Итоги сезона 1966



НЕ ТІЄЮ ТЕЧІЄЮ
Футбольний огляд
«Зоря» (28.10.1966)
Команди другої підгрупи класу «А» завершили всі календарні змагання. Переможці трьох підгруп вільнюський «Жальгіріс», луганська «Зоря» і команда узбецького колгоспу «Політвідділ» — з 27 жовтня по 16 листопада проведуть між собою фінальну пульку найсильніших, яка визначить володаря єдиної путівки на перехід до вищої ліги радянського футбола.
Дніпропетровців, природно, найбільше цікавить, які ж підсумки змагань у другій підгрупі, де виступала наша команда.
На фініші змагань найпочесніші місця завоювали три колективи нашої республіки. Слідом за «Зорею» йдуть: на другому місці — армійці Києва, на третьому — Львова. Якраз між цими командами протягом усього другого кола поперемінно і йшла боротьба за лідерство. Луганчани, котрі вже кілька років виступають майже в одному і тому ж складі і являють собою рівний, досвідчений ансамбль футболістів, зуміли з честю вийти з напруженої боротьби. Коли врахувати, що і кияни і їх колеги — армійці Львова дебютанти класу «А», то обидва колективи можна лише поздоровити з успіхом.
«Дніпро», якому на початку сезону пророкували високе місце в турнірній таблиці, не виправдав сподівань своїх прихильників і залишився за спиною у команд, які в першому колі ходили серед аутсайдерів. Ми маємо на увазі динамівців Ленінграда, «Труд» і до певної міри навіть армійців Києва. Зумів обійти наших земляків і «Металург», чиє становище не так давно було значно гірше, ніж у «Дніпра».
Відомо, що крім основної турнірної боротьби між командами другої підгрупи, тривало ще й негласне змагання серед 11 українських колективів. Але і тут нашим землякам похвалитися нічим. Статистика не на їх користь. У двадцяти іграх, які провів «Дніпро» з командами УРСР, набране з 40 очок лише 14 — менше половини. Баланс м’ячів 20:13 на користь суперників «Дніпра». Якби провести залік очок, набраних у внутрішньому турнірі колективів нашої республіки — команда пасла б задніх.
За чотири сезони, протягом яких «Дніпро» виступає в другій групі класу «А», він ще жодного разу не підіймався вище восьмого місця. На цьому рубежі команда залишається вже другий сезон. Прогресу ніякого, хоч за ці роки «Дніпро» весь час комплектується і переукомплектовується. Тренери безперервно шукають гравців, а результату щось не видно.
Все ж для справедливості треба відзначити, що в нинішньому сезоні «Дніпро», на думку спеціалістів і спортивних оглядачів центральної преси, був як ніколи укомплектований вдало. В ньому поруч з молодими і перспективними гравцями були старші, досвідчені товариші. І сам початок сезону передвіщав «Дніпру» удачі. Все, здавалося, йшло гаразд, в серцях прихильників «Дніпра» нарешті вселилися добрі сподівання.
Та поступово мотор «Дніпра» почав давати перебої. Крутився він, нібито, і нормально, без перебоїв, але тяга в ньому почала слабнути. З часом погас і запал, і мотор працював уже на холостому ходу, лише зрідка в ньому пробивалась іскра, яка, одначе, швидко згасала. Ніякі поспішні ремонти не могли зарадити.
Куди ж все-таки подівся запал «Дніпра»? Над цим слід добре подумати керівникам обласної федерації футбола і спортивного клубу «Метеор», який представляє в чемпіонаті «Дніпро». Як могло трапитися, що в розпал сезону команда розгубила свої якості і вже котилася вниз по волі хвиль?
Автор цих рядків мав розмови з багатьма тренерами команд, які приїздили до Дніпропетровська. Перед матчами з «Дніпром» більшість з них не приховувала свого хвилювання, бо вважала, що грати проти такої досвідченої команди дуже важко і небезпечно. Але як часто після змагань вони висловлювали здивування тим, що «Дніпро» виступив дуже слабо, нижче своїх можливостей.
В окремих іграх «Дніпро» був на висоті, показавши, на що він здатний. Згадаймо матчі з армійцями Львова, з луганчанами, «Металургом», динамівцями Ленінграда. То чому ж не було продемонстровано таку волю до перемоги в зустрічах з «Зіркою», «Суднобудівником», «Таврією», «Карпатами»? Що завадило це зробити? Очевидно, слаба морально-вольова підготовка.
Сили «Дніпра» не були повністю і раціонально використані. Торік, наприклад, до команди перейшов з Ленінграда центральний форвард М. Кузяєв. Любителі футбола знають його сильну сторону: він гравець таранного типу з сильним ударом. У «Дніпрі» йому відводили зовсім іншу, невластиву для нього роль, з якою уже сформованому футболісту важко впоратись, — Кузяєв поступово розгубив свої бойові якості. Або візьмемо молодого А. Гринька. Він, безперечно, здібний, перспективний спортсмен. Але хто він: форвард, півзахисник? І хоч юнак рідко з’являється на полі, кожного разу йому відводять інше амплуа. Чи ж дивно, що за два роки перебування в «Дніпрі» молодий футболіст став грати гірше, ніж вміє? Те ж саме можна сказати і про А. Крюковського. Минулого сезону він виступав лише в другому колі і забив найбільше м’ячів. А в цьому сезоні здебільшого сидів на лаві запасних.
Великою втіхою і надією для прихильників «Дніпра» були дублери. Рік-два тому можна було сподіватися, що з них виросте зміна старшим товаришам. Зараз говорити про це — значить закривати очі на правду. Що це за дубль, який укомплектовано нашвидкуруч, в ньому інколи виступають гравці, яких виставили тому, що більше нікого було. З дублем серйозно і планомірно не працюють, ставку на нього як на резерв команди ніхто не робить. Очевидно, розраховують привезти взимку ще з півдесятка «варяг».
Хороший урок піднесли дніпропетровцям жовтоводці. Їх команда, укомплектована з маловідомих у спорті юнаків, серед яких немає «зірок», ось уже другий рік добивається великих успіхів. Сила цієї команди в дружбі, згуртованості, в умінні тренерів знайти ключ до серця футболістів, розпалити їх ентузіазм. Все робиться в команді без тріскотні, спокійно.
Сумний підсумок, до якого дійшов «Дніпро», насторожує, щоб, бува, знову не повторились торішні помилки, коли восени і взимку розвивається бурхлива діяльність (швидше розрахована на зовнішню видимість), а навесні грати доведеться тим, кого незаслужено забули. Така практика лише розмагнічує футболістів, вбиває в них ініціативу, прагнення краще підготуватись до сезону.
Боляче, дуже боляче, що місто з великими футбольними традиціями, так легко губить їх, а керівники спортивних організацій байдуже спостерігають такий занепад.
Я. НОВАК.


ПІСЛЯ ФІНАЛЬНОГО СВИСТКА
«Спортивна газета» (Киев, 29.10.1966)
Найперше, що треба відзначити, підводячи підсумки турніру команд другої підгрупи класу «А», — це справжній тріумф українських клубів. Вони значно краще провели змагання, ніж колективи Російської Федерації, зайнявши чотири перших місця. Одне це показує силу українського футбола, говорить про його відмінні резерви. В нинішньому сезоні майже в усіх командах з’явилися молоді гравці, чиє футбольне майбутнє обіцяє бути вельми цікавим. Назву хоча б прізвища Дударенка з львівського СКА, Богодєлова з київської армійської команди, Кузнецова з «Таврії», Хрістіана з «Дніпра».
…Більшого ми чекали від «Металурга» і особливо, від «Дніпра». Ці команди мають хороші бази, ними керували досвідчені тренери, відповідно Л. Родос і А. Зубрицький. На старті чемпіонату обидва колективи демонстрували непоганий футбол. Особливо запам’яталася перемога «Дніпра» над львівськими армійцями в першому крузі. Але в другій половині змагань і «Металург», і «Дніпро» раптом знизили свій клас. І якщо запоріжці ще знайшли в собі сили взяти в останніх дев’яти матчах 13 очок і виправити своє становище, то «Дніпро» до заключного матчу грав безініціативно. За підсумками другого круга він зайняв останнє місце.


РЫВОК ИЗ-ЗА СПИНЫ
«Советский спорт» (Москва, 28.10.1966)
…Но вернёмся ко второй подгруппе. Почему многих удивила победа «Зари»? Дело в том, что со старта уверенную заявку на лидерство сделали «Днепр» и львовский СКА. «Днепр» — старожил класса «А», львовская команда — новичок. «Днепр» укомплектован зрелыми и опытными игроками. Надёжны вратарь Городенко и линия обороны, умелым диспетчером проявил себя Забелин. Уверенно провёл второй круг и его партнёр Северухин. Индивидуально сильны нападающие. К тому же «Днепр» располагает хорошими резервами: Гринько, Шнейдерман, Християн, Головко. Тем удивительнее спад, постигший команду во втором круге. Его причины трудно определить со стороны.


ИТОГОВАЯ ТАБЛИЦА
2-й подгруппы 2-й группы класса «А»





ИТОГОВАЯ ТАБЛИЦА-ШАХМАТКА ЧЕМПИОНАТА 1966


1 комментарий:

  1. После окончания сезона оставил свой пост главный тренер команды Анатолий Зубрицкий. В новый сезон-67 "Днепр" вошел с новым главным тренером.

    ОтветитьУдалить