27 октября 1970 года. Вторник
Чемпионат СССР. Первая лига. 40-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) – «Металлист» (Харьков) – 1:0

«Днепр» (Днепропетровск) — «Металлист» (Харьков) — 1:0 (0:0).
27 октября 1970 (вторник). 18:30. Днепропетровск. Стадион «Метеор». 35000 зрителей (Советский спорт и Спортивна газета – 32000). Ясно. 8 градусов.
Судьи: Г. Багдасаров (Ташкент), Г. Еганян, Ю. Черников (оба — Москва).
«Днепр» (футболки, трусы, гетры белые): 1 Семёнов – 3 Найда – 2 Сергеев, 4 Богданов, 5 Цунин – 6 Гринько (к), 7 Шнейдерман (Федоренко, 62? 75?), 9 Назаров, 10 Мирошин – 8 Христян (Снитько, 10), 11 Романюк (Торопов, 62? 80?).
Запасные: Колтун, Литовченко.
Старший тренер – В. Лобановский.
«Металлист» (футболки, трусы, гетры красные): В. Удовенко, В. Гунько, В. Аристов (к), И. Матвиенко, В. Зайцев, В. Пестриков, А. Борисенко, А. Панов (В. Марченко, 46), В. Чаплыгин, А. Майборода, Б. Панков.
Запасные: А. Савченко, Н. Коновалов.
Старший тренер – В. Каневский. – составы из протокола матча.
Гол: 1:0 Назаров (51, гп Романюк).

ЗУСТРІЧ З «МЕТАЛІСТОМ»
«Зоря» (28.10.1970)
Свій черговий матч на першість футболісти «Дніпра» провели учора на стадіоні «Метеор». Суперником дніпропетровців був харківський «Металіст».
Рахунок зустрічі 1:0 на користь «Дніпра».

ПОДОЛАНО ЩЕ ОДИН РУБІЖ
«Прапор юності» (29.10.1970)
Моїм сусідом на лаві під час матчу «Дніпра» і «Металіста» був відомий фахівець у галузі футбола майстер спорту Микола Якович Глєбов. Він пояснив, що працівники Федерації футбола СРСР, враховуючи напруженість і відповідальність останніх матчів чемпіонату, виїхали на місця, щоб безпосередньо спостерігати за грою лідерів, запобігаючи можливих ускладнень.
Скориставшись таким сусідством, я попросив Миколу Яковича прокоментувати найважливіші події матчу. Коли закінчився перший тайм, він сказав мені:
— Без образи для ваших земляків зауважу, що перша половина не була такою яскравою і гострою, як слід було б сподіватись. «Дніпро», безперечно, мав перевагу, більше атакував, кілька разів був близький до успіху. Та, як бачили, все обійшлося для гостей благополучно. Харків’янам неважко було захищатись. Ваші земляки діяли дуже скупчено, не розтягували захист «Металіста». Форварди «Дніпра» в моменти, коли противник наступав, відходили далеко на свою половину поля. Це тактично не зовсім вірно, бо, коли господарі відбивали м’яча, нікому було його підхопити, щоб швидко організувати контратаку. Подібна вада характерна для багатьох наших команд. Вона стала більш яскраво проявлятись на фоні мексиканського турніру. Схильний думати, що ваші в другому таймі все ж зуміють перебудуватися, бо перемога команді вкрай потрібна.
Передбачення мого співбесідника точнісінько співпали з тими подіями, які розгорнулися відразу ж після відпочинку. «Дніпро» заграв набагато «веселіше», в його атаках з’явилась осмисленість. Форвардів виводили в прорив несподіваним пасом з глибини поля. Вдало це робив М. Богданов. На 49-ій і 50-ій хвилинах двічі підряд Романюк опинявся з м’ячем за спиною своїх опікунів. Він виходив сам-на-сам з воротарем, але форварда підводила неточність з ударами. Ще через хвилину рейд Романюка по центру атаки завершився голом. Форвард вирішив цього разу не ризикувати і віддав м’яча Назарову, який набігав. Удар останнього був точним і бездоганним.
— Дуже небезпечний у вас гравець Романюк, — прокоментував М. Глєбов. — Ось подивіться. Тричі протягом трьох хвилин він міг забити голи.
— А чому не забив?
— Бо прагнув обов’язково послати м’яча в кут воріт або впритул зі штангою. Робити так було нераціонально і ризиковано. Та й навіщо? Адже голкіпер в цей момент вийшов з воріт і було досить вільного простору, щоб послати м’яч в сітку у будь-яку її точку.
Після забитого гола господарі продовжували розвивати ініціативу. Оборона харків’ян, яка протягом сезону славилась своїм вмінням «робити» нічиї, явно розгубилася. Захисники не встигали за швидкими діями атакуючих. Снітько все частіше то на одному, то на іншому фланзі таранив оборону. Він зробив кілька хороших передач, на які, на жаль, ніхто не вийшов. А на 78-ій хвилині завдав сильного удару. Однак, м’яч пролетів над верхнім кутом воріт.
Немає можливості навести повну хроніку подій звітного матчу. Скажу лише, що за неповними підрахунками «Дніпро» в другому таймі кожні 2-3 хвилини безпосередньо загрожував воротам «Металіста», тоді, коли у гостей була лише одна нагода забити гол.
І все ж, очевидно, скаже читач, коли б харків’яни використали цю нагоду, рахунок зрівнявся б. Таке могло трапитись. Дуже погано, що «Дніпро» не наслідує прикладу своїх «колег» по лідерству і не радує «зливою» голів, хоч перевага наших земляків над своїми суперниками в останніх матчах досить відчутна.
Глядачі нарешті після тривалої перерви побачили у воротах «Дніпра» Семенова. Навантаження у нього було невелике. Але кілька разів він добре зіграв на виході, заслуживши аплодисменти 32-х тисяч глядачів.
Склад «Дніпра»: Семенов, Сергєєв, Найда, Богданов, Цунін, Гринько, Шнейдерман (Федоренко, 62), Христян (Снітько, 10), Назаров, Мірошин, Романюк (Торопов, 62).
Заміни, зроблені тренерами, викликані різними причинами. На 8-ій хвилині травму одержав Христян. А вихід Федоренка і Торопова диктувався необхідністю ввести в бій свіжі сили, щоб не дати супернику отямитись. І хоч відсутність Романюка в якійсь мірі послабила гостроту атак, наступ «Дніпра» розвивався з наростаючою силою. Арбітр з Ташкенту Г. Багдасаров, який бездоганно провів матч, зафіксував важливу для «Дніпра» перемогу з рахунком 1:0.
Але й ця перемога не дала змоги «Дніпру» поки що просунутись ані на крок. Інші два лідери теж взяли цього дня по два очка. «Кайрат» на своєму полі переміг «Шахтар» з рахунком 6:3, а «Карпати» послали чотири «сухих» м’ячі у ворота «Кубані».
Я. НОВАК.

ЩО ТУР НАСТУПНИЙ НАМ ГОТУЄ?
«Зоря» (30.10.1970)
Турнір команд першої групи фінішує. Хто стане його переможцями? Навряд чи знайдеться сміливець, котрий безапеляційно назве володарів двох путівок до вищої ліги.
Лідери йдуть впритик один до одного і просунулись в минулому турі до фінішу з «однаковою швидкістю». Всі вони здобули перемоги. «Карпати» виграли у «Кубані» — 4:0, «Кайрат» — у «Шахтаря» — 6:3, «Дніпро», як ми вже повідомляли, — у «Металіста» — 1:0.
Не бажаючи ризикувати, «Кайрат» і «Карпати», крім гонитви за очками, ведуть заочну битву і за м’ячі. Кожна, як бачимо, прагне мати кращу різницю забитих і пропущених голів. «Дніпро», на жаль, не може брати участі в змаганні бомбардирів, хоч його перевага над своїми суперниками в останніх матчах була не меншою, ніж її мали «Кайрат» і «Карпати». Наші земляки не навчилися брати максимум можливого.
Особливо це помітно було в матчі з «Металістом». Господарям не можна докоряти за байдужість до поєдинку. Вони провели його з великою активністю, і в другому таймі повністю дезорганізували суперника. Але лише один раз, на 51 хвилині, після удару Назарова добилися успіху. А до і після забитого гола Романюк, Снітько, Торопов, Мірошин не використали вигідні моменти для взяття воріт.
В цілому ж матч порадував 32 тисячі глядачів красивим футболом.
Тепер прихильники «Дніпра» чекають наступного туру, який відбудеться 31 жовтня. В ньому наші земляки приймають тбіліський «Локомотив», «Карпати» — «Металіст», а «Кайрат» гратиме в Астрахані з «Волгарем». Як багато важать для долі лідерів результати цього туру! Вони можуть стати фатальними для кожного з них. А втім не будемо загадувати. Може і наступна субота не внесе ясності.

На знімку: гол у ворота «Металіста».
Зліва білому) автор гола В. Назаров.  Фото В. Жука.

ПОЛОЖЕНИЕ ПРЕЖНЕЕ
«Днепровская правда» (29.10.1970)
Матч между соперниками вызвал такой интерес у днепропетровцев, словно играли с нашими земляками «Кайрат» или «Карпаты», а не «Металлист», чья судьба фактически решена. И надо сказать, первый тайм прошел в острейшей борьбе, интересно, на больших скоростях. Гости из Харькова с первых же минут попытались завладеть инициативой. Они смело маневрировали в центре поля и тревожили днепропетровского вратаря неожиданными ударами с дальних дистанций. Но Семенов был начеку.
На 8-й минуте покинул поле травмированный Христян. И все же в этот промежуток времени у «Днепра» появилась возможность открыть счет. Романюк отлично вывел к воротам Шнейдермана, который не рискнул ударить по мячу без подготовки. Аристов успел прикрыть собой образовавшийся просвет. Мяч вновь попал в ноги Шнейдерману, но теперь он пробил во вратаря. Через пять минут не использовал должным образом передачу Мирошина Снитько.
После перерыва игра проходила в основном на половине поля гостей. Не только Сергеев, но и Богданов частенько подключались к атакам, создавая у ворот «Металлиста» острое положение. Романюк трижды получает возможность поразить цель, однако снайпер «Днепра» в решающие моменты проявлял небрежность. Правда, он на 51-й минуте стал соавтором долгожданного гола.
Пройдя по левому краю, Романюк сильно низом произвел диагональную передачу, которую не сумели прервать защитники «Металлиста». Назаров замкнул комбинацию точным ударом в левый угол ворот.
Не стоит перечислять возможностей «Днепра» увеличить счет, так как их было множество. Болельщики остроумно назвали второй тайм таймом открытых ворот. Действительно, и защитники, и сам вратарь «Металлиста» делали ошибку за ошибкой, а наши земляки «гостеприимно» отказывались использовать эти ошибки.
Итак, положение лидеров остается прежним. «Кайрат» выиграл со счетом 6:3 у карагандинцев. «Карпаты» на сей раз «разгромили» на своем поле «Кубань» — 4:0. Впереди два решающих тура, но, возможно, уже 31 октября станет известен один из обладателей путевок в «высшее футбольное общество».
В. АСАЕВ.

На снимках: (сверху вниз) Романюк прошёл по краю поля (фото 1), тут же сделал прострел вдоль ворот (фото 2), Назаров направил мяч в сетку ворот (фото 3).  Фото Ю. Серадского.

ДЕВІЗ – ПЕРЕМОГА
«Спортивна газета» (Киев, 29.10.1970)
Турнірна доля «Металіста» фактично визначилася ще до приїзду в Дніпропетровськ. Тому можна було сподіватися, що гості, скинувши з себе тягар великого нервового напруження, діятимуть невимушено, покажуть атакуючий футбол. Однак «нічийний вірус» так дошкульно в’ївся цього сезону в «Металіст», що команда ніяк не може позбутися його. І в звітному матчі харків’яни лише одного разу по-справжньому загрожували воротам «Дніпра».
У першому таймі створилося враження, що добре організована оборона «Металіста» зможе вдевятнадцяте добитися нічийного результату. Та одразу після перерви думка ця розсіялася під шквалом атак «Дніпра». Оборону гостей було зім’ято в повному розумінні цього слова. На 49 і 50 хвилинах Романюк опинявся сам на сам з Удовенком. У першому випадку удар форварда виявився неточним, а в другому — гостей врятувала штанга. Ще через хвилину Романюк знову залишив за спиною своїх опікунів, але вирішив більше не ризикувати і віддав м’яч неприкритому Назарову, який з близької відстані й забив гол.
М’яч щонайменше ще тричі мав побувати у воротах «Металіста», але господарі не зуміли скористатися зі своєї очевидної переваги, їм бракувало розсудливості в завершальній стадії атаки.
Травма, одержана Христяном на перших хвилинах, внесла деякі корективи в початковий план команди. Однак, заміни, зроблені тренерами, не пошкодили загальному ритму гри. Девізом залишилося — атака і перемога. Перемога, незважаючи ні на що.