18 октября 1969 года. Суббота
Чемпионат СССР. 2-я группа класса "А". 42-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) – «Металлист»(Харьков) – 1:2

«Днепр» (Днепропетровск) – «Металлист» (Харьков) — 1:2 (1:0).
18 октября 1969 (суббота). 18:00. Днепропетровск. Стадион «Метеор». 10000 зрителей.
Судьи: М. Коняхин (Одесса), В. Виноградов, В. Фоломаев (оба – Кишинёв).
«Днепр» (футболки синие): Пильгуй – 4 Шпаков Сергеев, 3 Сарычев, Грибенник (к) – 6 Гринько, Шнейдерман, 8 Назаров, 10 Мирошин – 9 Лябик (Романюк, 46), 11 Пинчук (Кржечевский, 46)
Запасные: Семёнов, Дановский, Литовченко.
«Металлист» (футболки белые): А. Савченко, В. Гунько, В. Аристов, И. Матвиенко, А. Малявкин, Е. Несмеян, Е. Панфилов, Н. Каштанов, А. Панов (к), А. Кафаджи, В. Трубчанинов.
Запасные: В. Волчинский, Н. Королёв, А. Борисенко.
Старший тренер – В. Каневский. – составы из протокола матча.
Голы: 1:0 Пинчук (33), 1:1 Трубчанинов (46), 1:2 Каштанов (75).

Матч транслировался по телевидению.

ОСТАННІЙ ВИХІД
«Прапор юності» (18.10.1969)
9 квітня розпочався той футбольний марафон українських команд другої групи класу «А», який сьогодні фінішує. Як це не парадоксально, але саме в найсильнішій підгрупі першим визначився переможець. За 4 тури до фінішу дніпропетровський «Дніпро» став недосяжним.
О 18-й годині наші хлопці вийдуть на зустріч з харківським «Металістом», з перемоги над яким у першому колі почалась тріумфальна хода «Дніпра». Для лідера результат цього матчу не має значення. Йому значно важливіше показати красивий футбол після спаду, що з різних причин дещо затягнувся.
Останній вихід команд на поле в усіх містах України буде вирішальним. Армійці Києва, «Зірка», «Автомобіліст» віддадуть усі сили боротьбі за місце серед призерів. Для «Шахтаря», «Хіміка», «Динамо», «Десни», «Кривбаса» та вінницького «Локомотива» він може стати останнім у класі «А». Тому сьогодні кожний з них прагне перемоги. Сьогодні — останній бій.

ФІНАЛ ОСТАННЬОГО АКТУ
«Зоря» (19.10.1969)
Після напруженої семимісячної боротьби футболісти «Дніпра» досягли вчора фінішного рубежу. Вдома вони провели свій останній матч чемпіонату країни, ставши, щоправда, ще за чотири тури до фінішу переможцями в третій підгрупі.
Лідер приймав на своєму полі харківського «Металіста». Якщо для гостей він мав винятково важливе значення, бо перемога закріплювала їх на високому турнірному щаблі, то для господарів він став своєрідною генеральною репетицією перед найвідповідальнішими іграми за вихід у вищу лігу. Тренери «Дніпра» вивели на поле свої кращі сили, давши цим зрозуміти, що час перепочинку минув. Гра різко відрізнялася своїм характером від того, що бачили глядачі в двох попередніх матчах з аутсайдерами.
Рахунок матчу 2:1 на користь «Металіста».

ПРЕТЕНДЕНТИ ВІДОМІ
«Прапор юності» (21.10.1969)
Більше аніж півроку відділяє нас від того дня, коли 87 колективів другої групи класу «А» зробили перший крок у найпопулярнішій в нашій країні першості — футбольній.
Минулої суботи і неділі в усіх чотирьох підгрупах боротьба закінчилась. Залишилось зіграти лише кілька пропущених матчів. Вищої мети досягли дніпропетровський «Дніпро», армійці Хабаровська, вільнюський «Жальгіріс» та «Спартак» з Орджонікідзе. Вони завоювали найпочесніші трофеї другої групи класу «А» — путівки в турнір претендентів, переможець якого стане сімнадцятим учасником вищої ліги і вийде наступного року на герць за золоті медалі чемпіонів Радянського Союзу.
Цими днями президія Федерації футбола СРСР має вирішити питання про строки і місце проведення турніру чотирьох. Тоді будуть внесені останні штрихи в підготовку до нього переможців підгрупи.
«Дніпро» приступив до неї раніше інших, ще 2 жовтня достроково вигравши перше місце серед українських колективів. Він уже встиг відпочити, і останній, сорок другий матч в підгрупі проводив, знову набувши спортивної форми. Його суперником був харківський «Металіст», команда, що бореться за місце серед призерів. Результат зустрічі мав для харків’ян виключно важливе значення, бо тільки перемога залишала їм надію на третє місце.
Проти «Металіста» грали Пільгуй, Сергєєв, Саричев, Шпаков, Гребеннік, Гринько, Шнейдерман, Назаров, Лябік (Кржечевський, 46), Мірошин, Пінчук (Романюк, 46). Склад бойовий, але вийшов він на поле без свого капітана і головного диригента Андрія Біби.
Організація атак доручалась Мірошину. Відповідальність ролі вимагала активності. І він, чи не вперше за сезон, був ініціативним і старанним. Всі побачили, що Мірошин вміє багато пересуватись полем. В першому тайні він був найактивнішим в команді. Його удари низом небезпечні і постійно тримають в напруженні воротаря харків’ян Савченка. Його кутові викликали паніку серед захисників суперника. В один з моментів вони чотири рази зряду вибивали з ближнього кута за лицеву лінію м’ячі, подані Мірошиним від правого кутового прапорця.
Та він не розкрив головної риси своєї ролі — він був лише одним з учасників атак, а не їх постійним організатором. Віктору Мірошину бракує того тонкого розуміння гри, що 1966 року принесло Андрію Бібі звання кращого футболіста країни, а нині зробило творчим почерк цілого футбольного колективу.
І все-таки «Дніпро» мав до перерви явну перевагу, зробивши суперника непомітним. Господарі швидші і точніші в передачах, ведуть гру в один дотик, широко, з різкою зміною напрямку атаки.
Впевнено і рішуче діє захист. Ми бачимо, нарешті, грамотну гру Шпакова, що обіцяє до вирішальних поєдинків сезону набути вищої спортивної форми і чітко взаємодіяти з досвідченим Саричевим.
Не залишив яскравого враження лише напад. Лябік і Пінчук ніяк не могли знайти спільної мови. Наш найрезультативніший форвард, здається, втратив чуття позиції і смак гола. Кржечевський і Романюк, що замінили їх, теж не були помітні.
Перший гол у цьому матчі забив на 33-й хвилині під перекладину Пінчук, після того, як Савченко випустив м’яч. Це був останній, 73-й гол «Дніпра» в попередніх іграх.
Продемонструвавши свою перевагу, другий тайм «Дніпро» провів пасивно. На 46-й хвилині Трубчанінов зрівняв рахунок, а на 75-й Каштанов забив переможний гол. Отже, «Металіст» виграв — 2:1. 25 жовтня він проведе пропущений матч з «Карпатами», і, в разі успіху, закінчить сезон третім в підгрупі.
Другим призером стали армійці Києва. Вони обіграли херсонський «Локомотив» з рахунком 2:0 і набрали 52 очка. На очко менше у житомирського «Автомобіліста», який розгромив «Суднобудівник» — 3:0.
З пропущеною грою проти «Карпат» пов’язані надії ще однієї команди. 22 жовтня з ними гратиме кадіївський «Шахтар». Нічия в цій зустрічі зберігає за шахтарями місце в класі «А» принаймні до реконструкції другої групи.
Думається, що і «Шахтар», і «Металіст» доб’ються свого, бо «Карпати», програвши 18 жовтня кіровоградській «Зірці» з рахунком 0:1, міцно обіймають шосте місце, відстаючи від харків’ян на 5 очок. Команди, що стоять сьогодні нижче володарів Кубка СРСР, вже закінчили сезон. Таким чином, поразки в заключних поєдинках теж не вплинуть на місце львів’ян в першості країни.
Запорізький «Металург» закінчив сезон сьомим, набравши 44 очка і маючи кращу, ніж «Таврія» і «Буковина», різницю забитих і пропущених м’ячів. Останній матч запоріжці програли «Шахтарю» — 0:1.
Львівські армійці зіграли внічию з «Азовцем» — 1:1. Сімферопольська «Таврія» виграла у вінницького «Локомотива» — 4:1, і вінничани, яким ще два тури тому нічого не загрожувало, повинні розпрощатися з класом «А». Так само, як і хмельницьке «Динамо», що зіграло в Тернополі внічию з «Авангардом» (1:1) і теж має тільки 34 очка. Останнім серед 22 колективів України стоїть сєверодонецький «Хімік» (33 очка). Він програв «Будівельнику» в Полтаві «матч надії» з рахунком 1:3.
Тільки в останньому турі врятувалась «Десна». Перемога над армійцями Одеси (2:0) вивела її з небезпечної зони, хоч чернігівчани менше інших забили м’ячів і більше всіх пропустили.
Але найбільший стрибок вгору зробив на фініші криворізький «Кривбас». За три гри він зумів піднятись з двадцять першого місця на п’ятнадцяте.
Все вирішував результат зустрічі з «Буковиною». На цей головний поєдинок сезону «Кривбас» вийшов у такому складі: Дудник, Бученко (Бєда, 55), Алексанов, Конафоцький, Солодкий, Миронов, Кучінскас, Гладких, Соколов, Трояновський, Мухачов (Єршов, 46).
Гра, по суті, велась на одні ворота. «Буковина» лише захищалась. Але в першому таймі рахунок не було відкрито, хоч Мухачов двічі залишався сам на сам з воротарем гостей Кахликом. Після відпочинку Мухачова замінив молодий Анатолій Єршов. Він і створив гольову ситуацію, яка на 48-й хвилині закінчилась точним ударом Трояновського. На 65-ій хвилині Гладких з-за штрафного майданчика забив у верхній правий кут воріт другий гол.
Наші земляки перемогли і зберегли за футбольною Дніпропетровщиною місце в класі «А».

УСЕ З’ЯСОВАНО
У ФІНАЛІ «ДНІПРО», «ЖАЛЬГІРІС», «СПАРТАК» І АРМІЙЦІ ХАБАРОВСЬКА
«Зоря» (21.10.1969)
Минулої суботи більшість команд третьої підгрупи завершили чемпіонат країни. 42-й тур приніс такі результати: «Металург» — «Шахтар» — 0:1, «Будівельник» — «Хімік» — 3:1, «Десна» — СКА (Одеса) — 2:0, «Автомобіліст» — «Суднобудівник» — 3:0, СКА (Київ) — «Локомотив» (Херсон) — 2:0, «Зірка» — «Карпати» — 1:0, «Кривбас» — «Буковина» — 2:0, «Таврія» — «Локомотив» (Вінниця) — 4:1, «Авангард» — «Динамо» — 1:1, СКА (Львів) — «Азовець» — 1:1. Фінал змагань видався врожайним на голи — загалом було забито 27 м’ячів. Лише два матчі не виявили переможців. Для остаточного розподілу місць у таблиці учасникам змагань, за винятком «Дніпра», конче потрібні були очки, і боротьба була дуже гострою, безкомпромісною.
Лишилось зіграти лише два відкладені матчі з участю «Карпат». І якщо для володаря Кубка, який виявився на шостому місці, результати цих ігор уже не мають практично ніякого значення, то для його суперників — «Металіста» і «Шахтаря» — вони можуть стати вирішальними. Нині на 1-му місці з 57 очками «Дніпро», на другому — армійці Києва, у яких 52 очка, далі — «Автомобіліст» і «Зірка» — по 51 очку, а в «Металіста» — 50. В разі перемоги «Металіст» переміщується з п’ятого на третє місце. Перемога над «Карпатами», як повітря, потрібна «Шахтарю» — лише два очка виводять його з небезпечної зони і тоді залишити клас «А» доведеться вже вінницькому «Локомотиву», «Динамо» і «Хіміку». Нашим землякам, футболістам «Кривбасу», завдяки трьом останнім перемогам, вдалося уникнути цієї неприємності.
Ще гостріша боротьба в четвертій підгрупі. Але тут вона, в основному, точилась за перше місце. Лише дві перемоги підряд над ташкентським «Пахтакором» (4:0) і чимкентським «Металургом» (3:1) вивели у фінал чотирьох найсильніших вільнюський «Жальгіріс». Громадськість столиці Литви урочисто відзначила успіх своїх земляків. На стадіоні з цієї нагоди відбулося торжество. Футболістів шанували за старовинними литовськими звичаями, як колись рицарів після виграних боїв.
У неділю став відомий і четвертий фіналіст. Спартаківці з м. Орджонікідзе виграли останній матч з рахунком 1:0 і випередили ленінградських динамівців, які в останньому матчі зазнали поразки (1:2).
Майстер спорту А. Архипов, другий тренер «Дніпра», який проглядав матчі з участю «Жальгіріса» і армійців Хабаровська, дав високу команди майбутнім суперникам своєї команди, вважаючи, що її чекають важкі випробування.

ПОСЛЕДНИЙ КАЛЕНДАРНЫЙ
«Днепровская правда» (21.10.1969)
«Днепр» — Пильгуй, Сергеев, Сарычев, Шпаков, Грибенник, Гринько, Шнейдерман, Назаров, Лябик (Кржечевский, 46), Мирошин, Пинчук (Романюк, 46).
«Металлист» — Савченко, Гунько, Аристов, Матвиенко, Малявкин, Несмеян, Панфилов, Каштанов, Панов, Кафаджи, Трубчанинов.
Голы забили: Пинчук (33), Трубчанинов (47), Каштанов (75).
Преимущество »Днепра» было неоспоримым. Много хлопот в первом тайме доставляли гостям Сергеев, Мирошин и Пинчук. На 33-й минуте после сильного удара Мирошина Савченко выпустил мяч из рук и Пинчук почти с лицевой линии забивает эффектнейший гол.
Великолепный фейерверк техники и тактики, который продемонстрировали победители подгруппы в первом тайме, во втором сменился блеклой и неинтересной игрой, проходившей в основном в центре поля. На 47-й минуте гости разыграли молниеносную комбинацию, которую не смогли отразить ни защитники «Днепра», ни Пильгуй. По вине защитников и вратаря был забит и второй гол. Гости увезли с собой очень важные два очка.
А. КОСЫЙ.

Результаты остальных матчей: «Металлург» — «Шахтёр» — 0:1, «Строитель» — «Химик» — 3:1, «Десна» — СКА (О) — 2:0, «Автомобилист» — «Судостроитель» — 3:0, СКА (К) — «Локомотив» (X) — 2:0, «Звезда» — «Карпаты» — 1:0, «Кривбасс» — «Буковина» — 2:0, «Таврия» — «Локомотив» (В) — 4:1, «Авангард» — «Динамо» — 1:1, СКА (Л) — «Азовец» — 1:1.

ИТОГИ КОНКУРСА БОЛЕЛЬЩИКОВ
Итак, «Конкурс футбольных провидцев», организованный редакцией газеты «Днепровская правда», подошёл к завершающей стадии — определению победителей.
Более ста человек в течение футбольного сезона присылали в редакцию свои прогнозы на очередные игры. Не всем и не всегда удавалось предугадать счет и авторов забитых мячей. Долгое время лидирующее положение в конкурсе занимали днепропетровцы Ю. Ресенчук, Л. Ланцман, А. Яцышин и житель г. Желтые Воды В. Гнатюк, но к концу сезона дар предвидения «развился» у электрослесаря Днепропетровского завода имени Ленина Л. Заславского, учащегося техникума В. Канищака и новомосковца А. Водяникова, которые не только сумели наверстать упущенное, но и выйти вперед своих конкурентов по конкурсу.
Жюри признало Л. Заславского абсолютным победителем «Конкурса футбольных провидцев» и награждает его мячом с автографами игроков команды «Днепр». Второй приз — бесплатный абонемент на игры 1970 года — присуждается В. Канищаку. Житель Новомосковска А. Водяников награждается за третье место бесплатной подпиской на 1970 год на газету «Днепровская правда». Поощрительные призы присуждаются В. Гнатюку (Желтые Воды), днепропетровцам С. Руликову, А. Яцышину и В. Петренко.
Жюри конкурса благодарит всех болельщиков Днепропетровщины и просит помочь определить: лучшего игрока команды «Днепр» и символическую сборную команду Украины, составленную из игроков футбольных коллективов третьей подгруппы второй группы класса «А».
Письма присылайте по адресу: Днепропетровск, «Днепровская правда», отдел информации.

ВАЖЛИВА ПЕРЕМОГА «МЕТАЛІСТА»
«Соціалістична Харківщина» (Харьков, 21.10.1969)
У Дніпропетровську минулої суботи відбувся футбольний матч останнього туру між «Дніпром» і харківським «Металістом». Дніпропетровські футболісти задовго до закінчення турніру забезпечили собі перше місце у підгрупі і тепер їх чекає важка боротьба в пульці за право переходу у вищу лігу.
Харків’янам, щоб зайняти якомога краще положення у турнірній таблиці, потрібна була лише перемога.
«Металіст» вийшов на поле у такому складі: Савченко, Гунько, Аристов, Матвієнко, Малявкін, Несміян, Кафаджі, Панов, Панфілов, Трубчанінов, Каштанов.
Дніпропетровець Пінчук забиває на 33-й хвилині першого тайму гол у ворота гостей. У перші хвилини другого тайму М. Каштанов прорвався по центру між двома захисниками суперника до воріт «Дніпра» і з 15 метрів вдарив по воротах. Воротар під час падіння парирував м’яч у лівий від воріт бік, а В. Трубчанінов ударом під планку зрівняв рахунок.
Другий тайм проходив з перевагою «Металіста». За 15 хвилин до кінця зустрічі Кафаджі пройшов по лівому краю, зробив прострільний удар вздовж штрафного майданчика «Дніпра», і М. Каштанов направив головою м’яч у сітку воріт. Рахунок 2:1 на користь «Металіста» зберігся до кінця гри.
25 жовтня в Харкові «Металіст» зустрінеться у найважчому і найвідповідальнішому матчі — з львівськими «Карпатами», і лише перемога дозволить «Металісту» посісти третє місце в турнірній таблиці.
Г. ШУБ.

ПОБЕДА «МЕТАЛЛИСТА»
«Красное знамя» (Харьков, 21.10.1969)
Футболисты харьковского «Металлиста» свой очередной матч проводили в Днепропетровске с мастерами «Днепра».
Как известно, футболисты «Днепра» обеспечили себе первое место в подгруппе. Встреча, которая состоялась 18 октября в Днепропетровске, была напряженной. В первом тайме днепропетровцы открыли счет. Харьковчане, постепенно наладив игру, под конец первого тайма сравняли счет. Гол забил Трубчанинов. Во втором тайме футболисты «Металлиста» усилили темп и за 15 минут до конца встречи Каштанов направил головой мяч в сетку ворот днепропетровцев.
Игра закончилась со счётом 2:1.

ЛІДЕР ЗАЗНАЄ ПОРАЗКИ
«Ленінська зміна» (Харьков, 21.10.1969)
Минулої суботи у матчі на першість країни з футбола в місті Дніпропетровську зустрілись місцевий «Дніпро» і харківський «Металіст».
Гра проходила досить цікаво. У першому таймі перевагу мали господарі поля. Їх півзахисник Микола Пінчук красивим ударом відкрив рахунок на 33-ій хвилині. Та після перерви ініціативою заволоділи гості. Спочатку Василь Трубчанінов встановив рівновагу. А за п’ятнадцять хвилин до свистка судді забив вирішальний гол у ворота Пільгуя Микола Каштанов. «Металіст» переміг з рахунком 2:1.

УСПЕХА ТЕБЕ, «ДНЕПР»!

«Комсомольское знамя» (Киев, 21.10.1969)

Старший тренер харьковского «Металлиста» Виктор Каневский, говоря о возможности для команды второй группы класса «А» пробиться в высшую лигу, приводил известную поговорку о верблюде и ушке иголки. Действительно, из 87 клубов только один получает заветную путёвку в группу сильнейших.

Исключительно трудным испытанием является предварительный турнир, победитель которого может продолжить борьбу в финальной «пульке». В течение шести месяцев взоры любителей футбола нашей республики были прикованы к состязаниям в третьей подгруппе, где собраны все украинские коллективы.

Смело можно сказать, что это — самая сильная и ровная по составу подгруппа. Напомним, что в ней играет обладатель Кубка СССР — львовские «Карпаты» и, кроме них, целый ряд опытных коллективов.

Тем весомее и почётнее победа футболистов днепропетровского «Днепра», которые задолго до окончания предварительного этапа обеспечили себе выход в финал. Хочется подчеркнуть одну особенность команды, которую с нынешнего года тренирует известный в прошлом форвард Валерий Лобановский. «Днепр» играет в открытый атакующий футбол, о чём свидетельствует внушительная цифра в графе забитых мячей — 73.

В третьей подгруппе осталось провести всего два матча, пропущенные «Карпатами» в связи с кубковыми баталиями. Один из них имеет немалое значение. Как показывает таблица, кадиевскому «Шахтёру» необходимо взять хотя бы одно очко в матче с обладателем Кубка страны, чтобы остаться в классе «А».

Заканчивая этот краткий обзор, мы хотим пожелать «Днепру» успешных выступлений в финале и завоевания единственной путёвки в высшую лигу отечественного футбола.

Последний тур принёс такие результаты:

«Днепр» (Днепропетровск) — «Металлист» (Харьков) — 1:2, «Металлург» (Запорожье) — «Шахтёр» (Кадиевка) — 0:1, «Строитель» (Полтава) — «Химик» (Северодонецк) — 3:1, «Десна» (Чернигов) — СКА (Одесса) — 2:0, «Автомобилист» (Житомир) — «Судостроитель» (Николаев) — 3:0, СКА (Киев) — «Локомотив» (Херсон) — 2:0, «Звезда» (Кировоград) — «Карпаты» (Львов) — 1:0, «Кривбасс» (Кривой Рог) — «Буковина» (Черновцы) — 2:0, «Таврия» (Симферополь) — «Локомотив» (Винница) — 4:1, «Авангард» (Тернополь) — «Динамо» (Хмельницкий) — 1:1, СКА (Львов) — «Азовец» (Жданов) — 1:1.

Соперниками «Днепра» в финальных соревнованиях будут команды «Спартак» (Орджоникидзе), СКА (Хабаровск) и «Жальгирис» (Вильнюс).