4 сентября 1970 года. Пятница
Чемпионат СССР. Первая лига. 29-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) – «Крылья Советов» (Куйбышев) – 3:1

«Днепр» (Днепропетровск) — «Крылья Советов» (Куйбышев) — 3:1 (2:0).
4 сентября 1970 (пятница). 19:00. Днепропетровск. Стадион «Метеор». 30000 зрителей. Ясно. 24 градуса.
Судьи: П. Казаков, Е. Ломоватский, Ю. Бобылёв (все – Москва).
«Днепр» (футболки белые): 1 Колтун – 3 Найда – 2 Сергеев, 4 Богданов, 5 Грибенник (Цунин, 83) – 6 Гринько (к), 7 Шнейдерман, 8 Федоренко, 10 Мирошин (Литовченко, 77) – 9 Назаров, 11 Романюк (Снитько, 59).
Запасные: Семёнов, Торопов.
«Крылья Советов»  (футболки красные): А. Блохин (Ю. Котляров, 22), Г. Кобыльсков, Г. Сахаров, Г. Платонов, Б. Вальков, В. Корсунов (А. Куприянов, 22), И. Зуев, А. Тимофеев (Н. Мартынов, 68? 76?), Р. Аряпов, Б. Казаков (к), В. Панфилов.
Запасные: В. Кораблёв, В. Ковалёв.
Старший тренер – В. Блинков. – составы из протокола матча.
Голы: 1:0 Назаров (10), 2:0 Шнейдерман (20, гп Гринько), 3:0 Гринько (77, гп Назаров), 3:1 Казаков (84).

НА ПЕРШІСТЬ КРАЇНИ
«Зоря» (05.09.1970)
Учора на стадіоні «Метеор» футболісти «Дніпра» приймали куйбишевську команду «Крила Рад».
Гра закінчилася з рахунком 3:1 на користь «Дніпра».

В АТАКУЮЧОМУ СТИЛІ
«Зоря» (06.09.1970)
Позавчора з трибун дніпропетровського стадіону «Метеор» тридцять тисяч глядачів спостерігали за поєдинком «Дніпра» з куйбишевською командою «Крила Рад». На полі всі 90 хвилин точилася гостра, безкомпромісна боротьба.
Гості — досвідчений колектив, і вони знову це довели на полі «Метеора». Куйбишевці мають непогану техніку, точний пас, вміють, коли треба, потримати у себе м’яч. Але «Дніпро» знайшов проти їх позитивних якостей вмілу зброю, провівши матч у швидкому темпі і атакуючому стилі. Куйбишевці не відзначаються швидкісними якостями, тому не змогли повністю нейтралізувати наполегливі прориви дніпропетровців.
Відчувши, що в захисті гостей є вузькі місця, а воротар нервує, господарі поступово посилювали свій натиск на ворота суперника. Це привело до ряду кутових, два з яких після подачі В. Мірошина принесли успіх. На 10 хвилині воротар куйбишевців А. Блохін невпевнено вийшов на мяч, захисники не встигли ліквідувати небезпеку. В. Назаров уміло скористався цим. Через десять хвилин ситуація повторилася. Тепер вже Р. Шнейдерман, прийнявши мяч з кутового, сильно послав його під верхню перекладину. Рахунок став 2:0.
В другому таймі все більше відчувалася стомленість гостей, які стали діяти дуже інертно. Після двох замін, зроблених у першому таймі, відразу ж при рахунку 0:2, куйбишевці ввели ще й третього свіжого гравця, намагаючись внести злам у гру. Вжили відповідних заходів і тренери «Дніпра», які теж використали всі три заміни.
Атаки з обох сторін не вщухали, однак у «Дніпра» вони знов-таки були небезпечніші. На 53-й хвилині сильний удар Р. Шнейдермана мав скінчитися третім голом, та мяч влучив у штангу. На 77-й хвилині В. Назаров, пройшовши лівим флангом, зумів відірватися від своїх опікунів, зробив простріл вздовж воріт, і А. Гринько в падінні забив головою красивий гол, позбавивши гостей всіх надій відігратися. Лише на 84-й хвилині, після того як арбітр П. Казаков призначив поблизу воріт «Дніпра» вільний, гості забили гол. Це зробив досвідчений Б. Казаков. «Стінка» у «Дніпра» в цьому моменті чомусь «розпалася» на мить раніше, ніж було здійснено удар. В підсумку — 3:1 на користь господарів.
Інші результати позавчорашнього туру: «Будівельник» — «Памір» — 0:1, «Алга» — «Волгар» — 4:1, «Карпати» — «Текстильник» — 3:1, «Молдова» — «Локомотив» (М.) — 0:2, «Локомотив» (Тб.) — «Шахтар» — 1:1, «Кубань» — «Кайрат» — 0:2, «Металіст» — «СКА» (Хб) — 2:0, СКА (К) — «Динамо» — 1:3, «Жальгіріс» — «Рубін» — 2:0, «Даугава» — «Уралмаш» — 0:0.

ТАК БЫ ВСЕГДА!
«Днепровская правда» (06.09.1970)
Болельщикам памятна игра «Днепра» с «Жальгирисом». Матч с «Крыльями Советов» принес зрителям, до отказа заполнившим стадион, не меньшее наслаждение. Не узнать было нашу команду. Все игроки приложили максимум усилий, чтобы рассчитаться с гостями за поражение в Куйбышеве.
С первых же минут хозяева поля предприняли попытку «запереть» соперников в их же зоне. Однако гости и не думали «окапываться» в обороне. Как только удавалось перехватить мяч, они тут же переводили игру на половину поля «Днепра». Выражаясь языком шахматистов, нашим землякам удалось получить лишь позиционный перевес. Но повторяю, матч проходил остро, интересно, изобиловал массой технических и тактических новинок. Первый гол в ворота «Крылышек» был забит благодаря осуществлению одной из таких комбинаций.
На 10-й минуте, обороняясь, Шнейдерман вышел победителем в борьбе за мяч и тут же удачно вывел на атаку Назарова, который сместился к лицевой линии ворот гостей, но на обострение идти не решился и вынужден был «заработать» угловой. Мирошин пробил мастерски. Тут же Шнейдерман, стоящий у ближней штанги, резко ринулся наперерез летящему мячу, словно собираясь произвести удар головой. На этот отвлекающий маневр «клюнули» сразу три защитника «Крыльев Советов», оставив свободным пространство у ворот. А мяч-то пролетел к дальней штанге, где его поджидал Романюк. Перекладина отбила сильный удар форварда, но подоспевший Назаров добил мяч в сетку ворот.
Уже через минуту гости едва не сквитали счёт. Острую комбинацию разыграли Казаков, Тимофеев и Зуев. Последний пробил по воротам метров с трёх, и Колтун каким-то чудом сумел в падении парировать мяч. Очень много голевых моментов наблюдалось то у одних, то у других ворот, однако более счастливыми в достижении цели были хозяева. На 20-й минуте Назаров резко сместился с центра поля к правому флангу штрафной площадки, ворвался во вратарскую и едва не забил второй гол. Мяч ушел на угловой. Вновь Мирошин демонстрирует свое умение. Но Шнейдерман уже не у ближней штанги, а напротив ворот. Он словно знал, что мяч, отбитый защитником гостей, обязательно попадёт к нему. Удар был сильным и неотразимым. 2:0.
Назаров оказался соавтором третьего гола. Получив на 77-й минуте мяч от Мирошина, который на сей раз показал отличную игру, он сместился к левому краю поля и чуть ли не от лицевой линии пробил вдоль ворот. Гринько на полном ходу, в невероятном прыжке дотянулся головой до мяча и сильно, красиво пробил в цель. 3:0.
Гости сумели ответить «Днепру» лишь одним голом. Забил его после розыгрыша штрафного удара на 84-й минуте Б. Казаков.
В. АСАЕВ.

ОЧКИ – В ЧУЖИХ ВОРОТАХ
«Советский спорт» (Москва, 06.09.1970)
...Турнирная дорога никогда не бывает гладкой. И все же полной неожиданностью был резкий спад в игре «Днепра», которому в начале сезона прочили одну из двух путевок в высшую лигу. Действительно, в тот период игра днепропетровцев вызывала симпатии не только у поклонников команды, но и у соперников. «Свою игру, — писал в «Футболе-Хоккее» Александр Севидов, — они организуют по лучшим образцам киевского «Динамо»: игроки много маневрируют, быстро перемещаются по фронту и в глубину атаки, открываются, умеют подержать мяч и не упускают случая пробить по воротам». И вдруг пружина «Днепра» ослабела, разладился тактический механизм. Случайно ли? Попытаюсь ответить на этот вопрос, призвав на помощь статистику.
Для удобства анализа я взял 27 матчей, разделив их на девятки. И вот что выяснилось. В первых девяти матчах днепровцы набрали 16 очков, при разности забитых и пропущенных мячей 14-2. Показатели следующих двух «девяток» соответственно выглядят так: 11 очков (9-3) и 7 очков (7-12). Не надо брать лупу, чтобы обнаружить закономерность: чем меньше команда забивала, тем больше пропускала и теряла драгоценные очки.
Если внимательно присмотреться к движению «Днепра» по турнирной дороге, то можно заметить, что он споткнулся в конце первого круга, когда старший тренер Валерий Лобановский находился в Мексике. Его помощники где-то что-то пропустили, в чем-то просчитались, и незаметно даже для опытного глаза начался процесс разрушения тактического единства. Казалось бы, с возвращением В. Лобановского всё должно встать на свои места. Но привыкший фальшивить ансамбль не так-то легко заставить играть правильно, если к тому же и часть солистов заболела. Нужно время. А его, как всегда, у команды, претендующей на призовое место, но споткнувшейся по дороге, не хватает.
А. ЛЕОНТЬЕВ,
мастер спорта.

МЕЧ І ЩИТ
«Прапор юності» (08.09.1970)
«Дніпро» (Колтун, Сергєєв, Найда, Богданов, Грибеннік (Цунін, 83), Гринько, Шнейдерман, Федоренко, Назаров, Мірошин (Литовченко, 77), Романюк (Снітько, 60) — «Крила Рад» (Блохін (Котляров, 22), Кобильсков, Сахаров, Платонов, Вальков, Корсунов (Купріянов, 22), Зуєв, Тимофєєв (Мартинов, 68), Казаков, Аряпов, Панфілов). Центральний матч 29-го туру. Найкраща гра дніпропетровців після тривалого літнього спаду. Красою і натхненням з нею може зрівнятись лише весінній поєдинок з вільнюським «Жальгірісом». Чітко організований захист куйбишевців не зміг витримати добре продуманих і блискавично здійснених випадів суперника.
Широка маневреність по фронту атаки і стрімкі виходи на завершальні удари з «тіневих» позицій — меч «Дніпра» у цьому матчі; трикутник захисників, основу якого складають Найда і Богданов, а рухливу вершину Федоренко — його щит.
Тільки на 9-ій хвилині Гринько завдав першого удару в бік воріт волжан, а вже на 10-ій Блохін змушений був наперекір логіці подій, які розгортались на полі, вийняти м’яч з сітки воріт.
Тренери дніпропетровців вірно оцінили можливості традиційно сильної захисної лінії куйбишевців і нечисленного свого нападу. Вони дали змогу суперникові атакувати, виставивши проти нього надійний щит на підступах до центральної зони штрафного майданчика, куди були націлені основні бомбардири «Крил Рад» Казаков і Аряпов. І хоч в ході поєдинку стало ясно, що тут не пройти, гості з незрозумілою впертістю всю гру будували саме в розрахунку пробитись по центру. Сюди були спрямовані і півзахисники, сюди ж весь час посилались м’ячі з флангів. Така прямолінійність зводила нанівець усі зусилля куйбишевців, які мали очевидну перевагу в центрі поля і втрачали її, діставшись штрафного майданчика і заплутавшись в добре розставлених сітях.
Господарі віддавали перевагу несподіваним виходам вперед Романюка і Назарова і підключенням в атаку мобільної групи футболістів (Федоренко, Гринько, Шнейдерман) з добре поставленим ударом. В такий спосіб кожного разу в новому місці створювалась чисельна перевага. Куйбишевці не встигали розібратись в обстановці і втрачали орієнтировку.
Коли на 10-ій хвилині на місці правого півсереднього Романюк прорвався вперед, ліворуч від одинадцятиметрової позначки одразу ж «виріс острів» дніпропетровців. Небезпека примусила захисників вибити м’яч на кутовий. Його, як завжди на правому фланзі, виконав Мірошин. М’яч потрапив до Романюка, після його удару влучив у перекладину, від неї прямо на ногу Назарову. 1:0.
Через хвилину Колтун позбавив волжан можливості відігратись, відбивши сильний м’яч Зуєва, якому вдалось прорватись до воротарського майданчика, скориставшись з непідготовленості захисників до зустрічі одинокого нападаючого.
В наступні десять хвилин ініціативна гра дніпропетровців підготувала другий гол. Після чергового кутового м’яч відскочив до Гринька, той повернув його в центр штрафного Шнейдерману. Роман ударив з ходу, і м’яч влетів під перекладину. Це був красивий гол. Але сам капітан забив на 77-ій хвилині ще кращий. Атака, розпочата Федоренком і продовжена Снітьком, закінчилась сильною передачею Назарова з лівого флангу. Гринько виграв повітряну дуель і ударом головою послав під перекладину м’яч з тих, що не беруться.
3:0. Це вже був розгром. Розгром команди, яка лише одного разу в нинішньому сезоні в Харкові пропустила в свої ворота три м’ячі, відповівши одним. Щоправда, на 84-ій хвилині після розиграшу вільного Казакову вдалося «розмочити» рахунок, але менш переконливою перемогу «Дніпра» це не зробило.

ТОН ЗАДАВАВ ПІВЗАХИСТ
«Спортивна газета» (Киев, 08.09.1970)
Як тільки рахунок став 2:0, гості одразу ж зробили дві заміни, вважаючи, що Блохін винний у пропущених м’ячах. Крім того, вони вирішили замість півзахисника ввести в дію форварда. Проте цей захід не приніс куйбишевцям бажаного. «Дніпро» на той час не лише мав перевагу в голах, а й міцно утримував ініціативу. У господарів цього разу активнішими були півзахисники. Вони багато і плідно потрудилися в нападі.
Обидва м’ячі в першому таймі було забито після кутових, поданих Мірошиним, і в обох випадках відзначилися хавбеки. За безпосередньої участі Назарова було забито й третій гол. Діставши м’яч у центрі поля, він швидко пройшов лівим флангом, зробив добру подачу на 11-метрову позначку, і знову-таки півзахисник Гринько в падінні забив головою красивий гол.
«Дніпро» зробив правильні висновки зі своєї невдалої гри з «Текстильником» і цього разу цілком переважав суперника за рахунок великої працьовитості. Важко навіть когось виділити, хіба лише Шнейдермана, який, на думку присутнього на грі заслуженого майстра спорту Андрія Біби, був кращим на полі.
А як же гості? Вони, очевидно, цілком поклалися на свій багатий досвід. Футболісти показали непогану техніку, вміння грати в пас, потримати у себе м’яч. Та цього виявилося замало. Куйбишевці поступалися в швидкості та наполегливості і по суті лише одного разу на 12-й хвилині по-справжньому загрожували воротам «Дніпра». Єдиний гол «Крила Рад» забили після розиграшу вільного удару.