24 апреля 1969 года. Четверг
Чемпионат СССР. 2-я группа класса "А". 4-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) – «Звезда» (Кировоград) – 1:2

«Днепр» (Днепропетровск) – «Звезда» (Кировоград) 1:2 (0:0).
24 апреля 1969 (четверг). 18:00. Днепропетровск. Стадион «Металлург». 25000 зрителей.
Судьи: Ю. Бочаров, И. Павлов, В. Попов (все – Москва).
Телетрансляция – прямая, 2-я программа.
«Днепр» (футболки красные): Пильгуй – 3 Шпаков Сергеев, Сарычев, Шнейдерман – 6 Гринько, Литовченко (15 Сизов, 46), 10 Биба (к) – 8 Романюк, 9 Кржечевский (16 Пугач, 73), 11 Снитько
Запасные: Семёнов, Дановский, Грибенник.
Старший тренер – В. Лобановский.
«Звезда» (футболки полосатые): Л. Колтун, А. Максименко, А. Ермаков, А. Хропов, А. Кравченко (к), В. Сучков, Ю. Касёнкин, В. Ступак (И. Сорокин, 46), А. Товт, В. Дерябин, В. Квасов.
Запасные: И. Барамба, В. Бровченко, Хуан Усаторре.
Старший тренер – А. Лерман. – составы из протокола матча.
Голы: 0:1 Товт (46), 1:1 Романюк (63, гп Биба), 1:2 Квасов (90).
Предупреждены: Шпаков – Ермаков, Максименко.

Последний матч за «Днепр» Анатолия Сизова (1967-1969, 77 матчей, 6 мячей).

ПЕРШІСТЬ КРАЇНИ З ФУТБОЛА
«Зоря» (25.04.1969)
Вчора на дніпропетровському стадіоні «Металург» в черговому матчі на першість країни зустрілись команди другої групи класу «А». Футболісти «Дніпра» приймали кіровоградську «Зірку». Матч закінчився з рахунком 2:1 на користь гостей.

«ДНІПРО» — «ЗІРКА» — 1:2
«Прапор юності» (26.04.1969)
На 3-ій хвилині зустрічі «Дніпра» з «Зіркою» на дніпропетровському стадіоні «Металург» нападаючий гостей Ступак, до речі, єдиний футболіст кіровоградців, якому тренери поставили за матч двійку, несподівано увірвався до штрафного майданчика, одержав з глибини точний пас і рушив на ворота Пільгуя. Саричев, стоппер «Дніпра», був за кілька кроків від нього, але встиг вибити м’яча, не давши кіровоградцям змоги відкрити рахунок. Це була єдина за весь матч можливість гостей взяти ворота господарів в результаті чітко розіграної ними комбінації. Гості взагалі, особливо у першому таймі мало турбували Пільгуя і два голи, забиті «Зіркою», були результатом найгрубіших помилок захисників «Дніпра», які у зовсім безпечних ситуаціях «подарували» мячі швидким форвардам суперників.
Перший гол на 46-й хвилині зустрічі забив центральний нападаючий Товт, коли Саричев і Шпаков пропустили м’яча Пільгую, але не врахували стартової швидкості форварда. У них була можливість виправити помилку, підштовхнути м’яч воротареві, та вони не зробили цього, а Пільгуй теж не поспішав з виходом. Лише в останню мить він кинувся в ноги Товту, та не зумів втримати м’яча, і кіровоградці повели в рахунку — 1:0.
На останній хвилині матчу в центральній зоні поблизу штрафного вже Гринько і Шнейдерман несподівано для всіх поступились м’ячем Квасову. До воріт був ще чималий шлях, навперейми форварду подались центральні наші захисники, але навдивовиж безпечно залишив ворота Пільгуй, поспішаючи назустріч атакуючому. І матч, вже зведений до нічиєї, матч, в якому наші зберігали надію на виграш, було програно.
Це так, помилились захисники. І все ж матч було програно не лише через їхні помилки. Принаймні, 70 хвилин з 90 м’яч контролювали наші, вони не давали ні хвилини перепочинку воротареві суперника Колтуну. Але, попри двох-трьох ударів, решта не була небезпечною для воротаря. Більшість з них завдавалась з очікуваних ним позицій, а тому голкіпер мав змогу підготуватись до них. Як правило, наші били здалеку, бо не могли швидко і несподівано розіграти м’яча в передній лінії.
Романюк і Снітько продемонстрували високу майстерність володіння м’ячем, зібрали чимало оплесків за фінти, але не відзначались рішучістю на заключній стадії атаки, не брали на себе відповідальності за завершальний удар. Навіть у тих випадках, коли вони вчасно віддавали м’яч, завершити атаку було нікому. Кржечевський не зумів нанести жодного прицільного удару або ж обрати вигідну позицію.
Більше таланило Гриньку. На 25-ій хвилині комбінація Снітько - Романюк на лівому фланзі закінчилась чудовим пасом Гриньку, який знаходився на воротарському майданчику. Один точний рух і м’яч повинен був опинитись в сітці. Та півзахисник зволікав з ударом, і воротар виграв цей поєдинок. Через 15 хвилин Гринько знову має безумовну можливість забити гол. М’яч, посланий ним у високому стрибку в незахищений кут воріт, іде поруч зі штангою. На 67-ій хвилині, вже після того, як рахунок було зрівняно, він знову залишається сам на сам з воротарем і... запізнюється з ударом.
Єдиний гол дніпропетровці забили на 63-ій хвилині. Після прострілу Біби зліва м’яч потрапив до Романюка, і той з кількох метрів «розстріляв» ворота. Трохи раніше, коли після сильного удару Сергєєва Колтун не втримав м’яча, він мав ще одну нагоду забити гол, але не зумів обіграти атакуючого його воротаря.
Навіть стандартні положення, неперевершеними майстрами виконання яких вважаються Біба і Лобановський, жодного разу не були використані, хоч штрафних на ворота «Зірки» призначалось безліч.
Помилки захисту, невисокий темп, відсутність належної реакції, рішучості і настроєності на гол в передніх лініях стали причиною поразки «Дніпра» в першій грі XXXI чемпіонату СРСР на своєму полі.
Суперники виступали в цьому матчі в такому складі:
«Дніпро»: Пільгуй, Сергєєв, Шпаков, Саричев, Шнейдерман, Гринько, Литовченко (Сизов, 46), Романюк, Кржечевський (Пугач, 73), Біба, Снітько.
«Зірка»: Колтун, Максименко, Єрмаков, Хропов, Кравченко, Сучков, Касьонкін, Ступак (Сорокін, 46), Товт, Дерябін, Квасов.
Єрмаков, Максименко і Шпаков одержали в цьому матчі попередження від судді Ю. Бочарова за грубу гру.
А. БОРИСЕНКО.
* * *
«Кривбас» провів першу гру на виїзді в Запоріжжі і програв «Металургу» — 0:2. Голи забили В. Кутін (35-та хвилина) та Є. Сатаєв (89-та хвилина).
В інших матчах туру зафіксовано такі результати: «Металіст» — СКА Од. — 2:0, «Шахтар» — «Суднобудівник» — 0:3, «Хімік» — «Локомотив» X. — 0:0, СКА К. — «Десна» — 2:0, «Будівельник» — «Таврія» — 1:1, СКА Льв. — «Локомотив» В. — 0:0, «Авангард» — «Буковина» — 1:0, «Динамо» — «Карпати» — 1:4, «Азовсталь» — «Автомобіліст» — 2:3.

ФУТБОЛ
«Днепровская правда» (26.04.1969)
В четверг на днепропетровском стадионе «Металлург» в очередном матче чемпионата страны на футболу среди команд второй группы класса «А» встретились футболисты днепропетровского «Днепра» и кировоградской «Звезды».
Матч закончился со счетом 2:1 в пользу гостей.

«ДНІПРО» – «ЗІРКА» 1:2
«Спортивна газета» (Киев, 26.04.1969)
Після тяжкої поразки у Львові «Дніпро» провів звітний матч значно організованіше й з більшим натхненням. Усі 90 хвилин господарі атакували, на їхній половині здебільшого лишався один Пільгуй. Але трапилося так, що дніпропетровці пішли з поля переможеними...
Обидва м’ячі було забито за ситуацій, які, здавалося, не являли жодної загрози для воріт. В обох випадках голкіпер і захисники ніяк не могли знайти спільної мови: кому ж раніше йти на м’яч. Унаслідок цього Товту й Квасову нічого не лишалося, як закочувати люб’язно віддані їм м’ячі у ворота.
При рахункові 1:1 гості відверто зволікали час, і суддя Бочаров змушений був покарати їх — додати дві хвилини. Однак ця кара виявилася щасливою для «Зірки». Саме під завісу Квасов приніс своїм товаришам перемогу.
Я. НОВАК.
Дніпропетровськ (телефоном).

НА ОСТАННІХ СЕКУНДАХ
«Кіровоградська правда» (Кировоград, 26.04.1969)
Перші ігри чемпіонату країни дніпропетровська команда «Дніпро» почала непогано. Вона виграла в Чернівцях у «Буковини» (2:0), добилася нічиєї з «Локомотивом» у Вінниці (2:2). Але потім дніпропетровці зуміли відповісти лише одним м’ячем на шість, забитих футболістами «Карпат» у Львові.
Вдома, де матч із «Зіркою» був відкриттям тут нинішнього футбольного чемпіонату, прихильники «Дніпра» чекали реабілітації. Очолювані своїм лідером заслуженим майстром спорту Андрієм Бібою, господарі мали в першому таймі ігрову і територіальну перевагу, але не змогли скористатися нею.
Мабуть, увірувавши в свою перевагу, господарі поля втратили пильність. І поплатились за це. На першій хвилині другого тайма Андрій Товт, скориставшись помилкою захисників «Дніпра», відкрив рахунок. Слід сказати, що й інші два голи, забиті в цьому матчі, були результатом не ігрових комбінацій нападаючих, а помилок захисників.
Дніпропетровці знову атакують. Тепер їх завдання ускладнилося. Щоб виграти, треба спочатку відквитати м'яч. Цього вони добилися на 62-й хвилині після кутового, пробитого Бібою. Кіровоградці мали змогу перехопити м’яч, але не перехопили.
Здавалося, що відчайдушні намагання господарів поля записати на свій рахунок два очка ось-ось досягнуть мети. Прогаяв з ударом Анатолій Гринько. Володимир Дерябін за три метри від воріт буквально зняв м’яч з ноги Олександра Снитька.
Захопившись атакою, господарі поля забули про власні ворота. І на останніх секундах зустрічі знову були покарані. Віктор Квасов «украв» м’яч з-під ніг Геннадія Саричева, який замикав ланку свого захисту. Ривок до воріт завершився влучним ударом у лівий кут.
Дніпропетровці не встигли розпочати з центра поля, як фінальний свисток зафіксував перемогу кіровоградців — 2:1.
М. ДМИТРІЄВ.

ВАЖКИЙ ДЕНЬ ДЕБЮТАНТІВ

«Радянська Україна» (Киев, 26.04.1969)

Майстри другої групи класу «А» нашої республіки провели четвертий календарний день. Матчі туру коментує майстер спорту Володимир Богданович:

— На такому короткому відрізку турнірної дистанції вже намітилась група лідерів. Мабуть, ніхто не здивується, коли, поглянувши на таблицю, побачить у ній на верхніх сходинках «Карпати», «Металіст», «Суднобудівник», «Зірку». І в цій сильній компанії — «Авангард». Це, безперечно, найбільший сюрприз старту.

Торішньої глибокої осені «Авангард» і «Буковина» лише в додатковому матчі фінальної пульки найсильніших команд України класу «Б» вирішували між собою, кому з них стати золотим, а кому срібним призером. Гору тоді взяли авангардівці. І от волею календаря в останньому турі старі знайомі зустрілися вже в новому ранзі, як колективи класу «А». Обидві команди порівняно з минулою осінню зазнали деяких змін у складах. І все ж не скажеш, що вони дуже далеко пішли. Але ж певний прогрес в їх грі намітився.

Гірше почали виступи у вищому класі інші новачки. Цього ігрового дня їм випали нелегкі випробування. «Шахтар» і «Динамо», вдома не витримали натиску «Суднобудівника» і «Карпат», які переважали господарів поля по всіх статтях. «Десна» у Києві не протиставила армійцям ніякого плану гри. Київський СКА, далекий від своєї бойової форми, легко переграв «Десну». Схоже, що вона, як «Шахтар» і «Динамо», ще в шуканні своїх складів, ще в дорозі.

Центральним матчем туру було побачення в Харкові. «Металіст» приймав одеський СКА. 20 тисяч болільників були свідками цікавого поєдинку. Турнірне сусідство змусило суперників почати зустріч обережно. Команди протидіяли одна одній за однаковою тактичною схемою, тримаючи попереду двох форвардів, а в півзахисті — чотирьох виконавців.

Та поступово ініціативою оволодівають господарі поля. Їх крайні захисники Гунько і Малявкін активно підтримують авангардні ланки. Рахунок відкрив півзахисник харків’ян Поляков. У другому таймі нападаючий Юшка закріпив успіх «Металіста». Хороше враження справила на присутніх одеська команда в цілому й окремі її гравці — форварди Панков і Лисаковський, півзахисник Майборода.

Що ж з «Дніпром»? У першому матчі на своєму полі команда зазнала поразки. Власне кажучи, тут немає нічого дивного. «Зірка» в попередньому матчі вдома теж програла, але прибувши до Дніпропетровська, не збиралась відсиджуватися на своїх воротах. А як же «Дніпро»? Постає питання: чи не перестаралась команда в період весняної підготовки, коли рвалась до «Проліска». Зрозуміло, що над дніпропетровцями висів тягар від розгромної поразки у Львові. Та в клубі досить кваліфікованих і досвідчених гравців, яких турнірні невдачі не повинні вибити з колії.

ВДАЛИЙ ПОЧАТОК ТУРНЕ
«Молодий комунар» (Кировоград, 29.04.1969)
Кіровоградська «Зірка» після трьох матчів на своєму полі виїхала на тритурове турне. 24 квітня вона зустрілась у Дніпропетровську з «Дніпром».
Господарі поля не потребують особливих рекомендацій. Дніпропетровці — старожили другої групи класу «А», завжди займають провідні місця. Але нинішній чемпіонат футболісти «Дніпра» почали невдало: уже втратили три очка з шести можливих, перед зустріччю з кіровоградцями зазнали у Львові від «Карпат» поразки з рахунком 1:6.
Цілком зрозуміло, що граючи вперше в цьому році на своєму полі після таких невдач, дніпропетровці прагнули реабілітувати себе перед своїми прихильниками. І треба віддати їм належне, вони мали явну перевагу. Та рахунок першими відкрили гості. Це трапилось одразу після перерви. Андрій Товт, який був чи не найактивнішим у цьому матчі з кіровоградців, скористався тим, що воротар випустив з рук м’яч, і пробив його в сітку.
На 62-й хвилині через помилку наших захисників господарі поля встановили рівновагу, але секунд за 15-20 до кінця поєдинку Віктор Квасов вивів свою команду вперед.
Вигравши що зустріч з рахунком 2:1, кіровоградці поліпшили своє турнірне становище. Після чотирьох турів у них шість очок з восьми можливих.