15 апреля 1966 года. Пятница
Чемпионат СССР. 2-я группа класса "А". 2-й тур
«Днепр» (Днепропетровск) — «Динамо» (Ленинград) – 4:0

«Днепр» (Днепропетровск) — «Динамо» (Ленинград) — 4:0 (3:0).
15 апреля 1966 (пятница). 18:00. Днепропетровск. Стадион «Металлург». 30000 зрителей.
Судьи: Н. Болотников, А. Мартынов, А. Ефремов (все – Москва).
«Днепр» (футболки красные, трусы белые, гетры красные): 1 Городенко (Павлеченко, 85) – 3 Дановский – Канафоцкий, 4 Белолюбский (к), 5 Ануфриенко – 6 Забелин, 7 Северухин – 8 Пинчук, 9 Кузяев, 10 Паис, 11 Кротков (Крощенко, 70).
Старший тренер А. Зубрицкий.
«Динамо» (футболки, трусы, гетры синие): Б. Раппопорт, Г. Байков, Ю. Харитонов, В. Извеков, В. Данилов, В. Баскаков, В. Николаев (к), В. Войнов, Б. Говорунов, Г. Еврюжихин, Б. Карасёв (И. Абулькин, 46).
Старший тренер – А. Алов. – составы из протокола матча.
Голы: 1:0 Канафоцкий (5), 2:0 Кротков (14, гп Кузяев), 3:0 Пинчук (38, гп Ануфриенко), 4:0 Крощенко (78, гп Паис).

ЗУСТРІЧ З ДИНАМІВЦЯМИ ЛЕНІНГРАДА
«Зоря» (16.04.1966)
Учора на дніпропетровському стадіоні «Металург» відбулася друга календарна зустріч футболістів «Дніпра» на першість країни команд другої групи класу «А».
Господарі приймали одну з найстаріших футбольних команд Радянського Союзу — ленінградських динамівців. Дніпропетровці цього разу провели матч дуже старанно, безперервно атакували широким фронтом і добилися переконливої перемоги з рахунком 4:0.

СНОВА ПОБЕДА
«Днепровская правда» (16.04.1966)
Вчера футболисты «Днепра» провели на своём поле вторую игру XXVIII чемпионата страны по футболу. На этот раз их соперниками стали футболисты ленинградского «Динамо».
С первых же минут матча наши футболисты повели усиленный штурм ворот гостей. На пятой минуте Канафоцкий пробил по пустым воротам динамовцев, а защитник гостей Харитонов «подправил» мяч. Счёт становится 1:0 в пользу хозяев поля.
Успех окрылил игроков «Днепра». Атаки следуют одна за другой. Вратарю «Динамо» Рапопорту работы хватает. Однако на тринадцатой минуте он всё же не может устеречь мяча – 2:0. И на этот раз не обошлось без «поддержки» динамовских защитников. Мяч влетел в ворота с подачи Кроткова, коснувшись ленинградца Байкова.
Ленинградцы пытаются контратаковать. Особенно опасно действует их нападающий Евружихин. Но защитники «Днепра» на высоте. Они умело расстраивают атаки противника. Правда, изредка ленинградцы всё-таки пробиваются к воротам «Днепра», но вратарь Городенко отлично парирует их удары.
Тридцать восьмая минута матча вновь приносит ленинградцам огорчение. На этот раз Пинчук с подачи Ануфриенко отправляет мяч в ворота «Динамо».
После перерыва характер игры не изменился. Вновь атакуют наши земляки. В атаках участвуют и защитники. Особенно часто угрозу у ворот «Динамо» создаёт Канафоцкий, умело проводит мяч к воротам противника.
На семидесятой минуте вместо Кроткова на поле выходит Крощенко. А через восемь минут он с подачи Паиса в четвёртый раз направляет мяч в ворота «Динамо».
Счёт 4:0 так и не изменился до конца матча. «Днепр» вписал в таблицу ещё два очка.

«ДНІПРО»«ДИНАМО» (ЛЕНІНГРАД) 4:0
«Прапор юності» (17.04.1966)
Цей матч закінчився повним розгромом ленінградських динамівців. Вже до 38-ої хвилини гри мяч тричі побував у сітці їх воріт. Наші футболісти повели наступ широким фронтом, гострими довгими передачами, створюючи для динамівських захисників дуже скрутні ситуації. Не підготувавшись до широкої, маневреної гри, вони змушені були вдаватись до відбійної гри, аби якось врятувати свої ворота. На допомогу їм повертались навіть нападаючі. Це звільнило наших крайніх захисників від необхідності чатувати підступи до свого штрафного і вони все частіше зявлялись на флангах атакуючих, активно підтримуючи своїх форвардів.
На 5-ій хвилині після рейду Конафоцького подавався кутовий на ворота динамівців. Голкіпер гостей вийшов далеко вперед і парирував мяч прямо на Конафоцького, що вривався у вільну зону. Той пробив без підготовки. Захисник динамівців Харитонов хотів перекинути мяч головою через перекладину, але зробив це неточно. Перший мяч затріпотів у сітці.
Далі події розвивались так. На 8-ій хвилині після чергового кутового вдало обирає місце наш центрфорвард Кузяєв. Сильний удар, але мяч проходить поруч зі штангою. Потім гостро атакують ворота Пінчук, Кротков, але на шляху мяча стає воротар. На 14-ій хвилині Паїс несподіваним пасом вводить в штрафний майданчик Кузяєва. Той проходить до лицевої лінії, виманює на себе трьох захисників, і, коли в центрі залишаються неприкритими Кротков і Пінчук, акуратно перекидає їм мяч. Кротков спокійно зупиняє його і сильно бє. Під удар кидається захисник Бойков, мяч потрапляє в нього і рикошетом влітає у ворота — 2:0.
Гості лише епізодично контратакують на флангах, але наші стопери Дановський і Білолюбський вчасно приходять на допомогу своїм крайнім захисникам.
На 38-ій хвилині господарі поля знову добиваються успіху. Це по лівому краю швидко пройшов Ануфрієнко і сильно пробив низом. Воротар не міг втримати мяча і Пінчук посилає його в сітку.
Початок другого тайму ленінградці проводять в атаці. Їх форвардам вдається кілька разів пройти по центру, але мяч минає ворота. Двічі підряд рятує команду Городенко. Спочатку він виграє єдиноборство з В. Войновим, а потім у високому стрибку переводить мяч, посланий під перекладину з штрафного.
На 70-ій хвилині замість Кроткова на полі зявляється Крощенко. Він тяжіє до центру, а Паїс, якого тут дуже щільно опікають, все частіше зміщується на фланги. На 78-ій хвилині він обходить на великій швидкості захисників, випасовує мяч на воротарський майданчик, і Крощенко забиває останній гол у цьому матчі.

Перші лідери, перші аутсайдери
«Зоря» (17.04.1966)
Відбулося лише два тури першості країни з футбола команд другої підгрупи другої групи класу «А», а вже визначилися перші лідери і перші аутсайдери.
Як уже ми повідомляли, футболісти «Дніпра» в хорошому наступальному стилі провели позавчора свою зустріч з досвідченою командою ленінградського «Динамо» і перемогли з рахунком 4:0.
Перед глядачами, які зібралися на стадіоні «Металург», була та ж команда «Дніпро», що і в зустрічі з калінінською «Волгою». Але більшість футболістів навіть важко було впізнати. Ось що означає вміння психологічно настроїтись на гру. Куди зникла пасивність, на зміну якій прийшла швидкість, маневреність.
Саме в умовах організованого штурму ленінградцям довелося тричі протягом першого тайму виймати м’яч з сітки, причому в перших двох випадках господарям допомогла розгубленість захисників «Динамо», допущена під час шалених атак. Авторами ще двох голів стали М. Пінчук і А. Крощенко.
Після матчу тренер «Динамо» зауважив, що він не чекав такого навального штурму і темпу від дніпропетровців.
Перемога одразу ж дала змогу «Дніпру» очолити турнірну таблицю.
Перші тури показали, що в підгрупі немає сильних і слабих. Хто, наприклад, міг предвіщати, що сильна команда харківського «Авангарду» на своєму полі програє дебютанту класа «А» — колективу київського СКА? Рахунок 1:0 на користь армійців. Вінницький «Локомотив», який напередодні переміг в Запоріжжі «Металург», вдома задовольнився нічийним результатом в зустрічі з новоселом класу «А» — саратовським «Соколом» (1:1).
Другу нічию зробили футболісти «Авинтула» (так тепер називається кишинівська «Молдова») — на цей раз з «Шинником» (0:0). Луганська «Зоря» перемогла «Карпати» (1:0), армійці Львова зіграли внічию (1:1) з «Металургом». Такий же результат зафіксовано в матчі «Зірки» з калінінською «Волгою», «Суднобудівника» з горьківською «Волгою». Не було відкрито рахунку в матчі «Таврія» — «Труд».

На фото: другий м’яч у ворота «Динамо».
Фото В. Шульгіна і М. Каміонського.

ВТОРАЯ «БАРАНКА» ДИНАМОВЦЕВ
«Смена» (Ленинград, 17.04.1966)
Сообщаем результаты матчей чемпионата страны по футболу среди команд второй группы (вторая подгруппа), состоявшихся 15 апреля: «Авангард» (Харьков) — СКА (Киев) — 0:1, «Заря» (Луганск) — «Карпаты» (Львов) — 1:0, «Авынтул» (Кишинёв) — «Шинник» (Ярославль) — 0:0, «Судостроитель» (Николаев) — «Волга» (Горький) — 1:1, СКА (Львов) — «Металлург» (Запорожье) — 1:1, «Таврия» (Симферополь) — «Труд» (Воронеж) — 0:0, «Звезда» (Кировоград) — «Волга» (Калинин) — 1:1, «Днепр» (Днепропетровск) — «Динамо» (Ленинград) — 4:0, «Локомотив» (Винница) — «Сокол» (Саратов) — 1:1. (ТАСС).

ФОРВАРДЫ ЕЩЁ НЕ РАЗЫГРАЛИСЬ
«Футбол» № 16 (Москва, 17.04.1966)
Мы уже говорили о том, что состав днепропетровцев значительно обновился. Остаётся только добавить, что все новички — опытные, закалённые турнирные бойцы. Им не понадобилось много времени, чтобы найти общий язык. Победа с крупным счётом — 4:0 над таким сильным коллективом, как ленинградское «Динамо», — весомая заявка «Днепра» на высокое место. На сегодняшний день днепропетровцы занимают первое место. Так же, как и луганская «Заря», они набрали четыре очка, но имеют лучшую разницу мячей (+5).

ПІДСТАВИ ДЛЯ ОПТИМІЗМУ

«Робітнича газета» (Киев, 17.04.1966)

Разом з тими, хто бореться за золоті медалі чемпіонів СРСР, сезон відкрили і команди другої групи класу «А».

Правда, поки що стартували лише колективи І і II підгруп, а всього їх три. Нагадаємо, що переможці кожної наприкінці сезону у фінальному двоколовому турнірі боротимуться за єдину путівку у вищу лігу класу «А».

Як відомо, першими в бій вступили колективи другої підгрупи, де виступають і одинадцять українських команд.

У першому і в другому турах увага була прикута до торішніх лідерів — харківського «Авангарду» і ярославського «Шинника».

Вже на старті суперники прагнули з’ясувати відносини, однак переваги не було досягнуто і в турнірну таблицю колективи записали по очку (2:2).

У другому турі харків’яни розчарували своїх прихильників. Вони пізнали гіркоту поразки від дебютантів вищої ліги — армійців столиці України — 0:1. Мимоволі пригадується торішній невдалий старт авангардівців, який не дав змоги команді увійти в першу групу. Втратили ще одне очко і футболісти «Шинника». Вони задовольнились нічийним результатом (0:0) і в матчі в столиці Молдавії — Кишиневі з колективом «Авінтул» (колишня «Молдова»).

Зате, як і минулого року, вдало стартували «Дніпро» і «Зоря». Досвідчений колектив дніпропетровців, очолюваний заслуженим тренером УРСР Анатолієм Зубрицьким, уже в першій грі переміг калінінську «Волгу», а в другій — дніпропетровці забили чотири «сухих» м’ячі у ворота ленінградського «Динамо». «Дніпро» очолив турнірну таблицю.

Луганчани, хоча й з однаковим рахунком (1:0), перемогли львівські «Карпати» і ленінградських динамівців, однак в обох зустрічах мали велику ігрову перевагу.

У «Зорі» надійно діють напівзахисники Галустов і Шкляр, а також захисники — Шульженко, Ращупкін, Першин, Журавльов. Тепер луганчани на другому місці. У них теж чотири очка.

Драматично склалася гра у першому турі між українськими командами «Металург» (Запоріжжя) і «Локомотив» (Вінниця). Господарі — запорізькі футболісти атакували більше, однак гол влетів у сітку їх воріт. І от, коли лишалися лічені хвилини до кінця гри і засмучені глядачі почали залишати трибуни, суддя показав на 11-метрову позначку. Та Єременко не зумів скористатися наданою можливістю.

Підводячи деякі підсумки, можна відзначити вдалий старт дебютантів — «Суднобудівника», армійців Києва і Львова. Хоча ці команди мають втрати, все ж, на думку спеціалістів, демонструють комбінаційну, тактично осмислену гру. А для новачків вищої ліги це особливо відрадний фактор, який і дає підстави для оптимізму.

Ось результати решти матчів: «Суднобудівник» (Миколаїв) — «Волга» (Горький) — 1:1; «Таврія» (Сімферополь) — «Труд» (Воронеж) — 1:1; «Зірка» (Кіровоград) — «Волга» (Калінін) — 1:1; СКА (Львів) — «Металург» (Запоріжжя) — 1:1; «Локомотив» (Вінниця) — «Сокіл» (Саратов) — 1:1.

Б. СЕМИБРАТСЬКИЙ.

НЕГОСТИННІ ГОСПОДАРІ
«Спортивна газета» (Киев, 19.04.1966)
Футболісти «Дніпра» виявилися «негостинними» господарями. З перших хвилин матчу вони повели наступ на ворота гостей. Ленінградські захисники діяли мляво. Навіть більше, вони стали співавторами двох перших голів. На 5-й хвилині Конафоцький пробив по воротах. Харитонов, намагаючись відбити мяч, влучив у лівий кут власних воріт. А через 8 хвилин Байков «допоміг» Кроткову забити другий мяч.
Ленінградці доклали багато зусиль, щоб вирівняти гру, але дніпропетровські захисники не дали їм зробити цього. Правда, кілька разів капітан «Динамо» Євружихін проривався до воріт господарів поля, але його удари чітко парирував Городенко. Таким чином, у першому таймі гра проходила переважно на половині поля гостей. На 38-й хвилині з подачі Ануфрієнка Пінчук забив третій гол.
Після перерви картина не змінилася. Хоча гості і оборонялися майже всією командою, нападаючі господарів поля раз у раз турбували їх воротаря Раппопорта. Дещо змінили свій «профіль» і захисники «Дніпра». В окремі моменти вони брали безпосередню участь в атаках. Особливо активно допомагав нападу Конафоцький.
На 70-й хвилині замість Кроткова на поле вийшов Крощенко, який незабаром став автором четвертого голу. Трапилося це так. Захист ленінградців випустив з поля зору Паїса. Він швидко пройшов по лівому краю і передав мяч у центр штрафного майданчика. Удар Крощенка був невідпорним.
Треба сказати, що в порівнянні з першим матчем «Дніпро» грав значно чіткіше. Добре провели матч захисники, поліпшилася зіграність у нападаючих. Після двох турів дніпропетровці очолили турнірну таблицю другої підгрупи.
Б. ШЕВЧЕНКО.

ДЕБЮТАНТИ ГРАЮТЬ «НА РІВНИХ»

«Молодь України» (Киев, 19.04.1966)

Перед початком футбольного турніру другої групи класу «А» майже одностайно фаворитами називали команди «Авангард» (Харків) та «Шинник» (Ярославль), які торік проявили себе дуже добре і ледве не потрапили до вищої ліги. Але перші два тури спростували всі передбачення любителів футбольних «пророцтв».

Уже стартова зустріч фаворитів показала, шо вони не в кращій формі. А в другому турі авангардівці програли, а ярославці втратили ще одне очко. Правда, харківські любителі футбола не дуже журяться: торік, кажуть вони, наші почали сезон ще гірше, а потім... Але виникає побоювання, що й потім у харків’ян буде те, що й на старті, якщо вони гратимуть так, як у другому турі з армійцями Києва.

Цей поєдинок показовий для стану підготовки обох клубів після весняних тренувань. Кияни, які першу зустріч програли миколаївцям, у другій грали дуже старанно. Їм вдалося забити єдиний гол, що й вирішив долю поєдинку. Чи мали можливість харків’яни відігратися? Безумовно, але їхні форварди діяли безпорадно, з численними помилками.

Прикра невдача харків’ян на старті підсилюється ще й тим, що цінні очка втрачено на своїх полях. А в гостях «Авангард», як показує досвід, виступає не дуже вдало. Згадаємо, що торік йому, безперечно, вдалося б потрапити до вищої ліги, якби вирішальні матчі не довелося грати на виїзді. Про все це зараз було б ще передчасно говорити, якби не побоювання, що торішня історія повториться знову. Коли б не п’ять поразок на старті, то харків’яни вийшли б переможцями турніру другої групи.

Хто ж лідери? Відрадно, що успішно виступають «Дніпро» та «Зоря».

«Дніпро» після першого туру ще не можна було вважати претендентом на лідерство: перемога над калінінською «Волгою» з мінімальним рахунком 1:0 у себе вдома ще ні про що не говорила. Але другу зустріч «Дніпро» виграв з розгромним результатом — 4:0, до того ж у сильних суперників — динамівців Ленінграда. Дніпропетровчани мають зараз сильну лінію нападу, де поряд з досвідченими М. Пінчуком, А. Крощенком, М. Кузяєвим, В. Кротковим успішно виступає молодий Д. Паїс.

Менш переконливий вигляд мають дві перемоги «Зорі». Форварди луганчан створюють чимало голевих ситуацій у штрафному майданчику суперників, але реалізують їх дуже рідко.

Приємний сюрприз турніру — вдала гра дебютантів. На думку фахівців, новачки демонструють змістовну, досить технічну гру, сучасну тактику.

Цікаво, що дебютанти з України взагалі ще не програли жодному «старожилу»! Це дуже показовий факт, який свідчить про поразку тих скептиків, що «пророкували» повний провал на старті деяким новачкам класу «А». Якщо виділити окремо зустрічі старожилів з українськими дебютантами, то можна побачити, що співвідношення очок — 7:5, а різниця забитих і пропущених м’ячів — 5:4 на користь новачків.

Радує земляків «Суднобудівник», який переміг киян і звів унічию зустріч з досвідченою горьковською «Волгою». Виділяється у миколаївців лінія захисту, якою вдало диригує В. Щеголіхін. Можливо, це наслідок впливу особистих смаків наставника миколаївців А. Лермана — в минулому одного з найкращих захисників країни...

Чемпіони України — армійці Львова — також на старті набрали три очка, причому два з них здобули на виїзді. Торік найгрізнішою ланкою у них був напад. Тепер, після того, як провідні форварди команди С. Варга, Б. Грещак перейшли до ЦСКА, армійці відчувають у нападі деякі труднощі. Основний вантаж виносить лінія захисту, воротар Б. Малямін.

Кіровоградська «Зірка» не залучила майже нікого з інших міст, погано провела контрольні ігри. З цього легко було зробити висновок, що команді загрожує провал. Але ті, хто так вважав, помилились. Кіровоградці звели внічию дві зустрічі з ветеранами класу «А» — львівськими «Карпатами» та калінінською «Волгою».

Менш вдало з дебютантів виступає сімферопольська «Таврія». Їй не пощастило в першому матчі, коли внаслідок грубої помилки воротаря вони вже на третій хвилині гри пропустили фатальний гол, який так і не зуміли відквитати. Але в другій зустрічі кримчанам вдалося витримати натиск сильного суперника — воронезького «Труда» і здобути перше, дуже цінне очко.

Отож, старт можна вважати вдалим для українських команд.

«Футбол» № 18 (Москва, 01.05.1966)

Футболисты «Днепра» возглавляют турнирную таблицу второй подгруппы. На их счету семь забитых мячей и ни одного пропущенного.
Вот этот гол форварды «Днепра» забили в ворота ленинградских динамовцев.  Фото М. Камионского.