8 июля 1969 года. Вторник
Чемпионат СССР. 2-я группа класса "А". 20-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) – «Локомотив» (Херсон) – 2:1

«Днепр» (Днепропетровск) – «Локомотив» (Херсон) 2:1 (1:0).
8 июля 1969 (вторник). 19:00. Днепропетровск. Стадион «Метеор». 35000 зрителей. Ясно. 30 градусов.
Судьи: Н. Шумунов, Е. Лапин, Ю. Бобылёв (все – Москва).
«Днепр» (футболки красные, трусы и гетры белые): 1 Пильгуй – 3 Дановский – 2 Сергеев, 4 Шпаков, 6 Сарычев, 5 Грибенник – 7 Шнейдерман, 8 Гринько (Мирошин, 81), 10 Биба (к) – 9 Лябик, 11 Романюк (Снитько, 60? 72?).
Вариант «Спортивної газети» — №8 Пинчук (Мирошин).
Запасные: Семёнов, Литовченко.
Старший тренер – В. Лобановский
«Локомотив» (футболки белые с тёмными вставками, трусы белые, гетры тёмные): З. Милес, П. Леванченко, В. Струнин (В. Манзийчук, 46), С. Булюченко, В. Юдин, С. Веремеев, А. Дубинин (В. Милес, 75), В. Деркач, Н. Чернышенко (к), А. Лебедь, В. Дровецкий.
Вариант «Спортивної газети» — Леванченко (Манзийчук, 46).
Запасные: Ф. Гришков, В. Осадчук, П. Гайдук.
Старший тренер – А. Лукьяненко. – составы из протокола матча.
Голы: 1:0 Биба (36, гп Лябик), 2:0 Романюк (54, гп Биба), 2:1 Веремеев (67).

НА ПЕРШІСТЬ КРАЇНИ
«Зоря» (09.07.1969)
У вчорашньому матчі на першість країни у Дніпропетровську на стадіоні «Метеор» зустрічалися місцевий «Дніпро» і херсонський «Локомотив». Рахунок гри 2:1 на користь господарів поля.

«ДНІПРО» «ЛОКОМОТИВ» (ХЕРСОН) 2:1
«Прапор юності» (10.07.1969)
Матч обіцяв бути цікавим. З одного боку лідер — команда «Дніпро», яка здобула підряд дві красиві перемоги над іменитими суперниками, з другого — впертий бойовий колектив, який славиться своєю «неповагою» до будь-яких авторитетів. Результат зустрічі був дуже важливий для наших земляків, бо перемога давала їм реальні шанси першими перетнути стрічку проміжного фінішу. І все ж матч, який провів «Дніпро» проти херсонського «Локомотива», нашим футболістам не вдався, хоч в ньому були всі футбольні «атрибути»: і могутні удари по воротах з різних дистанцій і красиві кидки воротарів і, нарешті, голи.
Початок зустрічі якось мало відрізнявся від розминки: повільний розіграш м’яча, спокійне пересування полем. У грі «Дніпра» відчувається якась скутість. Зате їх суперники не втрачали часу на розвідку. Тактика їх була досить прямолінійною, хоч за такої гри, можливо, найбільш раціональною. Залізничники буквально з будь-якої точки поля, не задумуючись, посилали м’яч до штрафного майданчика господарів, де рейдував на межі положення «поза грою» рослий агресивний центрфорвард Микола Чернишенко, а такі нападаючі як Лебідь і Дровецький, ніби ескорт, відтягнулись назад, створюючи своєму колезі оперативний простір. Ця тактика не нова, тактика постійного тиску на стопперів противника в розрахунку на помилку. І вона виправдала себе. 37-ма хвилина примусила здригнутись стадіон. Чернишенко, прийнявши м’яч на груди, увірвався в штрафний майданчик і пробив мимо Пільгуя, який невпевнено вийшов на м’яч. М’яч потрапив у штангу. І тут господарі поля, здається, розгубились. Залізничники йдуть вперед. Кутовий. Пільгуй ловить м’яч і тут же випускає його на ногу Деркачу, і Гребеннік якимсь дивом вибиває м’яч з пустих воріт після удару метрів з шести. Не можна не сказати кількох добрих слів про цього гравця. Кожен матч проводить він самовіддано, не жалкуючи себе, і цього разу він був єдиним із захисників, який не припускався помилок.
Гол у ворота «Локомотива» було забито на 36-й хвилині. Хоч на табло засвітилось прізвище Андрія Біби, значна заслуга в успіху колеги була і Василя Лябіка. У безнадійній ситуації він виграв м’яч у двох захисників, прострелив вздовж воріт, і Біба зльоту послав м’яч у правий під воротаря кут.
Перерва не внесла відчутних коректив у гру команд. У почерку «Дніпра» відчувається певний наліт академізму, як і в першому таймі, сміливо вперед йдуть гості, аж ніяк не турбуючись про організацію захисту. Перелом в гру вніс Лябік. На 54-ій хвилині його рейд зупиняє неправильним прийомом Юдін. Підступно закручений Бібою м’яч підхоплює Романюк і забиває другий гол. Тиск на ворота залізничників зростає. На 64-ій хвилині з вигідного положення не влучає у ворота Дановський, тут же удар Шнейдермана приймає на себе захисник і, як часто це буває в футболі, м’яч влітає у ворота атакуючої команди. Метрів з 25-ти Веремєєв пробив у «дев’ятку». Пільгуй цього удару не чекав. До кінця гри рахунок так і не змінився, хоча треба віддати належне гостям, вони доклали багато зусиль, щоб уникнути поразки.
Суперники виступали в таких складах:
«Дніпро»: Пільгуй, Сергєєв, Дановський, Шпаков, Гребеннік, Саричев, Шнейдерман, Гринько (Мірошин, 81), Біба, Лябік, Романюк (Снітько, 75).
«Локомотив»: З. Мілес, Ліванченко, Струнін (Манзійчук, 46), Булюченко, Юдін, Веремєєв, Дубінін (В. Мілес, 70), Деркач, Чернишенко, Лебідь, Дровецький.
Е. БРИЗГАЛОВ.

І СТАЛО ОДНИМ АНДРІЄМ БІЛЬШЕ
«Зоря» (11.07.1969)
«Дніпро» лідирує. Вже ця одна обставина насторожує. Брати участь в суддівстві матчу, в якому виступають провідні команди, завжди цікаво і відповідально для арбітрів. Та скажу відверто, я від гри чекав більшого. Важко сказати, чим були викликані повільні дії лідера: спекою чи недооцінкою противника. В усякому разі матч господарі почали не по-бойовому.
Щоправда, хочу розповісти про один епізод, який, можливо, відіграв певну роль в кінцевому результаті матчу. Коли до нас в судійську кімнату, щоб підписати протокол, прийшов капітан «Дніпра», йому вручили телеграму: «Андрій Біба забий гол тчк Родився син називаю твоїм іменем Коломійцев Володимир Йосипович». Не знаю, як вплинула така повага автора телеграми на Бібу, але він виконав просьбу батька. У Дніпропетровську стало одним Андрієм більше. На 36 хвилині капітан «Дніпра» прийняв відмінну передачу Лябика і направив мяч в сітку.
Але до цього епізоду гості мали дві стопроцентні гольові можливості. Та в першому випадку воротар «Дніпра» Пільгуй парирував сильний удар нападника гостей Лебедя, а в другому капітан херсонського «Локомотива» Чернишенко не зміг добити мяча, що відскочив від штанги.
Початок другого тайму був значно жвавішим. І все ж гості діяли гостріше та небезпечніше, хоч мяч вдруге влетів у їх ворота. Цього разу відмінний пас Біби вдало використав Романюк. Мені здалося, що коли рахунок став 2:0, доля матчу остаточно вирішена. Однак залізничники не здалися на милість переможця. Блискучий удар півзахисника «Локомотива» Веремеєва, зроблений несподівано для глядачів і Пільгуя, досяг мети.
«Дніпро» переміг, але не помилюсь, коли скажу, що цього разу його гра лише моментами могла задовольнити глядачів, бо лідер, який займає найвищу сходинку в таблиці, може і мусить діяти краще.
Мій колега, суддя Всесоюзної категорії москвич Микола Шумунов провів матч чітко і виправдав сподівання глядачів та учасників зустрічі.
В добру путь «Дніпро»! Не забувай, що кожен прагне тебе перемогти.
ЄВГЕН ЛАПІН,
суддя республіканської категорії.
* * *
Наводимо результати 20 туру: «Кривбас» «Зірка» 0:0, СКА (Київ) «Буковина» 3:1, «Автомобіліст» «Карпати» 3:0, «Десна» «Локомотив» (Вінниця) 2:1, «Будівельник» — «Суднобудівник» 0:0, «Металург» СКА (Одеса) 1:3, «Авангард» «Металіст» 1:1, «Таврія» «Азовець» 4:0, СКА (Львів) «Шахтар» 2:2, «Динамо» «Хімік» 1:2.
У «Дніпра» 27 очок, СКА (Київ) 26, «Металіст» і «Металург» мають по 24 очка, у «Зірки» 23 очка.

На знімку: момент зустрічі «Дніпра» і «Локомотива».
Фото М. Дмитрієва.

«ТРУДНЫЙ» СОПЕРНИК
«Днепровская правда» (10.07.1969)
Еще в трамвае, по дороге на стадион, можно было услышать прогнозы болельщиков относительно встречи «Днепра» с херсонским «Локомотивом». Предположения были всякие, но все, впрочем, сводились к одному: наши земляки эту встречу выиграют. Конечно, это было приятно слышать, хотя едва ли кто-либо из болельщиков ожидал, что соперник «Днепра» окажется таким «трудным». Однако херсонцы, занимавшие до этого матча седьмое место, действительно стали для наших футболистов крепким орешком.
Неизвестно, что повлияло на соперников, то ли изнуряющая жара, целый день терзавшая город, то ли еще что-нибудь, но такой игры, которую мы наблюдали в прошлом матче с николаевским «Судостроителем», не получилось. Буквально половину первого тайма она шла вяло и, я бы сказал, даже несколько сумбурно. Игроки и той и другой команды беспрерывно ошибались, и, может быть, только то обстоятельство, что железнодорожники были чуть-чуть точнее, собраннее — играли-то с лидером подгруппы! — позволило им дважды создать острые ситуации у ворот «Днепра».
Разыгрались же футболисты почти к концу тайма. И здесь удача сопутствовала нашим землякам. Атаки на ворота гостей становятся острее, все чаще подаются угловые. «Локомотив» самоотверженно сдерживает натиск. Сильнейший удар Гринько парирует вратарь Милес. Отличную передачу в штрафную делает Дановский. Однако никто из нападающих не успевает к мячу. На 36-й минуте Лябик проходит по левому краю и буквально сквозь частокол защитников простреливает вдоль ворот. Набежавший Биба с ходу посылает мяч в сетку. 1:0. Тут же — контратака железнодорожников, и лишь штанга не дает возможности гостям сквитать счет.
Во втором тайме хозяева поля усиливают натиск. Снова один за другим следуют угловые. Игра становится жесткой. 54-я минута. Биба бьет штрафной. Мяч на мгновение зависает над вратарской площадкой, затем попадает к Романюку. Не раздумывая, тот бьет по воротам, увеличивая счет до 2:0.
Начав с центра, херсонцы всей командой бросаются на штурм ворот «Днепра». В атаку идут даже их рослые защитники. И здесь в довольно не грозной ситуации ошибается Пильгуй, не сумевший принять мяч после удара Веремеева, произведенного с очень большой дистанции.
«Днепр»: Пильгуй, Сергеев, Дановский, Шпаков, Гребенник, Сарычев, Шнейдерман, Гринько (Мирошин, 82), Лябик, Биба, Романюк (Снитько, 72).
«Локомотив»: Милес З., Леванченко, Струнин (Манзийчук, 46), Булюченко, Юдин, Веремеев, Дубинин (Милес В., 75), Деркач, Чернышенко, Лебедь, Дровецкий.
А. БЕРЕГОВОЙ.

«ДНІПРО» – «ЛОКОМОТИВ» 2:1
«Спортивна газета» (Киев, 10.07.1969)
Нехай коментарем до цього матчу послужить розповідь про двох капітанів. Один з них Біба вклав левову частку в завоювання перемоги. Він чудово забив перший гол з подачі Лябика і став співавтором другого. Протягом матчу він плідно трудився, розумно розпочинав комбінації, тонко виводив у прорив своїх партнерів.
Про Чернишенка, капітана херсонців, цього не скажеш. Він витратив багато енергії на суперечки з суддею, вносив нервозність у гру команди. В скрутну хвилину, коли «Локомотив» робив відчайдушні спроби відігратися, і Веремєєв забив чудовий гол, капітана не видно було в атаці.
Стрічка на рукаві капітана це не просто прикраса. Вона багато до чого зобов’язує футболіста.
Я. НОВАК.
Дніпропетровськ (телефоном).

ТУР ДВАДЦЯТИЙ
«Прапор юності» (12.07.1969)
На фініші першого кола лише київські армійці можуть виборювати у дніпропетровського «Дніпра» майку лідера української підгрупи другої групи класу «А». Вигравши у чернівецької «Буковини» (3:1), яка сім турів зряду не знала поразок (12 очок) і піднялась на 8-ме місце в турнірній таблиці, кияни набрали 26 очок.
Невдача спіткала запорізький «Металург». На своєму полі він програв армійцям Одеси 1:3. Відчутної поразки зазнав ще один претендент на високе місце — львівські «Карпати». В житомирському матчі львів’яни пропустили у свої ворота три м’ячі, не забивши «Автомобілісту» жодного. Житомиряни тепер знову повернулись до провідної групи. «Зірка», яка взяла очко в Кривому Розі, випередила львів’ян. Та попереду у цих команд — зустріч між собою, яка й вирішить, кому бути попереду.
Втратили по очку «Металіст» і «Суднобудівник». Харків’яни обмінялись голами з «Авангардом» — 1:1, а в матчі миколаївців з полтавським «Будівельником» рахунок не був відкритий.
З однаковим рахунком 2:1 чернігівська «Десна» завдала поразки вінницькому «Локомотиву», а сєверодонецький «Хімік» виграв у хмельницького «Динамо».
Чотири тури переслідували невдачі футболістів сімферопольської «Таврії». І от, нарешті, в матчі з ждановським «Азовцем» кримчани зуміли продемонструвати агресивний футбол — 4:0, вийшовши на друге, після «Дніпра», місце в підгрупі по кількості забитих м’ячів. Чотири голи було забито і в зустрічі львівських армійців з кадіївським «Шахтарем» — 2:2.