7 июля 1970 года. Вторник
Чемпионат СССР. Первая лига. 17-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) – «Алга» (Фрунзе) – 2:0

«Днепр» (Днепропетровск) — «Алга» (Фрунзе) — 2:0 (1:0).
7 июля 1970 (вторник). 19:30. Днепропетровск. Стадион «Метеор». 25000 зрителей (Советский спорт и Спортивна газета – 13000). Ясно. 28 градусов.
Судьи: С. Архипов, Д. Мирза, О. Нырков (все – Москва).
«Днепр» (футболки красные, трусы белые, гетры красные): 1 Колтун – 3 Найда – 2 Сергеев, 4 Шпаков (Федоренко, 46), 5 Цунин – 6 Гринько (к), 7 Шнейдерман, 9 Назаров, 10 Мирошин – 8 Пинчук, 11 Соколов (Торопов, 59).
Запасные: Семёнов, Грибенник, Литовченко
«Алга» (футболки и трусы белые, гетры тёмные с белой полосой): В. Удовиченко, З. Султанов, Е. Васильев, Н. Волков, Н. Матющенко, А. Агеев, Б. Подкорытов (Г. Мерзликин, 60), П. Шубин (к), Б. Стрельцов, М. Чокморов (А. Похлеба, 72), А. Канцуров (М. Битчуцкий, 72).
Запасные: В. Переудин, Е. Новиков.
Старший тренер – А. Келлер. – составы из протокола матча.
Голы: 1:0 Назаров (23, гп Мирошин), 2:0 Мирошин (68, гп Пинчук).

Капитаны: Анатолий Гринько (слева) и Пётр Шубин.
Арбитры слева направо: Олег Нырков, Сергей Архипов, Давид Мирза.

Фотография из архива Анатолия Гладкого

НА ПЕРШІСТЬ КРАЇНИ
«Зоря» (08.07.1970)
Учора в черговому матчі на першість країни футболісти «Дніпра» приймали на стадіоні «Метеор» гостей з Киргизії — команду «Алга». Матч закінчився з рахунком 2:0 на користь «Дніпра».

ДУБЛЬ-ДЕБЮТ
«Прапор юності» (09.07.1970)
У цьому матчі фрунзенці, намагаючись врятувати гру, використали усі заміни. Але не допомогли і свіжі сили, кинуті в бій в кінці поєдинку. Клас «Дніпра» виявився вищим, і «Алзі» довелось врешті-решт погодитись з поразкою, хоч вона і продемонструвала виключну волю і неабияку винахідливість у наступі.
Початок зустрічі — за киргизькими футболістами. Вже на 4-ій хвилині Канцуров легко обійшов Цуніна і послав м’яч на ворота Колтуна. Раніше інших на передачу вийшов Стрельцов, але підвела техніка. Форвард не зумів як слід прийняти м’яч і його підхопили захисники.
Гості запропонували високий темп. Вони не витрачали часу на підготовку атаки, взявши на озброєння довгий пас з глибини поля в передню лінію. А тут по дво-триходових комбінаціях виходили на вогневий рубіж. Захисники «Дніпра» часто помиляються, і Колтун вступає в поєдинки з фрунзенцями у найнесприятливіших ситуаціях. Особливо багато неприємностей приносять Стрельцов і Канцуров. Шпаков і Цунін програють їм у швидкості і маневрі.
Доводиться відмовитись від чисто-зонного характеру захисту. На допомогу стоперам приходить Шнейдерман. В той же час загроза гола примушує активніше включитись в гру футболістів передніх ліній «Дніпра». Як тільки наші провели кілька змістовних атак, виявилось, що фрунзенці мають ненадійний тил, слабкий у тактичному відношенні.
На 13-й хвилині Пінчук проскочив між двох захисників, одержавши пас від Соколова, і сильно вдарив. Удовиченко, воротар «Алги», ледве відбив м’яч. Потім два небезпечних удари завдали з-за штрафного майданчика Гринько і Шнейдерман. Воротар знову зіграв невпевнено, і це послужило сигналом для обстрілу з будь-яких позицій, часом навіть явно незручних. Через поспішність перевага господарів поля не одержала матеріального втілення. Наставали хвилини позиційної боротьби в центрі поля, суперники настроювались на перепочинок.
І тут в зовсім не загрозливій обстановці захисники «Алги» відбили м’яч на кутовий. Мірошин підкрутив його, Удовиченко не зміг втримати і Назаров відкрив рахунок, забивши в сімнадцятому матчі сезону свій перший гол.
Успіх наших дещо заспокоїв, вони почали перетримувати м’яч (особливо цим зловживали Пінчук і Соколов) і фрунзенці перехопили ініціативу. На 38-ій хвилині Стрельцов міг відігратись. Він стрімко розіграв «стінку» з Канцуровим, відірвався від Шпакова і вийшов прямо на ворота. І знову удар був неточним.
Кінцівка тайму могла принести новий успіх Назарову. Пінчук вивів його на ріг воротарського майданчика, Назаров завдав сильного удару, голкіпер відбив м’яч на форварда, а той знову влучив в Удовиченка.
У другому таймі Шпакова, який не зміг нейтралізувати Стрельцова, замінив Федоренко. Він неначе прикипів до агресивного нападаючого, і все ж той зумів на 65-ій хвилині втекти від свого «сторожа», скориставшись з того, що Федоренко поспішив підстрахувати Сергєєва. У поєдинку форварда і воротаря переміг Колтун, що самовіддано і своєчасно кинувся під удар.
Більше «Алга» не одержала жодної можливості відігратись. «Дніпро» подавив її своєю активністю. На 68-ій хвилині Гринько довгим пасом знайшов на правому фланзі Пінчука, той відкинув м’яч трохи назад Мірошину, і півзахисник «Дніпра» вдруге примусив Удовиченка випустити м’яч. Цього разу — у сітку воріт — 2:0. Для Мірошина це також був дебютний гол сезону.
Команди провели цей поєдинок у таких складах: «Дніпро» — Колтун, Сергєєв, Найда, Шпаков (Федоренко, 46), Цунін, Гринько, Шнейдерман, Пінчук, Назаров, Мірошин, Соколов (Торопов, 59); «Алга» — Удовиченко, Султанов, Васильєв, Волков, Матющенко, Агєєв, Подкоритов (Мерзлікін, 60), Шубін, Стрельцов, Чокморов (Бичуцький, 72), Канцуров (Похлєба, 72).

Второй гол «Днепра»

Фотографии из архива Виктора Мирошина

СЛАБЫХ НЕТ
«Днепровская правда» (09.07.1970)
Аутсайдеры нередко доставляют много хлопот лидирующим командам. Это уже стало аксиомой. Причина ясна, как день. Сильнейшие выходят на игру, уверенные в легкой победе. Аутсайдеры же стремятся во что бы то ни стало реабилитировать себя за предыдущие поражения, сражаются самоотверженно, отдавая все силы игре. И нередко добиваются успеха. Свидетельство тому игра «Молдовы», нанесшей поражение «Днепру».
Фрунзенцы тоже вышли на поле с явным намерением победить. За первые шесть минут футболисты «Алги» сумели создать у ворот «Днепра» четыре острейших момента. Особенно опасно действовали Стрельцов и Шубин. К первому был представлен даже персональный опекун — Шпаков. Но натиск гостей продолжался недолго. Уже на 10-й минуте инициатива полностью переходит к «Днепру».
Вратарю гостей трудиться пришлось много. Дважды Пинчук и один раз Гринько были близки к открытию счета. Но первым автором гола стал Назаров. Мирошин мастерски подал угловой. Мяч, коснувшись Волкова и Шнейдермана, попал в руки вратаря. Вот только удержать его Удовиченко не сумел, выпустил, а набежавший Назаров с лету пробил в ворота.
На 38-й минуте «Алга» получила реальную возможность отквитать мяч. Шпаков, разряжая обстановку, выбил мяч из штрафной прямо в ноги Стрельцову. Тот без особых помех прорвался, минуя на пути Найду, к Колтуну и пробил... выше ворот. За минуту до конца первого тайма тот же Назаров попытался увеличить счет, но дважды мяч угодил во вратаря.
После перерыва гости плотнее держали своих грозных соперников, из-за чего атаки «Днепра» захлебывались в самом развитии. Пыл у хозяев ноля заметно спал, чем сразу же воспользовались Шубин и Стрельцов. На 65-й минуте наши защитники понадеялись, что арбитр поединка даст свисток, засвидетельствовав положение вне игры, и остановились. А Стрельцов в одиночестве приблизился к выбежавшему наперерез Колтуну и сильно пробил. Вратарь в падении «мертво» накрыл мяч. Через три минуты после этого неприятного эпизода Гринько, увидев Пинчука на правом фланге, сделал длинную передачу. Пинчук на этот раз воздержался от соблазна обвести двух защитников и откатил мяч назад Мирошину, который сильным ударом увеличил счет.
Игра проходила корректно, была насыщена острыми моментами, однако счет к 90-й минуте так и не изменился.
Результаты остальных игр: «Карпаты» — «Строитель» 5:0, «Молдова» — «Памир» 2:0, «Локомотив» (Тб) — «Текстильщик» 2:0, «Кубань» — «Локомотив» (М) 2:1, «Металлист» — «Крылья Советов» 3:1, СКА (К) — СКА (Хб) 3:0, «Жальгирис» — «Шахтёр» 2:1, «Даугава» — «Кайрат» 0:1, «Рубин» — «Волгарь» 1:0, «Уралмаш» — «Динамо» 3:0.

На снимке: острый момент у ворот «Алги».
Атакует А. Гринько. Фото Н. Дмитриева.

В ОБОПІЛЬНИХ АТАКАХ
«Спортивна газета» (Киев, 09.07.1970)
Зробивши перший удар, гості одразу ж перевели гру на половину «Дніпра». Протягом перших десяти хвилин вони примусили дніпропетровців серйозно похвилюватися. Кілька разів підряд ворота лідера перебували під загрозою. Стало очевидно, що «Алга» — не той суперник, котрий збирається відсидітися в обороні. Обидві команди зробили ставку на атаку. І це прикрасило матч, в якому було багато гострих і драматичних моментів. У повітрі весь час «пахло» голом.
Лідерам вдалося внести різкий злам у гру лише після того, як Гринько на 13-й хвилині несподівано зробив сильний прицільний удар з 25-метрової відстані. Воротар «Алги» чудом відбив цей м’яч. На деякий час гості трохи відтягнулися назад, і «Дніпро» дістав змогу атакувати значними силами. Ворота «Алги» опинилися в тривалій облозі. Захисникам не залишалося нічого робити, як усе частіше відбивати м’яч на кутовий. Один з них, поданий Мірошиним, приніс успіх «Дніпру». М’яч закрутився в повітрі і почав опускатися на лінію воріт. Голкіпер дотягнувся до нього, але взяти не зміг. Назаров з близької відстані забив гол.
Лідер відчув себе спокійніше і вже довго не випускав ініціативи. Однак, захопившись атаками, господарі трохи знизили пильність в обороні. І на 38-й хвилині Стрєльцов вийшов віч-на-віч з Колтуном. Та він пробив вище перекладини. До речі, цей же форвард і на 65-хвилині опинився в аналогічній ситуації. Гола, здавалося, не минути. «Дніпро» виручив воротар, який сміливо кинувся в ноги нападаючому.
Другий тайм був схожий на перший. Початок — за гостями, а середина і кінець за «Дніпром». Гол Мірошина був завершенням красивої комбінації. Він пробив з лінії штрафного майданчика під гострим кутом. М’яч летів, мов стріла, і, торкнувшись рук воротаря, опинився в сітці.
Я. НОВАК.
Дніпропетровськ (телефоном).

ПЕРЕМОГА… ВІДСУНУЛА НА ДРУГЕ МІСЦЕ
«Зоря» (10.07.1970)
Два м’ячі, забиті футболістами «Дніпра» В. Назаровим і В. Мірошиним у ворота фрунзенської «Алги», принесли перемогу нашим землякам з «сухим» рахунком 2:0. Та цього виявилося замало, щоб утриматись на найвищій сходинці турнірної таблиці. Перемога… відсунула «Дніпро» на друге місце, бо у той же день «Карпати» вдома вчинили розгром аутсайдеру — ашхабадському «Будівельнику»: забили в його ворота п’ять м’ячів, не пропустивши в свої жодного.
Тепер «Карпати» стали лідером. У них краща різниця забитих і пропущених м’ячів. Щоправда, львів’яни провели на один матч більше.
Нестримно рветься вперед «Кайрат». Можна лише позаздрити цьому колективові, який за короткий час зумів перебратися з нижньої частини таблиці на третє місце. Алма-атинські футболісти здобули чергову перемогу, вигравши у «Даугави» на її полі з рахунком 1:0.
Трагічно склався останній матч для куйбишевської команди «Крила Рад» у Харкові. Гості були близькі до того, щоб вибороти очко, та вже під завісу в їх ворота влетіло три м’ячі підряд — на 70, 71 і 77 хвилинах. Загальний рахунок 3:1 на користь «Металіста». Дав «задній хід» московський «Локомотив», якого вважали до останнього часу головним конкурентом лідера. Залізничники програли «Кубані» — 1:2.
Решта результатів така: «Молдова» — «Памір» — 2:0, «Локомотив» (Тб) — «Текстильник» — 2:0, СКА (Кв.) — СКА (Хб.) — 3:0, «Жальгіріс» — «Шахтар» — 2:1, «Рубін» — «Волгар» — 1:0, «Уралмаш» — «Динамо» — 3:0.
«Дніпро» провів матч проти «Алги» в такому складі: Колтун, Сергєєв, Найда, Шпаков (Федоренко, 46), Цунін, Гринько, Шнейдерман, Пінчук, Назаров, Мірошин, Соколов (Торопов, 59).

На знімку: момент зустрічі «Дніпра» і «Алги». В. Назаров (він в темному) забиває гол у ворота гостей.  Фото М. Дмитрієва.

Фотография из архива Виктора и Елены Назаровых

«Прапор юності» (11.07.1970)
8 липня в Будинку преси відбулась зустріч письменників і журналістів міста з начальником команди «Дніпро» майстром спорту Валєрієм Васильовичем Лобановським, який під час фінальних ігор чемпіонату світу з футбола у складі туристської делегації побував у Мексиці. В.В. Лобановський поділився своїми враженнями про чемпіонат, а також розповів про плани «Дніпра» в сезоні 1970 року.