29 июня 1969 года. Воскресенье
Чемпионат СССР. 2-я группа класса "А". 18-й тур
«Металлист» (Харьков) — «Днепр» (Днепропетровск) – 0:2

«Металлист» (Харьков) — «Днепр» (Днепропетровск) — 0:2 (0:1).
29 июня 1969 (воскресенье). 18:00 (в программке матча – 19:00). Харьков. Стадион «Металлист». 38000 зрителей.
Судьи: Н. Болотников, О. Нырков, В. Лушин (все – Москва).
«Металлист» (футболки продольно-полосатые, трусы и гетры белые): А. Савченко, Е. Несмиян, В. Аристов (к), И. Матвиенко, В. Гунько, Е. Панфилов, А. Борисенко, Н. Каштанов, Н. Королёв (В. Литовкин, 46), А. Кафаджи, Р. Юшка.
Запасные: В. Волчинский, Ю. Крутько.
Старший тренер – В. Каневский.
«Днепр» (футболки, трусы, гетры белые): Пильгуй – 4 Шпаков Сергеев, 3 Сарычев, Грибенник – 6 Гринько, Шнейдерман, 10 Биба (к) – 8 Кржечевский (Пинчук, 46), Лябик, 11 Романюк
Запасные: Литовченко, Мирошин.
Старший тренер – В. Лобановский. – составы из протокола матча.
Голы: 0:1 Шнейдерман (12? 15?, гп Лябик), 0:2 Лябик (81, гп Биба).

Матч транслировался по телевидению.

ДВАНАДЦЯТЬ П’ЯТІРОК «ДНІПРА»
«Прапор юності» (01.07.1969)
На день матчу у Харкові вище «Дніпра» в турнірній таблиці були «Металіст», «Карпати» і «Металург». Двом з них дніпропетровці програли на виїзді. Слідом за дніпропетровцями стояли херсонський «Локомотив» і «Суднобудівник», з якими треба було зустрічатись, повернувшись з Харкова.
Отже, матч з лідером підгрупи, командою, у якої дніпропетровці ні разу не виграли на її полі за час перебування в класі «А», мав стати ключовим у заключній стадії першого кола, мав істотно вплинути на подальшу долю суперників.
Сьогодні вже ніхто не стоїть вище «Дніпра». Він знову — лідер підгрупи. Він завдав відчутної поразки «Металісту» у грі, що пройшла при переповнених трибунах, у грі, в якій в ході матчу йому вдалось схилити болільників суперника на свій бік і забрати з собою їх оплески і симпатії.
Тренери «Дніпра» В. Лобановський та А. Архіпов зуміли психологічно підготувати команду до того штурму, який їй довелось витримувати майже протягом усього матчу і віднайти шляхи до перемоги.
Особливо важкими були перші хвилини поєдинку. У складі «Металіста» на поле вийшли два футболіста, яких ми знаємо, як талановитих крайніх форвардів — Юшка і Каштанов. Але дивна річ, минає час, а Каштанов не залишає центральної зони, він грає на самому вістрі атаки, поруч, а часто й попереду центрфорварда Корольова. Цей тандем підтримує активний, з небезпечним ударом півзахисник Борисенко, високий агресивний захисник Матвієнко. Минуло хвилин десять, доки наші до кінця розгадали напрямок основного удару суперника і сили, що його підтримують. За цей час харків’яни створили кілька гострих моментів.
Вже на третій хвилині Пільгуй бере м’яч, спрямований Матвієнком у праву «дев’ятку». На восьмій після подачі кутового Гринько у високому стрибку вибиває головою небезпечний м’яч. Дев’ята хвилина. Знову кутовий. Підкручений м’яч зрізається у Шпакова, Каштанов готовий завершити атаку, та Пільгуй у самовідданому стрибку ліквідує небезпеку.
У «Дніпра» весь час попереду Кржечевський, готові скористатись з його активності Романюк і Лябік, але півзахист, зайнятий охороною підступів до свого штрафного, не наважується йти вперед, хоч умови для навальної контратаки визрівають: суперник надто захоплений атакою, щоб як слід дбати про свої тили.
І ось 15-та хвилина. Лябік, Кржечевський і Романюк стрімким маневром на правому фланзі витягують на себе захисників суперника, утворюючи оперативний простір ліворуч від воріт. Туди вже поспішають Шнейдерман і Біба. Чудовий пас Лябіка на кут воротарського майданчика і Шнейдерман головою посилає мяч в сітку. 1:0.
Успіх окрилює наших хлопців. Скутість залишає їх, з’являється впевненість. З 25-ої хвилини вони диктують хід поєдинку, налагоджують комбінаційну гру, часто б’ють по воротах. Одного разу після подачі кутового Бібою навіть захисник Гунько ледве не забиває гол у власні ворота. М’яч влучає у перекладину знизу, але вилітає в поле. Мужньо бореться Кржечевський, тонкі ходи для атаки знаходить Романюк, раціональною роботою з м’ячем тримає у постійній напрузі захист харків’ян Лябік.
Вистачає роботи і Пільгую. Особливо неприємні проходи і флангові подачі Юшки, сильні удари Борисенка. Та ініціатива, тактична перевага до кінця тайму за «Дніпром».
Ще важчим був другий тайм. На 47-й хвилині Юшка довгою передачею виводить Каштанова сам на сам з Пільгуєм. Три метри між форвардом і воротарем. Блискавична реакція Пільгуя рятує наших від гола.
Десять хвилин штурму знову не приносять успіху господарям. Їм не вистачає продуманості, чіткого плану.
Потім — позиційна боротьба, в якій «Металіст» все ще зберігає перевагу, однак півзахист вже змушений грати обережніше, бо наші все частіше з’являються на ударних позиціях.
В середині тайму «Дніпро», нарешті, відвойовує центр і починає обстріл воріт. Кілька голевих ситуацій, створених гостями, викликають у господарів неспортивну реакцію. Гра набуває різкого характеру. Суддя всесоюзної категорії москвич М. Болотніков розгубився у ці хвилини і не завжди своєчасно реагував на грубощі. Особливо брудною грою відзначався Матвієнко. Ще в кінці першого тайму він травмував Кржечевського, а в розпал боротьби кілька разів збивав з ніг Лябіка. Безсилий що-небудь зробити попереду, пускає у хід кулаки Юшка. На 30-ій хвилині збивають з ніг Пільгуя, здається — гол неминучий, бо суддя не зупиняє гру. Становище рятує Гребеннік. Він встигає підвестись з землі і відбити м’яч. Все вирішила 81-а хвилина. Юшка, що міг би забити гол, програв єдиноборство з Пільгуєм біля лінії штрафного. М’яч підхопили захисники, переадресували Бібі, і той стрімко пішов вперед на лівому фланзі. У нього вистачило холоднокровності в потрібний момент зупинитись, обіграти двох суперників і м’яко віддати м’яч Лябіку. Удар двадцятирічного форварда в правий кут був невідпорним. 2:0.
Вперше на своєму полі в матчі проти «Дніпра» «Металіст» склав зброю.
Переможці виступали в такому складі: Пільгуй, Сергєєв, Саричев, Шпаков, Гребеннік, Гринько, Шнейдерман, Біба, Кржечевський (Пінчук), Лябік, Романюк. Всі вони боролись мужньо і всі одержали п’ятірки.

«ДНІПРО» ЗНОВУ ЛІДЕР
«Зоря» (01.07.1969)
Коли кореспондент «Зорі» позавчора звязався телефоном з харківським стадіоном «Авангард», до кінця матчу між «Металістом» і «Дніпром» залишалося пять хвилин. До апарата підійшла диктор стадіону.
Перш ніж розповісти про гру, хочу щиро поздоровити прихильників «Дніпра». Ваші виграють з рахунком 2:0. Матч цікавий.
А як же було забито голи?
Перший мяч влетів у сітку «Металіста» на пятнадцятій хвилині. Гол з хорошої подачі Лябика забив Шнейдерман. А на 36-й хвилині другого тайму вже сам Лябик, який виділявся в нападі, подвоїв рахунок. Останні хвилини наші гості теж переважають. І мені здається, що вони довели харківянам безперспективність їх спроб змінити хід поєдинку. Рахунок 2:0 не змінився.
Виграш дав змогу «Дніпру» наздогнати «Металіст» і набрати однакову з ним кількість очок. Однак у «Дніпра» тепер краща різниця забитих і пропущених мячів, і він знову очолив турнірну таблицю третьої підгрупи.
Характерно, що у всіх інших матчах минулого туру, в яких брали участь лідери, результати виявились сприятливими для «Дніпра».
Так, «Металург» втратив очко у Кадіївці, у грі з «Шахтарем» (1:1), зіграли внічию херсонський «Локомотив» і армійці Києва (0:0). «Таврія» програла залізничникам Вінниці 2:3, а «Кривбас» «Буковині» 1:2. Матч між «Суднобудівником» і «Автомобілістом», як відомо, відбувся раніше і приніс тоді перемогу останньому. Перенесено гру між «Карпатами» і «Зіркою». В інших іграх було зафіксовано такі результати: «Хімік» — «Будівельник» 1:2, СКА (Л) «Азовсталь» 1:0, СКА (О) «Десна» 2:0.
У «Дніпра» і «Металіста» по 23 очка, у «Карпат», «Металурга» і армійців Києва по 22 очка. У херсонського «Локомотива» 21 очко.

ПОБЕДА НАД ЛИДЕРОМ
«Днепровская правда» (01.07.1969)
Матч «Днепра» с «Металлистом» начался стремительно, без всякой разведки. Лидирующие харьковчане знали, что днепропетровцам не сопутствовал успех в двух предыдущих матчах на выезде, и начали атаки с первых же минут. Быстрый Р. Юшка постоянно обыгрывал В. Сергеева, простреливал вдоль ворот «Днепра», и только четкая игра стопперов позволила сохранить их неприкосновенными. Первая же контратака «Днепра» на 12-й минуте заставила харьковчан растерянно переглянуться: обыграв двух защитников, В. Лябик сместился на правый край и по-мунтяновски точным пасом передал мяч в штрафную Р. Шнейдерману. Удар головой был точен. Пытаясь исправить положение, харьковчане еще напористее повели наступление. Однако защита гостей сыграла без единой ошибки.
А к середине тайма овладели инициативой и полузащита и форварды. Стремительные проходы В. Романюка заставили харьковчан перейти к обороне. Следует серия угловых. В одну из подач мяч, закрученный А. Бибой, ударился в перекладину, отскочил в поле, чем, к сожалению, не воспользовались днепропетровцы.
Во втором тайме вместо Г. Кржечевского вышел Н. Пинчук, не сумевший, правда, до конца игры включиться в ритм. Вышедший у харьковчан В. Литовкин, наоборот, повел, команду за собой, и снова шквал атак обрушился на ворота «Днепра». Пришлось В. Пильгую демонстрировать свое мастерство. Он блестяще отразил удар Н. Каштанова с пяти метров. Затем в каком-то непостижимом броске снял мяч с головы А. Кафаджи. Вперед рванулся и центральный защитник «Металлиста» И. Матвиенко, оставив открытую зону перед воротами. На 73-й минуте быстрая комбинация гостей едва не привела к голу: замешкался с ударом В. Романюк.
Для харьковчан, однако, это не послужило предостережением. За несколько минут до конца матча из глубины обороны мяч подхватил А. Биба, изящно обыграл защитника и отдал мчавшемуся по центру В. Лябику, удар которого в правый верхний угол был неотразим. 2:0.
«Днепр»: Пильгуй, Сергеев, Шпаков, Сарычев, Грибенник, Гринько, Шнейдерман, Биба, Кржечевский (Пинчук, 46), Лябик, Романюк.
«Металлист»: Савченко, Несмиян, Аристов, Матвиенко, Гунько, Панфилов, Борисенко, Каштанов, Королев (Литовкин, 46), Кафаджи, Юшка.
Э. БРЫЗГАЛОВ,
спец. корр. «Днепровской правды».
г. Харьков.

ПОРАЗКА
«Вечірній Харків» (Харьков, 01.07.1969)
Попередній тур не вніс істотних змін в становище першої п’ятірки. Тому уболівальники «Металіста» чекали захоплюючої боротьби з командою, яка переслідувала лідера — «Дніпро». Цю зустріч господарі поля, в порівнянні з запорізьким «Металургом», почали активно. Здавалося, що вже на 2-ій хвилині, після вдалого рейду Юшки, атака «Металіста» могла б закінчитися голом, але Матвієнко адресує м’яча воротареві гостей. На 11-ій хвилині Борисенко не використовує вигідного становища для взяття воріт. Між тим, «Дніпро» активізується за рахунок контратак, які розпочинав Андрій Біба, вміло переадресовуючи м’ячі своїм молодшим колегам — Лябіку і Романюку.
На 15-ій хвилині з правого краю «дев’ятка» «Дніпра» — Лябік навішує м’яча у штрафний майданчик харків’ян. Захисники «Металіста» лишили поза увагою «семірку» гостей Шнейдермана, і той влучним ударом головою забиває м’яч у ворота Савченка. Цей гол на деякий час підхльостує гостей. Вони атакують широким фронтом. Гра набуває гостроти. 23-я хвилина. Воротар гостей Пильгуй залишив ворота, та Юшка не зумів використати цей шанс, щоб зрівняти рахунок. Знову наші земляки в нападі. 27-а хвилина. Бракує майстерності Корольову й Каштанову для взяття воріт. 30-а хвилина. Кутовий біля воріт «Дніпра». Добра подача Юшки, але Борисенко б’є... мимо воріт. Ці ігрові ситуації інтуїтивно підказували, що тільки темп, боротьба за кожний м’яч з такою командою як «Дніпро», могли дати можливість на зрівняння рахунку. Та чи тільки темп... Нападаючим харків’ян не вистачало вдалих ударів, які б могли принести насолоду уболівальникам. Ніхто з них: ні Корольов, ні Каштанов, ні Кафаджі і, навіть, результативний Юшка чомусь не брали на себе відповідальності для завершення ударів. Це підтвердив і другий тайм. На 46-й хвилині Каштанов залишається сам-на-сам з воротарем Пільгуєм. Харків’янину ніхто не заважав, щоб забити м’яча. Але Каштанов «люб’язно» б’є головою прямо на воротаря. Через дві хвилини він мав можливість виправити помилку, та знову втратив момент... Гості грають різко. Так, на 72-й хвилині Юшку збивають у штрафному майданчику, але суддя М. Болотніков чомусь не реагує на цю обставину. Через кілька хвилин захисник гостей Сергєєв грубо порушує правила, та з боку арбітра знову мовчання... Але, незважаючи на це, «Металіст» атакує. 79-а хвилина для господарів поля могла стати вирішальною. Матвієнко, б’ючи штрафний, добре віддає м’яча Гуньку, але той випускає його за лінію воріт.
На 81-й хвилині Біба робить затяжний рейд до штрафного майданчика «Металіста», віддає пас Лябіку і останній гарматним ударом розбиває всі надії команди «Металіста» та уболівальників (до речі, трибуни стадіону були заповнені до відказу, а матч вперше в цьому році транслювався по телебаченню) на уникнення поразки. 2:0.
Після зустрічі нам довелося розмовляти з начальником і старшим тренером команди «Дніпро», майстром спорту СРСР Валерієм Лобановським. На запитання: «Ваше враження від гри?» він відповів:
— Чесно кажучи, ми сподівалися на нічию. Про це свідчив і сам хід зустрічі до 15-ої хвилини. Але слабка гра воротаря Савченка та лінії нападу не дали змоги харків’янам показати свою майстерність. Команда рівна. Але не можна не сказати про те, що при такому напруженому календареві команді «Металіста» потрібна бойовита молодь.
А. КУЗНЄЦОВ,
В. КРАВЧЕНКО.

«ДНЕПР» БЫЛ СИЛЬНЕЕ
«Красное знамя» (Харьков, 01.07.1969)
Валерий Лобановский в восторге поднял вверх руки. Такова была реакция старшего тренера «Днепра» на второй гол, влетевший ворота «Металлиста». Это произошло на 36 минуте второго тайма. Сразу скажем, что до конца встречи счет не изменился.
«Металлист» уступил днепропетровским футболистам, как говорится, «по игре». В действиях каждого из гостей было больше смысла, технического и тактического мастерства, больше желания победить. Первый гол был забит на четырнадцатой минуте первого тайма. С правого края последовала длинная передача на дальнюю штангу наших ворот. На этот мяч буквально вылетел Р. Шнейдерман (№7) и в броске головой открыл счет. После этого «Металлист» как бы встрепенулся, стал бороться за инициативу на каждом метре поля. В один из моментов вратарь гостей В. Пильгуй нерасчетливо покинул ворота, и мячом завладел Р. Юшка; следует подача на А. Кафаджи, но воздушную дуэль выиграл защитник гостей А. Гребенник.
Во втором тайме вместо Н. Королева выходит В. Литовкин. Уже на первой минуте Р. Юшка великолепно адресует мяч Н. Каштанову, находящемуся в пяти метрах от ворот гостей, но его удар головой стал легкой добычей В. Пильгуя. Активно начал игру В. Литовкин, но, к сожалению, так длилось недолго. И всё-таки у ворот гостей был создан еще один опасный момент. Верховую передачу А. Кафаджи отбрасывает Н. Каштанову, тому бить неудобно, и он отдает назад подбежавшему Е. Панфилову, но неточно. Гости выбили мяч. Теперь инициативой завладели гости. Они играют широко, ведя свои атаки через А. Бибу. Не торопясь с розыгрышем в середине поля, они не раз приближались к нашим воротам и то и дело тревожили А. Савченко. Опасно бьют В. Лябик, А. Гринько и В. Романюк. «Металлист» отвечает лишь одним ударом А. Кафаджи.
На 36 минуте желая сохранить мяч у команды, В. Лябик издали отбрасывает его вратарю. Этот замысел разгадал Р. Юшка и устремился к мячу. В. Пильгуй покидает ворота, бросается в ноги... и отскочивший мяч выбивают защитники. Им сразу овладевает в центре поля А. Биба, продвигается к нашим воротам, обыгрывает в штрафной И. Матвиенко и откатывает мяч В. Лябику, ожидавшему передачу в одиночестве прямо против ворот. И счет стал 2:0. Ободренные успехом, гости довели встречу до победного конца. «Металлист» потерял два очка.
Анализируя последние две встречи с лидерами нашей зоны — «Металлургом» (Запорожье) и днепропетровцами, чувствуется, что «Металлист» в настоящее время пока не в силах выполнить поставленную задачу. А ведь ему предстоит доигрывать первый круг на выездах в трех встречах. Именно они во многом определят возможности харьковчан в этом сезоне.
А. ПОСКОТИН,
мастер спорта.

На снимке: таких острых моментов у ворот «Днепра» было немало, но всякий раз гостям удавалось отстоять их.
Фото Н. Бежиной.

ВТРАЧЕНЕ ЛІДЕРСТВО
«Ленінська зміна» (Харьков, 01.07.1969)
Минулої неділі трибуни стадіону «Металіст» вперше у нинішньому році були заповнені вщерть. І це за умови, що матч транслювався по телебаченню. Так, інтерес до поєдинку між дніпропетровським «Дніпром» і харківським «Металістом» був надзвичайно великим. Хоча б тому, що обидві команди перебувають у групі лідерів. Господарі займали верхній щабель турнірної таблиці, а гості — четвертий. Та була ще одна причина: команди очолюють колишні друзі, гравці київського «Динамо» Валерій Лобановський і Віктор Каневський. І ось зараз їм довелося виступити один проти одного. Цього разу в ролі тренерів.
Господарі почали матч в такому складі: Савченко, Несміян, Аристов, Матвієнко, Гунько, Панфілов, Борисенко, Каштанов, Корольов, Кафаджі, Юшка. Їм суперничали найкращі гравці «Дніпра»: Пільгуй, Сергєєв, Саричев, Шпаков, Грибенник, Гринько, Шнейдерман, Кржичевський, Лябик, Біба та Романюк. З перших хвилин активно атакують господарі поля. Ось Юшка майстерно обігрує Шпакова, але той в останню мить збиває його з ніг майже на лінії штрафного майданчика. Штрафний. Кафаджі дуже вдало навісив м’яч прямо на голову Панфілову. Але наш напівзахисник надіслав його прямо в руки воротареві дніпропетровців Пільгую.
І тут же різка контратака гостей. Романюк, який, взагалі, дуже активно і корисно для своєї команди діяв протягом всього матчу, легко обіграв двох харків’ян і вийшов на хорошу ударну позицію. Та м’яч пролетів поруч з «дев’яткою». Починаючи з цього моменту, протягом десяти хвилин харків’яни мали досить відчутну перевагу. Вони подали два кутових підряд, кожен з яких міг закінчитися голом. А на дванадцятій хвилині чудову можливість відкрити рахунок втратив Борисенко. Він опинився з м’ячем на куті воротарського майданчика один перед дніпропетровським голкіпером. Але удар у харківського півзахисника вийшов надто вже слабкий. Пільгуй без особливих труднощів забрав м’яч у руки.
Харків’яни продовжують атакувати. Здається, ось-ось буде гол. Так воно й сталося. Але м’яч влетів у сітку воріт Савченка. Центрфорвард гостей Лябик змістився на правий фланг, обіграв харківських захисників і зробив навісну передачу на дальню штангу. Савченко і Несміян спокійно спостерігали за тим, як м’яч опускається на землю. Та торкнутися зеленого килима футбольного поля йому не довелося. Блискавично вискочив «з засідки» півзахисник дніпропетровців Шнейдерман і головою забив невідпорний гол. 1:0. Повели гості. Це була, очевидно, одна з добре награних комбінацій. Через хвилину ситуація мала повторитися знову. Та цього разу Савченко своєчасно вийшов з воріт і ліквідував небезпеку.
До кінця тайму залишалося ще майже півгодини. Весь цей час більш активними були харків’яни. Але воротар гостей Володимир Пільгуй продемонстрував сміливу і дуже надійну гру. В боротьбі за верхові м’ячі він не залишав харків’янам ніяких надій. І все ж встановити рівновагу мали можливість і Корольов, і Юшка, і Кафаджі. Правда, слід віддати належне й гостям. Вони не збиралися складати зброю. А на 25-й хвилині лише чудо врятувало харків’ян від другого гола. Після кутового м’яч потрапив у голову Гунька і влучив у перекладину. Добити його у порожні ворота могли двоє дніпропетровців. Та вони дещо розгубились у такій несподіваній ситуації.
Після перерви харків’яни атакують більш цілеспрямовано. Відмінну можливість забити гол втрачає Каштанов. Юшка з місця лівого крайнього зробив хорошу передачу у воротарський майданчик гостей. Каштанов бив головою метрів з трьох. І знову м’яч влучив у Пільгуя. Коли до кінця гри залишалось хвилин десять, майже всі гравці «Металіста» кинулись на вирішальний штурм. Вони буквально затисли суперника в його штрафному майданчику. Захисники харків’ян втратили пильність, і за вісім хвилин до кінця матчу під час контратаки Лябик з відмінної подачі Біби забив другий м’яч у ворота «Металіста». «Дніпро» одержав дуже важливу перемогу з рахунком 2:0 і зайняв у турнірній таблиці місце харків’ян.
Тепер у наших футболістів три гри підряд на виїзді. Цим вони завершать перше коло чемпіонату. Звичайно, поразка від дніпропетровців багатьох засмутила. Але це не означає, що все вже втрачено. Адже змогли наші хлопці після програшу «Кривбасу» знову очолити турнірну таблицю. Все ще попереду. Чемпіонат триває...
О. БІРЮКОВ.

ПРИКРА ПОРАЗКА «МЕТАЛІСТА»
«Соціалістична Харківщина» (Харьков, 01.07.1969)
Чергову зустріч на першість країни з футбола спортсмени харківського «Металіста» провели на своєму полі з дніпропетровським «Дніпром». З перших же хвилин зустрічі гості наполегливо штурмують ворота «Металіста» і добиваються успіху. У другому таймі харків’яни намагалися встановити рівновагу, але удари нападаючих були неточними. Наприкінці зустрічі нападаючий «Дніпра» Лябік забив другий гол у ворота «Металіста». Поєдинок так і закінчився з рахунком 2:0 на користь футболістів з берегів Дніпра.

В ЛИПЕНЬ  ПЕРШИМИ
«Прапор юності» (03.07.1969)
Червень видався щасливим місяцем для «Дніпра». Наші футболісти на початку літа вперше одягли майку лідера підгрупи, а після блискучої перемоги в Харкові знову повернули її. Як і належить лідеру, «Дніпро» набрав в червневих іграх 75 процентів очок.
Заключні ігри першого кола дніпропетровці проводять вдома. Їх суперниками будуть миколаївці, херсонці і одесити.
«Суднобудівник» і «Локомотив» — сильні команди першого десятка, армійці теж не пасуть задніх. Щоб зберегти за собою верхній рядок турнірної таблиці, «Дніпру» треба будь-що зламати їх опір, бо «Карпати», хоч і виступатимуть на чужих полях, все ж мають домашню гру в запасі.
Не менш серйозну конкуренцію в боротьбі за право очолити підгрупу складуть нашим землякам рекордсмени по нічиїх армійці Києва і стійкі в захисті та агресивні в атаці запоріжці. У вісімнадцятому турі кияни втратили очко в матчі з херсонським «Локомотивом» — 0:0, а «Металург» у зустрічі з кадіївським «Шахтарем» — 1:1. Однак наступні ігри вони теж проводять вдома. Запоріжці матимуть тих самих суперників, що і «Дніпро», отже все залежатиме від того, чи зможуть дніпропетровці показати справжній бійцівський характер.
«Кривбас», який теж представляє Дніпропетровщину у другій групі класу «А», взяв на виїзді лише одно очко. Він вигравав львівський матч у «Карпат», та на останній хвилині зустрічі господарям було зараховано сумнівний гол — 2:2. Потім криворіжці програли чернігівській «Буковині» і тепер займають десяте місце.
Після важкого поєдинку у Львові криворіжці не одразу змогли повести справжню боротьбу з прогресуючою командою чернівчан. Перший тайм пройшов при перевазі господарів, проте, рахунку не було відкрито. Після відпочинку «Буковина» різко посилює темп і двічі зряду добивається успіху (50 та 52 хвилини). Загроза поразки кидає «Кривбас» вперед. Тепер до кінця зустрічі він атакує. На 75-ій хвилині комбінація Ковальов — Гладких — Сприкут закінчується голом. Більшого, на жаль, криворіжці (Дудник, Ткач, Бученко, Конафоцький, Солодкий, Соколов, Гладких, Трояновський, Сприкут, Крюковський (Ковальов, 70), Мухачов) добитись не змогли.
Залишається сподіватись що вдома в матчах з «Азовцем» і «Зіркою» вони поліпшать своє турнірне становище. На заключну гру першого кола «Кривбас» виїздить у Сімферополь.
«Таврія» провела своє останнє турне ще гірше, ніж криворіжці, зазнавши поразок у всіх трьох зустрічах. 29 червня вона програла вінницькому «Локомотиву» — 2:3. За попередні ж 15 турів сімферопольці лише двічі залишали поле переможеними.
Одинадцятої поразки зазнали армійці Львова. Цього разу їх обіграв «Азовець» — 1:0. Одесити виграли у чернігівської «Десни» — 2:0, »Будівельник» у «Хіміка» — 2:1. Не було відкрито рахунку в матчі хмельницького «Динамо» з тернопільським «Авангардом».

НА ФУТБОЛЬНИХ ПОЛЯХ

«Радянська Україна» (Киев, 04.07.1969)

Матчі вісімнадцятого туру українських команд другої групи класу «А» коментує відповідальний секретар федерації футбола УРСР, суддя всесоюзної категорії Б. Шмигельський:

— Турнір третьої підгрупи майстрів другого ешелону наближається до свого екватора. Без особливих вагань можна назвати команду, яка буде останньою на проміжному рубежі: львівський СКА. Схоже, що справи в цьому колективі дуже кепські, і, мабуть, нікого не здивує, коли аутсайдера «переатестують» у команду, нижчу рангом.

А от хто першим пройде половинну дистанцію турнірного марафону, — сказати важко. Лідери змінюються з кожним туром. Коло претендентів на ці обов’язки не звужується. Різниця між першим і десятим місцем у таблиці стала 3 очка. І зовсім не виключено, що саме з таких позицій провідна десятка почне запеклу боротьбу в другому колі за одну-єдину путівку до «турніру претендентів».

Продовжили порушувати спокій на середніх сходинках таблиці «Буковина» і вінницький «Локомотив». Торішні срібні призери першості України серед команд класу «Б» — футболісти «Буковини» — в останніх турах вагомо поправили свій невдалий старт. Підвищив швидкість вінницький «Локомотив», якому на початку сезону бракувало фізичних якостей. Другу перемогу підряд на виїзді здобув полтавський «Будівельник», що може позитивно позначитись на його майбутніх турнірних справах.

Головною подією ігрового дня був матч «Металіст» — «Дніпро». На харківському стадіоні ніде було яблукові впасти. Відтоді, як харків’яни залишили найвищу лігу, місцевий стадіон і не збирав такої аудиторії — 45-50 тисяч! Та «Металіст» не виправдав сподівань своїх прихильників. Активні дії «Дніпра» вміло спрямовував А. Біба. Гості диктували господарям свою манеру. Можливо, це була не найкраща гра «Металіста», але ж до цього його змусили дніпропетровці.

Наводимо результати 18-го туру: «Металіст» (Харків) — «Дніпро» (Дніпропетровськ) — 0:2, «Шахтар» (Кадіївка) — «Металург» (Запоріжжя) — 1:1, «Хімік» (Сєверодонецьк) — «Будівельник» (Полтава) — 1:2, СКА (Одеса) — «Десна» (Чернігів) — 2:0, «Локомотив» (Херсон) — СКА (Київ) — 0:0, «Буковина» (Чернівці) — «Кривбас» (Кривий Ріг) — 2:1, «Локомотив» (Вінниця) — «Таврія» (Сімферополь) — 3:2, «Динамо» (Хмельницький) — «Авангард» (Тернопіль) — 0:0, «Азовець» (Жданов) — СКА (Львів) — 1:0.

Матч «Суднобудівник» (Миколаїв) — «Автомобіліст» (Житомир) було зіграно завчасу. Його результат — 1:0 на користь житомирян ми повідомляли. Зустріч «Карпати» (Львів) — «Зірка» (Кіровоград) перенесено через участь «Карпат» у 1/8 фіналу Кубка СРСР.