29 августа 1971 года. Воскресенье
Чемпионат СССР. Первая лига. 29-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) – «Кузбасс» (Кемерово) – 4:0

«Днепр» (Днепропетровск) — «Кузбасс» (Кемерово) — 4:0 (3:0).

29 августа 1971 (воскресенье). 19:00. Днепропетровск. Стадион «Метеор». 30000 зрителей (Советский спорт и Спортивна газета – 23000). Пасмурно, в день матча ливень. 20 градусов.

Судьи: Т. Велиев, Ю. Заманов, Р. Адигезалов (все – Баку).

«Днепр» (футболки красные, трусы и гетры белые): Собецкий – 3 Найда – 2 Сергеев (Цунин, 60? 72?), 4 Богданов (Артюх, 60? 72?), 5 Федоренко – 6 Гринько (к), 7 Шнейдерман, 8 Назаров, 11 Евсеенко – 9 Лябик, 10 Христян.

Травмированы Колтун, Пилипчук, Шалычев.

Запасные: Семёнов, Романюк.

«Кузбасс» (футболки, трусы, гетры белые): Б. Русанов (Б. Шушара, 46), В. Марченко, В. Белов, В. Долматов, В. Ряшин, В. Соснов, Н. Коковихин, Вл. Раздаев, Вит. Раздаев (к), В. Чистополов, Н. Голиков.

Запасные: В. Шель, В. Пашковский, В. Мусохранов.

Старший тренер – В. Шувалов. – составы из протокола матча.

Голы: 1:0 Назаров (16, гп Шнейдерман), 2:0 Назаров (25, гп Евсеенко), 3:0 Гринько (27, с пенальти за снос Христяна), 4:0 Назаров (52).

Предупреждён Гринько.

Дублёры – 3:1.

Виктор Назаров сделал второй хет-трик в истории стадиона «Метеор».

ПОПЕРЕДУ – ГАРЯЧА ОСІНЬ

«Прапор юності» (31.08.1971)

Усі кемеровці, за винятком Шушари, який після першого тайму замінив у воротах Русанова, одержали за матч в Дніпропетровську двійки. Вони нічого не змогли протипоставити широкій, розгонистій грі господарів поля, їх технічній перевазі.

До 16-ої хвилини, коли було забито перший м’яч, «Кузбас» не спромігся потурбувати Собецького. Той стояв і спостерігав, як його колега все частіше вступає у боротьбу.

Роботи у Русанова було багато. Простріли і навіси тримали його у постійному напруженні. Втручання голкіпера вимагала майже кожна атака господарів — дніпропетровські футболісти цього разу були настирливими, рішуче йшли на кожний м’яч і захисники не встигали скрізь розставити пости.

На 5-ій хвилині Гринько завдав дуже сильного удару з лінії штрафного, і кемеровців врятувала лише перекладина. За кілька хвилин Сергєєв показав, що його технічна озброєність останнім часом помітно зросла. Він, неначе слаломіст, обійшов кількох суперників і завдав сильного прицільного удару. Воротар навіть не втримав м’яча, але в повторному кидку зумів ліквідувати небезпеку. Незабаром він перехопив передачу Шнейдермана над головами Назарова і Христяна На 14-ій хвилині несподіваний удар Лябика. М’яч вилітає на вільний поруч з хрестовиною. Нарешті, Назаров одержує короткий пас від Шнейдермана і головою посилає м’яч в сітку — 1:0.

Лише після цього гості зробили кілька випадів, котрі, однак, не досягли мети, бо півзахисники не наважились оголити передній край оборони і підтримати контратакуючих.

Незабаром рахунок було збільшено. Сергєєв зупинив прохід Чистополова і послав вперед Євсєєнка. Той дійшов до лицевої лінії на правому фланзі, відкинув м’яч на ближній ріг воротарського майданчика і Назаров знову головою спрямував його у дальній кут воріт — 2:0.

У цьому матчі Віктор Назаров проявив здавалось втрачене почуття гола. Він брав участь майже у всіх гострих ситуаціях. І коли на 52-ій хвилині Шушара невдало парирував кутовий, Віктор опинився біля м’яча раніше інших і забив четвертий гол цієї зустрічі, ставши автором хет-трика. Пам’ятаєте, минулого року це вдалось зробити Гриньку. А нині в першій лізі Назаров — четвертий футболіст, який в одній зустрічі забив три м’ячі. Першим відзначився 1 серпня в матчі з «Волгарем» харків’янин Шподарунок. 14 серпня Віталій Раздаєв забив три голи у ворота ленінградського «Динамо», а 25 серпня одесит Шепель — у ворота ашхабадського «Будівельника».

Успіхові Назарова сприяло те, що він був висунутий вперед і виконував головним чином функції нападаючого.

Ще один гол забив Гринько з одинадцятиметрового. Арбітр зустрічі бакинець Т. Велієв призначив його на 27-ій хвилині, коли воротар гостей, не зумівши відібрати м’яча у Христяна, схопив його за ноги.

Гості намагались змінити результат зустрічі, але, очевидно, без особливої віри в успіх. З-поміж них можна виділити лише рухливого Коковихіна та Бєлова, який на початку другого тайму і в кінці зустрічі примусив Собецького парирувати з-під перекладини і з кута воріт гарматні удари. Віталій Раздаєв не показав себе агресивним форвардом. Найда повністю виключив його з гри.

Суперники провели матч в таких складах: «Дніпро» — Собецький, Сергєєв (Цунін, 60), Найда, Богданов (Артюх, 60), Федоренко, Гринько, Шнейдерман, Назаров, Лябик, Христян, Євсєєнко; «Кузбас» — Русанов (Шушара, 46), Марченко, Бєлов, Долматов, Ряшин, Соснов, Коковихін, Вол. Раздаєв, Віт. Раздаєв, Чистополов, Голиков.

Остання літня перемога зміцнила позиції «Дніпра» у боротьбі з «Локомотивом» і «Чорноморцем» за вихід до вищої ліги. Дніпропетровці відірвалися від одеситів і наблизилися до москвичів. В цьому їм допомогли астраханці і фрунзенці, що прагнуть вирватись з небезпечної зони, шлях з якої — до нижчого класу. «Алга» обіграла вдома залізничників столиці — 2:1, а «Волгар» в Одесі відібрав очко у «Чорноморця» — 2:2. На 30-ій хвилині цієї зустрічі Зубков відкрив рахунок, на 60-ій Сиром’ятников послав м’яч у свої ворота, на 65-ій Степанов вивів астраханців вперед і лише на 83-ій Шепель добився рівноваги.

Тепер одесити одержали перепочинок, а 6 вересня виступатимуть в Орджонікідзе проти «Спартака», який програв «Молдові» (0:2) і опинився серед п’ятірки аутсайдерів. Потім у «Чорноморця» ігри в Ярославлі, Москві та Іваново з командами, які зазнали невдач в Середній Азії. У двадцять дев’ятому турі «Текстильник» програв «Шахтарю» — 1:2, а «Шинник» втратив очко в Душанбе — 0:0.

Важке випробування чекає в найближчих іграх і «Дніпро». «Уралмаш», який у четвер виступатиме в нашому місті, не вистояв у зустрічі з кутаїсцями (0:1), «Даугаву» спіткала невдача в Казані (0:2), ленінградські динамівці опинились в небезпечній зоні, втративши очко в матчі з «Жальгірісом».

Поліпшили справи вдома «Металіст» і «Металург». Харків’яни виграли у куйбишевців — 2:1, а запоріжці — у «Будівельника» — 4:2. Але й вони не можуть почувати себе в безпеці, бо мають провести по 8-9 ігор на виїзді.

Футбольна осінь обіцяє бути гарячою.

ЩАСЛИВИЙ ДЕНЬ «ДНІПРА»

«Зоря» (31.08.1971)

На стадіон одне за одним надходили приємні для «Дніпра» повідомлення. У Фрунзе — 2:1 — «Алга» перемогла «Локомотив». «Чорноморець» зіграв внічию — 2:2, віддавши вдома очко аутсайдеру — «Волгарю».

А в цей час на «Метеорі» рахунок уже був 3:0 на користь господарів. Хід поєдинку з «Кузбасом» розвивався найкраще для «Дніпра». Захопивши з перших хвилин ініціативу, господарі обрушили на ворота гостей шквал атак, давши їм зрозуміти, що «Дніпро» настроєний агресивно.

Рахунок відкрив на 16 хвилині В. Назаров. Він головою красиво послав м’яч у сітку. А допоміг йому в цьому півзахисник Р. Шнейдерман, зробивши добру навісну подачу. Автор першого гола, натхнений успіхом, ще двічі добивався успіху в цьому матчі, зробивши знаменитий хет-трік.

Трапилося це так. На 23 хвилині С. Євсєєнко на правому фланзі, обійшовши кількох захисників, верхом послав м’яч в район штрафного майданчика «Кузбасу». В. Назаров виявився тут як тут і без роздуму забив другий гол. Потім в другому таймі, на 52 хвилині, він завершив коротку сутичку біля воріт гостей, яка виникла в результаті кутового. А третій гол до цього, ще на 27 хвилині, з одинадцятиметрового штрафного удару забив А. Гринько, покаравши воротаря «Кузбасу» Б. Русанова, який руками затримав О. Христяна, коли той націлився для завершального удару.

Така хронологія забитих голів. Та, крім цього, залишилось ще чимало моментів для взяття воріт гостей. Бо грав «Дніпро» наполегливо, стрімко розвиваючи свої атаки. Хоча у складі господарів фактично був лише один форвард, наступ вівся великими силами. В ньому брали участь не лише всі півзахисники, а й гравці оборони. «Дніпро» не затримувався в центрі поля і організовано тіснив суперника до його воріт, де небезпека для гостей виникала кожної хвилини.

Глядачі з інтересом чекали приїзду «Кузбасу», в складі якого найрезультативніший форвард першої ліги Віталій Раздаєв, на рахунку котрого 15 забитих голів. Та цього разу він не зміг себе проявити, бо був повністю нейтралізований. Відчувши це, гості почали вдаватися до дальнього обстрілу воріт. Точністю і силою ударів у них відзначався центральний захисник В. Бєлов. Саме він примусив двічі С. Собецького в карколомних стрибках парирувати м’ячі після підступних ударів.

Отже, в підсумку перемога з рахунком 4:0.

Склад «Дніпра» в цьому матчі був такий: Собецький, Сергєєв (Цунін, 60), Найда, Богданов (Артюх, 60), Федоренко, Гринько, Шнейдерман, Назаров, Лябик, Христян, Євсєєнко.

У дублерів теж переміг «Дніпро» — 3:1.

Становище наших земляків після позавчорашньої перемоги стало стабільнішим. Однак боротьба трьох претендентів за дві путівки до вищої ліги ще більш загострилася. Ціна очка різко зросла.

Те, що трапилося з «Локомотивом» і «Чорноморцем» у минулому турі, ще одне підтвердження відомої істини — нині, на завершальній стадії чемпіонату, слабких суперників не лишилося. Аутсайдери жорстоко покарали лідерів, відібравши у них справді золоті очки.

Все ніби в неділю складалося для одеситів якнайкраще. Вони грали вдома і вже на 30 хвилині їх захисник В. Зубков відкрив рахунок. Та ось на 60 хвилині півзахисник «Чорноморця» В. Сиромятников зрізає м’яч у власні ворота. І вже у «Волгаря» в очах заіскрилася надія. Форвард гостей В. Степанов через 5 хвилин вивів своїх уперед. Лише за 7 хвилин до фінального свистка ціною величезних зусиль одесит А. Шепель зумів зрівняти рахунок. Так і до поразки було недалеко...

Інші результати недільного туру: «Молдова» — «Спартак» — 2:0, «Металург» — «Будівельник» — 4:2, «Динамо» — «Жальгіріс» — 1:1, «Памір» — «Шинник» — 0:0, «Шахтар» — «Текстильник» — 2:1, «Металіст» — «Крила Рад» — 2:1, «Торпедо» — «Уралмаш» — 1:0, «Рубін» — «Даугава» — 2:0.

Одинадцятиметровий реалізовано...  Фото В. Жука.

ЧТО ТАМ, ЗА ГОРИЗОНТОМ?

«Днепровская правда» (31.08.1971)

Положение в турнирной таблице «Днепра» и «Кузбасса» далеко не равное. Сибиряки до этой встречи занимали 15-е место, однако воскресный поединок привлёк внимание множества болельщиков. Знатоки футбола были уверены, что станут свидетелями острой игры: ведь она проходила в День шахтёра, и кемеровцы обязаны были показать себя во всём блеске.

Болельщики не ошиблись. Матч проходил действительно интересно, изобиловал красивыми проходами форвардов обеих команд, рейдами защитников, уверенной игрой вратарей и, наконец, голевыми моментами. И всё это происходило на взбухшем от ночного ливня поле!

Перед матчем В. Лобановский говорил об очень «интересной» линии нападения «Кузбасса», в которой выделяются особо Виталий и Владимир Раздаевы. Но об «опеке» напористых братьев старший тренер «Днепра» не хотел и думать.

— У нас зонный вариант игры. Его и будем придерживаться, — сказал он.

Уже в первые пять минут футболисты «Днепра» создали три острых момента у ворот «Кузбасса», в один из которых лишь верхняя планка спасла от верного гола гостей после сильного удара Гринько. Сибиряки были несколько обескуражены таким темпераментным началом и только на 10-й минуте отважились на первую контратаку, которая, возможно, и завершилась бы взятием ворот, но на пути агрессивного Виталия Раздаева стал цепкий В. Федоренко.

После этого эпизода игра в основном велась на половине гостей, где раздольно чувствовал себя В. Лябик, инициатор всех атак. Неожиданными рывками и передачами он парализовал действия защитников «Кузбасса», которые беспорядочно метались между Лябиком и его партнёрами В. Назаровым, А. Христяном и С. Евсеенко. Сам Лябик лишь дважды произвёл удар по воротам, но его можно считать одним из главных «виновников» победы.

Наконец-то расшевелился Назаров. Давно он не радовал нас такой результативностью, как в этот раз. Три забитых мяча в одном матче! Назаров оказывался на нужном месте именно в наиболее критический для гостей момент. На 16-й минуте он превосходно воспользовался навесной передачей, последовавшей с правого края от Р. Шнейдермана, и головой пробил в незащищённое Б. Русановым место. А через семь минут Назаров забивает подобный по рисунку второй гол, только на сей раз он «замкнул» навесную передачу Евсеенко.

На 27-й минуте утроить счёт должен был Христян. Получив мяч от Лябика, он вышел один на один с вратарём, обвёл упавшего под ноги Русанова, но защитник сибиряков В. Белов в падении руками «подкосил» Христяна. Судья всесоюзной категории из Баку Т. Велиев показал на 11-метровую отметку. Гринько чётко реализовал пенальти, сравнявшись по забитым мячам с Христяном. Теперь на счету капитана «Днепра» 11 голов.

Под конец первого тайма гости дважды заставляли поволноваться болельщиков «Днепра», когда С. Собецкий нерасчётливо выбегал наперерез сначала Владимиру, а потом Виталию Раздаевым. Но фортуна в этот день была на стороне хозяев поля. Правда, вратарь «Днепра» успевал исправлять допущенные ошибки.

Второй тайм проходил менее интересно. Счёт 3:0 устраивал лидеров, и они стремились не дать возможности гостям забить гол престижа, упуская при этом моменты увеличить счёт. Лишь на 52-й минуте Назаров всё же поставил точку, забив четвёртый гол. Сибиряки потерпели сокрушительное поражение от «Днепра», за который играли: Собецкий, Сергеев (Цунин, 60) Богданов (Артюх, 60), Найда, Федоренко, Гринько, Шнейдерман, Назаров, Лябик, Христян, Евсеенко.

Команды первой лиги уже поглядывают на горизонт нынешнего первенства. Но что за ним, за этим горизонтом, — сказать пока трудно.

В. АСАЕВ.

Результаты остальных матчей: «Черноморец» — «Волгарь» 2:2, «Молдова» — «Спартак» 2:0, «Металлург» — «Строитель» 4:2, «Динамо» — «Жальгирис» 1:1, «Памир» — «Шинник» 0:0, «Алга» — «Локомотив» 2:1, «Шахтёр» — «Текстильщик» 2:1, «Металлист» — «Крылья Советов» 2:1, «Торпедо» — «Уралмаш» 1:0, «Рубин» — «Даугава» 2:0.

На снимке: четвёртый гол в ворота «Кузбасса».

Фото В. Жука.

«ДНІПРО» – «КУЗБАС» – 4:0

«Спортивна газета» (Киев, 31.08.1971)

Це був перший виступ «Кузбасу» в Дніпропетровську. Господарі швидко реалізували свою перевагу. На 16-й хвилині вони розпочали на лівому фланзі хорошу комбінацію. Останнім взяв у ній участь Назаров, який прийняв навісну подачу від Шнейдермана, і головою спрямував м’яч у сітку. Через сім хвилин Євсєєнко, обійшовши кількох захисників, подав м’яч у район одинадцятиметрової позначки. Тут вже на нього чатував Назаров. Він і подвоїв рахунок. До речі, півзахисникові «Дніпра» вдалося зробити в цьому матчі хет-трик, провівши й останній гол.

Трапилося так, що через травми у господарів зміг виступати лише один форвард — Христян. Однак, завдяки дуже високій активності півзахисту, атаки велися великими силами. Гостям оборонятися було важко, вони не встигали за швидкими переміщеннями атакуючих. Над воротами «Кузбасу» безперервно висіла загроза.

Захист «Дніпра» провів зустріч упевнено. Найкращий бомбардир першої ліги Віталій Раздаєв фактично був виключений з гри. Для завершальних ударів гості інколи виводили свого центрального захисника Бєлова, і двічі Собецький не без труднощів відводив небезпеку.

Я. НОВАК.

Дніпропетровськ (телефоном).

КРУПНЫЙ СЧЁТ НА «МЕТЕОРЕ»

«Комсомольское знамя» (Киев, 31.08.1971)

Футболисты «Днепра» радуют в нынешнем году своих поклонников не только тем, что реально претендуют на выход в высшую лигу. Так было и в прошлом и в позапрошлом году. Радует уверенная, агрессивная игра питомцев Лобановского. В двадцать девятом туре они встречались на стадионе «Метеор» с кемеровским «Кузбассом».

Не следует думать, что у днепропетровцев сейчас нет никаких трудностей. Напротив, положение с составом довольно тревожное — травмирован ряд игроков, причём Пилипчук — очень серьёзно и, возможно, не сможет выступать в нынешнем сезоне. Тем не менее, «Днепр» не изменяет своей манере игры. И в последнем матче форварды и полузащитники команды действовали разнообразно, в комбинационном ключе. Счёт открыл Назаров на 16-й минуте. Отметим, что он же был автором ещё двух голов, а четвёртый провёл с пенальти Гринько. В итоге победа со счётом 4:0. «Днепр» теперь вплотную приблизился к лидерам розыгрыша — железнодорожникам Москвы, которые в этот день потерпели поражение во Фрунзе от «Алги» — 1:2.