26 сентября 1971 года. Воскресенье
Чемпионат СССР. Первая лига. 34-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) — «Металлист» (Харьков) — 2:1

«Днепр» (Днепропетровск) — «Металлист» (Харьков) — 2:1 (1:1).

26 сентября 1971 (воскресенье). 18:30. Днепропетровск. Стадион «Метеор». 35000 зрителей (Советский спорт – 37000, Спортивна газета – 36000). Пасмурно. 18 градусов.

Судьи: Ю. Пономарёв, В. Миланко, В. Фоломеев (все – Кишинёв).

«Днепр» (футболки, трусы, гетры белые): Собецкий – 3 Найда – 2 Сергеев (Артюх, 71), 4 Богданов, 5 Цунин – 6 Гринько (к), 7 Шнейдерман (Федоренко, 71),Евсеенко 9 Лябик (Назаров, 59), 10 Христян, 11 Романюк.

Травмированы Пилипчук, Шалычев.

Запасные: Колтун, Корженко.

«Металлист» (футболки продольно-полосатые, трусы и гетры тёмные): В. Удовенко, В. Марченко (В. Гунько, 75), В. Аристов (к), Ю. Ванкевич, С. Павленко, Е. Несмеян, Г. Глеб (А. Майборода, 61), Н. Коновалов, В. Бокатов (А. Малявкин, 75), В. Коберский, Р. Шподарунок.

Вариант замен в «Прапорі юності», «Советском спорте» и «Спортивній газеті» – Глеб (Малявкин, 75), Бокатов (Майборода, 60).

Запасные: А. Савченко, В. Пестриков.

Старший тренер – В. Каневский. – составы из протокола матча.

Голы: 1:0 Романюк (13, гп Шнейдерман), 1:1 Шподарунок (30), 2:1 Романюк (62, гп Христян).

Предупреждён Шподарунок (13-я минута, за грубую игру).

Дублёры – 3:0.

Сергей Собецкий: «В 1971 году мы долго шли очко в очко с «Черноморцем». В сентябре и у нас и у них была серия выездных матчей. Мы сыграли удачно – две победы, одна ничья, а они выиграли один матч и три проиграли. Мы оторвались на 7 очков. Первый домашний матч после нашего возвращения с выезда в Прибалтику и Питер играем с «Металлистом». Выходим на поле, выстраиваемся в центральном круге, и тут между двумя центральными секторами, от колонны до колонны, вырос огромный плакат – «В ТУМАНЕ СКРЫЛАСЬ МИЛАЯ ОДЕССА»!  Это было очень приятно и сильно подействовало на нас.»

«ДНІПРО» – ЛІДЕР ЛІГИ

«Прапор юності» (28.09.1971)

Нарешті, це стало фактом. Кілька разів він впритул наближався до московського «Локомотива», але кожного разу залізничникам вдавалося знову вирватись вперед. З 19-го туру, відтоді, як «Дніпро» обійшов «Чорноморця» та «Текстильника» і вийшов на друге місце, він вперто намагався подолати розрив у три очка, який відділяв його від єдиної команди, що була попереду. За цей час, не витримавши темпу, від лідерів відстали спочатку івановці, а потім і одесити.

На фінішну пряму москвичі і дніпропетровці вийшли майже нога в ногу, набагато випереджаючи решту учасників. Вони не залишають сумнівів відносно того, які колективи першої ліги на фініші розпрощаються з нею, щоб перейти до найвищого класу радянського футбола. Це питання, по суті, вирішене. Зараз усіх цікавить інше: хто з цих двох зірве стрічку і одержить ще й малі золоті медалі та високі звання майстрів спорту СРСР.

Сьогодні, вперше нинішнього сезону, дніпропетровці очолюють турнірну таблицю. Наші хлопці виграли матч у харківського «Металіста», в той час як москвичі поступились перемогою орджонікідзевцям. 28 турів, після виграшу у «Спартака» 30 квітня на своєму полі, лідирував «Локомотив» у змаганні двадцяти двох. І саме після повторної зустрічі з «Спартаком», як ми і передбачали, змушений поступитись майкою лідера «Дніпру».

На недільну зустріч «Дніпра» з «Металістом» неможливо було дістати квитка. Стадіон «Метеор» уже не вміщає усіх бажаючих подивитись футбольний поєдинок. Ті, кому пощастило, стали свідками цікавої гри. З перших хвилин дніпропетровці притисли суперника до воріт і атакували безперервно, аж доки не добились успіху. Вже на 2-ій хвилині Євсєєнко обіграв на правому фланзі двох захисників і небезпечно послав м’яча в центр штрафного майданчика. Двоє — Романюк і Гринько — могли завершити справу, але розгубились. Трибуни ще не встигли заспокоїтись, а вже нові небезпечні моменти виникли біля воріт «Металіста». Кілька разів зряду наші подають кутові і кожного разу лише неточність атакуючих рятує тих, що захищаються. Гол, що називається, назріває. Кілька рейдів вперед здійснює Сергєєв. Лівий крайній нападаючий харків’ян Шподарунок змушений відійти далеко назад, щоб нейтралізувати проходи захисника. Але це не так просто зробити і харків’янин раз по раз порушує правила. Спочатку він одержує зауваження, а на 13-ій хвилині арбітр зустрічі Ю. Пономарьов змушений зробити йому попередження за грубу гру. Штрафний б’є Шнейдерман. Удовенко не в силі прийняти м’яча, і Романюк посилає його в сітку — 1:0.

Поступово гості вирівнюють гру, але їх воротареві Удовенку доводиться працювати більше, аніж Собецькому: дніпропетровці часто б’ють здалеку. На 27-ій хвилині страшенної сили удар Лябика відбиває штанга.

На 30-ій хвилині атака «Металіста» завершується штрафний ударом і Шподарунок, скориставшись непогодженістю дій воротаря і захисників «Дніпра», головою посилає м’яча в сітку — 1:1.

Ще до відпочинку господарі могли вийти вперед, але Удовенко продемонстрував виключну реакцію, взявши м’яча в самісінькому куточку воріт, а потім відбивши удари Лябика і Гринька.

На 51-ій хвилині Євсєєнко бив буквально з кількох метрів. Голкіпер «Металіста» дотягнувся до м’яча, а остаточно ліквідувати небезпеку йому допомогла штанга. На 53-ій вже Собецькому довелось рятувати своїх, вибиваючи м’яча з-під перекладини.

Гра набула гострого характеру. Ясно було, що один гол вирішить все. Коли на 62-ій хвилині Романюк увірвався до штрафного майданчика і буквально розстріляв воротаря «Металіста», вивівши «Дніпро» вперед — 2:1, всі зрозуміли, що справу зроблено. Харків’яни якийсь час намагались врятувати становище, але потім змирились з поразкою.

Суперники провели матч у таких складах: «Дніпро» — Собецький, Сергєєв (Артюх, 71), Найда, Богданов, Цунін, Гринько, Шнейдерман (Федоренко, 71), Євсєєнко, Лябик (Назаров, 60), Христян, Романюк; «Металіст» — Удовенко, Марченко (Гунько, 75), Аристов, Ванкевич, Павленко, Несміян, Глєб (Малявкін, 75), Коновалов, Бокатов (Майборода, 60), Каберський, Шподарунок.

Здається, «Чорноморець» втратив віру у те, що зможе наздогнати лідерів. В матчі з «Уралмашем» він не зумів взяти ворота гостей і задовольнився нічиєю — 0:0.

Аутсайдери роблять відчайдушні спроби уникнути небезпечної зони. У 34-му турі їм сприяв успіх. «Молдова» взяла 2 очка у «Крил Рад» — 1:0, «Волгар» — у «Шинника» — 1:0, «Рубін» — у «Торпедо» — 1:0, «Будівельник» — у «Текстильника» — 3:1. До несподіванок туру слід віднести нічию «Алги» з «Даугавою» — 0:0, виграш «Динамо» у «Паміра» на його полі — 1:0. Запорізький «Металург» одержав важку перемогу над «Кузбасом» — 3:2. Третій гол у... свої ворота забив кемеровець Долматов. «Шахтар» розгромив футболістів «Жальгіріса» — 4:0, не давши їм забити тисячний гол.

«ДНІПРО» – ЛІДЕР

«Зоря» (28.09.1971)

За вісім турів до завершення чемпіонату країни прихильники «Дніпра» бачать нарешті свою команду на найвищій сходинці турнірної таблиці. Таке почесне право вона дістала позавчора, перемігши на своєму полі харківський «Металіст» з рахунком 2:1.

Гра була нелегкою для «Дніпра». Гості, які нині демонструють хорошу гру, примусили глядачів добре похвилюватися за долю матчу. Щоправда, рахунок відкрили господарі вже на 13 хвилині, скориставшись з права на штрафний. Гол забив В. Романюк. Але харків’яни теж не залишилися в боргу. На 30 хвилині вони так само зі штрафного вирівняли становище. М’яч у ворота «Дніпра» послав Р. Шподарунок.

Господарі пропустили кілька вигідних моментів, щоб вийти вперед. На 27 хвилині сольний прохід В. Лябика завершився сильним ударом, але м'яч влучив у штангу. Така ж невдача спіткала і О. Христяна.

В другому таймі суперники атакували значними силами. Проте «Дніпро» був ближчий до перемоги, і на 62 хвилині вирвав її. Тут треба відзначити В. Романюка, який, обігравши захисників у межах штрафного майданчика, красиво обробив м’яч і майстерно послав його під верхню перекладину. Рахунок став 2:1.

Наполегливість гостей ледве не закінчується для них успіхом. Однак С. Собецький парирував на кутовий м’яч, який з величезною силою летів у «дев’ятку».

Заключна частина матчу пройшла в спокійному руслі. Рахунок цілком влаштовував «Дніпро», а гості зрозуміли, що їх суперник уже не віддасть двох важливих для нього очок.

Склад «Дніпра»: Собецький, Сергєєв (Артюх, 71), Найда, Богданов, Цунін, Гринько, Шнейдерман (Федоренко, 71), Євсєєнко, Лябик (Назаров, 60), Христян, Романюк.

Це була 22 перемога «Дніпра» в чемпіонаті — на одну більше, ніж у залізничників Москви, які в неділю програли орджонікідзевському «Спартаку» — 1:2. Тепер «Дніпро» — лідер. Він на очко випереджає «Локомотив», а на вісім очок від наших земляків відстав «Чорноморець».

Інші результати недільного туру: «Чорноморець» — «Уралмаш» — 0:0, «Молдова» — «Крила Рад» — 1:0, «Металург» — «Кузбас» — 3:2, «Памір» — «Динамо» — 0:1, «Алга» — «Даугава» — 0:0, «Шахтар» — «Жальгіріс» — 4:0, «Торпедо» — «Рубін» — 0:1, «Волгар» — «Шинник» — 1:0, «Будівельник» — «Текстильник» — 3:1.

На знімку: В. Романюк забиває другий м’яч у ворота «Металіста». Фото М. Дмитрієва.

ЛИДЕРЫ МЕНЯЮТСЯ МЕСТАМИ

«Днепровская правда» (28.09.1971)

Ни одного свободного места. Даже в проходах между секторами расположились болельщики. Этот факт свидетельствовал о том, что игра «Днепра» с харьковчанами вызвала особый интерес.

С первых же минут хозяева поля овладели инициативой. Особенно активно действовал на левом краю Евсеенко. Уже на второй минуте мяч мог бы побывать в сетке ворот, защищаемых опытным Удовенко, но находившиеся в штрафной площади Романюк и Гринько не сумели воспользоваться отличной передачей Евсеенко. На 8-й минуте он вновь оставляет за своей спиной харьковских защитников и пасует на «пятачок» Романюку. Форвард ударил по мячу точно, но недостаточно сильно. Удовенко успел прикрыть угол ворот.

Через три минуты острое положение на правом краю создаёт Христян. Он точно передал мяч Романюку. Однако вратарь «Металлиста» оказался проворнее в этой ситуации. Гол назревал.

На 12-й минуте, перехватив мяч, ринулся в атаку Сергеев. На большой скорости приближался он к штрафной площадке гостей. За ним тенью следовал самый результативный бомбардир первой лиги Шподарунок. Тщетной оказалась его попытка догнать Сергеева. Отчаявшись, харьковский нападающий сбивает с ног стремительного защитника «Днепра». Судья всесоюзной категории Ю. Пономарёв за грубую игру предупреждает Шподарунка жёлтой карточкой. Установив мяч вблизи правого угла штрафной площадки, Шнейдерман точно адресовал его на открывшегося Христяна. Однако тот не дотянулся до мяча. К счастью, он попал в ноги Романюку, и он с разворота сильно направил его в незащищённый угол.

После забитого гола темп игры заметно спал. Борьба за мяч велась в основном в центре поля. А если лидер первой лиги и предпринимал атаки, то малыми силами, не доставляя особых хлопот защитникам «Металлиста». Гости предпочитали действовать на внезапных контратаках. Так, на 23-й минуте Шподарунок оказался в непосредственной близости от Собецкого. И от неминуемого гола ворота «Днепра» спасает Сергеев.

Убедившись в силе игроков защитной линии, где особенно выделялись Сергеев, Найда и Богданов, гости стали «проверять» мастерство Собецкого ударами с дальних дистанций.

Теперь уже тактику контратак стали применять хозяева поля. На 26-й минуте, миновав на пути трёх защитников, Лябик неожиданно сильно пробил по воротам. Штанга! К сожалению, в этот момент никого из наших не оказалось в штрафной. А через четыре минуты, пройдя вперёд по правому краю, Марченко навесил мяч во вратарскую площадку «Днепра». Собецкий отбил его на Шподарунка, который обычно не допускает ошибок в подобных ситуациях. 1:1.

За пять минут до конца первого тайма «Днепр» имел возможность выйти вперёд, да Гринько с трёх метров пробил мимо ворот. В самом начале второго тайма Христян красиво обвёл двух защитников и сильно пробил по цели. Полёт мяча успел прервать Аристов. Бьёт Евсеенко. Снова штанга.

Шла 62-я минута, когда Христян, находясь у линии штрафной, заметил открывшегося на левом краю Романюка и тут же адресовал ему мяч. Романюк ворвался в штрафную площадку и с ходу, сильно послал мяч под планку ворот.

Трудно далась победа «Днепру». Прошедший матч как бы предупреждает наших земляков, что на пути к малым золотым медалям надо преодолеть не один барьер.

В. ВЛАС.

Результаты остальных игр 34-го тура: «Черноморец» — «Уралмаш» 0:0, «Молдова» — «Крылья Советов» 1:0, «Металлург» — «Кузбасс» 3:2, «Памир» — «Динамо» 0:1, «Алга» — «Даугава» 0:0, «Шахтёр» — «Жальгирис» 4:0, «Торпедо» — «Рубин» 0:1, «Волгарь» — «Шинник» 1:0, «Спартак» — «Локомотив» 2:1, «Строитель» — «Текстильщик» 3:1.

На снимке: второй гол в ворота «Металлиста».

Фото В. Жука.

«ДНІПРО» – «МЕТАЛІСТ» – 2:1

«Спортивна газета» (Киев, 28.09.1971)

Гра двох давніх суперників проходила гостро, і віддати комусь перевагу просто неможливо. Щоправда, господарі створили більше голевих моментів, і гостей неодноразово врятовувала штанга, але й харків’яни не залишалися у боргу, при першій-ліпшій нагоді переходячи в наступ.

Голи у першому таймі були результатом штрафних ударів, призначених на 13-й хвилині у ворота «Металіста», а на 30-й — у ворота «Дніпра». В обох випадках невдало на виходах зіграли воротарі.

«Нещасливий» — тринадцятий м’яч Романюка у цьому сезоні виявився переможним у звітному матчі. Форвард забий його дуже ефектно, продемонструвавши хороші індивідуальні якості.

Повівши у рахунку, «Дніпро» зумів утримати перемогу, хоча гості зробили усе, щоб уникнути поразки. Одного разу Собецький чудом витяг м’яч з «дев’ятки», відбивши його на кутовий.

Хто бачив гру харків’ян у розпалі сезону, міг би засвідчити, що нині команда демонструє значно кращий у порівнянні з тим періодом футбол. Дуже шкода, що «Металіст» не зумів грати на такому рівні з самого початку турніру.

М. ВОЛЬНОВ.

Дніпропетровськ (телефоном).

«ДНЕПР» – «МЕТАЛЛИСТ» – 2:1

«Советский спорт» (Москва, 28.09.1971)

«Днепр» исключительно удачно выступает во втором круге: в 13 играх потеряны лишь три очка. От высшей лиги его отделяют несколько ступенек, и он, естественно, стремится всеми силами развить успех, не допустить сокращения разрыва в очках, отделяющих его от ближайших преследователей. Больше того, у «Днепра» есть реальные шансы на малые золотые медали чемпионата.

Матч начался атаками хозяев поля, но счёт был открыт неожиданно. На 13-й минуте рывок защитника «Днепра» Сергеева недалеко от штрафной площади грубо прервал Шподарунок. Арбитр показал харьковчанину жёлтую карточку, а хозяева поля удачно использовали штрафной. После удара Шнейдермана Удовенко неуверенно вышел на перехват, и Романюк беспрепятственно забил гол.

Затем одну из контратак гостей недозволенным приёмом остановили защитники «Днепра». На этот раз харьковчане также воспользовались выгодным случаем. Шподарунок выиграл единоборство у опекуна и головой забил гол в ворота, оставленные Собецким.

Во втором тайме игра проходила с переменным успехом, хотя голевые моменты в основном возникали у ворот гостей. Решающий гол, забитый Романюком, свидетельствует о зрелом мастерстве форварда. Он, приняв передачу в штрафной площади, обыграл защитника и сильнейшим ударом послал мяч под перекладину.

Счёт устраивал хозяев поля. До конца матча они подолгу держали мяч, лишая противников возможности организовать атаку.

Я. НОВАК.

(Наш обществ. корр.).

ЛІДЕР «ДНІПРО»

«Ленінська зміна» (Харьков, 28.09.1971)

У черговому турі на першість СРСР з футбола спортсмени харківського «Металіста» зустрілись у Дніпропетровську з місцевим «Дніпром». Господарі поля прагнули виконати два завдання: взяти реванш за поразку в першому колі в Харкові та обігнати лідера групи московський «Локомотив».

З перших же хвилин зустрічі дніпропетровці гостро атакують ворота «Металіста». Після штрафного удару нападаючий «Дніпра» В. Романюк з близької відстані забиває перший гол. Йде 30 хвилина матчу. Футболісти «Металіста» починають з глибини поля контратаку, яку завершив кращий снайпер харків’ян Р. Шподарунок. 1:1 – цей рахунок не змінився до кінця першого тайму.

Друга половина зустрічі проходила у взаємних атаках. На 65-й хвилині той же В. Романюк одержав пас від партнера і вийшов один на один з воротарем В Удовенком. Точний удар – гол. З рахунком 2:1 господарі поля одержали перемогу у важкому поєдинку.

В цьому турі орджонікідзевський «Спартак» завдав поразки лідерам першості московським залізничникам Отже, футболісти з берегів Дніпра, набравши 51 очко, очолили турнірну таблицю.

Наводимо деякі результати ігор 34 туру: «Чорноморець» – «Уралмаш» – 0:0, «Молдова» – «Крила Рад» – 1:0, «Будівельник» – «Текстильник» – 3:1, «Металург» – «Кузбас» – 3:2, «Памір» – «Динамо» – 0:1, «Волгар» – «Шинник» – 1:0.

Г. ГРИГОРОВИЧ.

«ДНІПРО» ВИХОДИТЬ В ЛІДЕРИ

«Соціалістична Харківщина» (Харьков, 28.09.1971)

35 тисяч глядачів прийшли в Дніпропетровську на матч місцевого «Дніпра» з харківським «Металістом». Вони сподівалися побачити красиву, змістовну гру і не помилилися. Господарі розпочали матч гострими атаками. На 13-й хвилині Романюк відкриває рахунок. Харків’яни небезпечно контратакують, і на 30-й хвилині Шподарунок сквитовує рахунок — 1:1.

Та після перерви знову відзначається Романюк, якому вдалося вийти сам на сам з Удовенком. 2:1. Перемога вивела «Дніпро» у лідери, бо «Локомотив» програв з рахунком 1:2 «Спартаку». «Крила Рад» зазнали поразки (0:1) від «Молдови», а «Текстильник» програв (3:1) «Будівельнику».

У матчі з «Дніпром» харків’яни виступали в такому складі: Удовенко, Ванкевич, Аристов, Павленко, Марченко (Гунько), Несміян, Коновалов, Гліб (Малявкін), Коберський, Бокатов (Майборода), Шподарунок.

Г. ШУБ.

Наш спецкор.

НАСТУП «ДНІПРА» ТРИВАЄ

«Молодь України» (Киев, 28.09.1971)

Читач, який уважно стежить за перебігом боротьби у першій футбольній лізі, знає про тривале суперництво між московським «Локомотивом» та дніпропетровським «Дніпром» за лідерство. Розрив між ними іноді сягав п’яти очок, але українські футболісти не складали зброї і вперто прагнули наздогнати залізничників. У другому колі дніпропетровці втратили лише три очка, тоді як їхній суперник зазнав більших втрат. І ось у тридцять четвертому турі наші земляки вийшли вперед.

Правда, для цього їм слід було перемогти традиційно важкого для себе суперника — харківський «Металіст». Харків’яни, дбаючи про власну репутацію, вчинили господарям відчайдушний опір. Вони грали непогано, але «Дніпро» діяв ще краще, як і личить одному з основних претендентів на перехід до вищої ліги.

Напад «Дніпра», підтриманий мобільним і агресивним півзахистом, зробив свою справу. Віктор Романюк забив два м’ячі у ворота гостей, на що Роман Шподарунок відповів лише одним голом.

Ціна цієї заслуженої, хоч і нелегкої перемоги подвійна, бо залізничники з рахунком 1:2 зазнали невдачі в Орджонікідзе. Зараз, коли і «Дніпро», і «Локомотив» практично забезпечили собі вихід до вищої ліги, здається, немає підстав для хвилювання. Хіба не однаково — перше чи друге місце?

Безперечно, потрапити до вищої ліги почесно, та ще почесніше виграти при цьому й турнір, завоювати малі золоті медалі. Ось чому боротьба за лідерство обіцяє стати на фініші ще більш гострою.

Поразка москвичів ще раз довела, що «Чорноморець» даремно припинив боротьбу (хіба не про це свідчить невиразна нічия з «Уралмашем»?). Звичайно, практичних шансів у нього мало, але чого в футболі не буває.

Торішній чемпіон України запорізький «Металург» своє основне завдання — закріпитися у першій лізі — успішно виконує. Зараз у запоріжців стабілізувався склад, в їхній ансамбль вдало вписався житомирянин Еміль Губаній. Команда демонструє непогану гру і має шанси увійти до першої п’ятірки.

П. ГОРІЛИЙ.

«ДНІПРО» ВИХОДИТЬ ВПЕРЕД

«Радянська Україна» (Киев, 28.09.1971)

Минулої неділі команди першої групи класу «А» провели 34-й календарний день. Колективи цієї футбольної ліги фінішують 2 листопада. Їм залишилось провести по вісім матчів. Але практично доля володарів двох путівок до «вищого світу» вирішена. Між дніпропетровським «Дніпром» і московським «Локомотивом» на осінніх етапах змагання точитиметься головним чином боротьба за малі золоті медалі. Третій сезон підряд «Дніпро» під керівництвом майстра спорту В. Лобановського задає тон у змаганні провідних клубів другого ешелону, які прагнуть підвищити свій турнірний ранг. Стабільність виступів дніпропетровських майстрів завидна. Здається, що у своїй третій спробі вони, як ніколи, близькі до мети.

В останньому матчі «Дніпро» приймав харківський «Металіст». У першому таймі суперники обмінялись голами, які були забиті після розиграшів штрафних ударів. Спочатку рахунок відкрив форвард «Дніпра» Романюк, а потім результат зрівняв харків’янин Шподарунок. Після перерви Романюк забив вирішальний м’яч — 2:1. Це був його тринадцятий гол у сезоні.