24 мая 1971 года. Понедельник
Чемпионат СССР. Первая лига. 10-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) — «Молдова» (Кишинёв) – 3:0

«Днепр» (Днепропетровск) — «Молдова» (Кишинёв) — 3:0 (3:0).

24 мая 1971 (понедельник). 19:00. Днепропетровск. Стадион «Метеор». 20000 зрителей. Солнечно. 25 градусов.

Судьи: Г. Баканидзе, О. Алавидзе (оба — Тбилиси), Т. Эргемлидзе (Ткибули).

«Днепр» (футболки красные, трусы белые, гетры белые с красной полосой): 1 Колтун (Семёнов, 81) – 3 Найда – 2 Сергеев, 4 Богданов (к), 5 Федоренко – 6 Шнейдерман, 7 Назаров, 8 Евсеенко – 9 Лябик, 10 Пилипчук (Романюк, 66? 76?), 11 Христян (Снитько, 72? 80?)

Травмированы Артюх, Цунин. Болен Гринько.

Запасной: Торопов.

«Молдова» (футболки продольно-полосатые, трусы тёмные, гетры белые): В. Полищук, В. Катков, В. Волостных (к), И. Карас, А. Зима, А. Борщ, Н. Польщиков (Л. Тарасов, 61), Ю. Лукашук, И. Надеин, А. Теслев (В. Строганов, 46), Н. Теленченко.

Запасные: Г. Никишенко, В. Мадан, И. Бордовских.

Старший тренер – Вас. Соколов. – составы из протокола матча.

Голы: 1:0 Пилипчук (3, с пенальти за снос Христяна), 2:0 Христян (10, гп Сергеев), 3:0 Христян (19, гп Шнейдерман).

Дублёры0:0.

Последний официальный матч за «Днепр» Александра Снитько (1967-1971, 90 матчей, 13 мячей).

В атаке Анатолий Пилипчук и Алексей Христян (справа)

ЗУСТРІЧ З «МОЛДОВОЮ»

«Зоря» (25.05.1971)

З «Молдовою» у «Дніпра» свої рахунки. Торік кишинівські футболісти відібрали у наших земляків чотири очка, тоді як для виходу у вищу лігу їм восени не вистачало лише одного очка. До того ж «Дніпру» минулого сезону не вдалося послати у ворота «Молдови» жодного м’яча.

Нині у чемпіонаті команд першої ліги на вчорашній день суперників розділяло лише два очка: у «Дніпра» було їх 10, у «Молдови» — 8.

Матч двох давніх суперників, що проходив на стадіоні «Метеор», судив арбітр всесоюзної категорії з Тбілісі Г. Баканідзе. Він і зафіксував рахунок 3:0 на користь «Дніпра».

«ДНІПРО» ПЕРЕМІСТИВСЯ ВИЩЕ

«Зоря» (26.05.1971)

Завдяки перемозі над «Молдовою», про яку ми вже повідомляли у вчорашньому номері газети, «Дніпро» перемістився на дві сходинки вище. Все в цьому матчі вирішилося у перші двадцять хвилин. Вже на третій хвилині гості звалили Христяна і поплатились за це 11-метровим ударом, який чітко реалізував Пилипчук. Через сім хвилин уже сам Христян, прийнявши м’яч, головою спрямував його в сітку, а на 19-й хвилині він же, вигравши після кутового повітряну дуель у захисників і воротаря «Молдови», потроїв рахунок.

Не викликало сумніву, що доля матчу практично вже вирішена. І приємно, що суперники не припинили боротьбу, приділивши головну увагу атаці. Гості робили серйозні спроби змінити становище, в другому таймі вони навіть двічі були близькими до успіху. Підвели неточні удари. «Дніпро» відмовився від тактики безплідного катання м’яча, до якої часто вдаються ті, хто має перевагу в рахунку. Команда теж атакувала, причому великими силами, з підключенням захисників. На 57-й хвилині Христян міг знову відзначитися, та посланий ним м’яч, минувши воротаря, викотився за межі поля.

Склад «Дніпра» в цьому матчі: Колтун (Семенов, 81), Сергєєв, Найда, Богданов, Федоренко, Шнейдерман, Назаров, Євсєєнко, Лябик, Пилипчук (Романюк, 66), Христян (Снітько, 72).

Результати інших матчів 10-го туру: «Даугава» — «Волгар» — 0:0, «Жальгіріс» — «Спартак» — 1:0, «Динамо» — «Будівельник» — 4:0, «Алга» — «Памір» — 2:0, «Крила Рад» — «Локомотив» — 1:2, «Уралмаш» — «Текстильник» — 0:0, «Кузбас» — «Шинник» — 1:0, «Металіст» — «Металург» — 0:0, «Торпедо» — «Чорноморець» — 1:2, «Рубін» — «Шахтар» — 0:2.

ПЕРЕД ТРУДНЫМ ЭКЗАМЕНОМ

«Днепровская правда» (26.05.1971)

В любом виде спорта наблюдается такое явление, когда слабый соперник побеждает сильного. И это повторяется довольно часто. Кишиневская «Молдова» — команда, которая в прошлом году доставила днепропетровским болельщикам массу неприятностей. Именно она перекрыла путь «Днепру» в высшую лигу. Понятно, что урок, преподанный в прошлом году нашим землякам «Молдовой», не должен был пройти даром.

Первый тайм не принес присутствующим на стадионе «Метеор» зрелищного удовлетворения. Не наблюдалось в игре «Днепра» той изюминки, которая выгодно отличала бы наших земляков от футболистов других команд. Не наблюдалось, несмотря на то, что к 20-й минуте счет уже был внушительным — 3:0. Не было восторгов на трибунах, когда был забит первый гол. Многим показалось, что арбитр из Тбилиси Г. Баканидзе «погорячился», назначив на 3-й минуте пенальти в сторону ворот «Молдовы».

А произошла следующая ситуация. Гости предприняли контратаку, но кто-то из защитников «Днепра» сумел отбить мяч. Да так сильно, что он начал опускаться в штрафной площадке кишиневцев. Туда устремился Христян, опекаемый защитником Катковым. В борьбе за мяч днепропетровец был сбит. А. Пилипчук отлично реализовал 11-метровый штрафной. Заслужили ли футболисты «Днепра» подобную «милость» арбитра? Думается, что да. Ведь Христян выигрывал дуэль с защитником, реально угрожая воротам кишиневцев. Кстати, тренер «Молдовы» не высказал сомнений по поводу пенальти.

Второй гол также был забит несколько неожиданно. Сергеев по правому краю сумел приблизиться к штрафной площадке гостей и не без помощи Шнейдермана навесил мяч к дальней стойке ворот. Там оказался Христян. Он и завершил на 10-й минуте эту двухходовую комбинацию, забив в левый от вратаря угол красивый гол.

Через 9 минут Шнейдерман удачно произвел угловой удар с левого края. И снова Христян подоспел на передачу. Он раньше всех завладел «вторым этажом», откуда и отправил мяч в сетку ворот. Автор двух голов мог бы и увеличить свой лицевой счет. В конце первого тайма он упустил возможность дослать мяч в ворота, а в начале второго после его удара мяч прошел в притирку к штанге.

«Днепр» показал острокомбинационную игру во втором тайме. Но вот с завершением атак нападающие оказались не на высоте. Допущенный ими игровой брак позволял гостям иногда опасно выходить на сближение с Колтуном. В двух моментах наш вратарь сыграл удачно, в двух — полузащитник гостей Польщиков не сумел попасть в цель с выгоднейших позиций.

Наши земляки могли бы значительно увеличить разницу забитых и пропущенных мячей, но, видимо, предстоящий матч с «Черноморцем» несколько охлаждал их действия. Возможно, и правильно, что «Днепр» не «выкладывался»: впереди трудный экзамен. Мастерство футболистов «Черноморца» нельзя ставить на одну грань с «Молдовой».

В матче выступал следующий состав: Колтун (Семенов, 81), Сергеев, Найда, Богданов, Федоренко, Шнейдерман, Назаров, Евсеенко, Лябик, Пилипчук (Романюк, 76), Христян (Снитько, 80).

Результаты игр, проведенных соперниками «Днепра»: «Даугава» — «Волгарь» 0:0, «Жальгирис» — «Спартак» 1:0, «Динамо» — «Строитель» 4:0, «Алга» — «Памир» 2:0, «Крылья Советов» — «Локомотив» 1:2, «Уралмаш» — «Текстильщик» 0:0, «Кузбасс» — «Шинник» 1:0, «Металлист» — «Металлург» 0:0, «Торпедо» — «Черноморец» 1:2, «Рубин» — «Шахтер» 0:2.

В. АСАЕВ.

ВИПРОБУВАННЯ ПОПЕРЕДУ

«Прапор юності» (27.05.1971)

Майже місяць відділяє нас від останнього побачення з «Дніпром» на полі центрального стадіону «Метеор». Тоді, залишаючи місто після переможного матчу з торпедівцями Кутаїсі, дніпропетровці займали другий рядок турнірної таблиці, маючи поперед себе лише душанбинський «Памір». На зустріч з кишинівською «Молдовою» вони повернулись, втративши 5 очок з 8 можливих.

«Молдова» принесла нашим футболістам найбільше неприємностей минулого року: в двадцять одній зустрічі на своєму полі «Дніпро» не поступився нікому, окрім кишинівців; тільки одна команда першої ліги зуміла подолати дніпропетровців двічі протягом сезону — це теж була «Молдова». Саме вона, на думку болільників, зачинила перед «Дніпром» двері до вищої ліги.

24 травня команда В. Лобановського сповна сплатила борг вихованцям В. Соколова. Все було, по суті зроблене протягом перших десяти хвилин.

Поштовх Катковим Христяна у спину руками, коли той приймав м’яча в штрафному майданчику суперника, маючи перед собою вільний шлях до воріт, примусив арбітра зустрічі Г. Баканідзе покарати «Молдову» одинадцятиметровим штрафним ударом вже на 3-ій хвилині. Пилипчук послав м’яча в правий від воротаря нижній кут. Поліщук зреагував на удар, але лише торкнувся м’яча, не зумівши перепинити йому шлях до воріт.

Співавтором другого гола став захисник Сергєєв, а збільшив рахунок Христян. Знаходячись ліворуч від воріт, він на 10-ій хвилині прийняв верхову передачу захисника і головою послав м’яч у дальній кут. Він ударився в штангу біля самісінької землі і влетів у ворота.

В принциповому матчі цього вже було досить для перемоги. А коли на 19-ій хвилині Христян після подачі кутового Шнейдерманом забив третій гол (цей момент ви й бачите на знімку), кишинівці зрозуміли свою приреченість. Потрібен був перепочинок, втручання тренерів, щоб вони схаменулись і спробували рятувати свій престиж. Польщиков і Надеін зобов’язані були забити голи в тих ситуаціях, в яких вони залишались сам-на-сам з Колтуном. Сміливе втручання нашого голкіпера примусило їх поспішати з ударом і в обох випадках м’яч пролітав повз ворота.

Побачивши, що захист програє поєдинок атакуючому супернику, знову змушені були приступити до активних дій передні ланки «Дніпра». Була не одна нагода збільшити розгромний рахунок, та м’яч, як правило, йшов мимо цілі.

Так і закінчився цей матч, в якому швидка розв’язка не дала змоги побачити команди в усіх аспектах боротьби. Справжнім випробуванням буде для «Дніпра» завтрашній матч з «Чорноморцем».

Фото Ю. Боловіна.

ВИРІШИВ ПОЧАТОК

«Спортивна газета» (Киев, 27.05.1971)

Все вирішилося дуже швидко. На 3-й хвилині, коли Христян виходив на ударну позицію, його руками звалили на землю. 11-метровий чітко реалізував Пилипчук. Через сім хвилин господарі розіграли вільний. Гості, здавалося, вже відвели небезпеку, але несподівано м’яч опинився у Сергєєва. Він без вагань зробив добру навісну передачу у штрафний майданчик. Залишений без нагляду Христян головою забив другий гол. На 19-й хвилині, вже після кутового, Христян у високому стрибку виграв повітряну дуель у захисників і воротаря.

Стало очевидним, що долю матчу вирішено, хоча залишалося грати ще добрих 70 хвилин. Вони пройшли у невисокому темпі. Щоправда, гості робили спроби змінити рахунок і мали для цього кілька вигідних ситуацій, особливо у другому таймі, коли Надеїн та Теслєв з близької відстані не влучили у ціль. Але загалом ініціатива була за «Дніпром», який в кінцевій частині матчу показав, що в нього зберігся чималий запас сил і енергії для продовження атак. Проте усі вони не принесли успіху. Так на 57-й хвилині Христян міг забити четвертий гол, але м’яч, пролетівши під воротарем, вилетів за межі поля за кілька сантиметрів від штанги.