3 октября 1984 года. Среда
Кубок Европейских Чемпионов. 1/16 финала. Ответный матч
«Днепр» (Днепропетровск, СССР) — «Трабзонспор» (Трабзон, Турция) – 3:0






«Днепр» (Днепропетровск, СССР) «Трабзонспор» (Трабзон, Турция) 3:0 (0:0).
3 октября 1984 (среда). 19:00. Кривой Рог. Стадион «Металлург». 24500 зрителей. Ясно. 16 градусов.
Судьи: Эйнар Халле, Свен Инге Тиме, Тородд Пресберг (все – Норвегия).
Телетрансляция — прямая, 1-я программа.
«Днепр» (футболки, трусы, гетры белые): 1 Краковский – 3 Вишневский – 2 Башкиров, 4 Пучков, 5 Лысенко – 6 Дилай – 7 Багмут, 8 Литовченко (к), Серебрянский (13 Кузнецов, 46) – 10 Протасов, 11 Таран (14 Лютый, 85)
Главный тренер – Владимир Емец.
«Трабзонспор» (футболки малиново-голубые, трусы малиновые, гетры тёмные с белой полосой): Шенол Гюнеш (к), Шенол Устаёмероглу, Кемаль Сердар, Тургай Семерджиоглу, Неджати Озчаглаян, Бахаттин Гюнеш, Тунджай Сояк, Гюнгёр Шахинкая, Осман Денизджи, Леми Челик (13 Селами Гювен, 85), Хасан Везир. 
Главный тренер – Озкан Сюмер.
Голы: 1:0 Литовченко (46, гп Багмут), 2:0 Литовченко (67), 3:0 Неджати Озчаглаян (89, в свои ворота).
Предупреждены: Башкиров (50-я минута) – Бахаттин Гюнеш (62-я минута), Осман Денизджи (75-я минута).



Защитник  «Трабзонспора» не успевает помешать удару Олега Протасова

За мяч борется Геннадий Литовченко

Олег Протасов против Кемаля Сердара

Фотографии из архива Олега Протасова и Олега Гриценко


ХАРАКТЕР ЧЕМПИОНА
«Днепр вечерний» (04.10.1984)
ДО ИГРЫ
Задачи на вчерашний матч у обеих команд были четкими и ясными для каждого из нас: «Днепру» надо не только ликвидировать дефицит в один мяч, но и постараться забить хотя бы еще один, обязательно сохранив при этом свои ворота «сухими». Гости намеревались основательно укрепить оборону и при случае результативно контратаковать.
Со старшим тренером нашей команды В.А. Емцем мы встретились на стадионе за полчаса до начала матча. К чести Владимира Александровича, он не стал отнекиваться от прогноза, а ответил одним коротким словом: «Выиграем!».
Футболисты «Днепра» в это время вышли к бровке прекрасного газона «Металлурга». Волнение незримо присутствовало на их лицах.
— А как же иначе, — сказали тренеры нашей команды. — Мало того, что ребята горят желанием добиться победы: они хотят еще и доказать всем роковое влияние обстоятельств на поражение в Трабзоне.
На матч с помощью бюро путешествий и экскурсий приехали поддержать свою команду тысячи любителей спорта нашего города. Были на трибуне и туристы из Турции.
ИГРА
Как и предполагалось, «Днепр» сразу же постарался перевести всю игру на половину поля гостей. Но проходит 10, 20 минут, а наши футболисты никак не могут организовать быструю, размашистую игру. Пятеро защитников «Трабзонспора» и три полузащитника умело гасят все попытки днепрян выйти на ударную позицию. При этом турецкий чемпион настойчиво прощупывает оборону соперника. Однако до голевых ситуаций с обеих сторон чаще всего дело не доходит. А время идет.
Лишь к концу первого тайма днепропетровские футболисты сумели обозначить свое игровое преимущество опасным прострелом Литовченко, после которого Протасов промахнулся, а Таран не успел «замкнуть» дальнюю штангу. Перед самым перерывом гостей спасает от гола перекладина. Но в целом было видно, что успеха можно добиться только с помощью широкого, а главное — неожиданного для турецких защитников маневра.
И первая же атака на первой минуте второго тайма подтвердила это. Литовченко завязал комбинацию у правого угла штрафной площади «Трабзонспора», сыграл в одно касание с Багмутом и, проскочив между двумя защитниками гостей, без паузы пробил в дальний угол — 1:0.
Прекрасный гол капитана оказал на команду такое же влияние, какое оказывает серебряный зов трубы. И тут уже наш чемпион показал свой характер в полной мере!
Не успели турецкие футболисты начать с центра поля, как выход Тарана один на один с вратарем гостей чудом ликвидирует центральный защитник Неджати. Через пять минут ситуация повторяется, но в этот раз положение спасает сам Б. Шенол.
Развязка наступила в середине второго тайма, когда Протасов с мячом прошел по левому флангу почти до лицевой линии, развернулся и под острым  углом  нанес сильнейший удар по воротам. Быстрый и решительный Б. Шенол отбил мяч прямо перед собой, а Литовченко в падении направил его в сетку — 2:0.
Но и после этого «Днепр» не успокоился, сумел создать как минимум 3—4 острейшие голевые ситуации. Один Протасов мог забить еще два гола, но вот уже столько матчей после его ударов мяч упорно не идет в ворота...
«Трабзонспор» за всю игру не создал у ворот Краковского практически ни одного голевого момента. А вот у своих...
За минуту до финального свистка хорошо судившего встречу норвежского арбитра А. Халле защитник К. Шенол, спасая положение, перебросил мяч через своего вратаря прямо в сетку ворот.
ПОСЛЕ ИГРЫ
Что было после игры, догадаться нетрудно: ликующий стадион, радость победителей и огорчение побежденных...
Затем состоялась интересная пресс-конференция. Вот что сказали старшие тренеры обеих команд.
Е. Сюмер: «Поздравляю футболистов и тренеров «Днепра» с заслуженной победой. Они были сегодня в ударе. Судейством вполне довольны. Наилучшее впечатление произвели и зрители, хотя как тренеру национальной команды, мне приходилось бывать во многих странах.
Что касается лучших игроков на поле в составах обеих команд, то об этом мы должны спросить у мистера Емца — тренера команды-победительницы. Желаем «Днепру» дальнейших успехов».
В.А. Емец: «При подготовке к матчу мы постарались отнестись к сопернику с уважением. Задача была вполне понятной — не пропустить ни одного мяча в свои ворота, а в чужие забить на один больше, чем сделали это турецкие футболисты у себя дома. Отсутствие международного опыта на действиях наших футболистов особенно заметным было до перерыва. Ведь игры европейских клубных турниров не сравнишь с матчами внутреннего чемпионата.
Мы, естественно, довольны тем, что план на игру удалось реализовать полностью, хотя в целом команда сыграла не совсем в полную силу. Знаем, что дальше будет труднее и поэтому хотелось бы следующего соперника обязательно посмотреть в игре, а до этого сыграть хотя бы еще одну международную товарищескую встречу.
Считаем, что вся команда сыграла ровно, но если и выделять кого, то, конечно, Геннадия Литовченко за стремление капитана повести за собой коллектив и обязательно забить гол».
Таким образом, победив по сумме двух встреч турецкую команду, «Днепр» вышел в 1/8 розыгрыша Кубка европейских чемпионов. Его соперник станет известен завтра, когда в штаб-квартире УЕФА состоится жеребьевка очередного этапа европейских клубных турниров.
А. КОСЫЙ,
специальный корреспондент «Днепра вечернего».

Мяч в воздухе.

Мяч на земле.

Мяч в сетке.

Фото В. Шаповала.


ПЕРЕМОГА ДАРУЄ ПУТІВКУ
«Прапор юності» (06.10.1984)
Матч-відповідь давав турецьким футболістам деяку психологічну перевагу — після поєдинку вдома (1:0) вони мали сподіванку на успіх. Для «Дніпра» то була друга офіційна міжнародна зустріч — тому мала свій відбиток на гру наших земляків.
В. Ємець, старший тренер «Дніпра»:
— Суперник досвідчений. Знали, що він дуже мало пропускає. Тактику обрали найпростішу: не пропустити, а забити на м’яч більше. Наші ж хлопці були психологічно скуті...
Саме ця скутість й завадила чемпіонові домогтися свого у першому таймі. Початок гри був за ним. Протягом двох хвилин по воротах гостей били О. Таран, О. Протасов, Г. Литовченко. Та неточно. Бажання відігратися будь-що не підкріплювалося холоднокровністю й точністю. Тому натиск дніпропетровців суперник стримував доволі вміло. Його захисники не метушилися, діяли спокійно, даючи можливість своїм партнерам по середній та передній лініях ретельно підготувати контратаку. За першу чверть гри їм це вдалося, вони двічі подавали кутовий.
Час ішов. Ось уже сплило півгодини, а «Дніпро» не створив жодної реальної загрози для чужих воріт. Нарешті на 33-й хвилині на гостру передачу м’яча з флангу ринулися відразу Протасов і Таран, але не дотягнулися до нього, хоча голкіпер гостей уже не міг втрутитися. Наш чемпіон атакує, але одноманітно. Одноманітність ця мала одну і ту ж ознаку: надмірне хвилювання. Саме воно завадило дніпрянам відкрити рахунок уже в першу сорокап’ятихвилинку. До речі, коли вона закінчувалася, міг відзначитися Протасов. Одначе м’яч улучив у боковину.
Серед турецьких футболістів виділявся Неджаті своєю чіткістю, надійним підстрахуванням колег. «Трабзонспор» успішно виконував тренерську вказівку. Та попереду було ще сорок п’ять хвилин. І тут втрутилися ще дві обставини. По-перше, внутрішній чемпіонат Туреччини щойно розпочався, тому фізична підготовка гостей була недостатньою, аби витримати високий темп до кінця: нерви й стійкість оборони турецьких футболістів мусили тріснути. Гол на початку другої половини зустрічі вивів їх з рівноваги остаточно. А було це так: «Дніпро» розіграв чітку й швидку комбінацію за участю Багмута і Литовченка. Перший майстерно вивів Геннадія на удар в межах штрафного майданчика і наш капітан не схибив. Сталося це на 46-й хвилині матчу. Отепер дніпряни наче скинули з себе «свинцеву» ношу, котра гнітила їх і сковувала до цього моменту. І крила виросли у наших хлопців, і духом скипіли, здолавши себе, і в перемогу повірили та гру повели таку, як уміють. Усе частіше захист гостей тріщить, і туди почергово вриваються то Протасов, то Таран. Щоправда, Протасов мав кілька нагод відзначитися, але щось завадило йому це зробити. Гадаю, бажання будь-що самому зробити вирішальний удар. Взяти хоча б 67-у хвилину зустрічі. Олег одержав хороший пас неподалік од воріт суперника, обіграв двох захисників, перед ним був ще один захисник, і воротар, а праворуч — ніким не прикритий Таран. Замість того, щоб відпасувати м’яч останньому, Олег ударив, але потрапив у голкіпера. Добре, що поруч опинився Литовченко, який і встиг проштовхнути м’яч у сітку. Ще через десять хвилин наш форвард уміло вивільнився від опікуна, наблизився до воріт, але захопився індивідуальною грою і момент утратив.
Скільки було ще таких утрачених моментів у «Дніпра»! У футболі не всі вони реалізовуються. Але той, що виник незадовго до кінця матчу, вартий десятьох. Адже він остаточно дав дніпрянам путівку до наступного етапу змагань за Кубок чемпіонів. Украй напружені нерви захисників «Трабзонспора» не витримали, що й призвело до третього гола. Автором його став гравець оборони гостей К. Шенол, котрий намагався перервати атаку «Дніпра», зрізавши м’яч у власні ворота.
За сумою двох матчів «Дніпро» вийшов до 1/8 фіналу, де суперником його буде «Левскі-Спартак» (Болгарія).
Після матчу відбулася прес-конференція, у котрій взяли участь тренери команд-суперниць, представники газет, радіо і телебачення.
Ось що сказав на ній старший тренер «Трабзонспора» Є. Сюмер:
— Перед повторним матчем ми мали невеличку перевагу, недостатню для загальної перемоги. Але нас не покидала надія, адже кожна гра починається з рахунку 0:0. Сьогодні розраховували на захист і контратаку. Спершу захисний варіант спрацював добре:  ми успішно оборонялися, однак атакували не дуже швидко. Сильним струсом для нас став гол, який ми пропустили на першій же хвилині другого тайму. Після того наші захисники запанікували, що призвело до втрати узгодженості між лініями оборони і півзахисту. Нам явно не вистачало Іскандера і Б. Хасана, тому в повну силу зіграти не змогли. «Дніпро» виглядав краще, особливо у другій половині зустрічі. Вітаємо команду з перемогою, бажаємо їй успішних виступів у розиграші Кубка чемпіонів.
В. Ємець, старший тренер «Дніпра»:
— Наш суперник — досить грамотна й досвідчена команда. Забити гол у її ворота — справа не з простих. У першому таймі не грав Кузнєцов, чималі надії покладали на Серебрянського, футболіста з високою культурою пасу. Віктор же вийшов на поле тоді, коли суперник уже виглядав стомленим. До того ж, з флангу на центр ми перевели Литовченка, який повинен був стати основною ударною силою. Геннадій добре виконав цю роль, його я б і виділив з-поміж наших футболістів. Перемогою задоволені. Нам удалося реалізувати свій план на гру.
Я. ГАЗДА.

На знімку: добре зіграв О. Таран, уміло взаємодіючи 
зі своїми партнерами.  Фото В. Шаповала.


ПЕРЕКОНЛИВИЙ РАХУНОК
«Зоря» (05.10.1984)
«Дніпро» вийшов в одну восьму фіналу Кубка європейських чемпіонів * Два м’ячі Геннадія Литовченка * Думка турецьких тренерів і журналістів
Мільйони прихильників футболу в нашій країні з нетерпінням чекали повторного матчу між «Дніпром» і турецьким клубом «Трабзонспор», який відбувся позавчора на криворізькому стадіоні «Металург» в присутності більше ніж 24 тисячі глядачів. Подивитися гру прибула і велика група турецьких туристів.
Після поразки 0:1 для права виходу в одну восьму фіналу Кубка європейських чемпіонів «Дніпру» потрібна була перемога з достатнім запасом м’ячів.
Підтримувані глядачами, господарі відразу ж великими силами пішли вперед, надовго «заперши» суперника на його половині поля. Гості, яких могла влаштувати нічия, оборонялися великими силами. Багато довелося потрудитися воротареві національної збірної Турції Б. Шенолу.
Але, безперервно атакуючи, «Дніпро» довго не міг урізноманітнити свій наступ, діяв дещо прямолінійно. Гості найчастіше завчасно розгадували дальший розвиток подій. Навантаження турецькі футболісти мали велике, і створювалося враження, що фізично краще підготовлений «Дніпро» робить все, щоб виснажити суперника. І коли це не вдасться до перерви, то вже в другому таймі обов’язково доведе свою перевагу забитими голами. Так воно зрештою і сталося.
Не встигли ще глядачі зайняти свої місця на трибунах, як над стадіоном рознісся грім оплесків, а півзахисник «Дніпра» Г. Литовченко опинився в обіймах своїх товаришів. Це він на 46-й хвилині після комбінації, початої захисником Башкіровим і продовженої Багмутом, з точної подачі останнього зумів проскочити з м’ячем між двома захисниками і вразити ворота. Шенол лише безпомічно розвів руками. Тут він був безсилий.
Немає потреби докладно перелічувати всі гольові ситуації, які створив «Дніпро», коли гості, «розкривши» свій захист, самі спробували атакувати. Матч передавався по Центральному телебаченню на нашу країну і Туреччину.
Кілька разів були близькі до того, щоб збільшити рахунок, Протасов, Таран, Литовченко. І Геннадій не упустив нагоди вдруге відзначитися на 67-й хвилині. Все почалося від Протасова, який скористався помилкою захисника і, перехопивши м’яч, наніс прицільний удар. Шенол не зумів утримати м’яч, а Литовченко, опинившись біля нього раніше за всіх, довершив справу.
Другий пропущений гол ще більш загострив боротьбу. Адже гості не втрачали за підсумками двох матчів змогу вийти у наступне коло, і тому їм потрібен був лише один гол. «Дніпро» почав діяти трохи обережніше, але від атак не відмовився. І під час однієї з них, на 89-й хвилині, Протасов своєю наполегливістю, переслідуючи по п’ятах захисника «Трабзонспора» К. Шенола, примусив його послати м’яч у власні ворота — 3:0! За підсумком двох ігор — 3:1 на користь «Дніпра».
«Дніпро» вийшов у 1/8 фіналу змагань європейських чемпіонів. Хто стане його суперником, з’ясується вже сьогодні після жеребкування, яке відбудеться в штаб-квартирі УЄФА в Швейцарії.
На післяматчевій прес-конференції старший тренер «Трабзонспора» і старший тренер збірної Туреччини Езкан Сюмер сказав:
— Наша мінімальна домашня перемога не гарантувала ще вихід у наступний етап змагань. Але ми знали, що у футболі існує рахунок — 0:0, і розраховували на нього. Та лише в першому таймі ми зуміли виконати свій задум. А після перерви гол, забитий у наші ворота, був настільки несподіваним, що приголомшив футболістів. Далі стало ясно, що ваші сильніші. Вони заслужено перемогли.
Коментатор турецького радіо і телебачення Ілкер Ясін заявив, що «Дніпро» в цілому йому сподобався, побажав команді дальших успіхів і в той же час порадив урізноманітнювати свої дії, бути сміливішими.
Гра проходила на відмінно підготовленому стадіоні. Завдяки активній допомозі партійних, радянських, спортивних організацій Кривого Рога за короткий час вдалося провести велику роботу, щоб створити максимум зручностей для глядачів, футболістів, суддівської бригади, преси.
Н. ЯНОВ (Яків Новак).




На знімках:  атакує Олег Протасов;  герой матчу 
Геннадій Литовченко.  Фото А. Красножона.


НА ВЫСШЕМ УРОВНЕ
«Днепр» продолжает борьбу за Кубок европейских чемпионов
«Днепровская правда» (06.10.1984)
Среда, 3 октября, надолго запомнится любителям футбола Днепропетровщины. Особенно жителям Кривого Рога, партийные, советские и физкультурные организации которого великолепно подготовились к проведению на стадионе «Металлург» повторного матча 1/16 финала розыгрыша Кубка европейских чемпионов между «Днепром» и «Трабзонспором». Только областной совет путешествий и экскурсий обеспечил просмотр игры шести тысячам человек. Специально на матч из Днепропетровска в Кривой Рог управление Приднепровской железной дороги выделило четыре электропоезда. С небывалой нагрузкой в этот день «трудилась» автотрасса, умело и четко работали сотрудники ГАИ области.
Нет необходимости говорить, каким волнением были охвачены все любители футбола, в том числе и турецкие туристы, прилетевшие в Кривой Рог поддержать свою команду.
Пожалуй, все верили в победу «Днепра». Даже старший тренер «Трабзонспора» не рассчитывал на успех своих питомцев, избравших тактику сохранения минимального перевеса в счете, которого они добились на родном стадионе. Как он признался на пресс-конференции, эта тактика оправдала себя лишь в первом тайме. Думается, турецкий тренер преувеличил возможности своих игроков. Днепропетровские футболисты по всем статьям переигрывали соперников с самого начала матча. И будь они поточней в завершении беспрестанных атак, уже в первом тайме обеспечили бы себе необходимый запас прочности для выхода в следующий тур розыгрыша Кубка европейских чемпионов.
Старший тренер «Днепра» В.А. Емец предвидел турецкий вариант и для его разрушения разработал довольно убедительную тактическую концепцию, «сковав» действия вездесущего Литовченко. В первом тайме он почти не участвовал в развитии атак, которые, как правило, начинались с острых пасов Серебрянского. Его, а не Кузнецова, тяготеющего к нападению, предпочел в первом тайме Емец. Серебрянский должен был не только снабжать передачами форвардов, но и обеспечивать надежность тыла. Правда, как показала игра, наши защитники (особенно выделялся Вишневский) действовали на поле безошибочно. Лишь на 25-й минуте они дали возможность Хасану произвести с правого угла штрафной площадки удар в сторону ворот «Днепра». После этого Краковский был фактически безработным. Зато в поте лица трудился турецкий вратарь, которому особенно досаждал своими нестандартными финтами Таран. Уже на 5-й минуте он создал реальную возможность для взятия ворот, но поспешил, нанес удар с неудобной позиции.
Второй острый момент возник у ворот гостей на 30-й минуте, когда передачу Литовченко с правого края не успели замкнуть в центре вратарской площадки поочередно Протасов и Таран. В самом конце первого тайма после удара Пучкова мяч попадает в штангу.
Когда команды уходили на перерыв, было явно видно, что пятнадцатиминутного отдыха не хватит туркам для восстановления растраченных в противоборстве с днепропетровцами сил. Так и вышло. Едва футболисты возобновили борьбу, как мяч после удара Литовченко оказался в сетке ворот Шенола. «Тайное оружие» «Днепра» — его капитан — выстрелило вскоре в яблочко еще раз, завершив старания Протасова. А уже через минуту после гола Литовченко сам демонстрирует великолепный дриблинг, остро прорезает вдоль вратарской площадки. На миг бы раньше рванулись к передаче Протасов и Таран, счет, наверняка, возрос бы.
К сожалению, самый результативный в сезоне форвард «Днепра» на этот раз не сумел проявить себя в полном блеске. Трижды он оказывался в непосредственной близости от Шенола и трижды пробивал во вратаря. Но однажды Протасов сыграл действительно мастерски, эффектно обведя на скорости двух защитников и без промедления сильно пробив по мячу с довольно внушительного расстояния от ворот.
Третий гол можно отнести к разряду казусных, однако он явился продолжением логического поведения Протасова. Находясь на левом углу штрафной, он словно знал, что именно сюда последует перехваченный у соперника мяч. Сделав ложное движение вправо, Протасов сумел отвлечь внимание стерегущего его защитника и вышел на простор. Наперерез бросились два Шенола. Защитник, пытаясь разрядить обстановку, адресовал мяч в ту точку, где мгновением раньше находился вратарь. Оба Шенола, входящие в состав сборной Турции, в данном моменте оказались не на высоте. Оба и создали ситуацию для автогола.
Матч в Кривом Роге, который обслуживала судейская тройка из Норвегии во главе с А. Халле, прошел в корректной борьбе, несмотря на две желтые карточки турецким и одну нашим футболистам. Он выявил достойного продолжателя дальнейшей фазы розыгрыша Кубка европейских чемпионов. Но будем откровенны. «Днепр» добился победы «малой кровью», так как, при всем уважении к обеим командам, «Трабзонспор» трудно отнести к числу сильнейших футбольных клубов континента. А потому «Днепру» следует более тщательно готовиться к преодолению следующего перевала на пути к завоеванию самого престижного Кубка, борьбу за который продолжают 16 команд.
В. АСАЕВ.




На снимках:  матч еще не начался, а капитан «Днепра» мыслями уже в игре;  отчаянную попытку сдержать очередную атаку грозного соперника предпринимают турецкие футболисты. 
Фото А. Красножона.
• • •
Как стало вчера известно, следующим соперником «Днепра» определен жеребьевкой болгарский «Левски-Спартак». Первая игра пройдет в Болгарии 24 октября.


ЧУДОВА ГРА КАПІТАНА
«Спортивна газета» (Киев, 04.10.1984)
Уже за кілька годин до матчу всі підходи до оновленого криворізького стадіону «Металург» (реконструйована система освітлення значно краще, ніж в Дніпропетровську, дозволяє на високому рівні вести телетрансляцію в кольорі) були заповнені любителями футболу індустріального міста. Головну команду області тут добре знають. Напередодні під час тренування «Дніпра» на трибунах зібралося чимало тих, кому не пощастило купити квитки на гру. Хоч таким чином, але й вони ближче познайомилися з майстерністю Литовченка, Протасова, Краківського та їхніх партнерів. Так-так, саме з майстерністю, бо лідери команди на тренуванні показали чудову техніку володіння м’ячем, потужні влучні удари. а воротар самовідданість.
Але це на тренуванні. А як-то буде в грі? Хоча перевага нашого чемпіона над турецьким у класі сумнівам не підлягає, за словами старшого тренера «Дніпра» В. Ємця, «Трабзонспор» вельми неприємна команда. Причому це стосується не лише жорсткої ігрової манери, часто на межі фолу. Турецькі футболісти в першому матчі не цуралися підніжок, грубих поштовхів, ударів ліктями, прагнучи вивести суперників з рівноваги.
Тепер така «тактика» для чемпіонів СРСР не була несподіванкою. На відміну від матчу в Трабзоні, коли «Дніпру» з незалежних від команди причин не вдалося бодай наполовину виконати план підготовки до старту в європейському турнірі, до другої зустрічі він підійшов у всеозброєнні. Тренерів хвилювала тільки хвороба півзахисника Кузнєцова, роль якого в організації командних дій важко переоцінити.
Про всяк випадок на заключних тренуваннях дніпропетровці відпрацьовували виконання 11-метрових ударів. Отака деталь засвідчила, що тренери «Дніпра» з усією серйозністю поставилися до відповідального матчу, заздалегідь урахувавши й можливість перемоги з рахунком 1:0, після чого довелося б випробувати долю за допомогою пенальті. Але, звісно, головну ставку наш клуб робив не на післяматчеві пенальті.
Знали дніпропетровці й про те, що окремі зарубіжні судді ставляться до наших команд упереджено, прощаючи їхнім суперникам навіть грубі помилки. І коли норвезький арбітр наприкінці першого тайму заплющив очі на явне порушення трабзонцями правил у своєму штрафному майданчику (з ніг був збитий Багмут), спокійно пережили несправедливість.
Але як розвивалися події до цього епізоду? Навряд чи в кого виникали сумніви щодо вибору дніпропетровцями тактичних засобів на матч. Знаючи, що в репертуарі господарів є добре відпрацьовані комбінації за участю середньої ланки, яка з мінімальним ризиком втрати м’яча здатна забезпечити форвардів гострими передачами з глибини поля, логічно було передбачити, що «Дніпро» застосує саме цю грізну зброю. Однак турецький клуб побудував таку глибокоешелоновану оборону, що нападники дніпропетровців й кроку не могли зробити без пильного нагляду. Підтвердилися також слова старшого тренера «Трабзонспора» Є. Сюмера, що його нападаючі не тільки допомагатимуть обороні, а й постійно шукатимуть свій шанс.
Тунджай, Лемі і К. Хасан, хоч особливих загроз й не створили, все ж позбавили очікуваної підвищеної активності захисників «Дніпра», які не наважувалися на глибокі рейди. Тільки наприкінці першого тайму у штрафному гостей стало по-справжньому гаряче. Якихось сантиметрів забракло Протасову і Тарану, щоб замкнути простріл Литовченка.
А от другий тайм почався з бажаного гола. Стрімка комбінація завершилася ударом Литовченко в верхній ближній кут воріт 1:0. Асистував товаришеві Багмут. З цієї хвилини Литовченко став найпомітнішою фігурою на полі. Чого варта, приміром, його передача, якої він вивів на удар Тарана! Дивишся іноді на гру Литовченка і думаєш: хіба можна її оповісти словами? Дії капітана кортить описувати гучними епітетами. А це, крім перебільшення, нічого не дає. Литовченко на полі зразок сучасної раціональної естетики футболу.
Знову Таран і Протасов не використали його передач. А коли Литовченко сам пішов на добивання м’яча, рахунок став 2:0. Дніпропетровці контролювали хід подій до фінального свистка, перед яким Неджаті забив м’яч у власні ворота.
З заслуженою і красивою перемогою, «Дніпро»! З виходом до 1/8 фіналу розіграшу Кубка чемпіонів!
Д. АЛЕКСАНДРЕНКО,
спеціальний кореспондент «Спортивній газети».
Кривий Ріг (телефоном).


«Спортивна газета» (Киев, 06.10.1984)

Ворота турецької  команди атакує Г. Литовченко.
Фото С. Хоменка.


«Советский спорт» (Москва, 04.10.1984)
Кривой Рог. Днепропетровский «Днепр» на отлично подготовленном поле криворожского стадиона принимал турецкий клуб «Трабзонспор». Как известно, первую встречу в гостях чемпион СССР проиграл — 0:1. На этот раз советские футболисты взяли убедительный реванш — 3:0. Все голы были забиты во втором тайме. Дважды отличился Геннадий Литовченко, третий гол оказался в воротах после удара турецкого защитника. «Днепр» вышел в 1/8 финала.


РЕШАЮЩИЙ ШТУРМ «ДНЕПРА»
«Советский спорт» (Москва, 05.10.1984)
Турецкие футболисты, победившие в первом матче дома с минимальным счетом 1:0, применили в ответной встрече с «Днепром» свою излюбленную тактику игры от обороны и сразу же отошли на свою половину чуть ли не всей командой. Хозяева поля незамедлительно воспользовались этим и повели наступление большими силами. Однако их атаки до перерыва велись в невысоком темпе и несколько однообразно. Соперникам поэтому несложно было заблаговременно предугадать дальнейшее развитие событий.
Игра в основном велась в центре поля. У вратаря Б. Шенола было не так уж много забот, хотя в ряде эпизодов он сыграл на выходах расчетливо и уверенно. На 30-й минуте, правда, показалось, что уже и вратарь не в состояния спасти положение, но на острый прострел Литовченко не успели Протасов и Таран, и мяч, пролетев вдоль ворот, укатился за пределы поля.
Второй тайм «Днепр» начал уже в другом ключе. Прежде всего хозяева резко прибавили в движении. И первая же после перерыва скоростная атака нашей команды оказалась на редкость удачной. Башкиров, Багмут и Литовченко на правом фланге быстро разыграли красивую комбинацию в одно касание, и капитан «Днепра», оказавшись в штрафной площади «Трабзонспора», с ходу нанес сильный и точный удар.
Пропущенный мяч вызвал серьезное замешательство в команде гостей, а «Днепр» начал наращивать мощь своих атак, ведя теперь их широко и размашисто. Сдержать натиск советской команды турецким футболистам становилось все труднее и труднее. Чувствовалось, что гости явно устали и не успевают уже прикрывать бреши в своей обороне.
«Днепр» непрерывно атакует, Протасов врывается в штрафную площадь гостей и наносит сильнейший удар по цели. Б. Шенол отражает мяч, но оказавшийся тут как тут Литовченко забивает гол. 2:0.
Острейшие моменты у ворот турецких футболистов продолжали возникать один за другим. Литовченко, Протасов и Таран втроем вышли к воротам гостей, но опытнейший Шенол опередил их. И все же избежать еще одной неприятности гостям не удалось. В борьбе с нападающим «Днепра» ошибся защитник К. Шенол и послал мяч в свои ворота.
3:0 — убедительная победа чемпиона СССР.
Уделяя главное внимание атаке, «Днепр» в то же время организованно и четко оборонялся. Его защита, где особенно выделялся Вишневский, фактически не допустила ни одной ошибки.
Впервые приняв участие в ответственнейшем международном турнире, «Днепр» добился на старте большого успеха.
В заключение хотелось бы отметить, что при помощи партийных, советских и спортивных организаций в Кривом Роге была проведена большая работа по подготовке стадиона к международной игре.
Я. НОВАК.

«Днепр» встречается с «Трабзонспором». О. Протасов выигрывает воздушную дуэль у турецких футболистов.  Телефото ТАСС.


ЦЕЛЬ ОДНА — СРЕДСТВА РАЗНЫЕ
После матча «Днепр» — «Трабзонспор»
Турецкие футболисты прибыли на вторую встречу с «Днепром» в хорошем настроении.
— Правда, — сказал старший тренер этого клуба Ёзкан Сюмер, — победа в первом матче со счетом 1:0 — еще не гарантия успеха. Но мы знали, что в футболе существует и результат 0:0. Он нас вполне устраивал, и не скрываю, что мы возлагали на него большие надежды. Главную ставку делали на оборону и контратаки. В первом тайме наши защитники действовали успешно, к тому же соперник не всегда был быстр и точен. Конечно, нас огорчил гол, пропущенный в начале второго тайма. Сразу была утеряна согласованность между защитой и средней линией. «Днепр» оказался в эти минуты сильнее и сумел воспользоваться своим преимуществом.
— Если б вы знали, как мы ждали первого забитого мяча в ворота «Трабзонспора», — сказал Геннадий Литовченко. — Переживали, что нам не удалось это сделать в первой игре в Турции. У меня теперь двойная радость: и от победы, и от того, что сумел забить первых два гола нашей команды в Кубке чемпионов. В этом, конечно, большая заслуга моих товарищей. Когда в начале второго тайма Сергей Башкиров подключился к атаке, я интуитивно почувствовал, что следует рвануться вперед. Затем уже Володя Багмут с ювелирной точностью переадресовал мне мяч. Увидев свободный угол ворот, я незамедлительно пробил. А вот второй гол следует в равной мере записать и в актив Олега Протасова. После его удара даже такой опытный вратарь, как Шенол, не сумел завладеть мячом. Я лишь довершил дело.
— Геннадий Литовченко в этой игре бесспорно был одним из лучших, — заметил старший тренер «Днепра» Владимир Емец. — Вся команда была настроена по-боевому. Хотя до перерыва мы и не сумели открыть счет, но своими постоянными атаками измотали соперника и поэтому после перерыва переломили ход игры. Перемещение Литовченко с фланга в центр полузащиты было для гостей, как мне кажется, неожиданным маневром. Они явно не рассчитывали, что именно он начнет таранить их оборону в самой сердцевине. Хотя Протасов и Таран не забили гола, они действовали полезно и много сделали, чтобы обострить игру на передней линии. Наши молодые футболисты в этом матче преодолели сложный психологический барьер и почувствовали, что могут достойно выступать в ответственных международных турнирах. Конечно, нас ждут более серьезные испытания. К ним мы и готовимся.


КАПИТАН ВЕДЁТ В АТАКУ
«Футбол-Хоккей» №40 (Москва, 07.10.1984)

ДО ИГРЫ
Матч в Кривом Роге, где «Днепр» принимал в ответной встрече турецкий клуб «Трабзонспор», ожидался с огромный интересом. Город буквально жил футболом в предвкушении захватывающего поединка.
Турецкие спортсмены появились за день до игры, проделав не менее изнурительное «турне», чем «Днепр», собираясь на первую встречу. Из-за проблем с билетами на рейс Стамбул — София — Москва футболистам «Трабзонспора» пришлось лететь во Франкфурт-на-Майне, а уж оттуда через Москву и Запорожье в Кривой Рог. Весь путь занял немногим менее двух суток. Но тем не менее, едва прибыв в город, турки тут же отправились на стадион, где провели часовую тренировку.
Задачи соперников, исходя из результата первого поединка, состоявшегося в Турции две недели назад, были диаметрально противоположными. Если «Трабзонспор» вполне устраивала ничья, то «Днепру» было просто необходимо добиться победы, причем победы убедительной, с разницей, как минимум, в два мяча. И именно это обстоятельство и должно было наложить отпечаток на ход встречи. Журналисты, аккредитованные на этом матче, незадолго до его начала провели небольшую пресс-конференцию. Большинство прогнозов сводилось к тому, что победит «Днепр» с разницей в два-три мяча. Но прогнозы в футболе — вещь довольно опасная. Ответ на этот вопрос могла дать лишь игра.
ИГРА
Матчу «Трабзонспора» с «Днепром» предшествовала отличная, по-настоящему футбольная погода. Теплый, солнечный день, изумрудное, идеально ровное поле, переполненные трибуны стадиона — все это способствовало созданию атмосферы настоящего спортивного праздника. И футболисты обеих команд сделали все возможное, чтобы этот праздник не омрачить.
Тактика команд — участниц кубковых европейских турниров строится в основном исходя из двух факторов: места проведения встречи и результата первого поединка. В связи с этим в ответном матче «Днепр» должен был атаковать крупными силами, стараясь как можно быстрее ликвидировать дефицит в мячах, а «Трабзонспор» — попытаться удержать достигнутый в первом матче перевес.
Именно так и развивался сюжет встречи между этими командами. Днепровцы с первых же минут игры предложили гостям высокий темп, атакуя значительными силами и стремясь как можно быстрее поразить цель. Однако защитные порядки «Трабзонспора», готовые к такому развитию событий, довольно успешно справлялись с лихими, но сумбурными атаками «Днепра». Вскоре игра несколько выравнялась, и хотя территориальным преимуществом по-прежнему продолжали владеть футболисты Днепропетровска, было видно, что для того, чтобы достичь успеха, команде нужно более разнообразно вести наступательные операции.
Иными словами, нужен был футболист, который в создавшейся ситуации смог бы взять игру на себя, направив усилия товарищей в нужное русло. Таким игроком оказался Олег Серебрянский. Игрок опытный, с высокой культурой паса, способный и мяч подержать, и в нужный момент, не теряя самообладания, сделать точную и выверенную передачу партнеру. Он и сконцентрировал все нити игры в своих руках. И ближе к концу первой половины матча стало все четче просматриваться игровое преимущество «Днепра». Начиная с 32-й минуты встречи хозяева поля стали проводить одну комбинацию опаснее другой, методично расшатывая оборонительные порядки турецкой команды. В эти минуты запомнились выгоднейшие моменты у ворот «Трабзонспора», не использованные Тараном, Багмутом и дважды Протасовым. Был близок к успеху и Пучков, когда на последней минуте первого тайма после розыгрыша углового его удар головой отразила стойка ворот. Появление центрального защитника «Днепра» в штрафной площади было неожиданным для соперника. Он остался без присмотра и сумел нанести прицельный удар. Увы, спортивное счастье и на сей раз оказалось на стороне «Трабзонспора».
Тренер турецкой команды Езкан Сюмер перед началом встречи испытывал трудности при определении состава, так как два основных игрока «Трабзонспора» — Б. Хасан и Искендер не смогли принять участие в игре. Хасан получил травму в предыдущем матче с «Днепром», а Искендер вынужден был пропустить встречу, так как получил две желтые карточки в предыдущих играх европейских турниров и был дисквалифицирован УЕФА. Однако, думается, не в этом была главная причина сооружения турками мощных оборонительных редутов еще на дальних подступах к своей штрафной площади. Просто тренеры «Трабзонспора» придерживались в этой встрече сугубо оборонительной тактики, отрядив в защиту пятерку игроков и построив игру команды по схеме: 5 + 3 + 2. Достаточно сказать, что первый удар в сторону ворот «Днепра» К. Хасан произвел лишь на 25-й минуте. А впереди номинально находились лишь два быстрых нападающих — Тунджай и К. Хасан. Именно такое построение по замыслу тренеров должно было обеспечить команде успех. В первом тайме этот план им удалось реализовать.
После перерыва тренеры «Днепра» произвели замену, которая сыграла в дальнейшем немаловажную роль. На поле появился полузащитник Кузнецов, который был призван усилить атакующую мощь команды. Удачно включившись в игру, он и оказался тем недостающим звеном, которого так не хватало в первом тайме.
Второй тайм начался новыми атаками «Днепра». И уже первая из них принесла успех хозяевам поля. Это Багмут отличной передачей в разрез двух защитников вывел на ударную позицию Литовченко — 1:0. А по результатам двух встреч счет стал равным — 1:1.
Мощь атак днепровцев продолжала нарастать. И в течение семи последующих минут Таран еще дважды получал шанс поразить цель, выходя один на один с вратарем. В первом случае у него из-под ноги мяч в последний момент защитники выбили на угловой, а во втором вратарь Б. Шенол в отчаянном броске ликвидировал опасный прорыв нападающего.
На 60-й минуте две робкие атаки проводят турецкие футболисты (К. Хасан и Леми), но это были последние попытки «Трабзонспора» изменить ситуацию в свою пользу.
«Днепр» продолжал настойчиво атаковать, и на 67-й минуте Литовченко снова заставил капитулировать вратаря гостей, послав мяч в сетку после того, как Б. Шенол отразил сильнейший удар Протасова. 2:0 — это уже серьезная заявка на победу по сумме двух встреч.
Завершающие минуты игры проходят только на половине поля турецких футболистов. В этот период снова могли отличиться Пучков, Таран, Дилай, Протасов и Литовченко, однако их удары были неточны или удачно играл вратарь гостей. А когда пошла последняя минута, грубо ошибся защитник «Трабзонспора» К. Шенол. Пытаясь спасти положение и отдать мяч вратарю, он направляет его в сетку собственных ворот. В итоге убедительный реванш «Днепра» — 3:0.

ПОСЛЕ ИГРЫ
Матч получился не очень зрелищным. Но это был боевой, бескомпромиссный поединок, который по накалу страстей, по стремлению обеих сторон к достижению желаемого результата, бесспорно, может быть отнесен к разряду самых захватывающих.
Выступая на пресс-конференции после окончания встречи, тренер «Трабзонспора» Е. Сюмер сказал, что его команда построила игру от обороны, рассчитывала на достижение благоприятного результата и в ответном поединке. Однако гол, пропущенный на первой минуте второго тайма, выбил турецких футболистов из колеи. Сюмер отметил также отличное состояние стадиона, его великолепный травяной покров (директор стадиона В. Булатов), поблагодарил за создание хороших условий для тренировок и проведения матча и пожелал футболистам «Днепра» успешных выступлений на следующем этапе розыгрыша Кубка европейских чемпионов.
— Ни одна встреча внутреннего чемпионата по своему накалу и тяжести не может идти в сравнение с играми европейских турниров. У нас не было опыта таких встреч, теперь мы его получили. Что же касается футболистов «Днепра», то перед нами стоит новая задача — успешно выступить в 1/8 финала розыгрыша Кубка европейских чемпионов, — сказал в заключение пресс-конференции старший тренер «Днепра» В. Емец. — В игре с «Трабзонспором» не все футболисты действовали в полную силу, хотя мы и достигли желаемого результата. Из игроков нашей команды хочу отметить ее капитана Литовченко, который не только забил два мяча, но и вдохновлял своей неуемной жаждой борьбы товарищей по команде.
ЕВГЕНИЙ АЛАКИН.
Кривой Рог.
***
Проведена жеребьевка второго раунда европейских клубных турниров. Матчи пройдут 24 октября и 7 ноября. Первые встречи — на полях команд, названных первыми.
В 1/8 финала встретятся: «Левски-Спартак» (Болгария) — «Днепр» (Днепропетровск).

Два мяча в ворота «Трабзонспора» забил Г. Литовченко.
Фото С. Колганова.


Кривой Рог. В борьбе за мяч полузащитник «Днепра» В. Багмут (слева) и Тургай.  Фото А. Запары и М. Черничкина (ТАСС).


«ТУРЕЦЬКИЙ ВАЛ» ВЗЯТО!
«Червоний гірник» (Кривой Рог, 05.10.1984)


Про те, що гра викликала в місті великий інтерес, особисто ми переконалися вже по тому, на скільки телефонних дзвінків протягом останніх днів довелося скрушно відповідати «Зайвих квитків немає...». За 1,5 години до гри самі бачили, повз редакцію в напрямі стадіону потекла болільницька ріка. Футболу такого рангу Кривбас ще не знав...
Центральне телебачення вело прямий репортаж з Кривого Рога, тож нагадаємо лише основні моменти цього цікавого поєдинку.
Тренери і футболісти обох команд знали, що гра буде складною. Перевага в один м’яч на своєму полі два тижні тому не гарантувала «Трабзонспору» вихід до наступного етапу розиграшу найпрестижного континентального Кубка. Щодо «Дніпра», то він прагнув реваншу. Було зрозуміло, що тактичні дії суперників будуть відрізнятися від застосованих у Трабзоні.
Турецькі футболісти, насамперед, подбали про щільний захист, розраховуючи забити гол за допомогою стрімких атак. Але їм не вдалося створити навіть загрозливих моментів. Воротар «Дніпра» Краковський у цьому матчі практично був без роботи. До перерви лише Хасан зробив удар по воротах «Дніпра».
Усі спроби дніпропетровців подолати «турецький вал» в першому таймі також не принесли успіху. Оборона гостей виявилася міцною. На 32-й хвилині Протасов і Таран не скористалися з прострільної передачі Литовченка вздовж воріт. За хвилину до перерви Протасов влучив у штангу.
Рахунок було відкрито після перерви. Вже перша атака «Дніпра» увінчалася успіхом. Багмут тонко переадресував м’яч Литовченку, який увірвався у штрафний майданчик і послав м’яч у ближчий верхній кут. Через три хвилини чудову нагоду забити гол втрачає Протасов. Він обіграв двох захисників, але в останню мить Неджаті вибив м’яч на кутовий. Турецькі футболісти почали грати активніше. А це дало шанси «Дніпру» атакувати більшими силами. На 52-й хвилині Таран вийшов віч-на-віч з воротарем, але Шенол в падінні забрав м’яч у нього в ногах.
Чергова атака «Дніпра» по лівому краю. Сильно б’є Протасов, але воротар відбиває м’яч. До нього рвонувся Литовченко. На цей раз удар був точним — 2:0!
На трибуні стадіону завжди помічаєш деталі, які такі ж промовисті, як і сама гра.
... Сектор, де сидять турецькі болільники. В першому таймі вони досить активно підбадьорювали свою команду, розмахуючи прапорами, щось вигукуючи. Після перерви, коли у ворота гостей посипались м’ячі, цей сектор нагадував невеличке рівненьке плесо в бурхливому океані емоцій, які виплеснули криворізькі і дніпропетровські болільники...
... Лютий у тренувальному костюмі розминається за воротами «Дніпра», кидаючи погляди на поле. Коли чемпіон йде в атаку, Лютий завмирає і не відводить очей від поля. Він в запасі — а подумки давно поряд з друзями...
... Гості теж готують заміну. На біговій доріжці стоїть футболіст з номером «13» на футболці. Хтось поряд каже:
— Вони або не знають, що 13 — нещасливе число, або хочуть клин вибити клином...
Через кілька хвилин захисник гостей посилає м’яч у власні ворота і хапається за голову. Його плескає по плечу воротар: не сумуй, все одно програємо...
... Фотокореспондент з Туреччини весь час чатував біля воріт «Дніпра». За 5 хвилин до кінця другого тайму сів на лаву запасних і сховав камеру в сумку. Все було ясно — фоторепортаж не знадобиться...
У затишному залі прес-конференції зібрались журналісти. Першим бере слово старший тренер «Трабзонспора» Езкан Сюмер. Він явно засмучений. Меланхолічно крутить попільничку на столі.
— Перевага в один м’яч у Трабзоні не давала нам гарантії для перемоги. Однак ми не залишали надії. Адже кожна гра починається з рахунку 0:0. Вірили і  ми у свої сили. У Кривому Розі ми будували свою гру від оборони, сподіваючись на стрімкі контратаки. З початку наш план захисту вдався. Однак після забитого гола захисники і півзахисники втратили взаємодію. На результаті гри позначилась і відсутність провідних гравців нападу Іскандера та Бью Хасана. «Дніпро» грав краще, ніж ми, особливо у другому таймі.
Езкан Сюмер дав високу оцінку полю стадіону «Металург», а також прийому і умовам, що були створені в Кривому Розі для гравців «Трабзонспора». Наставник турецьких футболістів відзначив об’єктивність і доброзичливість болільників.
На запитання журналістів відповідає старший тренер «Дніпра» Володимир Ємець:
— Нам необхідно було виграти цей матч. На відміну від нас «Трабзонспор» має великий досвід виступів у міжнародних матчах. Ми зробили певні висновки з поразки у Трабзоні. Завдання стояло перед нами одне — забити на один м’яч більше, ніж турецькі футболісти вдома. У першому таймі гравці «Трабзонспора» зіграли успішно проти наших нападаючих, але після перерви вони втомилися, все-таки сезон у них тільки-но розпочався, почали допускати помилки, особливо після першого гола. «Дніпро» навпаки почав грати активно. На поле вийшов Кузнєцов, аби посилити атаку. Саме це і вплинуло на кінцевий результат. Ми задоволені грою. Але попереду не менш напружені матчі.
С. АЗАРКІН,
В. БЕРЕЖАНЕЦЬ. 

Кращим гравцем матчу названо Геннадія Литовченка.
 Фото Б. Косигіна і С. Хоменка.


«ГОВОРИТЬ І ПОКАЗУЄ КРИВИЙ РІГ...»
Володимир Перетурін, спортивний коментатор Центрального телебачення:
Радію, що «Дніпро» успішно подолав перший етап розиграшу Кубка європейських чемпіонів. Скажу відверто, я вірив в перемогу, але не з таким рахунком. Щиро бажаю футболістам з берегів Дніпра і в сезоні-84 стати володарем одного з комплекту нагород чемпіонату.
Ясін, радіотелекоментатор з Туреччини:
— Що ж, ви самі бачили, «Дніпро» зіграв краще. Прикро, що тисячі глядачів, які заповнили вщерть трибуни стадіону, побачили наш «Трабзонспор» в такій ролі...

А ЩО СКАЗАВ СУДДЯ? 
... Пролунав фінальний свисток. Не приховуючи щастя, закружляли по полю футболісти «Дніпра». А біля них вже юрмився натовп фоторепортерів, які першими поздоровляли дніпропетровських футболістів з перемогою. І в цьому святковому вирі якось непомітно залишили поле службовці феміди — бригада норвезьких арбітрів на чолі з Халє Айнером.
— Обслуговувати матчі Європейських кубків не така вже й проста справа. Гра була не з легких. Судити було важко, і три жовті картки тому свідчення. Приємне враження справив і сам стадіон, і глядачі.

ЧЕКАЄМО ЗНОВУ В ГОСТІ...
Валерій Дмитрович Булатов, директор стадіону «Металург»:
— Іменинником виглядав наш стадіон у день гри. Адже він пережив своє друге народження. Проведено ремонт приміщень, трибун, встановлено світлоінформаційне табло, реконструйовано щогли освітлення. Ви ж самі бачили на полі увечері було світло, наче вдень. Вищу оцінку інспектора УЕФА, суддів, футболістів дістало поле.
Якби наш стадіон був набагато більшим, то він однаково не зміг би вмістити усіх бажаючих потрапити на цей матч. Заявок було значно більше. Насамперед, ми забезпечили квитками володарів абонементів — адже це наші постійні відвідувачі. Гостями нашого стадіону була численна армія болільників з Дніпропетровська, Дніпродзержинська, Павлограда, Запоріжжя, інших міст, велика група прихильників «Трабзонспора».
Та все це позаду: «Дніпро» переміг, зробив ще один крок до Кубка європейських чемпіонів. Чекаємо наших земляків знову у гості. Сподіваюсь, що і надалі поле стадіону «Металург» буде для них щасливим.

ІНТЕРВ’Ю ПІСЛЯ МАТЧУ
Олег Оглоблєв, заступник начальника автотранспортного цеху № 1 Центрального комбінату:
— Від такої гри ми дістали величезну радість Так тримати!
Володимир Кайтуков, майстер звязку Центрального рудоремонтного заводу:
— Сподіваюсь, що за такої гри, яку «Дніпро» показував після перерви, Кубок європейських чемпіонів з часом дістане прописку на дніпровських берегах. Велике робітниче спасибі! Нехай і наступні матчі принесуть вам  успіх.
Андрій Гірко, учень професійно-технічного училища № 39:
— Це була перемога, якої ми всі чекали. Я дуже радий, що зміг побувати на такому матчі. Уявляю, як заздрять мої товариші, які дивилися гру по телебаченню. Тепер знову буде проблема: де дістати квиток на наступну гру «Дніпра»...

ПЕРЕМОЖЦІ КОНКУРСУ
На конкурс любителів футболу до редакції надійшло 249 листів. Нагадаємо, що треба було відповісти на два запитання: який буде рахунок зустрічі і хто заб’є голи в матчі.
Перемога «Дніпра» ні в кого з болільників не викликала сумніву, окрім двох любителів футболу. Рахунок зустрічі — 3:0 правильно назвали 24 болільники. Із них сім вказали, що Г. Литовченко стане автором двох голів. Це криворіжці В. Сенько, С. Амриз, В. Дубрівний, І. Артем’єв, А. Тряпицький, В. Трунов, С. Калмиков. Вони і отримають фото футболістів «Дніпра» з автографами у наступному колі змагань, коли наші земляки зустрінуться в 1/8 фіналу Кубка європейських чемпіонів на стадіоні «Металург».


ПОБЕДУ ИЩУТ У ВОРОТ СОПЕРНИКА
«Рабочая газета» (Киев, 05.10.1984)
Стоит ли говорить, с каким нетерпением ожидали миллионы любителей футбола нашей страны повторных матчей европейских турниров. Если исход двухраундовых поединков московского «Спартака» с датским «Оденсе» и минского «Динамо» с финским клубом ХИК ни у кого не вызывал опасений (слишком велик был запас прочности, созданный советскими футболистами после первого свидания), то судьба матчей «Днепр» — «Трабзонспор» (Турция) и «Хайдук» (Сплит) — «Динамо» (Москва) таила в себе тревожную неизвестность. Соперник советского чемпиона турецкий клуб «Трабзонспор» из города Трабзон не ахти какой страшный, но зато опытный турнирный боец, который выбивал из «седла» даже четырехкратного обладателя Кубка европейских чемпионов английский «Ливерпуль».
Старший тренер «Днепра» В. Емец, давая интервью в начале повторного матча, полностью это осознавал: «Трабзонспор» достаточно силен, умеет остро атаковать и самоотверженно обороняться, а потому «Днепру» на своем поле предстоит решить сложную задачу. Но, я думаю, она вполне по плечу моим ребятам».
Первые же минуты матча показали, что слова тренера не расходятся с делами его футболистов. Преимущество днепропетровцев было подавляющим. Но слишком уж долго они не могли открыть счет. Поспешность приводила к ошибкам в концовке атак. Безусловно, сказывался и недостаток опыта в подобных турнирах. Но наконец-то хозяева справились с волнением, и в штрафной площадке «Трабзонспора» стало «горячо». Как тут не вспомнить эпизод, когда Литовченко (он был лучшим в «Днепре») отлично прострелил вдоль ворот, а Протасову и Тарану не хватило буквально нескольких сантиметров, чтобы «замкнуть» штангу. Гол, как говорится, назревал.
Именно с него и начался второй тайм. Стремительная комбинация Багмут — Литовченко — и мяч в сетке, а Литовченко в объятиях своих товарищей. После забитого гола «Днепр» заиграл более мощно, агрессивней и опасней. На 67-й минуте уже Протасов совершил «сольный» проход в штрафную площадку гостей. Его удар сумел отразить Шенол, но на добивание вовремя успел неутомимый Литовченко, и второй мяч влетел в ворота чемпиона Турции.
В конце матча растерявшийся турецкий защитник уже сам направил мяч в свои ворота (Неджати). «Днепр» победил — 3:0.
О. КОСТЕНКО.

На снимке:  момент встречи «Днепр» — «Трабзонспор». В атаке Геннадий Литовченко.


ИГРУ ПРОДОЛЖАЕТ КВАРТЕТ
«Комсомольская правда» (Москва, 05.10.1984)
Все четыре советские команды, стартовавшие в европейских футбольных турнирах, переиграли своих соперников. Итоги матчей комментирует заслуженный тренер РСФСР Николай Глебов:
...Днепропетровский «Днепр» в поединке с турецким «Трабзонспором» показал свою прошлогоднюю чемпионскую игру. Правда, мы заждались гола, слишком уж неточными были удары форвардов. В этой ситуации функции бомбардира взял на себя капитан команды Литовченко. Он выделялся на поле активностью, умелым выбором позиции, хорошо играл индивидуально, точно и своевременно выводил на ворота товарищей. Отметил бы и Протасова, который в любой момент знает, что делать дальше, умеет дезорганизовать оборону соперника. Как сложится судьба «Днепра» в Кубке чемпионов? Команда молода, опыта у нее пока не хватает, многое здесь будет зависеть от удачного жребия.


УСІ – В НАСТУПНЕ КОЛО
«Молодь України» (Киев, 06.10.1984)
Кубок європейських чемпіонів. «Дніпро» — «Трабзонспор» (Туреччина) — 3:0 (перший матч — 0:1).
Кубок володарів кубків. «Хайдук» (Югославія) — «Динамо» (Москва) — 2:5 (0:1).
Кубок УЄФА. «Спартак» — «Оденсе» (Данія) — 2:1 (5:1), ХІК (Фінляндія) — «Динамо» (Мінськ) — 0:6 (0:4).
Всі четверо наших представників у розиграшах популярних європейських призів дружно подолали перший бар’єр. Результат переконливий: сім перемог, одна поразка, 26 м’ячів забито, 5 пропущено.
Читати ці рядки, звичайно, приємно, хоча й переоцінювати успіхи теж не варто, бо на старті нам дісталися далеко не найсильніші суперники.
Якщо керуватися тверезою логікою табелю про ранги в сучасному європейському футболі, то турецький «Трабзонспор» не повинен був поставити особливих проблем перед нашим чемпіоном. Що ж вийшло насправді? В гостях дніпропетровці мали незаперечну перевагу, але так і не зуміли забити бодай один м’яч у ворота суперника. Натомість, пропустили у свої — 0:1.
Тільки-но вийшли команди на чудово підготовлене поле криворізького стадіону, як дніпропетровці кинулися в атаку. Їх було багато у першому таймі. Але гості одразу дали зрозуміти, що найголовніша у них мета — зберегти переможний рахунок за підсумком двох матчів. Це їм вдавалося лише до перерви, а одразу по ній наші чемпіони провели рідкісну за красою атаку: Геннадій Литовченко отримав дуже тонку передачу на хід і, не роздумуючи, ввігнав м’яч у верхній ближній кут воріт. Після цього маленького футбольного дива, яке так нагадало про торішні чемпіонські атаки «Дніпра», сумнівів про підсумок поєдинку, гадаю, вже не було ні в кого. І справді, незабаром Литовченко влучним ударом зі знову ж таки доволі незручного становища виконав програму-мінімум (перемога з розривом у два м’ячі). А потім, наче приймаючи аргументи суперників, захисник гостей забив м’яч у власні ворота.
Таким чином «Дніпро» здобув свою першу перемогу в турнірі, яка вивела його в наступне коло. Дальші успіхи нашого чемпіона великою мірою залежать від того, чи зуміє він зробити правильні висновки із двораундового поєдинку із «Трабзонспором». Адже наступний суперник буде сильнішим, хоча б тому, що пережив радість перемоги у першому турі.
В. СІНЧУК.
СУПЕРНИКИ ВІДОМІ
Футболісти «Дніпра» в першому матчі 1/8 розиграшу Кубка чемпіонів будуть грати у Болгарії з командою «Левськи Спартак» — так вирішило жеребкування, яке відбулося вчора в штаб-квартирі УЄФА в Цюріху (Швейцарія).
В Кубку кубків московські динамівці приймають «Хамрун» (Мальта).
Суперниками московського «Спартака» в 1/16 фіналу Кубка УЄФА в Лужниках будуть футболісти «Локомотива» з НДР, а мінських динамівців у столиці Білорусії — португальського «Спортінга».
Перші матчі відбудуться 24 жовтня, і 7 листопада.


Комментариев нет:

Отправить комментарий