28 мая 1971 года. Пятница
Чемпионат СССР. Первая лига. 11-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) — «Черноморец» (Одесса) – 2:1

«Днепр» (Днепропетровск) — «Черноморец» (Одесса) — 2:1 (2:0).

28 мая 1971 (пятница). 19:00. Днепропетровск. Стадион «Метеор». 30000 зрителей. Пасмурно. Во втором тайме кратковременный дождь. 23 градуса.

Судьи: В. Липатов, Б. Соловьёв, Н. Панкин (все — Москва).

«Днепр» (футболки красные, трусы белые, гетры белые с красной полосой): 1 Колтун – 3 Найда – 2 Сергеев, 4 Богданов (к), 5 Федоренко – 6 Назаров, 7 Шнейдерман, 8 Евсеенко – 9 Лябик, 10 Пилипчук (Романюк, 60), 11 Христян.

Болен Гринько. Травмирован Цунин.

Запасные: Семёнов, Артюх, Торопов.

«Черноморец» (футболки белые, трусы тёмные, гетры белые): А. Нефёдов, В. Нечаев, В. Зубков, А. Шиманович, В. Сыромятников, В. Маслов (к), В. Поркуян, А. Кафаджи, Н. Климов (С. Звенигородский, 51), А. Полищук, А. Шепель.

Запасные: А. Ярчук, В. Босый, В. Москвичёв.

Старший тренер – Н. Морозов. – составы из протокола матча.

Голы: 1:0 Назаров (12), 2:0 Христян (30), 2:1 Шиманович (81, с пенальти).

Предупреждён Маслов (60-я минута, за грубую игру).

Удалён Зубков (65-я (77-я?) минута, за оскорбление судьи).

Дублёры – 2:2.

Алексей Христян борется с Виктором Зубковым. Слева – Виктор Назаров

Фотография из архива Виктора и Елены Назаровых

1:2

«Чорноморська комуна» (Одесса, 29.05.1971)

Вчора в Дніпропетровську футболісти одеського «Чорноморця» зустрічалися з командою «Дніпро». Господарі поля провели у ворота моряків два голи і перемогли з рахунком 1:2.

«Знамя коммунизма» (Одесса, 29.05.1971)

Вчера в Днепропетровске в очередном туре первенства СССР по футболу местный «Днепр» принимал команду «Черноморец». Игра закончилась победой хозяев поля со счетом 2:1. Голы забили Назаров и Христян — «Днепр», Шиманович — «Черноморец» (с пенальти).

КРАСИВА ПЕРЕМОГА

«Зоря» (30.05.1971)

Звичайно, у спорті радує кожна перемога. Але є такі, що надовго запам’ятовуються своєю красою. До них, безперечно, відноситься і перемога, яку позавчора здобув «Дніпро» у себе вдома в матчі з одеським «Чорноморцем». Справа не лише в тому, що вдалося взяти верх над досвідченим суперником, який п’ять років виступав у вищій лізі. Радувало інше — господарі провели змагання виключно організовано і всі 90 хвилин мали відчутну перевагу. Атаки «Дніпра» були стрімкими, велися широким фронтом з швидкими проходами по флангах. Завдяки дальнім діагональним передачам атакуючі раз-у-раз несподівано для захисту одеситів опинялися перед воротами суперника. Плідно потрудився цього разу В. Лябик, який сміливо йшов на загострення гри і спільно з своїми товаришами розхитував оборону гостей.

Голи були забиті теж красиво. Перший — на 12 хвилині в результаті доброго взаєморозуміння між Р. Шнейдерманом, О. Христяном і В. Назаровим.

Удар останнього виявився успішним. А на 30 хвилині О. Христян забив рідкий по силі і точності гол, пославши м’яча з далекої відстані.

Було ще чимало моментів для взяття воріт. Та кілька разів воротар гостей О. Нефедов і двічі штанга рятували «Чорноморець». Голкіпер «Дніпра» Л. Колтун лише на 65 хвилині по-справжньому вступив у гру. Відіграти один м’яч гостям вдалося на 81 хвилині після 11-метрового удару, який реалізував О. Шиманович. Отже, рахунок 2:1 на користь господарів.

Склад «Дніпра»: Колтун, Сергєєв, Найда, Богданов, Федоренко, Назаров, Шнейдерман, Євсєєнко, Лябик, Пилипчук (Романюк, 60), Христян.

У дублерів 2:2. Обидва голи забив у «Дніпра» В. Романюк.

Інші результати 11 туру: «Даугава» — «Спартак» — 2:0, «Жальгіріс» — «Будівельник» — 1:0, «Динамо» — «Волгар» — 0:2, «Шахтар» — «Алга» — 2:0, «Крила Рад» — «Шинник» — 1:2, «Уралмаш» — «Локомотив» — 0:0, «Кузбас» — «Текстильник» — 0:0, «Металіст» — «Молдова» — 1:0, «Торпедо» — «Металург» — 3:1, «Рубін» — «Памір»  3:0 (це вже третя поразка недавнього лідера, який лише в двох останніх матчах пропустив п’ять м’ячів, не забивши жодного).

ХОРОШЕЕ НАСТРОЕНИЕ

«Днепровская правда» (30.05.1971)

Матча «Днепр» — «Черноморец» любители футбола Днепропетровщины ждали с особым нетерпением: во-первых, команды давно не встречались между собой, а во-вторых — потому что, судя по всему, моряки полны решимости вновь вернуться в высшую лигу и занимали до вчерашнего дня в турнирной таблице почетное четвертое место, т.е. были лучшими из украинских команд.

И еще, конечно, болельщики надеялись на то, что после убедительного выигрыша в предыдущей встрече у «Молдовы» (3:0) «Днепр» сможет показать еще лучшую игру. Так оно и случилось, хотя окончательный результат матча с «Черноморцем» выглядит в общем-то скромно — 2:1.

Как и следовало ожидать, первыми пошли в атаку футболисты «Днепра». Они выступали тем же составом, что и против «Молдовы» (состав победителей, как правило, не меняют) и с первых же минут надолго завладели инициативой. Обстрел ворот А. Нефедова начали В. Лябик, С. Евсеенко и... В. Сергеев. Наш правый защитник только сначала с опаской поглядывал на своего подопечного В. Поркуяна, а затем смело подключался в атаку и не раз делал опасные навесы на ворота противника. А в штрафную площадку в это время врывались А. Христян, С. Евсеенко (особенно в начале и в конце встречи) и А. Пилипчук. Издали опасно обстреливали ворота оттянувшийся в полузащиту В. Лябик и Р. Шнейдерман, у которого в этот день получалось почти все. В общем, наши футболисты начали матч в хорошем игровом настроении.

Ничем хорошим для моряков это закончиться не могло, тем более, что их защита выглядела неуверенной, и уже на 12-й минуте В. Назаров открывает счет: после сильной подачи на левый фланг Р. Шнейдерман достал уходивший за боковую линию мяч и отправил его в штрафную площадку «Черноморца». Там его удачно принял А. Пилипчук и головой мягко сбросил Назарову. Вратарь задержался с выходом на перехват, затем упал, и гол получился красивым, как в учебнике по футболу.

А что же одесситы? Смирилась ли с поражением команда, еще совсем недавно занимавшая в высшей лиге почетное восьмое место? Конечно же, нет. Гости предпочли натиску «Днепра» острые контратаки. Но ни Поркуян, ни Климов не могут создать ни одного острого момента. Игра по-прежнему ведется на половине поля «Черноморца». На 25-й минуте Лябик с ходу «выстрелил» из-за штрафной в левый нижний от вратаря угол. Нефедов парировал удар, но отскочивший мяч никто добить в сетку ворот не успел.

В полную силу заиграла связка нападающих Пилипчук — Христян. То один, то другой выходит на опасную позицию и реально угрожает воротам. А на 30-й минуте А. Христян с правого угла штрафной площадки сильнейшим ударом буквально «вколачивает» мяч в дальний от вратаря угол. 2:0. Такому удару позавидовал бы сам А. Биба, присутствовавший, кстати, на матче.

После забитого гола игра ненадолго переместилась в центр поля. Гости подали угловой, но дальше этого дело не пошло. Шквал атак — мощных и красивых — снова и снова накатывался на ворота «Черноморца». Голевые ситуации возникали одна за другой, и одесситы, к сожалению, не нашли в своем арсенале лучшего средства в борьбе с ними, чем грубость. Уже в первом тайме за хоккейные приемы в отборе мяча получил замечание капитан моряков В. Маслов. Во второй половине встречи «охота за ногами» агрессивного Пилипчука продолжалась, и судья вынужден был показать Маслову желтую карточку. Но предупреждение подействовало на футболистов «Черноморца» не лучшим образом: в середине второго тайма за оскорбление судьи был удален с поля их центральный защитник В. Зубков.

Удивительно, как гости сумели в это время мобилизоваться и уйти от крупного поражения. В. Романюк, заменивший травмированного-таки Пилипчука, Лябик, Евсеенко и снова Христян не раз имели возможность увеличить счет после остроумных и быстрых комбинаций. Одесситы применяли все приемы защиты (в том числе дважды — недозволенные в своей штрафной площадке, но свисток судьи безмолвствовал) и пошли, наконец, вперед. Роль организатора атак взяли на себя полузащитник А. Шиманович и молодой левый крайний А. Шепель. А. Шиманович и реализовал пенальти за снос Шепеля капитаном «Днепра» Н. Богдановым. Это был, однако, лишь гол престижа, на большее «Черноморца» не хватило.

Воспитанники В. Лобановского показали накануне ответственных матчей на выезде в Запорожье, Астрахани, Орджоникидзе и Ашхабаде лучшую игру сезона, подняв тем самым настроение его почитателей и шагнув на третью ступеньку в турнирной таблице.

А. КАНДАЛИНЦЕВ.

ШЕСТЬ ЛЕТ СПУСТЯ

«Советский спорт» (Москва, 30.05.1971)

С того периода, когда разошлись турнирные пути «Черноморца» и «Днепра», минуло шесть лет. Одесситы выступали в высшей лиге, днепропетровцы все эти годы стояли рангом ниже.

Казалось бы, более опытным гостям и задавать тон в игре. Но встреча сложилась по-иному. Она прошла при значительном игровом преимуществе «Днепра». Хозяева вели атаки широко с помощью длинных диагональных передач. Особенно опасен был Лябик, к действиям которого одесситы так и не приспособились. Оборона гостей быстро расшаталась, и «Днепр» обрел простор для активных действий на ближних подступах к воротам соперника.

Первый гол был забит после того, как Шнейдерман почти с лицевой линии навесил мяч над штрафной площадью. Передачу ожидали Христян и Назаров. Первый обманул защитников, неожиданно пропустив мяч второму, а тот спокойно головой забил гол. Затем Христян сильным ударом с далекого расстояния забил редкий по красоте мяч. Днепропетровцы могли добиться большего счета. Трижды гостей выручал вратарь и дважды мяч попадал в штангу.

«Черноморец» так и не сумел перестроить свои ряды, чтобы продемонстрировать острую и содержательную игру, которую ждали от него зрители. «Черноморец» сквитал один гол лишь с 11-метрового. Правда, у него был ещё один голевой момент, но... К сожалению, некоторые из одесситов пытались свои просчеты и ошибки компенсировать грубой игрой, недисциплинированным поведением. Но судья был на страже порядка.

Я. НОВАК.

МОРЯКИ ПРОГРАЮТЬ

«Дніпро»  «Чорноморець» — 2:1

«Чорноморська комуна» (Одесса, 30.05.1971)

Тільки розпочалася гра, а вже було видно, що одеські футболісти неабияк нервували. У зовсім невразливих ситуаціях моряки вибивали м’яч то на кутовий, то в аут, робили елементарні помилки у прийомі і особливо в передачі м’яча. Що стосується господарів поля, то вони, не гаючи часу на відновлення старого знайомства, перейшли в активний наступ. Дніпропетровцям вдалося захопити середину поля і посилити тиск на ворота Нефедова. На 12 хвилині напівзахисник «Дніпра» Назаров, який ввійшов у штрафний майданчик «Чорноморця», забиває перший гол. У подальшому господарі поля продовжували атакувати і зуміли подвоїти рахунок. Автором другого голу став Олексій Христян, який дуже активно діяв на полі.

Після перерви у «Чорноморця» з’явився у лінії нападу Сергій Звенигородський. Він помітно пожвавив гру одеських форвардів, але незабаром попав під загальний монотонний настрій колег і знітився. Хвилин за 10 до кінця зустрічі хтось з гравців «Дніпра» небезпечно блокував Поліщука у штрафному майданчику. Суддя зустрічі призначив пенальті, який успішно реалізував Олександр Шиманович. До речі, Шиманович за кілька хвилин до цього міг забити гол, але м’яч вцілив у штангу. 2:1 — таким залишився рахунок до кінця зустрічі. Правда, на останніх хвилинах двічі чудово зіграв воротар одеситів Нефедов, який врятував команду від здавалося б неминучих неприємностей. Моряки віддали перемогу, а з нею і два очка, «Дніпру».

Наступну гру «Чорноморець» проведе першого червня в Харкові з місцевим «Металістом».

В. РИМАЛІС.

Склади команд. «Чорноморець» — Нефедов, Нечаєв, Зубков, Шиманович, Сиром’ятников, Маслов, Поркуян, Кафаджи, Клімов (Звенигородський), Поліщук, Шепель. «Дніпро» — Колтун, Сергєєв, Найда, Богданов, Федоренко, Назаров, Шнейдерман, Євсєєнко, Лябик, Пилипчук, Христян.

УДАР, ЩЕ УДАР!

«Прапор юності» (01.06.1971)

28 травня «Дніпро» зупинив просування вперед «Чорноморця», відібравши в нього майку лідера українського квартету першої ліги. Кожний з дніпропетровців зіграв проти одеситів свій кращий від початку сезону матч.

Навіть двічі розпочавши з центра, «Чорноморець» почувався впевнено, а часом — надмірно, бо арбітр зустрічі Ліпатов своєю невимогливістю дозволив йому брак швидкості і вправності у хвилини найвищої активності атакуючих компенсувати дедалі відвертішим ігноруванням загальноприйнятих правил боротьби. Тільки на 77-ій хвилині, коли самолюбство арбітра було зачеплено нецензурною лайкою центрального захисника одеситів Зубкова, Ліпатов примусив його залишити поле. Але незабаром постраждали і дніпропетровці. Нечисто виконаний Богдановим в штрафному майданчику підкат, дав підставу призначити одинадцятиметровий. Це рішення було б сприйняте як справедливе, аби Ліпатов був принциповішим у тих ситуаціях, коли не з власної ініціативи падали на штрафному майданчику гостей дніпропетровці, коли їх хапали за руки і за ноги, щоб не пустити до воріт, коли змушений був залишити поле через травму Пилипчук.

Та усі ці неприємності, напевне, скоро забудуться. Враження від чудової гри дніпропетровців, яку вони подарували більш як 30 тисячам глядачів, залишиться надовго. У п’ятницю на «Метеорі» ми побачили команду, здатну успішно боротися за найвищі нагороди сезону. «Дніпро» відмовився від безплідного катання м’яча, продемонстрував широку амплітуду атак на високих швидкостях, успішно застосувавши «тактику повторного удару». Коли захисникам суперника здавалось, що вони позбулись небезпеки з боку форвардів прориву Христяна і Пилипчука, на них несподівано падав другий вал атакуючих (Лябик, Назаров, Євсєєнко, підтримувані Шнейдерманом і Сергєєвим).

Показовий в цьому відношенні перший гол, забитий на 12 хвилині. М’яч відбитий захисниками, підхопив Шнейдерман. Він одразу ж пішов уперед, послав м’яча Пилипчуку, захисники кинулись на форварда. Але він не пішов уперед. Він послав уперед м’яча, а ще раніше до воріт кинувся Назаров. Він і завершив справу.

Натхненна гра приносить красиві м’ячі. На 30-ій хвилині Христян з-за кута штрафного майданчика послав у сітку м’яч, на який Нефедов навіть не зреагував.

Дніпропетровці багато били по воротах у цій зустрічі. Били усі, били з різних позицій. Нефедов перепочинку не мав. А от у Колтуна роботи майже не було. Навіть у другому таймі, коли «Чорноморець» добився позиційної боротьби, гості рідко досягали штрафного майданчика господарів.

Тільки на 70-ій хвилині Шепель примусив воротаря дніпропетровців вступити у гру. Згодом поруч з Шепелем з’явився Поркуян, який нічого не міг зробити з Сергєєвим на лівому фланзі. Не добившись успіху кожний окремо, в кінці гри Шепель і Поркуян утворили фланговий тандем, який і створив ситуацію, що призвела до одинадцятиметрового на 81-ій хвилині. Реалізував його Шиманович.

Суперники виступили в цій грі в таких складах: «Дніпро» — Колтун, Сергєєв, Найда, Богданов, Федоренко, Назаров, Шнейдерман, Євсєєнко, Лябик, Пилипчук (Романюк, 60), Христян. «Чорноморець» — Нефедов, Нечаєв, Зубков, Шиманович, Сиром’ятников, Маслов, Поркуян, Кафаджи, Клімов (Звенигородський), Поліщук, Шепель.

«Зоря» (01.06.1971)

Другий м’яч, забитий у ворота «Чорноморця», фахівці футбола оцінили як один з найкрасивіших голів сезону. Його з 30-метрової відстані сильним і точним ударом забив Олексій Христян. На знімку ви бачите, як м’яч, незважаючи на відчайдушний стрибок воротаря «Чорноморця» О. Нефедова, влітає в сітку.  Фото В. Жука.

ДРУГА ПОРАЗКА

«Комсомольська іскра» (Одесса, 01.06.1971)

Другий матч свого турне одеський «Чорноморець» програв. Він поступився перед «Дніпром» з рахунком 1:2. Та цей раз рахунок не відбиває справжнього співвідношення сил. Дніпропетровці були значно сильнішими. Вони переважали гостей і щодо тактичної побудови гри, і щодо швидкості, і у здатності відбирати м’яч, і в прагненні перемогти. Моряки продемонстрували цілу серію безадресних передач, та й конструктивно їх дії залишали бажати кращого.

Голи забили Назаров, Христіан і Шиманович (з одинадцятиметрового).

З ЯВНОЮ ПЕРЕВАГОЮ

«Спортивна газета» (Киев, 01.06.1971)

Безперечно, це був один з найкращих матчів «Дніпра» у нинішньому сезоні. І не тільки тому, що здобуто перемогу над досвідченим суперником. Господарі показали красивий і змістовний футбол, в якому сполучалися маневреність, різноманітність атак, небезпечний обстріл воріт. Виділити когось немає потреби. Окремо лише хочеться сказати про Лябика. У цьому матчі він знову підтвердив, що володіє хорошими футбольними задатками. Його активність принесла гостям багато неприємнощів. Прикро лише, що свої позитивні якості Лябик демонструє далеко не в кожній грі.

Як же було забито голи? Перший — після триходової комбінації, яку розпочав Шнейдерман, а завершив Назаров. Завдати прицільного удару йому не змогли завадити захисники «Чорноморця», хоча поруч їх було троє. Другий гол за красою, на жаль, рідко тепер побачиш у грі наших команд: Христян надіслав м’яч сильним і точним ударом з 30-метрової відстані у дальній від воротаря кут.

Гості відіграли гол незадовго до фінального свистка завдяки пенальті. Взагалі, «Чорноморець» чудом уник розгромної поразки: двічі його ворота рятувала штанга і ще двічі відзначився Нефьодов.

Не зумівши встановити контроль за діями дніпропетровців, одесити водночас втратили контроль над своїми нервами, часто вдаючись до грубощів…

М. ВОЛЬНОВ.

Дніпропетровськ (телефоном).

«Я ж міг взяти...» (мить тому футболісти «Дніпра» забили гол

у ворота голкіпера одеського «Чорноморця» Олексія Нефьодова). Фото Г. Шевченка (Дніпропетровськ).

ФОТОКОНКУРС «СОВЕТСКОГО СПОРТА»

«Советский спорт» (Москва, 24.06.1971)

«…Где была допущена ошибка?»

Фото Г. Шевченко (Днепропетровск).

«Прапор юності» (29.06.1971)

Атака триває.  Фото Г. Шевченка. (Крайний слева — Василий Лябик, № 11 — Алексей Христян — Р.Л.)

ВЕЛИКА ВАГА МАЛОГО ЗОЛОТА

«Старт» №12 (Киев, декабрь 1971)

Момент зустрічі команд «Дніпро» (темні футболки) і «Чорноморець». Фото Г. Шевченка.