7 июля 17 тур "Днепр" (Днепропетровск) – "Алга" (Фрунзе) – 2:0

17 тур
«Днепр» (Днепропетровск) — «Алга» (Фрунзе) — 2:0 (1:0).
7 июля 1970 (вторник). 19:30. Днепропетровск. Стадион «Метеор». 25000 зрителей (Советский спорт и Спортивна газета – 13000). Ясно. 28 градусов.
Судьи: С. Архипов, Д. Мирза, О. Нырков (все – Москва).
«Днепр» (футболки красные, трусы белые, гетры красные): 1 Колтун – 3 Найда – 2 Сергеев, 4 Шпаков (Федоренко, 46), 5 Цунин – 6 Гринько (к), 7 Шнейдерман, 9 Назаров, 10 Мирошин – 8 Пинчук, 11 Соколов (Торопов, 59). Запасные: Семёнов, Грибенник, Литовченко. Старший тренер – В. Лобановский.
«Алга» (футболки и трусы белые, гетры тёмные с белой полосой): В. Удовиченко, З. Султанов, Е. Васильев, Н. Волков, Н. Матющенко, А. Агеев, Б. Подкорытов (Г. Мерзликин, 60), П. Шубин (к), Б. Стрельцов, М. Чокморов (А. Похлеба, 72), А. Канцуров (М. Битчуцкий, 72). Запасные: В. Переудин, Е. Новиков. Старший тренер – А. Келлер. – составы из протокола матча.
Голы: 1:0 Назаров (23, гп Мирошин), 2:0 Мирошин (68, гп Пинчук).

Капитаны: Анатолий Гринько (слева) и Пётр Шубин.
Арбитры слева направо: Олег Нырков, Сергей Архипов, Давид Мирза.

Фотография из архива Анатолия Гладкого

ДУБЛЬ-ДЕБЮТ
«Прапор юності» (09.07.1970)
У цьому матчі фрунзенці, намагаючись врятувати гру, використали усі заміни. Але не допомогли і свіжі сили, кинуті в бій в кінці поєдинку. Клас «Дніпра» виявився вищим, і «Алзі» довелось врешті-решт погодитись з поразкою, хоч вона і продемонструвала виключну волю і неабияку винахідливість у наступі.
Початок зустрічі — за киргизькими футболістами. Вже на 4-ій хвилині Канцуров легко обійшов Цуніна і послав м’яч на ворота Колтуна. Раніше інших на передачу вийшов Стрельцов, але підвела техніка. Форвард не зумів як слід прийняти м’яч і його підхопили захисники.
Гості запропонували високий темп. Вони не витрачали часу на підготовку атаки, взявши на озброєння довгий пас з глибини поля в передню лінію. А тут по дво-триходових комбінаціях виходили на вогневий рубіж. Захисники «Дніпра» часто помиляються, і Колтун вступає в поєдинки з фрунзенцями у найнесприятливіших ситуаціях. Особливо багато неприємностей приносять Стрельцов і Канцуров. Шпаков і Цунін програють їм у швидкості і маневрі.
Доводиться відмовитись від чисто-зонного характеру захисту. На допомогу стоперам приходить Шнейдерман. В той же час загроза гола примушує активніше включитись в гру футболістів передніх ліній «Дніпра». Як тільки наші провели кілька змістовних атак, виявилось, що фрунзенці мають ненадійний тил, слабкий у тактичному відношенні.
На 13-й хвилині Пінчук проскочив між двох захисників, одержавши пас від Соколова, і сильно вдарив. Удовиченко, воротар «Алги», ледве відбив м’яч. Потім два небезпечних удари завдали з-за штрафного майданчика Гринько і Шнейдерман. Воротар знову зіграв невпевнено, і це послужило сигналом для обстрілу з будь-яких позицій, часом навіть явно незручних. Через поспішність перевага господарів поля не одержала матеріального втілення. Наставали хвилини позиційної боротьби в центрі поля, суперники настроювались на перепочинок.
І тут в зовсім не загрозливій обстановці захисники «Алги» відбили м’яч на кутовий. Мірошин підкрутив його, Удовиченко не зміг втримати і Назаров відкрив рахунок, забивши в сімнадцятому матчі сезону свій перший гол.
Успіх наших дещо заспокоїв, вони почали перетримувати м’яч (особливо цим зловживали Пінчук і Соколов) і фрунзенці перехопили ініціативу. На 38-ій хвилині Стрельцов міг відігратись. Він стрімко розіграв «стінку» з Канцуровим, відірвався від Шпакова і вийшов прямо на ворота. І знову удар був неточним.
Кінцівка тайму могла принести новий успіх Назарову. Пінчук вивів його на ріг воротарського майданчика, Назаров завдав сильного удару, голкіпер відбив м’яч на форварда, а той знову влучив в Удовиченка.
У другому таймі Шпакова, який не зміг нейтралізувати Стрельцова, замінив Федоренко. Він неначе прикипів до агресивного нападаючого, і все ж той зумів на 65-ій хвилині втекти від свого «сторожа», скориставшись з того, що Федоренко поспішив підстрахувати Сергєєва. У поєдинку форварда і воротаря переміг Колтун, що самовіддано і своєчасно кинувся під удар.
Більше «Алга» не одержала жодної можливості відігратись. «Дніпро» подавив її своєю активністю. На 68-ій хвилині Гринько довгим пасом знайшов на правому фланзі Пінчука, той відкинув м’яч трохи назад Мірошину, і півзахисник «Дніпра» вдруге примусив Удовиченка випустити м’яч. Цього разу — у сітку воріт — 2:0. Для Мірошина це також був дебютний гол сезону.
Команди провели цей поєдинок у таких складах: «Дніпро» — Колтун, Сергєєв, Найда, Шпаков (Федоренко, 46), Цунін, Гринько, Шнейдерман, Пінчук, Назаров, Мірошин, Соколов (Торопов, 59); «Алга» — Удовиченко, Султанов, Васильєв, Волков, Матющенко, Агєєв, Подкоритов (Мерзлікін, 60), Шубін, Стрельцов, Чокморов (Бичуцький, 72), Канцуров (Похлєба, 72).
А. БОРИСЕНКО.

Второй гол «Днепра»

Фотографии из архива Виктора Мирошина

«Прапор юності» (11.07.1970)
8 липня в Будинку преси відбулась зустріч письменників і журналістів міста з начальником команди «Дніпро» майстром спорту Валєрієм Васильовичем Лобановським, який під час фінальних ігор чемпіонату світу з футбола у складі туристської делегації побував у Мексиці. В.В. Лобановський поділився своїми враженнями про чемпіонат, а також розповів про плани «Дніпра» в сезоні 1970 року.

Фото Ю. Антонця.

НА ПЕРШІСТЬ КРАЇНИ
«Зоря» (08.07.1970)
Учора в черговому матчі на першість країни футболісти «Дніпра» приймали на стадіоні «Метеор» гостей з Киргизії — команду «Алга». Матч закінчився з рахунком 2:0 на користь «Дніпра».

ПЕРЕМОГА… ВІДСУНУЛА НА ДРУГЕ МІСЦЕ
«Зоря» (10.07.1970)
Два м’ячі, забиті футболістами «Дніпра» В. Назаровим і В. Мірошиним у ворота фрунзенської «Алги», принесли перемогу нашим землякам з «сухим» рахунком 2:0. Та цього виявилося замало, щоб утриматись на найвищій сходинці турнірної таблиці. Перемога… відсунула «Дніпро» на друге місце, бо у той же день «Карпати» вдома вчинили розгром аутсайдеру — ашхабадському «Будівельнику»: забили в його ворота п’ять м’ячів, не пропустивши в свої жодного.
Тепер «Карпати» стали лідером. У них краща різниця забитих і пропущених м’ячів. Щоправда, львів’яни провели на один матч більше.
Нестримно рветься вперед «Кайрат». Можна лише позаздрити цьому колективові, який за короткий час зумів перебратися з нижньої частини таблиці на третє місце. Алма-атинські футболісти здобули чергову перемогу, вигравши у «Даугави» на її полі з рахунком 1:0.
Трагічно склався останній матч для куйбишевської команди «Крила Рад» у Харкові. Гості були близькі до того, щоб вибороти очко, та вже під завісу в їх ворота влетіло три м’ячі підряд — на 70, 71 і 77 хвилинах. Загальний рахунок 3:1 на користь «Металіста». Дав «задній хід» московський «Локомотив», якого вважали до останнього часу головним конкурентом лідера. Залізничники програли «Кубані» — 1:2.
Решта результатів така: «Молдова» — «Памір» — 2:0, «Локомотив» (Тб) — «Текстильник» — 2:0, СКА (Кв.) — СКА (Хб.) — 3:0, «Жальгіріс» — «Шахтар» — 2:1, «Рубін» — «Волгар» — 1:0, «Уралмаш» — «Динамо» — 3:0.
«Дніпро» провів матч проти «Алги» в такому складі: Колтун, Сергєєв, Найда, Шпаков (Федоренко, 46), Цунін, Гринько, Шнейдерман, Пінчук, Назаров, Мірошин, Соколов (Торопов, 59).

На знімку: момент зустрічі «Дніпра» і «Алги». В. Назаров (він в темному) забиває гол у ворота гостей.  Фото М. Дмитрієва.

Фотография из архива Виктора и Елены Назаровых

СЛАБЫХ НЕТ
«Днепровская правда» (09.07.1970)
Аутсайдеры нередко доставляют много хлопот лидирующим командам. Это уже стало аксиомой. Причина ясна, как день. Сильнейшие выходят на игру, уверенные в легкой победе. Аутсайдеры же стремятся во что бы то ни стало реабилитировать себя за предыдущие поражения, сражаются самоотверженно, отдавая все силы игре. И нередко добиваются успеха. Свидетельство тому игра «Молдовы», нанесшей поражение «Днепру».
Фрунзенцы тоже вышли на поле с явным намерением победить. За первые шесть минут футболисты «Алги» сумели создать у ворот «Днепра» четыре острейших момента. Особенно опасно действовали Стрельцов и Шубин. К первому был представлен даже персональный опекун — Шпаков. Но натиск гостей продолжался недолго. Уже на 10-й минуте инициатива полностью переходит к «Днепру».
Вратарю гостей трудиться пришлось много. Дважды Пинчук и один раз Гринько были близки к открытию счета. Но первым автором гола стал Назаров. Мирошин мастерски подал угловой. Мяч, коснувшись Волкова и Шнейдермана, попал в руки вратаря. Вот только удержать его Удовиченко не сумел, выпустил, а набежавший Назаров с лету пробил в ворота.
На 38-й минуте «Алга» получила реальную возможность отквитать мяч. Шпаков, разряжая обстановку, выбил мяч из штрафной прямо в ноги Стрельцову. Тот без особых помех прорвался, минуя на пути Найду, к Колтуну и пробил... выше ворот. За минуту до конца первого тайма тот же Назаров попытался увеличить счет, но дважды мяч угодил во вратаря.
После перерыва гости плотнее держали своих грозных соперников, из-за чего атаки «Днепра» захлебывались в самом развитии. Пыл у хозяев ноля заметно спал, чем сразу же воспользовались Шубин и Стрельцов. На 65-й минуте наши защитники понадеялись, что арбитр поединка даст свисток, засвидетельствовав положение вне игры, и остановились. А Стрельцов в одиночестве приблизился к выбежавшему наперерез Колтуну и сильно пробил. Вратарь в падении «мертво» накрыл мяч. Через три минуты после этого неприятного эпизода Гринько, увидев Пинчука на правом фланге, сделал длинную передачу. Пинчук на этот раз воздержался от соблазна обвести двух защитников и откатил мяч назад Мирошину, который сильным ударом увеличил счет.
Игра проходила корректно, была насыщена острыми моментами, однако счет к 90-й минуте так и не изменился.
Результаты остальных игр: «Карпаты» — «Строитель» 5:0, «Молдова» — «Памир» 2:0, «Локомотив» (Тб) — «Текстильщик» 2:0, «Кубань» — «Локомотив» (М) 2:1, «Металлист» — «Крылья Советов» 3:1, СКА (К) — СКА (Хб) 3:0, «Жальгирис» — «Шахтер» 2:1, «Даугава» — «Кайрат» 0:1, «Рубин» — «Волгарь» 1:0, «Уралмаш» — «Динамо» 3:0.

На снимке: острый момент у ворот «Алги».
Атакует А. Гринько. Фото Н. Дмитриева.

В ОБОПІЛЬНИХ АТАКАХ
«Спортивна газета» (Киев, 09.07.1970)
Зробивши перший удар, гості одразу ж перевели гру на половину «Дніпра». Протягом перших десяти хвилин вони примусили дніпропетровців серйозно похвилюватися. Кілька разів підряд ворота лідера перебували під загрозою. Стало очевидно, що «Алга» — не той суперник, котрий збирається відсидітися в обороні. Обидві команди зробили ставку на атаку. І це прикрасило матч, в якому було багато гострих і драматичних моментів. У повітрі весь час «пахло» голом.
Лідерам вдалося внести різкий злам у гру лише після того, як Гринько на 13-й хвилині несподівано зробив сильний прицільний удар з 25-метрової відстані. Воротар «Алги» чудом відбив цей м’яч. На деякий час гості трохи відтягнулися назад, і «Дніпро» дістав змогу атакувати значними силами. Ворота «Алги» опинилися в тривалій облозі. Захисникам не залишалося нічого робити, як усе частіше відбивати м’яч на кутовий. Один з них, поданий Мірошиним, приніс успіх «Дніпру». М’яч закрутився в повітрі і почав опускатися на лінію воріт. Голкіпер дотягнувся до нього, але взяти не зміг. Назаров з близької відстані забив гол.
Лідер відчув себе спокійніше і вже довго не випускав ініціативи. Однак, захопившись атаками, господарі трохи знизили пильність в обороні. І на 38-й хвилині Стрєльцов вийшов віч-на-віч з Колтуном. Та він пробив вище перекладини. До речі, цей же форвард і на 65-хвилині опинився в аналогічній ситуації. Гола, здавалося, не минути. «Дніпро» виручив воротар, який сміливо кинувся в ноги нападаючому.
Другий тайм був схожий на перший. Початок — за гостями, а середина і кінець за «Дніпром». Гол Мірошина був завершенням красивої комбінації. Він пробив з лінії штрафного майданчика під гострим кутом. М’яч летів, мов стріла, і, торкнувшись рук воротаря, опинився в сітці.