин став зрозумілий тактичний задум тренера «Дніпра» Леоніда Родоса: дати бій харків’янам у центрі поля, завоювати його, розхитати оборону. І це гостям спочатку вдалося за рахунок перших енергійних дій захисників і середньої лінії, де прицілом на атаку грали А. Біба і Р. Шнейдерман. Диригентом був А. Біба, який вміло переводив гру на фланги, і крайні форварди стрімко проходили на краях і передавали м’яч на штрафний майданчик.
«Металісту» часом було скрутно, але захисники з честю справилися із своїми функціями. Операції гостей припинялися раптово, не вистачало вміння на великій швидкості виконати той чи інший прийом. Усе це призвело до того, що в цілому здібні форварди згодом вимушені були перейти до індивідуальних дій і уповільнення темпу. Харків’яни скористалися з цього і все частіше вдавалися до контратак, у яких щоразу брало участь все більше гравців.
Десь у кінці першого тайму намітився явний перелом у грі. «Металіст» примусив півзахисників гостей відійти від своїх воріт. На 37-ій хвилині після швидкої комбінації мяч потрапив до О. Кафаджі, з боків стояли двоє наших неприкритих форвардів. Захисники гадали, що м’яч буде адресовано їм, але О. Кафаджі, знаходячись в оточенні суперників, раптово пробив по воротах. Г. Городенко впіймав м’яч, але не утримав в руках. Це перший м’яч, пропущений «Дніпром» в цьому сезоні.
Після перерви харків’яни відкрито пішли у наступ. Біля штрафного майданчика скупчувалося по пятнадцять гравців. Кутові слідували один за одним. Під час однієї з атак захисники «Дніпра» зіграли дуже вже різко. Суддя призначає у їх ворота 11-метровий удар.
«Металіст» одержав можливість закріпити успіх, але В. Поляков пробив вище воріт. Після цього харків’яни мали ще ряд можливостей збільшити рахунок, та їх удари були неточними. Матч закінчився, з рахунком 1:0 на користь «Металіста».
Кращим гравцем цього матчу визнаний нападаючий «Металіста» Я. Немировський.
Тепер харків’яни набрали у чотирьох зустрічах 6 очок. 27-го квітня вони на своєму полі зустрічаються з кременчуцьким «Дніпром».
О. КИРИЛЕНКО.

ФУТБОЛ
«Днепровская правда» (27.04.1968)
Сообщаем результаты игр на первенство СССР по футболу во второй подгруппы второй группы класса «А»состоявшихся 23 апреля:
«Текстильщик» (Иваново) «Спартак» (Нальчик) 0:0; «Металлист» (Харьков) «Днепр» (Днепропетровск) 1:0; «Судостроитель» (Николаев) СКЧФ (Севастополь) 3:0; «Локомотив» (Херсон) «Металлург» (Запорожье) 1:1; «Металлург» (Куйбышев) «Труд» (Воронеж) 0:0; «Звезда» (Рязань) — «Кубань» (Краснодар) 0:0; «Металлург» (Липецк) — «Днепр» (Кременчуг) 1:1; «Звезда» (Кировоград) «Таврия» (Симферополь) 1:0; «Шинник» (Ярославль) «Динамо» (Ставрополь) 0:1; «Ростсельмаш» (Ростов-на-Дону) «Авангард» (Жёлтые Воды) 1:0. (ТАСС).

«Спортивна газета» (Киев, 21.05.1968)

Матч «Металіст» (Харків) — «Дніпро» (Дніпропетровськ).  Захисники «Дніпра» ліквідують небезпеку біля своїх воріт.
Фото Н. Бєжиної. (Слева направо — Геннадий Сарычев,
Иван Панин, Борис Дановский, Георгий Городенко,
Яков Немировский — Р.Л.)

ЗАКОЛДОВАННЫЙ КРУГ
«Советский спорт» (Москва, 20.06.1968)
…«Днепр» из Днепропетровска — опытный коллектив и тоже играет с четырьмя полузащитниками. Откровенно говоря, мы очень опасались встречи с ним. Особенно волновал нас приход в их команду такого мастера организации атак, как Биба. Но оказалось, что и против него можно успешно бороться. Днепропетровские полузащитники умеют держать мяч и умно распорядиться им. Но что пользы от такой распорядительности, если всё делается в замедленном темпе, без острых выходов «на линию огня»?!