29 сентября 1970 года. Вторник
Чемпионат СССР. Первая лига. 34-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) – «Рубин» (Казань) – 1:0

«Днепр» (Днепропетровск) — «Рубин» (Казань) — 1:0 (0:0).
29 сентября 1970 (вторник). 19:00. Днепропетровск. Стадион «Метеор». 25000 зрителей (Советский спорт и Спортивна газета – 18000). Пасмурно. Временами дождь, мокрый снег. 8 градусов.
Судьи: Н. Хачатуров, Р. Павлов, И. Павлов (все – Москва).
«Днепр» (футболки, трусы, гетры белые): 1 Колтун – 3 Найда – 2 Сергеев, 4 Богданов, 5 Федоренко – 6 Гринько (к), 7 Шнейдерман (Литовченко, 75), 9 Назаров, 10 Мирошин (Христян, 46) – 8 Снитько, 11 Романюк.
Запасные: Семёнов, Цунин, Торопов.
«Рубин» (футболки красные, трусы белые, гетры тёмные): В. Лукович, Г. Климанов, В. Зайцев (к), В. Власов, А. Файзуллин, В. Савельев, В. Марамыгин, В. Демидов, В. Краснов, В. Кадыров (Н. Воробьёв, 77), М. Задикашвили.
Запасные: В. Попов, Р. Минкин, Н. Пензин.
Старший тренер – А. Сентябрёв. – составы из протокола матча.
Гол: 1:0 Романюк (77, гп Снитько).

«РУБІН» В ГОСТЯХ У «ДНІПРА»
«Зоря» (30.09.1970)
Погода у Дніпропетровську не досить привітно зустріла гостей з столиці Татарії міста Казані — футболістів «Рубіна». Але різке похолодання не вплинуло на хід вчорашнього матчу гостей з «Дніпром». На полі йшла гаряча боротьба, за якою уважно спостерігали десятки тисяч глядачів.
Гості прагнули до реваншу за поразку, якої їм завдав «Дніпро» в першому колі у них вдома. А господарі, які зберігають реальні шанси на здобуття путівки до вищої ліги, мріяли лише про два, потрібні їм, як повітря, очка. В підсумку безкомпромісної боротьби арбітр — москвич Н. Хачатуров зафіксував результат 1:0 на користь «Дніпра».

ПОЄДИНОК СИЛЬНИХ
«Прапор юності» (01.10.1970)
«Рубін» недарма стоїть вище багатьох іменитих колективів першої групи класу «А». Наполегливість, з якою казанські футболісти вели боротьбу за кожний м’яч у зустрічі з «Дніпром», технічна майстерність і фізична підготовка залишають враження добре злагодженого ансамблю з бійцівським характером. Проте, як показав дніпропетровський матч, вони, напевне, недооцінюють свої сили, бо з самого початку обрали захисний варіант, зробивши ставку на насичену оборону і швидкі контратаки малими силами. Звичайно, і за такої побудови гри іноді можна добитись успіху, але погодьтесь, це справа випадку, удачі, розрахована на необачність суперника більше, аніж на власні зусилля. У поєдинку з командою, яка атакує безперервно, спокійна за свій тил, така тактика, за рідкісним винятком, приводить до поразки.
На «Метеорі» це знайшло підтвердження.
З перших хвилин зустрічі середня лінія поля стала лінією тилу «Дніпра», а боротьба розгорнулась поблизу штрафного майданчика «Рубіна». Зосередження на основному плацдармі атаки головних сил суперників позбавило дніпропетровців можливості широко маневрувати. Результат боротьби на обмеженому просторі залежав від того, чи зуміють нападаючі підтримувати високий темп своїх переміщень, а півзахисники вчасно знаходити їх своїми передачами і вести прицільний вогонь із закритих позицій.
Завдання цього в дебюті нашим хлопцям виконати не вдалося. М’яч часто не доходив до нападаючих, а удари по воротах не були належним чином замасковані, і Лукович двічі ліквідував небезпеку самовідданими стрибками.
Після 15-ої хвилини казанці розірвали кільце облоги і на короткий час вирівняли становище, примусивши вступити у гру Колтуна. В цей критичний для подальшого розвитку боротьби момент заявили про себе Снітько і Романюк. Їх «слаломні» проходи на флангах і небезпечні передачі в центрі штрафного майданчика примусили гостей повернути своїх півзахисників для зміцнення оборони і надалі, аж до 77-ої хвилини, коли було забито єдиний у цьому поєдинку гол, «Рубін» віддав перевагу активному захисту, не ризикуючи кидати вперед великі сили.
Оборонялись гості вміло. У них чудово налагоджені пресінг, взаємостраховка, що робить мало вразливим зонний варіант захисту.
Одна з нагод відповісти результативним випадом, які звичайно мають у кожній зустрічі команди, що розраховують на контратаку, трапилась казанцям на 30-ій хвилині. Посланий з-за штрафного майданчика м’яч застав Колтуна зненацька. На щастя, хрестовина воріт врятувала «Дніпро». Це був єдиний несподіваний удар. Решту Колтун був готовий відбити і зберіг свої ворота недоторканими.
Другий тайм розпочався в нервовій обстановці і зайвий лібералізм арбітра зустрічі Миколи Хачачурова так і не дав можливості до кінця позбутися брудної гри.
Ініціативою на полі, як і раніше, володіли господарі. Вихід Христяна і Литовченка загострив дії атакуючих. За 13 хвилин до кінця зусилля «Дніпра» були винагороджені. Одержавши по ходу атаки пас від Снітька, Романюк точним ударом в правий нижній кут воріт забив з-за штрафного майданчика свій одинадцятий і переможний у цьому важкому матчі гол.
Суперники виступали на «Метеорі» в таких складах: «Дніпро»Колтун, Сергєєв, Найда, Богданов, Федоренко, Гринько, Шнейдерман (Литовченко, 75), Снітько, Назаров, Мірошин (Христян, 46), Романюк; «Рубін» — Лукович, Климанов, Зайцев, Власов, Файзулін, Савельєв, Марамигін, Демидов, Краснов, Кадиров (Воробйов, 75), Задікашвілі.

На знімку: атакує форвард «Дніпра» Олександр Снітько,
який в останніх матчах виявив себе з найкращого боку.
Фото Г. Шевченка.

КОМУ ВИГІДНО, А КОМУ НІ
«Зоря» (02.10.1970)
Досить складна ситуація складається на фініші чемпіонату в колективів першої групи класу «А», які представляють Російську Федерацію і Україну.
В положенні про чемпіонат записано, що команда, яка посяде в першій групі 22-е місце, на 1971 рік переводиться до другої групи класу «А». Однак, коли на 22-у місці опиниться команда союзної республіки, представленої в першій групі лише одним колективом, то в такому випадку вибуває команда, що стоїть вище в таблиці тієї республіки, яка представлена в першій групі більш як однією командою.
Інакше кажучи, в нинішніх умовах це може на практиці мати такий вигляд: ашхабадський «Будівельник», який навряд чи зуміє вже «втекти» з 22-го місця, залишиться в першій групі класу «А» на 1971 рік, а вибувати доведеться астраханському «Волгарю», або ж армійцям Києва в залежності від того, хто з них опиниться на сходинку нижче.
Але і це ще не все. Уявіть, що вибувають армійці Києва. В такому випадку одній з інших трьох команд нашої республіки, яка матиме гірші показники, теж доведеться розпрощатися з першою групою і поступитися місцем переможцеві першої зони другої групи класу «А». Скоріше, це буде запорізький «Металург».
Не так легко і розібратись у такій заплутаній, а найгірше, до краю несправедливій системі.
І тепер тренерам «Карпат», «Дніпра», «Металіста» треба замислюватися над тим, що для них вигідніше — перемагати армійців Києва чи програвати їм. Бо хто знає, як складеться дальша турнірна доля названої вище трійки. Можливо, доведеться в листопаді жалкувати тим, хто в свій час... обіграв армійців Києва, погіршивши їх і до того незавидну турнірну долю.
Тим часом, не звертаючи уваги на ребуси і загадки, поставлені положенням про чемпіонат, команди-фаворити першої групи роблять свою справу — думають про очки.
Як ми вже повідомляли, «Дніпро» на своєму полі у важкій боротьбі переміг казанський «Рубін». Єдиний гол у цій зустрічі на 77 хвилині забив В. Романюк з доброї подачі О. Снітька.
«Дніпро» виступав у такому складі: Колтун, Сергєєв, Найда, Богданов, Федоренко, Гринько, Шнейдерман (Литовченко, 77), Назаров, Снітько, Мірошин (Христян, 75), Романюк.
З рахунком 1:0 лідер групи «Кайрат» переміг у Фрунзе традиційно неприємного для себе суперника — «Алгу». «Молдова» зуміла перервати переможну ходу ленінградських динамівців, вигравши у них теж з результатом 1:0. «Карпати» у вівторок не брали участі в іграх — свій матч 34-го туру з «Уралмашем» вони провели раніше, здобувши перемогу — 2:1. Міцно тримається поблизу лідерів московський «Локомотив», який у Куйбишеві взяв верх над командою «Крила Рад» — 2:1. У «Металіста» був суперник «Даугава», і харків’яни з трудом перемогли — 1:0.
Інші результати: «Будівельник» — СКА (Хб.) — 2:1, «Памір» — «Шахтар» — 0:2, «Локомотив» (Тб.) — СКА (Кв.) — 0:0, «Кубань» — «Жальгіріс» — 2:0, «Волгар» — «Текстильник» — 3:0.

ТОЛЬКО ВЫИГРЫШ!
«Днепровская правда» (01.10.1970)
Холодная погода всё же сказала свое слово. Стадион «Метеор» недосчитался многих сотен зрителей. Но присутствующие на матче «Днепра» с «Рубином» получили истинное удовольствие. Игра проходила в быстром темпе, обе команды продемонстрировали высокое мастерство. Да это и понятно, ведь гостей от «Днепра» отделяло всего четыре очка, и они стремились во что бы то ни стало сократить этот разрыв.
В. Лобановский несколько изменил состав команды по сравнению с тем, который играл в Алма-Ате. Не было необходимости прибегать к персональной опеке форвардов «Рубина», а потому мы вновь увидели и Сергеева, и Мирошина. Но если первый в основном справился с поставленной тренером задачей, то игра Мирошина — ниже всякой критики. Лобановскому пришлось к началу второго тайма выпустить на поле еще не совсем окрепшего после травмы Христяна. А в «аттестате» Мирошина появилась единица — оценка за игру в первом тайме.
Как же проходил поединок? Начался он с бурных, но не совсем продуманных атак наших земляков. Уже на 13-й минуте Снитько, обошедший по правому краю трех защитников, предоставил возможность отличиться Назарову или Романюку, адресовав им отличную передачу, но они не сумели произвести заключительный удар.
«Рубин» сначала действовал осторожно, защищая подступы к воротам чуть ли ни всем составом. Чувствовалось, что казанцев устраивал и ничейный исход поединка. Они явно затягивали игровое время, выбивая мяч подальше в аут, но как только появлялась возможность контратаковать — бросались вперед стремительно и большими силами. Характерно, что гости не стеснялись угрожать воротам Колтуна, пробивая с дальних расстояний. Чего не скажешь о наших бомбардирах. На 29-й минуте лишь штанга уберегла «Днепр» от неприятности.
Во втором тайме «Рубин» полностью углубился в оборону. Луковичу, вратарю гостей, пришлось потрудиться, что называется, в поте лица. И надо сказать, отражал опасные удары наших футболистов он мастерски. Даже в том, что Романюку на 77-й минуте все же удалось «распечатать» ворота «Рубина», вины Луковича нет никакой: в момент удара он был закрыт одним из своих защитников. А гол был забит превосходно. Литовченко, перехватив мяч, тут же адресовал его открывшемуся Снитько. Тот обвел двух защитников, сместился ближе к краю штрафной площадки и сильно пробил на стоящего в центре Романюка. Снайпер «Днепра» с лета направил мяч в сетку ворот соперников.
Итак, после 13 игр второго круга наши земляки набрали 18 очков, что на три хуже по сравнению с тем же количеством игр в первом круге. Сумеет ли «Днепр» наверстать упущенное, покажут оставшиеся матчи. Ясно лишь одно: для достижения заветной цели необходимы только выигрыши. А «Днепр» способен побеждать самых грозных соперников.
В. АСАЕВ.

На снимке: так был забит одиннадцатый гол Романюка.
Фото В. Жука.

ГОЛ ПІД ЗАВІСУ
«Спортивна газета» (Киев, 01.10.1970)
Це був перший виступ «Рубіна» в Дніпропетровську. І незважаючи на поразку, гості сподобалися глядачам. Футболісти «Дніпра» хоч і провели більшу частину матчу на половині гостей, та все ж перемога дісталася їм у винятково важкій боротьбі. Казанці захищалися, але знаходили моменти для швидких і небезпечних контратак.
Дніпропетровці довго не могли реалізувати свою перевагу. Винні в цьому, звичайно, не лише гості, які чітко оборонялися великими силами, а насамперед атакуючі. Вони діяли в уповільненому темпі, надто захоплювалися непотрібними передачами, в той час коли треба було рішуче обстрілювати ворота суперників. І тільки Снітько найбільше завдавав клопоту захистові «Рубіна». Він сміливо таранив оборонні позиції гостей і кілька разів вдало виводив на ударну позицію своїх партнерів. Але ті або запізнювалися на передачу, або барилися з ударами. Лише на 77-й хвилині пас від Снітька добре використав Романюк.
Я. НОВАК.
Дніпропетровськ (телефоном).

РЕВАНШ НЕ СОСТОЯЛСЯ
«Советская Татария» (Казань, 01.10.1970)
Днепропетровск. (По телефону). 29 сентября казанский «Рубин» встретился здесь с местным «Днепром», который в турнирной таблице первенства СССР находится в лидирующей группе. Предыдущая встреча этих команд в Казани закончилась победой «Днепра» со счётом 1:0. В гостях футболисты «Рубина» пытались взять реванш за поражение у себя дома. В первом тайме было заметно их преимущество, но они не сумели использовать несколько выгодных моментов.
После перерыва игра выровнялась. В одной из атак хозяев поля нападающий Романюк в суматохе у ворот Луковича открыл счёт — 1:0.