8 сентября 1970 года. Вторник
Чемпионат СССР. Первая лига. 30-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) – «Локомотив» (Москва) – 3:1

«Днепр» (Днепропетровск) — «Локомотив» (Москва) — 3:1 (0:1).
8 сентября 1970 (вторник). 19:00. Днепропетровск. Стадион «Метеор». 30000 зрителей. Ясно. 16 градусов.
Судьи: К. Круашвили (Тбилиси), З. Тодадзе (Кутаиси), Т. Эргемлидзе (Ткибули).
«Днепр» (футболки, трусы, гетры белые): 1 Колтун – 3 Найда – 2 Сергеев, 4 Богданов, 5 Грибенник – 6 Гринько (к), 7 Шнейдерман, 8 Федоренко, 10 Мирошин (Снитько, 67) – 9 Назаров, 11 Романюк.
Запасные: Семёнов, Цунин, Литовченко, Пинчук.
«Локомотив» (футболки красные с белой продольной полосой, трусы белые, гетры тёмные с белой полосой): З. Милес, В. Зотиков, Н. Гончаров, В. Каплацкий, В. Наумов, А. Комков (Т. Алиякберов, 75), В. Шелудько (к), В. Васьковский (Ю. Карнахин, 70), Р. Атамалян, Д. Димитриади, В. Давыдов.
Запасные: В. Шалашов, А. Кочетов, М. Ермолаев.
Старший тренер – Е. Рогов. – составы из протокола матча.
Голы: 0:1 Шелудько (42), 1:1 Назаров (58, гп Сергеев), 2:1 Романюк (86, гп Гринько), 3:1 Снитько (87).
На 6-й минуте Мирошин не реализовал пенальти за снос Романюка (вратарь).

Валерий Лобановский не присутствовал на игре из-за болезни.

Поединок Виктора Мирошина и Золтана Милеса выигрывает вратарь

Фотография из архива Виктора Мирошина

НА ПЕРШІСТЬ КРАЇНИ
«Зоря» (09.09.1970)
Футбольний матч на першість країни між московським «Локомотивом» і «Дніпром», який відбувся учора на дніпропетровському стадіоні «Метеор», закінчився з рахунком 3:1 на користь «Дніпра».

З ТРЕТЬОЇ СПРОБИ
«Прапор юності» (10.09.1970)
Логічна розв’язка у цьому матчі настала тоді, коли глядачі вже почали залишати трибуни. Дніпропетровці зуміли вирвати перемогу у команди, в матчах з якою їх переслідувало відверте невезіння.
Двічі виходили цього року на поле один проти одного «Дніпро» і московський «Локомотив». В обох зустрічах ігрова перевага була на боці дніпропетровських футболістів, однак спортивне щастя посміхалось «Локомотиву». 5 квітня на стадіоні «Металург» москвичі в додатковий час позбавили «Дніпро» можливості продовжувати боротьбу за Кубок СРСР, забивши єдиний гол (Напрєєв). Диктували свої умови наші хлопці і в московському матчі першості країни, та все звела нанівець на 82-ій хвилині помилка реконструйованого захисту.
Бурхливо розпочали господарі поля матч другого кола на «Метеорі». Вже на 3-ій хвилині Мірошин міг стати автором або співавтором гола. Для цього треба було сміливіше піти вперед і або з близької відстані «розстріляти» ворота, або віддати пас Романюку, коли б його опікун кинувся навперейми півзахисникові. Та Мірошин поспішив з ударом і Мілес в падінні врятував свою команду.
На 7-ій хвилині Зотіков котрий вже раз відверто збиває з ніг Романюка. Та цього разу грубе порушення спортивної етики відбулось в штрафному майданчику. Покарання було важким, але справедливим — суддя ФІФА Карло Круашвілі з Тбілісі власноручно поставив м’яч на одинадцятиметровій позначці. Фортуна знову відвернулась від дніпропетровців: Мірошин пробив дуже слабо і воротар парирував удар.
Невдача збила наших з темпу, а жорсткий пресінг, в якому москвичі не гребували відверто брудною грою, довершив свою справу. «Дніпро» і надалі володів ініціативою, але гострота зникла. Назаров і Романюк ніяк не могли втекти від своїх опікунів, а півзахисники, не маючи попереду партнерів для гострої передачі, віддавали м’яч нападаючим в боротьбу або просто навішували на ворота і він ставав здобиччю Мілеса, який грав блискуче. На 38-ій хвилині він буквально з ноги у Назарова зняв м’яч, коли Федоренко, нарешті, зумів довгою поздовжньою передачею вивести вперед нападаючого.
Відверто кажучи, у ці хвилини безплідної гри здавалось, що дніпропетровці не витримають навантаження і москвичі, які витрачали значно менше сил, перейдуть до більш рішучих дій. Ці припущення підтвердив і гол, забитий Шелудьком на 42-ій хвилині в результаті чітко розіграної триходової комбінації. Та відпочинок дав змогу нашим поновити сили. Вони розпочали другий тайм ще енергійніше, аніж перший. Все частіше захисники залізничників відстають від нападаючих «Дніпра», які разом з півзахисниками широким маневром розривають пута «персоналки». Особливо активно і плодотворно грають у ці хвилини Шнейдерман і Гринько. На 53-ій хвилині після удару капітана тільки блискавична реакція Мілеса рятує «Локомотив».
Нарешті, на 58-ій хвилині наполегливість дніпропетровців була винагороджена. Правий крайній захисник Сергєєв від центра поля стрімко пройшов до самісінької лицевої лінії і несподівано для Мілеса, не пропускаючи кроку для удару правою, лівою ногою з незручної позиції відкинув м’яч навкіс від воріт. Голкіпер був безсилий перепинити передачу і Назаров послав м’яча в сітку — 1:1.
Ще більш пожвавив гру швидкий Снітько. Мілесу довелося працювати на полі більше інших і саме його самовіддана гра зводила нанівець усі атакуючі зусилля господарів.
Розв’язка настала на 86-ій хвилині, коли болільники почали залишати трибуни. Романюк скористався пасом Гринька і головою забив другий гол. Наступної хвилини Мілес не втримав м’яча після удару Шнейдермана зі штрафного і Снітько довершив справу — 3:1.
«Дніпро» відстає тепер від «Кайрата», який програв у Харкові «Металісту» (переможний гол забив на 75-ій хвилині Чаплигін), лише на 2 очка.

КОМУ ДІСТАНУТЬСЯ ДВІ ПУТІВКИ?
«Зоря» (11.09.1970)
Після минулого туру навряд чи хтось візьметься відповісти на поставлене питання. В першій групі класу «А» знову склалося таке становище, коли шанси лідерів, які борються за дві путівки до вищої ліги, фактично зрівнялися.
Хто, наприклад, міг передбачити два тижні тому, що «Кайрат», який, здавалося б, уже став недосяжним для його суперників, у трьох календарних зустрічах відразу втратить чотири очка. В середу алма-атинці чинили впертий опір у Харкові, але все ж відстояти свої ворота їм не вдалося, і на 75-й хвилині гол, забитий Ю. Чаплигіним, приніс успіх «Металісту». Лідер зазнав поразки — 0:1.
Для «Дніпра» важливо було, щоб «Карпати», з якими він тепер веде заочну боротьбу, втратили хоча б одне очко. І таке трапилося у зустрічі львів’ян з куйбишевською командою «Крила Рад». «Карпати», які звикли вдома вигравати, змушені були задовольнитися нічийним результатом — 1:1.
А як же «Дніпро»? Результат його матчу з московським «Локомотивом» — 3:1 вже відомий болільникам. Необхідно лише додати, що провели цю зустріч дніпропетровці з великим піднесенням, особливо в другій половині. Програючи 0:1 (гол на 42-й хвилині забив москвич В. Шелудько), господарі поля, після перерви, за рахунок високою темпу повністю розладнали оборону суперника. На 58-й хвилині захисник В. Сергєєв, благополучно минувши чотирьох переслідувачів, здійснив глибокий рейд від воріт до воріт, його простріл у межах штрафного майданчика добре використав В. Назаров, пославши м’яча в сітку.
Незадовго до фінального свистка бурхливий натиск «Дніпра» приніс йому бажаний результат. На 86-й хвилині В. Романюк, після відмінної подачі А. Гринька, в падінні головою направив другий м’яч у ворота гостей, а через хвилину О. Снітько забив третій гол. Трапилося це після того, коли воротар «Локомотиву» З. Мілес не втримав м’яча після штрафного, сильно пробитого Р. Шнейдерманом.
Можливо, гра склалася б зовсім по-іншому, якби на 7-й хвилині В. Мірошин зумів скористатися з 11-метрового удару, призначеного у ворота залізничників. Але удар йому не вдався, і голкіпер легко відвів загрозу.
Склад «Дніпра»: Колтун, Сергєєв, Найда, Богданов, Гребенник, Гринько, Шнейдерман, Федоренко, Назаров, Мірошин (Снітько, 67), Романюк.
Тепер «Дніпро» по втрачених очках наздогнав «Карпати».
Привертає увагу переможна хода в другому колі ленінградського «Динамо». В дев’яти зустрічах динамівці втратили лише три очка, і тепер вони можуть реально претендувати на призове місце. В середу ленінградці в Ризі вирвали перемогу в «Даугави» — 2:1.
Інші результати тридцятого туру: «Памір» — «Алга» — 2:1, «Молдова» — «Текстильник» — 2:0, «Кубань» — «Шахтар» — 2:0, СКА (К) — «Рубін» — 0:1, «Жальгіріс» — «Уралмаш» 3:2, «Локомотив» (Тб.) — СКА (Хб.) — 3:0.

На знімку: перший гол у ворота «Локомотива». Фото В. Жука.

ЗАЩИТНИК ИДЁТ В АТАКУ
«Днепровская правда» (10.09.1970)
На эту встречу тренеры наших гостей — футболистов московского «Локомотива» выставили почти такой же состав, с которым они провели матч первого круга против наших земляков в Москве. Как известно, эта игра, состоявшаяся в последнем туре, закончилась победой железнодорожников. Вполне естественно поэтому, что желание каждой из команд: одной — взять реванш, а другой — добиться закрепления успеха и в «чужих стенах», привело к тому, что игра получилась острая.
Столичный «Локомотив» — соперник опытный, однако хорошо знакомый днепропетровцам. Видимо, по этой причине футболисты «Днепра» начали игру без обычной разведки, почти всей командой включившись с первых же минут в атаку на ворота железнодорожников. Несколько неприятных мгновений пережил голкипер гостей З. Милес, не потерявший, впрочем, спокойствия и уверенности даже в момент, когда мяч был установлен арбитром матча судьей международной категории К. Круашвили на одиннадцатиметровой отметке. Случилось это на 6-й минуте после сноса В. Романюка защитниками гостей в штрафной площадке. Отличную возможность открыть счет наши земляки упустили. Удар В. Мирошина был несильным, и Милес без особого труда остановил тихо летевший мяч.
«Днепр» продолжает активно наступать. Однако, как это часто бывает в футболе, одна команда непрерывно атакует, а другая — забивает. Именно это и произошло в конце первого тайма. Отбив очередную атаку, железнодорожники всей командой пошли вперед и в довольно-таки негрозной ситуации сумели протолкнуть мяч в ворота, защищаемые Л. Колтуном. 1:0.
После перерыва игра обострилась. Снова, как и в первом тайме, все линии «Днепра» — в атаке. Однако усилия команды разбиваются о глухую защиту гостей. Часто выручает москвичей и вратарь.
Перелом в игру внесли активные действия защитника «Днепра» В. Сергеева. Пройдя по правому краю почти до лицевой линии, Сергеев в непосредственной близости от ворот мягко отдал мяч набегавшему Назарову и тот сильно, низом пробил «под вратаря».
Успех словно подстегнул наших земляков. Снова и снова Романюк, Гринько, Шнейдерман, Федоренко ищут бреши в обороне соперника. На 65-й минуте после штрафного имел возможность забить второй гол Гринько. Но его сильный удар не достиг цели. Чувствуя, что победа ускользает, тренеры железнодорожников обновляют линию нападения.
За четыре минуты до конца матча отличный рейд по левому краю совершает Гринько. Подача — и Романюк забивает второй гол. А ровно через минуту арбитр встречи вновь указывает на центр поля. После удара Назарова вратарь гостей не удержал мяч в руках, и Снитько спокойно отправил его в сетку.
А. ВЛАДИМИРЦЕВ.

На снимке: автор второго гола В. Романюк.
Фото Н. Дмитриева.

ІСТОРІЯ НЕ ПОВТОРИЛАСЯ
«Спортивна газета» (Киев, 10.09.1970)
У нинішньому сезоні суперники зустрічалися вже двічі — в кубковому матчі та на першість. Ці ігри проходили з перевагою «Дніпра», але обидва рази залізничникам на останніх хвилинах вдалося вирвати перемогу.
Здавалося, що історія повториться і цього разу. У першому таймі гості тільки одного разу били по воротах господарів, але цей удар приніс їм успіх. Водночас дніпропетровці до перерви не використали щонайменше 10 сприятливих нагод, щоб забити гол. У тому числі й 11-метровий, призначений на 7-й хвилині за те, що Романюка зупинили недозволеним прийомом, коли він виходив сам на сам з Мілесом.
У діях «Дніпра» відчувалася одна серйозна вада: в першому таймі він розвивав атаки в повільному темпі, і москвичі встигали перекрити всі ближні підступи до своїх воріт. Лише після перерви господарі значно підвищили темп і оборона залізничників почала «тріщати».
На 58-й хвилині Сергєєв здійснив рейд від воріт до воріт. Чотири спроби москвичів зупинити дніпропетровця виявилися марними. Сергєєв уже в межах штрафного майданчика суперників зробив хороший низовий пас, і Назаров зрівняв рахунок. Через 21 хвилину такий же рейд здійснив Гринько, і Романюк у падінні забив другий гол. А за кілька секунд у воротах гостей опинився третій м’яч. Шнейдерман сильно пробив штрафний. Мілес не втримав м’яча у руках, і Снітьку нічого не залишалося, як покарати воротаря...