16 сентября 1969 года. Вторник
Чемпионат СССР. 2-я группа класса "А". 35-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) – «Локомотив» (Винница) – 1:0

«Днепр» (Днепропетровск) – «Локомотив» (Винница) 1:0 (1:0).

16 сентября 1969 (вторник). 19:00. Днепропетровск. Стадион «Метеор». 30000 зрителей.

Судьи: М. Рафалов, С. Цалкин, Р. Павлов (все – Москва).

«Днепр»: Пильгуй – 4 Шпаков Сергеев, 3 Литовченко, Гребенник – 6 Гринько (Шнейдерман, 70? 73?), Мирошин (Кржечевский, 70? 73?), Назаров, 10 Биба (к) – 9 Лябик, 11 Пинчук.

Запасные: Семёнов, Сарычев.

«Локомотив»: В. Качорец, Е. Корниенко, Г. Вознюк, А. Грушанский, В. Левченко, И. Лендьел, С. Морозов, Е. Ходченков, Н. Цухлов, Е. Снитко (к) (А. Бассара, 60), Ю. Кулинич.

Запасные: В. Дюхин, А. Наумов, Н. Севостьянов.

Старший тренер – В. Кохановский. – составы из протокола матча.

Гол: 1:0 Назаров (11, гп Биба).

Предупреждён Корниенко.

ТІ Ж САМІ 6 ОЧОК
«Прапор юності» (16.09.1969)

На 82-й хвилині млявої гри «Будівельника» з «Карпатами» львівянам вдалося забити гол у ворота полтавчан, який і приніс гостям такі бажані два очка. Це третя перемога «Карпат» в сезоні на чужому полі. Здобули вони її в тринадцятій грі на виїзді.
Сьогодні львівяни виступають в Запоріжжі. Суперників розділяє лише очко, і матч обіцяє бути принципово гострим. «Дніпро» зустрічається з вінницьким «Локомотивом». Залізничники знаходяться в середині турнірної таблиці, але це не значить, що поєдинок буде легким: проти лідера всі прагнуть виступити якнайкраще. Це вимагає від наших хлопців постійної боєготовності.

НА ПЕРШІСТЬ КРАЇНИ
«Зоря» (17.09.1969)
Учора на стадіоні «Метеор» лідер третьої підгрупи «Дніпро» в черговому матчі на першість країни приймав вінницький «Локомотив». Матч закінчився з рахунком 1:0 на користь «Дніпра». Гол забив В. Назаров.

ГРА ДО ПЕРШОГО ГОЛА
«Прапор юності» (18.09.1969)
«Локомотив» з Вінниці — дуже незручний суперник для дніпропетровців. В першому колі «Дніпру» довелось відігруватись після того, як вінничани виграли перший тайм (2:0). У другому Левченко забив мяч у свої ворота, а потім успіху добився Романюк. В результаті нічия 2:2. Нині «Локомотив» рекордсмен по нічиїх в підгрупі.
Матч в Дніпропетровську розпочався обопільними атаками. Воротареві гостей Качорцю вже на початку зустрічі довелось продемонструвати усю свою майстерність, щоб відбити два сильніших удари капітана суперників. Але якщо Біба бив здалеку, то півзахисник залізничників Лендьєл «вистрілив» по наших воротах зі штрафного майданчика. Цей удар був особливо небезпечним для Пільгуя, бо він не чекав, що Литовченко, який виконував роль центрального захисника, любязно віддасть мяч прямо в ноги набігаючому суперникові. На щастя, від несподіванки «подарунку» Лендьєл послав мяч мимо цілі. На 9-ій хвилині дніпропетровці намагались створити штучне положення «поза грою», та діяли в цій ризикованій ситуації нерішуче, і Морозов одержав прекрасну можливість для удару. Пільгуй взяв мяч в правій «девятці».
На 11-ій хвилині завдяки активності Біби рахунок, нарешті, було відкрито. Капітан пробився крізь заслін захисників біля самісінької лицевої лінії і небезпечно вкинув мяч на воротарський майданчик. Назаров зумів випередити всіх і головою послав його в сітку. 1:0.
Успіх окрилив наших хлопців. Вони посилили темп. Вінничани змушені були відтягнути в захист додаткові сили. Їм вдалось відбити два дуже небезпечних кутових, поданих Пінчуком, в останню мить зруйнувати комбінації Назарова з Лябіком і Біби з Мірошиним. На 27-ій хвилині Лябік вийшов сам на сам з Качорцем, але влучив у воротаря.
Це був критичний момент поєдинку, після якого замість натхнення на поле вийшла пасивність. Щоправда, і надалі час від часу обом командам загрожували серйозні неприємності.
На 32-ій хвилині лівий крайній залізничників Кулініч, найактивніший форвард цього матчу, після кількох помилок захисників «Дніпра» завдав сильного удару з близької відстані. Пільгуй відбив мяч, але ним знову оволодів Кулініч. Врятував становище Гребеннік, самовіддано кинувшись в ноги форварду. Через хвилину Пінчук залишився вільним трохи праворуч від воріт. Він намагався сам вразити ціль. І це було помилкою, бо бив він під гострим кутом. Ліворуч же від нього в чудовій позиції знаходився Назаров, який так і не одержав пас.
Після перерви атакам суперників знову бракувало чіткості і продуманості. На 63-ій хвилині після досить таки сіренької гри Назарову з Пінчуком вдалася швидка комбінація на штрафному майданчику гостей, але Пінчук вдарив неточно.
Поява Шнейдермана і Кржечевського замість Гринька і Мірошина внесла деяку активність в дії господарів, однак неточність передач і відсутність рішучих дій на завершальній стадії атаки зводили нанівець усі зусилля команди.
Суддя всесоюзної категорії Рафалов (м. Москва), який досить чітко провів зустріч, зафіксував в ній перемогу «Дніпра» (Пільгуй, Сергєєв, Литовченко, Шпаков, Гребеннік, Гринько (Шнейдерман, 70), Мірошин (Кржечевський, 70), Назаров, Лябік, Біба, Пінчук) з мінімальним рахунком 1:0.

БЛИЖЕ К ЦЕЛИ
«Днепровская правда» (18.09.1969)
«Днепр» — Пильгуй, Сергеев, Литовченко, Шпаков, Грибенник, Гринько (Шнейдерман, 73), Мирошин (Кржечевский, 73), Назаров, Лябик, Биба, Пинчук.
«Локомотив» (В.) — Качерец, Корниенко, Вознюк, Грушанский, Левченко, Лендьел, Морозов, Ходченков, Чухлов, Снитко (Бассера, 60), Кулинич.
Гол на 11-й минуте забил Назаров.
Этот матч проходил в очень корректной спортивной борьбе. Если после первого поединка с локомотивцами четыре игрока «Днепра» не смогли из-за травм принять участие в матче с «Карпатами», то на сей раз никем из игроков обеих команд не был применен недозволенный прием. Игра оказалась на редкость красивой, хотя за 90 минут был забит один-единственный гол.
Наши гости продемонстрировали быстрый и техничный футбол. Уже на первой минуте полузащитник «Локомотива» Лендьел не использовал возможность открыть счет, которую ему любезно предоставил Литовченко, отпасовавший мяч прямо на ногу стремительному сопернику. Лендьел пробил сильно, но неточно. Территориальное преимуществ было на стороне «Локомотива», и Пильгую пришлось сосредоточить все свое внимание на опасных быстрых нападающих Кулиниче и Ходченкове. На 9-й минуте вратарю «Днепра» удалось отразить трудный мяч, летящий с большой скоростью в «девятку». Спас ворота Пильгуй от неминуемого гола и на 32-й минуте.
На 11-й минуте Пинчук с Бибой разыграли угловой. Капитан хозяев поля навесным ударом отправил мяч во вратарскую гостей. Набежавший Назаров красивым ударом головой забил решающий гол (7-й в сезоне). Возможностей изменить счет было много и у хозяев поля и у гостей, но вратари оказались на высоте.
В. АСАЕВ.
Результаты 35 тура: «Химик» — «Шахтер» — 1:1, СКА (К.) — «Кривбасс» — 1:1, «Автомобилист» — «Таврия» — 0:0, «Десна» — «Звезда» — 1:1, «Строитель» — «Буковина» — 1:0, «Металлург» — «Карпаты» — 4:0, СКА (Л.) — «Судостроитель» — 2:1, «Авангард» — СКА (О.) — 0:0, «Динамо» — «Локомотив» (X.) — 2:1, «Азовец» — «Металлист» — 0:0.

ЗА ЯВНОЮ ПЕРЕВАГОЮ
«Спортивна газета» (Киев, 18.09.1969)
…З першого ж погляду на турнірну таблицю впадає у вічі буквально надзвичайне становище дніпропетровського «Дніпра». У підгрупі, яка вважається дуже сильною, яка «виховала» володаря Кубка СРСР, ця команда примудрилася відірватися від найближчого конкурента на 10 очок, забити суперникам 66 м’ячів і вже півтора місяці не знати, що таке поразка. Це схоже на якесь чудо, і хочемо ми чи ні, змушені визнати: до цих успіхів причетний молодий тренер і найпопулярніший недавно футболіст Валерій Лобановський. Такий дебют на ниві виховання не кожному припадає на долю. За сім турів до кінця групового турніру важко уявити, що саме може позбавити «Дніпро» перемоги в підгрупі. Мабуть, ніщо й ніхто.

ПРОГРАШ ЛІДЕРУ
«Вінницька правда» (Винница18.09.1969)
У нинішньому сезоні «Дніпро»лідер підгрупище не втратив жодного очка на своєму стадіоніІ жодного разу не залишав полене забивши менше двох мячівЗустріч з «Локомотивом» була впертоюІ лише єдиний голзабитий господарямивирішив долю матчуДо того ж в ході поєдинку обидві сторони створили чимало голевих ситуаційі рахунок міг би змінитися то на користь однієїто другої команд.
Перемогу «Дніпру» приніс голзабитий Назаровим на 11-й хвилині першого тайму.

У «ДНІПРА» ЗАВДАННЯ ІНШІ

«Радянська Україна» (Киев, 18.09.1969)

Матчі 35-го туру українських команд другої групи класу «А» коментує старший тренер «Кривбасу» заслужений тренер РРФСР Л. Родос:

— Серпневий кидок «Дніпра» не залишив у вересні ніяких надій його переслідувачам. Мені здається, що лідер може почати підготовку до турніру претендентів: надати відпочинок декому з ветеранів, делегувати «розвідників» на ігри майбутніх конкурентів. Хто буде другим або третім у третій підгрупі другого ешелону, вже не має істотного значення, хоч стрибок «Автомобіліста» з 18-го місця на верхні сходинки заслуговує поваги. Таке сходження вгору свідчить про кваліфікацію команди та її старшого тренера Віктора Жиліна. При майже рівних силах суперників він може краще від своїх колег психологічно настроювати підопічних.

Команди від «Автомобіліста» до «Суднобудівника» або «Таврії» на осінніх етапах можуть розв’язувати проблеми наступного року, випробовуючи молодих гравців, які зарекомендували себе у змаганнях дублерів. «Мешканці» ж останнього десятка сходинок у таблиці вирішують інші завдання. І теоретично, і практично кожен з них може опинитися серед «трьох зайвих», які залишать клас «А». Звичайно, найгірші шанси у двох клубів Луганщини. Та ніяк не збагну, чому так погано виступає «Хімік» — досить сильний і перспективний футбольний ансамбль.

Якщо у складі львівського СКА переважають необстріляні молоді гравці, то в інших дев’яти командах другого десятка переважно футболісти, у чиєму послужному списку немало команд найвищої ліги. Досвід у них є. Та він не компенсує швидкісних якостей. Коли матчі з участю аутсайдерів проходять у повільному темпі, тоді ці команди здатні демонструвати непоганий футбол. А коли суперник краще підготовлений фізично, то ті самі команди наче втрачають тут ранг і нагадують представників третього ешелону.

Наводимо результати останнього календарного дня:

«Хімік» (Сєверодонецьк) — «Шахтар» (Кадіївка) — 1:1, СКА (Київ) — «Кривбас» (Кривий Ріг) — 1:1, «Автомобіліст» (Житомир) — «Таврія» (Сімферополь) — 0:0, «Десна» (Чернігів) — «Зірка» (Кіровоград) — 1:1, «Будівельник» (Полтава) — «Буковина» (Чернівці) — 1:0, «Металург» (Запоріжжя) — «Карпати» (Львів) — 4:0, «Дніпро» (Дніпропетровськ) — «Локомотив» (Вінниця) — 1:0, СКА (Львів) — «Суднобудівник» (Миколаїв) — 2:1, «Авангард» (Тернопіль) — СКА (Одеса) — 0:0, «Динамо» (Хмельницький) «Локомотив» (Херсон) 2:1, «Азовець» (Жданов) «Металіст» (Харків) 0:0.

ПОЗИЦІЇ ЛІДЕРА ЗМІЦНІЛИ
«Зоря» (19.09.1969)
Глянувши на турнірну таблицю, яку ми подаємо сьогодні, прихильникам «Дніпра» неважко переконатися, що їх улюбленій команді відкривається прямий шлях до фінальної пульки чотирьох найсильніших команд другої групи класу «А». Таке рідко трапляється, щоб перше і друге місця розділяло десять очок. Навіть «Карпати», які вважаються ще й досі головним конкурентом дніпропетровців, відстали від них на вісім очок.
До минулого туру володар Кубка Радянського Союзу міг сподіватися, що він зуміє скоротити такий розрив. Але все склалося для «Карпат» невдало. Насамперед, вони самі себе підвели, програвши «Металургу» з рахунком 0:4. Гра в Запоріжжі пройшла при значній перевазі господарів. Перший м’яч вони забили у ворота «Карпат» на 23 хвилині. Зробив це Портнов. Через дев’ять хвилин рахунок подвоїв Марченко, а в другому таймі Сатаєв, який на 60 і 68 хвилинах провів ще два м’ячі у ворота володаря Кубка. А того ж дня лідер підгрупи «Дніпро» удома в зустрічі з вінницьким «Локомотивом», повівши на 11 хвилині рахунок, довів свою перемогу до фінального свистка. Так він дістав ще два очка.
І інші зустрічі туру склалися на користь лідера, ще більше зміцнивши його позиції. Було зафіксовано такі результати: «Хімік» — «Шахтар» — 1:1, СКА (К) — «Кривбас» — 1:1, «Автомобіліст» — «Таврія» — 0:0, «Будівельник» — «Буковина» — 1:0, СКА (Л) — «Суднобудівник» — 2:1, «Авангард» — СКА (О) — 0:0, «Динамо» — «Локомотив» (X) — 2:1, «Азовець» — «Металіст» — 0:0.
Завтра на стадіоні «Метеор» відбудеться поєдинок, на який вже давно чекають уболівальники футбола всієї України. Зустрінуться «Дніпро» і «Карпати». В разі перемоги наші земляки можуть без будь-яких вагань «пакувати чемодани» для виїзду на фінал, щоб виборювати путівку у вищу лігу. Та не лише цим пояснюється інтерес до зустрічі. Для «Дніпра» цей матч є матчем престижу: треба взяти реванш за важку поразку, якої завдали йому «Карпати» в першому колі. Не викликає сумніву, що суперники постараються показати все, на що вони здатні.

ДЕФІЦИТ ЗАЛИШАЄТЬСЯ
Футбольний огляд
«Комсомольське плем’я» (Винница, 20.09.1969)
Українським командам групи класу «А» залишилось провести по 7 турів. Чемпіонат, таким чином, фінішує. Але не всі одвічні болільницькі загадки, які щоразу постають перед початком сезону, нині вже розшифровані. Що дніпропетровський «Дніпро» вийде переможцем підгрупи — ні в кого уже не викликає сумніву. Практично ніхто вже не може не те, що обійти, а й наздогнати вихованців Валерія Лобановського. Серед групи лідерів, що опинились за спиною дніпропетровців на досить солідній дистанції, точиться зараз гостра боротьба лише за друге і третє призові місця.
В стані аутсайдерів теж не все ясно. Поки що в хвості турнірної таблиці хмельницьке «Динамо», сєверодонецький «Хімік» і кадіївський «Шахтар». Вони відчайдушно б’ються за те, щоб залишити цю не зовсім почесну і небезпечну зону. Кожну перемогу зараз, на фініші, вони прирівнюють до рятівного круга. І справді, все ще може статися. Пригадаймо хоча б львівський СКА. Здавалося, не вибратися йому з останнього місця. Та армійці знайшли в собі сили, щоб зробити стрибок вгору, і зараз уже випередили навіть наших земляків — залізничників Вінниці.
Справи у залізничників не зовсім блискучі. Всі сподівалися, що в трьох проведених матчах наприкінці серпня і початку вересня на своєму полі вони поповнять свій очковий баланс і відповідно поліпшать турнірне становище. Та «Локомотив» несподівано програв армійцям Львова — 0:3, не зумів подолати суперників, значно слабших за себе — авангардівців Тернополя і динамівців Хмельницького. В трьох зустрічах було здобуто лише два очка. Може, саме цих чотирьох втрачених очок не вистачає команді, щоб осідлати бодай десяте місце. Як не прикро, але в цьому сезоні їй лише один раз вдалося зійти на одинадцяту сходинку в турнірній таблиці.
Бути в першій десятці чи за її межами — немаловажно. Як відомо, перед початком сезону Федерація футбола СРСР заявила, що має намір скоротити другу групу класу «А» наполовину, або й ще більше. Але конкретної формули розиграшу офіційно не було обнародувано. І ось останнім часом в спортивній пресі з’являється одне за одним кілька повідомлень: лише команди, які посядуть останні три місця в підсумковій турнірній таблиці, залишать клас «А». Знову ж таки — офіційної заяви Федерації футбола не було. А якби навіть й була, то все одно слід себе страхувати від всіляких несподіванок.
Отже, «Локомотив» явно відчував дефіцит в очках, аби почувати себе більш спокійно. Чи є змога виправити становище? Так, є. Засвідчують це і останні три матчі, проведені в гостях з досить сильними суперниками.
У Львові з «Карпатами» залізничники зіграли внічию. Я. Габовда на 52-ій хвилині відкрив рахунок, а за 10 хвилин до кінця зустрічі С. Морозов забив гол у відповідь. Він виявився ювілейним — двохсотим за час виступів «Локомотива» у класі «А». Потім був нелегкий поєдинок у Запоріжжі з місцевим «Металургом» Рахунок не було відкрито. Та сталась тут неприємність — важку травму отримав вінницький захисник В. Ощепков, і навряд чи одужає він до кінця сезону.
У Дніпропетровську в зустрічі з лідером підгрупи — «Дніпром» залізничникам довелось знову перебудовувати свої порядки. Ось у якому складі грала команда: Качорець, Корнієнко, Вознюк, Грушанський, Левченко, Лендьєл, Морозов, Ходченков, Цухлов, Снітко (Бассара), Кулінич.
Цікаво відзначити, що дніпропетровські футболісти в нинішньому сезоні на своєму полі менше двох голів не забивали своїм суперникам. Виняток становить лише «Локомотив», який пропустив тільки один м’яч. А взагалі, гра з лідером підгрупи була рівною. На п’ятій хвилині Качорець взяв м’яча після сильного і точного удару А. Біби. А через деякий час свою майстерність довелось продемонструвати голкіперу «Дніпра» В. Пільгую, який, рятуючи становище, ледве витяг м’яча з дев’ятки і відправив його на кутовий. На одинадцятій хвилині кутовий розігрували господарі поля. Подавав А. Біба. В. Назаров, вискочивши із-за спини захисників «Локомотива», забив єдиний і вирішальний гол.
У другому таймі залізничники мали кілька нагод встановити рівновагу, та у вирішальний момент не змогли розсудливо розпорядитись м’ячем.
Ігри на виїзді все ж настроюють на оптимістичний лад. Сьогоднішня зустріч у Полтаві з місцевим «Будівельником» повинна внести певну ясність — чи зможе «Локомотив» поліпшити свої справи, вийти у першу десятку. Завдання це не з легких, бо дефіцит в очках залишається чималий...