7 августа 1969 года. Четверг
Чемпионат СССР. 2-я группа класса "А". 27-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) – «Азовец» (Жданов) – 4:0

«Днепр» (Днепропетровск) – «Азовец» (Жданов) 4:0 (1:0).
7 августа 1969 (четверг). 19:00. Днепропетровск. Стадион «Метеор». 27000 зрителей.
Судьи: П. Казаков, Н. Дементьев, В. Филин (все – Москва).
«Днепр» (футболки бело-синие продольно-полосатые, трусы и гетры белые): Пильгуй – 4 Шпаков Сергеев, 3 Сарычев, Грибенник – 6 Гринько, Шнейдерман (Снитько, 77), 8 Мирошин (Литовченко, 62), 10 Биба (к) – 9 Лябик, 11 Назаров
Запасные: Семёнов, Пинчук.
Старший тренер – В. Лобановский.
«Азовец» (футболки белые с буревестником, трусы и гетры белые): В. Батюченко, Г. Щербаков, В. Антоненко, А. Ярош, А. Минин, В. Садовников (к), А. Станкявичюс, А. Белени, В. Дзиоба (В. Аношин, 75), Я. Кикоть, Г. Куля.
Запасные: В. Онопко, В. Терещенко, Л. Агибалов, В. Шевлюк.
Старший тренер – И. Бобошко. – составы из протокола матча.
Голы: 1:0 Назаров (13, гп Гринько), 2:0 Назаров (76, гп Биба), 3:0 Биба (86, гп Снитько или Литовченко), 4:0 Гринько (87).
На 89-й минуте Станкявичюс не реализовал пенальти (выше ворот).
Дублёры 0:2.

Владимир Сергеев рвётся по правому краю

Слева направо: игрок «Азовца», главный судья Павел Казаков, игрок «Азовца», Анатолий Грибенник, Виктор Назаров,
Владимир Батюченко, Виктор Антоненко, Геннадий Щербаков.
Фото М. Камионского.

В центре в полосатых футболках Виктор Назаров (слева) и Василий Лябик

Фотографии из архива Владимира Сергеева,
Виктора и Елены Назаровых

В РІЗНИХ КІНЦЯХ ТАБЛИЦІ
«Зоря» (08.08.1969)
чемпіонату країни перебувають «Дніпро» і «Азовець». Перший з них займає найвищу сходинку, другий — дев’ятнадцяту. Вчорашня зустріч цих колективів, яка відбувалася на стадіоні «Метеор», пройшла при повній перевазі «Дніпра» і закінчилась з рахунком 4:0 на користь лідера.
Напередодні зустрічалися дублери обох команд. Гості з Донбасу були більш активними і забили два м’ячі у ворота «Дніпра», не пропустивши жодного.

РОЗГРОМИЛИ, СТРИМАВШИ
«Прапор юності» (09.08.1969)
До 76-ої хвилини, коли Назаров забив свій другий гол, ніхто б не наважився передбачити остаточний результат матчу «Дніпро» «Азовець». Суперник з нижньої частини турнірної таблиці вів боротьбу з лідером самовіддано і агресивно, не поступаючись без бою жодним метром поля.
Атакував «Азовець» на великих швидкостях, раціонально, не затримуючись побіля штрафного, а одразу ж посилаючи мяч поближче до воріт. Півзахисники утворювали другий ешелон атаки майже на лінії штрафного. Це створювало прекрасні можливості для контратак, але в перші хвилини попереду нашим не вистачало взаєморозуміння.
На 6-ій хвилині Дзіоба, центральний нападаючий футболістів з буревісником на грудях, міг відкрити рахунок, одержавши зліва пас Беліні. Він знаходився на лінії воротарського майданчика прямо проти воріт, але мяч зрізався з ноги форварда.
Ще драматичнішою для «Дніпра» була наступна хвилина. Станкявічус «вистрілив» майже в упор. Пільгуй якимось дивом встиг зреагувати на удар, відбивши мяч на кілька метрів. Там теж знаходились суперники і воротар змушений був, не вагаючись, кинутись в їх гущавину. Відбитий кулаком мяч знову потрапив до ждановця. Капітан «Азовця» Садовников зумів пробити частокіл ніг, але Саричев, що зайняв місце в воротах, врятував становище.
Дніпропетровці за цей час лише двічі загрожували суперникові ударами з дальніх дистанцій. І Гринько, і Шнейдерман били неточно.
Значно гострішою була їх контратака на 9-ій хвилині.
Діагональний пас з глибини поля на правий кут воротарського майданчика створив чудову ударну позицію для Назарова. На жаль, він не зреагував на мяч.
Ситуація повторилась через чотири хвилини. Цього разу Гринько довгою низовою передачею вивів Назарова вперед майже по центру штрафного. Нападаючий підхопив мяч і послав його під воротарем, що кинувся йому навстріч, в сітку. 1:0. Назаров відкрив рахунок матчу, забивши перший гол в складі «Дніпра», за який він проводив пятий матч.
Надалі агресивність нашої передньої лінії підтримувалась за рахунок активності Біби і Гринька. Назаров же і Лябік спільної мови не знайшли.
Гості йшли вперед при першій-ліпшій нагоді. Захисникам «Дніпра» доводилось працювати з великим навантаженням. Вони боролись мужньо, іноді власні помилки виправляючи ціною травм.
І все ж таки на 39-ій хвилині Саричев допустився грубої помилки, необачно відпасувавши мяч Дзіобі. Той залишився один проти воріт. Вже й Пільгуй кинувся йому навстріч, та, пробитий поспіхом, мяч пройшов мимо цілі.
Після відпочинку гості доклали максимум зусиль, щоб відігратись, однак наші вистояли. Поява на полі Литовченка замість вкрай пасивного Мірошина дещо пожвавила дії передньої лінії, а гол, забитий Назаровим головою з подачі Біби, позбавив ждановців надій на успіх. В. Лобановський тонко вловив цей переломний момент і кинув в бій ще одного нападаючого. З подачі активного Снітька на 86-ій хвилині Біба забив рідкісної сили ударом третій гол, а на 87-ій Гринько зі штрафного удару забив пятдесятий гол «Дніпра» в сезоні 1969 року.
За хвилину до кінця зустрічі суддя всесоюзної категорії Павло Казаков несподівано для всіх призначив у ворота «Дніпра» одинадцятиметровий штрафний удар за поштовх суперника в спину.
Станкявічус послав мяч вище воріт.
Після матчу арбітр так пояснив своє рішення призначити перше у цьому році в ворота «Дніпра» пенальті: «Правила давали мені на це формальне право, а рахунок — і моральне».
Отже, 7 серпня «Дніпро» здобув шістнадцяту перемогу в боротьбі за вихід до турніру претендентів.
В матчі з «Азовцем» він виступав у такому складі: Пільгуй, Сергєєв, Саричев, Шпаков, Грибеннік, Гринько, Шнейдерман (Снітько, 77), Мірошин (Литовченко, 62), Лябік, Біба, Назаров.
А. БОРИСЕНКО.

П’ЯТДЕСЯТ МЯЧІВ ЛІДЕРА
«Зоря» (09.08.1969)
Таку цифру було названо позавчора ввечері після перемоги «Дніпра» над «Азовцем» з переконливим рахунком — 4:0. «Дніпро» забив за 27 ігор стільки голів, скільки торік за весь чемпіонат. А попереду ще 15 турів.
Дніпропетровці — лідери по набраних очках і по забитих голах. Вони мають найкращу різницю між забитими і пропущеними м’ячами.
У матчі з «Азовцем» відзначився В. Назаров, який провів два м’ячі у ворота суперника. Ще по одному голу записали на свій рахунок А. Біба та А. Гринько. У перших двох випадках центральний нападник В. Лябик був зачинателем комбінацій, що завершилися взяттям воріт суперника.
Незважаючи на великий рахунок, перемога дісталась лідеру у трудній боротьбі. Гості були настроєні агресивно, атакували дніпропетровців по всьому полю, не даючи їм вільно розпоряджатися м’ячем. Лише другий гол, забитий на 75-й хвилині, зламав опір «Азовця» і господарі заграли у властивому для себе ключі. Протягом 15 хвилин, що залишались до фінального свистка, лідер ще двічі добивався успіху.
Цією перемогою «Дніпро» зміцнив свої позиції перед відповідальними матчами з основними суперниками.
Позавчора календарні матчі проходили ще в десяти містах України. Тур був врожайний: забито 24 м’ячі. Причому, господарі поля в більшості зустрічей вирвали перемогу. Лише «Зірка», з якою «Дніпро» веде двобій за лідерство, зазнала невдачі на своєму полі, програвши «Металісту» 0:1. Армійці Києва в упертій боротьбі здобули перемогу над динамівцями Хмельницького — 1:0. Найрезультативнішим був матч у Житомирі, де «Автомобіліст» розгромив тернопільський «Авангард» 5:0.
Нарешті пощастило «Кривбасу», який грав з «Шахтарем». На два м’ячі, забиті Соколовим і Крюковським, гості не відповіли жодним.
Інші ігри закінчилися з такими результатами: «Таврія» — «Хімік» — 2:0, «Локомотив» (В.) — СКА (О.) — 2:1, «Буковина» — «Суднобудівник» — 0:0, «Карпати» — «Локомотив» (X.) — 2:0, «Металург» — «Будівельник» — 1:0, «Десна» — СКА (Л.) — 3:0.

На знімку: момент гри між командами «Дніпро» і «Азовець». Фото М. Дмитрієва.

ЖАЖДА ПОБЕДЫ
«Днепровская правда» (09.08.1969)
«Азовец» — Батюченко, Щербаков, Антоненко, Ярош, Минин, Садовников, Станкявичус, Белини, Дзиоба (Аношин, 75), Кикоть, Куля.
«Днепр» — Пильгуй, Сергеев, Сарычев, Шпаков, Гребенник, Гринько, Шнейдерман (Снитько, 77), Мирошин (Литовченко, 62), Лябик, Биба, Назаров.
Голы забили: Назаров (13, 76), Биба (86), Гринько (87).
Слишком много было отдано сил и энергии футболистами «Днепра» в матче с запорожцами. Об этом наглядно говорили первые минуты поединка наших земляков с одним из аутсайдеров ждановским «Азовцем». Гости сразу же показали, что не желают без боя сдаваться на милость лидера. Все атаки они проводят через центр, где особенно опасно действует быстрый Станкявичус. Уже на 6-й минуте нападающие «Азовца» едва не забили гол в ворота Пильгуя. Хорошо, что на пути мяча оказался Шпаков. Но только он ликвидировал опасность, как тут же Станкявичус красиво обыграл защитника «Днепра» и направил мяч с 11-метровой отметки в выбежавшего Пильгуя. Вратарь удачно среагировал на удар, но отбил мяч на Дзиобу. К этому времени в незащищенных воротах стоял уже Сарычев, который и отразил нависшую опасность.
Гости переигрывали хозяев поля. Переигрывали не за счет превосходства в технике, а благодаря стремительности атак, быстроте и желанию отыскать брешь в воротах лидера. И все-таки 13-я минута стала счастливой не для них, а для «Днепра». Именно на ней был забит первый гол в предыдущем матче, и теперь Назаров распечатывает ворота «Азовца» на 13-й минуте. Сделал он это элегантно, использовав точную передачу Гринько. Но открытый счет не воодушевил хозяев. Они как бы решили просто удержать минимальный перевес до конца тайма, действуя в основном на контратаках. Правда, дважды Биба и Шнейдерман могли бы удвоить счет, да защита и вратарь гостей с удивительным хладнокровием разрушали замыслы атакующих. На 39-й минуте угроза нависла у ворот «Днепра». Сарычев на секунду потерял бдительность, чем и воспользовался тут же Дзиоба, вышедший один на один с Пильгуём. Однако счастье сопутствовало лидерам. Удар Дзиобы был сильным, но неточным. Мяч пролетел выше ворот. Только к концу тайма хозяева поля почувствовали себя настоящими хозяевами положения. Да и то в этом заслуга полностью принадлежит капитану команды. Биба поистине вездесущ, играет смело, безукоризненно, и его темперамент передается всем игрокам по команде.
На 50-й минуте Биба начинает развивать эффектную атаку, подключая к ней Мирошина и Лябика. Назаров вовремя занял место вблизи Батюченко, но вот обработать мяч, посланный ему Лябиком, не смог. Ждановцы также не остаются в долгу и тревожат Пильгуя прицельными ударами с дальних расстояний.
По всей вероятности, футболисты «Днепра» поняли, что разрыв в один гол далеко не победа и необходимо обеспечить запас прочности. Жажда гола, появившаяся у каждого из земляков, приносит свои плоды. Команда заиграла широким фронтом, используя максимально фланги. Даже защитник Сергеев опасно комбинирует у штрафной площадки соперников. 10 минут проходят при шквальных атаках «Днепра». Пока Биба и Назаров заняты только генеральной репетицией голевых ситуаций. Мы видим капитана то в центре, то на правом, то на левом краях. На 76-й минуте Биба на большой скорости прошел у левой бровки. Мяч едва не выкатился за лицевую линию, но капитан всё же успел переадресовать его на голову Назарова, которому поразить ворота оставалось, как говорят, делом техники.
Возможно, с таким счетом и окончился бы матч, да воспитанники Лобановского уже вошли в заданный ими же ритм игры. На 86-й минуте Лябик сделал длинную передачу с левого края на правый Литовченко. Тот пошел на обострение с защитниками «Азовца», но, увидев открывшегося Бибу, тут же расстался с мячом. Биба обвел кого-то из гостей и пробил в освободившийся коридор. Мяч с удивительной силой влетел в сетку ворот. На этом можно было бы и поставить точку, но Гринько не позволил. Судья всесоюзной категории П. Казаков (Москва) назначил штрафной в сторону ворот «Азовца». Приготовился произвести удар Биба. Даже разбежался, но вдруг ушел в сторону (отвлекающий маневр). Гринько оказался отличным дублером действий заслуженного мастера спорта. Удар он произвел редкий по красоте, а главноеразящий. Гол был забит метров с тридцати. Гостям давалась возможность на последних минутах поразить ворота Пильгуя с 11-метровой штрафной отметки, но мяч пролетел значительно выше перекладины.
В. АСАЕВ.

На снимке: на острие атаки А. Гринько. Фото Ю. Серадского.

«Советский спорт» (Москва, 20.08.1969)

Атакует лидер третьей подгруппы «Днепр» из Днепропетровска. На этот раз вратарю команды ждановского «Азовца»
удалось отбить мяч.  Фото М. Камионского.