25 августа 1971 года. Среда
Чемпионат СССР. Первая лига. 28-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) – «Крылья Советов» (Куйбышев) – 1:0

«Днепр» (Днепропетровск) — «Крылья Советов» (Куйбышев) — 1:0 (1:0).

25 августа 1971 (среда). 19:00. Днепропетровск. Стадион «Метеор». 25000 зрителей (Советский спорт, Спортивна газета, Зоря – 35000). Пасмурно. 22 градуса.

Судьи: К. Круашвили, Э. Чипчиури (оба – Тбилиси), М. Надиров (Рустави).

«Днепр» (футболки красные, трусы и гетры белые): Собецкий - 5 – 3 Найда - 3 – 2 Сергеев - 3, 4 Богданов - 3, 5 Артюх - 2 – 6 Гринько (к) - 3, 7 Шнейдерман - 3, 8 Евсеенко - 3 9 Лябик - 3, 10 Христян - 3, 11 Романюк - 4 (Назаров, 77).

Травмированы Колтун, Пилипчук, Шалычев.

Запасные: Семёнов, Цунин, Федоренко.

«Крылья Советов» (футболки, трусы, гетры белые): А. Блохин - 4, Г. Кобыльсков - 4, Г. Сахаров - 4, Г. Платонов (к) - 4, Н. Мартынов - 4, В. Панфилов - 4, В. Дудко - 4, П. Шмельков - 4 (И. Зуев, 83), А. Куприянов - 4, В. Алёхин - 3 (А. Зинченко, 78), Р. Аряпов - 4.

Запасные: Е. Шкондин, Вад. Лосев, А. Лепешев.

Старший тренер – В. Блинков. – составы из протокола матча.

Гол: 1:0 Романюк (22, гп Лябик или Шнейдерман).

Дублёры1:0.

ЕЩЁ ДВА ОЧКА

«Днепровская правда» (26.08.1971)

Чем меньше игр остаётся до конца розыгрыша первенства страны по футболу, тем острее, в бескомпромиссной борьбе проходит каждый матч. И это вполне понятно: каждое приобретённое или потерянное очко может решить очень многое. Именно поэтому и вчерашний матч между командами «Днепр» и «Крылья Советов» (Куйбышев) прошёл в интересной спортивной борьбе. Футболисты «Днепра» с первых же минут устремились в атаку на ворота гостей. Только победа и заветные два очка позволяли им упрочить своё второе место в турнирной таблице. И эту победу они добыли. Матч закончился со счётом 1:0 в пользу «Днепра».

ПОБОЮВАННЯ СПРАВДИЛИСЬ

«Зоря» (27.08.1971)

Після матчу «Дніпро» — «Крила Рад» у суддівській кімнаті відбувся такий діалог між арбітром зустрічі — суддею міжнародної категорії Карло Круашвілі і старшим тренером «Дніпра» майстром спорту Валерієм Лобановським:

К. Круашвілі: — Лише тиждень тому я бачив вашу команду в матчі з «Локомотивом» і тоді вона порадувала мене хорошою грою. Але, пробачте, сьогодні я її не впізнаю.

В. Лобановський: — Не можу не погодитись з вами. Трапилось саме те, чого ми, тренери, найбільше побоювалися. Важке турне, під час якого наша команда перенесла велике нервове і фізичне навантаження, не могли не позначитися. І до того ж, суперник дістався нам досить сильний, досвідчений, а головне, вольовий. Звичайно, глядачі і ми самі неабияк похвилювалися...

Позавчорашні суперники були далеко не в однаковому психологічному становищі. «Дніпро», який реально претендує на путівку до вищої ліги і якому «на п’яти наступає» «Чорноморець», не може тепер віддавати жодного очка. У гостей — зовсім протилежне. Вони втратили реальну можливість боротися за призове місце і в той же час їм не загрожує вибуття з першої ліги. Це дало змогу куйбишевцям скинути з себе нервове напруження, грати вільно, невимушено.

Лише перші 15 хвилин глядачі, а їх було понад 35 тисяч, бачили гру «Дніпра» у звичному стилі. Команда провела кілька блискавичних атак і вже на третій хвилині воротар гостей А. Блохін зняв з ноги О. Христяна м’яч, коли той був готовий до прицільного удару. Через хвилину В. Романюк не встиг замкнути кут воріт після прострільної передачі.

Поступово запал енергії у «Дніпра» почав спадати. Гості, очевидно, відчули це і все частіше почали таранити оборону господарів поля, яка, на жаль, допускала чимало помилок.

Добре, що на 22 хвилині, діставши право на штрафний, «Дніпро» вдало скористався з цього. М’яч, пробитий В. Лябиком, дістався В. Романюку і той, перехитривши воротаря, забив єдиний у цьому матчі гол.

Другий тайм був цілком за куйбишевцями; дніпропетровці в основному тримали оборону. Серйозні випробування випали на долю С. Собецького. Саме йому, насамперед, команда мусить завдячити, що вдалося відстояти недоторканність своїх воріт. Він кілька разів відвів загрозу від неминучого, здавалося б, гола.

Все ж, незважаючи на територіальну перевагу куйбишевців, «Дніпро» в другому таймі міг збільшити рахунок, якби С. Євсєєнко і В. Назаров не пропустили найвигідніші моменти і були точнішими в завершальних ударах.

Склад «Дніпра»: Собецький, Сергєєв, Найда, Богданов, Артюх, Гринько, Шнейдерман, Євсєєнко, Лябик, Христян, Романюк (Назаров, 77).

Інші результати позавчорашнього туру: «Шахтар» — «Локомотив» — 1:1, «Чорноморець» — «Будівельник» — 5:0, «Жальгіріс» — «Даугава» — 3:1, «Памір» — «Текстильник» — 3:1, «Молдова» — «Волгар» — 3:0, «Металург» — «Спартак» — 2:0, «Алга» — «Шинник» — 4:1, «Металіст» — «Уралмаш» 0:0, «Торпедо» — «Кузбас» — 2:1.

Кульмінаційний момент матчу. Щойно м’яч побував

у сітці воріт гостей.  Фото Ю. Боловіна.

ПОБЕДА С ОГЛЯДКОЙ

«Днепровская правда» (28.08.1971)

В жизни спортсмена отдых играет немаловажное значение, являясь особым видом тренировочного цикла. В паузах соревновательного периода мастера спорта стремятся сбросить с себя физическую и нервную усталость, залечить травмы, разработать план будущих побед. Но случается, когда даже непродолжительный отдых губительно влияет на общее физическое состояние спортсмена. Пример тому — нами всеми любимая команда «Днепр». Вернувшись с очередного вояжа, отдохнув неделю, она не обрадовала своих поклонников комбинационной, тактически мудрой и по-спортивному азартной игрой. Разве ожидали болельщики, что футбольный коллектив, претендующий на высшую ступеньку в турнирной таблице, окажется таким инертным и неизобретательным в поединке с футболистами из Куйбышева?

Говорят, победителя не судят. Однако в последней игре побеждённые выглядели значительно лучше победителей. Об этом свидетельствуют оценки, выставленные футболистам тренерами команд. В.К. Блинков наказал тройкой лишь одного В. Алёхина, который дважды упустил возможность послать мяч в сетку ворот «Днепра». Остальные игроки удостоились четвёрок. В.В. Лобановский признал хорошим игроком автора единственного гола В. Романюка, отличным — вратаря С. Собецкого. Действия же остальных футболистов были оценены посредственным баллом, а Н. Артюх «заработал» даже двойку.

«Крылья Советов» — одна из популярнейших в стране команд. К ней с почтением относятся и футболисты высшей лиги. Победа над «Крылышками» приносит признание любому коллективу. Мы помним, как высоко отозвались специалисты об игре футболистов «Днепра», победивших куйбышевцев в первом круге со счётом 4:2.

Но вот на своём поле наши земляки едва свели концы с концами. Действовали они разобщённо, удивительно медленно, часто допуская грубые ошибки в передачах мяча, в развитии редких атак, которые, к сожалению, строились не на комбинационном фундаменте. Даже гол, забитый на 22-й минуте Романюком, явился скорее следствием случайности. Проходя по левому краю (правый фланг почему-то оставался в тени на протяжении всего матча), Романюк сумел обвести защитника Г. Кобыльскова. Но волжанин в единоборстве допустил нарушение. Можно было бы и не замечать его, ведь мяч оставался у форварда «Днепра». Однако судья международной категории К. Круашвили остановил игру, назначив штрафной метрах в 26 от ворот. Шнейдерман навесил мяч к дальней штанге. А. Христян своим прыжком отвлёк на себя двух защитников и вратаря А. Блохина, а Романюк, сместившийся к правому углу штрафной площадки, успел протолкнуть мяч в сетку ворот.

Больше игроки «Днепра» не угрожали своим соперникам. Они были заняты отражением острых атак куйбышевцев. И если бы не уверенная игра нашего вратаря, исход поединка мог оказаться иным, менее счастливым для «Днепра», честь которого отстаивали С. Собецкий, В. Сергеев, П. Найда, Н. Богданов, Н. Артюх, А. Гринько, Р. Шнейдерман, С. Евсеенко, В. Лябик, А. Христян, В. Романюк (В. Назаров, 77).

А вот как закончились матчи других команд: «Черноморец» — «Строитель» — 5:0, «Молдова» — «Волгарь» — 3:0, «Металлург» — «Спартак» — 2:0, «Жальгирис» — «Даугава» — 3:1, «Памир» — «Текстильщик» — 3:1, «Алга» — «Шинник» — 4:1, «Шахтёр» — «Локомотив» — 1:1, «Металлист» — «Уралмаш» — 0:0, «Торпедо» — «Кузбасс» — 2:1.

В. АСАЕВ.

От редакции. «Днепровская правда» уже обращала внимание работников городского транспорта на недопустимую халатность в дни матчей. Какое-то время транспорт работал относительно нормально. Теперь мы вновь сталкиваемся с проблемой «разгрузки» стадиона «Метеор». Пора бы уже руководителям общественного транспорта научиться уважать болельщиков, а не заставлять часами простаивать тысячи людей в ожидании единичных трамваев, автобусов и троллейбусов, курсирующих от стадиона «Метеор» в дни футбольных игр. (проблема приехать и уехать со стадиона «Метеор» оставалась острой многие десятилетия – Р.Л.)

ПЕРЕМАГАЮТЬ ГОСПОДАРІ

«Прапор юності» (28.08.1971)

На цей матч не вистачило квитків. Тим, хто не подбав про них раніше, довелось вертатись додому. Такого нинішнього року на дніпропетровському стадіоні «Метеор» ще не було, хоч його відвідує найбільше глядачів з-поміж усіх стадіонів команд першої ліги (в 13 матчах на Центральному стадіоні Одеси, який займає друге місце, побувало 323 тисячі болільників, а на «Метеорі» — 344).

Та сподівання болільників побачити ту гру, яка принесла «Дніпру» 4 очка у важкому попередньому турне, не справдились. Після зустрічі «Дніпро» — «Крила Рад» тренери дніпропетровців поставили своїм вихованцям нижчі оцінки, аніж куйбишевці, що підписали протокол поразки. Можна не сумніватись, що проти кемеровців виступатиме команда зовсім іншого настрою і глядачі не сумуватимуть на трибунах, але... Керівництву «Дніпра» слід пильніше вивчити питання, чому команда саме в перших матчах після кожної поїздки показує млявий футбол.

Цікава боротьба точилась тільки до гола. Господарі поля грали широко, вміло вивільняли правий фланг, куди по черзі вривались Сергєєв, Шнейдерман, а то й Лябик. Їх гострі простріли створювали чимало захоплюючих ситуацій біля воріт Блохіна. На 3-ій хвилині він зірвав аплодисменти трибун, знявши буквально з ноги м’яч у Христяна після проходу Сергєєва. Поступово куйбишевці відрядили в оборону додаткові сили. Та при першій же нагоді для контратаки півзахисники стрімко кидались вперед, на підтримку форвардів, демонструючи високу мобільність.

Гол дніпропетровці забили на 22-ій хвилині. Лябик зі штрафного удару послав м’яча вздовж воріт, всі проскочили повз нього, а Романюк дістав біля самісінької штанги. Блохін був безсилий зробити що-небудь. 1:0.

Надалі гості врівноважили гру, скориставшись пасивністю господарів, а в другому таймі захопили ініціативу. На 58-ій хвилині Альохін міг зрівняти рахунок, але послав м’яча прямо на Собецького. Як і в багатьох попередніх матчах, Сергій і проти куйбишевців зіграв самовіддано і надійно. Не буде перебільшенням сказати, що принаймні очко з двох, здобутих у цій грі, приніс «Дніпру» воротар. На 60-ій хвилині захисника влаштували Собецькому «очну ставку» з Панфіловим в двох-трьох метрах від воріт, і він вийшов в ній переможцем.

Суперники виступали у таких складах: «Дніпро» — Собецький, Сергєєв, Найда, Богданов, Артюх, Гринько, Шнейдерман, Євсєєнко, Лябик, Христян, Романюк (Назаров, 77); «Крила Рад» — Блохін, Кобильсков, Сахаров, Платонов, Мартинов, Панфілов, Дудко, Шмельков (Зуєв, 85), Купріянов, Альохін (Зінченко, 78), Аряпов.

Завтра — зустріч з «Кузбасом», побачення з найрезультативнішим бомбардиром ліги Віталієм Раздаєвим (15 м’ячів). Попередню гру в Кутаїсі кемеровці програли — 1:2.

28-ий тур характерний тим, що гості не виграли в ньому жодної зустрічі. Лише «Уралмашу» вдалось добитись нічиєї (0:0) в Харкові, та «Локомотив» розійшовся мирно з «Шахтарем» — 1:1.

«Чорноморець» намагається поліпшити різницю забитих і пропущених м’ячів, пам’ятаючи, що і вона, врешті-решт, може зіграти вирішальну роль в боротьбі за вихід до вищої ліги. Одеситам вдалось забити у ворота «Будівельника» 5 «сухих» м’ячів.

З однаковим рахунком 3:1 «Жальгіріс» обіграв «Даугаву», а «Памір» — «Текстильника». 3:0 — результат зустрічі «Молдови» і «Волгаря», «Алга» завдала поразки «Шиннику» — 4:1, а «Металург» — «Спартаку» — 2:0. Ще раніше «Рубін» виграв у «Динамо» — 1:0.

«ДНІПРО» — «КРИЛА РАД» — 1:0

«Спортивна газета» (Киев, 28.08.1971)

«Дніпро» повернувся додому з важкого й напруженого турне, зумівши зберегти за собою друге місце. Але гравці, очевидно, витратили в останніх іграх багато сил, енергії, перенесли таке велике нервове напруження, що відновити все це за порівняно короткий час виявилося справою нелегкою.

Лише перші хвилин п’ятнадцять господарі діяли із запалом, вели гру у властивому для себе стилі. Біля воріт волжан виникли дві голеві ситуації, які, на жаль, не знайшли вдалого завершення.

Чим більше годинник відраховував хвилин, тим ставало помітніше, що «Дніпро» поступово втрачає ініціативу. Проте на 22-й хвилині Лябик вдало виконав штрафний і цим допоміг Романюку відкрити рахунок.

Думалося, що успіх додасть «Дніпру» енергії. Але все вийшло навпаки: господарями становища стали гості, які після перерви вже диктували свої умови. Дуже скрутно в цей час було господарям. Та в мало не трагічних ситуаціях не підвів своїх товаришів Собецький. Він діяв спокійно, зосереджено, і останній рубіж біля воріт «Дніпра» виявився для волжан неприступним.

Куйбишевці дали одному з лідерів справжній бій. Тим більше слід цінувати перемогу.

Я. НОВАК.

Дніпропетровськ (телефоном).

«Спортивна газета» (Киев, 31.08.1971)

Капітан дніпропетровського «Дніпра» А. Гринько — один з найрезультативніших гравців команди. Ось і на цьому знімку видко, як він прагне забити гол. Щоправда, цього разу воротар його випередив... (момент гри між «Дніпром» та «Крилами Рад»).  Фото Л. Бєляєва (Дніпропетровськ).

«Спортивна газета» (Киев, 21.09.1971)

Дніпропетровський «Дніпро» зробив серйозну заявку на перехід до вищої ліги. Команда показує зразки атакуючого футбола. Ось і на цьому знімку ви бачите, як центрфорвард «Дніпра» Олексій Христян забиває гол у ворота куйбишевської команди «Крила Рад».  Фото Г. Шевченка.