«Металлург» (Запорожье) — «Днепр» (Днепропетровск) – 3:0

«Металлург» (Запорожье) — «Днепр» (Днепропетровск) — 3:0 (0:0).
3 апреля 1968 (среда). 19:00. Запорожье. Стадион «Металлург».
«Металлург» (футболки тёмно-синие, трусы светлые, гетры тёмные с белой полосой): В. Гургач, В. Марченко, С. Медведев, А. Метейко, В. Кочегаров, В. Ерёменко (к), Г. Вуль, В. Сарыгин, Б. Балуев, В. Чаплыгин (С. Вовк), В. Латышев.
Старший тренер – С. Коршунов.
«Днепр» (футболки и трусы белые): Пильгуй Дановский (к) Сергеев, Сарычев, Грибенник Шнейдерман, 9 Гринько, 10 Сизов  2 Кржечевский, Снитько, 11 Романюк.
Старший тренер – Л. Родос. – составы из газеты «Комсомолець Запоріжжя».
Голы: 1:0 Чаплыгин (52? 55?), 2:0 Чаплыгин (70? 78?, с пенальти), 3:0 Балуев (82? 86?).

НОВОСТИ ФУТБОЛА

«Правда Украины» (Киев, 16.01.1968)

Проведена жеребьёвка перед розыгрышем Кубка СССР для команд второй группы класса «А». Украинские клубы вошли в следующие пары: СКЧФ (Севастополь) — «Авангард» (Жёлтые Воды), «Кубань» (Краснодар) — «Звезда» (Кировоград), «Судостроитель» (Николаев) «Труд» (Воронеж), «Днепр» (Кременчуг) — «Спартак» (Нальчик), «Металлург» (Липецк) — «Таврия» (Симферополь). Харьковский «Металлист» встретится с победителем матча «Металлург» (Запорожье) «Днепр» (Днепропетровск), а сильнейшего из пары «Локомотив» (Херсон) — «Динамо» (Ставрополь) ожидает поединок с командой-победительницей в предварительном турнире второй украинской зоны класса «Б». Матчи начнутся 4 апреля и состоятся на полях команд, названных первыми.

ФІЗКУЛЬТ-ПРИВІТ!
«Запорізька правда» (Запорожье, 02.04.1968)
Вчора в інтервю нашому кореспондентові старший тренер «Металурга» Сергій Коршунов сказав:
 Перед початком зустрічей чемпіонату запоріжці проведуть матч на Кубок СРСР з давнім суперником — командою «Дніпро» (Дніпропетровськ). Правда, болільники, мабуть, не побачать кількох гравців основного складу. Лікуються після травми Лукашенко та Зубач, тільки недавно змогли розпочати тренування Єременко та Саригін. Однак, загалом команда має вигляд підготовленої не гірше, ніж у минулому році.
Отже, завтра всі на стадіон! О 19-й годині розпочинається новий сезон хвилювань і надій. З найкращими побажаннями привітаймо спортсменів: фізкульт-привіт!
Г. ВАЩЕНКО.

ПО-НАСТОЯЩЕМУ КУБКОВЫЙ
«Индустриальное Запорожье» (Запорожье, 05.04.1968)
Первый матч сезона всегда собирает множество зрителей — все любители соскучились за футболом. А этот тем более вызвал интерес: он был на Кубок СССР, и первым соперником «Металлурга» волей жребия стал днепропетровский «Днепр».
По-праздничному украшен стадион. Вот и традиционный парад команд. После приветствия, с которым к футболистам обратился председатель горсоюзспорта В.И. Миргородский, капитаны команд: «Металлурга» — В. Ерёменко и «Днепра» — Б. Дановский подымают флаг соревнований. Мяч в игру ввёл судья всесоюзной и международной категорий И. Лукьянов (Москва).
Первые же минуты подтверждают предположение, что команды вступят в бескомпромиссную борьбу. Поэтому и особых разведок не было: соперники совсем недавно встречались в Ялте в весеннем турнире Федерации футбола УССР и знают друг друга. Но футболисты «Днепра» играют значительно решительнее и слаженнее, чем в Крыму. Выдвинув вперед А. Снитко, В. Романюка и A. Гринько, которых активно поддерживают Г. Кржечевский и Р. Шнейдерман, гости стремятся завладеть серединой поля и прорваться сквозь защитные ряды «Металлурга». Их атаки расстраивают еще на дальних подступах наши полузащитники В. Кочегаров и В. Сарыгин, а на ближних позициях уверенно действуют защитники Г. Вуль, С. Медведев. Фланговые прорывы днепропетровчан стремятся нейтрализовать B. Марченко и А. Метейко.
На острие атак у нас чаще всего был В. Чаплыгин. Он изобретательно взаимодействовал то с В. Латышевым, то с Б. Балуевым. Их хорошо поддерживал В. Ерёменко.
То ли весенние огрехи в технической подготовке, то ли излишняя нервозность приводили к изрядному количеству ошибок, и наши нападающие не могли в первом тайме удачно завершить атаки. Правда, солидной причиной этому были и защитники «Днепра», среди которых особенно уверенной игрой выделялись Б. Дановский и А. Грибенник.
Но во втором тайме «Металлург» заиграл значительно решительнее. Полузащитники более уверенно хозяйничали в середине поля, острее стали выводить на завершающий удар нападающих. На 52-й минуте у ворот «Днепра» завязывается схватка. В самоотверженном прыжке В. Чаплыгину удается открыть счёт. Это создало перелом в матче.
Футболисты «Днепра» бросаются в контратаку. Отчаявшись пробиться поближе к воротам, они начинают обстреливать их издали. И эти удары А. Снитко, A. Гринько, А. Сизова, Г. Кржечевского, Б. Дановского очень опасны. Но вратарь «Металлурга» B. Гургач удачно выбирал позицию, был постоянно готов к перехвату мяча. Он действовал хорошо, ни разу не совершив ошибки. А однажды сыграл очень смело, сняв с головы В. Романюка мяч.
Увлекшись атаками, днепропетровцы несколько ослабили контроль за нашими нападающими. Вот В. Чаплыгин хорошо обыгрывает защитников, оставляет за собой и упавшего вратаря «Днепра» В. Пильгуя, сейчас последует завершающий удар в пустые ворота. Но В. Пильгуй, лёжа на земле, хватает В. Чаплыгина за ноги, тот падает. Судья И. Лукьянов немедленно указывает на одиннадцатиметровую отметку. В. Чаплыгин чётко забил гол. 2:0.
А когда до финала оставалось менее десяти минут, сильнейшим ударом из удобной позиции Б. Балуев устанавливает окончательный итог матча — 3:0 в пользу «Металлурга».
Матч был по-настоящему кубковым — острым, в хорошем темпе, бескомпромиссным. Следующим соперником «Металлурга» в кубковом турнире будет харьковский «Металлист». Встреча состоится 19 апреля в Харькове.
Перед матчем зрители узнали, что редакции нашей газеты и «Комсомольця Запоріжжя» учредили призы: автору первого гола в нынешнем сезоне и лучшему игроку этой встречи. Приз «Индустриального Запорожья» вручен В Чаплыгину, а «Комсомольця Запоріжжя» — В. Гургачу, который специальной комиссией был признан лучшим игроком матча.
М. ЗОЛОТИХИН.

На снимках: флаг соревнований подымают капитаны
Б. Дановский и В. Ерёменко (справа). Фото П. Чурюканова.

ПЕРВАЯ КУБКОВАЯ
«Днепровский металлург» (Запорожье, 05.04.1968)
3 апреля на нашем стадионе состоялось торжественное открытие весенне-летнего спортивного сезона.
Перед началом игры команд мастеров класса «А» на Кубок СССР самые маленькие футболисты рождения 1957 года провели встречу между командами трансформаторного и нашего завода. Победа досталась представителям спортивного клуба «Трансформатор» со счетом 2:1.
Затем в центральный круг вышел военный оркестр и под его сопровождения начался парад футболистов предприятий г. Запорожья. Более 300 человек прошли торжественным маршем и выстроились перед западной трибуной вместе с командами «Днепр» (Днепропетровск) и «Металлург» (Запорожье).
Капитаны команд мастеров В. Ерёменко («Металлург») и Б. Дановский («Днепр») поднимают флаг открытия сезона.
Через несколько минут судья Международной и Всесоюзной категорий Иван Лукьянов (Москва) вызывает команды на поле.
Первая половина игры проходит в обоюдоострых атаках. Несколько голевых моментов создают гости, но чувствуется территориальное преимущество хозяев поля, которые сумели подать 4 угловых удара и дважды не использовали реальную возможность взять ворота.
Перед началом игры диктор по стадиону объявил, что редакции областных газет: «Индустриальное Запорожье» и «Комсомолець Запоріжжя» установили призы игроку, который забьёт первый гол, и лучшему игроку этой встречи.
На 55 минуте Владимир Чаплыгин забивает первый гол, через 15 минут он хорошо выходит к воротам «противника», обыгрывает вратаря, но тот, стараясь спасти ворота от неминуемого гола, в падении захватывает нападающего «Металлурга» за ноги.
Судья назначает 11-метровый штрафной удар, который реализует В. Чаплыгин. И счет становится 2:0. За 4 минуты до конца встречи Борис Балуев забивает третий гол. Итак, со счетом 3:0 победил «Металлург».
После игры представители редакций вручили призы за первый забитый гол сезона Владимиру Чаплыгину и вратарю «Металлурга» Василию Гургачу, признанному специальной комиссией лучшим игроком матча.
Л. ТИМОФЕЕВ,
спортивный комментатор «Днепровского металлурга».

КОЛИ ПОМИЛЯЄТЬСЯ ВОРОТАР
«Прапор юності» (06.04.1968)
В матчі, перед початком якого на запорізькому стадіоні «Металург» відбувся парад відкриття і капітани Б. Дановський та В. Єременко підняли прапор XXX чемпіонату СРСР з футбола, обласними газетами було встановлено два памятні призи — автору першого гола сезону і кращому футболістові зустрічі. Обидва сувеніри дістались запоріжцям.
А між тим...
Хід поєдинку старих суперників в матчі на Кубок СРСР не давав господарям приводу для оптимізму, і трибуни, запорізькі трибуни, змушені були зберігати тишу напруженого чекання навіть після того, як Чаплигін на 52-й хвилині гри здобув авторство першого приза. Вони навіть не встигали аплодувати своєму воротареві Гургачу, який у ці хвилини акумулював своє право на другий приз.
І лише по 78-ій хвилині, коли молодий воротар дніпропетровців Пільгуй допустився нової помилки, гомін перемоги передався за стіни стадіону.
Спираючись на свою психологічну перевагу, запоріжці прагнули добитись успіху вже на початку гри, обравши головним напрямком атаки лівий фланг. Їх нападаючим Чаплигіну і Латишеву вдалось створити кілька гострих ситуацій, але кожного разу в останню мить перед мячем раніше зявлявся стопер «Дніпра» Саричев, не даючи змоги вдарити по воротах. На 8-ій хвилині Пільгуй відбив небезпечний мяч, адресований Балуєвим Чаплигіну. Це був чи не останній вихід на мяч нашого воротаря у першому таймі, бо надалі запоріжцям було не до атаки. Контроль над центром поля перейшов до «Дніпра».
На 13-ій хвилині чітку комбінацію розіграли Снітько і Романюк — дебютанту «Дніпра» не вдався завершальний удар. За хвилину до штрафного майданчика гостей вривається Дановський, віддає пас ліворуч — Кржечевський не встигає обробити мяч. На 17-й нашому центрфорварду все ж вдається вистрілити. Гургач рятує свою команду.
Добре постачаючи нападаючих м'ячами, наші півзахисники, на жаль, самі не ризикували іти вперед, на загострення, майже не били по воротах. Хвиля атаки не йшла безпосередньо за першою, а та, розбившись, відкочувалась назад, щоб набратись нових сил. Одне слово, не було подвійного удару, який виключає можливість перешикування лав тих, хто захищається. Рахунок в першому таймі так і не було відкрито.
Всі чекали, що відпочинок дозволить запоріжцям повести традиційний штурм воріт «на початку другого тайму». Та вони виявилися обачнішими. Невідомо, чим би закінчився цей поєдинок, якби на 52-ій хвилині не помилились спочатку правий захисник «Дніпра» Сергєєв, а потім і воротар Пільгуй. Помилку захисника вдалось виправити, вибивши мяч на кутовий, помилку ж воротаря, який необачно вийшов вперед, виправити не вдалось. Чаплигін відкрив рахунок.
Ось тільки після цього заговорив «другий ешелон атаки» «Дніпра», а Гургач завоював собі репутацію кращого гравця зустрічі. Спочатку він вибив з «девятки» мяч, посланий з-за меж штрафного Сергєєвим, потім зупинив прохід Кржечевського, удар Гринька йому допомогла відбити перекладина, а на 70-ій хвилині Сизов примусив Гургача зірвати на мовчазних трибунах аплодисменти.
І тут знову сталось несподіване. Приймаючи слабенький мяч, Пільгуй випустив його в ноги Балуєву. Довелось зупиняти форварда руками. Одинадцятиметровий реалізував Чаплигін. Гру було зроблено. І третій гол, забитий на 83-ій хвилині Балуєвим, вже нічого не змінював.
* * *
Після матчу ми попрохали сказати кілька слів про гру заслужених майстрів спорту Андрія Бібу і Ігоря Нетто.
А. Біба: Мені приємно, що я виступатиму за «Дніпро». Він був сильнішим у цій зустрічі, але помилки воротаря важко виправити.
І. Нетто: «Дніпро» програв, та він був на голову кращим «Металурга», в складі якого я можу виділити лише Гургача. У дніпропетровців сильний ансамбль. Особливо мені сподобались захисники і півзахисники. Якщо напад гратиме гостріше, ваша команда матиме великі успіхи.

Фото М. Дмитрієва

«Днепровская правда» (06.04.1968)
Официальное открытие футбольного сезона среди команд второй группы класса «А» состоится лишь в понедельник, 8 апреля. Но ещё несколькими днями раньше любители футбола смогли увидеть два интересных матча розыгрыша Кубка СССР по футболу.
3 апреля футболисты запорожского «Металлурга» принимали у себя дома спортсменов команды «Днепр». Победили хозяева поля со счётом 3:0.
4 апреля в Кривом Роге также состоялся матч на Кубок СССР по футболу. Дебютант второй группы класса «А» — криворожский «Кривбасс» в упорной борьбе отдал победу футболистам киевского СКА, проиграв со счётом 2:3.

ПЕРШИЙ, КУБКОВИЙ
«Комсомолець Запоріжжя» (Запорожье, 06.04.1968)

От і прийшов у Запоріжжя великий футбол. Минулої середи чаша стадіону «Металурга» була переповнена. Тисячі уболівальників прийшли подивитись поєдинок давніх суперників.
У розиграші Кубка Радянського Союзу з футбола команди «Дніпро» і «Металург» зустрічались вперше. До цього вони схрещували свою «зброю» тільки в іграх на першість країни. 24 рази зустрічались команди і тільки один раз перемогли дніпропетровці. Співвідношення забитих м’ячів — 44:15 на користь наших земляків.
Отже, кубковий. Стадіон, прикрашений спортивними прапорами, транспарантами, урочисто зустрів любителів футбола. Зведений духовий оркестр, який вийшов на центр поля, сповістив про початок свята. За оркестром по гарьовій доріжці промарширували 12 футбольних команд підприємств Запоріжжя – учасники першості міста з футбола. Ось виходять і головні учасники свята – футболісти Дніпропетровська і господарі поля.
Їх тепло вітає голова міської Ради союзу спортивних товариств і організацій В.І. Миргородський. Капітани команд Борис Дановський і Віктор Єременко під звуки гімну Радянського Союзу піднімають прапор відкриття футбольного сезону.
Перед початком матчу було оголошено, що редакції обласних газет «Индустриальное Запорожье» і «Комсомолець Запоріжжя» установили призи: футболістові, який заб’є перший гол, і кращому гравцю зустрічі.
Суддя всесоюзної і міжнародної категорій москвич І. Лук’янов викликає команди. У білосніжній формі вибігають гості, в темно-синіх футболках — господарі поля. Склад команд: гості — Пильгуй, Сергєєв, Дановський, Саричев, Грибенник, Сизов, Шнайдерман, Кржечевський, Гринько, Романюк, Снітко.
«Металург»: Гургач, Марченко, Вуль, Медведєв, Метейко, Кочегаров, Саригін, Єременко, Балуєв, Чаплигін (Вовк), Латишев.
Свисток судді — і м’яч введений в гру. З перших же хвилин зустріч набуває гострого характеру, футболісти діють на великих швидкостях. Вже на шостій хвилині біля воріт «Дніпра» подається кутовий, а ще через хвилину Балуєв, одержавши на правий фланг довгу передачу і трохи просунувшись вперед, сильно б’є у ворота гостей. Воротар «Дніпра» на місці.
«Металург» намагається атакувати широким фронтом. На флангах особливо активні Балуєв і Латишев. Але, незважаючи на ігрову перевагу і гольові моменти біля воріт гостей, нуль на табло так і залишився. Причиною цього: «весняний» брак — млявість у завершенні атаки, неточний розиграш м’яча і вибір вільного місця.
Треба також відзначити, що захисники «Металурга», кілька разів дуже небезпечно відігрували м’яч назад, чим міг скористатись противник. «Допомогла» деяка неузгодженість нападаючих «Дніпра».
У другому таймі здавалось, що верх беруть дніпропетровці: вони обрушують на ворота Василя Гургача шквал атак. Але воротар «Металурга» — у відмінній формі. То він переводить на кутовий м’яч, пробитий під перекладину, то дістає, здавалося б, мертвий з «дев’ятки». Бурхливими оплесками і схвальними вигуками нагороджують уболівальники свого улюбленця.
«Металург» атакує рідше, але небезпечніше. Біля воріт «Дніпра» подається кутовий, створюється метушня, в якій В. Чаплигін забиває перший кубковий гол.
Через кілька хвилин він же виходить один на один з воротарем гостей, обігрує його, але пробити в пусті ворота не може... Воротар ловить його за ногу. Суддя призначає одинадцятиметровий штрафний, котрий і реалізується потерпілим.
Гості шоковані. Вони нервують. У них порушується взаємодія. До того ж, на них психологічно діє впевнена гра запорізького воротаря, який бере будь-який м’яч, посланий у ворота.
«Крапка» була поставлена на 82-й хвилині матчу, коли з точної подачі Єременка Балуєв красиво забиває третій гол. Після цього гості вже не могли розраховувати на чудо. Вони програли.
Отже, «Металург» завоював право на наступну кубкову зустріч з харківським «Металістом», яка відбудеться 19 квітня в Харкові.
По закінченні матчу відбулось вручення встановлених призів. Приз газети «Индустриальное Запорожье» за перший весняний гол був вручений В. Чаплигіну, приз газети «Комсомолець Запоріжжя» одержав кращий гравець матчу В. Гургач.
Прапор «Футбола-68» піднято. Чекатимемо нових цікавих зустрічей. А вони почнуться через кілька днів. 8 квітня запоріжці побачать на своєму стадіоні перший матч на першість Радянського Союзу серед команд класу «А» другої групи. «Металург» зустрічається з «Ростсільмашем».